LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.

Získajte postavu snov so spevňujúcou telovou maskou od AVONu!

Autor: Jana G.
Pondelok, 06. apríl 2020
Získajte postavu snov so spevňujúcou telovou maskou od AVONu!

 

Túžite po perfektnej postave? Spoločnosť AVON Comestics má pre vás riešenie v podobe novej spevňujúcej telovej maske značky Avon Works, ktorá formuje, hydratuje a zlepšuje štruktúru pokožky.  


 

Od postavy snov vás delia len 2 týždne! Objavte intenzívnu telovú starostlivosť, ktorá zvyšuje rýchlosť odbúravania tukov a vaša pokožka bude vyzerať pevnejšie už po 2 týždňoch.* Nová spevňujúca maska Avon Works od AVONu je vyvinutá na zoštíhlenie postavy a dosiahnutie dokonalo vyzerajúcej pokožky.

 

 

Spevňujúca telová maska

Objem: 200 ml

Bežná cena: 13,30 €

Maska pomáha zlepšiť textúru a vzhľad pokožky na rukách, bokoch a brušku. Pomáha tiež zvyšovať bunkovú aktivitu a urýchliť odbúravanie tukov.

 

Siahnite po kompletnej tvarujúcej telovej starostlivosti od AVONu:

 

 

Spevňujúci liftingový krém na poprsie s arginínom

Objem: 200 ml

Bežná cena: 13,30 €

 

 

Silikónová masážna kefka na telo

Materiál: silikón

Rozmery: 12 x 7 x 13,5 cm

Farba: modrá

Bežná cena: 11,90 €

 

 

*založené na výsledkoch spotrebiteľskej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 195 žien

 

 

Súťažná otázka: Za akú dobu bude vyzerať pokožka pevnejšie používaním novinky?

Traja z vás získajú spevňujúcu telovú masku od AVONu.

Tlačiť
Kategória: Súťaže
Za akú dobu bude vyzerať pokožka pevnejšie používaním novinky?
Súťaže sa môžete zúčastniť do 03.05.2020.
SÚŤAŽ JE UKONČENÁ.

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 28. 09. 2022, meniny má Václav.
Poradna
Náhodný článok
Homeopatia vám pomôže bez vedľajších účinkov... Homeopatia vám pomôže bez vedľajších účinkov...
Dnešná spoločnosť bojuje s úplne inými problémami ako naši predkovia. Kým ich trápilo, prinajhoršom  čo dať do úst, súčasná civilizácia tento problém, na mnohýh miestach vo svete, nepozná. Rieši však oveľa vážnejšie civilizačné problémy, napríklad znečistené ovzdušie, zväčšujúcu sa ozónovú dieru, globálne otepľovanie, roztápanie ľadovcov, či znečistené potraviny a pitnú vodu. Dopláca na to naše zdravie, užívame viac liekov.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
AVION ORGANIZUJE PRVÝ SWAP DETSKÝCH VECÍ, KNIŽIEK A HRAČIEK pasik
AVION ORGANIZUJE PRVÝ SWAP DETSKÝCH VECÍ, KNIŽIEK A HRAČIEK

Nadbytočné detské oblečenie, knižky či hračky dostanú novú šancu na život. Nákupné centrum Avion v Bratislave totiž už túto sobotu 23. septembra 2022 organizuje prvý SWAP detských vecí. Pomôžeme tak planéte aj rodinným rozpočtom. 

„Prvým SWAPOM detských vecí, knižiek a hračiek chceme vyjsť v ústrety našim zákazníkom, ktorí chcú svojim ratolestiam vynoviť šatník ekologicky aj ekonomicky. Za prinesenie každej veci účastníkov aj odmeníme a verím, že sa zo SWAPU stane Avion tradícia a akciu využijú návštevníci aj na spoznanie nových ľudí a strávenie príjemných chvíľ,“ hovoríPetra Vojtasová, marketingová manažérka nákupného centra na Slovensku Avion v Bratislave, a dodáva:„Téma udržateľnosti je súčasťou každodennej práce v Avione. Záleží nám na tom, aby naše správanie malo pozitívny vplyv na životné prostredie a inšpirovalo zákazníkov k zmene.“ Avion tento rok spustil iniciatívu s názvom Zmeňme to spolu, do ktorej patria všetky aktivity centra na podporu projektov týkajúcich sa verejného povedomia o možnosti zlepšenia vplyvu na životné prostredie.

 

   

Ako bude SWAP prebiehať? 

 

SWAP bude prebiehať v sobotu 23. septembra 2022 od 10.00 hod. do 18.00 hod.v Komunitnom centre na 1. poschodí nad predajňou Office Shoes v bratislavskom Avione. Pre deti je prichystaný detský kútik aj drobné občerstvenie.

Podmienkou je, aby boli prinesené veci čisté a zachovalé, určené pre deti vo veku od 0 do 10 rokov.

Za každú vec, ktorú na SWAP návštevníci prinesú, dostanú unikátny žetón. Ten bude slúžiť ako mena, ktorú vymenia za čokoľvek, čo sa im spomedzi prinesených vecí páči. Nevyužité žetóny môžu vymeniť za rodinnú vstupenku na výstavu Leonardo da Vinci, ktorá práve prebieha v Avione pri gastropasáži.

Zároveň každý účastník SWAPU dostane lístok na Avion vláčik. Návštevníci získajú aj vernostnú kartičku. Za účasť na štyroch SWAPOCH, ktoré bude centrum organizovať, získajú odmenu vo forme 10-eurovej darčekovej poukážky Avion.

Viac informácií nájdete na webstránke Avionu.

#avionbratislava #swapdetskychveci #swap #zmenmetospolu 

Zobraziť celú novinku
Prečo sú vlasové masky dôležitá výživa pre vlasy?pasik
Prečo sú vlasové masky dôležitá výživa pre vlasy?

Vlasy sú korunou krásy. Naozaj je to tak? Dnes často vidíme či už na nás, alebo v našom okolí zničené a vysušené vlasy. Môže za to väčšinou tepelná úprava, zle zvolená vlasová starostlivosť, a tiež samotné ovzdušie a počasie. Na naše vlasy teda pôsobí veľmi veľa faktorov, ktoré môžu vlasy postupne oslabovať. Našťastie existuje riešenie, vďaka ktorému budú vlasy nielen pôsobiť zdravšie, ale aj skutočne budú zdravšie. 

Sú vaše vlasy suché a zničené? Ak áno, potrebujete šikovných pomocníkov, ktorí vaše vlasy pomôžu obnoviť. Hovoríme hlavne o maskách a zábaloch na vlasy, ktoré si bežne aplikujete jedenkrát do týždňa. Výsledok však uvidíte a pocítite takmer hneď.

 

Aké výhody so sebou prináša používanie masiek na vlasy?

Vlasy sa viac lesknú

Vonkajší lesk vlasov nemusí vždy svedčiť o ich zdraví. Zdravé vlasy sa prirodzene lesknú za každých okolností. Vlasová maska podporuje ich pružnosť a silu. Vlas je tak pevnejší a nie je príliš náchylný na prelomenie. Čím pružnejšie a silnejšie vaše vlasy budú, tým viacej sa budú lesknúť.

Lesknutie vlasov súvisí aj s ich hebkosťou. Práve maska na vlasy vie vlasom dodať tú správnu hebkosť.

 

Vlasy sú hydratované

Najväčšou výhodou vlasových masiek je, že vlasom dodávajú veľmi potrebnú hydratáciu. Suché vlasy z používania rôznych tepelných prístrojov potrebujú hydratáciu na to, aby sa znovu dokázali regenerovať. Ak chcete ešte viac podporiť účinok hydratácie, okrem masky či zábalu, môžete použiť aj jeden z vlasových olejov a sér. Tie vo vlasoch pekne zafixujú získanú hydratáciu.

 

Uhladené vlasy

Ak máte vlnité a kučeravé vlasy, určite máte problém s tým, že vlasy máte rozlietané na všetky strany a vlasy nikdy nedržia svoj tvar. Skúste použiť masku na vlasy, ktorej účinkom je aj zníženie „krepovitosti“ a „rozlietanosti“ vlasov. Vďaka nej ostanú vlasy na svojom mieste.

 

Zdroj obrázku: Nadya Korobkova / Shutterstock.com

Zobraziť celú novinku
Dopad krízy vedia uľahčiť moderné technológiepasik
Dopad krízy vedia uľahčiť moderné technológie

 

Svet prechádza rozsiahlou energetickou krízou, kvôli ktorej sa budeme naučiť šetriť. Domácnosti pri vykurovaní spotrebujú podľa štatistík takmer dve tretiny spotreby energií. Ako si utiahnuť opasky čo najmenej? 

Riešením sú inteligentné termostaty a hlavice Netatmo, ktoré sú kompatibilné s väčšinou tepelných systémov. Užívateľom umožňujú ušetriť za energie bez úľavy od komfortu, a to vďaka funkciám, medzi ktoré patria napr. plánovanie vykurovania až na 7 dní (užívateľ vykuruje miestnosť len v prípade potreby), alebo ovládanie každej miestnosti samostatne, príp. detekcia otvorených okien zamedzujúcich plytvanie energiami.

 

 

Bezplatné reporty o úsporách energie prinášajú pravidelný prehľad o spotrebe teplaa dajú sa sledovaťpriamo v užívateľovomsmartfóne či tablete. V prípade, ak odcestujete z domácnosti na dlhšiu dobu, ďalšou výhodou je ovládanie termostatu Netatmo na diaľku. Dvomi klikmi si jednoducho prostredníctvom aplikácie môžete znížiť teplotu podľa predstáv.

 

Benefitomsmart systému je ajinteligentný senzor kvality ovzdušia, ktorý analyzuje údaje z vnútorného prostredia interiéru (hladinu CO2, hluk, vlhkosť i teplotu), a preto pomáha užívateľovi žiť v zdravom prostredí.

 

 

K dispozícii je tiež inteligentná meteostanica Netatmo, ktorá slúži k sledovaniu počasia na smartfóne.

 

Samozrejmosťou sú pravidelné aktualizácie systému. Okrem toho,môže užívateľ prostredníctvom Velux Active Netatmo optimalizovať i životné prostredie, ktoré dopomáha zdravej a komfortnej domácnosti. Vďaka senzorom (CO2, vlhkosť, teplota) je zaistené automatické otvorenie, ale aj zatvorenie strešných okien, vnútorných žalúzií a roliet, ktoré udržujú príjemnú teplotu.

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Len v Tescu si zákazníci môžu dopriať lahôdku – divinu zo slovenských lesov pasik
Len v Tescu si zákazníci môžu dopriať lahôdku – divinu zo slovenských lesov

Zákazníci Tesca si môžu odteraz dopriať skutočnú lahôdku priamo zo slovenských lesov – divinu z jeleňov, diviakov a danielov. Tesco totiž ako jediný a prvý reťazec na Slovensku spustil unikátnu spoluprácu s Lesmi Slovenskej republiky. Od septembra tohto roka si tak zákazníci Tesca môžu vybrať z kvalitnej hlbokozmrazenej diviny z voľne žijúcej zveri zo slovenských lesov za dostupné ceny.

Teší nás, že sa nám podarilo nadviazať exkluzívnu spoluprácu s Lesmi SR a môžeme zákazníkom predstaviť novinku v ponuke – slovenskú divinu priamo z lesov. Vychádzame tak v ústrety požiadavkám zákazníkov, ktorí si môžu už od septembra vybrať zatiaľ z ôsmich mrazených produktov najvyššej kvality. Ponuku slovenskej diviny plánujeme v budúcnosti rozšíriť aj podľa záujmu našich zákazníkov,“ hovorí Martin Kuruc, riaditeľ spoločnosti Tesco na Slovensku.

 

„Štátne lesy prešli minulý rok organizačnou zmenou a reformou obchodnej politiky, vďaka ktorej užmôžu stabilne a celoročne dodávaťdivinovémäso na pulty obchodov. Verím, že po Tescu si zákazníci budú môcť postupne kúpiť kvalitnú slovenskú divinu aj v ďalších reťazcoch, keďže ide o nutrične hodnotnémäso a spĺňa najprísnejšie kritériá kvality,“uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.

 

Dodávateľom mäsa je štátny podnik Lesy SR. Štátny podnik spracováva mäso pod stálym veterinárnym dohľadom v odštepnom závode Topoľčianky. Lov voľne žijúcej diviny z našich lesov prebieha v súlade so zákonom o poľovníctve pri dodržaní poľovníckej etiky a kultúry. Priemerný Slovák skonzumuje ročne okolo 70 kilogramov mäsa, z toho divina predstavuje len približne jeden kilogram.

 

„Som veľmi rád, že práve v nadchádzajúcom období môžeme na trh uviesť divinové mäso z produkcie štátneho podniku. Garantujeme, že ide o kvalitné mäso z voľne žijúcej zveri z našich lesov, ktoré je nositeľom značky kvality 2. stupňa. V zariadení na spracovanie diviny v Topoľčiankach sa spracováva najmä mäso z raticovej zveri – jelenej, danielej, srnčej, muflónej a diviačej. Mäso sa vyznačuje nielen dobrými chuťovými vlastnosťami, ale vyhovuje aj požiadavkám zdravej výživy,“potvrdil generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Ján Marhefka.

 

Mäso zo zveri žijúcej vo voľnej prírode sa vyznačuje nízkym obsahom tukov a atraktívnou chuťou. Divina je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Pre jej mäso je charakteristická tmavšia farba a ľahká stráviteľnosť. Špecifickú chuť divine dodávajú aj enzýmy, preto je vítaným doplnkom jedálneho lístka. 

 

Divina je ekologická potravina najvyššej kvality. Typický je pre ňu vysoký obsah nenasýtených omega-3 mastných kyselín a minerálnych látok. Má nízky obsah tuku a cholesterolu, pretože voľne žijúca zver má dostatok pohybu a potravy v čistom prírodnom prostredí.

 

 

V ponuke Tesca nájdu zákazníci od 5. septembra tohto roka osem mrazených produktov – tri diviačie mäsá – guľáš, stehno bez kosti, chrbát bez kosti, štyri jelenie mäsá – guľáš, stehno bez kosti, chrbát bez kosti, plece bez kosti a danielie mäso na guľáš. Exkluzívna ponuka slovenskej diviny je zatiaľ dostupná v hypermarketoch Tesco Bratislava-Lamač, Zlaté piesky a Petržalka.

Zobraziť celú novinku
Syndróm suchého oka ako dôsledok užívania liekov či iných ochorenípasik
Syndróm suchého oka ako dôsledok užívania liekov či iných ochorení

Naše oči sú chránené slzným filmom. Ten plní okrem ochrannej aj výživnú a optickú funkciu. Pokiaľ dôjde k poruche niektorej zo súčastí slzného filmu, môže sa rozvinúť syndróm suchého oka. Veľmi často túto poruchu dočasne alebo niekedy aj natrvalo spôsobuje užívanie niektorých liekov, iné celostné ochorenia organizmu či stavy po liečbe či operácii.

 

Poruchy tvorby alebo kvality slzného filmu

Ak si slzný film neplní svoju funkciu, prichádza k nepríjemným príznakom suchého oka. Zaraďujeme sem začervenanie, štípanie, bolesť, pálenie, škrabanie, slzenie či pocit cudzieho telesa v oku. Normálne, zdravé slzy majú tri zložky – vodu, mukóznu zložku a olej. Ak je narušená ktorákoľvek z troch zložiek sĺz, oko nedostáva potrebnú výživu a ochranu. Najčastejšie nie je v slzách dostatok oleja, čo vedie k nadmernému vyparovaniu, čoho dôsledkom sú oči suché.

 

Lieky

Užívanie niektorých liekov môže syndróm suchého oka spôsobiť alebo zhoršiť. Zaraďujeme sem napríklad užívanie liekov hormonálneho charakteru, lieky proti úzkosti, psychofarmaká, antidepresíva, lieky proti bolesti, lieky proti alergii – antihistaminiká, lieky na vysoký krvný tlak či poruchy srdcového rytmu, lieky na odvodňovanie, anestetiká a ďalšie.

Ak to nie sú priamo lieky, syndróm suchého oka môže v negatívnom smere ovplyvniť aj nosenie kontaktných šošoviek.

 

Ochorenia celostného charakteru

Ak opomenieme konkrétne ochorenia oka, ktoré majú priamy vplyv na tvorbu sĺz, so syndrómom suchého oka sa môžu stretnúť napríklad diabetici, reumatici, ďalej tí, čo trpia vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami, ochoreniami kože či štítnej žľazy.

 

Ochorenia očí

Mnohé ochorenia očí majú priamy vplyv na poruchu tvorby alebo kvality slzného filmu. Keďže sa na ich liečbe podieľajú oční špecialisti, tí automaticky svojim pacientom odporúčajú používanie umelých sĺz. Boli ste na operácií očí? Je úplne jedno na akej, veľmi dôležité je po jej absolvovaní pravidelné zabezpečenie vlhkosti očnej sliznice.

 

Liečba umelými slzami

Možnosti liečby sú rôzne, ale náhrada slzného filmu umelými slzami je jediným účinným prostriedkom zmiernenia prejavov ochorenia, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu. Ak je potrebné používať umelé slzy často, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Obľúbené očné kvapky Hyal-Drop multi (zdravotnícka pomôcka) majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou. Viac informácií získate na www.hyal.sk.

 

Okrem zvolenia správneho spôsobu liečby a zmierňovania nepríjemných príznakov umelými slzami je potrebné dodržiavať zásady všeobecnej hygieny zraku:

 

 • časté vetranie miestnosti,
 • používanie zvlhčovačov vzduchu,
 • pobyt na čerstvom vzduchu,
 • dostatočný príjem tekutín,
 • zníženie konzumácie alkoholu,
 • redukcia fajčenia,
 • pravidelné cvičenie očami,
 • strava alebo cielená výživa podporujúca dobrý zrak.
Zobraziť celú novinku
Digitalizácia firiem zlyháva pred cieľom – podceňuje zvládnutie ľudského faktorapasik
Digitalizácia firiem zlyháva pred cieľom – podceňuje zvládnutie ľudského faktora

Príčina spomalenej digitalizácie vo firmách na Slovensku spočíva aj vo vynechaní či v podcenení dôležitej fázy procesu – zapojenia zamestnancov na všetkých úrovniach organizácie. Hoci sa digitálna transformácia organizácie opiera o technológie a automatizáciu, pre jej úspech však hrá kľúčovú úlohu zvládnutie ľudského faktora takejto zmeny. 

„Mnohé firmy nielen zo súkromnej sféry, ale i z verejnej správy si často nakúpia nové aj drahé digitálne nástroje na zefektívnenie prevádzky, ale podcenia dôležitý krok – nepripravia zamestnancov. Na úspešné zvládnutie zmien, ktoré do firiem prináša digitálna transformácia, je však potrebné, aby tieto zmeny pochopili a prijali všetci zamestnanci a naučili sa pracovať vďaka technológiám inak,“ upozorňuje odborník na digitalizáciu Miroslav Hlohovský, CEO spoločnosti OMNICOM z Bratislavy, ktorá sa digitalizácii domácich i zahraničných firiem venuje už viac ako 10 rokov.  

 

 

Podľa neho významnú časť digitálnej transformácie – prípravu zamestnancov vynechá alebo odloží na neurčito asi polovica firiem, ktoré začnú s digitalizáciou. Firmy zvládnutie ľudského faktora takýchto zmien buď podcenia a nemajú naň už rozpočet, alebo sa spoliehajú na flexibilitu ľudí – že sa naučia nové softvéry používať sami „za pochodu“.

 

„Tento spôsob nakoniec vždy zlyhá a zamestnanci zotrvajú v používaní starých prevádzkových postupov, ktoré boli neefektívne a tým aj drahé. Kruh modernizácie tak tieto firmy nikdy neuzavrú. Firmy či organizácie prichádzajú mesačne o tisíce eur hneď dvakrát – pre slabé využívanie zakúpeného softvéru a sekundárne strácajú peniaze vo vysokých nákladoch pre zastarané prevádzkové postupy,“ dopĺňa konzultant Pavol Holbík z OMNICOMU. Práve digitalizácia dokáže firme ušetriť  často až 30 % nákladov na prevádzku.

 

Zmena prístupu, správania a kultúry organizácie by mala byť popri používaní nových technológií súčasťou každej digitalizácie. Spoločnosť OMNICOM pomohla s digitalizáciou IT služiebtento rok aj slovenskej energetickej spoločnosti MH Teplárenský holding, a. s. (MHTH) v Bratislave s využitím softvérovej platformy 4me.

 

„Hlavnou výzvou bola zmena kultúry – aby IT zamestnanci, ako aj koncoví používatelia prijali zmenu fungovania a začali používať nový systém, a tým využili benefit z digitalizácie interných IT procesov. Je to o zmene myslenia. To je najtvrdší oriešok. Ale funguje to,“potvrdzuje Karína Rybárová, Head of IT Governance & IT Process Manager v spoločnosti MHTH.

Zobraziť celú novinku
 Kvalitný kečup? Skúste ten od Podravkypasik
Kvalitný kečup? Skúste ten od Podravky

Kečup milujeme všetci bez rozdielu, malí i veľkí. Je univerzálnym gurmánskym jazykom chuti všetkých národov na svete. Špagety, hranolčeky či burger... bez kečupu si ich ani nevieme predstaviť. Navyše, kečup to vie poriadne roztočiť a nuda na tanieri nehrozí! Že sa s jedlom nehrá? Koho by nepotešil kečupový smajlík na raňajkovej omelete? Deň je hneď o niečo krajší!

Ale aj keď je kečup tak trošku voľnomyšlienkar, aj v tomto prípade platí, vyberajte ten kvalitný. Presne takým je Kečup Podravka! Na výrobu 500 g balenia Podravka zužitkuje až 840 g tých najkvalitnejších paradajok. Spolu so starostlivo vybranými koreninami a morskou soľou tvoria skvelú a jedinečnú chuť Kečupu Podravka. Bez konzervantov a umelých farbív. Vychutnajte si jemnú chuť paradajok v Kečupe Podravka jemný a kombináciu s ohnivým chilli v Kečupe Podravka pikant. Viac na www.podravka.skkecupuj.podravka.sk.

 

Kečup Podravka jemný: 1,69 €/ 500 g

Kečup Podravka pikant: 1,69 €/ 500 g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ozajstná chuť paradajok

 

Šťavnaté, plné slnečnej chuti a živín... Presne také sú paradajky spracované v kečupe Podravka. Pre milovníkov jemnej chuti paradajok je tu Kečup Podravka jemný. Jeho prirodzená chuť vyladí každé jedlo do tónu vašej nálady. Navyše, Kečup Podravka jemný je v každej kuchyni bezpodmienečne potrebný! Veď aj vy ste už určite po otvorení chladničky naliehavo kričali: Kde máme kečup?!

 

Kvalitné paradajky zmiešané s ohnivým chilli a výberovými koreninami sa skrývajú v Kečupe Podravka pikant. Ocenia ho milovníci pikantného jedla, grilmajstri a ktokoľvek, kto rád skúša nové chute!
 


Koniec nudy na tanieri

 

Pizza, cestoviny, hranolčeky, párky... zábavné, čo všetko si milovníci kečupu polejú svetoznámou paradajkovou omáčkou. Nuda na tanieri veru nehrozí, pretože kečup priam nabáda k majstrovským dielam, a nielen tým kulinárskym! Veď priateľská či rodinná večera sa s kečupom môže zmeniť na hru o najsmiešnejšiu či najláskavejšiu kečupovú kresbu. S Kečupom Podravka jemnýKečupom Podravka pikantdokonca bez strachu z kvapiek na obruse či oblečení. Bezprostrednú zábavu totiž chráni dômyselný uzáver proti kvapkaniu. Prajeme veľa zážitkov s chutnými paradajkami ukrytými v Kečupe Podravka jemný a pikant!

 

Viac na www.podravka.skkecupuj.podravka.sk.

Zobraziť celú novinku
Cestovné poistenie uzatvára viac ľudí než pred pandémioupasik
Cestovné poistenie uzatvára viac ľudí než pred pandémiou

Ľudia  nakupujú cestovné poistenie vo veľkom. Podľa štatistík Slováci v tomto roku nielen dobehli, ale dokonca prekonali v počte uzatvorených cestovných poistení posledný predpandemický rok. Ústup covidu otvoril Slovákom prístup k obľúbeným dovolenkovým destináciám po celom svete. 

Počet zmlúv na cestovné poistenie uzatvorených v období od januára do júna medziročne vystrelil o šesťsto percent. Vzhľadom na cestovné obmedzenia vlani je to prirodzené. No stúpol aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou  – prvý polrok 2022 je oproti rovnakému obdobiu roka 2019 silnejší o 50%,“ hovorí partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group Michal Ďuriš.

 

 

Pozitívnemu vývoju nahráva aj zelené sfarbenie  väčšiny krajín sveta na cestovateľskej mape, ktorá indikuje aktuálne opatrenia súvisiace s koronavírusom. Pre turistov väčšina krajín aktuálne poskytuje bezproblémový vstup cez letiská či hranice. Pre cestujúcich to znamená aj nižšie výdavky na cestovné poistenie. Nemusia si totiž platiť do rizikových krajín pripoistenie pre prípad covidu, ktoré odborníci odporúčali v uplynulom období.

 

Celoročné poistenie

O čosi iná matematika platí pre ľudí, ktorí cestujú veľa a v priebehu celého roka. „Pri výbere celoročného poistenia je namieste zvážiť možné zhoršenie situácie v jeseni a vybrať si balík, ktorý už poistenie proti covidu obsahuje,“ vysvetľuje M. Ďuriš. Voľba automaticky nemusí znamenať drahšiu poistku – poisťovne v konkurenčnom boji medzi sebou stupňujú výhodnejšie podmienky poistenia či pestrejšiu paletu krytia.

 

Po spustení online portálov, ktoré monitorujú aktuálne produkty poisťovní a ich podmienky, navyše netreba podrobne študovať všeobecné obchodné podmienky. Napríklad na portáli GAMP.sk vytvorenom tímom Umbrella Group stačí na výber vhodnej poistky zvoliť požadované parametre. Portál automaticky vylúči poisťovne, ktoré napríklad danú službu neposkytujú.

Celoročné cestovné poistenie vychádza finančne výhodne už pri dvoch-troch týždňoch v zahraničí. „Závisí, samozrejme, od ponúk jednotlivých poisťovní, no je to vždy individuálne. Cena celoročného poistenia je totiž primeraná už pri jednej dlhšej dovolenke a poistenie platí celý rok aj na ďalšie pobyty,“ dodáva M. Ďuriš.

 

Pri výbere konkrétnej poistky však treba dať pozor na maximálny počet dní nepretržitého vycestovania, ktorým poisťovňa limituje celoročné poistenie. „Celoročné“ poistenie totiž môže v skutočnosti znamenať, že krytie sa vzťahuje len na 45, 60 či 90 dní neprerušovaného pobytu v zahraničí – opäť podľa konkrétnych podmienok tej-ktorej poisťovne.

 

Poistenie storna – kedy sa oplatí?

Kúpili ste si first moment dovolenku alebo letenky za najlepšiu cenu pol roka dopredu na city-break do niektorej z európskych či svetových metropol? V tom prípade by ste mali zvážiť aj poistenie storna pobytu. „Murphyho zákony“ totiž hovoria, že čím dlhší je čas medzi kúpou leteniek, ubytovania či zájazdu a samotným odchodom na dovolenku, o to väčšia je pravdepodobnosť, že sa medzičasom niečo „pokazí“.

 

„V prípade, že ide o vysoké sumy, je rozumné zvážiť poistenie storna,“ podčiarkuje M. Ďuriš. Opäť je podstatné, cez akú poisťovňu máte vybraný produkt. Podmienky majú nastavené odlišne aj v tomto prípade – niektoré napríklad žiadajú kúpu poistenia už v deň kúpy zájazdu, iným stačí termín najneskôr 14 dní pred odchodom na dovolenku. Líši sa aj pohľad na vis maior, teda okolnosti, ktoré poisťovňa považuje za oprávnené pre vyplatenie poistenia – ochorenie v rodine, tehotenstvo, zamietnutie víz, zmeškanie letu a podobne.

 

Dobre vedieť!

Ušetriť na poistení sa dá nielen podrobným štúdiom obchodných podmienok poisťovní či vyklikaním správnych parametrov na porovnávacích online portáloch.

 

Málokto napríklad vie, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú fyzickou osobou, ktoré sa bežne uzatvára spolu s poistením nehnuteľnosti či domácnosti pre prípad, že by ste vytopili susedov, platí napríklad aj na zahraničnej dovolenke.„Toto poistenie sa neviaže len na škodu v byte či dome, ale na akúkoľvek zodpovednosť za škodu, napríklad keď narazíte s vodným skútrom,“ hovorí M. Ďuriš. Akurát si treba dať pozor, či poisťovňa v danom produkte neuplatňuje územné obmedzenia napríklad len na Slovensko či EÚ.

 

Asistenčná služba havarijného alebo povinného zmluvného poistenia automobilu, ktorým cestujete, môže byť nastavená aj tak, že kryje prípadné technické problémy aj na dovolenke v zahraničí. Ak by služba technické problémy nekryla, tak si asistenciu môže dovolenkár doplatiť aj v rámci cestovného poistenia,“ dodáva M. Ďuriš.

 

Pri poistení batožiny si treba dať pozor na to, že poisťovne uplatňujú stropy na cenu jednotlivých predmetov, takže pri krádeži notebooku za dvetisíc eur môže krytie znamenať vyplatenie 250 eur. „Veľa ľudí si chce preto na dovolenku poistiť len to najdôležitejšie – liečebné náklady, čo je srdce cestovného poistenia,“ hovorí M. Ďuriš.

 

Odborníci tiež upozorňujú na výluky, pri ktorých poisťovňa v istých prípadoch nemusí hradiť poistenie ani v prípade uzatvorenej zmluvy. Patria medzi ne napríklad tehotenstvo, chronické ochorenia či požitie alkoholu v čase poistnej udalosti.„Na základe Občianskeho zákonníka je plnenie z poistenia pri požití alkoholu vylúčené. Dve poisťovne –AXA Assistance (v pripoistení) a UNION ho však na základe podmienok plnia do určitého limitu,“ dopĺňa M. Ďuriš.

 

Zobraziť celú novinku
Keď sa každý pohyb stáva agóniou. Ako na život s reumou bez bolestí?pasik
Keď sa každý pohyb stáva agóniou. Ako na život s reumou bez bolestí?

Zhruba 45 tisíc ľudí na Slovensku trpí reumou, ktorá si svoje obete vyberá bez výnimky veku. Tento zľudovený názov pre ochorenia kĺbov a problémy s pohybovým aparátom, ktorý odborne nahrádza reumatoidná artritída, pozná veľmi veľká časť dospelej i detskej populácie. Menej známy je nám možno už fakt, že čím neskôr začneme tento problém riešiť, tým horšie budú následky a život s chronickým ochorením. 

Pokúsme sa to spoločne zmeniť, pretože čím skôr je reumatoidná artritída identifikovaná a liečená, tým väčšia je šanca na zastavenie jej progresie.

 

Ktoré terapie umožňujú život bez bolesti?

Úspešná liečba kombinuje rôzne účinné látky a dopĺňa ich fyzioterapeutickými pomôckami

Postihnutých je takmer 50 tisíc ľudí, čo robí chronický zápal kĺbov najčastejším ochorením v rámci veľkej rodiny reumatizmov. Na začiatku táto choroba uprednostňovala ženy v strednom veku medzi 45 a 64 rokmi. Vo vyššom veku od 70 rokov postihuje rovnako ženy aj mužov. Niekedy sa utrpenie začína zákerne, často však zo dňa na deň prenikne do každodenného života kvôli silnej bolesti, pri ktorej je každý pohyb, každé zovretie utrpením.

 

Ale aj pacienti s reumatizmom môžu dúfať, pretože moderná liečba využíva postupný plán, ktorý kombinuje rôzne účinné látky a dopĺňa ich fyzioterapeutickými pomôckami. U väčšiny postihnutých je tak možné nielen zastaviť bolestivé prejavy, ale aj zastaviť kĺby ničiace príhody a získať späť kvalitu milovaného života v obľúbených pohodlných topánkach.

 

Nepodceňujte ani tie najmenšie dlhodobo pretrvávajúce príznaky

Pretože pacient dostane správne lieky len vtedy, ak bol zápal kĺbov s istotou a včas diagnostikovaný. Liečbu reumatoidnej artritídy nemožno odkladať, ale liečiť ako naliehavú situáciu.  Pomôže vám v tom ten najlepší reumatológ v blízkom okolí, ktorý vám okrem liekov môže naordinovať liečbu v našich najznámejších kúpeľoch Piešťany.

 

 

Niekoľkodňový príjemný wellness pobyt v Piešťanoch, v ktorých sa vyskytuje veľký počet prameňov liečivej vysoko-mineralizovanej termálnej vody, vám a vašim kĺbom určite prospeje.

 

Čím skôr začnete problém riešiť, tým lepšie

Dôvod včasnej návštevy najlepšieho kúpeľného hotela v Piešťanoch a včasnej liečby je jasný. Okno príležitosti, ako reumatológovia nazývajú optimálne obdobie liečby tejto formy reumatizmu, je otvorené približne tri až štyri mesiace. V tejto počiatočnej fáze medzi prvými príznakmi a začiatkom liečby ešte nie sú kĺby príliš vážne postihnuté, medikamentózna liečba môže ešte pôsobiť optimálne a ochorenie sa môže dokonca zastaviť. Opäť tak môžete fungovať bez bolesti, zápalových hodnôt a opuchov.

 

Zdroj obrázka: New Africa/Shutterstock.com

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Allianz získala šesť Zlatých mincí 2022pasik
Allianz získala šesť Zlatých mincí 2022

Allianz – Slovenská poisťovňa uspela aj v ďalšom ročníku súťaže finančných produktov Zlatá minca 2022, kde získala ocenenia v šiestich kategóriách.

Absolútne prvenstvo získala v kategóriách úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti z prevádzky motorových vozidiel, havarijné poistenie a poistenie podnikania. Dve druhé miesta získala v kategóriách poistenie nehnuteľností a cestovné poistenie.

 

„Dôležité je mať poistenie, ale ešte dôležitejšie je mať dobré poistenie – so správne krytými

rizikami a správne nastavenou poistnou sumou,“ povedala pri preberaní ocenení Mariana Hurtoňová, riaditeľka maklérskeho a firemného obchodu v Allianzi. „Množstvo Zlatých mincí je dôkazom, že Allianz ponúka na slovenskom poistnom trhu tie najkvalitnejšie  produkty, 

dodala.

 

O víťazoch súťaže Zlatá minca 2022 rozhodovala 189-členná odborná porota so znalosťami a skúsenosťami z finančného trhu, ktorá udelila ocenenia v tridsiatich piatich produktových kategóriách z oblasti investovania, poistenia a bánk.

 

Ocenenia Zlatá minca 2022 pre Allianz – Slovenskú poisťovňu

 

Úrazové poistenie: Poistenie invalidity následkom úrazu

PZP zodpovednosti z prevádzky motorových vozidiel: Auto – balík Comfort

Havarijné poistenie: Moje Auto – balík Max

Poistenie podnikania: Poistenie majetku

Poistenie nehnuteľností: Môj domov

Cestovné poistenie   

Zobraziť celú aktualitu
Po „opici“ sa paralenu radšej vyhnite, radia lekárnici z MojaLekáreň.sk v rámci Svetového dňa bezpečia pacientovpasik
Po „opici“ sa paralenu radšej vyhnite, radia lekárnici z MojaLekáreň.sk v rámci Svetového dňa bezpečia pacientov

MojaLekáreň.sk predá ročne 18 000 balení paralenu, a tým sa tento voľnopredajný liek radí k ich najpredávanejším produktom. Práve lieky s obsahom paracetamolu patria k liečivám, ktoré ľudia užívajú nesprávne, nevhodne ich kombinujú, alebo dokonca ich užívajú zbytočne často a veľa. 

Hrozí im skryté predávkovanie, alebo dokonca vážne poškodenie pečene. „Keď užívate paralen, vždy si pri ďalšom lieku overte, či neobsahuje účinnú látku paracetamol. Nekombinujte ho s alkoholom a dajte pozor aj na lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, napríklad acylpyrin a aspirin. Všetky tieto informácie nájdete v príbalovom letáku,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková, lekárnička a koordinátorka online poradne na MojaLekáreň.sk. Nesprávne užívanie lieku je celosvetový problém. Upozorňuje naň aj Svetový deň bezpečia pacientov, ktorý sa koná 17. septembra.

 

MojaLekáreň.sk v posledných troch rokoch eviduje vysoký predaj voľnopredajných liekov s účinnou zložkou paracetamolu. Len paralenu sa za posledný rok predalo 18 000 kusov balení, a tým sa zaradil medzi najpredávanejšiu položku v sortimente. Paralen sa zároveň v osvetovej kampani Ministerstva zdravotníctva ČR objavil na zozname šiestich voľnopredajných liekov, ktoré ľudia najčastejšie užívajú nesprávne, nevhodne ho kombinujú, alebo dokonca užívajú zbytočne často a veľa, a neuvedomujú si tak zdravotné riziko. Ľuďom hrozí skryté predávkovanie, alebo dokonca vážne poškodenie pečene.

„Pokiaľ užívate nejaké lieky, odporúčam sa vopred poradiť s lekárom alebo lekárnikom, či ich môžete kombinovať s paralenom,“ radí Mgr. Pavla Horáková, lekárnička a koordinátorka online poradne v MojaLekáreň.sk.

 

S čím sa môže paralen kombinovať: 

S bežnými voľnopredajnými liekmi proti prechladnutiu, bolesti v hrdle alebo proti nádche. S kolovými nápojmi, kávou alebo čajom, pretože obsahujúci kofeín v nápoji posilňuje účinok paracetamolu proti bolesti. Pokiaľ však lieky už pridaný kofeín obsahujú, týmito nápojmi ich nezapíjajte.

 

 

S čím nie je vhodné paralen kombinovať:

S protizápalovými liekmi, predovšetkým s kyselinou acetylsalicylovou, ktorú obsahuje napríklad aspirin alebo acylpyrin.
S tricyklickými antidepresívami, barbituráty či niektoré druhy antiepileptík.
S alkoholom, a to ani zbytkovým po „opici“. V tomto prípade je pečeň extrémne zaťažená a ľahko príde k predávkovaniu paracetamolom.
S liekmi, ktoré už paracetamol obsahujú. Pri kombinácií paralenu na bolesť a rozpustného horúceho nápoja Coldrex na „chrípku“ môže veľmi ľahko prísť k predávkovaniu.

 

Pečeň dokáže paracetamol, účinnú zložku, ktorú paralen obsahuje, odbúrať. Vo vysokých dávkach však pečeň vyčerpá svoje mechanizmy a v organizme sa začnú zhromažďovať látky, ktoré pečeň ničia.

 

Predávkovať sa môžeme už pomerne nízkou dávkou. „Stačí užiť 16 až 30 tabliet paralenu 500 mg a pečeň sa závažne poškodí. V kombinácií s alkoholom alebo pri chorobe pečene je dávka pre dredávkovanie ešte nižšia,“ vysvetľuje  Mgr. Pavla Horáková. Aj keď sa to môže zdať ako vysoká dávka, sú niekedy ľudia schopní túto dávku nevedomky užiť kombináciou zdanlivo rôznych liekov, ktoré ale obsahujú paracetamol.

Zobraziť celú aktualitu
Lokálne nápady získali od zákazníkov Tesca rekordných 3 milióny hlasovpasik
Lokálne nápady získali od zákazníkov Tesca rekordných 3 milióny hlasov

Presne 231 projektov na zlepšenie života ako nové lavičky, parky, včelie úle či preliezky pribudnú tento rok v regiónoch Slovenska aj vďaka zákazníkom Tesca. Tí počas júla a augusta hlasovaním vo všetkých 155 obchodoch reťazca rozhodli o výške podpory lokálnych projektov v ich okolí. Ľudia odovzdali komunitným projektom v 11. edícii grantového programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame rekordných viac ako 3 milióny hlasov vo forme žetónu za nákup.  

„Podpora a záujem ľudí o svoje okolie každou ďalšou edíciou grantového programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame rastú. Záujem Slovákov o to, v akom prostredí žijú, ešte viac vzrástol počas dvoch rokov pandémie a teší nás, že trvá aj naďalej. Mestá a obce aj vďaka tisícom zrealizovaných projektov z grantu Tesca postupne menia svoju tvár a spájajú rôzne komunity. V rámci grantu Vy rozhodujete, my pomáhame sme podporili realizáciu 2 079 skvelých projektov v sume dokopy až 1,68 milióna eur. Ďakujeme všetkým zákazníkom za každý jeden hlas a tešíme sa na nápady, ktoré podporíme v ďalšej 12. edícii,“  hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca.

 

Nápady s najviac žetónmi od zákazníkov v aktuálne ukončenej 11. edícii grantu Vy rozhodujete, my pomáhame podporí Tesco sumou 1 300 eur, na druhom mieste sumou 600 eur a  nápady na treťom mieste sumou 300 eur. Najväčšiu angažovanosť ukázali zákazníci  v Spišskej Novej Vsi, Novom Meste nad Váhom, Lučenci, v Banskej Bystrici či v Gelnici a Zvolene.

 

 

Finančnú podporu Tesca využije aj nezisková organizácia Dorka zo Zvolena: „Pomocou grantu chceme posilniť psychické zdravie žien, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia. Jednou z možností, ako pomôcť ženám, je podpora vyjadrovania ich emócií, obnova pocitu bezpečia, schopnosti opäť dôverovať a podpora ich sebavedomia. Veľmi nás teší, že vďaka Tescu môžeme umožniť stretávanie sa týchto žien s odborným lektorom, ktorý im bude pomáhať. Ďakujeme,“ vysvetľuje Jana Fajčíková z neziskovej organizácie Dorka, ktorá poskytuje ubytovanie a ďalšie sociálne a odborné služby pre deti, mladých dospelých a mladé rodiny, ktorí sa ocitli v kríze alebo ťažkej životnej situácii.

 

Grantový program Vy rozhodujete, my pomáhame podporuje rozličné verejnoprospešné iniciatívy z oblasti zdravia, športu, vzdelávania či kultúry. Môže ísť napríklad o vybudovanie detského ihriska či cyklotrasy, vytvorenie športovej aktivity pre škôlkarov alebo seniorov, bezpečnejšie fungovanie centra voľného času, postavenie hmyzieho hotela i ochranu včiel. Príležitosť dostanú aj projekty, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so súčasnou mimoriadnou situáciou po nástupe koronakrízy alebo podporiť zdravie a imunitu.Doteraz miestne organizácie, samosprávy, školy či neziskovky prihlásili do všetkých jedenástich edícií programu až 4 514 nápadov.

 

Celkový zoznam víťazných projektov zo všetkých edícií je k dispozícii na webstránke grantového programu.

 

Vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa doposiaľ zrealizovalo v regiónoch popri stovkách iných projektov napríklad:

 • 105 kultúrnych podujatí
 • 58 ihrísk
 • 199 vzdelávacích aktivít
 • 154 úprav verejných záhrad a parkov
 • 13 detských táborov
 • 21 pomocí pre útulky pre zvieratá
 • 8 aktivít na ochranu včiel

Zdroj: Tesco SR

Zobraziť celú aktualitu
Slovenská rodina môže ušetriť až 500 eur ročne! 10 tipov, ako neplytvať potravinamipasik
Slovenská rodina môže ušetriť až 500 eur ročne! 10 tipov, ako neplytvať potravinami

Výkyvy počasia, sucho, vojnový konflikt na Ukrajine – aj to sú dôvody, ktoré vyvolávajú tlak na ceny a dostupnosť potravín. Mnoho Slovákov v tomto období prehodnocuje svoje nákupy tak, aby mohli ušetriť v období inflácie. Pri nákupoch zvažujú viac ako predtým, čo si nakúpiť, vybrať a či nakupovať len v akciách. Znie preto až paradoxne, že priemerná trojčlenná rodina ročne vyhodí do koša potraviny v hodnote 500 eur. Poradíme vám, ako neplytvať, čím pomôžete nielen svojim peňaženkám, ale aj planéte.

Práve teraz je najvyšší čas zamyslieť sa, kde sa dá ušetriť. Priemerná slovenská rodina minie na potraviny až pätinu svojich výdavkov. Znie preto až neuveriteľne, že na Slovensku zároveň priemerne pripadá na jedného človeka viac ako sto kíl potravinového odpadu za rok. Ak by sme neplytvali jedlom, bežná domácnosť by dokázala ušetriť až 500 eur ročne. Ušetrené peniaze by tak mohla využiť na nákup iných tovarov a služieb.

 

 

„Najčastejšie v koši končí pečivo, ovocie a zelenina či zvyšky vareného jedla. V Tescu sme sa pred niekoľkými rokmi zaviazali, že zabezpečíme, aby žiadne potraviny vhodné na ľudskú konzumáciu u nás neskončili ako odpad. A dnes už 91 % nepredaných potravín darujeme ľuďom v núdzi alebo ako krmivo pre zvieratá. Avšak práve v domácnostiach, u nás doma, vieme spraviť omnoho viac, keď si osvojíme základné tipy a triky, ako všetky potraviny, ktoré sme si už nakúpili, sme aj naozaj spotrebovali a nevyhodili ich,“ hovorí riaditeľka komunikácie v spoločnosti Tesco Katarína Pšenáková.

 

Ani Slováci už nie sú v téme plytvania jedlom ľahostajní, najčastejšie nadbytočné potraviny zamrazujú alebo kompostujú, nákupy potravín si vopred plánujú a dávajú ich aj domácim zvieracím miláčikom.

 

Začať môže aj každý sám od seba. Na nákup sa vyberte až potom, keď skontrolujete chladničku, nenakupujte hladní a ovocie a zeleninu nakupujte v množstvách, ktoré stihnete spotrebovať. Aj týmito malými krokmi vieme pomôcť našim peňaženkám, ale aj planéte,“ odporúča K. Pšenáková. Inšpirujte sa tipmi, ako neplytvať potravinami, ktoré Tesco pripravilo v spolupráci s partnerom Free Food.

 

Nenakupujte hladní

Vedeli ste, že hladní máme nielen pohnútky nakupovať kalorickejšie a nezdravšie jedlá, ale aj iné veci, ktoré vôbec nepotrebujeme? Nenechajte sa oklamať vlastným žalúdkom a pred návštevou obchodu sa občerstvite aspoň pohárom džúsu alebo drobným jedlom.

 

Plánujte nákupy

Nakupujte radšej častejšie a v menších množstvách. Naplánujte si váš jedálny lístok na tri dni dopredu a berte pri tom do úvahy obsah vašej chladničky, špajzy či chlebníka. Vytvorte si nákupný zoznam toho, čo potrebujete dokúpiť. Aby ste naozaj nakúpili len to, čo máte na zozname, nenakupujte hladní a nakupujte na váhu.

 

Sledujte dátumy

Podľa toho, kedy chcete potravinu konzumovať, voľte dátum spotreby alebo štádium zrelosti. Zľutujte sa napríklad nad zrelými single banánmi, ktoré by inak pravdepodobne skončili v koši. Dátum minimálnej trvanlivosti uvádza približný dátum, dokedy si potravina uchová svoju predpokladanú kvalitu. Konzumovať ich môžete bezpečne aj po tomto dátume.

 

Majte prehľad o potravinách v chladničke

Chladničku by ste mali udržiavať čistú, neprepĺňať ju a udržovať v nej teplotu od 1 do 5 °C. Všeobecne platí, že vo dvierkach a vrchných častiach chladničky je teplota najvyššia. Umiestnite sem otvorené zaváraniny, konzervy, omáčky, džemy, mliečne výrobky, vajíčka, varené jedlá, otvorené mlieko či mäsové výrobky.

 

Meňte umiestnenie jedla

Pri novom nákupe presuňte staršie potraviny dopredu a nové dozadu.

 

Skladujte správne

Správnym skladovaním potravín im dokážete predĺžiť život a šetríte tak aj vašu peňaženku. Do chladničky nepatrí cibuľa, cesnak, zemiaky, avokádo, baklažán, cuketa, uhorky, tekvica, paradajky, nezrelé ovocie či chlieb. Zemiaky skladujte na suchom, chladnom mieste, kde nie je cibuľa. Jablká neskladujte s ostatným ovocím, pretože rýchlejšie dozreje. Pri koreňovej zelenine nezabudnite odrezať listy a vňať, rýchlejšie sa s nimi kazí. Mäso uskladňujte v pôvodnom balení, zabránite tak kontaminácii baktériami. V mrazničke vydrží až šesť mesiacov.

 

Varte bez odpadu

Ak vám po celom týždni zostane viacero načatých potravín, nebojte sa experimentovať. Prezreté ovocie použite do koláča či smoothie, starší chlieb zapečte v rúre so syrom na hrianku, kúsky zeleniny môžete využiť na guľáš, ragú či ražniči. Zvyšky vareného mäsa môžete použiť napríklad na nátierku.

 

Podeľte sa

Ak vám ostane viac jedla, ako ste schopní skonzumovať, včas ho ponúknite známym, susedom či kolegom v práci.

 

Uchovávajte potraviny čo najdlhšie

 

Potravinám, ktoré nedokážete v najbližšom čase skonzumovať, môžete predĺžiť životnosť konzervovaním, sušením či mrazením.

 

Kompostujte

Bioodpad tvorí väčšinu odpadu domácností, no nemusí končiť na skládkach. Kompost pohltí množstvo odpadu z kuchyne aj záhrady a premení ho na kvalitné organické hnojivo.

 

 

 
   

 

 

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Tesco sa stalo Rastlinným reťazcom roka 2022pasik
Tesco sa stalo Rastlinným reťazcom roka 2022

Najviac rastlinných výrobkovnájdu zákazníci v Tescu. Potvrdila to nezávislá iniciatíva  Jem pre Zem, ktorá uskutočnila prieskum Rastlinný reťazec roka 2022. Víťazom sa stalo Tesco aj vďaka ambicióznej stratégii, ktorá pomáha zákazníkom stravovať sa zdravšie a udržateľnejšie. 

 

Tesco sa môže pochváliť najširšou ponukou rastlinných výrobkov v rámci svojej konkurencie na Slovensku. Tento rok výrazne rozšírilo aj ponuku vlastnej značky Plant Chef o 42 hotových jedál a iných produktov na čisto rastlinnej báze. Zákazníci na pultoch nájdu napríklad vegánsky hríbový burger, vegánske hovädzie mäso, sójové klobásky či vegánsku zmrzlinu a už najbližšie mesiace sa môžu tešiť na ďalšie novinky.

 

„Čoraz viac ľudí volí rastlinnú stravu nielen zo zdravotných dôvodov, ale aj s ohľadom na životné prostredie. Veľmi nás teší získanie titulu Rastlinný reťazec roka 2022, pretože naším poslaním je prinášať každý deň niečo navyše – pre zákazníkov, komunity i celú planétu. Chov zvierat sa významne podieľa na emisiách skleníkových plynov a zaberá väčšinu plochy, ktorú potrebujeme na produkciu jedla. Aj preto neustále rozširujeme vlastnú značku potravín len na rastlinnej báze, ktorá zákazníkom pomôže stravovať sa zdravšie, udržateľnejšie a za výhodné ceny, reaguje komerčný riaditeľ Tesca Erik Šiatkovský.

 

 

Ocenenie Rastlinný reťazec roka už druhý rok realizuje program Jem pre Zem. Odborná porota hodnotí ponuku rastlinných výrobkov v piatich najväčších reťazcoch na Slovensku.

„Čoraz viac bežne sa stravujúcich ľudí si z rôznych dôvodov kupuje rastlinné potravinové produkty. Potravinové reťazce na Slovensku si tento trend uvedomujú a odpovedajú naň postupným rozširovaním svojej ponuky rastlinných alternatív o tieto čoraz viac vyhľadávané produkty,“ hovorí Mária Agóčová z projektu Jem pre Zem.

 

V čom má Tesco jednoznačné prvenstvo

Tesco porotu zaujalo viacerými produktmi. „Tesco sa stalo lídrom až v štyroch z piatich hlavných hodnotených kategórií, čím si vybojovalo prvé miesto a titul Rastlinný reťazec roka 2022. Výrazne narastajúca ponuka rastlinných alternatív burgrových placiek, rezňov, nugetiek, stejkov, mletého mäsa a kebabu v Tescu určite poteší milovníkov a milovníčky grilovačiek. Badateľne narástla aj ponuka rastlinných alternatív jogurtov a pudingov a počet druhov rastlinných syrov na predajňu stúpol priemerne z 0 až na 12. Tesco si zároveň naďalej udržiava prvenstvo v ponuke rastlinných alternatív mlieka a je jediné spomedzi reťazcov, ktoré ponúka viacero druhov polievok bez živočíšnych zložiek. Veľkým unikátom Tesca je tiež možnosť kúpy lahôdkového šalátu s rastlinným zložením na váhu,“ priblížila M. Agóčová.

 

Tesco si v rámci novej stratégie v podpore zdravého a udržateľného stravovania vlani stanovilo tri záväzky, ktoré postupne prenesie do svojho podnikania nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Maďarsku:

 1. Zvýšiť podiel predaja zdravých produktov na základe odmerania ich nutričnej hodnoty a stanoviť cieľ pre zdravé výrobky do konca roka 2022.
 2. Zvýšiť predaj rastlinných alternatív mäsa do roku 2025 o 300 %.
 3. Ponúkať zdravšie produkty vlastnej značky Tesco prostredníctvom zmeny receptúry vrátane odstránenia soli, tuku a cukru všade tam, kde je to možné bez zmeny chuti, a zvýšenia obsahu ovocia, zeleniny a vlákniny.
 4.  

Podľa údajov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) sachov dobytka, hydiny i rýb podieľa až na 30 % emisií skleníkových plynov z produkcie potravín, predovšetkým metánu. Zároveň až 82 % plochy potrebnej na produkciu jedla sa využíva na chov dobytka. Prechodom z mäsitej na rastlinnú potravu môžu ľudia prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov, pomôcť zastaviť odlesňovanie a stratu biodiverzity, znížiť úbytok a znečistenie vôd.

Zobraziť celú aktualitu
Žabka otvorila už 20 predajnípasik
Žabka otvorila už 20 predajní

Žabka pokračuje v raste a dosiahla ďalší významný míľnik. Od 14. júla tohto roka je na Slovensku v prevádzke už 20 predajní potravín Žabka na rýchle nákupy. Franchisingová sieť otvorila svoju jubilejnú 20. prevádzku v Senici na Hviezdoslavovej ulici. Prvá predajňa Žabka na Slovensku začala fungovať v septembri 2020 v bratislavskom Ružinove. Cieľom Žabky je do konca tohto roka otvoriť ďalšie desiatky predajní prevažne na západe krajiny. Sieť v Česku prevádzkuje už vyše 130 obchodov. 

Po otvorení rekordných šiestich nových obchodov od začiatku tohto roka bude Žabka na Slovensku prevádzkovať už dvadsať predajní. Nové obchody na rýchly nákup bez kompromisovpribudli v Bratislave (Koliba, Petržalka), Senici, Senci, Nitre a v Trnave.

 

„Teší nás, že napriek neľahkej pandemickej situácii počas ostatných dvoch rokov, ktorá spôsobila výkyvy nielen v spotrebiteľskom správaní a pohybe zákazníkov, ale aj v dynamike schvaľovacích povolení, sa nám podarilo otvoriť už dve desiatky predajní Žabka. Chcem sa poďakovať za extrémne nasadenie celému nášmu tímu, ktorý neúnavne hľadá nové priestory, franchisingových spolupracovníkov a zároveň sa stará o existujúcich partnerov v tomto náročnom období,“ hovorí Miroslav Ďurana, šéf siete Žabka na Slovensku, a dodáva:„Aj tento rok chceme pokračovať a otvoriť minimálne ďalších 20 nových prevádzok. Aktuálne hľadáme nové priestory nielen na západe krajiny v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne, Stupave, Malackách, Dunajskej Strede, ale aj v Žiline a okolí.“

 

 

Počet ponúk na prenájom priestorov aj množstvo záujemcov o franchisingovú spoluprácu podľa M. Ďuranu rastie každým mesiacom. Všetky ponuky tím posudzuje detailne aj podľa toho, či vyhovujú konceptu Žabky.  

 

Nielen nákupy, aj užitočné služby

Zákazníci sa môžu tešiť nielen na pestrú a širokú ponuku nových Žabiek, ale aj na otváracie hodiny od skorého rána do nočných hodín sedem dní v týždni. „Veríme, že v budúcnosti situácia umožní aj otvorenie predajní v režime nonstop, ako to funguje v susednom Česku,“ dopĺňa Miroslav Ďurana.

Zákazníci Žabky chcú primárne šetriť svoj čas, a preto vítajú možnosť rýchlo si nakúpiť a využiť doplnkové služby, ktoré sú súčasťou konceptu.

Nové predajne ponúkajú extra služby ako napríklad online donášku nákupu pre zaneprázdnených zákazníkov cez služby WOLT, BOLT Food či Foodpanda, výdajne balíkov či výmenu CO2 náplní. Samozrejmosťou je platba kartou, stravnými lístkami aj čerstvá káva so sebou.

 

Žabka plní sen o vlastnom obchode

Prvý obchod na Slovensku sieť otvorila v septembri 2020 v bratislavskom Ružinove. Dnes zákazníci nájdu v hlavnom meste už 10 predajní Žabka. Ďalšie predajne fungujú v Trnave (2), Šamoríne, Malackách (2), Dunajskej Strede, Senici, Zavare, Senci a v Nitre.

 

Koncept Žabky funguje vo forme franchisingovej spolupráce pod záštitou silného partnera spoločnosťou Tesco v Česku aj na Slovensku.

 

„Mať vlastný obchod je pre mnohých snom, ktorý práve náš unikátny podnikateľský koncept Žabka môže splniť. Každú predajňu Žabka na Slovensku prevádzkuje franchisingový partner. Ten sa môže spoľahnúť na podporu a know-how od skúseného tímu Žabky a v rámci spolupráce získa plne vybavenú predajňu s pravidelným zásobovaním,“ dodáva Miroslav Ďurana zo Žabky.

 

Podľa neho by mal ideálny franchisant  milovať, čo robí, a robiť, čo miluje – ukázať skutočný záujem a vášeň pre poslanie starať sa o zákazníka. Všetko ostatné sú „len“ technické zručnosti, ktoré sa dajú naučiť.

 

Viac informácií nájdete na www.izabka.sk

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci Tesca už po 11.-krát rozhodujú o podpore komunít. Projekty si rozdelia takmer 170-tisíc eurpasik
Zákazníci Tesca už po 11.-krát rozhodujú o podpore komunít. Projekty si rozdelia takmer 170-tisíc eur

Presne 336 projektov s nápadmi, ako zlepšiť život v komunitách, sa uchádzalo na jar tohto roku o zapojenie do grantového programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame.Obľúbený program už po jedenástykrát podporí vybrané aktivity na Slovensku v celkovej sume vyše 169-tisíc eur. O výške podpory rozhodnú zákazníci priamo v obchodoch Tesca od 11. júla 2022 do 7. augusta 2022 odovzdaním hlasovacích žetónov.

Z viac ako 330 projektov vybrala nezávislá hodnotiaca komisia, zložená z expertov z neziskového sektora a zástupcov Tesca, 231 projektov, ktoré postupujú a uchádzajú sa o hlasy zákazníkov.

 

V prospech víťazných projektov môžu hlasovať zákazníci priamo v  obchodoch Tesco od 11. júla 2022 do 7. augusta 2022. V tomto období dostanú nakupujúci v Tescu za každý svoj nákup jeden hlasovací žetón, ktorým môžu podporiť vybraný projekt. V každej obchodnej prevádzke Tesco sa nachádzajú stojany s tromi projektmi z blízkeho okolia. Projekt, ktorý od zákazníkov dostane najvyšší počet žetónov, získa od Tesca podporu vo výške 1 300 eur. Projekt s druhým najväčším počtom žetónov bude podporený sumou 600 eur a nápad na treťom mieste dostane 300 eur.

 

 

„Sme hrdí na to, že začíname ďalšiu desaťročnicu nášho grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Tešíme sa, že sa každý rok o našu podporu uchádza viac ako 300 projektov. To je dôkazom, že v komunitách naprieč celým Slovenskom pôsobí mnoho aktívnych ľudí, ktorí vymýšľajú projekty na zlepšenie života celého okolia. Do tohtoročnej edície grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame boli prihlásené najmä projekty z oblasti zdravia, ochrany životného prostredia a kultúry. Držíme palce všetkým postupujúcim projektom a ďakujeme našim zákazníkom za aktívnu účasť na hlasovaní,“  hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca.

 

Tesco dlhodobo podporuje komunity vo všetkých regiónoch, v ktorých pôsobí. V doterajších 10 edíciách projektu reťazec finančne podporil až 1 848 projektov celkovou sumou 1 514 200 eur. Zákazníci odovzdali projektom v rámci hlasovania spolu viac ako30 miliónov žetónov.

 

Grantový program Vy rozhodujete, my pomáhame podporuje rôzne verejnoprospešné iniciatívy a projekty, a to z oblasti zdravia, športu, vzdelávania či kultúry. Finančnú podporu môžu získať projekty na vybudovanie detských ihrísk, cyklotrás, športovo-relaxačnej zóny, založenie hmyzieho hotela, ochranu včiel, ako aj na záchranu kultúrneho dedičstva či zlepšenie vzdelávania. O podporu sa môžu uchádzať aj návrhy na aktivity, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s následkami koronakrízy alebo sa zameriavajú na zdravie a imunitu.

 

Celkový zoznam víťazných projektov z minulých edícií je k dispozícii na webstránke grantového programu.

 

S podporu programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa už zrealizovalo v regiónoch popri stovkách iných projektov napríklad:

 • 105 kultúrnych podujatí
 • 58 ihrísk
 • 199 vzdelávacích aktivít
 • 154 úprav verejných záhrad a parkov
 • 13 detských táborov
 • 21 pomocí pre útulky pre zvieratá
 • 8 aktivít na ochranu včiel
Zobraziť celú aktualitu
Je to zápal priedušiek alebo zápal pľúc? Ako rozoznať ich príznaky a ako ich liečiťpasik
Je to zápal priedušiek alebo zápal pľúc? Ako rozoznať ich príznaky a ako ich liečiť

Existuje viacero chorôb, ktoré majú podobný priebeh alebo príznaky, no ich následky sú rôzne. Je preto dobré, keď ich dokážete rozoznať. Dvojicou podobných ochorení sú aj zápaly priedušiek a pľúc. Aký je medzi nimi rozdiel, si povieme v našom článku.

 

Čo je zápal priedušiek a aké má typické príznaky

Zápal priedušiek je pomerne častá zápalová choroba dýchacích ciest. Poznať ju môžete aj pod odborným názvom bronchitída. Existujú dva základné druhy. Prvou je akútny zápal priedušiek, ktorý je nákazlivý a prenáša sa kýchaním, kašlaním aj rozprávaním.

Druhou formou je chronický zápal. Ten je následkom dlhodobého vplyvu prašného prostredia alebo fajčenia. Vyvinúť sa však môže aj z často opakujúcich sa akútnych zápalov.

Pre chronický zápal priedušiek sú typické príznaky ako sipot a kašeľ. Častý a nepríjemný je aj tiesnivý pocit na hrudi. Typickým znakom je trvalý kašeľ, ktorý sa vyskytuje minimálne tri mesiace počas roka a to za dobu dvoch po sebe idúcich rokov.

Príznaky akútnej formy sú najskôr podobné nachladeniu alebo chrípke so škriabaním v krku. Po asi troch dňoch sa začne vyskytovať suchý kašeľ, ktorý sa postupne zmení na vlhký. Neskôr sa pridruží horúčka, bolesť na hrudi, ale aj únava, potenie a bolesti svalov. Často sa tiež prejavuje vykašliavaním žltého, prípadne až zeleného hlienu.

 

Zápal pľúc, jeho symptómy a ako vzniká

Zápal pľúc, ktorý poznáme aj pod názvom pneumónia, patrí medzi najčastejšie zápalové ochorenia. Väčšinou je pôvodcom kvapôčková infekcia, ktorá sa šíri z horných dýchacích ciest. Častejším druhom je akútna forma, ale poznáme aj chronickú verziu.

Zápal pľúc môže vzniknúť v samotných pľúcach a vtedy o ňom hovoríme ako o primárnom. Ak je však následkom iného ochorenia, vravíme o sekundárnom stave.

Príznakov je viac, odlišujú sa najmä podľa toho, o aký druh zápalu pľúc ide. Pri bakteriálnom je prvým prejavom horúčka nad 38 °C , ale aj slabosť celého organizmu. Pri kašli sa vyskytuje hlien či hnis. Jeho farba je rôzna, môže byť žltá, zelená, hnedastá, niekedy aj s prítomnosťou krvi.

Ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudi, zvýšená teplota. To sú spolu s kašľom, ktorý je suchý, dráždivý až dusivý, príznaky vírusového zápalu. Mykotický priebeh má podobné príznaky ako vírusový, ale k nim sa pridružujú bolesti kĺbov, hlavy či svalov. Nevoľnosť je typickým symptómom pre neinfekčný zápal.

 

Liečba oboch zápalov a čo treba dodržiavať

Pri liečbe zápalu pľúc treba rozlišovať, kde bude prebiehať. U ľudí so zníženou imunitou, u detí a seniorov je často nutná hospitalizácia v zdravotníckom zariadení. Dôležitým faktorom pre jej naordinovanie je celkový zdravotný stav pacienta.

Liečba zápalu pľúc sa realizuje predovšetkým formou antibiotík. Vzhľadom na viaceré formy choroby lekár konkrétny druh antibiotík spresní individuálne.

Liečba zápalu priedušiek môže prebiehať viacerými spôsobmi. Dôležité je piť hlavne veľa tekutín, k bežnému dennému množstvu si pridajte dva aj tri poháre vody navyše. Pitný režim si môžete oživiť čajmi na priedušky alebo čajmi na celkové posilnenie organizmu.  

Dôležitou súčasťou liečby je pokoj na lôžku, určite sa nenamáhajte a zostaňte v posteli a doprajte si dlhý a posilňujúci spánok. Kašeľ treba liečiť vhodnými na to určenými liekmi, pri ich výbere však treba rozlišovať, aký druh kašľa máte. Iné lieky sú totiž na suchý a iné na vlhký variant. Teplotu nad 38 °C takisto zrážajte vhodnými liekmi.

 

Ako na prevenciu? Režimové opatrenia aj posilnenie imunity

Ako dosiahnuť, aby sme riziko ochorenia na zápal pľúc alebo priedušiek minimalizovali? Dôležitým bodom obrany je čo najviac posilňovať svoju celkovú imunitu. Majte zdravý spôsob života, pravidelný šport a kvalitnú stravu. Zdravý organizmus ochorie ťažšie.  

Pri chronických zápaloch priedušiek spočíva prevencia v minimalizovaní pobytu v prašných priestoroch. Pokiaľ fajčíte, skúste s tým čo najskôr prestať.

Ak máte podozrenie, že niekto z vašich blízkych alebo kolegov má príznaky zápalu, súčasťou prevencie je sa mu vyhýbať. Ak ide o infekčný zápal, môže sa preniesť z organizmu na organizmus priamou aj nepriamou cestou, stačí na to len pár minút.

Jedným so spôsobov, ako predchádzať ťažkým stavom so zápalom pľúc, je podpora imunity voči infekciám, čiže očkovanie proti pneumokokovým invazívnym infekciám. Odporúča sa u osôb vo veku nad 65 rokov a pre ľudí s oslabenými organizmom. Ten môže byť po dlhotrvajúcich chorobných stavoch, transplantáciách a u ľudí s celkovo oslabenou imunitou.

Zdroj obrázku: Orawan Pattarawimonchai / Shutterstock.com

Zobraziť celú aktualitu
Medziľudské vzťahy dostali v predchádzajúcich dvoch rokoch ťažkú ranu. Pandémia ich zasiahla viac než vojnapasik
Medziľudské vzťahy dostali v predchádzajúcich dvoch rokoch ťažkú ranu. Pandémia ich zasiahla viac než vojna

Aspoň tak súdia Slováci na základe výskumu realizovaného v máji 2022, zadaného značkou Opavia. Zhoršenie medziľudských vzťahov v období pandémie v prieskume konštatovalo bezmála 64 % opýtaných, iba 11 % respondentov uviedlo opak. Za najväčšiu výzvu pre medziľudské vzťahy považujú respondenti práve pandémiu koronavírusu, ktorú, nie prekvapivo, nasleduje vojnový konflikt na Ukrajine. O to viac stúpa význam rôznych typov spoločenstiev, ktoré sa pre oslabené medziľudské väzby môžu stať aspoň čiastočným zdrojom opory. Na rozvoj miestnych komunít sa zameriava grantový program Živá komunita s Opaviou, v ktorom značka prostredníctvom grantov podporuje projekty zamerané na rodiny s deťmi, inklúziu a sociálne inovácie.

 

Opavia je jednou z najznámejších českých značiek, jej súčasné pôsobenie nadväzuje na tradíciu dlhšiu než 180 rokov. Po celý čas bola podpora rodinných vzťahov a pohody jedným zo základných pilierov jej filozofie. Preto keď sme sa zamýšľali nad tým, čomu by sa mohla značka v oblasti spoločenskej zodpovednosti venovať, stala sa podpora miestnych komunít a susedských vzťahov logickou voľbou. Vývoj súčasného sveta nás utvrdzuje v tom, že sme sa vydali správnou cestou a že pomoc cielime na zmysluplné miesto,“ vysvetľuje Jozef Tomečko, Brand Manager značky Opavia.

 

Opavia realizuje grantový program v spolupráci s Nadáciou Pontis. Zmyslom je finančne podporiť rozvoj komunít vo vybraných obciach. V minulom roku získalo podporu 5 projektov a v rámci tohtoročného grantového kola k nim  pribudne ďalších 5.  Grant tak poputuje napríklad  ľuďom so zdravotným znevýhodnením a ich rodinám v rámci projektu Zóna  Ruka v ruke na festivale Paráda v Piešťanoch, do Denného centra ranej intervencie v Snine, ktoré sa venuje deťom z marginalizovaných rómskych komunít, a podporené bude tiež medzigeneračné prepájanie detí a seniorov v Gelnici.

 

 

Nadácia Pontis už takmer 25 rokov vytvára silné a zmysluplné spojenia a prináša pozitívnu zmenu v témach, ktorým sa venuje.  V oblasti spoločenskej zodpovednosti pomáha čoraz viac firiem a sme radi, že Opavia sa tiež rozhodla pridať ruku k dielu. Využitím už existujúcej grantovej infraštruktúry nadácie podporíme 5 špecifických projektov v rôznych regiónoch Slovenska a  peniaze tak cielene poputujú presne tam, kde sa efektívne a čo najzmysluplnejšie využijú,“ hovorí Martina Čápová, programová manažérka Nadácie Pontis.

 

Skutočnosť, že sa vzťahy medzi ľuďmi v období pandémie zhoršujú, uviedlo v prieskume necelých 64 % opýtaných, v porovnaní s viac než 11 % tých, ktorí si myslia opak. Podobne hodnotili respondenti medziľudské vzťahy aj v práve aktuálnom období vojny na Ukrajine – odcudzenie či zhoršenie vzťahov vníma 54 % opýtaných oproti 14 % s opačným názorom.

 

 

Najoptimistickejšie hodnotili vývoj medziľudských vzťahov v pandémii obyvatelia Košického kraja, kde sa k ich kladnému hodnoteniu prihlásilo 16 % respondentov, naopak, najpesimistickejšie hodnotenie dalo vzťahom 69 % obyvateľov Banskobystrického a Žilinského kraja. V období vojny na Ukrajine majú o vývoji medziľudských väzieb najlepšie mienky ľudia v Bratislavskom kraji, kde sa k ich zlepšeniu vyjadrilo 21 % opýtaných. Najskeptickejšie sa k vývoju vzťahov medzi ľuďmi počas vojny stavali respondenti zo Žilinského kraja, kde ich zhoršovanie zaznamenalo 61 % opýtaných.

 

Prieskum ďalej zisťoval, ktoré faktory Slováci považujú za kľúčové pre vznik miestnej komunity. Okrem spoločných záujmov, ktoré uviedlo 85 % opýtaných, sú to zároveň dobré vzťahy so susedmi, ktoré v budovaní komunity považuje za najvýznamnejšie 47 % respondentov.

 

Kľúčovým faktorom pri pestovaní kvalitných vzťahov so susedmi je pre Slovákov vzájomná ohľaduplnosť, avšak s rešpektom na súkromie susedov (56 %), ďalej spoločná starostlivosť o okolie (41 %), vzájomná susedská výpomoc (39 %) a nakoniec pravidelné susedské stretávanie (25 %). 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio