LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.

MANAŽMENT PACIENTOV S MOZGOVOU MŔTVICOU JE NEVYHNUTNÉ OPTIMALIZOVAŤ

Autor: Tomáš T.
Štvrtok, 12. apríl 2018
MANAŽMENT PACIENTOV S MOZGOVOU MŔTVICOU JE NEVYHNUTNÉ OPTIMALIZOVAŤ

 

Už rok beží na Slovensku kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o cievnej mozgovej príhode. Pacientska organizácia Sekunda pre život v spolupráci s neurológmi a Asociáciou záchrannej zdravotnej služby však okrem informačnej kampane chce zmeniť aj systém manažmentu pacientov s cievnou mozgovou mŕtvicou tak, aby mal každý pacient rovnakú šancu na liečbu v čo najkratšom čase, bez ohľadu na to, kedy a kde ho mŕtvica postihne. 


 

Dokument, na základe ktorého má na Slovensku vzniknúť 43 iktových centier, čaká na podpis na Ministerstve zdravotníctva SR. Zástupcovia pacientskej organizácie, neurológovia a prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby sa stretnú s ministerkou Kalavskou.  

 

ČAS AKO ROZHODUJÚCA VELIČINA

Na Slovensku ročne pribudne až 11-tisíc pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda. Rozsiahlou edukáciou verejnosti sa podarilo zvýšiť počet pacientov, ktorí včas rozpoznali príznaky toho závažného ochorenia a vyhľadali prvú pomoc. Aj vďaka tomu bolo v minulom roku liečených 1670 pacientov, čo je o 410 pacientov viac ako v roku 2016. Pri cievnej mozgovej príhode pritom rozhoduje čas. Limit pre podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 8 hodín od prvých príznakov.

 

POTREBUJEME NOVÝ MANAŽMENT PACIENTOV

Už rok sa kontinuálne rôznymi aktivitami snažíme zvyšovať povedomie verejnosti o symptómoch mozgovej príhody ako je ochrnutie končatín, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči, práve preto, aby pacienti volali pomoc včas. Rovnako je však možné získať cenné minúty pri záchrane života aj optimalizáciou manažmentu pacienta v rámci jeho zdravotnej starostlivosti. Aj preto sme v  spolupráci s neurológmi na čele s prof. Gdovinovou a prezidentom Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matejom Polákom ešte v minulom roku apelovali na Ministerstvo zdravotníctva SR a poukazovali na nevyhnutnosť optimalizovať manažment pacienta s cievnou príhodou. Už koncom leta minulého roka bol vypracovaný odborný dokument, ktorým má na Slovensku vzniknúť 43 iktových centier. Tento dokument prebehol riadnym pripomienkovým konaním a odvtedy čaká na podpis ministra,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život. Táto organizácia sa bude aj naďalej snažiť o čo najrýchlejšie uvedenie tohoto dokumentu do života tak, aby sa Slovensko dostalo v manažmente pacientov s cievnou príhodou na rovnakú úroveň ako vyspelé európske krajiny.

 

VYBERÁ SI AJ  MLADÝCH ĽUDÍ

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len ľudí vo vyššom veku. Žiaľ, aj u nás v ostatnom období postihuje mladšie ročníky vo veku od 20 do 44 rokov. V minulom roku utrpelo mozgovú mŕtvicu 341 pacientov vo veku 20 – 44 rokov, čo je o 52 pacientov viac ako v roku 2016.  Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každý deň zomrie na mŕtvicu štrnásť ľudí. Každá dvanásta žena a každý jedenásty muž na Slovensku tomuto ochoreniu podľahne. V prepočte teda každý desiaty Slovák zomrie na cievnu mozgovú príhodu. Ročne u nás postihne viac ako 11-tisíc pacientov. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie. Na lôžko pripúta až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť.

 

„Závažným rizikovým faktorom už nie je len vysoký krvný tlak či cholesterol, ale celkový životný štýl, fajčenie a málo pohybovej aktivity. To má za následok , že mozgová mŕtvica si vyberá stále mladších a mladších ľudí. Takmer u štvrtiny pacientov bola zistená atriálna fibrilácia srdcových predsiení, ktorú môžeme považovať za jedno z najzávažnejších rizikových faktorov vzniku cievnej mozgovej príhody,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach, predsedníčka cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti. Atriálnu fibriláciu pritom môže odhaliť EKG alebo nepravidelný pulz.

 

ZÁCHRANKY BY MALI FUNGOVAŤ JEDNOTNE

V záujme čo najskoršej liečby pacienta po spozorovaní prvých príznakov vzniku mozgovej mŕtvice je dôležité, aby pacient okamžite kontaktoval linku 155. „Jednotlivé záchranky sa už niekoľko rokov snažia užšou spoluprácou s nemocnicami skrátiť čas trvajúci od privezenia pacienta záchrankou do nemocnice po podanie liečby. Niektoré menšie nemocnice (napríklad v Komárne, Skalici, Liptovskom Mikuláši alebo Levoči) už dosahujú výsledky porovnateľné s najlepšími krajinami v západnej Európe, a to najmä vďaka úzkej spolupráci nemocnice a záchranky. Najdôležitejšia sa ukazuje tzv. prenotifikácia (vopred-informovanie) záchranky smerom k nemocnici, že im záchranka vezie pacienta s cievnou mozgovou príhodou. Vďaka prenotifikácii sa nemocnica môže vopred na diagnostiku a liečbu pacienta pripraviť, čím sa šetrí čas. V súčasnosti sa snažíme skúsenosti z týchto menších nemocníc aplikovať na celonárodnej úrovni,“ hovorí PhDr. Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby združujúcej záchranky na Slovensku. Nie všetky záchranky však fungujú rovnako, a preto bude dôležité, aby bol systém prednemocničnej zdravotnej starostlivosti nastavený tak, aby bola pacientovi čo možno najrýchlejšie od vzniku prvých príznakov cievnej mozgovej príhody podaná dostupná liečba.

 

MÁME DOBRÉ MOŽNOSTI LIEČBY, SYSTÉM VŠAK NIE JE NASTAVENÝ JEDNOTNE

V súčasnosti existujú dve možnosti adekvátnej liečby. Tie spočívajú buď v rozpustení krvnej zrazeniny preparátom, ktorý sa podáva vnútrožilovo, alebo v mechanickom odstránení trombu. „V oboch prípadoch hrá opäť dôležitú úlohu čas. Časový limit pre podanie akútnej liečby je štyri a pol hodiny a mechanické odstránenie trombu môžeme vykonať do ôsmich hodín od prvých prejavov cievnej príhody. Času je skutočne málo a od neho závisí, akú bude mať pacient šancu vrátiť sa do života. Od času závisí, nakoľko bude dostupná liečba úspešná. A preto je dôležité, aby naďalej pokračovala osveta o symptómoch cievnej mozgovej príhody cez kampaň Čas je mozog, ale rovnako je dôležité, aby bol optimalizovaný systém manažmentu pacienta v rámci nemocničnej a prednemocničnej starostlivosti tak, aby pacient nestrádal drahocenné minúty,“ hovorí MUDr. Matej Vozár, primár Oddelenia rádiológie SÚSCCH, a.s. v Banskej Bystrici.

Tlačiť
Kategória: Prevencia

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Poradna
Dnes je 15. 07. 2018, meniny má Henrich.
Pocíťte pravú energiu leta na vlastnej koži vďaka novým vôňam od AVONu!
Zahaľte vaše telo nádhernou vôňou malín a čiernych ríbezlí s líniou od AVONu!
Stavte pri líčení na najžiadanejšie efekty tejto sezóny s novinkami od AVONu!
Stavte na nový zmatňujúci púder v jedinečnej forme od AVONu!
Náhodný článok
Našiel som svoj poškodený gén Našiel som svoj poškodený gén
Dvadsaťosemročný Tomáš Šimurda z Martina je jediný človek na Slovensku, ktorému chýba veľmi dôležitá bielkovina zrážania krvi, fibrinogén. Zriedkavá choroba, vrodená afibrinogenémia, tohto mladého lekára nakopla k tomu, aby ju začal skúmať. A urobil veľmi dobre.  V roku 2017 sa mu s jeho výskumným tímom podarilo identifikovať doteraz neznámu mutáciu poruchy fibrinogénu „Fibrinogén Martin“ a len nedávno našli ďalší poškodený gén „Fibrinogén Martin II“. 
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Počas leta motivuje k top športovým výkonompasik
Počas leta motivuje k top športovým výkonom

 

Leto prajem outdoorovým športom. Či sa už rozhodnete pre beh divočinou, jazdu na kolieskových korčuliach, bicyklovanie po cestách či horskými chodníčkami, alebo pre jogu v mestskom parku, k osobným výkonom vás bude motivovať hudba, ktorú si pri športovaní zapnete do slúchadiel. 

 

Spoločníkom, ktorý vám bude toto leto neúnavne fandiť pri dosahovaní osobných rekordov, je mp4 prehrávač na šport Orava MBT-4/16G. Prenosný audio/video prehrávač vybavený Bluetooth technológiou prehrá vaše obľúbené songy zo vstavanej pamäťovej jednotky, ale aj z éteru, keďže slúži aj ako rádio. Okrem prehrávania hudby, videí, prezerania fotiek a čítania e-kníh vám umožní aj nahrávanie cez vstavaný mikrofón, pričom nahraté audio súbory ľahko uložíte do pamäte zariadenia vo formáte wav alebo mp3. Disponuje 1,8´´ LCD obrazovkou s rozlíšením 160 x 128 pixlov a 260 000 farbami, 7 predvoľbami nastavenia ekvalizéra a vstavaným nabíjateľným akumulátorom. Keď sa pri vašom nabíjaní pre maximálny športový výkon on sám vyšťaví, ľahko ho nabijete cez USB vstup v počítači, alebo cez AC adaptér. Na jedno nabitie vám poskytne až 7 hodín „hecovania“ k top športovým výkonom. Hoci sám veľa neváži (35 g), je to vážny pomocník pri dosahovaní vytýčených športových mét. Ľahko sa obsluhuje, v príslušenstve nájdete slúchadlá do uší a v robustnejšom vyhotovení sklo a kov ho kúpite v dvoch verziách – s kapacitou vstavanej pamäte 4 G a 16 G.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Neprehliadnite nové odtiene obľúbeného tekutého rúžu od AVONu!pasik
Neprehliadnite nové odtiene obľúbeného tekutého rúžu od AVONu!

 

Spoločnosť AVON Cosmetics prináša 8 nových odtieňov obľúbeného tekutého rúžu z dekoratívnej kozmetiky mark., ktoré budú vaše pery jednoznačne milovať! Vďaka dokonalému plnému krytiu sa budete cítiť sebavedomo a atraktívne. 

 

 

AVON rozširuje paletu rúžov o 8 nových odtieňov tekutého rúžu značky mark. Objavte očarujúci lesklý efekt, ktorý trvá alebo dokonale matný vzhľad bez vysúšania. Siahnite po rúži, ktorý perfektne doplní váš letný look. Rúž má intenzívnu kryciu farbu, vďaka čomu vydrží hodiny bez vysúšania. S praktickým aplikátorom si vyčarujete krásne pery jednoducho, precízne a hlavne bez roztekania.

 

Pavel Bauer, oficiálny vizážista AVON odporúča nové odtiene rúžov: Fantastické odtiene v lesklej a matnej verzii. Dokonale sedia na perách a majú dlhú výdrž. Vďaka perfektnému aplikátoru sa jednoducho nanášajú a môžete ich navzájom kombinovať.“

 

 

Tekutý rúž s lesklým efektom

Objem: 7 ml

Bežná cena: 6,90 €

 

Tekutý rúž s matným efektom

 Objem: 7 ml

 Bežná cena: 6,90 €

Zobraziť celú novinku
Hlad a smäd vás už na cestách nedostanú!pasik
Hlad a smäd vás už na cestách nedostanú!

 

Do cestovnej chladničky Orava TF-240 s termoelektrickým chladiacim boxom s objemom 24 litrov sa okrem potravín zmestí aj 6 stojacich PET fliaš. 

 

 

Vďaka sieťovej šnúre ju ľahko pripojíte k elektrickej sieti alebo k 12 V autokonektoru, takže s vami pocestuje aj v kufri. Má kvalitnú izoláciu, ľahko sa prenáša, „pracuje“ ticho a vydrží akýkoľvek transport. Dokáže chladiťo 9 až 12 °C pod teplotu okolia a zároveň ohrievať až do max. 50 °C. Je na vás, či si na chladničke zvolíte funkciu chladenia alebo ohrevu podľa toho, či si prajete mať uvarené jedlo pripravené na teplú konzumáciu počas jazdy autom, alebo práve máte chuť na dúšok svojho obľúbeného, správne vychladeného nápoja. Na Orava TF-240 nedáte dopustiť na žiadnej kempovačke, pikniku, chate či na cestách k moru i za vysokými horami. Môže byť vaša za 59,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Melónový Tesco príbeh - Súčasťou Príbehu písaného s chuťou bola aj pomoc - pasik
Melónový Tesco príbeh - Súčasťou Príbehu písaného s chuťou bola aj pomoc -

Letnú sezónu si mnohí nevedia predstaviť bez šťavnatých melónov. Aj preto je ďalším zo série Príbehov písaných s chuťou práve príbeh o melónoch. Príbeh o Sárinej neodolateľnej pizze z melóna, ktorý môžete vidieť v najnovšej reklamnej kampani Tesco, má však aj svoju menej známu, ale o to krajšiu stránku. Pri tvorbe reklamnej kampane nevyšlo  žiadne jedlo nazmar! Zvyšky melónov, ktoré boli použité v reklamnej kampani, darovalo Tesco  bratislavskej zoo a zvieraciemu parku Malkia.  

Príbeh Sárinej neodolateľnej pizze z melóna skrýva v sebe nielen inšpiráciu, ale aj prázdninovú atmosféru, ku ktorej patrí rodinná zábava pri bazéne a šantivé deti. A hoci otec márne skúša, ako deti dostať von z bazéna, mama, vie ako na to. Pripraví jedinečnú špecialitu zo šťavnatého melóna bez jadierok s voňavými ploskými broskyňami. Príbeh s receptom nájdete na tesco.sk.

 

Sárin recept na neodolateľnú pizzu z melóna je ďalším z Príbehov písaných s chuťou, pretože za každým jedlom, ktoré milujeme, sa skrýva príbeh. V tomto prípade je to aj príbeh jedla, ktoré máme radi a nechceme, aby vyšlo nazmar. Pokiaľ ho nie je možné v prvom rade darovať ľuďom v núdzi, daruje ho Tesco organizáciám, ktoré ho môžu využiť ako krmivo pre zvieratá. Množstvo zvyškov melónov, ktoré boli vyžité pri reklamnej kampani, bolo takto darovaných do bratislavskej zoo a parku Malkia.Po natáčaní reklamy sme  venovali zvyšky zo 60 vodových melónov bratislavskej zoologickej záhrade a zvieraciemu parku Malkia na prikŕmenie zvierat,“ uviedla Katarína Pšenáková, CSR manažérka spoločnosti Tesco na Slovensku.

 

Aj vďaka Tescu môžeme zvieratkám v ZOO Bratislava spestriť jedálniček tak, aby mali všetky potrebné živiny. Zároveň nám dary pomáhajú šetriť  náklady, čo je pre zoo veľkou pomocou,“ dodala marketingová manažérka bratislavskej zoo Alexandra Ritterová.

 

Tesco sa zaviazalo, že do roku 2020 budú všetky obchody v strednej Európe vrátane Slovenska odovzdávať nepredané potravinové prebytky vhodné na ľudskú konzumáciu potravinovým bankám  a charitatívnym  organizáciám.  Vo finančnom roku 2017/18 takto Tesco Slovensko darovalo až 586 ton potravín. Aj vďaka takmer každodennému darovaniu potravín ľuďom v núdzi, prípadne ako krmivo pre zvieratá sa nám podarilo medziročne znížiť množstvo potravinového odpadu až o 20 %.

Zobraziť celú novinku
Na cestách vás zabaví!pasik
Na cestách vás zabaví!

 

Aj cesta na dovolenku môže byť zábavná, ak si do batožiny pribalíte prenosný DVD prehrávač Orava PD-320 A, ktorý vám vyplní nudné okamihy filmami, obľúbenými TV reláciami, klipmi, vtipnými videami aj letnými hitmi. 

 

Na 7-palcovej LCD obrazovke si vychutnáte obraz v dostatočnej kvalite, zvuk si môžete pustiť zo vstavaných stereo reproduktorov alebo cez slúchadlá. Na výber máte filmy z DVD diskov, posťahované filmové lahôdky z USB alebo SD karty alebo vďaka zabudovanému DVBT-2 prijímaču (Kodek H.264) aj z ponuky digitálneho TV vysielania. Vďaka kompatibilným rozmerom je na cestovanie praktickejší ako notebook, jeho nespornou výhodou je aj príslušenstvo do auta – druhý LCD monitor, popruhy na pripevnenie na opierky predných sedadiel pre spolucestujúcich vzadu, diaľkové ovládanie a 12 V kábel na nabíjanie aj cez zapaľovač v aute. Je vybavený Anti-Shock systémom proti otrasom, napája sa zo siete, ale pracuje aj z nabitého Li-ion akumulátora. Na jedno nabitie vám poskytne približne 2 hodiny zábavy. Môže byť váš za 159 €.  www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Čo s nadbytkom jahôd, čerešní, reďkoviek? Skúste ich usušiť, zmraziť alebo zavariťpasik
Čo s nadbytkom jahôd, čerešní, reďkoviek? Skúste ich usušiť, zmraziť alebo zavariť

Slováci milujú záhradníčenie a možnosť vypestovať si vlastné ovocie, zeleninu a bylinky ocenia nielen rodiny s deťmi alebo priaznivci zdravého životného štýlu. Najlepšie totiž chutí jahoda priamo zo záhonu a nie je nič lahodnejšieho, než sa zahryznúť do broskyne odtrhnutej priamo zo stromu. Paradajky z vlastnej záhradky tiež krásne voňajú, rovnako ako mrkva alebo reďkovky. Čo keď sa vám ale urodilo viac plodín, než stačíte zjesť?

Pokiaľ chcete ovocie či zeleninu zakonzervovať na dlhšiu dobu, siahnite po sušičke ovocia. "Sušičky potravín môžete využiť nielen na sušenie ovocia, ale aj húb, zeleniny alebo byliniek. Doma nasušené potraviny sú oveľa lacnejšie a zdravšie ako kupované, zároveň presne viete, čo obsahujú. Elektrické sušičky podstatne zrýchľujú proces sušenia, ktorý v minulosti trval niekoľko dní. Teraz je to otázka niekoľkých hodín," konštatuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datart. Potraviny sušené klasicky na plechu navyše môžu chytiť pleseň, pretože zo spodnej strany chýba prísun vzduchu. V sušičke naopak vzduch priebežne cirkuluje a vďaka regulácii teploty pri niektorých modeloch máte celý proces sušenia pod kontrolou.

"Základný počet sít na sušenie býva rozšíriteľný až o niekoľko poschodí a výborná je aj fólia alebo miska na drobné, drvené či namixované potraviny. Sušičky využívajúce technológiu infračerveného sušenia, teda rovnaký princíp ako sušenie na slnku, uchovávajú v potravinách všetky dôležité látky ako vitamín D a minerály, u mäsa alebo rýb navyše pôsobia proti rozkladu,"dodáva Iva Pavlousková.

 

Z ovocia a zeleniny si zároveň môžete pripraviť osviežujúce a vitamínmi nabité smoothie. "Veľký boom smoothie makerov začal zhruba pred tromi rokmi. Zákazníci pôvodne kupovali lacnejšie produkty, ale teraz čoraz častejšie prechádzajú na kvalitnejšie prístroje - teda s vyšším výkonom, vyššou rýchlosťou otáčok, automatickými programami alebo s funkciou samočistenia. Tiež požadujú, aby smoothie makier vedel rozmixovať aj tvrdšie suroviny, napríklad orechy, koreňovú zeleninu alebo ľad," upresňuje Iva Pavlousková.

Ovocie môžete spracovať aj do džúsu alebo muštu. "Pomôžu vám s tým odšťavovače, ktoré šťavu oddelia od zvyšnej vlákniny. Tú môžete buď vyhodiť, alebo spracovať napríklad na drť," opisuje Iva Pavlousková. "Vyberať môžete z dvoch typov odšťavovačov: odstredivého a šnekového. Ten prvý vytvorí osviežujúcu číru šťavu, čo ocenia ľudia, ktorým nevyhovuje konzistencia smoothie. Naopak šnekový odšťavovač vytvorí koncentrovanejšiu šťavu s väčším množstvom živín a vlákniny."

 

Nastrúhať zeleninu, zamiešať cesto na ovocný koláč, restovať zeleninu, pripraviť kompót, rozmixovať smoothie či polievku v mixéri alebo variť v pare dokáže aj multifunkčný robot. Využijete ho navyše celoročne, nielen počas letnej sezóny.

 

Mixér Philips HR3556/00

V oceľovom mixéri z kolekcie Vivo pripravíte zdravý a chutný kokteil počas niekoľkých málo sekúnd. Vo veľkej 2l mixovacej nádobe rozmixujete suroviny na polievku či omáčku pre celú rodinu. Menšiu 600ml fľašu si môžete vziať so sebou, ostrie len vymeníte za veko a môžete vyraziť. O kvalitné spracovanie potravín sa stará výkonný 700W motor v kombinácii s ProBlend 6 technológiou zaručujúcou ešte jemnejšie mixovanie. Podľa druhu jedál si volíte jednu z piatich rýchlostí. V ponuke je tiež pulzný režim. Cena je 89,90 €.

Zobraziť celú novinku
Keď príde čas na nealko...pasik
Keď príde čas na nealko...

 

Aj keď je leto asi najlepším obdobím na vychladený sekt, vždy sú situácie, keď si alkohol nemôžeme dovoliť. Buď trpíte zdravotnými problémami, potrebujete šoférovať, alebo jednoducho nechcete piť. Aj vtedy však existuje riešenie. Svieži drink na raňajky aj počas práce. 

 

Radí hlavná enologička spoločnosti Hubert J.E. Ingrid Vajcziková

Šumivé víno vďaka bublinkám a jemnej aróme chutí 

naozaj hocikedy. Pohárik sektu prináša akejkoľvek príležitosti istú noblesu a v kombinácii s jedlom sa jeho chute navyše výborne prepoja. V súčasnosti je dokonca populárny trend takzvaných „champagne breakfast“ – teda raňajok so šumivým vínom.

 

Sekt teda nie je už iba prostriedkom, ako si užiť večer s priateľmi alebo osláviť promócie. Je taktiež spoločníkom všedných momentov, z ktorých naopak robí niečo výnimočné. Len si treba dať pozor na obsah alkoholu.

Ak potrebujete zostať s čistou hlavou, siahnite po nealkoholickom Huberte. Počas jeho výroby sa pri nízkej teplote vo vákuu odstráni alkohol. Charakteristické vlastnosti však zostanú veľmi blízke bežnému šumivému vínu.

 

Dôležitý je prvý dojem

Pri akomkoľvek drinku ale nikdy nerozhoduje iba chuť či vôňa. Spravidla prvou vecou, ktorou nás nápoj osloví, býva farba a krásne perlenie. Práve vzhľad zanechá prvý dojem, čo rozhoduje o tom, či nápoj ochutnáte.

V našom Hubert portfóliu preto ponúkame ako biely Hubert nealkoholický, tak aj variant v ružovom. Hubert nealkoholický rosé poteší najmä dámy, ktoré sa chcú potešiť niečím sviežim napríklad pri pracovnom obede. Nie je to však pravidlo. Ružová sa vo všeobecnosti spája s letom a ukrýva v sebe množstvo energie. V kombinácii s lahodnou chuťou nealko bubliniek tak naplno uspokojí nielen nežné pokolenie, ale každého pravého milovníka šumivých nápojov. Tak na zdravie!

 

Zobraziť celú novinku
Persil je o 40% účinnejší v každej kvapke gélupasik
Persil je o 40% účinnejší v každej kvapke gélu

Radi používate pracie gély Persil pre ich výbornú účinnosť, jednoduché použitie a nádhernú vôňu? Potom máme pre vás dobrú správu – nové gély Persil 360° Complete Clean majú novú receptúru, ktorá je o 40% účinnejšia v každej kvapke pri odstraňovaní škvŕn.

Nové zloženie gélov Persil je posilnené o vybrané polyméry pre boj s mastnými škvrnami, o enzýmy proti škrobovým škvrnám a vylepšenú kombináciu povrchových látok pre väčší jas vypranej bielizne.

Gély Persil 360° Complete Clean sú vysoko účinné v odstraňovaní škvŕn, pomáhajú obmedziť žmolkovanie, zjemňujú aj vyhladzujú povrch textilných vlákien a svojim špeciálnym zložením obnovujú farby a prinášajú pocit sviežosti. Teraz sú Persil gély nielen o 40% účinnejšie v každej kvapke, ale aj ohľaduplnejšie k životnému prostrediu vďaka koncentrovanejšiemu zloženiu, menšej spotrebe oxidu uhličitého v procese dopravy, menšiemu množstvu plastového odpadu a nižšej spotreby vody na výrobu gélu.

Značka Persil, ocenená pečaťou kvality Slovak Superbrands 2018, tak opäť prináša do domácnosti riešenie pre perfektné výsledky prania.   

Gély Persil 360° Complete Clean kúpite v novej modernizovanej fľaši. Maloobchodná odporúčaná cena je 5,99 za balenie 20 pracích dávok.

 

Zobraziť celú novinku
 Zdravotná stolička ako benefit v zamestnanípasik
Zdravotná stolička ako benefit v zamestnaní

Takmer v každej práci sa dnes stretneme s benefitmi, ktoré majú motivovať k lepším výkonom či spríjemniť pracovný život. Zamestnávatelia však poskytujú aj výhody, ktoré súvisia so zdravím. Môžu to byť bezplatné rekreačné pobyty, starostlivosť v súkromných klinikách či finančné príspevky na rôzne zdravotné úkony. Nie zriedkavo sa nájdu aj takí, ktorí chcú zdravotným problémom svojich zamestnancov predísť a zameriavajú sa na prevenciu. Jedným z benefitov, ktorý poskytujú, je aj zdravotná stolička. Tá dokáže pri sedavom zamestnaní zamedziť bolesti a problémom nielen s chrbticou.

Sedenie ako najväčší nepriateľ

V súčasnosti už prevažujú zamestnania, ktoré si nevyžadujú pohyb, a ktorých súčasťou je celodenné sedenie. Informácie o tom, že to neprospieva našej chrbtici sú známe už pár rokov. Aj vďaka osvete o dôležitosti správneho sedenia, množstvo ľudí cvičí jogu alebo praktizuje rýchle cviky v práci. Dôvodom je, že pri celodennom sedení v nesprávnej polohe trpia svaly, kĺby a obehový systém. Následkom sú potom zdravotné problémy a komplikácie. To, ako sedíme má však často na svedomí stolička. Väčšina z nás tento problém rieši ergonomickými stoličkami alebo fit loptami. Avšak na fit lopte sa nedá sedieť celý deň a ergonomická stolička neprirodzenému stláčaniu medzistavcových platničiek nezabráni. Riešením môže byť stolička Spinalis s pohyblivým sedákom, ktorá narovná guľatý chrbát a spevní chrbtové a rušné svaly. Umožní prirodzený pohyb tela nad stôl a do strán a uvoľňuje tak stuhnutú krčnú chrbticu. 

 

Hovorte so zamestnávateľom o zdraví

Jednou z  rád ortopédov a fyzioterapeutov často býva okrem fyzického cvičenia aj vhodná stolička. „Pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sú pracovne vyťažení a nemajú dostatok času na pohyb a cvičenie, je vhodná stolička s pohyblivým sedákom. Tiež je  takáto stolička vhodná pre ľudí – pacientov, ktorí majú diagnostikované ochorenie chrbtice najmä v lumbálnej oblasti,“ radí MUDr. Martina Zachvejová Maslenová z Ortopedickej ambulancie MP Medical.

 

Ak k tejto skupine patríte aj vy, porozprávajte sa o nutnosti správneho sedenia aj so svojím zamestnávateľom. Možno mu uľahčíte rozhodnutie, aký benefit by zamestnanci ocenili a vy predídete skolióze chrbtice, budete mať zdravší chrbát a zbavíte sa bolesti.

 To, že je to lepšie riešenie ako fit lopta potvrdzuje aj MUDr. Martina Zachvejová Maslenová: „Tento typ stoličky je určite vhodnejší ako fit lopta, pretože lopta je stále len cvičebná pomôcka, zatiaľ čo táto stolička udrží chrbticu v správnej polohe celý deň. Výkyvový sedák na pružine zaisťuje panvovú pohyblivosť a posilňuje tým svalstvo.

Nezabúdajte na svoje zdravie a poraďte sa aj so svojím ortopédom. Chrbát sa vám neskôr odvďačí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Slnečnice spúšťajú predaj najatraktívnejších bytov v zóne Viladomypasik
Slnečnice spúšťajú predaj najatraktívnejších bytov v zóne Viladomy

Najväčší rezidenčný developer na Slovensku CRESCO GROUP spúšťa novú etapu predaja bytov v obľúbenom projekte Slnečnice v Bratislave. Záujemcovia si môžu vybrať zo 174 nových bytov v najatraktívnejšej časti zóny Viladomy. Zaujímavosť ponuky zvyšuje aj výber spomedzi nadštandardných bytov s predzáhradkami. Termín dokončenia výstavby tejto etapy developer plánuje na rok 2020.

„Aktuálne v zóne Viladomy ponúkame 1- až 4-izbové byty s vysokým štandardom kvality a dizajnu. Vyberú si nielen mladé rodinky či páry. Práve tretia etapa zóny Viladomy aktuálne v predaji predstavuje zatiaľ najzaujímavejšiu časť Slnečníc, mysleli sme hlavne na náročnejších klientov. Roky zozbieraných skúseností sa odzrkadlili v prepojení toho najlepšieho z lokality, architektúry aj verejných priestorov,“ uviedol Michal Pauer, riaditeľ predaja v CRESCO GROUP.

Nová etapa prináša byty s priestrannými terasami a balkónmi, zaujímavé strešné byty s množstvom denného svetla a luxusnými terasami a prízemné byty s veľkorysými predzáhradkami, ktoré ponúkajú komfort rodinného domu.

Práve byty s predzáhradkami štandardne patria medzi najatraktívnejšie. Záhradky budú mať rozlohu v rozmedzí od 21 m2 do 198 m2, takže si vyberú aj náročnejší klienti. Bohatý priestor môžu majitelia využiť nielen na budovanie vlastnej záhradky, ale aj na posedenie či grilovanie s priateľmi.

Ďalším unikátom v zóne Viladomy bude rozľahlý zelený park s rozlohou až 14-tisíc m2 s lúkou, ihriskami aj výbehom pre psov. Jeho samostatný návrh pripravuje štúdio Labak v spolupráci s autormi Slnečníc, architektonickým štúdiom COMPASS.

Podľa Juraja Benetina, architekta a spolumajiteľa štúdia COMPASS, sa na Slovensku zvyšujú nároky obyvateľov rezidenčných budov a tým aj kvalita: „Dopyt po bývaní je obrovský. Hoci na prvom mieste pri výbere bývania je stále dobrá lokalita, ľudia pozerajú aj na to, ako sa konkrétny projekt postavil k prostrediu, v ktorom je zasadený. Zaujímajú ich možnosti relaxu v okolí, ale aj dobré napojenie na verejnú dopravu.“

Celkovo je v projekte Slnečnice hotových vyše 1 200 bytov, vo výstavbe je ďalších 1 500 bytov a v štádiu prípravy viac ako 6 000 bytov. Developer očakáva, že tento rok predá viac ako 500 bytov.

Nová etapa predaja bytov v Slnečniciach: zóna Viladomy – bytové časti S14 a S15

 • 174 bytov
 • Termín dokončenia stavby: 3. štvrťrok 2020
 • Očakávaný termín kolaudácie: 4. štvrťrok 2020
 • Predbežný termín odovzdávania bytov: 1. – 2. štvrťrok 2021
 • Moderné byty s priestrannými terasami, balkónmi a predzáhradkami
 • Veľa zelene a súkromia
 • Občianska vybavenosť – zubár, potraviny, reštaurácia, lekáreň, škôlka, multifunkčné ihrisko
 • V tesnej blízkosti vyrastie park s rozlohou 14 100 m2 aj s výbehom pre psov
 • Bytové domy v zóne Viladomy navrhli architekti z architektonického štúdia Compass z Bratislavy
Zobraziť celú aktualitu
Slovenský folklór otvorí brány už po 64-krátpasik
Slovenský folklór otvorí brány už po 64-krát

Tradíciami bohatá obec Východná ožije už 64. rok oslavami folklóru a ľudovej kultúry. V dňoch 28. júna až 1. júla sa môžu návštevníci najväčšieho Folklórneho festivalu Východná tešiť na takmer  1 300 účinkujúcich. Organizátor festivalu, Národné osvetové centrum, cez ústrednú tému „svadba“ predstaví folklórne, spevácke a tanečné skupiny a sólistov, tiež detské súbory a rovnako aj ľudovoumeleckých remeselníkov a výrobcov. 

Počas štyroch dní návštevníci uvidia, zažijú a ochutnajú kus krásnych slovenských tradícií. Emóciami nabitý program otvorí vo štvrtok 28. júna folklórna skupina Kriváň z Východnej a finalisti Zem spieva. Viac informácií nájdete na www.festivalvychodna.sk.

 

Oslava folklóru, tradícií a hodnôt

Najstarší celoslovenský festival privíta každoročne veľké množstvo milovníkov folklóru, čo potvrdil aj posledný ročník, na ktorom sa zúčastnilo takmer 30 600 návštevníkov. Aj počas tohto leta nebude pod Tatrami núdza o radosť z tanca, spevu, remeselnej a umeleckej tvorby. Štvordňový program otvorí vystúpenie folklórnej skupiny Kriváň z Východnej, ku ktorej sa viaže aj samotný vznik festivalu. V roku 1952 sa totiž táto folklórna skupina zúčastnila na slávnostiach v moravskej Strážnici, kde si vyslúžila ocenenie „miláčik“ podujatia. Ich vystúpenie vnieslo medzi mladých a šikovných ľudí myšlienku zorganizovať slávnosti na vlastnej pôde, v obci Východná. Zlatým klincom prvého dňa bude galaprogram Zem spieva pod holým nebom. Pod taktovkou režiséra Petra Núňeza sa predstavia finalisti divácky obľúbenej folklórnej televíznej súťaže.

 

Svadobná téma a veľké mená

Svadba. Životný krok, vo folklóre tak krásne a emotívne, ale aj živo prezentovaný, sa stane výraznou témou a obsahovým motívom 64. ročníka festivalu. Speváci prinesú návštevníkom atmosféru svadobného veselia, folklórne súbory ich privedú ku koreňom tradičných zvykov. Taktiež ich zoznámia s obyčajami, ktoré na slovenských dedinách tejto slávnostnej udalosti predchádzali. Bude to zábava ako sa patrí, plná vtipných a žartovných piesní, balád, vinšov a príhovorov. A oslavovať životné jubileá na Folklórnom festivale Východná budú aj významné osobnosti slovenského folklóru. Ján Ambróz z Telgártu, spevák horehronských ľudových piesní a významný choreograf Juraj Kubánka. 

 

Aj ľudové remeslá sú slovenským pokladom

Prezentácia ľudových remesiel je dnes už samozrejmou súčasťou Folklórneho festivalu Východná. Do atmosféry jarmoku prispeje viac ako 40 rezbárov, tkáčov, medovnikárov, hrnčiarov a drotárov. Návštevníci si budú môcť vytvoriť spomienku tradičnými postupmi v škole remesiel ÚĽUV.

 

Viac na www.festivalvychodna.sk.

Zobraziť celú aktualitu
LETNÉ VÝPREDAJE ZOSILNEJÚ UŽ V JÚNIpasik
LETNÉ VÝPREDAJE ZOSILNEJÚ UŽ V JÚNI

Obľúbené letné výpredaje tento rok ponúknu zákazníkom to najlepšie o pár týždňov skôr než vlani aj vďaka horúcemu počasiu. Väčšina značiek v nákupnom centre AVION v Bratislave sa do výpredajov naplno zapojí už v druhej polovici júna. Milovníci výhodných nákupov tak nemusia čakať do začiatku letných prázdnin ako minulý rok. Podľa online prieskumu AVIONU každý druhý návštevník minie v letných výpredajoch viac ako 50 eur.

 

Letné výpredaje v AVIONE sa začínajú v najväčšej vlne už v druhej polovici júna. Niektoré značky vrátane obchodného domu IKEA začali s výpredajmi ešte skôr. Dôvodom skorších letných výpredajov je aj horúce počasie, ktoré sa tento rok začalo už v máji. Obchodníci najmä s letnou módou a športovými doplnkami tak spustili zľavy na letný tovar skôr. Aktuálne sa zľavy pohybujú vyše 30 %, postupne do konca júna stúpnu na klasických 70 %,“prezradila Katarína Michaliaková, marketingová manažérka najväčšieho nákupného centra AVION Shopping Park v Bratislave.

 

Letné výpredaje podľa nej budú ako každý rok trvať do vypredania zásob alebo spustenia jesenných kolekcií, najneskôr však do začiatku augusta. 

 

Prvýkrát v tomto roku sa do výpredajov v AVIONE zapojí aj nový hypermarket KAUFLAND, ktorý zákazníkom ponúka napríklad pravidelné týždenné zľavy až do výšky 50 % na vybraný priemyselný tovar.

 

Aktuálne júnové zľavy vybraných značiek v bratislavskom AVIONE:

 • C&A do 50 %
 • A3 Sport do 70 %
 • Retro Jeans do 30 %
 • GATE do 70 %
 • Humanic zľavy na vybraný tovar
 • Reserved do 50%
Zobraziť celú aktualitu
Tesco prerozdelí medzi 231 projektov 170-tisíc EUR pasik
Tesco prerozdelí medzi 231 projektov 170-tisíc EUR

Takmer 170- tisíc EUR rozdelí Tesco medzi 231 neziskových organizácií na projekty, ktoré zlepšia život ľuďom po celom Slovensku. O výške grantu pre jednotlivé regióny rozhodli hlasovaním v predajniach Tesco zákazníci od 7. mája do 4. júna tohto roka. Ľudia podporili projekty až 3,7 milióna žetónov, čo je doteraz absolútny rekord v rámci grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame spolu s najvyšším 39 % zapojením zákazníkov.  

 

Zákazníci vo štvrtom kole programu ocenili najviac projekty zamerané na zdravie a šport (27 %), vzdelávanie a rozvoj  (25 %) a rozvoj komunitného života a kultúry (20 %).

Novinkou v tejto edícii bolo, že finančnú podporu získajú namiesto jedného až tri víťazné projekty v každom zo 77 regiónov. Projekty na prvom mieste budú podporené sumou 1 300 EUR, druhom 600 EUR a na treťom sumou 300 EUR. Na Slovensku Tesco prerozdelí spolu takmer 170-tisíc EUR.

 

„Veľmi ma teší neustále vzrastajúci záujem našich zákazníkov o program Vy rozhodujete, my pomáhame. V rámci štvrtej edície programu odovzdalo hlas svojmu obľúbenému projektu viac ako 3,7 milióna zákazníkov. Pribudnú nám tak  ďalšie nové projekty, ktoré aj vďaka našim zákazníkom zlepšia život po celom Slovensku. Piatu edíciu programu spustíme v októbri 2018, aby sme aj naďalej pomáhali tam, kde je to potrebné,“uviedol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesco Stores SR.

 

Najväčší počet – až 65 505 hlasov získalo Centrum voľného času Szabadidőközpont v Kolárove. Vďaka získanej podpore sa premení schátraný priestor na verejné dopravné ihrisko, ktoré pomôže zvýšiť bezpečnosť detí na cestách.Naším hlavným cieľom je zabezpečiť ochranu zdravia a života detí prostredníctvom získania poznatkov o pravidlách cestnej premávky pomocou praktických aktivít,“, uviedol riaditeľ centra László Kulich.

Grantový program spoločnosti Tesco Vy rozhodujete, my pomáhame sa dlhodobo zameriava na podporu lokálnych charitatívnych, neziskových a iných organizácií. Do štvrtej edície grantového programu sa prihlásilo až 450 projektov, z ktorých odborná komisia vybrala 231.

Zoznam zúčastnených mimovládnych organizácií, výsledný počet hlasov a ďalšie informácie o súčasných i predošlých edíciách programu nájdete na https://tesco.sk/pomahame/.

 

Zobraziť celú aktualitu
Tesco vyzýva: Nastal čas zastaviť plytvanie potravinamipasik
Tesco vyzýva: Nastal čas zastaviť plytvanie potravinami

 

Vedeli ste, že až tretina potravín sa celosvetovo nikdy nedostane na taniere a končí ako odpad? Podľa posledného prieskumu Tesca vyprodukuje každý Slovák v priemere až pol kila potravinového odpadu denne. Téma odpadu sa týka každého z nás. 

 

Tesco je jediným maloobchodným predajcom na Slovensku, ktorý bojuje proti plytvaniu potravinami aktívne  „na všetkých frontoch“. Začína u dodávateľov, od ktorých Tesco odoberá ovocie a zeleninu. Nie vždy majú tieto potraviny dokonalý tvar, avšak na čerstvosti im neuberá. Sú zdravé a chutné. Tesco ich ponúka zákazníkom v rámci sortimentu Perfectly Imperfect za výhodné ceny. Pre dodávateľov bola zavedená aj horúca linka, kde môžu nahlásiť potenciálny vznik potravinového odpadu.

Najdôležitejším projektom sa však stalo darcovstvo potravinových prebytkov v obchodoch. Spolubojovníkom Tesca je Potravinová banka Slovenska spolu s lokálnymi charitami, ktorí pomáhajú brániť potraviny pred vyhodením.  Ďalším a nemenej významným je pilotný projekt – kompostovanie v obchodoch.

 

Údaje, ktoré presvedčia

Z pohľadu dát, ktoré Tesco aktuálne (máj 2018) zverejnilo, vyplynulo, že medziročne sa podarilo znížiť potravinový odpad v prevádzkach na Slovensku o celých 20 %, a to najmä vďaka meraniam a zmenám v systémoch plánovania, objednávania a skladovania. Okrem zefektívnenia interných procesov sa Tescu podarilo tiež zvýšiť množstvo darovaných potravín aj vďaka tomu, že počet obchodov, ktoré darujú prebytky, neustále narastá. Aktuálne Tesco daruje potraviny na Slovensku zo 113 obchodov. V spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska dokázala spoločnosť darovať v roku 2017/18 ľuďom v núdzi 577 ton potravín, z čoho bolo možné pripraviť až 1,3 milióna porcií jedla. Do roku 2020 budú darovať potraviny všetky obchody s perspektívou stáleho znižovania potravinového odpadu, avšak s maximalizovaním potravinových darov. Ambícia je to veľká, avšak reálna, pretože za minulý rok sa podarilo darovať o 400 ton viac potravinových prebytkov ako predchádzajúci rok! 

Jedným z dôležitých cieľov udržateľného rozvoja je neplytvať nielen prírodnými zdrojmi, ale ani potravinami, ktoré sú pre ľudí  vzácnou komoditou.

Podporte iniciatívu Tesca a zapojte sa aj Vy do boja proti plytvaniu potravinami!

 

POZVÁNKA:

Navštívte SLOVAK FOOD FESTIVAL 26. mája od 16.30 hod. a TESCO FOOD WASTE ZÓNU, kde sa dozviete, ako Tesco bojuje proti plytvaniu potravinami a veľa zaujímavých informácií pre Vašu domácnosť pod taktovkou známeho šéfkuchára Jaroslava Ertla. Viac informácií získate tu: http://www.slovakfoodfestival.sk/bratislava/program/tesco-food-waste-zona/

 

Zobraziť celú aktualitu
Potešte sa a pomôžte pasik
Potešte sa a pomôžte

Second-hand NOSENE už niekoľko rokov spája štýlové nákupy a pomoc. Etablované podujatie Celodenné dobré nakupovanie tentokrát odštartuje spoluprácu s kozmetickou spoločnosťou AVON. Už 29. mája si budete môcť kúpiť unikátne kúsky od ambasádorov projektu AVON za zdravé prsia - Beáty Dubasovej, Aleny Heribanovej, Kvety Horváthovej, Romana Juraška či Petra Altofa alias Expl0iteda.

 

Túžite vlastniť oblečenie alebo doplnok od obľúbenej osobnosti a mať z nákupov skutočne dobrý pocit? Príďte v utorok 29. mája do NOSENE a doprajte si bez výčitiek. Celý výťažok z predaja poputuje dvom občianskym združeniam OZ Zdravá žena a OZ My Mamy. „Tak ako v Nosene, kde má každá vec svoj príbeh, aj za každým našim tričkom je príbeh ženy – bojovníčky za zdravé prsia. Či už je to žena, ktorá sama bojovala s rakovinou prsníka a svojou odvahou a silou inšpiruje svet alebo žena, ktorá fandí všetkým statočným ženám a pomáha meniť tento svet k lepšiemu. Spoločná myšlienka pomáhať ženám, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii, bola základným pilierom spolupráce spoločnosti AVON a NOSENE. Máme radosť a ďakujeme, že spoločné hodnoty pomoci vyznávajú aj naši dlhoroční ambasádori, ktorí sa rozhodli tento projekt podporiť a už teraz vieme, že májový charitatívny event je len prvým z mnohých spoločných iniciatív, ktoré pripravujeme,“povedala Jana Pohorelská, PR špecialista spoločnosti AVON pre Slovenskú republiku. 

 

Známe dámy a dvaja páni podporili túto myšlienku kúskami zo Zary, H&M, Manga ale i luxusnejšími z dielne Alexander Wang, Rag and Bone či Isabel Marant. Viaceré modely majú svoj jedinečný príbeh. Alena Heribanová darovala zlatý top od renomovanej stylistky Zuzany Kanisovej, Beáta Dubasová zas šaty, v ktorých nejeden raz zaspievala „Za dverami mojej izby“. Zaujala ma výborná myšlienka - dať druhú šancu šatám a zároveň tým pomáhať a podporiť dobrú vec výťažkom pre občianske združenia. Je mi to sympatické, aj blízke. Práve preto som sa do toho rada zapojila,“vysvetlila speváčka Beáta Dubasová. Moderátorka Kveta Horváthová darovala rafinovaný top od módnej návrhárky Veroniky Hložníkovej či elegantné večerné šaty. Prečo sa rozhodla pomôcť priblížila: „Vo svojom živote nezabúdam na tých, ktorí potrebujú pomôcť... Verím, že predajom týchto kúskov z môjho šatníka prispejem aspoň troškou na pomoc týraným ženám a ženám bojujúcich s rakovinou.“ Do Celodenného dobrého nakupovania sa zapojil aj známy youtuber Expl0ited.„Veci som venoval, lebo som chcel aby niekomu spravili aspoň takú radosť ako spravili mne,“ dodal.  

Zo spolupráce má radosť aj spolumajiteľka a manažérka NOSENE Katarína Hutyrová. „Teším sa, že osobnosti venovali čas vytriedeniu šatníkov a zapojili sa do podpory dobrej veci, ktorou je pomoc týraným ženám a ženám trpiacim tretím najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením – rakovinou prsníka. Je dôležité upozorňovať na tieto témy a vzájomne si pomáhať.“

 

Jedinečné voňavé kúsky zo šatníkov ambasádorov projektu AVON za zdravé prsia budú pripravené už 29. mája na akcii Celodenné dobré nakupovanie v NOSENE v Bratislave od 10.00 do 19.00.

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci Tesca si môžu dopriať ručne robené sladkosti z Hronoviecpasik
Zákazníci Tesca si môžu dopriať ručne robené sladkosti z Hronoviec

Pre veľký záujem zákazníkov o lokálne výrobky rozširuje spoločnosť Tesco po čerstvých potravinách aj ponuku trvanlivých výrobkov od farmárov a malých výrobcov. Od apríla tohto roka pribudlo na pulty v 20 hypermarketoch po celom Slovensku množstvo noviniek ako napríklad Košický med, levanduľový sirup, pečené konopné semienka či makový panenský olej.

Na pultoch označených špeciálnymi ľudovými ornamentmi si môžu zákazníci aktuálne vybrať spomedzi viac ako 700 výrobkov malých výrobcov potravín.

 

Jedným zo stovky malých dodávateľov je aj chránená dielňa SOLIDE SLOVAKIA, s. r. o., z Hronoviec v okrese Levice. Zamestnanci vyrábajú už ôsmy rok výnimočné sladkosti ako Košický med či cukrovú vatu.

„Výroba cukroviniek  je malá manufaktúra. Celý výrobný proces totiž vykonávame ručne podľa tradičných receptúr, najmä pri výrobkoch z bielkovej peny. Sme veľmi hrdí, že ako jedna z mála firiem s ručným výrobným procesom sme za naše produkty získali ocenenie Značka kvality SK,“ uviedla Edita Vincúr Kalitová, majiteľka firmy SOLIDE SLOVAKIA, s. r. o. V chránenej dielni aktuálne pracuje deväť zamestnancov, z toho šiesti sú so zdravotným postihnutím.

Manufaktúra SOLIDE sa stala dodávateľom Tesca vďaka programu podpory lokálnych farmárov a malých výrobcov potravín, ktorý reťazec spustil minulý rok. Tesco spustením programu vytvára podmienky na rast malých lokálnych firiem, ktoré doteraz nedodávali do veľkých reťazcov. Je to pre ne šanca zvýšiť predaj, výrobu a aj zamestnanosť. Reťazec pre malých farmárov a výrobcov pripravil exkluzívny priestor v predajni a aj špeciálne podmienky ako napríklad flexibilný objednávkový režim či distribúciu.

 

O spoluprácu s veľkým reťazcom sme sa snažili niekoľko rokov, až teraz nám vyšlo v ústrety Tesco. Pre našu spoločnosť spolupráca s Tescom znamená nielen stály odbyt výrobkov, ale aj stabilné miesta pre našich zamestnancov, rast firmy, modernizáciu výrobných priestorov, možnosť ďalej sa rozvíjať a byť konkurencieschopný. Aj preto môžeme náš sortiment neustále rozširovať. Spolupráca so spoločnosťou Tesco pre našu spoločnosť,  ako aj  zamestnancov predstavuje dosiahnutie cieľa – vidieť naše výrobky v predajniach Tesca, čo pre nás znamená, že sú dobré a kvalitné,“  dodala Edita Vincúr Kalitová.

 

Zákazníci v 20 hypermarketoch Tesco na jednom mieste nájdu stovky produktov malých lokálnych firiem ako napríklad medy, vína, cestoviny či mäsové a mliečne výrobky. Sortiment sa v jednotlivých predajniach odlišuje podľa ponuky dodávateľov v jednotlivých regiónoch. Aktuálne je v programe Tesca na podporu malých a stredných producentov zapojených 90 dodávateľov z celého Slovenska.

Zobraziť celú aktualitu
Spoločnosti Tesco Slovensko sa minulý rok podarilo znížiť objem potravinového odpadu o 20 %pasik
Spoločnosti Tesco Slovensko sa minulý rok podarilo znížiť objem potravinového odpadu o 20 %

 

Tesco, ako prvý a zatiaľ jediný maloobchodník v strednej Európe, začalo minulý rok aktívne bojovať proti plytvaniu potravinami a zaviazalo sa znižovať odpad zo svojich obchodov a distribučných centier. 

Spoločnosť preto začala intenzívnejšie sledovať a vyhodnocovať objem odpadu v prevádzkach, aby dokázala nájsť spôsob, ako potravinový odpad efektívne znižovať.  Minulý rok po prvýkrát spoločnosť publikovala svoje údaje o množstve potravinového odpadu a podľa tohtoročnej správy sa  podarilo dosiahnuť výrazný pokrok naprieč celou strednou Európou. Na Slovensku sa medziročne podarilo znížiť objem vyhodených potravín až o 20 % a ľuďom v núdzi darovať až 577 ton jedľa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuálna správa sa zameriava na údaje o presnom množstve potravinových prebytkov a odpadu, čo umožní spoločnosti Tesco prijať ešte efektívnejšie kroky na minimalizáciu množstva potravinového odpadu a zvýšenie objemu potravín darovaných ľuďom v núdzi.

 

Vo finančnom roku 2017/18 Tesco Slovensko predalo celkovo 564 659 ton potravín, z čoho vznikli nepredané potravinové prebytky v množstve 8 521 ton.V tomto objeme sú započítané potraviny vhodné na ľudskú spotrebu, ale aj potraviny nevhodné na ďalšiu konzumáciu pre ľudí, na krmivo pre zvieratá a potraviny zlikvidované ako odpad. V porovnaní s predchádzajúcim rokom Tesco Slovensko znížilo množstvo celkového potravinového odpadu o 20 %, z 9 957 ton na7 934 ton. Z tohto množstva sa darovalo 586 ton prebytkov vhodných na ľudskú spotrebu vrátane 9 ton, ktoré sa použili ako krmivo pre zvieratá.

 

„Sme presvedčení, že kým medzi nami existujú ľudia, ktorí nemajú prostriedky na to, aby si každý deň zabezpečili výživné jedlo, nemalo by sa vyhadzovať nič, čo sa dá bezpečne zjesť. V znižovaní potravinových prebytkov z našich prevádzok sa nám podarilo za dva roky dosiahnuť vynikajúci pokrok, avšak máme ešte pred sebou veľa práce. Sme veľmi vďační našim kolegom za ich prácu, pretože bez ich úsilia a podpory v boji proti plytvaniu potravinami by sme nedokázali dosiahnuť takéto úžasné výsledky. V budúcnosti chceme pracovať rovnako tvrdo, aby sme splnili svoj záväzok, a dúfame, že sa k nám pridajú aj ďalší predajcovia a spoločnosti,“ povedal Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesco Slovensko.

 

V rámci záväzku do budúcnosti Tesco od minulého roka zlepšilo svoje interné procesy v plánovaní a objednávaní tovaru, čo pomohlo znížiť množstvo potravín blížiacich sa k dátumu spotreby či dátumu minimálnej trvanlivosti a zvýšiť objem potravín darovaných potravinovým bankám alebo miestnym dobročinným organizáciám. Výsledkom týchto zmien a angažovanosti kolegov v celej spoločnosti bolo zníženie objemu potravinového odpadu z prevádzok Tesco v celej strednej Európe z 54 102 ton v roku 2016/17 na 38 054  ton, teda o výrazných 30 %. Zo svojich prevádzok na českom, maďarskom, slovenskom a poľskom trhu Tesco darovalo potravinovým bankám a dobročinným organizáciám spolu 10 639 ton potravín, čo predstavuje viac ako 25 miliónov porcií jedla pre ľudí v núdzi.

 

Okrem zlepšených a optimalizovaných procesov bojuje Tesco proti plytvaniu potravinami aj prostredníctvom vlastného programu  darovania potravín. Už 600 predajní v strednej Európe odovzdáva potravinové prebytky do potravinových bánk a dobročinným organizáciám. Na Slovensku v spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska daruje každý deň potravinové prebytky ľuďom v núdzi 113 obchodov. Tesco chce dosiahnuť, aby do roku 2020 všetky predajne spoločnosti v strednej Európe odovzdávali potravinové prebytky dobročinným organizáciám.

 

Minulý rok spoločnosť Tesco predstavila nový sortiment ovocia a zeleniny pod názvom „Perfectly Imperfect“. Cieľom bolo pomôcť dodávateľom predať aj neštandardne tvarované ovocie a zeleninu, ktoré by inak skončili v odpade už u pestovateľa. Tesco svojim dodávateľom poskytuje pomoc aj  efektívnou distribúciou produktov v čase nezvyčajne bohatej úrody. V strednej Európe nedávno spustila Horúcu linku pre potravinový odpad, na ktorú môžu dodávatelia nahlasovať svoj potenciálny potravinový odpad a spoločnosť im pomôže situáciu vyriešiť.

 

Podrobnosti o Správe Tesco o potravinovom odpade nájdete na: https://www.tescoplc.com/

Na presnosť údajov o potravinovom odpade v limitovanom rozsahu dohliada spoločnosť KPMG LLP v súlade s normami na zabezpečenie kvality ISAE 3000.

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci Tesca rozhodnú o víťazoch grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhamepasik
Zákazníci Tesca rozhodnú o víťazoch grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame

 

Od dnešného dňa do 4. júna 2018 môžu zákazníci Tesca hlasovať za miestne charitatívne projekty v rámci programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Cieľom je podporiť miestne organizácie a pomôcť komunitám po celom Slovensku.Tesco prerozdelí spolu takmer 170-tisíc eur v 77 regiónoch.

 

Do hlasovacej fázy v štvrtej edícii grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame postúpilo 231 projektov, ktoré vyberala zo 450 návrhov odborná komisia zložená zo zástupcov spoločnosti Tesco a nezávislých partnerov z Nadácie Pontis. Spoločne a na základe splnenia formálnych požiadaviek rozhodli, ktoré projekty postúpia do hlasovacej fázy. Kritériami na výber projektov bola miera dosahu na miestnu komunitu, zapojenie a dobrovoľníctvo miestnych komunít a plánovaný rozpočet,“ uviedla PR manažérka Lucia Poláčeková.

 

Od 7. mája do 4. júna rozhodujú zákazníci Tesca, akú výšku finančného grantu získajú všetky súťažiace projekty v obchodoch Tesco po celom Slovensku. Novinkou tohto ročníka je, že granty získajú v každom regióne všetky tri súťažiace projekty podľa počtu hlasov, a to 1 300 eur, 600 eur a všetky projekty na treťom mieste budú podporené sumou 300 eur.

Počas obdobia hlasovania dostanú zákazníci po každom nákupe pri pokladni jeden žetón. Tieto žetóny môžu potom použiť na to, aby na vyčlenených miestach hlasovali za svoje obľúbené projekty, kde zároveň získajú aj ďalšie informácie o miestnych mimovládnych organizáciách a ich projektoch, ktoré súťažia v kategóriách: podpora zdravia a športu, podpora vzdelávania, rozvoj komunitného života a kultúry, podpora zdravého životného štýlu, ochrana prírody a životného prostredia, sociálna pomoc.

Projekty pomôžu zlepšiť život v miestnych komunitách rôznymi kreatívnymi prístupmi. Pomocou príspevkov 1 300 eur, 600 eur a 300 eur by chceli žiadatelia napríklad postaviť detské ihriská, stráviť čas plný nových zážitkov prostredníctvom detských táborov pre znevýhodnené deti, zorganizovať miestne podujatia, športové aktivity či zamerať sa na výsadbu zelene.

Pre spoločnosť Tesco má podpora miestnych komunít veľký význam. Program bol vyhlásený už po štvrtýkrát a v predchádzajúcich troch edíciách zákazníci odovzdali viac ako 10 miliónov hlasov. Zoznam zúčastnených mimovládnych organizácií, aktuálny počet hlasov, ako aj ďalšie informácie o súčasnej i predošlých edíciách programu môžete sledovať na https://pomahame.tesco.sk/.

 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio