LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • HIT tohtoročných Vianoc - rodinná hra Kúzlo Vianoc
  HIT tohtoročných Vianoc - rodinná hra Kúzlo Vianoc
  Dlhé zimné večery sú za dverami. Stmieva sa čoraz skôr, vonku je sychravo a vy si chcete zmysluplne užiť čas so svojimi blízkymi v teple domova. Máme pre vás tip. Vyskúšajte spolu s rodinou, priateľmi alebo návštevou novú spoločenskú hru Kúzlo Vianoc z vydavateľstva Familium.

ALERGIU MÔŽEME ZDEDIŤ. SPÚŠŤAČOM JE VŠAK AJ NEZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Autor: Viki H.
ALERGIU MÔŽEME ZDEDIŤ. SPÚŠŤAČOM JE VŠAK AJ NEZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Hoci by sa nám mal príchod jari spájať s kvitnúcimi kvetmi, štebotaním vtákov, teplejším počasím a dlhšími dňami, mnohým sa spája so zaslzenými očami, plným nosom, nádchou či kašľom. S teplým počasím a prebúdzaním prírody sa totiž prebúdzajú aj alergie, ktoré sú každým rokom čoraz častejšie. Ich počet podľa imunoalergologičky MUDr. Veroniky Mundokovej Csibovej každým rokom narastá.


POČET ALERGIKOV STÚPA

Alergia je prirodzená reakcia organizmu, kedy imunita identifikuje alergén ako hrozbu a reaguje naň, čo vedie k rôznym symptómom ako je nádcha, zatekanie hlienov, výtok z nosa, opuch nosnej sliznice, svrbenie, opuch očí, kašeľ, dušnosť, pískanie na hrudníku, ekzémy či kožný výsev. Podľa MUDr. Veroniky Mundokovej Csibovej počet diagnostikovaných alergikov s takýmito reakciami každý rok stúpa. Najčastejšie sa podľa nej vyskytujú inhalačné alergie, najmä na pele stromov, tráv, burín, alergie na roztoče či plesne. Nárast alergikov potvrdzuje aj Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré v roku 2022 evidovalo o 7,3 % viac návštev ambulancií imunológie a alergológie. Podľa najaktuálnejších dát bolo najviac sledovaných pacientov vo veku 6 až 18 rokov, následne 1 až 5 rokov a najmenej sledovanými boli ľudia starší ako 19 rokov. Medziročne však najviac narástol počet pacientov, respektíve detí vo veku do 1 roka. „V poslednej dobe stúpa aj počet reakcií na jed hmyzu a rôzne lieky,“ upozorňuje imunoalergologička laboratória synlab slovakia.

 

ZA ALERGIAMI STOJÍ GENETIKA AJ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

S alergiou sa môžeme narodiť, no môžeme si ju aj privodiť. Všeobecne platí, že ak je jeden z rodičov alergik, je 25 % pravdepodobnosť rozvoja alergie u dieťaťa. Ak sú alergickí obaja rodičia, pravdepodobnosť sa zvyšuje na 50 %. Hoci každý z nás zdedí istú genetickú predispozíciu, alergiu si vieme aj privodiť. Za ich rozvojom totiž často stojí stres, nedostatok spánku, nedostatočná fyzická aktivita, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, nesprávne stravovanie, deficit vitamínov, stopových prvkov, časté infekcie, ale aj užívanie niektorých liekov. Rovnako ako pri rôznych iných chorobách, aj v tomto prípade nám nezdravý životný štýl môže privodiť množstvo zdravotných komplikácií.

 

 

NAJČASTEJŠIE SÚ INHALAČNÉ ALERGIE

Podľa MUDr. Veroniky Mundokovej Csibovej sú pacienti alergickí najmä na pele stromov – brezy, jelše, liesky, na trávy a buriny, hlavne na ambróziu a palinu. Zároveň však dodáva, že častá je aj alergia na roztoče. „Ak má pacient alergiu na roztoče, mal by vetrať častejšie, používať čističku vzduchu, pravidelne upratovať. Vhodné sú vysávače so špeciálnym filtrom, častejšie vymieňanie posteľných obliečok či špeciálne prádlo na posteľ, ktoré neprepúšťa roztoče. Podľa možností odstrániť koberce a závesy. Alergické deti by nemali mať plyšové hračky,“ upozorňuje odborníčka laboratória synlab slovakia.

Príznaky inhalačných alergií sú podobné prechladnutiu. Pacient má číry výtok z nosa, opuchnutú nosnú sliznicu, kašeľ, hlieny, dokonca i zvýšenú teplotu. Odlíšiť sa však dajú dĺžkou trvania. „V prípade prechladnutia trvajú príznaky približne týždeň. V prípade alergie ťažkosti trvajú dlhšie a majú časovú súvislosť s peľovým obdobím, kontaktom so zvieratami alebo prachom,“ vysvetľuje imunoalergologička.

 

POTRAVINOVÁ ALERGIA VS. POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA

Bolesti brucha, nafukovanie, plynatosť či akné. Všetko patrí medzi príznaky potravinovej alergie i intolerancie. Aj keď sa nám môže zdať, že sme na potravinu alergickí, nemusí to byť tak. Možné je, že máme intoleranciu. „Alergia je reakcia imunitného systému sprostredkovaná protilátkami na niektorý alergén. Na to, aby sme zareagovali alergickou reakciou často stačí konzumovať malé množstvo danej potraviny. Reakcia sa vo väčšine prípade objaví rýchlo, v priebehu niekoľkých minút, maximálne hodín. Potravinové intolerancie sú ochorením tráviaceho traktu. Do tejto skupiny patria napríklad enzýmové poruchy, ktoré sú dôsledkom nedostatočnej tvorby niektorých tráviacich enzýmov, ako napr. laktózová intolerancia alebo histamínová intolerancia. Klinické príznaky sa objavia neskôr po konzumácii danej potraviny, niekedy za niekoľko hodín, alebo až dní,“ vysvetľuje MUDr. Veronika Mundoková Csibová a dodáva, že počet pacientov s potravinovou alergiou a intoleranciou je približne rovnaký. Podľa nej sú ľudia najviac alergickí na mlieko, vajíčka, orechy, ryby či morské plody. Zo zeleniny na paradajku, mrkvu, zeler a z ovocia na citrusy, jahody a jablko. Z intolerancií je najčastejšia histamínová intolerancia.

 

ALERGIE SA MÔŽETE ZBAVIŤ ZA 5 ROKOV

Základom pri liečbe alergií je symptomatická liečba, ktorá pozostáva z potláčania klinických príznakov. Najčastejšie ide o antihistaminiká, ktoré potláčajú alergiu blokovaním histamínu, teda látky, ktorá sa uvoľňuje pri alergickej reakcii. Zvyčajne sa podáva v tabletkovej forme, no existujú aj vo forme kvapiek či sprejov do nosa. Pri ťažkých alergiách liečba pozostáva z podávania kortikoidov. „Dôležitú úlohu má aj alergénová imunoterapia, alebo desenzibilizácia. Pomocou tejto liečby nepotláčame symptómy, ale liečime príčinu alergie,“ zdôrazňuje imunoalergologička a zároveň približuje, že  alergénová imunoterapia sa podáva 5 až 7 rokov. Symptomatická liečba je celoživotná.

Na nastavenie správnej liečby je však dôležitá dôkladná a včasná diagnostika. Pri alergiách sa odporúča kožný test, ale aj rozsiahly krvný test, ktorý môže odhaliť potravinové a inhalačné alergie, no rovnako aj alergiu na bodnutie hmyzom.

 

RADY NAD ZLATO

Liečba alergií je nevyhnutná, pretože jej dlhodobé zanedbávanie môže spôsobiť rozvoj bronchiálnej astmy, nosných polypov a v prípade potravinových alergií a intolerancií môže zvýšiť riziko rozvoja inej intolerancie či alergií na ďalšie potraviny. Okrem liečby je však potrebné aj disciplinované správanie sa a minimalizovanie sprievodných príznakov alergie. Alergikom sa tak najmä počas peľovej sezóny odporúča[1]:

 • vyhýbať sa lúkam, lesom a všeobecne miestam, kde kvitnú peľové alergény,
 • použité oblečenie každý deň prať a použitú obuv si vyčistiť vlhkou handrou,
 • často vymieňať posteľnú bielizeň a po vypratí ju sušiť výlučne vo vnútri,
 • umývať si vlasy každý večer,
 • na prechádzky chodiť skoro ráno, neskoro večer a po daždi,
 • pravidelne vymieňať peľový filter v aute a počas jazdy zapnúť klimatizáciu.

 [1] UVZSR, dostupné na: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/rady-pre-alergikov-pocas-pelovej-sezony?p_l_back_url=%2Fweb%2Fuvz%2Fvyhladavanie%3Fq%3Dalergi

Tlačiť
Kategória: Rady redakcie

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 19. 07. 2024, meniny má Dušana.
Na zdravé smoothie, mixy, zmrzlinu aj ľadovú triešť
Náhodný článok
Svetový deň transplantácií Svetový deň transplantácií
Šiesty jún je každoročne Svetovým dňom orgánových transplantácií. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku odberového a transplantačného programu. Orgánové transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú kvalitatívne zlepšiť život pacientom, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Na Slovensku je na čakacej listine viac ako 400 pacientov, pre záchranu ktorých je nevyhnutne dôležitá práve transplantácia. Ostatné tri roky prebieha na Slovensku kampaň Sedem životov, ktorá zlepšila povedomie verejnosti o tejto citlivej téme a zastavila negatívnu štatistiku odberov a transplantácií. V tomto roku spustila Slovenská transplantologická spoločnosť kampaň cez sociálne siete a štartuje celoslovenskú putovnú fotografickú vernisáž zachytávajúcu príbehy a emócie pacientov pred a po transplantácii. 
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Smoothie mixér ORAVA – nakrájajte doma, rozmixujte kdekoľvek a neplytvajte plastami pasik
Smoothie mixér ORAVA – nakrájajte doma, rozmixujte kdekoľvek a neplytvajte plastami

Zabudnite na ťažké, nezdravé jedlá a vyhnite sa nakupovaniu plastov. Hitom v zdravom stravovaní sa stali ovocné a zeleninové smoothies, ktoré telu dodajú vitamíny, minerály, vlákninu a iné zdraviu prospešné látky. 

 

Výhodou okrem ich rýchlej prípravy a jednoduchej konzumácie aj v exteriéri je ich pestrosť – každý deň si môžeme dopriať smoothie s iným zložením, popustiť uzdu fantázii a namixovať si chute podľa osobných preferencií. Prípadne pridať do smoothie aj zeleninu, ktorú obyčajne nejedávame, telo by ju však ocenilo. Smoothie na podporu imunity, na dodanie energie, pre zdravie krvi či kostí, na chudnutie – na internete nájdete mnoho receptov, v ktorých nechýba ani špenát, zeler, cvikla či mak. Smoothie chutí zakaždým inak, podľa toho, aké ovocie a zeleninu si do neho nakrájate. Je tak rýchlou, zdravou a pestrou alternatívou desiaty či olovrantu. Nemusíte si ho kupovať za nemalé peniaze v nákupných centrách – zakaždým servírované v jednorazových plastových pohároch.

Pripravte si ho doma – a rozmixovať ho, aby bolo čerstvé, môžete kdekoľvek – cestou do práce, na výlete aj uprostred lesa. Na to vám výborne poslúži prenosný USB-C smoothie mixér Orava RMU-40 A. Doma ho nabijete napríklad pripojením k počítaču, nakrájate doň kúsky ovocia a zeleniny a takto pripravený si ho vezmete so sebou. Keď vás zastihne hlad, len stlačíte tlačidlo na tele mixéra a zdravý pokrm je za pár sekúnd hotový. Objem 400 ml je postačujúci na výdatnú desiatu či olovrant.

Mixér sa môže pochváliť extra ostrým antikorovým štvorčepeľovým nožom, rýchlosťou až 20 000 ot/min a praktickým uškom pre pohodlný transport. Váži 500 g a je naozaj spratný, takže sa vám bez problémov zmestí aj do väčšej kabelky, športovej tašky či do ruksaku. Orava RMU-40 A kúpite v e-shope značky Orava za 34,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Must-have vychytávka pre zdravú a sviežu pleťpasik
Must-have vychytávka pre zdravú a sviežu pleť

Pleť dostáva počas dňa poriadne zabrať – pot, drobné nečistoty a mejkap upchávajú póry a nedovolia pleti dýchať. Preto by ste si mali každý večer nájsť čas na jej dôkladnú očistu. Práve tá je alfou a omegou zdravej a sviežej pleti v každom veku. 

 

Večerná toaleta vám nemusí zabrať veľa času, ak sa vaším pomocníkom stane sonický čistič pleti Orava FB-11sonic. Jemne, avšak dôkladne zbaví vašu pleť drobných nečistôt, odumretých buniek, hravo si poradí aj s hrubšou vrstvou mejkapu a efektívne pomáha uvoľňovať upchaté póry. Pre dokonalý stav pleti má poruke štyri praktické funkcie – hĺbkovú očistu pre mladistvý vzhľad pokožky, píling, mikromasáž a aktiváciu pleti k zdraviu a kráse.

 

 

Vďaka použitej sonickej (ultrazvukovej) technológii prístroj pri čistení a masáži jemne vibruje, vďaka čomu je starostlivosť o pleť účinnejšia v porovnaní s klasickým manuálnym čistením a vás to navyše nestojí žiadnu námahu. Na prístroji si môžete nastaviť rôznu rýchlosť vibrácií. Pracuje na jednu 3,7 V batériu. Je vhodný pre všetky typy pleti a ženy každého veku. Keďže je vodoodolný, po použití ho bez problémov umyjete od nečistôt aj pod prúdom tečúcej vody. Orava FB-11 sonic môže byť váš v e-shope značky Orava za 18,90 eur.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Srdcovka na meranie tlaku domapasik
Srdcovka na meranie tlaku doma

Pravidelné meranie krvného tlaku v pohodí domova v tú istú hodinu podáva najspoľahlivejšiu správu o tom, ako na tom ste s krvným tlakom. Pri meraní tlaku v domácich podmienkach sa vyhnete tzv. hypertenzii bielych plášťov – čo sú zvýšené hodnoty tlaku kvôli stresu v ambulancii. Keď si pravidelne meriate hodnoty tlaku, ktoré sa automaticky ukladajú do pamäte zariadenia, získate pre seba a svojho ošetrujúceho lekára cennú informáciu, ktorá mu umožní nastaviť vám optimálnu liečbu. 

Je preto dobré mať doma šikovného pomocníka s dostatočne veľkým LCD displejom, spoľahlivou metrikou merania a jednoduchým ovládaním jediným tlačidlom. Takým je automatický digitálny tlakomer na rameno Orava TL-300 s manžetou na upevnenie s rozsahom od 22 do 42 cm.

 

V modernom dizajne

Digitálny tlakomer Orava TL-300 dobre vyzerá a zároveň je funkčne navrhnutý tak, aby poskytoval čo najlepší prehľad. Minimalizmus dizajnového stvárnenia tlakomera umožňuje sústrediť sa na to najpodstatnejšie – hodnoty tlaku prehľadne zobrazené na dostatočne veľkom LCD displeji. Tak, aby ani pohľad seniorov nerušili žiadne zbytočnosti a spoľahlivo našli údaj, ktorý potrebujú.

 

 

S oscilometrickou meracou metódou

Tlakomer využíva na meranie tlaku veľmi presnú oscilometrickú meraciu metódu. Meria systolický tlak (teda tlak krvi na steny tepien, keď krv prúdi zo srdca), diastolický tlak (keď sa krv vracia do srdca), ďalej meria pulz a varovným zvukovým signálom vás upozorní aj na srdcovú arytmiu. Pri nameranej hodnote tlaku napr. 120/80 je prvá hodnota systolický tlak, druhá diastolický tlak. V manuáli na používanie výrobku nájdete aj prehľadnú tabuľku s priemernými hodnotami zvyčajného krvného tlaku žien a mužov v rôznych vekových kategóriách a zároveň praktické rady, na čo si dať pozor pri vysokom krvnom tlaku, ako sa stravovať aj aké aktivity by ste mali zaradiť do svojho života.

 

Uložte si dáta do pamäte – vy aj vaša láska

Tlakomer môžu používať dve osoby – osoba A a osoba B. Obom sa namerané hodnoty automaticky ukladajú do pamäte zariadenia spolu s dátumom a časom merania do ich vlastného „konta“, čo im poskytuje dlhodobý prehľad o stabilnom či naopak rozkolísanom tlaku. Po uložení v poradí dvojstého merania sa pamäť zariadenia automaticky vynuluje. Takmer 100 nameraných hodnôt pre jednu osobu má však dostatočne veľkú výpovednú hodnotu – ak tieto dáta poskytnete svojmu lekárovi, uľahčíte mu nastavenie vašej liečby.

 

 

Tri tipy pre vás

Pri meraní tlaku na detailoch záleží. Preto si tlak merajte každý deň v tú istú hodinu. S meraním začnite 10 minút po pokojovom režime v sede. Počas meria nerozprávajte.

Digitálny tlakomer Orava TL-300 môže byť váš za 33,90 eur. Tohto šikovného pomocníka, ale aj ďalšie šikovné prístroje pre zdravie ako digitálne teplomery, masážne prístroje, vyhrievacie deky, zubné kefky, oxymetre aj inhalátory kúpite v e-shope

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Ako sa zbaviť kliešťov pomocou OBYČAJNEJ sódy bikarbóny: TU je recept a nechytí sa vás ani jediný!pasik
Ako sa zbaviť kliešťov pomocou OBYČAJNEJ sódy bikarbóny: TU je recept a nechytí sa vás ani jediný!

Už žiadne blchy a kliešte počas celej sezóny: Táto zmes so sódou bikarbónou s nimi zatočí raz dva!

Vedeli ste, že kliešťov sa môžete zbaviť aj pomocou obyčajnej lacnej sódy bikarbóny.

Poradíme vám recept, ktorý využijete nielen pre ľudí ale aj pre domácich miláčikov.

Ak sa na vášho štvornohého miláčika lepia blchy a kliešte, máme pre vás vďaka portálu genialidades jedno skvelé prírodné riešenie. Máme však pre vás aj výborný recept pre ľudí.

Tento prostriedok, ktorý si pripravíte len z 3 dostupných prísad a vody sa oplatí vyskúšať!

Blchy a kliešte spôsobujú domácim zvieratám nepríjemnosti a môžu vyvolať ťažkosti ako sú vyrážky, svrbenie a dokonca aj vypadávanie srsti. 

V horšom prípade môžu byť dokonca zdrojom nákazy, ktorá spôsobí vážnejšie zdravotné komplikácie.

 

Dôležitá je predovšetkým prevencia.

Ak spozorujete, že sa psík príliš často a zúrivo škriabe, pre istotu mu dôkladne prekontrolujte srsť. V prípade, že natrafíte na týchto nevítaných návštevníkov, treba čo najrýchlejšie konať.

 

V boji proti kliešťom a blchám je však vysoko účinným pomocníkom a pritom nestojí skoro nič!

 

Postup:

Všetky zložky dôkladne zmiešame v nádobe tak, aby vznikla homogénna zmes.

Roztok prelejte do fľaše s rozprašovačom a ako prvé aplikujte na najviac problémové miesta ako sú miesta za ušami a krk.

Ak ste našli ďalšie postihnuté miesta, nastriekajte prípravok aj tam.

Po aplikácii chvíľu počkajte a potom srsť dôkladne vyčešte hrebeňom.

Blchy by mali byť oslabené alebo mŕtve, takže by ste ich mali jednoducho odstrániť.

 

Skontrolujte miesta s kliešťami a ak neodpadli samé, odstráňte ich opatrne pomocou špeciálnej pinzety.

 

Pre ľudí – Bezodný repelent proti kliešťom, muchám a komárom

Stará finta, ktorá funguje aj dnes.

Ja si tento repelent vyrábam každý rok a mne sa osvedčil a rovnako aj celej rodine.

Jeho vôňa v kombinácií s octom je pre komáre veľmi nepríjemná. :-)

 

Potrebujeme:

Rastlinný olej

1 lyžička sódy bikarbóny

Ocot (9%)

Mätový šampón na vlasy

Postup:

Všetky prísady v rovnakom pomere zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom.

Získame bielu emulziu, ktorá nám vydrží celú sezónu.

Ako používať?

Jednoducho nastriekajte veľmi malé množstvo na odhalené časti na tele.

Teraz môžete zabudnúť na otravné bzučanie okolo uší a bolestivé štípance.

Muchám a komárom už nebudete chutiť, práve naopak, už z diaľky sa vám vyhnú. :-)

 

 

Veľa šťastia!

Zobraziť celú novinku
Poctivá masáž aj doma – stop bolesti, zelená kráse!pasik
Poctivá masáž aj doma – stop bolesti, zelená kráse!

Trápi vás bolesť chrbta, stuhnutá šija, bolia vás kĺby alebo ste si pri športe natiahli sval? Aby ste sa zbavili bolesti a vaše telo sa opäť dostalo do optimálneho stavu, zišla by sa vám poctivá masáž. Nemusíte však kvôli nej utekať do najbližšieho masérskeho salónu – profesionálnu masáž si s pomocou šikovného masážneho prístroja Orava MP-800 doprajte priamo u vás doma! 

Je skonštruovaný tak, aby ste precíznu masáž bolestivých partií tela zvládli ako profesionál, hoci ste neabsolvovali žiadny masérsky kurz. Vďaka zabudovaným infračerveným lampám a magnetom poskytuje Orava MP-800 uvoľňujúcu relaxačnú masáž chrbta, šije, rúk, nôh, pokožky hlavy, bedier aj bolestivých kĺbov trpiacich reumou. Stimulačné výčnelky na nadstavcoch Orava MP-800 pôsobia teplom a tlakom na pokožku ako tie najjemnejšie prsty masérky, aby vás zbavili fyzickej nepohody a partiám postihnutým bolesťou priniesli úľavu. Orava MP-800 pracuje v troch voliteľných režimoch – infraohrev, masáž bez infraohrevu a masáž s infraohrevom. Infračervené svetlo prehreje oslobodzujúcim teplom partie trpiace bolesťou, masáž tlakom, ktorého intenzitu si môžete navoliť, prekrví pokožku a napomáha lepšiemu fungovaniu krvného obehu.

 

Magnetické pole, ktoré pri masáži vzniká medzi 3 zabudovanými magnetmi, stimuluje krvný obeh v citlivej oblasti, čím zvyšuje účinok masáže a umožňuje rýchlejšie nastoliť pocit telesnej pohody. Orava MP-800 má v príslušenstve až 6 rôznych nadstavcov podľa toho, ktorú časť tela potrebujete vymasírovať. Ergonomický tvar a hmotnosť len 460 g uľahčujú manipuláciu s prístrojom, polohovateľná rukoväť masážneho prístroja umožňuje nastaviť až 900 uhol hlavice tak, aby ste si mohli aj sami účinne vymasírovať stuhnutú šiju či seknutý chrbát. Okrem úľavy od bolesti vám poctivá masáž padne vhod aj vtedy, keď chcete vyzerať očarujúco. Z kozmetického hľadiska totiž intenzívna masáž prekrví pokožku, ktorá potom pôsobí oddýchnuto a v rozpuku. Infraohrev zas napomáha otváraniu kožných pórov, vďaka čomu je pokožka schopná intenzívnejšie absorbovať výživné esencie z krémov, olejov či pleťových masiek.

 

Masážny prístroj Orava MP-800 sa ľahko obsluhuje, pracuje zapojený do elektrickej siete a môže byť váš za 17 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Mária Bačíková, Lucia Barbierik, Ondrej Kalina: Keď dospievajúci potrebuje nielen psychológa pasik
Mária Bačíková, Lucia Barbierik, Ondrej Kalina: Keď dospievajúci potrebuje nielen psychológa

Autori v?nej spracovávajú údaje získané v období končiacej pandémie Covidu.

Pri jej koncipovaní vychádzajú z najnovších medzinárodných výskumov a z vlastných výskumných zistení v rámci dlhoročnej skúsenosti so spracovávanými témami.

 

Publikácia sa venuje adolescentom v starostlivosti poradenských alebo školských psychológov. Autori v?nej spracovávajú kvantitatívne aj kvalitatívne údaje získané od dospievajúcich, ich rodičov a psychologičiek, zbieranév období končiacej pandémie Covidu. Pri jej koncipovaní vychádzajú z najnovších medzinárodných výskumov a z vlastných výskumných zistení v rámci dlhoročnej skúsenosti so spracovávanými témami. Jednotlivé kapitoly popisujú rôzne faktory, ktoré súvisia s internalizovaným problémovým správaním ako úzkosť, depresívnosť a dysfunkčné stravovanie.

Zameriavajú sa na faktory školy a rodiny, dominantná pozornosť je venovaná rodičom a ich vplyvu na dospievajúcich. Kapitoly sú zamerané na charakterizovanie problémového správania a dysfunkčného stravovania a nespokojnosti s?telom, úlohu základných psychologických potrieb v kontexte problémového správania, školské a rovesnícke faktory problémového správania, rodinné procesy, spoločné aktivity dospievajúcich a?rodičov, rolu otca vo vývine dospievajúcich, rodičovskú sebaúčinnosť, psychologickú a nadmernú rodičovskú kontrolu, stres rodičov a?výchovu, rozdielne vnímanie rôznych aspektov výchovy medzi rodičmi a dospievajúcimi.

Kapitoly sú koncipované tak, že teoretické poznatky a predchádzajúce zistenia sú dopĺňané analýzou vlastných dát. Výsledky sú prezentované vo forme zrozumiteľnej pre širšiu odbornú verejnosť pôsobiacu mimo vedeckého prostredia. Kapitoly sú doplnené o možnosti využitia poznatkov v praxi a záverečné zhrnutie najdôležitejších faktov v jazyku vhodnom aj pre laického čitateľa.

Zobraziť celú novinku
Ústna sprcha – aj tá patrí k precíznej dentálnej hygienepasik
Ústna sprcha – aj tá patrí k precíznej dentálnej hygiene

Umývať si zuby len bežnou zubnou kefkou nestačí, na tom sa zhodnú zubár aj dentálny hygienik. V čistiacej výbave by ste mali ma aj medzizubnú kefku, dentálnu niť či škrabku na jazyk. Manipulácia s nimi je však náročná, preto si namiesto nich kúpte ich sofistikovanú náhradu s použitím modernej technológie, ktorá vám dočisťovanie výrazne uľahčí – ústnu sprchu Orava Stomafresh-05

 

Je ideálnou pomocníčkou na každodenné dočisťovanie zubov, ďasien a jazyka pre dospelých aj tínedžerov. Tlakom vody čistí medzizubné priestory a líniu ďasien. Zubný povlak likviduje aj tam, kde je prístup zubnej kefky sťažený, ďasná poriadne vymasíruje a prekrví. Je vhodná aj na čistenie opuchnutých, začervenaných a bolestivých ďasien. Má ergonomicky tvarovanú rukoväť s protišmykovou úpravou pre pohodlné používanie.

 

Štyri režimy čistenia

Prúd vody s tlakom do 9,8 barov je dostatočne silný, avšak šetrný aj na čistenie koruniek, mostíkov, zubných implantátov a aj v prípade, že nosíte zubný strojček. Podľa potreby si môžete vybrať jeden zo štyroch režimov čistenia – štandardný (Normal), pulzný na čistenie medzizubných priestorov (Pulse), jemný na šetrné a citlivé masírovanie ďasien (Soft) a výkonný režim na silnú masáž ďasien (Power). Jednotlivé režimy čistenia prepínate pohodlne jediným tlačidlom. V prípade, že s používaním ústnej sprchy len začínate, odporúča sa používať ako prvý režim Soft.

 

Nabíjateľná, s nádržkou na vodu

Ústna sprcha je vybavená nabíjateľnou batériou, ktorú jednoducho nabijete cez dodávaný USB-C kábel. AC adaptér však nie je súčasťou balenia zariadenia, na nabíjanie však môžete využiť napríklad nabíjačku na mobil, ktorá sa nachádza asi v každej domácnosti. Na jedno dvoj- až štvorhodinové nabitie vydrží ústna sprcha pracovať 60 dní (1 440 hodín). Súčasťou tela tejto dentálnej pomôcky je nádržka na vodu s objemom 310 ml, čo postačuje na jednu minútu dôslednej dentálnej hygieny. Zubári odporúčajú precíznu dentálnu hygienu v trvaní aspoň 2 minút - počas jedného ranného či večerného čistenia si tak nádržku s vodou naplníte dvakrát.  

 

 

Bohaté príslušenstvo aj pre celú rodinu

V balení výrobku nájdete dve štandardné dýzy na čistenie zubov, dve dýzy na čistenie jazyka a jednu dýzu so zubnou kefkou. Ústnu sprchu tak môžete používať aj so svojou láskou, základňa ostáva rovnaká, meníte si len hlavice na ústnu sprchu. Tie si však doma farebne označte. Ak ste napr. štvorčlenná rodina, k Orava Stomafresh-05 si dokúpte ešte kolekciu náhradných hlavíc za 12,90 eur, v ktorej nájdete 2 hlavice na čistenie zubov a 2 hlavice na čistenie jazyka a jednu hlavicu so zubnou kefkou. Jeden spotrebič sa tak postará o dočistenie ústnej dutiny celej rodiny. Pri čistení zubov pomocou hlavice so zubnou kefkou môžete použiť aj zubnú pastu, pri ostatnom čistení môžete do vody v nádržke pridať aj trochu ústnej vody.

 

NÁŠ TIP: Na každodennú dôkladnú dentálnu hygienu použite najprv sonickú zubnú kefku Orava Stomafresh a potom si zuby, ďasná a jazyk dočistite ústnou sprchou Orava Stomafresh-05. Tá môže byť vaša za 42,90 eur.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Zdravotné komplikácie, na ktoré si treba dať pozor, ak sa vyskytnú vo vašej rodinepasik
Zdravotné komplikácie, na ktoré si treba dať pozor, ak sa vyskytnú vo vašej rodine

Existuje množstvo ochorení, s ktorými sa môže človek počas svojho života stretnúť. Rovnako je množstvo faktorov, ktoré vplývajú na to, či sa nejaké konkrétne ochorenie u človeka objaví. A jedným z nich je aj predchádzajúci výskyt tohto ochorenia v rodine.

 

 

Infarkt alebo mozgová príhoda

Za veľa zdravotných problémov môže nezdravý životný štýl človeka. Na ten by si mal dávať pozor každý a obzvlášť to platí pre tých, ktorých rodičia alebo súrodenci prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu. Je totiž možné, že máte podobný životný štýl a infarkt alebo príhoda hrozia aj vám. A čo teda patrí k zdravému životnému štýlu? Zdravá strava, dostatok pohybu a tiež netreba zabúdať na pravidelnú kontrolu tlaku a cholesterolu.

 

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Aj keď mnohé onkologické ochorenia sa vyskytujú sporadicky, pri iných je dobré spozornieť, keď sa vyskytujú v blízkej rodine (rodičia, súrodenci, deti). To platí aj v prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka (ak sa vyskytne u dvoch členov blízkej rodiny). Aj keď kontrolná kolonoskopia neznie príliš lákavo, môže odhaliť tento druh rakoviny ešte vtedy, keď má takmer 100 % šancu na vyliečenie. Bežne sa prvýkrát robí v 50. roku života, ale v prípade uvedeného dvojitého výskytu v blízkej rodine je dobré ju absolvovať už v štyridsiatke.

 

Cukrovka

„Rodinnou záležitosťou“ často býva cukrovka. Postihuje najmä osoby s vyššou hmotnosťou a sedavým spôsobom života a veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných. Riziko výskytu cukrovky 2. typu je v bežnej populácii 10 – 15 %, v prípade jej výskytu u jedného rodiča je to 25 – 33 %, u súrodenca 40 %, u oboch rodičov 50 % a pri jednovaječných dvojčatách je to až 70 – 80 %.

 

Aj na výskyt jednoduchého oparu môžu mať vplyv gény

Na záver jedna zaujímavosť: vedeli ste, že „zdediť“ môžete aj herpes, teda jednoduchý opar? Áno, za jednoduchý opar je zodpovedný vírus HSV-1, ktorý má zhruba 80 – 90 % celosvetovej populácie. Z tohto obrovského množstva ľudí však máva len asi štvrtina pravidelné opary. A práve citlivosť na tento vírus, ktorá opary spôsobuje, sa môže týkať aj toho, čo sme zdedili v našich génoch.

 

Autor foto: dragonstock/ Stock.adobe.com

 

Zobraziť celú novinku
Účinky kofeínu na ľudský organizmus. Pozitívne aj tie negatívnepasik
Účinky kofeínu na ľudský organizmus. Pozitívne aj tie negatívne

Bez kávy si mnohí ľudia nedokážu predstaviť deň. A o pracovných dňoch to platí obzvlášť. Okrem chuti ju totiž často ľudia pijú kvôli tomu, že obsahuje kofeín, ktorý pôsobí ako stimulant centrálnej nervovej sústavy. Ako pôsobí na náš organizmus?

 

 

Pozitívne účinky

Čo sa týka účinkov kofeínu, nie je v podstate rozdiel medzi rôznymi metódami prípravy kávy. Z tohto pohľadu tak nezáleží na tom, či preferujete pravé talianske espresso, alebo si kávu najradšej pripravujete pomocou moderného AeroPressu. Poďme teda na samotné účinky kofeínu a začneme tými pozitívnymi.

 

Svojim vplyvom na centrálnu nervovú sústavu kofeín odďaľuje únavu, zlepšuje koncentráciu a spôsobuje eufóriu. Taktiež zrýchľuje tep, rozširuje tepny, uvoľňuje hladké svalstvo a stimuluje dýchací systém. Kofeín je užitočný aj pri silovom tréningu, keďže zvyšuje fyzickú silu. Vplyvom kofeínu tiež dochádza k dočasnému zrýchleniu metabolizmu. Kofeín môže pomôcť aj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami a zdravotnými problémami.. Menovite môžeme spomenúť Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, demenciu, či diabetes.

 

Negatívne účinky

Aby sme však boli fér, musíme spomenúť, že kofeín môže mať aj negatívne účinky. Sem patria napríklad bolesti žalúdka a fakt, že keď telo spracuje a vylúči kofeín, je možné očakávať únavu a úpadok energie, eventuálne aj v spojitosti s náladovosťou. Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, by si mali dávať pozor aj na zvýšené riziko srdcových chorôb. V prípade, že to s kofeínom počas dňa preženiete, objaviť sa môžu aj ďalšie nežiaduce účinky ako nervozita, podráždenosť, tras rúk, nadmerné potenie, či poruchy spánku.

 

Ak si radi vychutnávate renomovanú výberovú kávu aj viackrát za deň, určite vám teraz napadla dôležitá otázka: koľko káv denne je ešte v poriadku? Nie je to konkrétne číslo, odporúčania sú skôr v rozsahu 3 – 6 (espreso) káv denne. Záleží totiž aj od výberu zŕn (robusta má viac kofeínu ako arabica) a svoj vplyv má aj telesná váha každého človeka.

 

Zdroj obrázka:

Autor: AntonioDiaz/ Stock.adobe.com

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Kanvica, kto pri ohreve vody svietipasik
Kanvica, kto pri ohreve vody svieti

Horúcou novinkou slovenskej značky Orava jesklenená kanvica Orava VK-4018 s LED posvietením. Práve sklo je ideálnym materiálom na ohrev vody – pri dosahovaní bodu varu sa do vody nedostávajú žiadne mikroplasty, pachy ani príchute, takže voda je krištáľovo čistá, svieža a chutí lahodne.

Navyše sa kanvica môže pochváliť šikovnou vychytávkou – LED podsvietením. Počas ohrevu vody kanvica farebne svieti, pri dosiahnutí bodu varu sa však svetelná signalizácia vypne. Na prvý pohľad je tak zrejmé, kedy je už voda pripravená na zaliatie čaju či kávy. Kanvica má príkon 2 200 W, preto vodu prevarí expresne rýchlo. Keď je úloha splnená, automaticky sa vypne a je chránená pred ohrevom bez vody. Má objem 1,7 litra, aby ste si obľúbený horúci nápoj mohli vychutnať spolu s blízkymi. Kúpite ju v e-shope značky Orava za 35,90 eur.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú aktualitu
Zdravotné benefity, ktoré vám prinesie dovolenka pri moripasik
Zdravotné benefity, ktoré vám prinesie dovolenka pri mori

 

Zjednodušene môžeme povedať, že zima je obdobím chorôb. Predsa len, chladné a často sychravé počasie nám dáva zabrať. A čo leto? To si s chorobami spája len málokto. A možno aj vďaka tomu, že svoje benefity má aj tradičná dovolenka pri mori.

 

 

Slnečné žiarenie a vitamín D

Dovolenka pri mori je ideálnym spôsobom, ako si vďaka slnečnému žiareniu nahradiť deficit vitamínu D, ktorý bežne máme vzhľadom na podnebné pásmo, v ktorom žijeme (a u mnohých za to môže aj životný štýl, v ktorom nie je príliš veľa pobytu vonku). Tu si však treba dať pozor na to, aby ste to s vystavovaním sa slnku nepreháňali, keďže nadmerné UV žiarenie vám môže spáliť pokožku, či dokonca prispieť k vzniku rakoviny kože.

 

Pozitívne účinky morskej vody

Nielen slnko, ale aj more prispieva k tomu, že stráviť napríklad na Kréte dovolenku je dobrý nápad. Vďaka obsahu minerálnych látok pomáha morská voda pri liečbe rôznych kožných ochorení, ako sú ekzém, psoriáza, či napríklad akné. Tiež vám môže pomôcť s odstraňovaním odumretých buniek na povrchu pokožky, vďaka čomu bude nielen zdravšia, ale aj hladšia. Špeciálne horčík potom prispieva k tomu, že morská voda tiež uvoľňuje a zmierňuje svalové napätie a pozitívny účinok môže mať aj na bolesť kĺbov.

 

 

Prímorský vzduch

Ak mávate problémy s dýchacími cestami, určite vám už niekedy bolo odporúčané vyplachovanie nosnej dutiny slanou vodou. Alternatívne môžete ísť priamo k moru. A ani nemusíte pri kúpaní sa v ňom vodu úmyselne vdychovať. Samotný prímorský vzduch totiž obsahuje častice soli, ktoré majú na dýchacie cesty čistiaci účinok.

 

Dovolenka vám pomôže aj po psychickej stránke

Na záver sme si nechali pozitívny vplyv na psychické zdravie, ktorý sa dokonca netýka len dovolenky pri mori. Či už na dovolenke v Grécku, alebo v Tatrách (prípadne v akejkoľvek vysnenej destinácii) totiž oddychujeme aj psychicky. Zmena prostredia nás totiž „vytrhne“ z každodennej rutiny, ku ktorej patria aj rôzne (nielen pracovné) povinnosti, ktoré tak obrazne povedané „necháme doma“.

 

Autor foto: cppzone/ Stock.adobe.com

Zobraziť celú aktualitu
Problémy s kĺbmi? Pomôže vám inovatívna biologická liečbapasik
Problémy s kĺbmi? Pomôže vám inovatívna biologická liečba

 

Nielen veci, ktoré denne používame, ale aj naše telá sa vekom opotrebúvajú. Dobre to ilustrujú napríklad kĺby. Problémy s kĺbmi sa nám tak akosi automaticky spájajú s pribúdajúcim vekom. A viesť môžu až k výmene kĺbu.

 

Liečba založená na krvnom deriváte

Keďže výmena kĺbu je nezvratný proces, snahou každého ortopéda je kĺb zachrániť a ak to nie je možné, aspoň čo najviac oddialiť potrebu jeho výmeny. Vynikajúce výsledky v tomto dosahuje ORTOINOVA, súkromná ortopedická ambulancia Bratislava. Artrózu kolien a bedier liečia inovatívnou biologickou liečbou, ktorá významne obmedzuje zápalové a deštrukčné procesy, ktoré prebiehajú priamo v kĺbe.

Táto liečba spočíva v podaní krvného derivátu s obsahom DKK-1 proteínu. Jej výhodou je (okrem účinnosti) aj možnosť kombinácie s kyselinou hyalurónovou. Zatiaľ čo krvný derivát zmierňuje, či dokonca blokuje rozpad chrupky a kĺbových štruktúr, kyselina hyalurónová zmierňuje bolesť a zlepšuje hybnosť kĺbu.

 

Čo je ešte dobré vedieť o tomto druhu liečby?

Derivát sa pripravuje dvojstupňovou extrakciou z krvi pacienta. Ide o časovo a technologicky náročný proces, ale účinok derivátu stojí za to. Pripravený derivát sa injekčne podáva priamo do chorého kĺbu, vďaka čomu ho telo využije prakticky stopercentne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je hojivý účinok tohto druhu liečby veľmi silný. Spomínaná biologická kyselina hyalurónová sa podáva tiež priamo a obvykle v jednom kroku. Pri napichnutí kĺbu sa pacientovi podá krvný derivát a následne ešte aj kyselina hyalurónová.

Biologická liečba krvným derivátom sa môže opakovať obvykle po 6 – 12 mesiacoch. Keďže ide o liečbu príčiny problémov s kĺbom a nie iba príznakov, ktoré takéto problémy sprevádzajú, môže výrazne predĺžiť čas do potreby prípadnej výmeny kĺbu. A to je aj jej hlavným cieľom, ktorý spoľahlivo napĺňa.

Zdroj obrázka: Autor: RFBSIP/ Stock.adobe.com

Zobraziť celú aktualitu
Minulý rok úradovali prírodné živly. Náklady za ne stúpli v Allianzi o 211 percent .pasik
Minulý rok úradovali prírodné živly. Náklady za ne stúpli v Allianzi o 211 percent .

V roku 2023 jednoznačne prepisoval štatistiky poistných udalostí v Allianz – Slovenskej poisťovni segment poistenia privátneho majetku. Účet za škody tam stúpol medziročne o 41 % a dosiahol 20,7 milióna eur. Najväčší podiel na tom mali prírodné živly, špeciálne víchrice, krupobitie, záplavy a prekvapivo aj zemetrasenie. 

 

Prírodné živly boli minulý rok najškodovejšie za posledných 5 rokov. Medziročne spôsobili nárast počtu poistných udalostí o 163 % a náklady za ne stúpli dokonca o 211 %. Účet za ne tak presiahol 16 miliónov eur, pričom rok predtým to bolo len približne 5 miliónov eur,”konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.

 

Zemetrasenie prekvapilo, požiare boli najtragickejšie

Karty v prípade privátneho majetku jednoznačne zamiešalo zemetrasenie na východe Slovenska, ktoré prekvapilo snáď každého. Silné otrasy spôsobili takmer 2 000 škôd na nehnuteľnostiach a majetku za viac ako 3,4 milióna eur. Viaceré rozsiahlejšie škody po zemetrasení v obci Ďapalovce sú ešte stále v procese riešenia. V jednom prípade sme klientovi, ktorému bola podľa statického posudku odporúčaná asanácia domu, vyplatili vyše 59-tisíc eur ako časovú cenu domu, ďalších 122-tisíc eur mu doplatíme po znovunadobudnutí nehnuteľnosti. V ďalšom prípade sme klientovi za poškodený dom vyplatili zálohu 65-tisíc, celkovú škodu sme vyčíslili na takmer 100-tisíc eur,” vysvetľuje D. Nógli.

Najväčšie jednorazové škody spôsobil opäť požiar. V jednom prípade sa vznietil drevený obklad od sálavého tepla z krbu a požiar poškodil nehnuteľnosť tak, že statik rozhodol o jej zbúraní. Škoda presiahla 160-tisíc eur. V inom prípade požiar vznikol zo skratu elektroinštalácie. Škoda dosiahla 130-tisíc eur. Allianz riešila aj tragický požiar, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Jednoznačnú príčinu hasiči nedokázali určiť, škoda presiahla 116-tisíc eur. 

 

Vozidlá opäť najškodovejšie

Klienti Allianzu v roku 2023 nahlásili dohromady viac ako 203-tisíc poistných udalostí, čo je mierny medziročný nárast. Účet za všetky minuloročné škody dosahuje takmer 250 miliónov eur. Najväčší počet škôd bol už tradične na vozidlách, a to viac ako 90-tisíc. Za škody v PZP a havarijnom poistení Allianz klientom vyplatila viac ako 165 miliónov eur. V priemysle a poistení podnikateľov bolo takmer 11-tisíc škôd za viac ako 36 miliónov eur. Náklady za škody v životnom poistení presiahli 26 miliónov eur, keď klienti Allianzu nahlásili takmer 62-tisíc úrazov, chorôb či úmrtí. V cestovnom poistení vzniklo takmer 3 500 poistných udalostí za viac ako 1,2 milióna eur.

 

 

Podpoistenie aj inflácia

Škodovosť v minulom roku opäť potvrdila dôležitosť správne vybraných poistných rizík a výšky poistnej sumy. Žiaľ, niektorí poistení zistili až pri značnej škode ich majetku po zemetrasení, že hodnota, na ktorú poistili svoju nehnuteľnosť, nepokrýva jej reálnu hodnotu. Niektorí zemetrasením zasiahnutí klienti si dokonca krytie tohto rizika zo svojej poistky vylúčili v presvedčení, že toto riziko u nás nehrozí,”konštatuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

 

Veľkou témou bola aj inflácia, ktorá má priamy dopad aj na segment poistenia. Našou úlohou je prispieť k udržaniu škodovosti a priemernej výšky škody, aby sme nemuseli pristúpiť k zvýšeniu poistného. Pri riešení škôd tak vidíme priestor najmä v prioritizácii opravy pred výmenou, rozširovaní siete kvalitných poskytovateľov služieb, predovšetkým v oblasti servisu vozidiel, ale tiež v udržateľnosti vo vzťahu k podielu obhliadok vykonaných na mieste,” uzatvára D. Nógli. 

 

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci McDonald´s opäť prispeli na pomoc hospitalizovaným deťompasik
Zákazníci McDonald´s opäť prispeli na pomoc hospitalizovaným deťom

Vďaka štedrosti návštevníkov sa vyzbieralo 74 188 eur, ktoré sa využijú na obnovu detských nemocníc.

Celý výťažok z predaja, podobne ako pri predchádzajúcich charitatívnych kampaniach v McDonald‘s, bude venovaný neziskovej organizácii Ronald McDonald House Charities, ktorá už od roku 2003 zlepšuje podmienky hospitalizovaných detí a ich rodín rekonštrukciou nemocničných izieb, revitalizáciou zariadení  a spoločných priestorov.

Charitatívna aktivita, ktorá prebehla od 24. novembra do konca roka 2023, bola zároveň aj vzájomnou súťažou medzi 43 slovenskými reštauráciami McDonald's na Slovensku. Najvyššiu sumu vyzbierala reštaurácia v Pezinku, ktorej zákazníci si odniesli 2 768 balíčkov náplastí v celkovej hodnote 5 536 eur. Ako druhá sa umiestnila prevádzka McDonald's Prešov MAX (5 444  eur) a hneď po nej reštaurácia McDonald's Triblavina (4 746 eur). Spolu sa na celom Slovensku predalo 37 094 balíkov náplastí, vďaka čomu sa podarilo vyzbierať až 74 188 eur.

 

 

V mene spoločnosti McDonald´s by som rada poďakovala všetkým, ktorí sa do našej charitatívnej akcie zapojili a ukázali, že im podmienky, v ktorých sa liečia najmenší pacienti a prostredie v slovenských nemocniciach, nie sú ľahostajnéuviedla Lucia Poláčeková, PR manažérka pre McDonald's v ČR/SR.

 

 

Aby nemocnice pripomínali domov

RMHC verí, že čas strávený s rodinou a vzájomná blízkosť môžu v ťažkých chvíľach výrazne prispieť k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu uzdraveniu detských pacientov. Naše ciele sú jasné -  a to systematicky rekonštruovať priestory slovenských nemocníc tak, aby čo najviac pripomínali domov a rodičia mohli byť deťom čo najbližšie. Sme veľmi vďační, že aj vďaka takýmto projektom sa nám darí pomáhať na celom Slovensku,“ hovorí Lucia Takáčová, zastupujúca riaditeľka n.o. Ronald McDonald House Charities na Slovensku.

Nezisková organizácia vlani preinvestovala celkovo 106 225 eur na modernizáciu slovenských detských nemocníc a kliník, ako aj na podporu rodín – počas celého roka 2023 financovala nájom šiestich bytových jednotiek pre rodiny hospitalizovaných detí v blízkosti nemocnice Kramáre.

 

 

Za 20 rokov svojho pôsobenia na Slovensku podporila RMHC už 11 slovenských nemocníc, pričom výška pomoci sa vyšplhala už nad 1 milión eur. Svoje charitatívne aktivity vykonáva aj vďaka štedrej podpore širokej verejnosti, ktorá môže počas roka prispieť v rôznych zbierkach McDonald’s. Už tradičnou obľúbenou aktivitou je aj „hranolčeková“ výzva počas McHappy Day, počas ktorej zákazníci v októbri 2023 prispeli do zbierky sumou 69 210 eur, či každoročná aktivita Ručičky, pomocou ktorej sa v minulom roku podarilo vyzbierať až 75 396 eur.

 

RMHC môžete podporovať celý rok

Okrem týchto charitatívnych aktivít tvoria príjmy neziskovej organizácie RMHC najmä príspevky do pokladničiek v reštauráciách McDonald's, ako aj voliteľné príspevky pri zaokrúhlení ceny v rámci objednávky cez partnerské donáškové služby. Vďaka konceptu reštaurácií novej generácie môžu zákazníci prispievať na aktivity neziskovej organizácie RMHC aj prostredníctvom zaokrúhľovania pri platbe na digitálnych kioskoch. Na podporu projektov organizácie putujú aj príjmy z 2 %, ale aj príspevky priamo od spoločnosti McDonald's a od rôznych darcov. Päť centov z každého predaného menu Happy Meal venujú franšízoví partneri.

Zobraziť celú aktualitu
V rebríčku top značiek sveta Allianz opäť vedie medzi poisťovateľmipasik
V rebríčku top značiek sveta Allianz opäť vedie medzi poisťovateľmi

Allianz aj v roku 2024 potvrdila svoju vedúcu pozíciu v oblasti poistenia
a správy aktív v rebríčku najsilnejších a najhodnotnejších značiek sveta
Brand Finance Global 500.

 

Skupina Allianz v najnovšom rebríčku obsadila 28. miesto, pričom jej hodnota vzrástla o 15 %. Allianz bola obzvlášť ocenená za to, že zákazníci sú pre ňu na prvom mieste. V minulom roku tiež integrovala poistenie stredných a veľkých korporácií pod Allianz Commercial, čo potvrdilo silný rating značky na úrovni AA+.

 

Allianz zároveň naďalej pokračovala v zviditeľňovaní značky prostredníctvom športových a kultúrnych partnerstiev, pričom vrcholom, na ktorý svet čaká, budú tohtoročné olympijské a paralympijské hry v Paríži.

 

Kompletný rebríček Brand Finance Global 500 nájdete tu.

 

Zobraziť celú aktualitu
Kybernetické útoky sú opäť najväčšou hrozbou podnikaniapasik
Kybernetické útoky sú opäť najväčšou hrozbou podnikania
 • Únik údajov, útoky na kritickú infraštrukútru alebo fyzické aktíva a rastúci počet ransomvérových útokov vyvolávajú kybernetické obavy
 • Prerušenie prevádzky ostáva druhou najväčšou hrozbou podnikania. Tretie - prírodné katastrofy - zaznamenali najväčší medziročný nárast
 • Vnímanie rizika sa regionálne líši v prípade klimatických zmien, politických rizík a násilia, aj nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily

 

Kybernetické incidenty, ako sú ransomvérové útoky, úniky údajov a prerušenia IT, sú podľa 13. štúdie Allianz Risk Barometer v roku 2024 najväčšou hrozbou pre spoločnosti na celom svete. Úzko prepojené nebezpečenstvo prerušenia podnikania je na druhom mieste. Prírodné katastrofy (medziročný postup zo 6. na 3. miesto), požiar, výbuch (z 9. na 6.) a politické riziká a násilie (z 10. na 8.) zaznamenali najväčší medziročný vzostup podľa hodnotenia viac ako 3 000 profesionálov v oblasti riadenia rizík z 92 krajín sveta.

 

„Najdôležitejšie riziká a najväčšie vzostupy v tohtoročnom Allianz Risk Barometri odrážajú veľké problémy, ktorým spoločnosti po celom svete v súčasnosti čelia, ako je digitalizácia, klimatické zmeny a neisté geopolitické prostredie. Mnohé z týchto rizík sa už dostávajú do popredia, pričom sa očakáva, že extrémne počasie, ransomvérové útoky a regionálne konflikty budú v roku 2024 ďalej testovať odolnosť dodávateľských reťazcov a obchodných modelov. Sprostredkovatelia a zákazníci poisťovní by si to mali uvedomiť a podľa toho prispôsobiť svoje poistné krytie,“ konštatuje generálny riaditeľ Allianz Commercial Petros Papanikolaou.

 

Trendy podporujúce kybernetickú aktivitu v roku 2024

Kybernetické incidenty sú už tretí rok po sebe globálne najvýznamnejším rizikom a po prvýkrát s jasným rozdielom (5 percentuálnych bodov). Odborníci na riziká považujú únik údajov za najnebezpečnejšiu kybernetickú hrozbu, po ktorej nasledujú útoky na kritickú infraštruktúru a fyzické aktíva. Ďalej sú to útoky ransomvéru, keď v minulom roku došlo k znepokojivému nárastu týchto poistných udalostí medziročne o viac ako 50 %. Kybernetickí zločinci skúmajú spôsoby, ako využiť nové technológie, ako je umelá inteligencia (AI) na automatizáciu a zrýchlenie útokov, čím vytvárajú efektívnejší malvér a phishing. Očakáva sa, že rastúci počet incidentov spôsobených slabou kybernetickou bezpečnosťou, najmä v mobilných zariadeniach, nedostatok až miliónov odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a hrozba, ktorej čelia menšie spoločnosti v dôsledku ich závislosti na outsourcingu IT, budú v roku 2024 ťahať kybernetické aktivity,“vysvetľuje Scott Sayce z Allianz Commercial.

 

Prerušenie podnikania a prírodné katastrofy

Napriek zmierneniu postpandemického prerušenia dodávateľského reťazca v minulom roku si prerušenie prevádzky zachováva v prieskume svoju pozíciu druhej najväčšej hrozby. Tento výsledok odráža vzájomnú prepojenosť v čoraz nestálejšom globálnom podnikateľskom prostredí, ako aj silnú závislosť na dodávateľských reťazcoch pre kritické produkty alebo služby. Zlepšenie riadenia kontinuity podnikania, identifikácia kritických miest dodávateľského reťazca a rozvoj alternatívnych dodávateľov sú aj v roku 2024 kľúčovými prioritami v oblasti riadenia rizík. Prírodné katastrofy (26 %) sú najväčším tohtoročným skokanom, keďže rok 2023 bol rekordný na viacerých frontoch. Bol to najhorúcejší rok od začiatku meraní, pričom poistné straty presiahli 100 miliárd dolárov už štvrtý rok po sebe. Najvyšší účet priniesli škody po silných búrkach vo výške 60 miliárd dolárov.

 

Regionálne rozdiely a stúpajúce a klesajúce riziká

Nie je prekvapením, že vzhľadom na prebiehajúce konflikty na Blízkom východe a na Ukrajine a napätie medzi Čínou a USA poskočili politické riziká a násilie z 10. na 8. miesto. Rok 2024 je tiež supervolebným rokom, v ktorom by mohlo ísť k voľbám až 50 % svetovej populácie, vrátane Indie, Ruska, USA či Spojeného kráľovstva. Nespokojnosť s potenciálnymi výsledkami spolu so všeobecnou ekonomickou neistotou, vysokými životnými nákladmi a rastúcimi dezinformáciami poháňanými sociálnymi médiami znamenajú, že sa očakáva nárast spoločenskej polarizácie, čo v mnohých krajinách vyvolá ďalšie sociálne nepokoje.

 

Vyhliadky na tento rok

Podľa Allianz Risk Barometra by sme v roku 2024 mohli vidieť divoké ekonomické vzostupy a pády, ktoré sme zaznamenali od urovnania šoku z COVID-19, čo viedlo k poklesu rizika makroekonomického vývoja (19 %) z 3. na 5. miesto. Vyhliadky hospodárskeho rastu pre tento rok však podľa Allianz zostávajú utlmené – celosvetovo o niečo viac ako 2 %. Hoci v globálnom kontexte sa nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily (12 %) považuje za nižšie riziko ako v roku 2023 (pokles z 8. na 10. miesto) firmy v strednej a východnej Európe, Spojenom kráľovstve a Austrálii ho naopak považujú za jedno z päť najväčších obchodných rizík. Vzhľadom na to, že v mnohých krajinách po celom svete je stále rekordne nízka nezamestnanosť, spoločnosti sa snažia obsadiť viac pracovných miest, ako je dostupných ľudí, ktorí by ich mohli obsadiť. IT alebo dátoví experti sa považujú za najnáročnejšie pozície na obsadenie, vďaka čomu je tento problém kritickým aspektom v boji proti počítačovej kriminalite.

 

Top 10 svetových rizík podnikania v roku 2024­­

 

Percento odpovedí

Umiestnenie      v roku 2024­­

1.   Kybernetické útoky

36 %

1. (34 %)

2.   Prerušenie prevádzky

31 %

2. (34 %)

3.   Prírodné katastrofy

26 %

6. (19 %)

4.   Zmeny v legislatíve a regulácii

19 %

5. (19 %)

5.   Makroekonomický vývoj

19 %

3. (25 %)

6.   Požiar, explózie

19 %

9. (14 %)

7.   Klimatické zmeny

18 %

7. (17 %)

8.   Politické riziká a násilie (vojna, terorizmus)

14 %

10. (13 %)

9.   Vývoj na trhu

13 %

11. (11 %)

10. Nedostatok pracovnej sily

12 %

8. (14 %)

Zdroj: Allianz

Zobraziť celú aktualitu
Slovensko zálohuje a OZ MAKO SK odovzdali spoločný darpasik
Slovensko zálohuje a OZ MAKO SK odovzdali spoločný dar

Zálohový systém pre plastové fľaše a plechovky od nápojov na Slovensku nie je len ekonomicky a environmentálne prospešný, ale je aj nástrojom na budovanie inkluzívnej spoločnosti. Naším cieľom je nielen vyzbierať materiál vyššej kvality a chrániť prírodné prostredie, ale aj zabezpečiť, aby bol tento systém dostupný pre všetkých.To predstavuje aj ústretovosť a prístupnosť systému pre dôchodcov, či hendikepovaných a zdravotne znevýhodnených občanov.

V snahe o inkluzívnu spoločnosť Správca zálohového systému rozvinul od svojho spustenia viacero spoluprác a cez aktivity v rámci spoločenskej zodpovednosti sa dostal aj k možnosti spolupracovať s občianskym združením MAKO SK, ktorého cieľom je nielen prispievať k zlepšovaniu zdravotného stavu ľudí s hendikepom, ale aj snaha zlepšiť kvalitu života pre zdravotne znevýhodnených ľudí. Jednou z  aktivít je aj úsilie o zaradenie prídavného motora pre mechanický invalidný vozík do kategórie kompenzačných pomôcok. Je to častokrát finančne aj užívateľsky prijateľnejšie riešenie pre zdravotne znevýhodneného občana.

Správca zálohového systému sa tak v rámci spolupráce s občiansky združením MAKO SK rozhodol venovať finančný príspevok na elektrický motor pre invalidný vozík. „Tento dar je vyústením našej spoločnej snahy o rozvoj a zlepšenie našej spoločnosti, s dôrazom na ústretovosť a prístupnosť pre všetkých jej členov, vrátane hendikepovaných a zdravotne znevýhodnených občanov.“ uviedla  Monika Farka, marketingová manažérka Správcu zálohového systému.

 

Peter Ostružiar z OZ MAKO približuje aktuálnu situáciu z praxe: „Takmer 95% ľudí odkázaných na mechanický invalidný vozík sa nielenže takmer nikdy nedostane na výlet do prírody, ani nezažije aktívnu dovolenku, ale bohužiaľ má problémy s mobilitou často už do 5 metrov od bydliska, ak nemá neustále k dispozícii asistenta. Týmto kvalita ich života rapídne klesá a to aj po psychickej stránke. Prídavné motory pre mechanické vozíky v hodnote približne 4000 eur nie sú v súčasnosti preplácané žiadnou poisťovňou, prioritou občianskeho združenia je preto tento stav zmeniť.“

 

Pre zálohový systém je veľmi dôležité priblížiť možnosť zálohovať skutočne každému. To si vyžaduje,  aby bol systém jednoduchý, prístupný a otváral možnosť zapojiť sa všetkým bez rozdielu.

 

„V našom združení sme zástancami spravodlivosti a rovnakých príležitostí pre všetkých. Dnešný dar v podobe pohonu na invalidný vozík, je vyjadrením našej spoločnej  podpory a solidarity s tými, ktorí si to zaslúžia. Sme radi za takéto spolupráce a veríme, že sa Správcom zálohového systému inšpirujú aj ďalšie organizácie.“ uviedol Petr Ostružiar z OZ MAKO.

 

Dostupnosť pre Správcu zálohového systému nepredstavuje len hustotu odbernej siete, ale aj obslužnosť týchto miest. Správca zálohového systému ako koordinátor projektu s celospoločenským dopadom sa preto od spustenia systému zálohovania spolu s partnermi zaoberá otázkou jeho maximálnej dostupnosti a plánuje v podobných spoluprácach pokračovať.

 

„Sme radi, že môžeme byť súčasťou vzťahov, aké máme aj s občianskym združením MAKO SK a vytvárať tak lepšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť. Od spustenia systému komunikujeme aj s Úradom komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, realizovali sme užívateľský test prístupnosti zálohomatov, snažíme sa zvyšovať povedomie na rôznych spoločenských podujatiach. Veríme, že naša spoločenská zodpovednosť bude inšpiráciou aj pre ďalšie organizácie a prinesie pozitívne podnety aj v podpore rovnakých príležitostí pre všetkých.“ dodala Monika Farka, marketingová manažérka Správcu zálohového systému.

Zobraziť celú aktualitu
Seniori, pozor na ezošmejdovpasik
Seniori, pozor na ezošmejdov

Ponúka vám niekto zázračný liečivý prípravok bez nežiadúcich účinkov, ktorý vylieči hneď niekoľko vašich problémov? Vyskočila na vás na internete ponuka amuletov, talizmanov alebo iných predmetov, ktoré majú mať rôzne pozitívne účinky na váš psychický i fyzický stav? Dajte si pozor na klamlivé praktiky predajcov zázrakov, všetko si overujte a konzultujte s lekármi!

Účinok príliš dobrý na to, aby to bola pravda

Takzvaní „obchodníci so zraniteľnosťou“ cielia predovšetkým na seniorov, osoby trpiace zdravotnými problémami a matky s deťmi. Nemusia vystupovať iba ako predajcovia, ale tiež ako poradcovia, koučovia alebo liečitelia. Ľuďom v ťažkej životnej situácii ponúkajú rýchle a jednoduché riešenia ich finančnej situácie, psychického stavu alebo zlých medziľudských vzťahov. Podľa predajcov majú mať rôzne pozitívne účinky, majú kupujúcemu priniesť zdravie, šťastie, lásku alebo peniaze. Môže ísť o zdanlivo náhodné predmety ako kamene, paličky, talizmany, obrazy a pod.

Osobám, ktoré trpia zdravotnými problémami, zase môžu ponúkať liečivé prípravky ako alternatívu k lekárskej starostlivosti. „Apelujú tak na sklamanie či hnev z lekárov, ktorí danej osobe často nemôžu viac pomôcť,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest. Takisto môžu tvrdiť, že ich produkt funguje lepšie ako metódy či lieky predpísané lekárom. Môžu tiež lekára priamo kritizovať, vymedzovať sa proti vede a presadzovať nevedecké liečebné metódy, často až mystické. Typické druhy produktov, ktoré ponúkajú, sú „liečivé prípravky“, ktoré však na Slovensku nie sú registrované ako lieky a liečivé účinky u nich nie sú potvrdené. Často môže ísť len o obyčajné doplnky stravy, prípadne bežné potraviny.

 

Manipulatívne presvedčovanie a klamlivé informácie

V oboch prípadoch sa odvolávajú na množstvo pozitívnych skúseností, ktoré s daným produktom majú oni sami, ich známi a ďalší zákazníci, prípadne na dlhoročnú tradíciu používania týchto metód. „Robia to preto, že nedisponujú spôsobom, ako údajné účinky dokázať. Nastáva tak problém, že vo väčšine prípadov spomenuté tradície, skúsenosti osôb, ani účinky produktu nebývajú zdokumentované, nieto ešte dostatočne podložené a preukázané. Tieto tvrdenia tak nemusia byť vôbec pravdivé, prípadne môžu byť veľmi skreslené,“ vysvetľuje Hekšová.

Pokiaľ však sľubujú, že ich prípravok je vhodná alebo lepšia alternatíva k predpísaným liekom od lekára, môžu sa dopúšťať klamlivého konania, čo je nekalá obchodná praktika. Eventuálne môže mať takéto konanie aj trestnoprávne dôsledky.

Pri predaji môžu používať rôzne manipulatívne techniky. Prezentujú nejakú informáciu ako objektívny fakt, ktorý však nemajú ničím podložený, ide totiž iba o ich subjektívny názor – príkladom je označenie nejakej potraviny za zlú bez vierohodného zdôvodnenia. Pravdivé informácie, ktoré nemajú ako vyvrátiť, zase znehodnocujú tým, že kritizujú zdroj týchto informácií, avšak opäť iba nepodloženými názormi, nie faktami. Napríklad tvrdia, že: „Tento liek predpísaný lekárom určite nefunguje, pretože lekári sú podvodníci zaplatení farmaceutickým priemyslom, ľuďom nepomáhajú a iba okrádajú pacientov.“ Všeobecne tiež často apelujú na emócie potenciálneho zákazníka na úkor prezentácie faktov.

 

Všetko konzultujte s lekárom

Všeobecne odporúčame zachovať obozretnosť pri výbere daných produktov, najmä ak predajca používa vyššie spomenuté praktiky. Osobitnú pozornosť je vhodné venovať prípravkom, pri ktorých nie je uvedené zloženie (napr. ide o „tajnú receptúru“). Pokiaľ má mať daný produkt liečivé účinky, je dobré overiť, či sa predajca nachádza na zozname schválených registrovaných internetových lekární, ktorý pravidelne aktualizuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Použitie produktov s údajným liečivým účinkom tiež odporúčame konzultovať s lekárom. Naopak v žiadnom prípade neodporúčame zámenu lekárom predpísaných liekov za dané produkty, pretože by mohlo dôjsť aj k ohrozeniu života,“ dôrazne upozorňuje Hekšová.

 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio