LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...

Stuhnutá šija a stres

Stuhnutá šija a stres

 

Nosenie ťažkých tašiek na pleci, aj zlá poloha pri počítači a emocionálne napätie spôsobujú problémy so šijou. Prejavujú sa bolesťou pri určitých pohyboch, oslabenou pohyblivosťou a tiež stuhnutými svalovými skupinami.


 

 

Najčastejšie vznikajú bolesti šije vtedy, keď sa sval dostane do spazmu. Zmrští sa, stuhne, je nepohyblivý a bráni kĺbom normálne sa pohybovať. Tento stav môže zapríčiniť dlhodobý tlak na jedno miesto, napríklad pri dlhom sedení pri počítači, pri stereotypnej manuálnej  práci a aj pri vedení auta. Častou príčinou bolestí šije a pliec tiež býva nosenie ťažkých tašiek zavesených na pleci. Stuhnutý sval si môžete nahmatať ako hrču. Môže byť naľavo aj napravo od chrbtice rovnako veľká, zvyčajne však býva väčšia na tej strane, ktorá sa viac zaťažuje. Príčinou však nemusí byť stereotypné zaťaženie pliec a šije. Svalové napätie v šiji a v pleciach býva veľmi často fyziologickým prejavom psychického alebo emocionálneho stresu. V každom prípade je dôležité čo najskôr odhaliť príčinu problémov a riešiť ich. V opačnom prípade sa budú ťažkosti stupňovať.

 

Darček z detstva?

Podľa istej teórie môžu mať problémy so šijou korene už v detstve a to na psychosomatickej úrovni. Ak rodičia prejavujú dieťaťu lásku, podporujú ho, vždy sú mu oporou, všetko je v poriadku. No ak si dieťa nie je ich láskou isté, necíti ich ochranné krídla, snaží sa nahradiť ju svalmi. A práve svalové napätie môže spôsobiť nielen fyziologické ťažkosti, ale aj stratu sebadôvery, čo môže byť ešte traumatizujúcejšie, lebo to ovplyvní celý ďalší život. V dieťati sa rozvinie pocit, že nie je dosť dobré, keď mu rodičia nevenujú dostatočnú pozornosť, nemajú čas sa mu venovať. Navonok sa to prejaví aj v držaní tela.

 

Varovné signály

Ak stuhnuté svalstvo neuvoľníme, riskujeme, že  sa v neskoršom veku  objavia na krčnej chrbtici degeneratívne zmeny, ktoré môžu ovplyvniť prietok krvi v cievach. Svalové spazmy nám poriadne zavaria. Prejaví sa to závratmi, hučaním v ušiach, problémami so stabilitou. Nestane sa to zo dňa na deň. Krčná chrbtica dôsledne vysiela varovné signály. Prvým zvyčajne býva stuhnutá šija a bolesť brániaca otáčať hlavu, nakláňať ju dopredu a dozadu. Ak bolesť smeruje z krku do hlavy, to je veľmi vážny signál. Bolesť je situovaná najčastejšie v spodnej časti lebky, vyžaruje do oblasti očí. Ťažkosti sa ďalej prejavia bolesťou pliec, brnením, prípadne zmenou citlivosti horných končatín, a tiež závratmi a vracaním.

 

Príjemné zážitky

V prvom rade by sme sa mali naučiť spracovať stres a venovať dostatok času relaxácii v akejkoľvek forme. Nájsť si čas na prechádzky, kúpeľ, dopriať si relaxačné masáže a príjemné zážitky. Nech sú pohoda, radosť, šťastie u vás častými hosťami. Pomôcť môže aj strava. Odborníci odporúčajú preferovať potraviny bohaté na vitamíny B. Vďaka nim ľahšie zvládneme stresové situácie. Veľmi dôležité je odstrániť svalovú nerovnováhu. Pomôcť môže rehabilitácia, cvičenie jogy, špeciálne masáže na uvoľnenie stuhnutého svalstva na šiji a pleciach, elektroliečba alebo vodoliečba. Pomôžu aj cviky na uvoľnenie, napríklad všetkým známe krúženie hlavy. Pomalým tempom opisujeme hlavou kruh s čo najmenším záklonom najskôr vpravo a potom vľavo.

 

Správne dýchanie a cvičenie

Dôležité je aj dýchanie. Je veľmi dobrým prostriedkom na zmiernenie napätia. Na spevnenie krčného svalstva skúste zopnúť ruky na zátylku a pri nádychu silno tlačiť hlavu oproti rukám. Pri výdychu napätie povoľte, cvik niekoľkokrát opakujte. Ďalší cvik tiež môže pomôcť. Podložte si pod bradu zaťaté päste nad sebou. Silno ich tlačte nahor a pokúšajte sa hlavu skloniť na hruď. Cvik opakujte päťkrát. Počas cvičenia nerobte prudké pohyby. Nič nerobte nasilu.

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Zdravie

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 22. 05. 2019, meniny má Júlia, Juliana.
 Pero navrhnuté odborníkmi a špeciálne pre prvákov
Revitalizujte pokožku s banánovou kúrou od AVONu!
Vaša pleť odolná a žiarivá ako pravá platina s novinkou od AVONu!
Stavte na odtiene noviniek dekoratívnej kozmetiky od AVONu!
Poradna
Náhodný článok
Práca doma je čoraz viac „in“. Aj u slovenských manažérov Práca doma je čoraz viac „in“. Aj u slovenských manažérov
Dnes neprídete do práce? Budete robiť z domu? Okej, žiadny problém. Aj šéfovia na Slovensku sa otvárajú novým trendom a zamestnancom nechávajú viac slobody. Až 57 percent manažérov malých a stredných firiem verí svojim podriadeným, že budú efektívne pracovať aj mimo kancelárie. A iba pre šesť percent opýtaných je takýto typ práce nepredstaviteľný. Podobne sú na tom aj ich kolegovia v Európe, kde práci na diaľku plne dôveruje 58 % manažérov. Vyplýva to z minuloročného prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Mattoni Cedrata s chuťou slnečného Talianskapasik
Mattoni Cedrata s chuťou slnečného Talianska

 

Stredomorské Taliansko je povestné nádhernými plážami, uvoľnenou atmosférou a originalitou chutí.  Medzi ikony patrí tradičná, lahodná cedrata – osviežujúci nealkoholický nápoj s plnou chuťou citrusov. Práve toto osvieženie bolo inšpiráciou pre obľúbenú značku Mattoni. Svoj bohatý rad ochutených perlivých minerálnych vôd dopĺňa o originálnu príchuť Mattoni Cedrata. 

Cedrata je tradičný taliansky nealkoholický nápoj z plodov cedrátu, ktorý vznikol už v 50. rokoch 20. storočia: šumivý, nealkoholický, kyselkavý s jemnou vôňou cédru, podávaný v sklenenom pohári s ľadom ozdobený plátkom citróna a listom citrónovej trávy. Od tej doby sa teší veľkej obľube, a to nielen medzi domácimi, ale aj medzi turistami, ktorí radi objavujú zaujímavé vône a chute Talianska. Odteraz si toto osvieženie môžete vychutnávať aj vy – s každým dúškom Mattoni Cedrata a jej plnou chuťou citrusov sa ocitnete na slnkom zaliatej pláži, nech sa už nachádzate kdekoľvek – v práci, v škole či na brehu jazera.

 

Osviežujúci variant Cedrata dopĺňa svojou chuťou mixu citrusov pestrý rad obľúbených ochutených Mattoni minerálnych vôd. Na výber sa tak ponúka hneď 12 ovocných príchutí v perlivej verzii a 4 príchute bez bubliniek. Na pultoch predajní je dostupná v 1,5-litrovom balení.

 

 

Zobraziť celú novinku
Zeleninové polievky, ktoré vás postavia na nohypasik
Zeleninové polievky, ktoré vás postavia na nohy

 

Polievky boli vždy súčasťou nášho jedálnička. Dobrá polievka je totiž základ, ktorý dodá telu výživu, vitamíny, minerálne látky, vlákninu aj energiu a v chladnom počasí naviac príjemne zahreje.

 

 

Podstatnú zložku všetkých polievok by mali tvoriť hlavne kvalitné suroviny. Ak sa preto chystáte na prípravu zeleninových krémových polievok, radšej než čerstvú zeleninu zvoľte mrazenú. Vyskúšajte zmesi Bonduelle Cream Soup, ktoré obsahujú kvalitnú zeleninu zozbieranú v dobe jej najväčšej zrelosti. Vďaka rýchlemu šokovému zmrazeniu si zachovala veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok! Vyberte si tekvicovú, karfiolovú alebo zelenú zmes a vychutnajte si krémové zeleninové polievky, ktorých príprava je ľahká a rýchla. Nemusíte nič krájať ani lúpať, stačí pridať len vývar či vodu, povariť, rozmixovať a dochutiť podľa svojich predstáv. Zelenina v polievkových zmesiach Bonduelle Cream Soup je totiž ideálna na rýchle servírovanie.


Odporúčaná predajná cena: 1,29 €

 

Zobraziť celú novinku
 Rodina kontaktných šošoviek ULTRA od Bausch + Lomb je už kompletnápasik
Rodina kontaktných šošoviek ULTRA od Bausch + Lomb je už kompletná

 

Koncom roka 2018 priniesla značka Bausch + Lomb nové sférické kontaktné šošovky ULTRA na slovenský trh. Určené sú najmä ľuďom, ktorí chcú zažiť maximálne pohodlie pri práci s digitálnymi zariadeniami a zároveň chcú skoncovať s námahou či únavou očí.  

 

Technológia MoistureSeal zabraňuje vysychaniu šošoviek spôsobeným zníženým žmurkaním a poskytuje celodenné pohodlie aj tým, ktorí si svoje šošovky museli doposiaľ vyberať skôr kvôli pocitu zahmleného videnia počas práce. So šošovkami ULTRA tak dokážu prelomiť kruh nepohodlia a spoznať nekonečný komfort.

 

Pre astigmatizmus

Rodina kontaktných šošoviek ULTRA je odteraz kompletná, rozšírená o nový druh tórických kontaktných šošoviek, určených pre ľudí s astigmatizmom. Ide o vrodenú poruchu videnia spôsobenú nerovnomerným zakrivením očnej rohovky. Nové kontaktné šošovky ULTRA for astigmatism poskytujú celodenný komfort, stabilitu a dôsledné jasné videnie. Zaisťujú 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín a boli vyvinuté tak, aby sa dokázali do očí stabilne aplikovať už na prvý raz.[1] Tenká hrana kontaktnej šošovky navyše minimalizuje interakciu s viečkom, pričom šošovka je optimalizovaná v oboch osiach, aby pomáhala redukovať zahmlenie a oslnenie. 

Ľudia[2] sa zhodli v tom, že kontaktné šošovky ULTRA for astigmatism poskytujú celodenný komfort, dôsledné jasné videnie počas dňa, komfortné videnie aj počas niekoľkohodinovej práce s digitálnymi zariadeniami, redukujú zahmlenie a oslnenie, ako aj kvalitné videnie počas večerného šoférovania.

 

Na korekciu presbyopie

Rodinu kontaktných šošoviek ULTRA dotvára ďalší nový druh kontaktných šošoviek s plánovanou mesačnou výmenou, a to ULTRA for presbyopia. Presbyopia (vetchozrakosť) sa získava s pribúdajúcim vekom, zväčša po 40. roku života človeka, kedy sa stráca schopnosť zaostriť na bežnú vzdialenosť pri čítaní. Nové presbyopické kontaktné šošovky s multifokálnou optikou sú synonymom 16-hodinového pohodlia a vďaka 3-zónovému progresívnemu dizajnu ponúkajú ostré videnie na všetky vzdialenosti a plynulý prechod medzi jednotlivými vzdialenosťami (diaľku, strednú vzdialenosť a blízko).

Bausch + Lomb, popredná globálna značka výrobcu Bausch Health company, prináša nové šošovky Ultra do vybraných očných optík po celom Slovensku. Vývojom nových kontaktných šošoviek značka Bausch + Lomb pokračuje vo svojom odhodlaní pomáhať ľuďom na celom svete lepšie vidieť a lepšie žiť. Viac sa o nových šošovkách dozviete na stránke www.sosovka.sk/ultra.

 



[1]Výsledky štúdie Bausch + Lomb ULTRA® for astigmatism vykonanej na vzorke 157 aktuálnych používateľov mäkkých kontaktných šošoviek.

[2]Výsledky hodnotenia štúdie Bausch + Lomb ULTRA® kontaktných šošoviek na vzorke 157 používateľov mäkkých kontaktných šošoviek. Výkonnosť bola hodnotená po najmenej piatich dňoch nosenia pomocou 6-bodového systému súhlasím / nesúhlasím a vykonanej štatistickej analýzy.

 

Zobraziť celú novinku
Lepok – zbytočný strašiak alebo tichý nepriateľ?pasik
Lepok – zbytočný strašiak alebo tichý nepriateľ?

 Migrény, nadúvanie, bolesti brucha, malátnosť, ekzém, lámavosť nechtov, či bezdôvodná únava. Za príznakmi bežne pripisovanými nezdravému životnému štýlu, či stresu sa môže skrývať ochorenie, ktoré si vďaka rozmanitosti a premenlivosti príznakov vyslúžilo prezývku – chameleón medzi chorobami. Celiakia je jedno z najrozšírenejších a zároveň najskrytejších ochorení dneška. Jej spúšťač u geneticky predisponovaných jedincov - lepok- každý deň konzumujeme. Vďaka kampani Máj – mesiac bez lepku však teraz môžeme rýchlo zistiť, či je pre nás lepok určitou hrozbou, alebo ho bezpečne môžeme konzumovať aj naďalej.

 

 

Lepok náš každodenný

Hovorí sa chlieb náš každodenný, ale práve v ňom a jemu podobným výrobkom lepok najskôr nájdeme.

 

Lepok je dnes jedným z najskloňovanejších pojmov v oblasti výživy. Jeho vylučovanie zo stravy sa stalo v mladej generácii doslova módnym trendom. Zdravý človek dodržiavaním bezlepkovej diéty však nič nezíska. Človek trpiaci celiakiou naopak získa úplne novú kvalitu života. Prečo? 

 

Tenké črevo u človeka s  celiakiou nedokáže správne vstrebávať všetky potrebné živiny z potravy. Organizmu tak chýba množstvo dôležitých látok a nedokáže fungovať ako telo zdravého človeka. K tomuto problému sa pridávajú ďalšie zdravotné komplikácie. U detí sa celiakia prejavuje oneskoreným rastom a celkovo horším vývinom. Celiakia však dokáže spôsobiť nemalé problémy v ktorejkoľvek fáze života.

 

Pár faktov o celiakii

Celiakia je autoimunitné ochorenie, vyvolané, u geneticky predisponovaných jedincov, lepkom.

 • Podľa údajov z gastroenterologických ambulancií trpí dnes na Slovensku celiakiou približne 20 tisíc pacientov.
 • Odborníci odhadujú, že počet nediagnostikovaných pacientov je rovnako vysoký, ak nie vyšší.
 • U dospelých môže trvať v priemere 8-12 rokov pokiaľ sa ochorenie prejaví zreteľnými príznakmi a pokiaľ ho lekári diagnostikujú. 

 

„Včasná diagnostika tohto ochorenia dokáže zabrániť neskorším komplikáciám, ktoré s nezistenou alebo neskoro zistenou celiakiou môžu súvisieť. V prípade spomínaných problémov je teda nesmierne dôležité, aby sa ľudia nebáli diagnostiky a v prípade ťažkostí navštívili odborníka,“ upozorňuje MUDr. Marián Oltman, PhD. z Gastroentero-Hepatologického centra THALION v Bratislave.

 

Aj keď celiakia môže mať až 200 príznakov, zákernosťou ochorenia je aj fakt, že často môže prebiehať aj bez vonkajších príznakov! 

 

 

Ako zistiť, že práve ja?

Odhaliť zdravotné problémy, ktorými sa prejavuje precitlivenosť na lepok, je síce komplikované, ale možné a vcelku jednoduché! S odpoveďami vám pomôže kampaň Máj 2019 – mesiac bez lepku na webovom portáli www.dobrebezlepku.com.

 

„Diagnostika celiakie sa skladá zo štyroch stupňov. Prvým je identifikovanie klinických príznakov, ktoré na prvý dojem nemusia súvisieť s lepkom, alebo s tráviacim traktom. Druhým stupňom je sérologické vyšetrenie, ktoré na základe odberu krvi podozrenie na celiakiu potvrdí, alebo vyvráti. Na základe pozitívnych protilátok na lepok je neskôr potrebné urobiť ešte bioptické vyšetrenie. Posledným stupňom diagnostiky je pozitívna odpoveď pacienta na liečbu – bezlepkovú diétu“, hovorí MUDr. Marián Oltman, PhD.

 

Nutričná terapeutka, Ing. Jarmila Kabátová z Piešťan upozorňuje na kľúčový fakt, že diagnostika ochorenia je možná len v prípade, ak je organizmus zaťažený lepkom. „Po vysadení lepku z jedálnička na základe osobného rozhodnutia človeka, nie je možné diagnostiku objektívne zrealizovať. Na druhej strane po riadnej diagnostike a potvrdení diagnózy celiakie je jediným možným spôsobom liečby tohto ochorenia v súčasnosti bezlepková diéta.“

 

 

Prvý krok môžeme spraviť sami...

Pri spozorovaní nezvyčajných príznakov nám môže uľahčiť rýchlejšiu orientáciu v zdravotnom stave diagnostický test na zistenie protilátok na lepok, ktorý sa dá urobiť v pohodlí domova. Pomocou testu zistíme vzťah nášho čreva k lepku a ušetríme si aj dlhé čakanie v ordinácii lekára. Test dokáže s 98% presnosťou v priebehu desiatich minút z kvapky krvi určiť, či protilátky na lepok sú prítomné, alebo nie . Ak je jeho výsledok pozitívny, je potrebné v čo najkratšom možnom čase navštíviť obvodného lekára, ktorý vás odošle k špecialistovi, aby spravil ďalšie nevyhnutné diagnostické vyšetrenia. Výsledok testu je orientačný a nemá slúžiť ako základ pre samoliečbu!

 

Počas mesiaca máj si tento test môže ktokoľvek urobiť v sieti lekární BENU s asistenciou vyškoleného personálu s 50% zľavou.

 

 

Na lepok pozitívny...

Celiakia, rovnako ako všetky formy neznášanlivosti lepku sa dajú liečiť jediným spôsobom – prísnou bezlepkovou diétou. Tento spôsob bezpečne zaručí, že povrch tenkého čreva sa upraví a nepríjemné prejavy ochorenia zmiznú. Diéta sa však musí dodržiavať doživotne. Nie je však takou komplikáciou ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, pretože kvalitné suroviny na prípravu chutnej bezlepkovej stravy sú dnes dostupné v širokom sortimente. Dobrou správu je aj to, že pacienti s celiakiou majú možnosť preskripcie bezlepkových potravín, ktoré sú čiastočne hradené zo zdravotného poistenia.

 

Bezlepková diéta nie je zásadnou zmenou života, ale je zásadnou zmenou na ceste k jeho plnohodnotnému prežívaniu!  Zistite viac na www.dobrebezlepku.com.

 

 

Čo môžete spraviť rýchlo? 

 • Navštívte www.dobrebezlepku.com
 • Vyskúšajte zdarma jednoduchý online test, ktorý odhalí prvé príznaky neznášanlivosti lepku.
 • Ďalším testom, ktorý vás môže upozorniť na diagnózu celiakie, je orientačný domáci rýchlotest. Zakúpiť si ho môžete v ktorejkoľvek BENU lekárni teraz s 50% zľavou.[1]

 

Vzdelávací projekt “Máj – mesiac bez lepku”, webový portál www.dobrebezlepku.com a ďalšie aktivity spojené s osvetou prináša taliansky výrobca prémiových bezlepkových potravín Schär.

 

Projekt podporujú tiež sieť lekární BENU na Slovensku a portál celiakia.sk.

 

 

***

Pár faktov o lepku

Lepok je obilná bielkovina, ktorá sa vyskytuje v pšenici a príbuzných obilninách. Obsahujú ju teda tiež všetky potraviny vyrobené z obilnín obsahujúcich lepok.

 

Obilniny, ktoré obsahujú lepok: pšenica, raž, špalda, jačmeň, zelená špalda, ovos (s výnimkou ovsa certifikovaného ako bezlepkový), pšenica jednozrnná, pšenica dvojzrnná, kamut, tritikale.

 

Medzi potraviny obsahujúce lepok patria: múka, pšeničný škrob, strúhanka, cestoviny, müsli, všetky druhy pečiva. Lepok sa do veľkého množstva potravín dostáva pri ich spracovaní alebo je do nich pridávaný ako spojivo. Hoci má lepok len zanedbateľnú výživovú hodnotu, jeho fyziologické a technologické vlastnosti sú veľmi užitočné pri spracovávaní múky. Vďaka lepku sa z múky pri spojení s vodou vytvára lepkavé cesto, ktorému práve lepok dáva pružnosť, drží ho pohromade a chlieb a rôzne druhy pečiva sú vďaka nemu chrumkavé.

 

 



[1]Platí pri zrealizovaní testu v lekárni.

  Pôvodná cena testu Veroval® 15,99 € s DPH. Akciová cena 7,99 € s DPH.

  Kampaň trvá od 1.4.2019 – 30.6.2019.

Zobraziť celú novinku
Ktoré minerály strácame pri zvýšenej fyzickej aktivite?pasik
Ktoré minerály strácame pri zvýšenej fyzickej aktivite?

Pomaly, ale isto sa nám vonku otepľuje a väčšinu z nás to ťahá k športovým aktivitám. Či ste aktívny alebo pasívny športovec, jedno je isté, pri zvýšenej fyzickej aktivite naše telo stráca minerály, ktoré je potrebné do tela dostať naspäť. Vedeli ste, že na to, aby naše telo fungovalo v rovnováhe, stačí dodržiavať pravidelný pitný režim? No nie hocijaký. Minerálna voda so správnym zastúpením potrebných minerálov sa postará o bezchybné fungovanie procesov v našom tele. A práve minerálna voda Budiš tento vyvážený pomer má.

Prečo sú minerály dôležité?

Vďaka minerálom sa v našom tele uskutočňuje výmena živín v bunkách. Dôležité je, aby v našom tele prebiehala rovnováha, ako na strane minerálov, tak aj na strane tekutín. Známym faktom je, že aktívnym športom stratíme z tela približne 1,5 až 3 litre tekutín, a to spolu s dôležitými minerálmi. Pri športovom výkone, preto nesmieme zabúdať na ich pravidelné doplnenie. Obyčajná voda naše telo síce hydratuje, no na doplnenie minerálov nestačí. „Preto sú najmä pre športovcov odporúčané minerálne vody, ktoré sú bohaté na horčíksodík, vápnikjódželezo a ďalšie potrebné minerály,“ upresňuje športový lekár a lekár hokejovej reprezentácie Ján Grauzel a dodáva, že presne takéto zloženie je možné nájsť v minerálnej vode Budiš. Tieto látky sa totiž v najväčšej miere vyplavujú z tela, spolu s potom. Jednou z vhodných minerálnych vôd je prírodná minerálna voda Budiš, so svojím špeciálnym zložením, ktoré telu prinavráti stratené minerály. Dalo by sa povedať, že Budiš je prírodným iontovým nápojom, ktorý je svojim zložením pre človeka najprirodzenejší, čo ocenia všetci aktívni športovci. Je jedno, či sa aktívne venujete behaniu, plávaniu, cyklistike, posilovaniu, hokeju, či futbalu, správne fungovanie chemických a fyzikálnych procesov je dôležité pre každé telo rovnako.

 

Význam špeciálneho zloženia minerálov obsiahnutých v minerálnej vode Budiš.

Doktor Grauzel odporúča pred, či počas športového výkonu siahnuť skôr po minerálnej vode, než po čistej pramenitej. “Minerály prirodzene nachádzajúce sa v minerálnych vodách môžu uhasiť smäd rovnako efektívne ako prírodná voda, no tá telu nedá dostatok zo stratených minerálov, ktoré obsahujú práve minerálne vody. Tie sú lepšie, ako len rôzne nealkoholické nápoje, ktoré nás osviežia.” dodáva Grauzel. Ktoré minerály sa nachádzajú v minerálnej vode Budiš a ako dokážu ovplyvniť našu športovú aktivitu?

Sodík je najdôležitejší prvok tekutinovej a acidobázickej rovnováhy a správneho fungovania neurónov. Vyvážená hladina sodíka pomáha nielen zlepšiť našu kondíciu, ale aj budovať svalovú hmotu. “Počas horúceho počasia a fyzickej námahy sa výrazne zvyšuje jeho spotreba. Minerálna voda Budiš obsahuje zvýšený obsah sodíka, t. j. 350mg/l, ktorý všeobecne neexistuje v minerálnej vode vo forme chloridu sodného, ale je viazaný v prirodzenej forme, ako hydrogenuhličitan” zdôrazňuje doktor Grauzel. Horčík obsiahnutý v minerálnej vode sa postará o našu celkovú rovnováhu a psychickú pohodu. Počas športovej aktivity pomáha predchádzať svalovým kŕčom.

Vápnik, ktorý tiež nájdete v tejto minerálke a horčík idú ruka v ruke, pretože práve vápnik pomáha efektívnemu vstrebaniu horčíka. Vápnik vplýva na kvalitu nášho pohybu, a tak na celkový športový výkon. Jód je minerál, ktorý je najdôležitejší pre správne fungovanie štítnej žľazy a ktorý má v tejto minerálnej vode tiež svoje čestné miesto. Jeho nedostatok spôsobuje oslabenie imunity a môžeme tiež pociťovať pokles výdrže. 

Železo je taktiež dôležitým minerálom, najmä pre vytrvalostných športovcov. Pomáha distribuovať kyslík do celého tela. Pri nedostatku železa, môžeme pociťovať neustálu únavu. Vďaka pestrému zloženiu je Budiš prospešná, pokiaľ holdujete športom, ktoré sú záťažou pre kĺby, rovnako tak, pokiaľ máte problémy s trávením, dýchaním alebo obličkami.

Správne zvolená minerálna voda sa postará o lepší športový výkon, výborne fungovanie procesov v našom tele, hydratáciu organizmu ale aj kvalitnú regeneráciu. Preto je najlepšie, ak tieto minerály dostávame do tela, ako jeden celý komplex. Počas športového výkonu sa telo dehydruje, čo má za následok nielen zníženie výkonu, ale aj únavu a tvorbu svalových kŕčov. Preto nezabudnite prijímať dostatok tekutín, počas celého trvania športovej aktivity. S pitím to však nepreháňajte a tekutiny prijímajte pozvoľne.

Zobraziť celú novinku
Jarné novinky v rodine Zlatý Bažant Radler 0,0%pasik
Jarné novinky v rodine Zlatý Bažant Radler 0,0%

Privítajte jar s novými ovocnými príchuťami produktovej línie Zlatý Bažant Radler 0,0%. Stretnutie s priateľmi, športový výkon alebo domáce leňošenie si teraz vychutnáte v spoločnosti 100% prírodných radlerov: tmavého s príchuťou višne alebo s exkluzívnou edíciou s príchuťou čučoriedky a šalvie. A keďže ani jedna novinka neobsahuje alkohol, pitný režim si môžete dopĺňať kedykoľvek počas dňa.

 

Obľúbené radlery značky Zlatý Bažant úplne bez alkoholu s príchodom jari opäť rozširujú svoje portfólio. Po tom, čo začiatkom roka pribudla na pulty obchodov novinka Zlatý Bažant Radler 0,0% Grapefruit & Rozmarín, tento raz pripravil hurbanovský pivovar dve nové ovocné príchute: Zlatý Bažant Radler 0,0% Tmavá višňa a Zlatý Bažant Radler 0,0% Čučoriedka & Šalvia. Novinky sú vyrobené zo 100% prírodných ingrediencií, bez konzervantov a umelých farbív. 

 

„Zlatý Bažant opäť rozširuje kategóriu nealkoholických radlerov o dve ovocné príchute inšpirované Slovenskom. Veríme, že novinky Tmavá višňa a Čučoriedka & Šalvia si nájdu svojich priaznivcov a budú ich prvou voľbou pri hľadaní 100% prírodného a zdravšieho osvieženia,“ povedal Matúš Benža, senior brand manažér značky Zlatý Bažant Radler. 

 

Ponuku tmavých radlerov rozširuje Zlatý Bažant Radler 0,0% Tmavá višňa. Je uvarený zo štyroch jačmenných sladov – svetlého plzenského, svetlého karamelového, bavorského a farebného sladu, vďaka čomu si zachovávasýtu farbu a jemnú horkosť typickú pre tmavé pivá.  Jemne kyselkavá višňová šťava vytvára s tmavým pivom lahodnú a osviežujúcu kombináciu. Obsahuje 6 g cukru na 100 ml, čo je menej ako obsah cukru vo väčšine tradičných nealkoholických sýtených nápojov.

 

Zlatý Bažant Radler 0,0% Čučoriedka & Šalvia je tohtoročnou limitovanou edíciou medzi nealkoholickými radlermi. Tradičná chuť obľúbeného lesného ovocia je obohatená pridaním aromatickej šalvie a obsahuje 5,7 g cukru na 100 ml. Zlatý Bažant Radler 0,0% Čučoriedka & Šalvia je dostupný exkluzívne len vo vybraných obchodných prevádzkach.

Zobraziť celú novinku
Tesco čerstvé šťavy a smoothies v nových obalochpasik
Tesco čerstvé šťavy a smoothies v nových obaloch

 

Spoločnosť Tesco predstavuje nové balenie r-PET fliaš pre vlastnú značku čerstvých štiav a smoothies. Fľaše budú obsahovať aj recyklovaný materiál. Je to ďalší krok k naplneniu záväzku reťazca znižovať vplyv obalového odpadu na životné prostredie.

 

Tesco chladené šťavy a smoothies sú už teraz k dispozícii v novom, upravenom balení. Zmena, hoci pre zákazníka na prvý pohľad nepostrehnuteľná, má veľký prínos pre životné prostredie.

Fľaše s objemom 250 ml a 1 liter sú vyrobené z 30 % recyklovaného materiálu, 750 ml fľaše majú vo svojom obale recyklovaný plast z 50 %.

Materiál r-PET je polyester vyrobený z opätovne využitých plastových obalov, najmä z nápojových fliaš. Vďaka tomu materiál pochádza zo spracovaného odpadu, ktorý je vhodný na recykláciu alebo opätovné použitie, čím prispieva k budovaniu systému tzv. uzavretej slučky.

 

Táto zmena v materiáloch používaných na balenie štiav a smoothies znamená ročne na Slovensku o 2 400 kg menej plastov!

Podľa analýzy spoločnosti PlasticsEurope* sa v roku 2017 v Európe vyrobilo až 64,4 milióna ton plastových obalov. Z toho 7,4 % predstavujú PET obaly. Výskumy ukazujú, že informovanosť o vplyve obalov na životné prostredie sa každoročne zvyšuje. V rokoch 2006 – 2016 sa rozsah recyklácie plastových obalov zvýšil až o 74 %.

Tesco chce zákazníkom pomôcť robiť vedomé zodpovedné rozhodnutia. Cieľom reťazca je aj znížiť vplyv obalového odpadu na životné prostredie. Jedným z praktických príkladov sú nové balenia štiav a smoothies Tesco.

Začiatkom tohto roka Tesco oznámilo ambíciu, že všetky obaly značky Tesco budú recyklovateľné alebo opätovne použiteľné do roku 2025 a že do roku 2020 odstráni všetky ťažko recyklovateľné materiály v obaloch produktov vlastnej značky. Cieľom je znížiť množstvo odpadu z obalov aj v prevádzkach.

Zobraziť celú novinku
Pohotovo vysaté!pasik
Pohotovo vysaté!

Vyťahovať veľký vysávač pre pár spadnutých omrviniek po raňajkách? To je poriadna otrava! A pritom v byte je neustále čo vysávať, hoci ste už veľkonočné upratovanie úspešne zavŕšili. Deťom spadne pod stôl pár omrviniek, domáci miláčikovia strácajú chĺpky, kade chodia, a prach, ten je neúprosný každý deň. 

 

Preto iste doma oceníte služby malého ručného vysávača Orava VY-222, ktorý si aj s tou najmenšou smietkou či zabodnutým zvieracím chlpom hravo poradí. Minie málo energie, je vždy poruke a saje silou ako klasický veľký vysávač. Výborne sa s ním manipuluje vďaka ergonomickej rukoväti a nízkej hmotnosti. V príslušenstve sú dve predlžovacie trubice, veľká podlahová hubica s kefou, malá a stredná hubica s kefou a hubica na čalúnenie. Má zabudovaný umývateľný filter z nehrdzavejúcej ocele a prívodný kábel s dĺžkou 4,8 metra. Je pripravený zasiahnuť, len čo vám na podlahu či koberec spadne čo i len smietka. Môže byť váš za 62,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
V Slnečniciach otvára svoje brány jedno z najväčších športovo-zábavných centier na Slovenskupasik
V Slnečniciach otvára svoje brány jedno z najväčších športovo-zábavných centier na Slovensku

Rodiny s deťmi z bratislavských Slnečníc i celého okoliabudú mať viac možností,ako zaujímavo tráviť voľný čas. Svoje brány totiž otvára LEON jednoz najväčších zábavno-športových centier na Slovensku. Malí aj veľkí návštevníci môžuLEON s kaviarňou navštíviť v lokálnom nákupnom centre Slnečnice Market.

 

Aktuálne je pre návštevníkov LEONu k dispozícii Tanečné centrum a Centrum plávania pre deti v bazénochso slanou vodou. Na tvorivé dielne sa môžu návštevníci tešiť už v apríli tohto roku, na trampolínový park v máji 2019.  „Naším cieľom je obyvateľom Slnečníc poskytnúť kvalitné bývanie aj pestrý výber služieb a možností trávenia voľného času v blízkosti svojich domovov. Tak ušetria hodiny cestovania po meste. Dlho sme vyberali vhodného partnera a sme veľmi radi, že súčasťou Slnečnice Marketu sa stalo práve rodinnécentrum LEON, ktoré rozšíri možnosti športu aj zábavy pre obyvateľov z celého regiónu,“ hovorí Claudia Verkin, Property a lízing manažérka CRESCO GROUP v Bratislave.

 

„Chceme vytvoriť priestor pre celú rodinu – miesto, kde si každý člen rodiny nájde to svoje,“ hovorí o novootvorenom centre Silvia Lukáčeková, riaditeľka rodinného centra LEON. „Už pri prevádzkovaní prvej časti v podobe skvelého interiérového ihriska v LEON Jungle Parku sa potvrdilo, že rodiny z blízkeho i vzdialenejšieho okolia majú o kvalitné služby veľký záujem. Preto veríme, že si rozšírená ponuka kurzov, služieb a aktivít v rodinnom centre LEON nájde svoje stále miesto v rodinnom živote mnohých obyvateľov hlavného mesta i jej okolia,“ dodáva.

 

Jednou z hlavných atrakcií nového centra je vyhrievaný detský bazén so slanou vodou, ktorá má podobné vlastnosti ako morská voda a je prospešná pre astmatikov i alergikov. V bazéne s protiprúdom s rozmermi 10 x 5 metrov sa plaveckému umeniu budú učiť deti už od troch mesiacov. Súčasťou plaveckého centra je infrasauna a fínska sauna, ktorých teplota je prispôsobená detskému organizmu a je vhodná aj pre malé deti.

 

 

 

Tanečné centrum pod vedením Natálie Glosíkovej, známej z televíznych relácií Let’s dance alebo Tanec snov, ponúka široké spektrum pohybových aktivít pre deti aj dospelých. Tri sály s inteligentným ozvučením, kvalitnou vzduchotechnikou a klimatizáciou sú vybavené komfortnými šatňami so sprchami a profi tanečnou podlahou, ktorá patrí k jedinečným na Slovensku. Podlaha je špeciálne odpružená, aby po skákaní či tancovaní vo vysokých opätkoch neboleli tanečníkov nohy ani kĺby. Tvrdá podlaha nohy rýchlejšie unaví a pri dlhodobom používaní môže spôsobovať bolesť kĺbov.

 

V ponuke centra nájdu milovníci ladných pohybov tanečné kurzy aj športové lekcie – napríklad kurzy jogy, pilatesu, tréningy a cvičenia pre tehotné mamičky.  

 

Pre malých aj veľkých návštevníkov centra budú od apríla tohto roka pripravené tvorivé dielne plné kreatívnych umeleckých kurzov pod vedením známej výtvarníčky Angeliky Šabíkovej. Deti v nich budú rozvíjať jemnú motoriku a predstavivosť, dospelí nájdu potrebný relax.

 

V rodinnom centre LEON akcie chtiví návštevnícinájdu od mája jedinečnýTrampolínový park a jedinú Ninja arénu na Slovensku. Tento unikátny priestor sľubuje nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.Trampolínové kurzy sú prispôsobené pre jednotlivé vekové kategórie a sú preto vhodné tak pre dospelých, ako aj pre deti.

 

Čo nájdete v rodinnom centre LEON v Slnečnice Markete:

 • Zábavu pre celú rodinu na ploche vyše 2 000 m2 s kaviarňou
 • Centrum plávania pre deti s bazénom so slanou vodou – otvorené v marci
 • Tanečné centrum tanečnice z Let’s Dance Natálie Glosikovej – otvorené v marci
 • Tvorivé dielne výtvarníčky Angeliky Šabíkovej – otvorenie v apríli
 • Trampolínový park s Ninja arénou – otvorenie v máji
 • Parkovanie na parkovisku Slnečnice Marketu

 

Viac informácií o kurzoch a aktivitách rodinného centra LEON nájdete na stránkach www.leoncentrum.sk.

Zdroj foto: LEON

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Zo Slovenska zmizlo vyše sedem ton odpadupasik
Zo Slovenska zmizlo vyše sedem ton odpadu

Spoločnosť Tesco sa rozhodla prispieť k boju proti odpadu aj mimo svojich prevádzok a ukázať, že je dobrým susedom. Stovky zamestnancov Tesca sa pri príležitosti svetového Dňa Zeme (22. apríl) zapojili do upratovania po celom Slovensku v rámci iniciatívy Upracme Slovensko. V okolí svojich prevádzok a u rôznych partnerských organizácií vyzbierali viac ako sedem ton odpadu.

Spoločnosť Tesco sa dlhodobo angažuje v oblasti udržateľnosti a podpory komunít. „Aj touto cestou chceme podporiť komunity, v ktorých pôsobíme, a aktívne prispievať k tomuaby boli čistejšie a krajšie. Nielen pre našich kolegov, ale aj pre všetkých ľudí z nášho susedstva,“ uviedla manažérka CSR pre Tesco na Slovensku Katarína Pšenáková.

Snahou spoločnosti bolo do iniciatívy zapojiť čo najviac zamestnancov. Zapojilo sa vyše 800 kolegov z centrálnej kancelárie, distribučného centra a 70 obchodov Tesco po celom Slovensku. Vysoká účasť kolegov potvrdila, že životné prostredie im nie je ľahostajné. Od kolegov, rovnako ako od rôznych miest a obcí sme dostali vynikajúcu spätnú väzbu,  preto to určite nebola posledná akcia tohto druhu,“  zhodnotila K. Pšenáková.

Najviac zamestnancov sa zapojilo do upratovania v Bratislave. Ich zapojenie ocenil aj starosta Mestskej časti Ružinov Martin Chren: „Radi by sme sa poďakovali tímu manažérov Tesco Slovensko, ktorí dnes poupratovali okolie Štrkovca a Park Andreja Hlinku. Vážime si, že venovali svoj čas Ružinovu.“  Najviac odpadu sa vyzbieralo v Bratislave na Zlatých Pieskoch, kde sa zapojili zamestnanci obchodu aj centrálnej kancelárie. Najväčší počet dobrovoľníkov z jedného obchodu bol v hypermarkete v Košiciach, kde sa zapojilo až 34 zamestnancov.

 „Veľmi náš teší, že sa obchodný reťazec Tesco pridal k národnej iniciatíve Upracme Slovensko pri príležitosti Dňa Zeme. Zapojiť taký počet zamestnancov a vyčistiť okolie svojich prevádzok je skvelý počin v boji proti znečisťovaniu životného prostredia. Je dôležité, aby sa ľudia zaujímali o túto tematiku, ale zároveň je potrebné dbať na zníženie tvorby odpadu.“ zhodnotila hlavná koordinátorka iniciatívy Upracme Slovensko, Veronika Repiská. Organizátori Upracme Slovensko majú za cieľ vyčistiť krajinu od čiernych skládok a voľne pohodených odpadkov. Organizujú preto dve národné podujatia, jedno jarné a jedno jesenné.

Zdroj: Katarína Š.

Zobraziť celú aktualitu
Rastlinný pondelok – prečo sa zapojiť do celosvetovej kampane? pasik
Rastlinný pondelok – prečo sa zapojiť do celosvetovej kampane?

V dnešnej dobe sa silne apeluje na obmedzenie konzumácie mäsa s cieľom pozitívne ovplyvniť zdravie a zmierniť ekologické dopady vysokej spotreby živočíšnych zdrojov. Vegánstvo a vegetariánstvo je stále populárnejším spôsobom životného štýlu, ide ale o veľmi špecifické spôsoby stravovania. Kampaň „Rastlinný pondelok“, ktorá v rôznych podobách existuje už viac ako 100 rokov, nepresadzuje vegetariánstvo alebo vegánstvo ako také, ale väčšie množstvo jedál z rastlinných zdrojov tak, aby bol jedálny lístok vyvážený. Na začiatok zaradením jedného vega-dňa.

Mäso sa stalo bežnou súčasťou jedálneho lístka až v 19. storočí vďaka priemyselnej revolúcii. Aj napriek tomu bola na začiatku 20. storočia priemerná spotreba v Slovenskej republike cca 15 kg na osobu za rok. Teraz je to 60 kg. Pokiaľ teda zavediete jeden „free“ deň, spotrebujete o 11 kg mäsa za rok menej.

 

Čo jeden deň zmôže? Naštartuje zmenu!

Vďaka tomu, že budete jesť viac rastlinnej stravy, vám v jedálnom lístku zostane menej miesta na nezdravé potraviny.

Pokiaľ sa zapojíte do rastlinných pondelkov, začnete viac uvažovať o svojom jedálnom lístku. A tým sa priblížite k zdravému životnému štýlu. Informácie, ako začať s rastlinnými pondelkami, nájdete na slovenských webových stránkach www.rastlinnypondelok.sk, kde sú k dispozícii nielen inšpiratívne jedálne lístky na všetky aprílové a májové pondelky a informácie o benefitoch rastlinnej stravy, ale tiež motivácia k väčšiemu zapojeniu rastlinnej stravy do vášho života – súťaž o pobyt na Srí Lanke v hodnote 3.900 EUR. Pokiaľ je pre vás rastlinná kuchyňa nová, budete mať príležitosť na hľadanie nových receptov a objavovanie pre vás neznámych chutí a kombinácií. Tým nabúrate svoj stereotyp.

V rastlinných olejoch prevažujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré by mali v jedálnom lístku tvoriť väčšinu, pretože pomáhajú udržovať srdce zdravé. Niektoré z nich sú navyše esenciálne, telo si ich teda nevie vytvoriť samo. Do tejto skupiny patria aj omega 3 a 6 mastné kyseliny. Aby bol zaistený ich správny pomer v jedálnom lístku, nie je nutné znižovať množstvo omega 6, ale naopak zvýšiť spotrebu potravín obsahujúcich omega 3. Pritom je potrebné vziať do úvahy celkové zloženie jedálneho lístka a zastúpenie rastlinných zdrojov. Výsledkom zaradenia „dobrých“ tukov bude nižšie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Rastlinná strava má pri rovnakom objeme nižšiu kalorickú hodnotu (cca o 10–15 %), ďalším benefitom teda je pri rovnakom množstve jedla odľahčenejší jedálny lístok a znížený energetický príjem. Dôležité je tiež zastúpenie vlákniny v rastlinnom dni. Vláknina nie je dôležitá kvôli tomu, že by telu dodávala energiu. Jej úlohou je regulovať proces trávenia. Vďaka tomu pomáha predchádzať zápche, hemoroidom alebo karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spolu s nižšou kalorickou hodnotou tiež pomáha udržiavať hmotnosť. Aj napriek edukačným kampaniam „aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne“ jej má mnoho Slovákov nedostatok.

 

Prečo práve pondelok?

 • Pondelok predstavuje prvý deň cyklu, ktorý umožňuje nový začiatok.
 • Zdravá pondelková životospráva pomáha ľuďom dodržiavať zdravý životný štýl aj v priebehu týždňa.
 • Malé kroky môžu byť základom udržateľných dlhodobých zmien ku zdravšiemu životnému štýlu.
 • Každý pondelok umožňuje nový začiatok.
 • Víkend je najvhodnejším dňom na prípravu jedla s predstihom.
 • Na „bezmäsitý“ pondelok sme zvyknutí už z materskej škôlky a školskej jedálne – pamätáte? 

 

Rastlinný pondelok má už viac než 100-ročnú tradíciu
Kampaň rastlinných pondelkov začala už pred viac než 100 rokmi, kedy americký Úrad pre správu potravín (U.S. Food Administration) apeloval na zníženie spotreby kľúčových potravín s cieľom pomôcť vojnovému úsiliu. Vtedy sa zapojilo viac než 13 miliónov rodín. Dôvody pre presadzovanie väčšieho podielu rastlinnej stravy v jedálničku sa od tej doby zmenili a väčší význam teraz hrá zdravie a ekologický aspekt. Do znovuzrodenej vlny kampane sa aktívne zapojila Veľká Británia (za projektom Meet Free Mondays stojí rodina speváka Beatles Paula McCartneyho), USA (napr. the Humane Society of the US), Argentína (argentínsky prezident Mauricio Macri) alebo Nemecko (Spolkové ministerstvo životného prostredia). Na Slovensko prináša túto kampaň pod názvom „Rastlinný pondelok“ značka Flora, ktorá sa dlhodobo venuje edukácii v oblastiach zdravého životného štýlu. Viac sa dozviete na www.rastlinnypondelok.sk.

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Ako správne čítať informácie na vajciachpasik
Ako správne čítať informácie na vajciach

 

K Veľkej noci na Slovensku patria okrem korbáčika a sladkostí neodmysliteľne aj vajíčka. V rastúcej miere sa Slováci zaujímajú, odkiaľ vajíčka pochádzajú, a na etikete hľadajú slovenskú vlajku. Vedeli ste však, že spôsob chovu a pôvod krajiny, odkiaľ vajíčko pochádza, je ukryté aj v kódoch na škrupine?   

 

Označenie vajec

Mnoho ľudí sa počas nákupu riadi ich cenou, prípadne opisom na obale. Každé vajce v Európskej únii musí byť čitateľne označené, aby zákazníkovi bolo zrozumiteľné, aké vajce kupuje:

 • Prvá číslica označuje spôsob chovu nosnice.  Vajce označené 0 pochádza z ekologického hospodárstva, 1 označuje,  že vajce je od nosnice z voľného výbehu, označenie 2 patrí vajciam od nosníc chovaných v halách a 3 znamená, že nosnica žije v klietke.
 • Nasledujú dve písmená, ktoré udávajú krajinu pôvodu.  Slovenské vajcia sú označené skratkou SK.
 • Poslednou sériou číslic je registračné číslo hospodárstva. Okrem povinného označenia sa vajcia delia podľa hmotnosti na malé s hmotnosťou do 53 gramov (veľkosť S) až po veľmi veľké s hmotnosťou nad 73 gramov (XL).

 

Na zvýšený záujem o slovenské produkty reagujú vo svojej ponuke aj reťazce. 100 % vajíčok v našej ponuke pochádza zo slovenského chovu,“ hovorí PR manažérka spoločnosti Tesco Lucia Poláčeková.Uvedomujeme si, že požiadavky zákazníkov sa neustále menia a čoraz viac ich zaujíma, nielen odkiaľ výrobky pochádzajú, ale aj ako sa vyrábajú. Už v minulosti sme oznámili našu ambíciu do konca roka 2025 úplne eliminovať sortiment vajec z klietkových chovov. Toto rozhodnutie je v súlade s naším dlhodobým cieľom udržateľného rozvoja na získavanie zdrojov a zlepšovanie životných podmienok zvierat,“ dodáva Lucia Poláčeková.

Zobraziť celú aktualitu
Americký súd potvrdil nebezpečenstvo glyfosátupasik
Americký súd potvrdil nebezpečenstvo glyfosátu

Federálny súd v Spojených štátoch rozhodol, že známy herbicíd s obsahom glyfosátu Roundup spôsobuje rakovinu. Na Slovensku sa jeho zákaz vzťahuje iba na plošnú aplikáciu na desikáciu plodín, nie však na predaj produktu. Napriek tomu sa ho niektoré firmy rozhodli stiahnuť z predaja skôr, ako sa potvrdili jeho škodlivé účinky na zdravie človeka.

Glyfosáty sú najrozšírenejšie voľne dostupné herbicídy na ničenie buriny. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá spadá pod Svetovú zdravotnícku organizáciu WHO, ich v roku 2015 zaradila medzi pravdepodobné karcinogény pre človeka (skupina A2) s odôvodnením, že glyfosáty môžu spôsobovať rakovinu u ľudí a vedú k vzniku non-Hodgkinovských lymfómom. Naopak Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska agentúra pre chemické látky označili glyfosát za neškodnú látku.

 

Európsky parlament v roku 2017 odhlasoval predĺženie licencie na používanie glyfosátu o päť rokov. Za schválenie, používanie či zákaz herbicídov s obsahom glyfosátu však zodpovedajú v únii jednotlivé členské štáty samostatne. Na Slovensku platí zákaz plošného používania herbicídov s obsahom glyfosátu na urýchlenie dozrievania niektorých plodín od roku 2016, v Čechách od 1. januára 2019.

 

Zodpovedný prístup k ochrane zdravia

Na poklese spotreby pesticídov s obsahom glyfosátov sa podieľajú spoločnosti, ktoré nebezpečné herbicídy zo svojej ponuky úplne stiahli. Ako prvá pristúpila k tomuto kroku spoločnosť HORNBACH, ktorá už na jar 2016 prestala svojim zákazníkom ponúkať všetky prípravky obsahujúce glyfosát. „Už v marci 2016 sme z našej ponuky vyradili celý rad prípravkov na likvidáciu buriny obsahujúci glyfosát, akými sú napríklad Roundup, Dominator alebo Kaput, teda najpoužívanejšie herbicídne prípravky. Urobili sme tak úplne dobrovoľne, pretože chceme fungovať v súlade so životným prostredím a nechceme prispievať k poškodzovaniu zdravia našich zákazníkov a spoluobčanov," hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových predajniach HORNBACH.

 

„Naši zákazníci si pestujú domácu zeleninu a ovocie pre vlastnú spotrebu. Chemicky ošetrené plodiny si môžu kúpiť vo všetkých supermarketoch, ale úrodu z vlastnej záhradky alebo balkóna chcú zdravú bez chémie, preto je pre nich jediným akceptovateľným spôsobom biologická ochrana," vysvetľuje Daniel Brychta z HORNBACHu. „Všetky herbicídy s nebezpečným glyfosátom sme nahradili vhodnejšími prípravkami na biologickej báze. Napríklad glyfosát v Roundupe bol nahradený kyselinou octovou, rovnako tak spoločnosť AgroBio vo svojich prípravkoch používa fluroxypyr - kyselinu octovú, účinnou látkou v likvidátore buriny COMPO je kyselina pelargónová," dodáva

 

Projektové predajne HORNBACH dlhodobo vyznávajú zodpovedný prístup k ekológii. Ich sortiment spĺňa vysoké štandardy často presahujúce všeobecne stanovené normy. Aktívne, cielene a dlhodobo sa hlásia k hodnotám, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, zdravie populácie a priateľské k včelám.

 

Všetky podrobnosti a rady, ako sa starať o svoj dom a záhradu zodpovedne voči svojmu okoliu, zákazníkom radi vysvetlia odborníci vo všetkých predajniach. Poradia tiež s výberom adekvátnych náhradných prípravkov, ktoré sú šetrné nielen k zdraviu, ale aj k životnému prostrediu.

Zobraziť celú aktualitu
Toto je 5 dôvodov, prečo milujeme jarpasik
Toto je 5 dôvodov, prečo milujeme jar

 

Tak sme sa dočkali. Sneh sa roztopil a hlavnú úlohu opäť obsadilo slniečko. Po dlhej studenej zime, kedy nás mráz štípal až za nechtami, prichádza jar. S jej nástupom sa všetci viac usmievame a máme viac energie. Viete však, prečo tomu tak je?

 

Vyššia teplota, „odľahčený“ tréning

Menej vrstiev oblečenia pomôže k lepšiemu výkonu. Nemusíte už myslieť na rukavice, čelenky ani na šály, ktoré často robia pohyb vonku menej komfortný. Nehovoriac o tom, že vďaka príjemnému teplému počasiu so sebou nemusíte ťahať hrubé bundy, ktoré vás zaťažujú. Namiesto toho, môžete vyraziť na hory alebo zabehať si bez toho, aby ste sa desať minúť obliekali a vracali späť po zabudnuté rukavice. A prečo sme po športe šťastnejší? Lebo endorfíny.

 

Hurá outdoorové aktivity

V jari trávime vonku oveľa viac času. Po celodennom sedení, ktoré pri výbere nesprávnej stoličky zaťaží vašu chrbticu, môžete s vedomím neriskovania nádchy vybehnúť na vzduch. Vo voľnom čase môžete konečne grilovať, tráviť hodiny na prechádzke so psom, ísť na piknik alebo opekať. V pracovnom čase môžete zvoliť stretnutia na terase. Ak to vaša práca nedovoľuje, vyberte si na dlhé sedenie aspoň stoličku s pohyblivým sedákom na pružineSpinaliS, ktorá vás núti chrbtové svaly aktivovať. Stolička síce čerstvý vzduch nenahradí, ale čas v kancelárii bude príjemnejší a dopomôže k zdravému chrbtu.

 

Farebná jarná móda

Odložte čierne kabáty, farbou tejto jari je koralová. Tak ako naše oči, aj mozog miluje farby. Stimulujú ho a majú na neho pozitívny vplyv. Preto nečakajte, a uchmatnite si kúsok jari aj do svojho šatníka. Ak sa vydáte na lov topánok, dajte šancu tým ortopedickým. Lodičky síce zbožňujeme, ale najviac, ak ležia v skrinke na topánky. Apropo, pamätáte si svoje posledné otlaky?

 

Dlhšie dni vás naštartujú

Znamená to jediné – na všetko máme viac času. Naše telo sa s príchodom tmy podvedome spomaľuje, utlmuje a tým pádom nám ubúda energia. Teraz však prichádza zmena, pár hodín slnka navyše a s ním viac splnených povinností či času s rodinou. Okrem toho sa všetko zelená, začínajú kvitnúť kvety a vo vzduchu cítiť život, ktorý sa po zime prebúdza. V tomto období však treba tiež doplniť vitamíny, ktoré si naše telo vzalo. Preto si skočte na tržnicu a nakúpte čo najpestrejšie lokálne potraviny. Ozaj, viete, čo je na jari najlepšie? Že po nej príde leto.

 

Vitamín D – elixír pre naše kosti

Až 90 % vitamínu D potrebného pre naše kosti čerpáme zo slnka. Počas zimných dní jeho prítomnosť v krvi klesá až o polovicu, čo môže mať za následok slabšie kosti a vyššie riziko zlomenín. So slnkom a návalom toho vitamínového zázraku sa zlepšuje tiež imunita, tzv. D-éčko pomáha proti stavom nachladnutia, chrípky a častým zápalom. Nezabúdajte, že hoci o vaše kosti sa postará slniečko, starostlivosť o vaše svaly by ste mali zvládnuť sami. Vonku, či v posilňovni cvičením a v práci na zdravotnej stoličke na pružine SpinaliS, ktorá vám so spevnením svalov, hlavne krčných a chrbtových, ľahko pomôže.

Zobraziť celú aktualitu
Tesco oslávilo svoju piatu a najúspešnejšiu edíciu programu Vy rozhodujete, my pomáhamepasik
Tesco oslávilo svoju piatu a najúspešnejšiu edíciu programu Vy rozhodujete, my pomáhame

Grantový program spoločnosti Tesco Vy rozhodujete, my pomáhame oslavuje svoju piatu a zároveň najúspešnejšiu edíciu. Za 5 edícií grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame darovala spoločnosť Tesconeziskovým organizáciám takmer 640 - tisíc EUR na realizáciu 693 komunitných projektov. Zámerom projektov  je najmä skrášľovať okolie, pomáhať zlepšovať životy ľudí či podporovať deti a mládež vo voľnočasových aktivitách po celom Slovensku. 

 

Po aktuálnej ukončenej piatej edícii Tesco prerozdelí takmer 170-tisíc EUR medzi 231 neziskových organizácií. O rozdelení grantu aj tentoraz rozhodli zákazníci hlasovaním v predajniach Tesco prostredníctvom vyše 3,3 milióna žetónov. Do hlasovania sa počas januára a februára tohto roka zapojilo vyše 40 % zákazníkov, čo je doterajší rekord.

 

 „S každou ďalšou edíciou vnímame, že našim zákazníkom stále viac záleží na tom, v akom prostredí žijú, a zaujímajú sa o to, ako môžu sami prispievať k zlepšovaniu či skrášľovaniu svojho okolia. Sme radi, že sa tiež viac zákazníkov zapája do nášho programu, a tak majú príležitosť nielen rozhodovať, ale tiež zlepšovať, skrášľovať či vytvárať lepší život v  komunitách po celom Slovensku,“ uviedla Katarína Pšenáková, CSR manažérka pre Tesco na Slovensku.  

 

Tesco v aktuálnej 5. edícii celkovo podporí až 231 projektov, pričom všetky projekty na prvom meste získajú 1 300 EUR, na druhom mieste 600 EUR a na treťom mieste 300 EUR. 

Zákazníci v piatej edícii ocenili najviac projekty zamerané na zdravie a šport (37 %), vzdelávanie a rozvoj  (23 %) a rozvoj komunitného života a kultúry (21 %).

 

Niektoré organizácie získali finančný grant na zlepšenie už podporeného projektu v predchádzajúcich edíciách. Napríklad už tretíkrát vo svojom regióne zvíťazilo Centrum voľného času Turzovka. „Veľmi sa tešíme z ďalšej výhry. Grant sme vždy účelne využili na rozvoj našej činnosti, na organizovanie workshopov, podporu činnosti Detskej folklórnej skupiny Bukovinka, organizovanie výletov, kde sme sa zamerali na spoznávanie histórie hradov a zámkov Slovenska, a v poslednej, 5. edícii chceme v rámci tvorivých dielni rozvíjať spoluprácu medzi  zdravými a znevýhodnenými deťmi,“ uviedla riaditeľka CVČ Turzovka Anna Veselková.

 

Keďže spoločnosť Tesco sa snaží dlhodobo prispievať k zlepšovaniu života ľudí tam, kde pôsobí, bude v programe pokračovať aj naďalej. Týmto spôsobom chce Tesco  ukázať, že aj malé veci majú veľký význam a zákazníci sú dôležitou súčasťou všetkých dobrých, malých i veľkých komunitných aktivít. Šiesta edícia bude spustená už v apríli 2019.

Zoznam zapojených  organizácií, výsledný počet hlasov a ďalšie informácie o súčasných i predošlých edíciách programu nájdete na https://tesco.sk/pomahame/.

Zobraziť celú aktualitu
 Už viac ako 6 miliónov porcií jedla pasik
Už viac ako 6 miliónov porcií jedla

Potravinová banka zabezpečila pre ľudí v núdzi viac porcií jedla, než je obyvateľov Slovenska, a to len vďaka darovaným potravinám z Tesco obchodov. Reťazec ako prvý na Slovensku spustil projekt darovania potravinových prebytkov zo svojich predajní na pomoc ľuďom v núdzi.

 

Aktuálne dokážeme darovať potravinové prebytky už zo 130 Tesco obchodov po celom Slovensku. Naším cieľom je do roku 2020 postupne zapojiť do tejto iniciatívy všetkých 150 predajní a takto pomáhať tým, čím vieme najlepšie – potravinami,“ hovoríKatarína  Pšenáková, CSR manažérka spoločnosti Tesco. Najväčšiu časť darovaných potravín tvorí balené pečivo, zelenina a ovocie.

 

Tesco pri distribúcii darovaných potravín spolupracuje s  Potravinovou bankou Slovenska (PBS), ktorá prebytky daruje miestnym charitám a organizáciám starajúcim sa o ľudí v núdzi. PBS aktuálne spolupracuje so stovkou lokálnych organizácií humanitárneho a charitatívneho zamerania po celom Slovensku. Za jeden rok sme distribuovali z predajní Tesco do miestnych charít množstvo potravín, z ktorých dobrovoľníci dokázali pripraviť  viac ako šesť miliónov porcií ľuďom, ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii a potrebujú pomoc iných. Od začiatku spolupráce s Tescom sme takto dokázali pomôcť viac ako 100-tisíc ľuďom v núdzi na Slovensku. Veríme, že tento rok sa nám podarí pomôcť ešte väčšiemu množstvu ľudí,“ spresňuje Marko Urdzík, šéf Potravinovej banky Slovenska. 

 

Okrem darovania potravín Tesco vlani otvorilo v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto v Bratislave aj sociálnu výdajňu potravín pre ľudí, ktorí sa ocitli v sociálne znevýhodnenej situácii. Vo výdajni dostanú zadarmo potraviny darované Tescom rodiny v hmotnej núdzi, osoby žijúce osamote, ktoré poberajú invalidný či starobný dôchodok, či ľudia s nízkym príjmom. „ Presné kritériá udeľovania čipových kariet na odber potravín určuje mestská časť, ktorá je zriaďovateľom výdajne. Už 80 občanov Starého Mesta využíva tieto sociálne služby a teší ma, že vďaka tejto výdajni sa ľudia dostanú k širšiemu sortimentu potravín, ako by si inak dokázali kúpiť,“ dodala Katarína Pšenáková.

 

Dlhodobou prioritou spoločnosti Tesco je bojovať proti plytvaniu potravinami aj cestou darovania prebytkových potravín. Okrem darovania potravín Nadácia Tesco podporuje Potravinovú banku Slovenska aj finančne prostredníctvom grantov. Vyše 130 spolupracovníkov Potravinovej banky predstavujú väčšinou zanietení dobrovoľníci, ktorí za posledný rok prejazdili 85 000 km aby doručili potraviny tým, ktorí ich najviac potrebujú.

Zobraziť celú aktualitu
 Až 75 % hydiny v obchodoch Tesco je zo Slovenskapasik
Až 75 % hydiny v obchodoch Tesco je zo Slovenska

 

Výrazný podiel slovenskej hydiny je zastúpený v predajniach Tesco vďaka dlhodobej spolupráci so slovenskými hydinárskymi spoločnosťami a dodávateľmi. Podiel hydiny slovenského pôvodu tvorí v súčasnosti v sieti Tesco až 75 % v tejto kategórii. 

 

Spoločnosť Tesco podporuje slovenskú produkciu hydiny aj v rámci vlastnej značky. „Dlhodobo spolupracujeme s domácimi dodávateľmi hydinového mäsa. Tí nám aktuálne dodávajú až 77 % hydinového mäsa v rámci sortimentu produktov vlastnej značky,“ povedala Lucia Poláčeková, PR manažérka pre Tesco SR.

 

Férové vzťahy s dodávateľmi sú pre Tesco dôležitým základom, na ktorom buduje a rozvíja dlhodobé partnerstvá.Mnohí slovenskí dodávatelia vďaka tomu rozširujú výrobu, podporujú vznik nových pracovných miest, a tak prispievajú k rozvoju regiónov.Naša spoločnosť HYZA, a. s., ktorá v tomto roku oslavuje 70. výročie založenia hydinárskej tradície v Topoľčanoch, s  TESCO STORES SR, a. s., spolupracuje od príchodu tohto reťazca na slovenský trh. Počas svojej existencie sme výrazne zmodernizovali výrobu a zásadne rozšírili ponúkaný sortiment. Vlani sme do siete Tesco dodali viac ako 2 000 000 kg hydiny vrátane produktov vlastnej značky. Partnerstvo s TESCO STORES SR, a. s., vnímame dlhodobo ako úspešné. Oceňujeme najmä férový a profesionálny prístup tohto pre nás významného obchodného partnera na Slovensku. Naším dlhodobým cieľom je rozvíjať a skvalitňovať vzájomnú spoluprácu,“povedala Daniela Čaplovičová, obchodná riaditeľka spoločnosti HYZA, a. s.   

 

Kvalitu a čerstvosť produktovdosahuje Tesco vďaka stabilnej spolupráci s partnermi, ako sú HYZA, Domäsko či Hydina Kubus. Spoločnosť Tesco si uvedomuje, že dlhodobá spolupráca musí byť založená nielen na vzájomnom dodržiavaní najprísnejších požiadaviek na kvalitu, bezpečnosť a čerstvosť produkcie, ale aj na zodpovednom prístupe k chovu zvierat zo strany partnerov.   

Rozširovanie ponuky slovenskej hydiny v rámci predajnej siete Tesco prináša aj spolupráca so špecializovanými predajcami čerstvých mäsových i farmárskych slovenských výrobkov. K najväčším partnerom Tesca patria mäsové pulty Domäsko, ktorých pestrú ponuku nájdu zákazníci v rámci 19 predajných miest v rámci obchodov Tesco.

Zobraziť celú aktualitu
Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom pasik
Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom

 

Mliečne pochúťky by nemali chýbať v žiadnom nákupnom košíku, keďže patria k jedným z najvyhľadávanejších v sieti obchodov Tesco. Patria k nim aj mliečne výrobky pod značkou TAMI. Produkcia mliečneho sortimentu z Tatranskej mliekarne putuje do Tesca spod  úpätia Vysokých Tatier, konkrétne z  Kežmarku. 

 

S Tescom spoločnosť TAMI  spolupracuje už viac ako 16 rokov. Za ten čas sa z mliekarne s neistou budúcnosťou stala veľká, prosperujúca Tatranská mliekareň s najmodernejšími zariadeniami schopnými produkovať množstvo výrobkov s vysokou kvalitou. O úspešnom pôsobení Tatranskej mliekarne na trhu svedčí aj to, že od začiatku spolupráce s reťazcom Tesco stúpol jej ročný obrat až 60-násobne.

 

Tatranská mliekareň začínala v roku 2002 s dodávaním potravín do siete Tesco základnou ponukou svojich mliečnych výrobkov s ročným obratom 130 000 eur ročne. V súčasnosti nájdu zákazníci v regáloch obchodov Tesco takmer 150 druhov rôznych mliečnych výrobkov od trvanlivého mlieka, jogurtov či bryndze vrátane produktov vlastnej značky. O kvalitné slovenské mliečne výrobky pod značkou TAMI je v Tescu každoročne narastajúci záujem zákazníkov. V súčasnej dobe sledujeme aj pozitívne zmeny spotrebiteľského správania zákazníkov – okrem ceny začínajú vnímať aj kvalitu výrobkov a sú ochotní si za túto kvalitu aj priplatiť,“ hovorí Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ spoločnosti Tatranská mliekareň v Kežmarku.

 

Do reťazca dodáva  v súčasnosti slovenský výrobca TAMI produkty ako napríklad syry s bielou plesňou na povrchu, čerstvé aj UHT mlieko, maslo a tiežvýrobky pod vlastnou  značkou Tesco. Mnohé mliečne pochúťky sú dostupné od roku 2016 aj v regáloch okolitých krajín – okrem Slovenska aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. Vďaka tomu rastie spoločnosť TAMI s Tescom ešte viac ako predtým.

 

K najobľúbenejším TAMI výrobkom patria syry  Encián, Niva, Rival, Tatranské maslo, čerstvé a trvanlivé mlieka. V poslednom období sa stala hitom novinka – syry na grilovanie aj vďaka ich jednoduchej príprave.V Tescu je pre nás mimoriadne dôležité rozvíjanie dlhodobých a férových partnerstiev s lokálnymi dodávateľmi, vďaka čomu môžeme spoločne rásť a tiež prispievať k rastu miestnej ekonomiky. Oceňujeme spoľahlivosť a profesionalitu tohto dodávateľa a sme radi, že sa vďaka vzájomnej spolupráci stala Tatranská mliekareň prosperujúcim podnikom a naša ponuka mliečnych výrobkov sa v našich regáloch výrazne rozrástla,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR manažérka Tesca na Slovensku.

 

Spoločnosť TAMI dosahuje so spoločnosťou TESCO tržby okolo 8 miliónov eur ročne.Aj vďaka spolupráci s Tescom a záujmu zákazníkov o slovenské výrobky sme mohli postupne v rokoch 2001 – 2010 zvyšovať nákup surového kravského mlieka z približne 17 miliónov litrov na 90 miliónov litrov ročne mlieka,“ dodáva Ľubomír Valčuha.

 

Spoločnosť TAMI, aj vďakadlhoročnej spolupráci s Tescom v rámci SR, ale aj ďalších stredoeurópskych krajín, mohla pristúpiť k strategických investíciám. V prevádzke od roku 2007 pribudla nová syráreň na výrobu syrov typu camembert, mliekareň spustila produkciu syrov s modrou plesňou, rozšírila výrobu UHT mlieka na nových linkách.S rastom výroby súvisel aj rast zamestnanosti a v súčasnosti zamestnávame okolo 240 ľudí, pričom v rámci spolupracujúcich spoločností je zabezpečených  ďalších 150 pracovných miest,“ dodal Ľubomír Valčuha.

 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio