LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • HIT tohtoročných Vianoc - rodinná hra Kúzlo Vianoc
  HIT tohtoročných Vianoc - rodinná hra Kúzlo Vianoc
  Dlhé zimné večery sú za dverami. Stmieva sa čoraz skôr, vonku je sychravo a vy si chcete zmysluplne užiť čas so svojimi blízkymi v teple domova. Máme pre vás tip. Vyskúšajte spolu s rodinou, priateľmi alebo návštevou novú spoločenskú hru Kúzlo Vianoc z vydavateľstva Familium.
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 V čase koronavírusu, chrípky a viróz prebuďte medvediu silu svojej imunity – s pomocou výživovému doplnku Preventan®!

V čase koronavírusu, chrípky a viróz prebuďte medvediu silu svojej imunity – s pomocou výživovému doplnku Preventan®!

Pondelok, 16. marec 2020

Zima je náročným obdobím, ktoré zaťažuje náš organizmus. Naše telo atakujú rôzne vírusy, baktérie, chrípka, črevné virózy. Médiá sa plnia hrozivými správami o koronavíruse a my sa snažíme brániť voči ake...

SLOVENSKÁ ORTOPÉDIA JE NA EURÓPSKEJ ÚROVNI

SLOVENSKÁ ORTOPÉDIA JE NA EURÓPSKEJ ÚROVNI

Autor: Wera
Pondelok, 16. marec 2020

Slovensko patrí v oblasti ortopédie medzi krajiny, kde tento odbor bol etablovaný už začiatkom minulého storočia. Kvalitní odborníci a moderné pracoviská pomáhajú pacientom s artrózou žiť kvalitnejší život bez bolesti. Práve...

Strana:  1 

Dnes je 09. 06. 2023, meniny má Stanislava.
Urobte si profi manikúru a pedikúru aj doma!
Poradna
Náhodný článok
Získajte revolučný objem rias so špirálou Big and Daring od AVONu! Získajte revolučný objem rias so špirálou Big and Daring od AVONu!
  Túžite po neodolateľne hustých riasach? Spoločnosť AVON Cosmetics prináša ďalšie 2 nové odtiene obľúbenej špirály Big and Daring, s ktorou dosiahnete úžasný objem rias a zamatovú hebkosť.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Urobte si profi manikúru a pedikúru aj doma!pasik
Urobte si profi manikúru a pedikúru aj doma!

V lete sa nohy pohodlne cítia v sandáloch, na pláž a k bazénu si obúvame šľapky a žabky. Hravé farby a kvetinové motívy na letnom outfite krásne ladia s upravenými nechtami na nohách a rukách, nalakovanými v trendy farbách. 

Práve v obuvi, ktorá viac odhaľuje, ako skrýva, vidieť, ako sa staráte aj v detailoch o svoj vzhľad a či vám na nôžkach a rukách naozaj záleží. Lebo neostrihané a neupravené nechty na rukách a nohách, stvrdnutá koža na pätách a otlaky dokážu pokaziť dojem aj z toho najkrajšieho outfitu. Aby ste mali nohy aj ruky upravené ako pravá dáma, nemusíte navštíviť pedikérsky salón. Skrášliť si nechty na rukách a dopriať si profesionálnu pedikúru už dokážete aj vy samy v pohodlí domova s pomocou elektrickej manikúrovej a pedikérskej súpravy 5 v 1 Orava Lyra.

O nechty na rukách aj na nohách a úpravu pokožky na pätách a chodidlách sa vám postará ako tá najvychýrenejšia pedikérka. Funguje na dve 1,5 V batérie a v príslušenstve má až 5 rôznych násad s rôznymi povrchmi v tej najvyššej kvalite a s dlhou životnosťou. Podľa potrebnej intenzity ošetrenia a starostlivosti si nastavíte nižší alebo vyšší stupeň otáčok a obrusovanie, opilovanie a formovanie môže začať. Plstená násada sa výborne hodí na leštenie nechtov, brúsny valček z bieleho korundu je určený na tvarovanie a skracovanie akrylových aj prirodzených nechtov, odstrániť kutikulu na bokoch a navrchu nechtov jednoducho zvládnete diamantovou brúskou s karbidom kremíka a niklová brúska vám poslúži na presné opilovanie nechtov pri detailnej starostlivosti.

Na zrohovatenú kožu na pätách a chodidlách použite brúsku na brúsny papier. Manikúrová a pedikérska súprava 5 v 1 Orava Lyra je vkusne a prakticky zabalená v úložnom puzdre, ktoré sa vám ľahko zmestí aj do dovolenkovej batožiny, aby ste mali pri bazéne, na pláži aj počas letnej promenády nôžky aj nechty na rukách v tip-top stave. Orava Lyra môže byť vaša za 14,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Prvá pomoc proti horúčavám – v kancelárii aj domapasik
Prvá pomoc proti horúčavám – v kancelárii aj doma

vzduchu. Len tak sa nám dá efektívne pracovať a naplno si užijeme i zábavu. Preto pri práci na počítači, hraní počítačových hier či komunikovaní s blízkymi oceníte služby extra tichého, avšak veľmi účinného pomocníka na chladenie vzduchu, ktorým je stolový USB ventilátor Orava SF-5mini

 

Nastaviť si na ňom môžete tri rýchlosti otáčania vrtule so svetelnou indikáciou podľa toho, aký „hic“ panuje u vás v interiéri. Ventilátor má priemer vrtule 15 cm a v rozsahu 90 stupňov dokáže oscilovať doprava aj doľava, aby vám zabezpečil čo najefektívnejšie osvieženie a prúdenie vzduchu.

 

 

Môžete ho mať kedykoľvek poruke, aby zmenil neznesiteľné dusno v interiéri na príjemne chladný vzduch aj na miestach bez elektrickej siete, keďže sa napája nielen z USB portu počítača, tabletu a sieťového adaptéra, ale aj z powerbanku. Je kompaktný a váži len 0,61 kg. Orava SF-5 mini môže byť váš za 26,90 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Za 5-dňovú liečbu klientky v USA zaplatila Allianz vyše 160-tisíc eur pasik
Za 5-dňovú liečbu klientky v USA zaplatila Allianz vyše 160-tisíc eur

Začiatkom mája Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením covid-19. Prakticky do celého sveta sa tak už dá cestovať bez väčších obmedzení. Rast záujmu o cestovanie eviduje aj najväčšia poisťovňa na trhu. 

 

 

Rovnako stúpa aj škodovosť v tomto odvetví. „Za minulý rok nám klienti nahlásili 3 675 poistných udalostí zo svojich dovoleniek, čo je dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku. Náklady za tieto škody presiahli 2,66 milióna eur,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – Slovenskej poisťovne Dárius Nógli. 

 

Škoda za 160-tisíc v USA

Najviac hlásení klienti Allianz v minulej sezóne nahlásili z dovoleniek v Chorvátsku (291), Turecku (217) a prekvapivo aj z USA (171). Nasledovali destinácie Taliansko (166) a Rakúsko (155). Najčastejšie nám klienti hlásia drobné a stredné úrazy, ktoré vzniknú pri športových aktivitách alebo kúpaní, či seknutia v krížoch a krku, spôsobené striedaním horúceho podnebia s vychladenými klimatizovanými priestormi. Zaznamenávame aj tráviace ťažkosti najmä z exotických krajín ako Egypt či Omán, ale aj úpaly a zlomeniny končatín,“ dopĺňa D. Nógli. Allianz pravidelne rieši aj vážnejšie ochorenia, napríklad infarkty či ťažké zranenia pri dopravných nehodách. Minulý rok to bol infarkt klienta v Spojených Arabských Emirátoch. Účet za zdravotnú starostlivosť a 16-dňovú hospitalizáciu sa vyšplhal na 127-tisíc eur.Jednoznačne najväčšou poistnou udalosťou v minulom roku bolo ochorenie klientky súvisiace s močovými kameňmi v USA, kde sme za liečbu a 5-dňovú hospitalizáciu uhradili viac ako 160-tisíc eur,“ uvádza D. Nógli. V inom prípade Allianz riešila ochorenie klienta na maláriu v Sudáne. Jeho prevoz do Juhoafrickej republiky, hospitalizácia a liečba vyšla na 58-tisíc eur.

 

Neobmedzené krytie liečby je užitočné

Pred návštevou do zahraničia si cestujúci najčastejšie uzatvárajú balík cestovného poistenia, v ktorom majú kryté liečebné náklady, teda náklady za ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, lekárske vyšetrenia, prevoz naspäť do vlasti, v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu. Zahrnuté je tam aj odškodnenie v prípade úrazu, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu a asistenčné služby. Okrem rizík si klienti zvolia aj geografickú oblasť, do ktorej cestujú, teda buď Slovensko, Európa spolu s Tureckom, Svet bez USA a Kanady alebo celý svet. „Rozdiel je tu najmä cenový, keďže zdravotná starostlivosť vo vyspelých krajinách ako USA či Kanade je výrazne vyššia ako v ostatných krajinách. Výhodou je, že klienti Allianz majú v rámci cestovného poistenia neobmedzené krytie liečebných nákladov, čo v praxi znamená, že im preplatíme účet za ošetrenie v akejkoľvek výške,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová. V rámci Európy určite neodporúčame spoliehať sa len na Európsky preukaz zdravotného poistenia, pretože ten nekryje prevoz na Slovensko, doplatky za lieky a takisto v mnohých dovolenkových rezortoch sú k dispozícií len súkromné zdravotnícke zariadenia, kde európsky preukaz neplatí.

 

Poistenie už od 65 centov na deň

Na tohtoročnú sezónu stojí cena základného cestovného poistenia v Allianz s krytím liečebných nákladov 65 centov na osobu a deň v rámci Európy. Pri pripoistení úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu stojí poistenie do 2 eur na osobu a deň v rámci Európy. „Cena komplexného poistenia na týždňovú dovolenku v Európe tak vyjde necelých 14 eur, čo je v porovnaní s ostatnými nákladmi na dovolenku tá najnižšia položka,“ uzatvára L. Strnad Muthová. Cestovné poistenie si jednoducho uzavriete aj online na www.allianz.sk.
 

Zobraziť celú novinku
Užite si grilovačku s tým pravým!pasik
Užite si grilovačku s tým pravým!

Viete, prečo je výhodné grilovať práve na elektrickom grile? Nedymí sa z neho, nepotrebujete naň žiadne extra palivo a keď sa náhle zmení počasie, jednoducho ho prenesiete do kuchyne a tam grilované pochúťky bez problémov dogrilujete. 

 

Naším tipom na majstra na grilovanie je elektrický grilOrava Grillchef-3Je kombináciou dvoch grilovacích platní s nepriľnavou povrchovou úpravou proti pripečeniu – hladkej a rebrovanej. V zaklopenom stave ho môžete použiť ako kontaktný gril na grilovanie zvonka prepečených, avšak vo vnútri šťavnatých mäsových kúskov, na grilovanie zeleniny i syra aj na zapekanie panini.

 

 

Keď vás je viac a hodilo by sa vám grilovanie na väčšej ploche, použite ho roztvorený. Umožňuje nastaviť teplotu grilovania od 80 do 230 0C, čas prípravy podľa potreby a na splnenú úlohu vás upozorní zvukovou signalizáciou. Nechýba mu miska na odkvapkávanie šťavy a oleja. OMC:149 €.

 

Pozrite sa, ako jednoducho funguje: https://www.youtube.com/watch?v=knUHJ_EGnmU

 

Zobraziť celú novinku
Lahodný dotyk citróna v čaji Italian Lemon od TEEKANNEpasik
Lahodný dotyk citróna v čaji Italian Lemon od TEEKANNE

Ovocné čaje ponúkajú nepreberné množstvo chutí. Pokiaľ máte radi svieže citrusové tóny, nenechajte si ujsť citrónovú špecialitu, čaj Italian Lemon od TEEKANNE. V ňom sa snúbi sladkosť medu a jemná kyslosť talianskeho citróna, špeciálne odrody s tenkou kôrou a primerane kyslou dužinou.

 

Žiarivo žltý citrón je symbolom sviežosti a jeho šťava dodáva švih nielen letným nápojom, ale aj mnohým pokrmom. Napriek tomu má citrónové kúzlo stále čím prekvapovať. Ako napríklad odroda talianskeho citróna, ktorá je veľmi šťavnatá a len jemne kyslá.


V kombinácii s lahodným medom si vás TEEKANNE Italian Lemon získa svojou osviežujúcou, jemne sladkou chuťou. Toto príjemné čajové potešenie si užijete nielen ako horúci čaj, ale aj ako osviežujúci ľadový nápoj, ktorý v nadchádzajúcom letnom období spoľahlivo poteší. Čajové vrecko jednoducho zalejte vriacou vodou, nechajte vychladnúť a následne podávajte v pohári spoločne s ľadom, mätou a žiarivo žltými plátkami citróna.

 

Zobraziť celú novinku
Zachráni vás pri žehlenípasik
Zachráni vás pri žehlení

Kolotoč žehlenia v domácnosti nemá konca-kraja. Ak vám však pri žehlení asistuje pomocníčka, ktorá si poradí s každým záhybom a pokrčením vďaka extra účinnému naparovaniu, kropeniu a parnému nárazu, aj žehlenie môže byť formou relaxu. 

Takou jenaparovacia žehlička Orava ZE-302s výkonom 2 800 W s výbornou kĺzavosťou keramickej žehliacej platne, plynulou reguláciou teploty pre žehlenie extra jemných, ale aj tých najtvrdších textílií, svetelnou signalizáciou, funkciami Anti-Drip a Anti-Calc. Ergonomicky sadne do ruky a váži len 1,38 kg, takže ani po hodinovom žehlení nebudete mať presilené zápästie. Vďaka 2,5 m káblu získate dostatočne veľký priestor na manipuláciu s oblečením, ale aj veľkými domácimi textíliami ako obliečky či obrusy. Môže byť vaša za 32 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
O pozornosť detských očiek sa hlási nový detský projekt – Miško s líškou.pasik
O pozornosť detských očiek sa hlási nový detský projekt – Miško s líškou.

Divadelno-pesničková šou pre deti štartuje zverejnením prvých dvoch pesničiek z pripravovaného prvého nosiča veselej dvojice.

Múdry a zvedavý chlapec Miško, spolu so svojou veselou kamarátkou líškou, sú pripravení deti zabaviť a tiež hravou formou ich naučiť rozoznávať farby, čísla či druhy počasia. Spoločne si zacvičia a zatancujú, upracú izbičku, ale aj oslávia narodeniny.

Cieľom projektu je v deťoch rozvíjať pozitívny vzťah k hudbe, pohybu a tiež divadlu a kultúre a to vďaka živým predstaveniam. Podujatie Narodeniny sa okrem toho hravou formou dotýka aj témy ochrany prírody a zero waste. Deti naučí, čo je to ekológia, ako správne triediť alebo eliminovať odpad a tiež prečo chrániť našu prírodu, vysvetlia prečo sú pre nás stromy také dôležité a ešte mnoho viac! Veselí kamaráti deťom odovzdajú dôležité informácie prostredníctvom 12 pesničiek, ktoré sú súčasťou ich predstavenia.

https://www.youtube.com/watch?v=KCG6rtjMhN4

 

 

Detský projekt Miško s líškou vznikol v produkcii Randal Junior. Autorsky za ním stojí Zuzana Hrvoľová a to po textovej i hudobnej stránke, aranžmány piesní majú na svedomí Martin Husovský a Tomáš Köppl.

Hlavných hrdinov, kamarátsku  dvojicu – Miška – chlapca z mesta a jeho kamarátku líšku, ktorá žije v lese, stvárňujú skvelí herci Emanuela Dobšovičová a Martin Macko, ktorí vynikajú svojím talentom a profesionalitou nie len v herectve, ale aj v speve a tanci. “Majú bohaté skúsenosti s divadlom, spevom, účinkovali v známych muzikáloch a sú tiež dabingovými hercami. Okrem toho majú krásny vzťah k deťom a projektu dodávajú skvelú energiu,“ nešetrí chválou na dvojicu autorka projektu.

 

Zobraziť celú novinku
3x inak na extra veľkej plochepasik
3x inak na extra veľkej ploche

Príprava raňajok i rýchlej večere vám nezaberie veľa času, ak sa vaším pomocníkom stane multifunkčný toastovač 3 v 1 Orava ST-440. Griluje mäsové i zeleninové dobroty, pripraví chrumkavé toasty a vyčaruje aj sladké vafle, na ktoré prisahajú malí aj veľkí. 

Stačí si vybrať jeden z troch druhov zapekacích platní s nepriľnavým povrchom proti pripečeniu a skôr, než sa hladoši nazdajú, už majú teplé jedlo na tanieri. Jeho veľkou prednosťou je extra veľká zapekacia plocha 25,5 x 35,5 cm, na ktorej pripravíte až štyri toasty či štyri vafle naraz, takže pečenie vám pôjde rýchlo od ruky. Aby ste sa pri tom vyhli drobným nehodám, zapekacie platne sú uzamykateľné a držadlo zariadenia je tepelne izolované. Toastovač sa jednoducho obsluhuje a ľahko čistí. Stane sa vaším obľúbeným kuchynským spotrebičom, keď treba rýchlo nasýtiť hladné brušká, alebo pohostiť veľkú návštevu.
Môže byť váš za 79 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Allianz chráni pred podpoistením úpravou poistnej sumy aj podľa vývoja trhu realítpasik
Allianz chráni pred podpoistením úpravou poistnej sumy aj podľa vývoja trhu realít

Vysoká inflácia, rast cien stavebných materiálov spôsobený výrazným nárastom cien základných komodít na svetových trhoch, rast cien nehnuteľností, ale aj klimatické zmeny a s nimi spojené živelné škody. To je aktuálna situácia na trhu, ktorá spôsobuje, že poistky mnohých majiteľov domov či bytov často nepokrývajú reálnu hodnotu poistenej nehnuteľnosti.

Úprava podľa vývoja cien na trhu

Allianz – Slovenská poisťovňa reaguje na túto situáciu a pristúpila k zmenám v indexácii majetkových poistných zmlúv. Indexáciu, ktorá je určitou formou ochrany pred infláciou, uplatňovala Allianz aj doteraz. Pri poistení budov zohľadňovala vývoj cien stavebných materiálov a prác, pri poistení domácností zas vychádzala z indexu cien tovarov a služieb. „Po novom pri určovaní výšky poistnej sumy pri poistení bytov berieme do úvahy aj vývoj cien na realitnom trhu,“ vysvetľuje viceprezident rezortu produktov Allianz Jozef Paška. V praxi to znamená, že odborníci Allianz sledujú, ako sa menia ceny nehnuteľností, ceny služieb remeselníkov (maliari, stolári, elektrikári), ale aj ceny zariadení v domácnosti (nábytok, elektronika). Aktuálne zistené ceny potom porovnávajú s cenami v predošlom roku. Ak došlo k výraznému nárastu cien, zohľadnia to v indexácii a výšku poistnej sumy primerane tomu upravia. „Chceme, aby majetok našich klientov bol chránený pred podpoistením a aby poistné sumy boli nastavené optimálne v každom čase. Vďaka indexácií je tak majetok automaticky krytý na aktuálne ceny, čo klienti ocenia najmä pri vzniku poistnej udalosti,“ dodáva J. Paška.

 

Hodnota nehnuteľnosti vs poistná suma

Podpoistenie je totiž podľa najväčšej poisťovne na trhu najčastejšou chybou pri poistení majetku, a to najmä pri starších poistných zmluvách, ktoré si klient neaktualizoval aj niekoľko rokov. Pri vzniku škody tak poisťovňa môže vyplatiť len pomernú časť vzniknutej škody a poistné plnenie zníži o percentuálny pomer medzi sumou, na ktorú je majetok poistený a sumou, na ktorú by mal byť v súčasnosti poistený. Napríklad nehnuteľnosť, ktorú si majiteľ pri kúpe poistil na 100-tisíc eur by po piatich rokoch na trhu stúpla na 110-tisíc eur. Ak by vznikla poistná udalosť a majiteľ by prišiel o byt, poisťovňa by mu mohla vyplatiť len 100-tisíc eur. Bez indexácie by tak prišiel o 10-tisíc eur.

 

Aktualizácia starých zmlúv

Náklady na škody na privátnom majetku medziročne stúpajú a stúpa aj výška priemernej škody. Za minulý rok Allianz prijala takmer 33-tisíc hlásení o škodách na domoch, bytoch a domácnostiach v celkovej hodnote 14,7 milióna eur. Riešila aj niekoľko fatálnych škôd, pri ktorých oheň pohltil celú nehnuteľnosť. V jednom prípade zhorel dom v hodnote 440-tisíc, v ďalšom škoda na dome presiahla 161-tisíc eur. „Pri vzniku poistnej udalosti posudzujeme každý prípad výpočtu poistného plnenia individuálne. V prípade plnenia rozpočtom vychádzame z aktuálnych cien stavebných materiálov a prác, ktoré pravidelne aktualizujeme. V prípade plnenia na základe predložených faktúr ceny porovnávame so špecializovanými stavebnými softvérmi na oceňovanie a tiež s trhom,“ upresňuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli. Pri škodách a najmä tých vysokých, ako je zničenie celého domu či bytu po požiari, výbuchu, či silnom prírodnom živle, je obzvlášť dôležité, aby poistná suma na zmluve zodpovedala reálnej hodnote majetku. Aj preto Allianz v roku 2020 pristúpila k prehodnocovaniu a aktualizovaniu všetkých privátnych majetkových poistných zmlúv uzatvorených pred rokom 2018. Klientom ponúka možnosť poistiť si všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok a zodpovednosť v rámci moderného, jednoduchého a zrozumiteľného produktu Môj Domov.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Povodne, ktoré sužujú juh Európy spôsobili na Slovensku zatiaľ mierne škody pasik
Povodne, ktoré sužujú juh Európy spôsobili na Slovensku zatiaľ mierne škody

Silné dažde a povodne, ktoré už od minulého týždňa sužujú Európu, najmä Taliansko, Chorvátsko, Bosnu a Srbsko, si vyžiadali veľké materiálne škody a, žiaľ, už aj ľudské životy. Hoci Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v polovici minulého týždňa výstrahu druhého stupňa pre Bratislavský kraj a väčšinu Banskobystrického kraja a výstrahu prvého stupňa pre väčšinu územia Slovenska, škody spôsobené záplavami nateraz nie sú u nás také výrazné. 

Klienti Allianz – Slovenskej poisťovne nahlásili za minulý týždeň 101 poistných udalostí na
privátnom majetku
,
spôsobených dažďom a záplavami za viac ako 31-tisíc eur. Najviac škôd bolo nahlásených z okresov Bratislava, Dunajská Streda, Košice, Prievidza a Myjava. Väčšinou išlo o zatečené priestory a navlhnuté steny. Za celý máj eviduje Allianz 139 škôd po záplavách, povodniach a dažďoch.

 

Allianz je pripravená riešiť škody svojich klientov, ktoré vzniknú po záplave, povodni, či iných živloch, a to aj v prípade povodní a záplav na rozsiahlom území Slovenska. „Vzniknutú škodu v domácnosti či na nehnuteľnosti treba čo najskôr nahlásiť poisťovni, a to online alebo telefonicky. Odporúčame poškodenia aj nafotiť a fotodokumentáciu priložiť k hláseniu škody,“ usmerňuje hovorkyňa Lucia Strnad Muthová. Škody na privátnom majetku po záplavách, povodniach a atmosférických zrážkach sú v Allianz kryté v rámci poistenia nehnuteľnosti a domácnosti
Môj domov 
už základnom balíku poistenia. 

 

Zobraziť celú aktualitu
Sporitelia dostávajú výpisy, tento rok je pre 2. pilier rokom zmien pasik
Sporitelia dostávajú výpisy, tento rok je pre 2. pilier rokom zmien

V týchto dňoch dostáva každý sporiteľ v 2. pilieri výpis zo svojho dôchodkového účtu. Dozvie sa z neho výšku svojich úspor, príspevkov, zhodnotenie fondov, náklady, orientačnú prognózu budúceho dôchodku a novinkou je aj zákonom určená informácia o predvolenej investičnej stratégii. 

Samotné výpisy sa tento rok doručujú o niečo neskôr, až do konca februára, aby dôchodkové správcovské spoločnosti stihli zapracovať do výpisu všetky zmeny, ktoré majú platiť od roku 2023.

 

Stále veľa sporiteľov v garante
Najväčší správca dôchodkových úspor na Slovensku - Allianz SDSS ku koncu roka 2022 spravovala majetok viac ako 483-tisíc sporiteľov v objeme vyše 3,4 mld. eur. „Až 70 % tejto sumy majú naši sporitelia uložených v dlhopisovom fonde GARANT. V akciovom fonde PROGRES je naakumulovaných 30 % majetku sporiteľov. Pritom stále platí, že vzhľadom na dlhodobý horizont sporenia by sporitelia mladší ako 45 rokov mali mať väčšiu časť svojich úspor uloženú v akciách,“ konštatuje predseda predstavenstva ASDSS Miroslav Kotov.

Veľké presuny
Presun sporiteľov z garantovaného do negarantovaného fondu je jednou z kľúčových zmien, ktoré začnú platiť v tomto roku. Od 1. júla sa totiž začne postupný presun majetku sporiteľov do tzv. predvolenej investičnej stratégie. Presun sa dotkne všetkých sporiteľov mladších ako 54 rokov, ktorí od presunu do dlhopisového fondu v roku 2013 neurobili žiadnu aktívnu zmenu na svojom dôchodkovom účte.„V praxi to znamená, že do veku 50 rokov by mali byť všetky úspory v indexovom fonde, teda v akciových investíciách. Potom sa pomerné zastúpenie indexového fondu znižuje o štyri percentá ročne. Ak má sporiteľ 54 a viac rokov, presunú sa iba jeho povinné príspevky. Ak je však mladší ako 54 rokov, presunú sa jeho úspory aj príspevky,“ vysvetľuje zmenu M. Kotov.

 

Zmeny v poplatkoch aj vyšší vek na vstup
Od januára tohto roka sa zároveň ruší poplatok za vedenie účtu, aj poplatok za zhodnotenie. Poplatok za správu sa zvýši z 0,3 % na 0,45 % ročne a od roku 2023 bude klesať počas dvoch rokov na cieľový stav 0,4 %. Od mája začne platiť aj automaticky vstup do 2. piliera pre každého, kto vstupuje na trh práce. Zvyšuje sa takisto veková hranica pre možný vstup do 2. piliera z pôvodných 35 na 40 rokov.

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Platforma HoppyGo na Slovensku vyrástla viac ako dvojnásobne. Patrí tak k najrýchlejšie rastúcim firmám v strednej Európepasik
Platforma HoppyGo na Slovensku vyrástla viac ako dvojnásobne. Patrí tak k najrýchlejšie rastúcim firmám v strednej Európe

Pre platformu na zdieľanie áut medzi ľuďmi HoppyGo bol rok 2022 opäť úspešný. V niektorých ohľadoch dokonca predbehol ten predchádzajúci. Majitelia vozidiel, ktoré sa na platforme požičiavajú, si zarobili vyše 61-tisíc EUR, takmer dvakrát toľko, čo v roku 2021. Samotnej firme to pomohlo rásť o 110 %. Oficiálne sa tak HoppyGo zaradila medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne strednej Európy, ako dokazuje aj úspech v rebríčku Deloitte Technology Fast 50 CE. 

Z hľadiska trendov bol medzi slovenskými používateľmi najväčší záujem o cenovo dostupné vozidlá a nadpriemerne fungovala aj možnosť flexibilne si zapožičať vozidlo na dlhšie obdobie, predovšetkým vďaka výhodnejším cenovým podmienkam, ktoré takéto riešenie prináša.

 

Úspešná bola platforma HoppyGo zo skupiny Škoda Auto DigiLab na všetkých troch trhoch, kde pôsobí. Zatiaľ čo rok 2021 bol v znamení vstupu do Poľska a na Slovensko, rok 2022 sa už niesol v znamení kontinuálneho rastu vo všetkých troch krajinách. Prejavilo sa to na výnosoch, ktoré dohromady (na všetkých troch trhoch) medziročne narástli o 51 %, na Slovensku platforma zaznamenala rast až 110 %.

 

„V roku 2022 sa nám podarilo predbehnúť všetky očakávania. Som pyšný na celý tím HoppyGo. V neľahkej dobe sme dokázali posunúť náš produkt, výrazne zlepšiť hodnotenie aplikácie a rozšíriť náš koncept dostupnej a flexibilnej mobility. Potvrdzuje sa, že naše riešenie dáva zmysel a dopyt po ňom nie je cyklický, ale je tu v každej situácii, aj v ekonomicky ťažšom období,“ hovorí Robin Švaříček, riaditeľ HoppyGo.

 

Konkrétne na Slovensku sa medziročne podarilo zvýšiť celkové zárobky, ktoré si medzi sebou rozdelili majitelia ponúkajúci na platforme svoje vozidlá na zapožičanie, o 98 % na celkových 61-tisíc EUR. Zaujímavosťou je, že viac ako desatinu z toho (takmer 6 300 EUR) si zarobil najaktívnejší majiteľ. Vzhľadom na to, že aktívnych majiteľov vozidiel je na slovenskom HoppyGo takmer 100, v priemere to znamená ročný zárobok 635 EUR na jedného. Svoje auto ponúka na platforme viac ako 600 Slovákov a pribudlo aj viac ako 4-tisíc novo registrovaných používateľov a celkovo tak prekonala hranicu 10-tisíc používateľov.

 

 

„Na prvom mieste je pre nás spokojnosť používateľov. Najväčšiu radosť máme, keď sa darí práve im. Priamoúmerné tomu je potom to, ako sa darí HoppyGo. A v tomto ohľade sme na tom dobre aj pri porovnaní v medzinárodnom meradle, kde patríme k tým najinovatívnejším a najrýchlejšie rastúcim spoločnostiam v strednej Európe,“ hodnotí R. Švaříček a poukazuje na to, že sa HoppyGo umiestnilo v stredoeurópskej konkurencii rebríčka prestížneho programu Deloitte Technology na 11. mieste. V slovenskom kontexte by to znamenalo skvelé 2. miesto.

 

Rok 2022 sa v rámci slovenskej HoppyGo komunity opäť niesol v duchu stále silnejúcej obľuby cenovo dostupných vozidiel, teda takých, pri ktorých sa cena prenájmu (s poistením) pohybuje okolo 30 EUR za deň. Najobľúbenejším modelom v ponuke je s veľkým predstihom Škoda Octavia, nasledujú vozidlá Volkswagen UP!, Hyundai i20 či Kia Rio. Práve 3 roky stará Škoda Octavia combi bola tým úplne najúspešnejším vozidlom. Požičaná bola celkovo 236 dní, teda skoro dve tretiny celého roka, v rámci 47 prenájmov. Zarobiť tak dokázala
5 150 EUR.

 

Pre správanie majiteľov na Slovensku je typické aj to, že v prvú polovicu roka vnímajú ako ideálny čas na pridávanie nových vozidiel na HoppyGo. Pred letnou sezónou majú dosť času pozbierať hodnotenia, ktoré sú pre vodičov základným ukazovateľom spoľahlivosti vodiča a vozidla. Spoločné pre všetky trhy je potom vysoké percento takých používateľov, ktorí si auto požičiavajú za s cieľom vyskúšať ho pred potenciálnou kúpou vozidla. Tak to vidí až 10 % registrovaných vodičov.

 

 

„Máme aj zaujímavý tip pre nových majiteľov. Z našich skúseností je zrejmé, že často na začiatku prenajímania dávajú majitelia zámerne cenu vozidla nižšie, aby zvýšili atraktivitu auta a nazbierali hodnotenia. Keď sú auto a majiteľ overení inými vodičmi, cenu upravia, aby sa vyrovnali ostatným vozidlám v ponuke. Ide o potvrdenie, že sa majitelia pozerajú na HoppyGo ako na dobrú príležitosť, ako si zarobiť peniaze v zložitom ekonomickom období,“ vysvetľuje Juraj Andrejka, manažér HoppyGo pre slovenský trh. Pridal tiež poznatok, že celkovo platforme v druhej polovici roku 2022 dvojnásobne narástol záujem používateľov a tento trend zostal aj naďalej aj na zimnú sezónu.

 

??Samotná online platforma sa v roku 2022 dočkala mnohých technických a proklientskych zlepšení. Spustený bol nový web, zefektívnili sa pozývacie kódy, tzv. referrals, ktoré si môžu používatelia ľubovoľne upravovať a ľahšie ich tak zdieľať so svojimi priateľmi a známymi. Zjednodušil sa aj proces odovzdania vozidla cez mobilnú aplikáciu. Obsahuje napr. sprievodcu celým procesom odovzdania či návod, ako najlepšie nafotiť vozidlo. Komfortnejšia je pre používateľov tiež možnosť predlžovať zápožičku cez aplikáciu, v ktorej bola v reakcii na žiadosti používateľov pridaná aj funkcia „obľúbeného vozidla“ uľahčujúca proces vyhľadávania vozidiel.

Zobraziť celú aktualitu
Tipy na darčeky k Valentínovi od Oravy s 15 % zľavou pasik
Tipy na darčeky k Valentínovi od Oravy s 15 % zľavou

Sviatok svätého Valentína má už aj na Slovensku mnohých fanúšikov. Patríte aj vy k tým, ktorí 14. februára svojej drahej polovičke nadšene vyznávajú lásku, chystajú romantickú večeru pri sviečkach a neváhajú darovať svojmu miláčikovi aj hodnotnejší darček? Ten nemusí stáť veľa, hlavne ak ho kúpite v akciovej ponuke, ktorých je začiatkom februára neúrekom. Aj slovenská značka elektrospotrebičov ORAVA pripravila pre všetkých ľúbiacich a zamilovaných atraktívnu valentínsku akciu, v ktorej na vás čaká 16 šikovných elektrospotrebičov pre atraktívny vzhľad a pohodové trávenie času vo dvojici. V e-shope www.orava.eu ich kúpite od 2. do 15. februára s 15 % zľavou.

Pre vášho Valentína

Hoci sa radi tvária, že opak je pravdou, aj muži dbajú o svoj vzhľad. Minimálne na poriadny strihač vlasov, brady a fúzov nedajú dopustiť. Ideálne, ak to všetko zvládne jediný prístroj, ktorý nezaberie veľa miesta na poličke v kúpeľni. Takým je multifunkčný strihač 5 v 1 Orava EasyOne. Má až 5 nadstavcov - univerzálny strihací nadstavec (strih od 1 do 10 mm), nadstavec na holenie tela aj tváre, na odstraňovanie chĺpkov v nose a ušiach, na strihanie vlasov. Na jedno nabitie cez dodávaný USB kábel pracuje až 60 minút nasucho aj namokro a je vodoodolný. Jednoduchším, ale veľmi vydareným riešením je aj strihač vlasov Orava VS-515.

 

 

Nože z vysokokvalitnej nehrdzavejúcej ocele pristrihnú aj nepoddajné vlasy na milimeter presne. Na výber je dĺžka strihu od 0,5 do 20 mm vďaka dvom vymeniteľným hrebeňovým násadcom. Strihač pracuje zo siete aj bezdrôtovo a má nabíjateľný akumulátor, ktorý sa dá ľahko nabiť cez USB port počítača, tableta, powerbanku či sieťového adaptéra. Na jedno nabitie vydrží strihať až 100 minút. Srdcia mužov fandia aj technike, hlavne ak súvisí s ich ďalšou láskou a spoločníkom na každom kroku - smartfónom. Powerbank s kapacitou 10 000 mAh a so zabudovanou bezdrôtovou nabíjačkou 2 v 1 Orava WCH-004 si hravo poradí s nabíjaním smartfónu aj v tej najväčšej divočine. S výkonom 5 W umožňuje naraz nabíjať až 3 hi-tech hračky – jednu bezdrôtovo a dve cez USB káble. A to váš miláčik iste ocení.
 

 

Pre vašu Valentínku

Ženy sa rady skrášľujú, preto žiadnemu pomocníkovi pre úžasne vyzerajúcu pleť či vlasy nepovedia nie. Orava Tenera je expertka na úpravu vlasov – vlasy vyžehlí, ale pri správnom uchopení, pod správnym uhlom, dokáže vyčarovať z prameňov vlasov aj sexi vlny. Je to teda pomocníčka 2 v 1. Jej keramické platne novej generácie majú hladký, kĺzavý povrch, čo uľahčuje úpravu a zabraňuje poškodeniu vlasov aj pri každodennom používaní.

Na večerné očistné rituály je ako stvorená ultrazvuková špachtlička na čistenie pleti Orava Venere-1.

Dôkladne, avšak veľmi šetrne zbaví pleť odumretých buniek a zo zanesených pórov hĺbkovo odstráni toxické látky a baktérie spôsobujúce zápaly pokožky a akné. Jemnou masážou stimuluje krvný obeh, redukuje vrásky a odstraňuje kruhy pod očami. Pri práci jemne vibruje, vďaka čomu je očista niekoľkonásobne účinnejšia ako klasické manuálne čistenie. Skvelým pomocníkom pre zdravie a krásu je aj tvárová sauna s kozmetickým zrkadlom a LED svetlom Orava FI-300.

 

 

Vytvára jemnú vodnú paru s teplotou 40 0C, ktorá priaznivo vplýva na pleť na tvári aj v dekolte – pokožku hĺbkovo vymasíruje a hydratuje, otvorí póry pre efektívnejšie čistenie a pripraví pleť na prijímanie živín z kozmetických krémov, masiek a kúr. Inhalácia pary má okrem priaznivých účinkov na pleť aj benefity pre zdravie - zmierňuje pocit stresu a únavy, odbúrava napätie mimických svalov a pri nádche a prechladnutí uvoľňuje nosové a čelové dutiny. Kozmetické zrkadlo na vyklápacom kryte sauny ocenia ženy aj pri každodennom líčení.
 

 

Darčeky, ktoré si užijete aj spolu

Valentínske ráno odštartujte spoločne skvelým espressom či kapučínom. Ako v pravej talianskej kaviarni si ho pohodlne pripravíte na pákovom espresso kávovare Orava ES-300. Má tlak 15 barov, ľahko vyberateľnú 1,6-litrovú nádobu na vodu pre čerstvosť tekutiny a páku na vloženie zomletej odrody kvalitnej kávy ako profesionálne kávovary.

 

 

Na esprese vyčaruje zlatistú krémovú penu, ktorá mu dodáva bohatú chuť a podmanivú arómu. Vďaka napeňovacej dýze si poradí aj s prípravou gurmánskeho kapučína. Šálky na kávu vám, samozrejme, predhreje.

Láska síce hreje pri srdci, ale keď mrzne a vy ste radiátor naschvál nevypiekli na maximum, treba sa ohriať. Ideálne navzájom. Vo vášnivom objatí to ide samo, keď sa však len tak budete mať chuť uhniezdiť v teplúčku, siahnite po vyhrievacej deke s reguláciou teploty Orava EB-160 A. S ňou vám bude teplo aj vtedy, keď vaša láska nebude práve doma.

 

Ďalších šikovných pomocníkov od Oravy, ktorí vám spríjemnia Valentína a potešia aj ako valentínsky darček, nájdete na www.orava.eu

Zdroj fotografií: Orava, pexels.com

Zobraziť celú aktualitu
Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek svetapasik
Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

 

Allianz medziročne poskočil až o 6 miest a obsadil 24. priečku v prestížnom rebríčku najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V svetovej top 25 sa Allianz umiestnil ako jediný poisťovateľ. 

 

Brand Finance ohodnotil Allianz na 47 miliárd eur, čo je nárast o 20 percent oproti minulému roku.

 

Tento nárast možno pripísať silným vyhliadkam podnikania spoločnosti, systematickému spravovaniu značky v rámci sveta a využívaniu globálnych aktív ako je najnovšia globálna kampaň o investovaní s Christophom Waltzom či naše dlhodobé Olympijské a paralympijské partnerstvo, ale aj ďalšie jedinečné partnerstvá a iniciatívy.

 

„Som šťastný, že naša skvelá značka získava čoraz väčšie uznanie verejnosti. Naša jedinečná pozícia, naša kreativita a rastúca dôslednosť v realizácii v rámci všetkých Allianz krajín po celom svete, spolu s našou silnou komunitou značiek prinášajú ovocie,“konštatuje šéf globálnej značky a marketingu Allianz Christian Deuringer.

 

Kompletný rebríček Brand Finance Global 500 nájdete tu:

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci môžu rozhodnúť, na ktoré dobročinné projekty Tesco venuje takmer 170-tisíc eurpasik
Zákazníci môžu rozhodnúť, na ktoré dobročinné projekty Tesco venuje takmer 170-tisíc eur

V Tescu sa rozbieha najdôležitejšia fáza 12. edície grantového programu – Vy rozhodujete, my pomáhame. Zákazníci môžu opäť hlasovať až do 12. februára 2023 vo všetkých obchodoch a rozhodnúť, ktorý projekt bude pre ich komunitu najviac prospešný a získa najvyššiu finančnú podporu. Tesco rozdá medzi 231 projektov sumu takmer 170-tisíc eur. 

Počas minuloročného októbra a novembra sa prihlásilo 473 lokálnych projektov z neziskových organizácií, občianskych združení, škôl a škôlok, miest i obcí. Z prihlásených nápadov vybrala porota 231 projektov. Každý z nich získa finančný príspevok, o výške ich podpory však rozhodnú zákazníci Tesca v známom hlasovaní pomocou žetónov.

 

„Zákazníci Tesca sú dôležitou súčasťou našej podpory komunít na Slovensku. Každoročne rozhodujú o výške finančného grantu pre projekty z ich okolia v rámci programu Vy rozhodujete, my pomáhame. V každom obchode môžu zákazníci zahlasovať za jeden z troch projektov, ktoré vytvorili ľudia žijúci či pracujúci v ich susedstve. Hlasovanie je skutočne jednoduché – stačí vhodiť žetón do hlasovacieho zariadenia. Iba vlani zákazníci lokálnym projektom takto odovzdali vyše 3 miliónov hlasov.  Je skvelé sledovať veľký záujem o podporu spoločensky zodpovedných projektov. Teší  nás, že ľuďom skutočne záleží na zlepšení ich okolia,“  hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca na Slovensku. Za jedenásť edícií programu zákazníci už odovzdali projektom viac ako 33 miliónov hlasov!

 

 

Hlasovanie prebieha vo všetkých 157 predajniach Tesca na Slovensku od 16. januára do 12. februára 2023. Hlasovací žetón, ktorý dostane zákazník pri platení za nákup v pokladničnej zóne, môže vhodiť do hlasovacieho zariadenia k jednému z troch projektov, ktorý si vyberie. Projekt s najviac žetónmi získa finančnú podporu vo výške 1 300 eur, na druhom mieste dostane 600 eur a na treťom 300 eur. Celkovo Tesco finančne podporí 231 najlepších lokálnych projektov sumou 169 400 eur.

 

„Autori pri navrhovaní projektov často reagujú aj na dianie a výzvy v spoločnosti. V aktuálnej edícii grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa o finančnú podporu uchádza napríklad platforma s vysoko aktuálnou témou – pomoc seniorom s rozoznávaním nebezpečných hoaxov a podvodov. Do grantu sa niektoré organizácie prihlasujú už pravidelne, takmer do každej edície. Doteraz sme tak pomohli zrealizovať viac ako 2 000 projektov na zlepšenie života v komunitách po celom Slovensku dokopy za takmer 1,7 milióna eur,“ dodáva Michaela Lehotská.   

 

Podľa nej ľudia najviac reagujú a svoje hlasy dávajú projektom z oblasti zdravia, športu, kultúry a vzdelávania. Z prihlásených nápadov vyberie v každej edícii nezávislá odborná porota zložená zo zástupcov Tesca a neziskových organizácií vrátane Nadácie Pontis 231 najlepších projektov. Príležitosť dostanú projekty, vďaka ktorým vzniknú nové komunitné priestory, záhrady, parky, herne, divadlá či športoviská, budú obnovené pamiatky, prípadne budú zorganizované rôzne športové či kultúrne podujatia, kurzy, vzdelávacie aktivity a mnohé ďalšie.

 

Víťazné projekty zdoterajších edícií nájdete na webstránke grantového programu.

 

Spolu s množstvom iných projektov sa za 11 edícií programu  Vy rozhodujete, my pomáhame podarilo:

 • zrealizovať viac ako 100 kultúrnych podujatí
 • zrekonštruovať takmer 60 ihrísk
 • zorganizovať približne 200 vzdelávacích aktivít
 • skrášliť viac ako 150 verejných záhrad a parkov
 • uskutočniť vyše 10 detských táborov
 • podporiť viac ako 20 aktivít na pomoc útulkom pre zvieratá

Zdroj: Tesco, SR

Zobraziť celú aktualitu
Infraohrev aj masáž – dve silné zbrane proti bolestipasik
Infraohrev aj masáž – dve silné zbrane proti bolesti

Trápi vás bolesť chrbta, stuhnutá šija, bolia vás kĺby alebo ste si pri športe natiahli sval? Doprajte si domácu masáž s pomocou masážneho prístroja Orava MP-800. Vďaka zabudovaným infračerveným lampám a magnetom poskytuje uvoľňujúcu relaxačnú masáž chrbta, šije, rúk, nôh, pokožky hlavy, bedier aj kĺbov trpiacich reumou. 

 

Jeho stimulačné výčnelky pôsobia teplom a tlakom na pokožku ako tie najjemnejšie prsty masérky. Pracuje v troch režimoch – infraohrev, masáž bez infraohrevu a masáž s infraohrevom. Infračervené svetlo prehreje partie trpiace bolesťou, masáž tlakom, ktorého intenzitu si môžete zvýšiť alebo znížiť, prekrví pokožku a napomáha lepšiemu fungovaniu krvného obehu. Magnetické pole, ktoré pri masáži vzniká medzi 3 magnetmi, stimuluje krvný obeh, čím zvyšuje účinok masáže. Polohovateľná rukoväť prístroja umožňuje nastaviť až 90-stupňovýuhol hlavice tak, aby ste si mohli aj sami účinne vymasírovať stuhnutú šiju či seknutý chrbát. V príslušenstve nájdete až 6 nadstavcov. Orava MP-800 môže byť váš len za 25 eur.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú aktualitu
Mastercard Economic Institute (MEI): Výhľad ekonomiky na rok 2023pasik
Mastercard Economic Institute (MEI): Výhľad ekonomiky na rok 2023

Inštitút ekonomických štúdií spoločnosti Mastercard zverejnil svoju prognózu na nadchádzajúci rok, v ktorej naznačuje, ako globálna ekonomika ovplyvní rast a správanie spotrebiteľov. 

Ekonomický výhľad na rok 2023 vychádza z množstva verejných aj vlastných súborov dát a modelov využívaných na odhad ekonomickej aktivity. Správa sa venuje štyrom témam, ktoré budú naďalej formovať globálne ekonomické prostredie:

 

 1. vysoké úrokové sadzby a vysoké náklady na bývanie,
 2. prechod na lacnejšie alternatívy a využívanie zľavových akcií na strane spotrebiteľov,
 3. ceny a preferencie,
 4. postavenie obchodov s viacerými predajnými kanálmi v čase ekonomických otrasov.

Vysoké úrokové sadzby zmenia uvažovanie spotrebiteľov

 

Po niekoľkoročnom vzostupe trhu s bývaním sa očakáva, že výška úrokových sadzieb bude znižovať rozpočty životných nákladov a tým dôjde v útratách domácností k veľkému posunu. V hlavných vyspelých krajinách sa očakáva zníženie výdavkov, ktoré súvisia s bývaním, počas budúceho roka asi o 4,5 %, na predpandemickú úroveň. Napríklad v Spojenom kráľovstve došlo tento rok k poklesu týchto výdavkov o 1,4 percentuálneho bodu oproti roku 2019.

 

 

Využívanie zľavových akcií

Nevyhnutné výdavky by vo všeobecnosti mali zostať odolné voči inflácii, avšak spotrebitelia si budú vyberať značky, ktoré sú pre ich peňaženku priaznivé – hľadať najlepšiu cenu. Pri nákupe potravín tento rok spotrebitelia celosvetovo navštívili predajne o 31 % častejšie ako v roku 2019 (čiastočne aby obmedzili vyhadzovanie jedla), ale ich priemerná útrata za jeden nákup sa znížila asi o 9 %. Celkovo konzumenti minuli pri každom nákupe o 22 % menej ako v roku 2019. V Nemecku sa zvýšil počet návštev predajní o 23,1 % oproti roku 2019, ale zákazníci minuli o 14,5 % menej.

 

Ceny a preferencie

Zvyšujúce sa náklady na potraviny a energie uberajú čoraz väčšiu časť spotrebiteľského rozpočtu, to pocítia nepriaznivo najmä nízkopríjmové domácnosti. Medzi rokmi 2019 a 2022 rástli zvyšné výdavky1 vysokopríjmových domácností takmer dvojnásobným tempom (napríklad vo Francúzsku o 43 %) v porovnaní s domácnosťami s nižšími príjmami. Tento rozdiel sa však s normalizáciou inflácie zníži. Inštitút ekonomických štúdií v nasledujúcom roku očakáva oslabenie inflačných tlakov – priemerná miera inflácie v rozvinutých ekonomikách by mala poklesnúť z medziročných 7,1 % v 4. štvrťroku 2022 na medziročné 3,1 % v 4. štvrťroku 2023.2

 

Zvyšné výdavky tak, ako ich definuje Inštitút ekonomických štúdií Mastercard, zahŕňajú kategórie spotreby tovaru a služieb, ktoré nie sú považované za základné. Ide napríklad o výdavky na oblečenie, šperky, nábytok, športové, kultúrne a podobné akcie alebo elektroniku. Nevyhnutné výdavky zahŕňajú základné kategórie spotreby ako potraviny alebo pohonné hmoty.

 

Obchody s viacerými predajnými kanálmi majú šancu na úspech

Väčšiu šancu zvládnuť hospodárske otrasy majú firmy predávajúce rôznymi kanálmi, pretože sa stretávajú priamo so zákazníkmi tam, kde chcú nakupovať. Z našej analýzy vyplýva, že 

obchody predávajúce na viacerých platformách zaznamenali zvýšenie tržieb v maloobchodnom sektore o 6 percentuálnych bodov počas roka 20223. V čase vrcholiacich lockdownov sa malé a stredne veľké reštaurácie vďaka tomu vyhli ďalšiemu poklesu tržieb,
a to až o 31 % 4. Podobne aj malé predajne odevov – predávajúci na viacerých kanáloch zaznamenali vyššiu mieru rastu ako predajne, ktoré sa sústredia buď iba na internetový predaj, alebo majú len kamenné pobočky, keďže rástli o 10 %, respektíve o 26 % rýchlejšie 
 
Celú správu Shifting Wallets: New consumer spending habits (Posuny v nákupnom správaní spotrebiteľov) si môžete otvoriť  tu.
 
Ďalšie správy Inštitútu ekonomických štúdií Mastercard nájdete  tu
Zobraziť celú aktualitu
NETRADIČNÉ VIANOČNÉ DARČEKY NÁJDETE NA SWAPE V AVIONE pasik
NETRADIČNÉ VIANOČNÉ DARČEKY NÁJDETE NA SWAPE V AVIONE

Pre veľký záujem organizuje nákupné centrum Avion v Bratislave tento rok ďalší SWAP detských vecí, knižiek a hračiek. Zákazníci sa môžu do swapu zapojiť už túto sobotu 10. decembra 2022 od 10.00 hod. do 18.00 hod. Avion v predvianočnom období ponúka okrem swapu aj množstvo ďalších súťaží a aktivít pre celú rodinu. 

 

„Veľmi nás teší záujem našich zákazníkov o originálne podujatia v Avione. Najmä jesenný swap detských vecí prekonal naše očakávania v návštevnosti. Tentoraz budeme akciu organizovať na väčšej ploche a posilníme aj sprievodný program. Swap je pred Vianocami skvelým miestom, kde môžu zákazníci pre detičky nájsť originálne darčeky. Zároveň môžu iným ľuďom posunúť oblečenie, knižky a hračky, ktoré už splnili svoju úlohu a môžu potešiť niekoho iného,“ hovorí Petra Vojtasová, marketingová manažérka nákupného centra Avion v Bratislave

 

Swap bude prebiehať opäť v Komunitnom centre v Avione na 1. poschodí nad predajňou Office Shoes. Pre deti je prichystaný detský kútik, pre dospelých bude k dispozícii workshop Lucie a Tomáša z instagramového profilu peknebyvat s limitovaným počtom účastníkov. Viac informácií o detailoch swapu nájdete na webstránke Avionu. Podmienkou je, aby boli prinesené veci čisté a zachovalé, určené pre deti vo veku od 0 do 10 rokov.  Množstvo vecí, ktoré môžete priniesť na swap, je limitované – môžete priniesť maximálne 20 kusov oblečenia, hračiek, kníh alebo doplnkov.

 

„Okrem swapu sme tento rok v Avione pred Vianocami pripravili pre deti a rodičov množstvo zaujímavých akcií a súťaží. Aj samotná vianočná výzdoba s tematikou Vianočného expresu je vytvorená tak, aby vytvorila pre deti nezabudnuteľnú atmosféru s magickým vláčikom, ktorý si môžu aj vyskúšať,“ doplnila Petra Vojtasová.

Deti sa v Avione môžu zapojiť aj do originálnych Vianočných dielní v Komunitnom centre počas každej adventnej nedele do 18. decembra 2022 v čase od 11.00 do 17.00 hod. Vstup je zadarmo a detičky vyrábajú vianočného anjela či ozdoby na stromček so zvieracími motívmi.

 

Počas predvianočných dní môže byť aj nákup v Avione odmenený skvelými darčekmi! Za pokladničný doklad s nákupom nad 30 € si môžu zákazníci v špeciálnom Vianočnom stánku vyžrebovať hraciu kartičku so skvelými výhrami ako LEGO®, hracie konzoly, kolobežky či IKEA kuchynky a ďalších 10 000 skvelých darčekov pre všetky deti. 

 

#avionbratislava #swapdetskychveci #swap #zmenmetospolu #avionvianoce

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio