LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • HIT tohtoročných Vianoc - rodinná hra Kúzlo Vianoc
  HIT tohtoročných Vianoc - rodinná hra Kúzlo Vianoc
  Dlhé zimné večery sú za dverami. Stmieva sa čoraz skôr, vonku je sychravo a vy si chcete zmysluplne užiť čas so svojimi blízkymi v teple domova. Máme pre vás tip. Vyskúšajte spolu s rodinou, priateľmi alebo návštevou novú spoločenskú hru Kúzlo Vianoc z vydavateľstva Familium.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...

Prečo by ste mali chodiť k zubárovi pravidelne? Silná imunita je odpoveď

Autor: Ľuboš J.
Prečo by ste mali chodiť k zubárovi pravidelne? Silná imunita je odpoveď

Trpíte častými vírusovými infekciami? Bolí vás hlava, hrdlo, prípadne máte iné, možno žalúdočné problémy? Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé tieto ochorenia môžu byť spôsobené zlým stavom ústnej dutiny. Zápaly ďasien a kazy v zuboch môžu narobiť vo vašom organizme viac pohromy, ako si myslíte. 


Pravidelnou návštevou svojho zubného lekára sa týmto a iným nepríjemným stavom môžete vyhnúť.

 

Aj bez akútnych príznakov sa preventívna prehliadka u zubára vypláca

Pacientom sa odporúča absolvovať zubnú prehliadku každých 6 mesiacov. Mnohí lekári svojim pacientom blížiace sa termíny dokonca pripomínajú, no viacerí ich nedodržiavajú a problém je na svete.

Dôvodom je fakt, že za 6 mesiacov sa toho môže vo vašej ústnej dutine udiať veľmi veľa a neliečené či neodhalené prvé príznaky sa blížiacej pohromy môžu viesť k paradentóze, vašej väčšej náchylnosti na infekčné vírusové ochorenia a oslabenú imunitu. Všetci tiež veľmi dobre vieme, že nielen šperky, ale aj krásne žiarivý biely úsmev, za ktorý sa nemusíme hanbiť, je ideálnym doplnkom luxusných spoločenských šiat na plese alebo pracovnom pohovore.

Preto, aj bez akútnych príznakov je pre nepretržité zdravie ústnej dutiny dôležité nepremeškať a myslieť na kontrolu!

 

Prevencia je dôležitejšia a jednoduchšia ako následná starostlivosť a liečba

Mnohí pacienti sa považujú za pacientov len vtedy, keď majú akútnu bolesť. Potom sa snažia čo najskôr dostať k zubárovi – buď však musia počkať niekoľko dní, alebo stráviť veľa času v čakárni a poriadne si za nové zubné náhrady priplatiť. Ochorenie prerezaného zuba sa medzitým zhoršuje, pacienta trápia bolesti zubov, ktoré ovplyvňujú celý jeho stav.

Preto je vhodné vykonať polročnú kontrolu, na ktorej sú vznikajúce problémy často „zažehnané“ v zárodku, čo je oveľa bezbolestnejšie a aj lacnejšie, ako keby sa museli liečiť v pokročilom štádiu. Navyše, zapálený zub vyvedie z rovnováhy celú ústnu flóru.

 

V prípade prevencie a kontroly by mali byť rizikové skupiny obzvlášť pozorné

Pravidelné návštevy zubára sú dôležité najmä pre deti. Ich mliečne zuby sú jemnejšie ako tie trvalé a môžu byť náchylnejšie na ochorenia a poruchy. Navyše, napriek vedeniu rodičov, deti často ešte nedbajú tak na zdravú dentálnu hygienu. Keďže vo výrobkoch pre deti je aj veľa cukru, je tu potrebná veľká opatrnosť, pretože budúce zuby, ktoré sú postihnuté stratou zubov alebo kazmi, sú už pod mliečnymi zubami.

 

Minimálne raz za pol roka by mali absolvovať zubnú prehliadku aj fajčiari a ľudia so slabým imunitným systémom. Samozrejme, moderná doba a pokrok v medicíne môže nielen formou jednoduchej endodoncie vaše zuby zachrániť, prečo ale nemyslieť na prevenciu a vyhnúť sa bolestivým situáciám či zákrokom?

Tak na to myslite a svojho zubára pravidelne navštevujte a ušetríte si nielen peniaze, ale aj množstvo starostí s liečbou iných pridružených ochorení, ktoré práve vplyvom zlého stavu zubov často vznikajú.

Zdroj obrázka: Olena Yakobchuk/Shutterstock.com

Tlačiť
Kategória: Zdravie

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 23. 02. 2024, meniny má Roman(a).
Náhodný článok
Čo robiť, keď zistím, že moje dieťa chodí poza školu? Čo robiť, keď zistím, že moje dieťa chodí poza školu?
    Správa sa vaše dieťa poslednú dobu zvláštne? „Pozor, možno máte doma záškoláka,“ varuje Prof. PhDr. Eva Gajdošová, PhD. z Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Zdravotné komplikácie, na ktoré si treba dať pozor, ak sa vyskytnú vo vašej rodinepasik
Zdravotné komplikácie, na ktoré si treba dať pozor, ak sa vyskytnú vo vašej rodine

Existuje množstvo ochorení, s ktorými sa môže človek počas svojho života stretnúť. Rovnako je množstvo faktorov, ktoré vplývajú na to, či sa nejaké konkrétne ochorenie u človeka objaví. A jedným z nich je aj predchádzajúci výskyt tohto ochorenia v rodine.

 

 

Infarkt alebo mozgová príhoda

Za veľa zdravotných problémov môže nezdravý životný štýl človeka. Na ten by si mal dávať pozor každý a obzvlášť to platí pre tých, ktorých rodičia alebo súrodenci prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu. Je totiž možné, že máte podobný životný štýl a infarkt alebo príhoda hrozia aj vám. A čo teda patrí k zdravému životnému štýlu? Zdravá strava, dostatok pohybu a tiež netreba zabúdať na pravidelnú kontrolu tlaku a cholesterolu.

 

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Aj keď mnohé onkologické ochorenia sa vyskytujú sporadicky, pri iných je dobré spozornieť, keď sa vyskytujú v blízkej rodine (rodičia, súrodenci, deti). To platí aj v prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka (ak sa vyskytne u dvoch členov blízkej rodiny). Aj keď kontrolná kolonoskopia neznie príliš lákavo, môže odhaliť tento druh rakoviny ešte vtedy, keď má takmer 100 % šancu na vyliečenie. Bežne sa prvýkrát robí v 50. roku života, ale v prípade uvedeného dvojitého výskytu v blízkej rodine je dobré ju absolvovať už v štyridsiatke.

 

Cukrovka

„Rodinnou záležitosťou“ často býva cukrovka. Postihuje najmä osoby s vyššou hmotnosťou a sedavým spôsobom života a veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných. Riziko výskytu cukrovky 2. typu je v bežnej populácii 10 – 15 %, v prípade jej výskytu u jedného rodiča je to 25 – 33 %, u súrodenca 40 %, u oboch rodičov 50 % a pri jednovaječných dvojčatách je to až 70 – 80 %.

 

Aj na výskyt jednoduchého oparu môžu mať vplyv gény

Na záver jedna zaujímavosť: vedeli ste, že „zdediť“ môžete aj herpes, teda jednoduchý opar? Áno, za jednoduchý opar je zodpovedný vírus HSV-1, ktorý má zhruba 80 – 90 % celosvetovej populácie. Z tohto obrovského množstva ľudí však máva len asi štvrtina pravidelné opary. A práve citlivosť na tento vírus, ktorá opary spôsobuje, sa môže týkať aj toho, čo sme zdedili v našich génoch.

 

Autor foto: dragonstock/ Stock.adobe.com

 

Zobraziť celú novinku
Účinky kofeínu na ľudský organizmus. Pozitívne aj tie negatívnepasik
Účinky kofeínu na ľudský organizmus. Pozitívne aj tie negatívne

Bez kávy si mnohí ľudia nedokážu predstaviť deň. A o pracovných dňoch to platí obzvlášť. Okrem chuti ju totiž často ľudia pijú kvôli tomu, že obsahuje kofeín, ktorý pôsobí ako stimulant centrálnej nervovej sústavy. Ako pôsobí na náš organizmus?

 

Pozitívne účinky

 

Čo sa týka účinkov kofeínu, nie je v podstate rozdiel medzi rôznymi metódami prípravy kávy. Z tohto pohľadu tak nezáleží na tom, či preferujete pravé talianske espresso, alebo si kávu najradšej pripravujete pomocou moderného AeroPressu. Poďme teda na samotné účinky kofeínu a začneme tými pozitívnymi.

 

Svojim vplyvom na centrálnu nervovú sústavu kofeín odďaľuje únavu, zlepšuje koncentráciu a spôsobuje eufóriu. Taktiež zrýchľuje tep, rozširuje tepny, uvoľňuje hladké svalstvo a stimuluje dýchací systém. Kofeín je užitočný aj pri silovom tréningu, keďže zvyšuje fyzickú silu. Vplyvom kofeínu tiež dochádza k dočasnému zrýchleniu metabolizmu. Kofeín môže pomôcť aj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami a zdravotnými problémami.. Menovite môžeme spomenúť Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, demenciu, či diabetes.

 

Negatívne účinky

 

Aby sme však boli fér, musíme spomenúť, že kofeín môže mať aj negatívne účinky. Sem patria napríklad bolesti žalúdka a fakt, že keď telo spracuje a vylúči kofeín, je možné očakávať únavu a úpadok energie, eventuálne aj v spojitosti s náladovosťou. Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, by si mali dávať pozor aj na zvýšené riziko srdcových chorôb. V prípade, že to s kofeínom počas dňa preženiete, objaviť sa môžu aj ďalšie nežiaduce účinky ako nervozita, podráždenosť, tras rúk, nadmerné potenie, či poruchy spánku.

 

Ak si radi vychutnávate renomovanú výberovú kávuaj viackrát za deň, určite vám teraz napadla dôležitá otázka: koľko káv denne je ešte v poriadku? Nie je to konkrétne číslo, odporúčania sú skôr v rozsahu 3 – 6 (espreso) káv denne. Záleží totiž aj od výberu zŕn (robusta má viac kofeínu ako arabica) a svoj vplyv má aj telesná váha každého človeka.

 

Zdroj obrázka:

Autor: AntonioDiaz/ Stock.adobe.com

Zobraziť celú novinku
Anew: Rozžiarte pleť s vitamínom Cpasik
Anew: Rozžiarte pleť s vitamínom C

Očný krém je skvelou voľbou pre všetky ženy, ktoré chcú po náročnom dni alebo noci dodať svojej pleti rýchlo a jednoducho dávku sviežosti a zažiariť. Nezabudnite však, že aj zdravý životný štýl, vrátane dostatku spánku a vyváženej stravy, má veľký vplyv na zdravie vašej pleti. Zastavte sa a darujte čas sebe, svojmu rozvoju a sebaláske. Buďte sama sebou a o vašu pleť sa postará Avon – dlhodobý partner žien po celom svete.

 

Rozžiarujúci krém Avon Anew na očné okolie s C komplexom

Vďaka krému získate pre svoje očné okolie svieži vzhľad, rozžiarenú pleť a zmierni viditeľnosť tmavých kruhov. Očný krém obsahuje okrem C komplexu aj antioxidanty a technológiu pre korekciu tmavých kruhov pod očami. Účinok krému uvidíte okamžite v podobe povzbudenej a rozjasnenej pleti1. Po dlhodobom používaní 9/10 žien potvrdilo viditeľné rozjasnenie kruhov pod očami2.

12,50 €/ 15 ml

 

 

 

Rozžiarujúce sérum Avon Anew s vitamínom C

Rozžiarujúce sérum regeneruje a vyhladzuje pleť, zlepšuje jej textúru a navracia jej mladistvý žiarivý vzhľad. Výsledky je vidieť už po 1. použití - pleť je rozjasnená a hladšia3. Po 2 týždňoch používania môžete pozorovať mladší vzhľad, hladšiu pokožka so zlepšenou štruktúrou3.

18,90 €/ 30 ml

 

 

 

 

 

 

1Na základe výsledkov spotrebiteľskej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 124 ľudí po 2 týždňoch používania produktu.

2Na základe výsledkov spotrebiteľskej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 124 ľudí.

3založené na klinickom prieskume, ktorého sa zúčastnilo 19 žien.

Zobraziť celú novinku
Zlepšite si črevnú mikroflóru pre šťastný životpasik
Zlepšite si črevnú mikroflóru pre šťastný život

 

Cestovanie, užívanie antibiotík, zmena stravy alebo prostredia - v takýchto situáciách je vhodné doplniť či obnoviť množstvo prospešných baktérií v tráviacom trakte. Zdravá črevná mikroflóra je totiž základom pre šťastný život. 

 

Podporiť ju môžete zdravým životným štýlom, kvalitnou vyváženou stravou, ale aj užívaním kombinácií dvoch kmeňov prospešných baktérií a prebiotika s dvojakým účinkom Active Flora DUO. Ide o doplnok stravy bez alergénov (mliečnej bielkoviny a laktózy), konzervačných látok, umelých farbív, či sacharózy. V dennej dávke obsahuje 14 miliárd baktérií mliečneho kvasenia. Prípravok obnovuje zdravú črevnú mikroflóru doplnením individuálneho mikrobiálneho prostredia.

 

Tento doplnok stravy vo forme kapsúl je možné užívať súbežne s antibiotikami bez časového odstupu a je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy, aj pre deti od 3 rokov. Kapsulu môžete otvoriť, obsah vysypať do vody alebo rozmiešať do polotuhého jedla. Doplnok stravy Active Flora DUO 10 kapsúl kúpite za odporúčanú cenu 6,72 eur a Active Flora DUO 30 kapsúl za odporúčanú cenu 13,27 eur v každej dobrej lekárni a na www.activeflora.sk

Zobraziť celú novinku
Zdravé, chutné, kamkoľvekpasik
Zdravé, chutné, kamkoľvek

 

Zaraďte do svojho jedálnička zdravím nabité smoothies! Na detox, štíhlu líniu, „dobitie bateriek“ či len tak pre chuť – je ich neúrekom. Expertom na prípravu týchto vitamínových bômb je kuchynský smoothie mixér Orava RM-700

 

Môže sa pochváliť rýchlosťou sekania až 23 000 ot/min, extra ostrými antikorovými nožmi a príkonom 700 W. Vďaka tomu si hravo poradí s mixami od výmyslu sveta vrátane posekania tvrdej zeleniny či semienok. 570 ml mixovacia nádoba s uzatvárateľným cestovným krytom a otvorom na pitie je vybavená sklopným držiakom pre pohodlné nosenie v ruke aj zavesenie napr. na riadidlá bicykla.

 

Smoothies si tak rýchlo pripravíte doma a ľahko zoberiete kamkoľvek – do práce, na športovisko alebo ho deťom pribaľte do školy ako zdravú desiatu. OMC: 35,90 €.

 

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Do fitka aj do mesta. Nová kolekcia F&F vás nabije motiváciou do nových začiatkovpasik
Do fitka aj do mesta. Nová kolekcia F&F vás nabije motiváciou do nových začiatkov

Nový rok, nový štart. Predsavzatie zmeniť pohybové návyky si už dala asi každá z nás. S motiváciou pravidelne cvičiť a skutočne dodržiavať tréningy je to však niekedy ťažšie. Ak nestačí k nakopnutiu túžba po zdravšom tele, môžu to zariadiť aj kúsky, v ktorých cvičíme.
Cítiť sa pri fyzickej aktivite pohodlne, príjemne a štýlovo je predsa dôležité. V tom vám určite pomôže prepracovaná a vylepšená kolekcia funkčného oblečenia F&F Active.

 

Kúsky na každú príležitosť

Najnovšia športová kolekcia obľúbenej britskej značky F&F poteší milovníčky funkčnosti aj štýlu vďaka dvom základným trendom, v ktorých sa nesie. Kým rad aktívneho oblečenia vhodný do fitka či na pohyb v prírode bol vytvorený v pravom športovom dizajne, lifestylový rad sa dá bez obáv zaradiť aj do každodenného života - či už si v ňom vybehnete na kávu, na vychádzku do parku alebo si ho zvolíte do lietadla pre čo najpohodlnejšie cestovanie. Kúsky F&F Active sú zároveň za dostupné za ceny, ktoré príjemne prekvapia. Hýbať sa štýlovo a bez nutnosti obetovať kvalitu tak nebolo nikdy jednoduchšie.


Pri tvorbe kolekcie navrhnutej s ohľadom na potreby vášnivých športovkýň dbala značka F&F na materiály, ktoré využívajú aj iné prémiové značky. Maximálne pohodlie počas športovania zabezpečí hrejivý termo flís alebo zmes udržateľného tencelu s prémiovou jemnosťou, vďaka ktorej sa budete v kolekcii F&F Active cítiť ako v druhej koži. Medzi jej nosné kúsky patrí priliehavá bežecká bunda s prešívaním, ktorá vás spoľahlivo udrží v teple. Obliecť si k nej môžete legíny, ktoré sú odolné voči pokrčeniu a vhodné pre dlhodobé nosenie. Funkčné a pohodlné tričká a topy váš outfit dokonale doplnia vďaka prevedeniam v rôznych strihoch a farbách.

 

 

Vynovená kolekcia chce ženám ukázať, že pre radosť z aktivity sa nemusia v posilňovni zničiť. Pohyb sa predsa ráta aj vtedy, keď cvičíme v miernejšom tempe. Preto boli jednotlivé funkčné odevy vyrobené v jemných a vkusných farebných paletách, napríklad v ružových alebo zelených odtieňoch, ktoré evokujú pokoj. Milovníčky výraznejších dizajnov si však tiež nájdu to svoje – napríklad kúsky s potlačou zvieracích alebo iných pestrých motívov.

Určite vás teraz poteší zľava až 25% na Športovú kolekciu F&F Active. Ponuka platí od 10.01. do 16.01.2024 len pri predložení karty Clubcard na vybrané produkty športovej kolekcie F&F Active.

Foto: F&F Active

Zobraziť celú novinku
Načerpajte silu prírody s funkčným čajom TEEKANNE Imunitapasik
Načerpajte silu prírody s funkčným čajom TEEKANNE Imunita

Zima prišla v plnej sile a náš organizmus čelí nielen nízkym teplotám a nedostatku slnečného svetla, ale aj všadeprítomným respiračným ochoreniam a ďalším sezónnym chorobám. Preto je načase siahnuť po sile liečivých byliniek a dopriať si na podporu obranyschopnosti funkčný čaj TEEKANNE Imunita.

 

Značka TEEKANNE siahla po osvedčených liečivých rastlinách a skombinovala ich do funkčnej zmesi. Jednou z nich je nechtík lekársky, ktorý už svojim názvom napovedá mnohé. Okrem iného podporuje správnu činnosť orgánov, ktoré sú pre zdravú imunitu zásadné, ako je pečeň a črevá. Nechtík dopĺňa príjemne aromatická mäta pieporná a jemne svieža citrónová verbena, ktorej sa tiež poeticky hovorí aloisia trojlistá a priaznivo pôsobí na tráviaci systém.

 

Bylinky dopĺňa nezameniteľný rooibos, ktorý rastie v južnej Afrike a na imunitu má tiež blahodarný vplyv. Funkčný čaj TEEKANNE Imunita je taktiež obohatený o vitamín C, takže si s každým dúškom môžete užívať dobrý pocit, že svojmu telu dodávate v zimnom období kvalitnú silu prírody.

 

Aby ste svojej imunite prospeli ešte viac, myslite na to, že pre zdravie je zásadný aj pravidelný 8-hodinový spánok, zdravá strava a samozrejme aj primeraný pohyb.

 

Zobraziť celú novinku
Darujte svojim blízkym jednu z darčekových kolekcií čajov TEEKANNE pasik
Darujte svojim blízkym jednu z darčekových kolekcií čajov TEEKANNE

Štýlová kolekcia čajov TEEKANNE s praktickým hrnčekom poteší vašich blízkych pri stromčeku i ako vianočné prekvapenie na priateľskom stretnutí. Príjemné zimné momenty prinášajú napríklad jemne korenisté čaje z kolekcie Let it Snow, pre milovníkov exkluzívneho čierneho čaju je tu kolekcia Sir Winston Tea a ovocnú sviežosť v sebe ukrýva kolekcia Premium Fruit Teas.

Čaje s korenistou vôňou zimy

Darčekovú kolekciu TEEKANNE Let it Snow tvorí hrnček so zasneženým motívom a tri druhy originálnych zimných čajov plných ovocia a korenistých tónov. Prvým z nich je príjemný čaj Let it Snow s chuťou malín, smotany a snehových pusiniek. Čarovné chvíle na vás čakajú s čajom Magic Moments, v ktorom rozpoznáte harmonickú vôňu pomarančov, škorice a rumu. Tretím čajom z kolekcie je Winter Time s ovocím a chuťou škorice, ktorý je ako stvorený na dlhé zimné večery. Zovrite v dlaniach svoj voňavý čaj z kolekcie Let it Snow od TEEKANNE a užívajte si pohľad na zimu za oknami, ktorá bude hneď príjemnejšia.

 

 

Kolekcia čiernych čajov Sir Winston Tea

Klasický čierny čaj s intenzívnou chuťou v troch podobách, a k tomu čajový hrnček v noblesnom anglickom štýle. To je darčeková kolekcia Sir Winston Tea, ktorá v sebe skrýva nezameniteľné tri čajové skvosty. English Breakfast patrí k anglickej čajovej tradícii už od 19. storočia a v kolekcii Sir Winston Tea nájdete 20 sáčkov s ručne zbieranými čajovými lístkami vysokej kvality. Do britskej metropoly sa pomyselne prenesiete s čajom Heart of London, ktorý sa perfektne hodí k domácemu pečivu aj koláčikom. Úžasne voňavý Earl Grey pohladí chuťové bunky nielen zemitým čiernym čajom, ale aj tónmi citrusu a bergamotu.

 

Ovocné potešenie

Svieža záplava ovocia poteší aj ako darček pod stromčekom v podobe kolekcie čajov TEEKANNE Premium Fruit Teas. Kolekciu tvorí ovocný čaj Sweet Cherry so sladkou chuťou šťavnatých višní, Fresh Orange s tónmi vynikajúcich pomarančov a Forest Fruits, čaj plný čistej chuti malín, černíc, jahôd a čučoriedok. Nechýba samozrejme ani veľký hrnček s motívom lákavého ovocia.

 

Objavte aj ďalšie chute čajov Teekanne alebo vyskúšajte čajové recepty. Pre viac informácií a tipov navštívte https://www.teekanne.sk/

 

Zobraziť celú novinku
Strieborný štít, ktorý chráni pred vírusmi a baktériamipasik
Strieborný štít, ktorý chráni pred vírusmi a baktériami

Nosový sprej je jednou z najdôležitejších súčastí domácej lekárničky. Upchatý nos, ktorý vám v noci bráni spať, ale aj pocit pálenia či podráždenia môžu mať veľa príčin: infekčnú či alergickú nádchu, zápal dutín, vysušenie sliznice nosa spôsobené vykurovaním či klimatizáciou alebo pobytom v zafajčenom či prašnom prostredí.

Nosový sprej Coldisept nanoSILVER podporuje liečbu infekčnej a alergickej nádchy, zápalu dutín, účinne zvlhčuje nosovú sliznicu, podporuje jej regeneráciu a potlačuje pocit pálenia. Sprej na sliznici vytvára gélovú vrstvu, ktorá ju navyše chráni pred baktériami a vírusmi. Účinnou zložkou sú nanočastice koloidného striebra, ktoré obmedzuje rast baktérií. Extrakt z riasy Chondrus crispus (írsky mach) napomáha regenerácii podráždenej nosovej sliznice.

Zdravotnícka pomôcka Coldisept nanoSILVER nosový sprej je vhodná pre dospelých a deti od 6 rokov. Kúpite ju za odporúčanú cenu 11,10 eur v každej dobrej lekárni a na www.coldisept.sk

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Problémy s kĺbmi? Pomôže vám inovatívna biologická liečbapasik
Problémy s kĺbmi? Pomôže vám inovatívna biologická liečba

 

Nielen veci, ktoré denne používame, ale aj naše telá sa vekom opotrebúvajú. Dobre to ilustrujú napríklad kĺby. Problémy s kĺbmi sa nám tak akosi automaticky spájajú s pribúdajúcim vekom. A viesť môžu až k výmene kĺbu.

 

Liečba založená na krvnom deriváte

Keďže výmena kĺbu je nezvratný proces, snahou každého ortopéda je kĺb zachrániť a ak to nie je možné, aspoň čo najviac oddialiť potrebu jeho výmeny. Vynikajúce výsledky v tomto dosahuje ORTOINOVA, súkromná ortopedická ambulancia Bratislava. Artrózu kolien a bedier liečia inovatívnou biologickou liečbou, ktorá významne obmedzuje zápalové a deštrukčné procesy, ktoré prebiehajú priamo v kĺbe.

Táto liečba spočíva v podaní krvného derivátu s obsahom DKK-1 proteínu. Jej výhodou je (okrem účinnosti) aj možnosť kombinácie s kyselinou hyalurónovou. Zatiaľ čo krvný derivát zmierňuje, či dokonca blokuje rozpad chrupky a kĺbových štruktúr, kyselina hyalurónová zmierňuje bolesť a zlepšuje hybnosť kĺbu.

 

Čo je ešte dobré vedieť o tomto druhu liečby?

Derivát sa pripravuje dvojstupňovou extrakciou z krvi pacienta. Ide o časovo a technologicky náročný proces, ale účinok derivátu stojí za to. Pripravený derivát sa injekčne podáva priamo do chorého kĺbu, vďaka čomu ho telo využije prakticky stopercentne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je hojivý účinok tohto druhu liečby veľmi silný. Spomínaná biologická kyselina hyalurónová sa podáva tiež priamo a obvykle v jednom kroku. Pri napichnutí kĺbu sa pacientovi podá krvný derivát a následne ešte aj kyselina hyalurónová.

Biologická liečba krvným derivátom sa môže opakovať obvykle po 6 – 12 mesiacoch. Keďže ide o liečbu príčiny problémov s kĺbom a nie iba príznakov, ktoré takéto problémy sprevádzajú, môže výrazne predĺžiť čas do potreby prípadnej výmeny kĺbu. A to je aj jej hlavným cieľom, ktorý spoľahlivo napĺňa.

Zdroj obrázka: Autor: RFBSIP/ Stock.adobe.com

Zobraziť celú aktualitu
Minulý rok úradovali prírodné živly. Náklady za ne stúpli v Allianzi o 211 percent .pasik
Minulý rok úradovali prírodné živly. Náklady za ne stúpli v Allianzi o 211 percent .

V roku 2023 jednoznačne prepisoval štatistiky poistných udalostí v Allianz – Slovenskej poisťovni segment poistenia privátneho majetku. Účet za škody tam stúpol medziročne o 41 % a dosiahol 20,7 milióna eur. Najväčší podiel na tom mali prírodné živly, špeciálne víchrice, krupobitie, záplavy a prekvapivo aj zemetrasenie. 

 

Prírodné živly boli minulý rok najškodovejšie za posledných 5 rokov. Medziročne spôsobili nárast počtu poistných udalostí o 163 % a náklady za ne stúpli dokonca o 211 %. Účet za ne tak presiahol 16 miliónov eur, pričom rok predtým to bolo len približne 5 miliónov eur,”konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.

 

Zemetrasenie prekvapilo, požiare boli najtragickejšie

Karty v prípade privátneho majetku jednoznačne zamiešalo zemetrasenie na východe Slovenska, ktoré prekvapilo snáď každého. Silné otrasy spôsobili takmer 2 000 škôd na nehnuteľnostiach a majetku za viac ako 3,4 milióna eur. Viaceré rozsiahlejšie škody po zemetrasení v obci Ďapalovce sú ešte stále v procese riešenia. V jednom prípade sme klientovi, ktorému bola podľa statického posudku odporúčaná asanácia domu, vyplatili vyše 59-tisíc eur ako časovú cenu domu, ďalších 122-tisíc eur mu doplatíme po znovunadobudnutí nehnuteľnosti. V ďalšom prípade sme klientovi za poškodený dom vyplatili zálohu 65-tisíc, celkovú škodu sme vyčíslili na takmer 100-tisíc eur,” vysvetľuje D. Nógli.

Najväčšie jednorazové škody spôsobil opäť požiar. V jednom prípade sa vznietil drevený obklad od sálavého tepla z krbu a požiar poškodil nehnuteľnosť tak, že statik rozhodol o jej zbúraní. Škoda presiahla 160-tisíc eur. V inom prípade požiar vznikol zo skratu elektroinštalácie. Škoda dosiahla 130-tisíc eur. Allianz riešila aj tragický požiar, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Jednoznačnú príčinu hasiči nedokázali určiť, škoda presiahla 116-tisíc eur. 

 

Vozidlá opäť najškodovejšie

Klienti Allianzu v roku 2023 nahlásili dohromady viac ako 203-tisíc poistných udalostí, čo je mierny medziročný nárast. Účet za všetky minuloročné škody dosahuje takmer 250 miliónov eur. Najväčší počet škôd bol už tradične na vozidlách, a to viac ako 90-tisíc. Za škody v PZP a havarijnom poistení Allianz klientom vyplatila viac ako 165 miliónov eur. V priemysle a poistení podnikateľov bolo takmer 11-tisíc škôd za viac ako 36 miliónov eur. Náklady za škody v životnom poistení presiahli 26 miliónov eur, keď klienti Allianzu nahlásili takmer 62-tisíc úrazov, chorôb či úmrtí. V cestovnom poistení vzniklo takmer 3 500 poistných udalostí za viac ako 1,2 milióna eur.

 

 

Podpoistenie aj inflácia

Škodovosť v minulom roku opäť potvrdila dôležitosť správne vybraných poistných rizík a výšky poistnej sumy. Žiaľ, niektorí poistení zistili až pri značnej škode ich majetku po zemetrasení, že hodnota, na ktorú poistili svoju nehnuteľnosť, nepokrýva jej reálnu hodnotu. Niektorí zemetrasením zasiahnutí klienti si dokonca krytie tohto rizika zo svojej poistky vylúčili v presvedčení, že toto riziko u nás nehrozí,”konštatuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

 

Veľkou témou bola aj inflácia, ktorá má priamy dopad aj na segment poistenia. Našou úlohou je prispieť k udržaniu škodovosti a priemernej výšky škody, aby sme nemuseli pristúpiť k zvýšeniu poistného. Pri riešení škôd tak vidíme priestor najmä v prioritizácii opravy pred výmenou, rozširovaní siete kvalitných poskytovateľov služieb, predovšetkým v oblasti servisu vozidiel, ale tiež v udržateľnosti vo vzťahu k podielu obhliadok vykonaných na mieste,” uzatvára D. Nógli. 

 

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci McDonald´s opäť prispeli na pomoc hospitalizovaným deťompasik
Zákazníci McDonald´s opäť prispeli na pomoc hospitalizovaným deťom

Vďaka štedrosti návštevníkov sa vyzbieralo 74 188 eur, ktoré sa využijú na obnovu detských nemocníc.

Celý výťažok z predaja, podobne ako pri predchádzajúcich charitatívnych kampaniach v McDonald‘s, bude venovaný neziskovej organizácii Ronald McDonald House Charities, ktorá už od roku 2003 zlepšuje podmienky hospitalizovaných detí a ich rodín rekonštrukciou nemocničných izieb, revitalizáciou zariadení  a spoločných priestorov.

Charitatívna aktivita, ktorá prebehla od 24. novembra do konca roka 2023, bola zároveň aj vzájomnou súťažou medzi 43 slovenskými reštauráciami McDonald's na Slovensku. Najvyššiu sumu vyzbierala reštaurácia v Pezinku, ktorej zákazníci si odniesli 2 768 balíčkov náplastí v celkovej hodnote 5 536 eur. Ako druhá sa umiestnila prevádzka McDonald's Prešov MAX (5 444  eur) a hneď po nej reštaurácia McDonald's Triblavina (4 746 eur). Spolu sa na celom Slovensku predalo 37 094 balíkov náplastí, vďaka čomu sa podarilo vyzbierať až 74 188 eur.

 

 

V mene spoločnosti McDonald´s by som rada poďakovala všetkým, ktorí sa do našej charitatívnej akcie zapojili a ukázali, že im podmienky, v ktorých sa liečia najmenší pacienti a prostredie v slovenských nemocniciach, nie sú ľahostajnéuviedla Lucia Poláčeková, PR manažérka pre McDonald's v ČR/SR.

 

 

Aby nemocnice pripomínali domov

RMHC verí, že čas strávený s rodinou a vzájomná blízkosť môžu v ťažkých chvíľach výrazne prispieť k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu uzdraveniu detských pacientov. Naše ciele sú jasné -  a to systematicky rekonštruovať priestory slovenských nemocníc tak, aby čo najviac pripomínali domov a rodičia mohli byť deťom čo najbližšie. Sme veľmi vďační, že aj vďaka takýmto projektom sa nám darí pomáhať na celom Slovensku,“ hovorí Lucia Takáčová, zastupujúca riaditeľka n.o. Ronald McDonald House Charities na Slovensku.

Nezisková organizácia vlani preinvestovala celkovo 106 225 eur na modernizáciu slovenských detských nemocníc a kliník, ako aj na podporu rodín – počas celého roka 2023 financovala nájom šiestich bytových jednotiek pre rodiny hospitalizovaných detí v blízkosti nemocnice Kramáre.

 

 

Za 20 rokov svojho pôsobenia na Slovensku podporila RMHC už 11 slovenských nemocníc, pričom výška pomoci sa vyšplhala už nad 1 milión eur. Svoje charitatívne aktivity vykonáva aj vďaka štedrej podpore širokej verejnosti, ktorá môže počas roka prispieť v rôznych zbierkach McDonald’s. Už tradičnou obľúbenou aktivitou je aj „hranolčeková“ výzva počas McHappy Day, počas ktorej zákazníci v októbri 2023 prispeli do zbierky sumou 69 210 eur, či každoročná aktivita Ručičky, pomocou ktorej sa v minulom roku podarilo vyzbierať až 75 396 eur.

 

RMHC môžete podporovať celý rok

Okrem týchto charitatívnych aktivít tvoria príjmy neziskovej organizácie RMHC najmä príspevky do pokladničiek v reštauráciách McDonald's, ako aj voliteľné príspevky pri zaokrúhlení ceny v rámci objednávky cez partnerské donáškové služby. Vďaka konceptu reštaurácií novej generácie môžu zákazníci prispievať na aktivity neziskovej organizácie RMHC aj prostredníctvom zaokrúhľovania pri platbe na digitálnych kioskoch. Na podporu projektov organizácie putujú aj príjmy z 2 %, ale aj príspevky priamo od spoločnosti McDonald's a od rôznych darcov. Päť centov z každého predaného menu Happy Meal venujú franšízoví partneri.

Zobraziť celú aktualitu
V rebríčku top značiek sveta Allianz opäť vedie medzi poisťovateľmipasik
V rebríčku top značiek sveta Allianz opäť vedie medzi poisťovateľmi

Allianz aj v roku 2024 potvrdila svoju vedúcu pozíciu v oblasti poistenia
a správy aktív v rebríčku najsilnejších a najhodnotnejších značiek sveta
Brand Finance Global 500.

 

Skupina Allianz v najnovšom rebríčku obsadila 28. miesto, pričom jej hodnota vzrástla o 15 %. Allianz bola obzvlášť ocenená za to, že zákazníci sú pre ňu na prvom mieste. V minulom roku tiež integrovala poistenie stredných a veľkých korporácií pod Allianz Commercial, čo potvrdilo silný rating značky na úrovni AA+.

 

Allianz zároveň naďalej pokračovala v zviditeľňovaní značky prostredníctvom športových a kultúrnych partnerstiev, pričom vrcholom, na ktorý svet čaká, budú tohtoročné olympijské a paralympijské hry v Paríži.

 

Kompletný rebríček Brand Finance Global 500 nájdete tu.

 

Zobraziť celú aktualitu
Kybernetické útoky sú opäť najväčšou hrozbou podnikaniapasik
Kybernetické útoky sú opäť najväčšou hrozbou podnikania
 • Únik údajov, útoky na kritickú infraštrukútru alebo fyzické aktíva a rastúci počet ransomvérových útokov vyvolávajú kybernetické obavy
 • Prerušenie prevádzky ostáva druhou najväčšou hrozbou podnikania. Tretie - prírodné katastrofy - zaznamenali najväčší medziročný nárast
 • Vnímanie rizika sa regionálne líši v prípade klimatických zmien, politických rizík a násilia, aj nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily

 

Kybernetické incidenty, ako sú ransomvérové útoky, úniky údajov a prerušenia IT, sú podľa 13. štúdie Allianz Risk Barometer v roku 2024 najväčšou hrozbou pre spoločnosti na celom svete. Úzko prepojené nebezpečenstvo prerušenia podnikania je na druhom mieste. Prírodné katastrofy (medziročný postup zo 6. na 3. miesto), požiar, výbuch (z 9. na 6.) a politické riziká a násilie (z 10. na 8.) zaznamenali najväčší medziročný vzostup podľa hodnotenia viac ako 3 000 profesionálov v oblasti riadenia rizík z 92 krajín sveta.

 

„Najdôležitejšie riziká a najväčšie vzostupy v tohtoročnom Allianz Risk Barometri odrážajú veľké problémy, ktorým spoločnosti po celom svete v súčasnosti čelia, ako je digitalizácia, klimatické zmeny a neisté geopolitické prostredie. Mnohé z týchto rizík sa už dostávajú do popredia, pričom sa očakáva, že extrémne počasie, ransomvérové útoky a regionálne konflikty budú v roku 2024 ďalej testovať odolnosť dodávateľských reťazcov a obchodných modelov. Sprostredkovatelia a zákazníci poisťovní by si to mali uvedomiť a podľa toho prispôsobiť svoje poistné krytie,“ konštatuje generálny riaditeľ Allianz Commercial Petros Papanikolaou.

 

Trendy podporujúce kybernetickú aktivitu v roku 2024

Kybernetické incidenty sú už tretí rok po sebe globálne najvýznamnejším rizikom a po prvýkrát s jasným rozdielom (5 percentuálnych bodov). Odborníci na riziká považujú únik údajov za najnebezpečnejšiu kybernetickú hrozbu, po ktorej nasledujú útoky na kritickú infraštruktúru a fyzické aktíva. Ďalej sú to útoky ransomvéru, keď v minulom roku došlo k znepokojivému nárastu týchto poistných udalostí medziročne o viac ako 50 %. Kybernetickí zločinci skúmajú spôsoby, ako využiť nové technológie, ako je umelá inteligencia (AI) na automatizáciu a zrýchlenie útokov, čím vytvárajú efektívnejší malvér a phishing. Očakáva sa, že rastúci počet incidentov spôsobených slabou kybernetickou bezpečnosťou, najmä v mobilných zariadeniach, nedostatok až miliónov odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a hrozba, ktorej čelia menšie spoločnosti v dôsledku ich závislosti na outsourcingu IT, budú v roku 2024 ťahať kybernetické aktivity,“vysvetľuje Scott Sayce z Allianz Commercial.

 

Prerušenie podnikania a prírodné katastrofy

Napriek zmierneniu postpandemického prerušenia dodávateľského reťazca v minulom roku si prerušenie prevádzky zachováva v prieskume svoju pozíciu druhej najväčšej hrozby. Tento výsledok odráža vzájomnú prepojenosť v čoraz nestálejšom globálnom podnikateľskom prostredí, ako aj silnú závislosť na dodávateľských reťazcoch pre kritické produkty alebo služby. Zlepšenie riadenia kontinuity podnikania, identifikácia kritických miest dodávateľského reťazca a rozvoj alternatívnych dodávateľov sú aj v roku 2024 kľúčovými prioritami v oblasti riadenia rizík. Prírodné katastrofy (26 %) sú najväčším tohtoročným skokanom, keďže rok 2023 bol rekordný na viacerých frontoch. Bol to najhorúcejší rok od začiatku meraní, pričom poistné straty presiahli 100 miliárd dolárov už štvrtý rok po sebe. Najvyšší účet priniesli škody po silných búrkach vo výške 60 miliárd dolárov.

 

Regionálne rozdiely a stúpajúce a klesajúce riziká

Nie je prekvapením, že vzhľadom na prebiehajúce konflikty na Blízkom východe a na Ukrajine a napätie medzi Čínou a USA poskočili politické riziká a násilie z 10. na 8. miesto. Rok 2024 je tiež supervolebným rokom, v ktorom by mohlo ísť k voľbám až 50 % svetovej populácie, vrátane Indie, Ruska, USA či Spojeného kráľovstva. Nespokojnosť s potenciálnymi výsledkami spolu so všeobecnou ekonomickou neistotou, vysokými životnými nákladmi a rastúcimi dezinformáciami poháňanými sociálnymi médiami znamenajú, že sa očakáva nárast spoločenskej polarizácie, čo v mnohých krajinách vyvolá ďalšie sociálne nepokoje.

 

Vyhliadky na tento rok

Podľa Allianz Risk Barometra by sme v roku 2024 mohli vidieť divoké ekonomické vzostupy a pády, ktoré sme zaznamenali od urovnania šoku z COVID-19, čo viedlo k poklesu rizika makroekonomického vývoja (19 %) z 3. na 5. miesto. Vyhliadky hospodárskeho rastu pre tento rok však podľa Allianz zostávajú utlmené – celosvetovo o niečo viac ako 2 %. Hoci v globálnom kontexte sa nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily (12 %) považuje za nižšie riziko ako v roku 2023 (pokles z 8. na 10. miesto) firmy v strednej a východnej Európe, Spojenom kráľovstve a Austrálii ho naopak považujú za jedno z päť najväčších obchodných rizík. Vzhľadom na to, že v mnohých krajinách po celom svete je stále rekordne nízka nezamestnanosť, spoločnosti sa snažia obsadiť viac pracovných miest, ako je dostupných ľudí, ktorí by ich mohli obsadiť. IT alebo dátoví experti sa považujú za najnáročnejšie pozície na obsadenie, vďaka čomu je tento problém kritickým aspektom v boji proti počítačovej kriminalite.

 

Top 10 svetových rizík podnikania v roku 2024­­

 

Percento odpovedí

Umiestnenie      v roku 2024­­

1.   Kybernetické útoky

36 %

1. (34 %)

2.   Prerušenie prevádzky

31 %

2. (34 %)

3.   Prírodné katastrofy

26 %

6. (19 %)

4.   Zmeny v legislatíve a regulácii

19 %

5. (19 %)

5.   Makroekonomický vývoj

19 %

3. (25 %)

6.   Požiar, explózie

19 %

9. (14 %)

7.   Klimatické zmeny

18 %

7. (17 %)

8.   Politické riziká a násilie (vojna, terorizmus)

14 %

10. (13 %)

9.   Vývoj na trhu

13 %

11. (11 %)

10. Nedostatok pracovnej sily

12 %

8. (14 %)

Zdroj: Allianz

Zobraziť celú aktualitu
Slovensko zálohuje a OZ MAKO SK odovzdali spoločný darpasik
Slovensko zálohuje a OZ MAKO SK odovzdali spoločný dar

Zálohový systém pre plastové fľaše a plechovky od nápojov na Slovensku nie je len ekonomicky a environmentálne prospešný, ale je aj nástrojom na budovanie inkluzívnej spoločnosti. Naším cieľom je nielen vyzbierať materiál vyššej kvality a chrániť prírodné prostredie, ale aj zabezpečiť, aby bol tento systém dostupný pre všetkých.To predstavuje aj ústretovosť a prístupnosť systému pre dôchodcov, či hendikepovaných a zdravotne znevýhodnených občanov.

V snahe o inkluzívnu spoločnosť Správca zálohového systému rozvinul od svojho spustenia viacero spoluprác a cez aktivity v rámci spoločenskej zodpovednosti sa dostal aj k možnosti spolupracovať s občianskym združením MAKO SK, ktorého cieľom je nielen prispievať k zlepšovaniu zdravotného stavu ľudí s hendikepom, ale aj snaha zlepšiť kvalitu života pre zdravotne znevýhodnených ľudí. Jednou z  aktivít je aj úsilie o zaradenie prídavného motora pre mechanický invalidný vozík do kategórie kompenzačných pomôcok. Je to častokrát finančne aj užívateľsky prijateľnejšie riešenie pre zdravotne znevýhodneného občana.

Správca zálohového systému sa tak v rámci spolupráce s občiansky združením MAKO SK rozhodol venovať finančný príspevok na elektrický motor pre invalidný vozík. „Tento dar je vyústením našej spoločnej snahy o rozvoj a zlepšenie našej spoločnosti, s dôrazom na ústretovosť a prístupnosť pre všetkých jej členov, vrátane hendikepovaných a zdravotne znevýhodnených občanov.“ uviedla  Monika Farka, marketingová manažérka Správcu zálohového systému.

 

Peter Ostružiar z OZ MAKO približuje aktuálnu situáciu z praxe: „Takmer 95% ľudí odkázaných na mechanický invalidný vozík sa nielenže takmer nikdy nedostane na výlet do prírody, ani nezažije aktívnu dovolenku, ale bohužiaľ má problémy s mobilitou často už do 5 metrov od bydliska, ak nemá neustále k dispozícii asistenta. Týmto kvalita ich života rapídne klesá a to aj po psychickej stránke. Prídavné motory pre mechanické vozíky v hodnote približne 4000 eur nie sú v súčasnosti preplácané žiadnou poisťovňou, prioritou občianskeho združenia je preto tento stav zmeniť.“

 

Pre zálohový systém je veľmi dôležité priblížiť možnosť zálohovať skutočne každému. To si vyžaduje,  aby bol systém jednoduchý, prístupný a otváral možnosť zapojiť sa všetkým bez rozdielu.

 

„V našom združení sme zástancami spravodlivosti a rovnakých príležitostí pre všetkých. Dnešný dar v podobe pohonu na invalidný vozík, je vyjadrením našej spoločnej  podpory a solidarity s tými, ktorí si to zaslúžia. Sme radi za takéto spolupráce a veríme, že sa Správcom zálohového systému inšpirujú aj ďalšie organizácie.“ uviedol Petr Ostružiar z OZ MAKO.

 

Dostupnosť pre Správcu zálohového systému nepredstavuje len hustotu odbernej siete, ale aj obslužnosť týchto miest. Správca zálohového systému ako koordinátor projektu s celospoločenským dopadom sa preto od spustenia systému zálohovania spolu s partnermi zaoberá otázkou jeho maximálnej dostupnosti a plánuje v podobných spoluprácach pokračovať.

 

„Sme radi, že môžeme byť súčasťou vzťahov, aké máme aj s občianskym združením MAKO SK a vytvárať tak lepšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť. Od spustenia systému komunikujeme aj s Úradom komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, realizovali sme užívateľský test prístupnosti zálohomatov, snažíme sa zvyšovať povedomie na rôznych spoločenských podujatiach. Veríme, že naša spoločenská zodpovednosť bude inšpiráciou aj pre ďalšie organizácie a prinesie pozitívne podnety aj v podpore rovnakých príležitostí pre všetkých.“ dodala Monika Farka, marketingová manažérka Správcu zálohového systému.

Zobraziť celú aktualitu
Seniori, pozor na ezošmejdovpasik
Seniori, pozor na ezošmejdov

Ponúka vám niekto zázračný liečivý prípravok bez nežiadúcich účinkov, ktorý vylieči hneď niekoľko vašich problémov? Vyskočila na vás na internete ponuka amuletov, talizmanov alebo iných predmetov, ktoré majú mať rôzne pozitívne účinky na váš psychický i fyzický stav? Dajte si pozor na klamlivé praktiky predajcov zázrakov, všetko si overujte a konzultujte s lekármi!

Účinok príliš dobrý na to, aby to bola pravda

Takzvaní „obchodníci so zraniteľnosťou“ cielia predovšetkým na seniorov, osoby trpiace zdravotnými problémami a matky s deťmi. Nemusia vystupovať iba ako predajcovia, ale tiež ako poradcovia, koučovia alebo liečitelia. Ľuďom v ťažkej životnej situácii ponúkajú rýchle a jednoduché riešenia ich finančnej situácie, psychického stavu alebo zlých medziľudských vzťahov. Podľa predajcov majú mať rôzne pozitívne účinky, majú kupujúcemu priniesť zdravie, šťastie, lásku alebo peniaze. Môže ísť o zdanlivo náhodné predmety ako kamene, paličky, talizmany, obrazy a pod.

Osobám, ktoré trpia zdravotnými problémami, zase môžu ponúkať liečivé prípravky ako alternatívu k lekárskej starostlivosti. „Apelujú tak na sklamanie či hnev z lekárov, ktorí danej osobe často nemôžu viac pomôcť,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest. Takisto môžu tvrdiť, že ich produkt funguje lepšie ako metódy či lieky predpísané lekárom. Môžu tiež lekára priamo kritizovať, vymedzovať sa proti vede a presadzovať nevedecké liečebné metódy, často až mystické. Typické druhy produktov, ktoré ponúkajú, sú „liečivé prípravky“, ktoré však na Slovensku nie sú registrované ako lieky a liečivé účinky u nich nie sú potvrdené. Často môže ísť len o obyčajné doplnky stravy, prípadne bežné potraviny.

 

Manipulatívne presvedčovanie a klamlivé informácie

V oboch prípadoch sa odvolávajú na množstvo pozitívnych skúseností, ktoré s daným produktom majú oni sami, ich známi a ďalší zákazníci, prípadne na dlhoročnú tradíciu používania týchto metód. „Robia to preto, že nedisponujú spôsobom, ako údajné účinky dokázať. Nastáva tak problém, že vo väčšine prípadov spomenuté tradície, skúsenosti osôb, ani účinky produktu nebývajú zdokumentované, nieto ešte dostatočne podložené a preukázané. Tieto tvrdenia tak nemusia byť vôbec pravdivé, prípadne môžu byť veľmi skreslené,“ vysvetľuje Hekšová.

Pokiaľ však sľubujú, že ich prípravok je vhodná alebo lepšia alternatíva k predpísaným liekom od lekára, môžu sa dopúšťať klamlivého konania, čo je nekalá obchodná praktika. Eventuálne môže mať takéto konanie aj trestnoprávne dôsledky.

Pri predaji môžu používať rôzne manipulatívne techniky. Prezentujú nejakú informáciu ako objektívny fakt, ktorý však nemajú ničím podložený, ide totiž iba o ich subjektívny názor – príkladom je označenie nejakej potraviny za zlú bez vierohodného zdôvodnenia. Pravdivé informácie, ktoré nemajú ako vyvrátiť, zase znehodnocujú tým, že kritizujú zdroj týchto informácií, avšak opäť iba nepodloženými názormi, nie faktami. Napríklad tvrdia, že: „Tento liek predpísaný lekárom určite nefunguje, pretože lekári sú podvodníci zaplatení farmaceutickým priemyslom, ľuďom nepomáhajú a iba okrádajú pacientov.“ Všeobecne tiež často apelujú na emócie potenciálneho zákazníka na úkor prezentácie faktov.

 

Všetko konzultujte s lekárom

Všeobecne odporúčame zachovať obozretnosť pri výbere daných produktov, najmä ak predajca používa vyššie spomenuté praktiky. Osobitnú pozornosť je vhodné venovať prípravkom, pri ktorých nie je uvedené zloženie (napr. ide o „tajnú receptúru“). Pokiaľ má mať daný produkt liečivé účinky, je dobré overiť, či sa predajca nachádza na zozname schválených registrovaných internetových lekární, ktorý pravidelne aktualizuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Použitie produktov s údajným liečivým účinkom tiež odporúčame konzultovať s lekárom. Naopak v žiadnom prípade neodporúčame zámenu lekárom predpísaných liekov za dané produkty, pretože by mohlo dôjsť aj k ohrozeniu života,“ dôrazne upozorňuje Hekšová.

 

Zobraziť celú aktualitu
Najviac požiarov vzniká podľa Allianzu v decembri. Náklady stúpli dvojnásobnepasik
Najviac požiarov vzniká podľa Allianzu v decembri. Náklady stúpli dvojnásobne

Minulý rok, len pár dní pred Vianocami, vypukol uprostred noci požiar rodinného domu na východnom Slovensku. Z luxusného sídla ostala do rána len kopa popola. Za škodu vyplatila Allianz – Slovenská poisťovňa poškodenému viac ako 459-tisíc eur. Inému klientovi po skrate vysávača oheň zachvátil jedáleň a terasu a poškodil elektroinštaláciu aj fasádu domu. 

 

Škoda presiahla 237-tisíc eur. Ďalší požiar spôsobil škodu na dome za 100-tisíc eur. To je len zlomok fatálnych požiarov v privátnom poistení, ktoré Allianz riešila minulý rok.

 

V decembri pozor na oheň

Najviac poistných udalostí spôsobených požiarom podľa štatistík poisťovne vzniká vo vykurovacích mesiacoch, teda od novembra do marca. Najškodovejší je však z pohľadu požiarov jednoznačne december. „Za posledné 3 roky sme každý mesiac riešili v priemere 39 požiarov rodinných domov či bytov. V decembri to bolo v priemere 67 požiarov. Za celý minulý rok evidujeme 676 požiarov za takmer 12 miliónov eur, pričom 67 % z nich (455) bolo v privátnom poistení,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.

 

Z ohňostroja škoda za 2 milióny

Počas decembra eviduje najväčšia poisťovňa na trhu aj špecifické škody, ktoré súvisia s Vianocami či Silvestrovskými oslavami. „Klientka nám nahlásila požiar, ktorý vypukol na Štedrý večer, keď na balkóne horela sviečka, ktorá vypadla zo svietnika a spôsobila požiar. Zhorel rám okna so sklom a dym poškodil celý balkón. V inom prípade nechali majitelia domu po Silvestrovskej večeri horieť sviečky na stole bez dozoru. Z plameňa sa chytila výzdoba na stole, zhorel stôl a poškodený bol aj sadrokartónový strop,“ spomína D. Nógli. Obrovské škody spôsobilo minulý rok aj nezodpovedné narábanie s pyrotechnikou. Zo strechy budovy susediacej s Allianz v Nitre muž počas Silvestrovskej noci odpaľoval pyrotechniku. Obal nechal na mieste a ten začal tlieť a prerástol do veľkého požiaru. Výsledkom bola škoda za 2 milióny eur. Zhoreli dve podlažia, kde boli byty, spoločné priestory, kancelárie a oheň poškodil aj fasádu susednej budovy.

 

Indexácia aj aktualizácia poistnej sumy

Zo štatistík Allianz ďalej vyplýva, že z roka na rok rastie priemerná výška nákladov za škody spôsobené požiarom. Výrazný skok badať najmä po skončení pandémie, keď významne stúpli ceny stavebných materiálov, prác, ale aj ceny nehnuteľností. „Kým v roku 2020 bola priemerná výška nákladov za poistnú udalosť spôsobenú požiarom 3 579 eur, v minulom sme za škodu po požiari vyplatili 7 306 eur, čo je nárast o 104 percent,“ upozorňuje D. Nógli. Allianz – Slovenská na túto situáciu zareagovala zmenami v indexácii majetkových poistných zmlúv. Okrem vývoja cien stavebných materiálov a prác a cien tovarov a služieb Allianz po novom pri určovaní výšky poistnej sumy pri poistení domov a bytov berie do úvahy aj vývoj cien na realitnom trhu.„Indexácia chráni pred podpoistením, pretože majetok našich klientov automaticky kryje v aktuálnych cenách. Klienti to ocenia najmä pri vzniku poistnej udalosti a špeciálne pri totálnej škode, ktorou požiar často býva,“ dodáva hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Zobraziť celú aktualitu
AVION ORGANIZUJE OBĽÚBENÝ SWAP VECÍ PRE DETI AJ DOSPELÝCH. UŽ TENTO VÍKEND!pasik
AVION ORGANIZUJE OBĽÚBENÝ SWAP VECÍ PRE DETI AJ DOSPELÝCH. UŽ TENTO VÍKEND!

A je to tu! Po úspešných swapoch detského oblečenia, hračiek a kníh organizuje Avion aj verziu pre dospelých návštevníkov.

Počas celého víkendu 25. – 26. novembra bude v Avione prebiehať swap pre všetkých – deti aj dospelých.

 

„Ak máte prebytočné oblečenie pre deti a dospelých, prineste ho počas víkendu 25. a 26. novembra 2023 do Komunitného centra na 1. poschodí Avionu. Je to ideálny čas na vyčistenie skríň od nepotrebných vecí,“ hovorí Petra Vojtasová, marketingová manažérka Avionu v Bratislave, a dodáva:„Úspešnosť swapu detského oblečenia, hračiek a kníh, ktorý pravidelne organizujeme od minulého roka, nás veľmi príjemne prekvapila. Preto vychádzame v ústrety aj návštevníkom, ktorí by ocenili aj swap oblečenia pre dospelých. Veríme, že bude pre všetkých užitočný a nájdu si zaujímavé kúsky.“

 

Počas víkendového swapu pre všetkých v Avione je pre deti prichystaný aj detský kútik.?

 

Ako swap prebieha? Za každý kus oblečenia, hračky, knižky pre deti alebo odevov pre dospelých prinesené na swap dostane zákazník žetón. Ten bude slúžiť ako mena, ktorú môže každý vymeniť za čokoľvek, čo sa mu páči spomedzi ostatných prinesených vecí.??Podmienkou je, aby boli prinesené veci čisté a zachovalé, určené pre deti vo veku od 0 do 10 rokov. V prípade oblečenia pre dospelých je veľkosť neobmedzená. Maximálny počet vecí, ktoré môže každý priniesť, je 15 kusov oblečenia, hračiek a kníh pre deti a 15 kusov oblečenia pre dospelého.

 

 

V sobotu 25. novembra sa môžu záujemcovia prihlásiť aj na workshop: výrobu prírodných mydiel.

 

„V Avione prebieha aj dlhodobý vernostný program pre rodičov. Stačí zbierať pečiatky za každú návštevu detských atrakcií v Avione ako Vláčik Lucinka, Klzisko, Buppi či IKEA detský kútik Sm?land. Za každých 5, 10 alebo 15 nálepiek získavajú rodičia okamžite odmenu v Infostánku v Avione. Pečiatky môžu majitelia kartičky získať aj na swapoch,“ dopĺňa Petra Vojtasová.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio