LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.

Tipy na zdravé vianočné recepty od slovenských farmárov

Tipy na zdravé vianočné recepty od slovenských farmárov

Zákazníci Tesca si môžu vianočné hodovanie tento rok pripraviť aj s pomocou výrobkov od malých lokálnych výrobcov a rodinných farmárov. Tesco totiž od septembra ponúka výrobky malých producentov z regiónov z celého Slovenska na exkluzívnom mieste vo vybraných hypermarketoch.


Zákazníci tak môžu nájsť v pútavých regáloch označených slovenskými čipkovými vzormi a fotkami výrobcov medy, vína, cestoviny, mäsové, pekárenské a mliečne výrobky. Na projekte Tesca spolupracovalo s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré aktívne pomáhalo pri výbere malých slovenských producentov. Tesco vyšlo firmám v ústrety – objednávkový režim alebo distribúciu majú prispôsobenú podľa ich potrieb tak, aby mohli rásť.

Chceli sme ponuku pre zákazníkov spestriť o kvalitné lokálne potraviny výrobcov, ktorí zatiaľ nemajú veľa skúseností s dodávaním do veľkých reťazcov. Ich ponuka je jedinečná a typická pre konkrétny región ako napríklad liečivé čaje, horské medy či lokálne vína. V ich ponuke sú najmä zdravé potraviny ako bezlepkové zmesi na pečenie chleba a koláčov, fit tyčinky alebo špaldové cestoviny, takže pochutiť si môžu aj zákazníci so špeciálnou diétou,“ uviedla Lucia Poláčeková, PR manažérka Tesca na Slovensku.

Ľudia v 20 hypermarketoch Tesco na jednom mieste nájdu vyše 500 produktov malých lokálnych firiem. Sortiment sa v predajniach odlišuje podľa ponuky dodávateľov v jednotlivých regiónoch. Aktuálne je v programe Tesca na podporu malých a stredných producentov zapojených 50 dodávateľov z celého Slovenska.

Tipy na zdravé vianočné výrobky a recepty od malých farmárov:
Výrobky:

 • Oriešky v mede (výrobca Apimed, Dolná Krupá) – Medmed už tradične patrí k Vianociam.  Nielen lieči, ale i výborne chutí. Môže sa pridávať do koláčov, zákuskov, avšak najlepší je na oblátke či chlebíku.  Ak sa k nemu pridajú oriešky, ide o dokonalú kombináciu.  Oriešky v agátovom mede by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Tento zdravý a skutočne prírodný a kvalitný produkt neobsahuje žiadne konzervanty.
 • Klátovský olej 200 °C bez vône (výrobca BÚŠLAK OIL, Dunajský Klátov) – Slnečnicový olej bez výraznej vône je ideálny na zdravé vyprážanie a fritovanie. Ide o 100 % prírodný produkt vyrobený bez použitia chémie. Je vyrábaný lisovaním za studena, výlučne z prvého lisovania. Vďaka unikátnej technológii výroby si zachováva nutrične cenné látky v prírodnej forme ako napríklad vitamín E, antioxidanty a stopové prvky.

 

Recepty:

 • Bezlepkové mäkké medovníčky (výrobca Imrich Goliaš – LIANA-GOLF, Raslavice)Tesco recepty

Suroviny: 200 g  Cake mix Liana, 200 g  Fine mix Liana, 3 vajcia, 70 g maslo, 140 g práškový cukor, 5 lyžíc medu

Na potretie: 1 žĺtok + 1 lyžica voda

Poleva: 1 bielok, 200 g práškový cukor 3-krát preosiaty, 1 lyžica kukuričný škrob

Postup: Do misky si dáme múku s cukrom a postupne pridáme ostatné suroviny:  vajcia, zmäknuté maslo a med. Vypracujeme hladké cesto, ktoré zabalíme do potravinovej fólie a necháme 24 hodín v chladničke. Následne cesto rozvaľkáme na 3-5 mm hrúbku. Vykrajujeme rôzne tvary.  Uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a upečieme vo vyhriatej rúre na 170 °C cca 7 – 8 minút. Majú byť svetlé, aby sa príliš nevysušili. Ešte horúce ihneď potierame vymiešaným žĺtkom s vodou. Zdobíme bielkovou polevou.

 • Rýchle bezlepkové muffiny (výrobca Imrich Goliaš – LIANA-GOLF, Raslavice)Tesco recepty

Suroviny: 300 g Fine mix Liana, 180 g cukru, 2 vajcia, 300 ml mlieka (sladké alebo acidofilné), 3 lyžice džemu, 100 ml oleja, podľa chuti kúsky čokolády, drvené orechy, sušené hrozienka..

Postup: Vyšľaháme vajíčka s cukrom, postupne pridáme mlieko, olej a džem. Nakoniec zľahka primiešame Fine mix Liana. Môžeme pridať podľa chuti napr. kúsky čokolády, drvené orechy, sušené hrozienka. Cesto nalejeme do papierových košíčkov uložených vo forme na pečenie muffinov a upečieme pri teplote 180 °C 15 – 20 minút. Na ozdobu odporúčame šľahačku pripravenú so stabilizátorom šľahačky Liana, ktorý vyrábame v 25 príchutiach bez lepku a umelých farbív.

Tlačiť
Kategória: Aktuality

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Poradna
Dnes je 19. 08. 2018, meniny má Lýdia.
Poďme k vode – so Saforelle® Bébé s ruksačikom
Stavte na prvotriednu jemnú hydratačnú starostlivosť od AVONu!
Neera – očista, sila a štíhle krivky bez hladovania
Čistenie pleti nebolo nikdy ľahšie vďaka novinke od AVONu!
Náhodný článok
Knihy do ucha pre školákov. A aj ich rodičov. Knihy do ucha pre školákov. A aj ich rodičov.
Žiaci a študenti sa po prázdninách vrátili do školských lavíc a mnohí z nich tak budú mať menej času na čítanie ako v letných mesiacoch. (Podobne ako ich rodičia.) Aj na to však existuje jednoduché riešenie: ak má vaša ratolesť smartfón, stačí aplikácia Audiolibrix dostupná pre operačné systémy   iOS   či   Android  , slúchadlá a audiokniha môže vyplniť každú voľnú chvíľu medzi školou a krúžkami či pri cestách autobusom alebo vlakom. Pre tie bez smartfónu rovnako dobre poslúži aj obyčajný mp3 prehrávač.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Tesco mobile znižuje cenu internetových balíkovpasik
Tesco mobile znižuje cenu internetových balíkov

 

Surfovanie po internete či četovanie s priateľmi v najširšej 4G sieti bude od 8. septembra 2018 pre zákazníkov Tesco mobile opäť výhodnejšie. Značkový operátor totiž znižuje ceny troch mesačných internetových balíčkov až o 25 %! 

 

Tesco mobile ponúkne nové ceny balíčkov pre majiteľov predplatenej karty Bodka už od 3 eur za 500 megabajtov dát mesačne. Doteraz to boli štyri eurá mesačne. Podobne operátor zníži aj ceny ďalších dvoch dátových balíčkov – za 1 500-megabajtový balík zaplatia zákazníci 6 eur a za 3 000-megabajtový balík 9 eur. Pôvodné ceny balíčkov boli 8 a 12 eur. Zmeny platia pre predplatenú kartu Bodka.

 

„Novými cenami dátových balíčkov sme chceli potešiť našich zákazníkov, ktorí využívajú internetové surfovanie vďaka rýchlej 4G sieti čoraz intenzívnejšie. Chceme, aby bol pre nich internet s Tesco mobile dostupnejší, či už ho využívajú na čítanie správ, kontakt s priateľmi alebo na sledovanie videí či sťahovanie aplikácií. Vďaka ešte výhodnejším cenám tak zákazník môže napríklad pri balíčku Internet1500 ročne ušetriť až 24 eur,“ uviedol Alexander Vlčko, marketingový manažér Tesco mobile.

 

Zníženie cien dátových balíčkov Tesco mobile:

 • Internet500 zo 4 EUR na 3 EUR mesačne
 • Internet1500 z 8 EUR na 6 EUR mesačne
 • Internet3000 z 12 EUR na 9 EUR mesačne

 

Aj po znížení cien platí, že ak zákazník nevyužije celý objem balíčka, neminuté dáta sa mu bezplatne prenesú do ďalšieho obdobia. Pri surfovaní sa zákazníci Tesco mobile nemusia obmedzovať, keďže robustná sieť 4G pokrýva takmer 94 % obyvateľov. Môžu tiež surfovať v 3G či 2G sieti, doma i v zahraničí.

 

Tesco mobile mení aj ponuku služby Internet na deň. Po novom zákazníci s týmto produktom získajú vyšší objem dát – namiesto 200 dostanú až 300 megabajtov dát za novú cenu 0,5 eura na celý deň. Teší nás, že zákazníci využívajú internet čoraz viac, a preto im chceme naservírovať náležitú porciu dát. V prepočte na pomyselný megabajt surfujú pritom ešte výhodnejšie ako doteraz,“ vysvetlil Alexander Vlčko.

 

Dôvodom úpravy je podľa neho rast dátových potrieb zákazníkov, ktorí častejšie dosahujú strop denného objemu dát. Cieľom bolo zachovať komfort používania pre zákazníkov denného internetu, aby si nemuseli vo zvýšenej miere obnovovať objem dát a aby nerušene surfovali počas celého dňa.

 

Majitelia predplatenej karty Bodka budú o novinkách informovaní aj prostredníctvom SMS.Predplatená SIM karta Bodka je dostupná v predajniach Tesco po celom Slovensku aj v e-shope na webovej stránke www.tescomobile.sk. Zákazník si ju môže pohodlne objednať z domu i aktivovať cez internet. Doručenie SIM karty je pritom úplne zadarmo.

 

Práve vďaka jednoduchosti a užitočnosti služieb, na ktorú kladie Tesco mobile dôraz, je dlhodobo najodporúčanejším operátorom na trhu predplatených kariet.1

 

1 Prieskum Ipsos CSI, jún 2018. Viac informácií nájdete tu.

Zobraziť celú novinku
Levanduľová farma zo Záhoria rozkvitá aj vďaka Tescu pasik
Levanduľová farma zo Záhoria rozkvitá aj vďaka Tescu

K takmer stovke lokálnych farmárov a malých výrobcov potravín, ktorí dodávajú aktuálne svoje výrobky do 20 hypermarketov Tesco na Slovensku, patrí aj levanduľová farma Levanduland zo Záhoria. Farma sa zapojila do programu podpory malých slovenských výrobcov potravín, ktorý minulý rok spustilo Tesco a  rozvíja spoluprácu s ďalšími pestovateľmi aj naďalej. 

Tesco malým výrobcom ponúka nielen priestor na predávanie svojich produktov v rámci vybraných prevádzok, ale aj špeciálne zmluvné podmienky, flexibilný objednávkový režim či distribúciu. Cieľom je podporiť rast malých firiem, z ktorých mnohé nemajú skúsenosti s dodávaním tovaru do reťazcov. Aktuálne nájdu zákazníci viac ako 700 výrobkov od malých lokálnych dodávateľov na pultoch 20 hypermarketov Tesco označených špeciálnymi ľudovými ornamentmi. Ponuka sa v predajniach odlišuje podľa dodávateľov v jednotlivých regiónoch.  

 

Mladá firma Levanduland, ktorá pestuje levanduľu pri Malackách od roku 2014, dodáva do predajní Tesco levanduľové vína, džemy, sirupy a likér.Vďaka spolupráci s veľkým reťazcom, ako je Tesco, sa nám zvýšil predaj výrobkov. Vznikol tak priestor na testovanie a výrobu nových produktov, na ktorých neustále pracujeme. Aktuálne pripravujeme rad prírodnej levanduľovej kozmetiky. Najviac nás teší, že naše produkty sú vďaka Tescu pre našich zákazníkov oveľa viac dostupné ako predtým,“ povedal Miroslav Bertovič, spolumajiteľ Levandulandu.

 

Projekt Tesca vníma dodávateľ veľmi pozitívne, pretože je určený pre začínajúce a malé podniky, ktoré môžu len ťažko konkurovať nadnárodným spoločnostiam. „Projekt Tesca na podporu malých lokálnych dodávateľov pomáha aj lepšej zamestnanosti v regióne. Sme vďační za možnosť reprezentovať kvalitné domáce výrobky a región v sieti obchodov Tesco,“ dodal M. Bertovič.

 

Majitelia farmy vysadili prvé sadenice pred štyrmi rokmi. Prvý rok pracovali na založení samotného poľa, až neskôr, pri prvej väčšej úrode začali uvažovať, akými rôznymi spôsobmi by ju mohli spracovať a využiť. Levanduľa je jedinečná bylinka, ktorá má takmer nekonečné možnosti využitia a našla si svoje miesto nielen na našom trhu, a to v rôznych oblastiach, či v potravinárstve, kozmetike alebo bytovom dizajne. Má antistresové, upokojujúce, protizápalové a dezinfekčné účinky, blahodarne pôsobí na rôzne kožné problémy, urýchľuje hojenie rán, pomáha pri dýchacích ťažkostiach, proti migréne a nespavosti. My sme sa ju rozhodli využívať hlavne na kulinárske účely, čo je stále ešte menej známa oblasť jej využitia,“ doplnila Simona Slobodová z Levandulandu.

 

Farma má aktuálne v ponuke rôzne druhy ovocných džemov s levanduľou, pričom najväčší záujem je aj v sieti Tesco obchodov o čučoriedkový, aróniový alebo malinový. Okrem toho vyrábajú aj niekoľko druhov sirupov, napr. čistý levanduľový, s čučoriedkou alebo aktuálnu letnú novinku – levanduľové mojito. „Veľmi obľúbené je biele a ružové perlivé levanduľové víno, ktoré vzniklo spojením čerstvých kvetov našej levandule s kvalitnými bobuľami z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Zákazníci vyhľadávajú aj náš levanduľový likér. Našimi najnovšími produktmi na aktuálnu letnú grilovaciu sezónu sú brusnicová a slivková omáčka na syry a mäso, obe vyrábané v jemnej aj čili verzii,“ prezradila Simona Slobodová.

 

Aj vďaka spolupráci s Tescom farma rozširuje pole. Levanduland má na ploche jedného hektára aktuálne zasadených vyše 8 000 rastliniek vypestovaných už z vlastných sadeníc. Farma pestuje dva kultivary najznámejšej levandule lekárskej, ktorá je v našich končinách známa aj ako levanduľa úzkolistá alebo angustifolia. „Nepoužívame žiadne postreky a hnojivá, všetko máme v bio kvalite,“ uzavrel Miroslav Bertovič.

 

Pozrite sa na vlastné oči, ako sa darí LevandulanduVIDEO

 

 

 

Tipy na pestovanie levandule:

 • Strihania sa netreba báť – aby sa rastlinka pekne zahustila, je potrebné ju ostrihať až po drevnatú časť.
 • V záhradke sa jej darí lepšie ako v kvetináčoch. V prípade, že ju chcete pestovať na balkóne, odporúčame veľký kvetináč, umiestniť ju na slnečné miesto a polievať len striedmo.
 • Má rada veľa miesta, preto odporúčame dodržiavať vzdialenosť cca 50 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Počas leta motivuje k top športovým výkonompasik
Počas leta motivuje k top športovým výkonom

 

Leto prajem outdoorovým športom. Či sa už rozhodnete pre beh divočinou, jazdu na kolieskových korčuliach, bicyklovanie po cestách či horskými chodníčkami, alebo pre jogu v mestskom parku, k osobným výkonom vás bude motivovať hudba, ktorú si pri športovaní zapnete do slúchadiel. 

 

Spoločníkom, ktorý vám bude toto leto neúnavne fandiť pri dosahovaní osobných rekordov, je mp4 prehrávač na šport Orava MBT-4/16G. Prenosný audio/video prehrávač vybavený Bluetooth technológiou prehrá vaše obľúbené songy zo vstavanej pamäťovej jednotky, ale aj z éteru, keďže slúži aj ako rádio. Okrem prehrávania hudby, videí, prezerania fotiek a čítania e-kníh vám umožní aj nahrávanie cez vstavaný mikrofón, pričom nahraté audio súbory ľahko uložíte do pamäte zariadenia vo formáte wav alebo mp3. Disponuje 1,8´´ LCD obrazovkou s rozlíšením 160 x 128 pixlov a 260 000 farbami, 7 predvoľbami nastavenia ekvalizéra a vstavaným nabíjateľným akumulátorom. Keď sa pri vašom nabíjaní pre maximálny športový výkon on sám vyšťaví, ľahko ho nabijete cez USB vstup v počítači, alebo cez AC adaptér. Na jedno nabitie vám poskytne až 7 hodín „hecovania“ k top športovým výkonom. Hoci sám veľa neváži (35 g), je to vážny pomocník pri dosahovaní vytýčených športových mét. Ľahko sa obsluhuje, v príslušenstve nájdete slúchadlá do uší a v robustnejšom vyhotovení sklo a kov ho kúpite v dvoch verziách – s kapacitou vstavanej pamäte 4 G a 16 G.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Neprehliadnite nové odtiene obľúbeného tekutého rúžu od AVONu!pasik
Neprehliadnite nové odtiene obľúbeného tekutého rúžu od AVONu!

 

Spoločnosť AVON Cosmetics prináša 8 nových odtieňov obľúbeného tekutého rúžu z dekoratívnej kozmetiky mark., ktoré budú vaše pery jednoznačne milovať! Vďaka dokonalému plnému krytiu sa budete cítiť sebavedomo a atraktívne. 

 

 

AVON rozširuje paletu rúžov o 8 nových odtieňov tekutého rúžu značky mark. Objavte očarujúci lesklý efekt, ktorý trvá alebo dokonale matný vzhľad bez vysúšania. Siahnite po rúži, ktorý perfektne doplní váš letný look. Rúž má intenzívnu kryciu farbu, vďaka čomu vydrží hodiny bez vysúšania. S praktickým aplikátorom si vyčarujete krásne pery jednoducho, precízne a hlavne bez roztekania.

 

Pavel Bauer, oficiálny vizážista AVON odporúča nové odtiene rúžov: Fantastické odtiene v lesklej a matnej verzii. Dokonale sedia na perách a majú dlhú výdrž. Vďaka perfektnému aplikátoru sa jednoducho nanášajú a môžete ich navzájom kombinovať.“

 

 

Tekutý rúž s lesklým efektom

Objem: 7 ml

Bežná cena: 6,90 €

 

Tekutý rúž s matným efektom

 Objem: 7 ml

 Bežná cena: 6,90 €

Zobraziť celú novinku
Hlad a smäd vás už na cestách nedostanú!pasik
Hlad a smäd vás už na cestách nedostanú!

 

Do cestovnej chladničky Orava TF-240 s termoelektrickým chladiacim boxom s objemom 24 litrov sa okrem potravín zmestí aj 6 stojacich PET fliaš. 

 

 

Vďaka sieťovej šnúre ju ľahko pripojíte k elektrickej sieti alebo k 12 V autokonektoru, takže s vami pocestuje aj v kufri. Má kvalitnú izoláciu, ľahko sa prenáša, „pracuje“ ticho a vydrží akýkoľvek transport. Dokáže chladiťo 9 až 12 °C pod teplotu okolia a zároveň ohrievať až do max. 50 °C. Je na vás, či si na chladničke zvolíte funkciu chladenia alebo ohrevu podľa toho, či si prajete mať uvarené jedlo pripravené na teplú konzumáciu počas jazdy autom, alebo práve máte chuť na dúšok svojho obľúbeného, správne vychladeného nápoja. Na Orava TF-240 nedáte dopustiť na žiadnej kempovačke, pikniku, chate či na cestách k moru i za vysokými horami. Môže byť vaša za 59,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Melónový Tesco príbeh - Súčasťou Príbehu písaného s chuťou bola aj pomoc - pasik
Melónový Tesco príbeh - Súčasťou Príbehu písaného s chuťou bola aj pomoc -

Letnú sezónu si mnohí nevedia predstaviť bez šťavnatých melónov. Aj preto je ďalším zo série Príbehov písaných s chuťou práve príbeh o melónoch. Príbeh o Sárinej neodolateľnej pizze z melóna, ktorý môžete vidieť v najnovšej reklamnej kampani Tesco, má však aj svoju menej známu, ale o to krajšiu stránku. Pri tvorbe reklamnej kampane nevyšlo  žiadne jedlo nazmar! Zvyšky melónov, ktoré boli použité v reklamnej kampani, darovalo Tesco  bratislavskej zoo a zvieraciemu parku Malkia.  

Príbeh Sárinej neodolateľnej pizze z melóna skrýva v sebe nielen inšpiráciu, ale aj prázdninovú atmosféru, ku ktorej patrí rodinná zábava pri bazéne a šantivé deti. A hoci otec márne skúša, ako deti dostať von z bazéna, mama, vie ako na to. Pripraví jedinečnú špecialitu zo šťavnatého melóna bez jadierok s voňavými ploskými broskyňami. Príbeh s receptom nájdete na tesco.sk.

 

Sárin recept na neodolateľnú pizzu z melóna je ďalším z Príbehov písaných s chuťou, pretože za každým jedlom, ktoré milujeme, sa skrýva príbeh. V tomto prípade je to aj príbeh jedla, ktoré máme radi a nechceme, aby vyšlo nazmar. Pokiaľ ho nie je možné v prvom rade darovať ľuďom v núdzi, daruje ho Tesco organizáciám, ktoré ho môžu využiť ako krmivo pre zvieratá. Množstvo zvyškov melónov, ktoré boli vyžité pri reklamnej kampani, bolo takto darovaných do bratislavskej zoo a parku Malkia.Po natáčaní reklamy sme  venovali zvyšky zo 60 vodových melónov bratislavskej zoologickej záhrade a zvieraciemu parku Malkia na prikŕmenie zvierat,“ uviedla Katarína Pšenáková, CSR manažérka spoločnosti Tesco na Slovensku.

 

Aj vďaka Tescu môžeme zvieratkám v ZOO Bratislava spestriť jedálniček tak, aby mali všetky potrebné živiny. Zároveň nám dary pomáhajú šetriť  náklady, čo je pre zoo veľkou pomocou,“ dodala marketingová manažérka bratislavskej zoo Alexandra Ritterová.

 

Tesco sa zaviazalo, že do roku 2020 budú všetky obchody v strednej Európe vrátane Slovenska odovzdávať nepredané potravinové prebytky vhodné na ľudskú konzumáciu potravinovým bankám  a charitatívnym  organizáciám.  Vo finančnom roku 2017/18 takto Tesco Slovensko darovalo až 586 ton potravín. Aj vďaka takmer každodennému darovaniu potravín ľuďom v núdzi, prípadne ako krmivo pre zvieratá sa nám podarilo medziročne znížiť množstvo potravinového odpadu až o 20 %.

Zobraziť celú novinku
Na cestách vás zabaví!pasik
Na cestách vás zabaví!

 

Aj cesta na dovolenku môže byť zábavná, ak si do batožiny pribalíte prenosný DVD prehrávač Orava PD-320 A, ktorý vám vyplní nudné okamihy filmami, obľúbenými TV reláciami, klipmi, vtipnými videami aj letnými hitmi. 

 

Na 7-palcovej LCD obrazovke si vychutnáte obraz v dostatočnej kvalite, zvuk si môžete pustiť zo vstavaných stereo reproduktorov alebo cez slúchadlá. Na výber máte filmy z DVD diskov, posťahované filmové lahôdky z USB alebo SD karty alebo vďaka zabudovanému DVBT-2 prijímaču (Kodek H.264) aj z ponuky digitálneho TV vysielania. Vďaka kompatibilným rozmerom je na cestovanie praktickejší ako notebook, jeho nespornou výhodou je aj príslušenstvo do auta – druhý LCD monitor, popruhy na pripevnenie na opierky predných sedadiel pre spolucestujúcich vzadu, diaľkové ovládanie a 12 V kábel na nabíjanie aj cez zapaľovač v aute. Je vybavený Anti-Shock systémom proti otrasom, napája sa zo siete, ale pracuje aj z nabitého Li-ion akumulátora. Na jedno nabitie vám poskytne približne 2 hodiny zábavy. Môže byť váš za 159 €.  www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Čo s nadbytkom jahôd, čerešní, reďkoviek? Skúste ich usušiť, zmraziť alebo zavariťpasik
Čo s nadbytkom jahôd, čerešní, reďkoviek? Skúste ich usušiť, zmraziť alebo zavariť

Slováci milujú záhradníčenie a možnosť vypestovať si vlastné ovocie, zeleninu a bylinky ocenia nielen rodiny s deťmi alebo priaznivci zdravého životného štýlu. Najlepšie totiž chutí jahoda priamo zo záhonu a nie je nič lahodnejšieho, než sa zahryznúť do broskyne odtrhnutej priamo zo stromu. Paradajky z vlastnej záhradky tiež krásne voňajú, rovnako ako mrkva alebo reďkovky. Čo keď sa vám ale urodilo viac plodín, než stačíte zjesť?

Pokiaľ chcete ovocie či zeleninu zakonzervovať na dlhšiu dobu, siahnite po sušičke ovocia. "Sušičky potravín môžete využiť nielen na sušenie ovocia, ale aj húb, zeleniny alebo byliniek. Doma nasušené potraviny sú oveľa lacnejšie a zdravšie ako kupované, zároveň presne viete, čo obsahujú. Elektrické sušičky podstatne zrýchľujú proces sušenia, ktorý v minulosti trval niekoľko dní. Teraz je to otázka niekoľkých hodín," konštatuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datart. Potraviny sušené klasicky na plechu navyše môžu chytiť pleseň, pretože zo spodnej strany chýba prísun vzduchu. V sušičke naopak vzduch priebežne cirkuluje a vďaka regulácii teploty pri niektorých modeloch máte celý proces sušenia pod kontrolou.

"Základný počet sít na sušenie býva rozšíriteľný až o niekoľko poschodí a výborná je aj fólia alebo miska na drobné, drvené či namixované potraviny. Sušičky využívajúce technológiu infračerveného sušenia, teda rovnaký princíp ako sušenie na slnku, uchovávajú v potravinách všetky dôležité látky ako vitamín D a minerály, u mäsa alebo rýb navyše pôsobia proti rozkladu,"dodáva Iva Pavlousková.

 

Z ovocia a zeleniny si zároveň môžete pripraviť osviežujúce a vitamínmi nabité smoothie. "Veľký boom smoothie makerov začal zhruba pred tromi rokmi. Zákazníci pôvodne kupovali lacnejšie produkty, ale teraz čoraz častejšie prechádzajú na kvalitnejšie prístroje - teda s vyšším výkonom, vyššou rýchlosťou otáčok, automatickými programami alebo s funkciou samočistenia. Tiež požadujú, aby smoothie makier vedel rozmixovať aj tvrdšie suroviny, napríklad orechy, koreňovú zeleninu alebo ľad," upresňuje Iva Pavlousková.

Ovocie môžete spracovať aj do džúsu alebo muštu. "Pomôžu vám s tým odšťavovače, ktoré šťavu oddelia od zvyšnej vlákniny. Tú môžete buď vyhodiť, alebo spracovať napríklad na drť," opisuje Iva Pavlousková. "Vyberať môžete z dvoch typov odšťavovačov: odstredivého a šnekového. Ten prvý vytvorí osviežujúcu číru šťavu, čo ocenia ľudia, ktorým nevyhovuje konzistencia smoothie. Naopak šnekový odšťavovač vytvorí koncentrovanejšiu šťavu s väčším množstvom živín a vlákniny."

 

Nastrúhať zeleninu, zamiešať cesto na ovocný koláč, restovať zeleninu, pripraviť kompót, rozmixovať smoothie či polievku v mixéri alebo variť v pare dokáže aj multifunkčný robot. Využijete ho navyše celoročne, nielen počas letnej sezóny.

 

Mixér Philips HR3556/00

V oceľovom mixéri z kolekcie Vivo pripravíte zdravý a chutný kokteil počas niekoľkých málo sekúnd. Vo veľkej 2l mixovacej nádobe rozmixujete suroviny na polievku či omáčku pre celú rodinu. Menšiu 600ml fľašu si môžete vziať so sebou, ostrie len vymeníte za veko a môžete vyraziť. O kvalitné spracovanie potravín sa stará výkonný 700W motor v kombinácii s ProBlend 6 technológiou zaručujúcou ešte jemnejšie mixovanie. Podľa druhu jedál si volíte jednu z piatich rýchlostí. V ponuke je tiež pulzný režim. Cena je 89,90 €.

Zobraziť celú novinku
Keď príde čas na nealko...pasik
Keď príde čas na nealko...

 

Aj keď je leto asi najlepším obdobím na vychladený sekt, vždy sú situácie, keď si alkohol nemôžeme dovoliť. Buď trpíte zdravotnými problémami, potrebujete šoférovať, alebo jednoducho nechcete piť. Aj vtedy však existuje riešenie. Svieži drink na raňajky aj počas práce. 

 

Radí hlavná enologička spoločnosti Hubert J.E. Ingrid Vajcziková

Šumivé víno vďaka bublinkám a jemnej aróme chutí 

naozaj hocikedy. Pohárik sektu prináša akejkoľvek príležitosti istú noblesu a v kombinácii s jedlom sa jeho chute navyše výborne prepoja. V súčasnosti je dokonca populárny trend takzvaných „champagne breakfast“ – teda raňajok so šumivým vínom.

 

Sekt teda nie je už iba prostriedkom, ako si užiť večer s priateľmi alebo osláviť promócie. Je taktiež spoločníkom všedných momentov, z ktorých naopak robí niečo výnimočné. Len si treba dať pozor na obsah alkoholu.

Ak potrebujete zostať s čistou hlavou, siahnite po nealkoholickom Huberte. Počas jeho výroby sa pri nízkej teplote vo vákuu odstráni alkohol. Charakteristické vlastnosti však zostanú veľmi blízke bežnému šumivému vínu.

 

Dôležitý je prvý dojem

Pri akomkoľvek drinku ale nikdy nerozhoduje iba chuť či vôňa. Spravidla prvou vecou, ktorou nás nápoj osloví, býva farba a krásne perlenie. Práve vzhľad zanechá prvý dojem, čo rozhoduje o tom, či nápoj ochutnáte.

V našom Hubert portfóliu preto ponúkame ako biely Hubert nealkoholický, tak aj variant v ružovom. Hubert nealkoholický rosé poteší najmä dámy, ktoré sa chcú potešiť niečím sviežim napríklad pri pracovnom obede. Nie je to však pravidlo. Ružová sa vo všeobecnosti spája s letom a ukrýva v sebe množstvo energie. V kombinácii s lahodnou chuťou nealko bubliniek tak naplno uspokojí nielen nežné pokolenie, ale každého pravého milovníka šumivých nápojov. Tak na zdravie!

 

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Tesco podporuje slovenských dodávateľov aj rozširovaním ponuky Perfectly Imperfectpasik
Tesco podporuje slovenských dodávateľov aj rozširovaním ponuky Perfectly Imperfect

 

Zelenina či ovocie, pri ktorom sa možno zákazníci aj občas pousmejú nad netypickým tvarom či neštandardnou veľkosťou,  si získavajú  medzi Slovákmi čoraz viac fanúšikov. Dokonalo nedokonalé plodiny spĺňajú všetky kvalitatívne kritériá a sú dostupné v 65 hypermarketoch 121 predajniach Tesco na Slovensku za výhodnú cenu. 

 

Sortiment Perfectly Imperfect bol uvedený  začiatkom minulého roka v strednej Európe s cieľom znižovať množstvo potravinových prebytkov.  Na Slovensku Tesco odvtedy predalo až 1,4 milióna kg tohto netypického ovocia a zeleniny.

„Pre veľký záujem sme sortiment ovocia i zeleniny s označením Perfectly Imperfect sezónne rozšírili o cuketu, papriku, uhorku, avokádo a limetky. Naši dodávatelia tak nemusia ovocie a zeleninu vyhadzovať pre estetické kritériá, napríklad zvláštny tvar či veľkosť, ktorá neovplyvňuje ich výživovú  hodnotu a ani chuť. Od minulého roka sme predali takmer 1,4 milióna kg  plodín Perfectly Imperfect,“ uviedla Lucia Poláčeková, PR manažérka spoločnosti Tesco na Slovensku.  

 

Približne 60 – 70 % v závislosti od sezónnej produkcie Perfectly Imperfect pochádza od slovenských dodávateľov. Napríklad pri zemiakoch z tohto radu je v regáloch Tesca až 100 % produkcie zo Slovenska a vyše tretina dokonale nedokonalej koreňovej zeleniny pochádza od slovenského dodávateľa Brop. Sezónnu cuketu zase dodáva slovenský Vitazel.

 

Najžiadanejšie Perfectly Imperfect ovocie a zelenina sú najmä zemiaky, mrkva a hrušky. Sortiment  Perfectly Imperfect pomáha nielen našim pestovateľom a dodávateľom, od ktorých prijmeme viac tovaru, ale aj našim zákazníkom, ktorí ovocie a zeleninu môžu získať za veľmi dostupné ceny,“  doplnila L. Poláčeková.

 

Aktuálne zákazníci Tesca nájdu v ponuke Perfectly Imperfect jablká, mrkvu, zemiaky, papriku, uhorku, cesnak, avokádo a limetky. Tesco má celoročne v ponuke 12 druhov sezónnych plodín, ktoré si získali veľkú priazeň zákazníkov. 

 

Z údajov OSN vyplýva, že až jedna tretina svetovej produkcie potravín sa vyhodí. Podľa odhadov Európskej únie sa v rámci členských štátov v priebehu výrobného procesu vyhodí vyše deväť miliónov ton potravín. Tesco sa ako prvý reťazec rozhodlo pravidelne zverejňovať dáta o množstve potravinového odpadu. Spoločnosť sa zaviazala, že do roku 2020 budú všetky obchody v strednej Európe, vrátane Slovenska, odovzdávaťnepredané potravinové prebytky vhodné na ľudskú konzumáciu potravinovým bankám  a charitatívnym  organizáciám.  Vo finančnom roku 2017/18 takto Tesco Slovensko darovalo až 577 ton potravín. Aj vďaka takmer každodennému darovaniu potravín ľuďom v núdzi, prípadne ako krmivo pre zvieratá sa Tescu na Slovensku podarilo medziročne znížiť množstvo potravinového odpadu až o pätinu.

Zobraziť celú aktualitu
Pripravte sa na bohatú letnú „uhorkovú“ sezónu v Tescupasik
Pripravte sa na bohatú letnú „uhorkovú“ sezónu v Tescu

Letná, doslovne „uhorková“ sezóna je v plnom prúde a obchodný reťazec Tesco ponúka rozšírený sortiment ovocia a zeleniny, ktorý aktuálne dodávajú do obchodov slovenskí pestovatelia. V letnom sortimente pritom ani tento rok nesmú chýbať šťavnaté melóny, jahody, jablká, cukety, uhorky, ale ani paradajky, papriky či kukurica pôvodom zo Slovenska. 

Široký výber toho najkvalitnejšieho, najčerstvejšieho ovocia a zeleniny z domácej produkcie nájdu zákazníci v Tesco obchodoch počas celého leta. Aj vďaka úspešnej spolupráci so slovenskými pestovateľmi a producentmi sa ponuka rozširuje o šťavnaté melóny, cuketu, uhorky a papriky, koreňovú zeleninu i kukuricu od slovenského dodávateľa Vitazel, jahody a jablká od Boni Fructi. Najväčší sezónny záujem počas leta pretrváva o melóny a dyne, ktorých sa minulý rok v sezóne predalo v obchodoch Tesco takmer 8 000 ton.

 

Naši zákazníci sa môžu aj počas leta spoľahnúť na čerstvý a každodenne dopĺňaný sortiment ovocia a zeleniny, ktorý pre nás dodávajú dodávatelia z rôznych kútov Slovenska. Medzi obľúbené sezónne plody patria najmä vodové melóny, ktoré máme dvojnásobne posilnené dodávkami od Vitazelu v porovnaní s minulým rokom. V ponuke nechýbajú ani slovenské jahody od Boni Fructi, ktorých chuť je sladká a nezameniteľná,“ hovorí Pavol Halász, produktový manažér pre CE Tesco.

 

Naším cieľom je zamerať sa na menší, avšak častejší počet dodávok čerstvých produktov počas leta, aby sme boli schopní zabezpečiť tú najlepšiu kontrolu kvality ovocia a zeleniny v našich obchodoch. Zároveň zvyšujeme podiel slovenských pestovateľov, aby sme každý deň ponúkali tie najčerstvejšie domáce plody,“ spresňuje P. Halász.

Posilňovanie slovenskej produkcie v sieti Tesco obchodov pokračuje, a to aj v rámci sortimentu vlastných značiek vrátane  Tesco Finest, kde si môžu zákazníci dopriať každý deň to najkvalitnejšie od slovenských pestovateľov papriky a paradajok od Vitazelu či od Green Coop, s ktorými Tesco rozširuje sezónnuspoluprácu.

Zobraziť celú aktualitu
Slnečnice spúšťajú predaj najatraktívnejších bytov v zóne Viladomypasik
Slnečnice spúšťajú predaj najatraktívnejších bytov v zóne Viladomy

Najväčší rezidenčný developer na Slovensku CRESCO GROUP spúšťa novú etapu predaja bytov v obľúbenom projekte Slnečnice v Bratislave. Záujemcovia si môžu vybrať zo 174 nových bytov v najatraktívnejšej časti zóny Viladomy. Zaujímavosť ponuky zvyšuje aj výber spomedzi nadštandardných bytov s predzáhradkami. Termín dokončenia výstavby tejto etapy developer plánuje na rok 2020.

„Aktuálne v zóne Viladomy ponúkame 1- až 4-izbové byty s vysokým štandardom kvality a dizajnu. Vyberú si nielen mladé rodinky či páry. Práve tretia etapa zóny Viladomy aktuálne v predaji predstavuje zatiaľ najzaujímavejšiu časť Slnečníc, mysleli sme hlavne na náročnejších klientov. Roky zozbieraných skúseností sa odzrkadlili v prepojení toho najlepšieho z lokality, architektúry aj verejných priestorov,“ uviedol Michal Pauer, riaditeľ predaja v CRESCO GROUP.

Nová etapa prináša byty s priestrannými terasami a balkónmi, zaujímavé strešné byty s množstvom denného svetla a luxusnými terasami a prízemné byty s veľkorysými predzáhradkami, ktoré ponúkajú komfort rodinného domu.

Práve byty s predzáhradkami štandardne patria medzi najatraktívnejšie. Záhradky budú mať rozlohu v rozmedzí od 21 m2 do 198 m2, takže si vyberú aj náročnejší klienti. Bohatý priestor môžu majitelia využiť nielen na budovanie vlastnej záhradky, ale aj na posedenie či grilovanie s priateľmi.

Ďalším unikátom v zóne Viladomy bude rozľahlý zelený park s rozlohou až 14-tisíc m2 s lúkou, ihriskami aj výbehom pre psov. Jeho samostatný návrh pripravuje štúdio Labak v spolupráci s autormi Slnečníc, architektonickým štúdiom COMPASS.

Podľa Juraja Benetina, architekta a spolumajiteľa štúdia COMPASS, sa na Slovensku zvyšujú nároky obyvateľov rezidenčných budov a tým aj kvalita: „Dopyt po bývaní je obrovský. Hoci na prvom mieste pri výbere bývania je stále dobrá lokalita, ľudia pozerajú aj na to, ako sa konkrétny projekt postavil k prostrediu, v ktorom je zasadený. Zaujímajú ich možnosti relaxu v okolí, ale aj dobré napojenie na verejnú dopravu.“

Celkovo je v projekte Slnečnice hotových vyše 1 200 bytov, vo výstavbe je ďalších 1 500 bytov a v štádiu prípravy viac ako 6 000 bytov. Developer očakáva, že tento rok predá viac ako 500 bytov.

Nová etapa predaja bytov v Slnečniciach: zóna Viladomy – bytové časti S14 a S15

 • 174 bytov
 • Termín dokončenia stavby: 3. štvrťrok 2020
 • Očakávaný termín kolaudácie: 4. štvrťrok 2020
 • Predbežný termín odovzdávania bytov: 1. – 2. štvrťrok 2021
 • Moderné byty s priestrannými terasami, balkónmi a predzáhradkami
 • Veľa zelene a súkromia
 • Občianska vybavenosť – zubár, potraviny, reštaurácia, lekáreň, škôlka, multifunkčné ihrisko
 • V tesnej blízkosti vyrastie park s rozlohou 14 100 m2 aj s výbehom pre psov
 • Bytové domy v zóne Viladomy navrhli architekti z architektonického štúdia Compass z Bratislavy
Zobraziť celú aktualitu
Slovenský folklór otvorí brány už po 64-krátpasik
Slovenský folklór otvorí brány už po 64-krát

Tradíciami bohatá obec Východná ožije už 64. rok oslavami folklóru a ľudovej kultúry. V dňoch 28. júna až 1. júla sa môžu návštevníci najväčšieho Folklórneho festivalu Východná tešiť na takmer  1 300 účinkujúcich. Organizátor festivalu, Národné osvetové centrum, cez ústrednú tému „svadba“ predstaví folklórne, spevácke a tanečné skupiny a sólistov, tiež detské súbory a rovnako aj ľudovoumeleckých remeselníkov a výrobcov. 

Počas štyroch dní návštevníci uvidia, zažijú a ochutnajú kus krásnych slovenských tradícií. Emóciami nabitý program otvorí vo štvrtok 28. júna folklórna skupina Kriváň z Východnej a finalisti Zem spieva. Viac informácií nájdete na www.festivalvychodna.sk.

 

Oslava folklóru, tradícií a hodnôt

Najstarší celoslovenský festival privíta každoročne veľké množstvo milovníkov folklóru, čo potvrdil aj posledný ročník, na ktorom sa zúčastnilo takmer 30 600 návštevníkov. Aj počas tohto leta nebude pod Tatrami núdza o radosť z tanca, spevu, remeselnej a umeleckej tvorby. Štvordňový program otvorí vystúpenie folklórnej skupiny Kriváň z Východnej, ku ktorej sa viaže aj samotný vznik festivalu. V roku 1952 sa totiž táto folklórna skupina zúčastnila na slávnostiach v moravskej Strážnici, kde si vyslúžila ocenenie „miláčik“ podujatia. Ich vystúpenie vnieslo medzi mladých a šikovných ľudí myšlienku zorganizovať slávnosti na vlastnej pôde, v obci Východná. Zlatým klincom prvého dňa bude galaprogram Zem spieva pod holým nebom. Pod taktovkou režiséra Petra Núňeza sa predstavia finalisti divácky obľúbenej folklórnej televíznej súťaže.

 

Svadobná téma a veľké mená

Svadba. Životný krok, vo folklóre tak krásne a emotívne, ale aj živo prezentovaný, sa stane výraznou témou a obsahovým motívom 64. ročníka festivalu. Speváci prinesú návštevníkom atmosféru svadobného veselia, folklórne súbory ich privedú ku koreňom tradičných zvykov. Taktiež ich zoznámia s obyčajami, ktoré na slovenských dedinách tejto slávnostnej udalosti predchádzali. Bude to zábava ako sa patrí, plná vtipných a žartovných piesní, balád, vinšov a príhovorov. A oslavovať životné jubileá na Folklórnom festivale Východná budú aj významné osobnosti slovenského folklóru. Ján Ambróz z Telgártu, spevák horehronských ľudových piesní a významný choreograf Juraj Kubánka. 

 

Aj ľudové remeslá sú slovenským pokladom

Prezentácia ľudových remesiel je dnes už samozrejmou súčasťou Folklórneho festivalu Východná. Do atmosféry jarmoku prispeje viac ako 40 rezbárov, tkáčov, medovnikárov, hrnčiarov a drotárov. Návštevníci si budú môcť vytvoriť spomienku tradičnými postupmi v škole remesiel ÚĽUV.

 

Viac na www.festivalvychodna.sk.

Zobraziť celú aktualitu
LETNÉ VÝPREDAJE ZOSILNEJÚ UŽ V JÚNIpasik
LETNÉ VÝPREDAJE ZOSILNEJÚ UŽ V JÚNI

Obľúbené letné výpredaje tento rok ponúknu zákazníkom to najlepšie o pár týždňov skôr než vlani aj vďaka horúcemu počasiu. Väčšina značiek v nákupnom centre AVION v Bratislave sa do výpredajov naplno zapojí už v druhej polovici júna. Milovníci výhodných nákupov tak nemusia čakať do začiatku letných prázdnin ako minulý rok. Podľa online prieskumu AVIONU každý druhý návštevník minie v letných výpredajoch viac ako 50 eur.

 

Letné výpredaje v AVIONE sa začínajú v najväčšej vlne už v druhej polovici júna. Niektoré značky vrátane obchodného domu IKEA začali s výpredajmi ešte skôr. Dôvodom skorších letných výpredajov je aj horúce počasie, ktoré sa tento rok začalo už v máji. Obchodníci najmä s letnou módou a športovými doplnkami tak spustili zľavy na letný tovar skôr. Aktuálne sa zľavy pohybujú vyše 30 %, postupne do konca júna stúpnu na klasických 70 %,“prezradila Katarína Michaliaková, marketingová manažérka najväčšieho nákupného centra AVION Shopping Park v Bratislave.

 

Letné výpredaje podľa nej budú ako každý rok trvať do vypredania zásob alebo spustenia jesenných kolekcií, najneskôr však do začiatku augusta. 

 

Prvýkrát v tomto roku sa do výpredajov v AVIONE zapojí aj nový hypermarket KAUFLAND, ktorý zákazníkom ponúka napríklad pravidelné týždenné zľavy až do výšky 50 % na vybraný priemyselný tovar.

 

Aktuálne júnové zľavy vybraných značiek v bratislavskom AVIONE:

 • C&A do 50 %
 • A3 Sport do 70 %
 • Retro Jeans do 30 %
 • GATE do 70 %
 • Humanic zľavy na vybraný tovar
 • Reserved do 50%
Zobraziť celú aktualitu
Tesco prerozdelí medzi 231 projektov 170-tisíc EUR pasik
Tesco prerozdelí medzi 231 projektov 170-tisíc EUR

Takmer 170- tisíc EUR rozdelí Tesco medzi 231 neziskových organizácií na projekty, ktoré zlepšia život ľuďom po celom Slovensku. O výške grantu pre jednotlivé regióny rozhodli hlasovaním v predajniach Tesco zákazníci od 7. mája do 4. júna tohto roka. Ľudia podporili projekty až 3,7 milióna žetónov, čo je doteraz absolútny rekord v rámci grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame spolu s najvyšším 39 % zapojením zákazníkov.  

 

Zákazníci vo štvrtom kole programu ocenili najviac projekty zamerané na zdravie a šport (27 %), vzdelávanie a rozvoj  (25 %) a rozvoj komunitného života a kultúry (20 %).

Novinkou v tejto edícii bolo, že finančnú podporu získajú namiesto jedného až tri víťazné projekty v každom zo 77 regiónov. Projekty na prvom mieste budú podporené sumou 1 300 EUR, druhom 600 EUR a na treťom sumou 300 EUR. Na Slovensku Tesco prerozdelí spolu takmer 170-tisíc EUR.

 

„Veľmi ma teší neustále vzrastajúci záujem našich zákazníkov o program Vy rozhodujete, my pomáhame. V rámci štvrtej edície programu odovzdalo hlas svojmu obľúbenému projektu viac ako 3,7 milióna zákazníkov. Pribudnú nám tak  ďalšie nové projekty, ktoré aj vďaka našim zákazníkom zlepšia život po celom Slovensku. Piatu edíciu programu spustíme v októbri 2018, aby sme aj naďalej pomáhali tam, kde je to potrebné,“uviedol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesco Stores SR.

 

Najväčší počet – až 65 505 hlasov získalo Centrum voľného času Szabadidőközpont v Kolárove. Vďaka získanej podpore sa premení schátraný priestor na verejné dopravné ihrisko, ktoré pomôže zvýšiť bezpečnosť detí na cestách.Naším hlavným cieľom je zabezpečiť ochranu zdravia a života detí prostredníctvom získania poznatkov o pravidlách cestnej premávky pomocou praktických aktivít,“, uviedol riaditeľ centra László Kulich.

Grantový program spoločnosti Tesco Vy rozhodujete, my pomáhame sa dlhodobo zameriava na podporu lokálnych charitatívnych, neziskových a iných organizácií. Do štvrtej edície grantového programu sa prihlásilo až 450 projektov, z ktorých odborná komisia vybrala 231.

Zoznam zúčastnených mimovládnych organizácií, výsledný počet hlasov a ďalšie informácie o súčasných i predošlých edíciách programu nájdete na https://tesco.sk/pomahame/.

 

Zobraziť celú aktualitu
Tesco vyzýva: Nastal čas zastaviť plytvanie potravinamipasik
Tesco vyzýva: Nastal čas zastaviť plytvanie potravinami

 

Vedeli ste, že až tretina potravín sa celosvetovo nikdy nedostane na taniere a končí ako odpad? Podľa posledného prieskumu Tesca vyprodukuje každý Slovák v priemere až pol kila potravinového odpadu denne. Téma odpadu sa týka každého z nás. 

 

Tesco je jediným maloobchodným predajcom na Slovensku, ktorý bojuje proti plytvaniu potravinami aktívne  „na všetkých frontoch“. Začína u dodávateľov, od ktorých Tesco odoberá ovocie a zeleninu. Nie vždy majú tieto potraviny dokonalý tvar, avšak na čerstvosti im neuberá. Sú zdravé a chutné. Tesco ich ponúka zákazníkom v rámci sortimentu Perfectly Imperfect za výhodné ceny. Pre dodávateľov bola zavedená aj horúca linka, kde môžu nahlásiť potenciálny vznik potravinového odpadu.

Najdôležitejším projektom sa však stalo darcovstvo potravinových prebytkov v obchodoch. Spolubojovníkom Tesca je Potravinová banka Slovenska spolu s lokálnymi charitami, ktorí pomáhajú brániť potraviny pred vyhodením.  Ďalším a nemenej významným je pilotný projekt – kompostovanie v obchodoch.

 

Údaje, ktoré presvedčia

Z pohľadu dát, ktoré Tesco aktuálne (máj 2018) zverejnilo, vyplynulo, že medziročne sa podarilo znížiť potravinový odpad v prevádzkach na Slovensku o celých 20 %, a to najmä vďaka meraniam a zmenám v systémoch plánovania, objednávania a skladovania. Okrem zefektívnenia interných procesov sa Tescu podarilo tiež zvýšiť množstvo darovaných potravín aj vďaka tomu, že počet obchodov, ktoré darujú prebytky, neustále narastá. Aktuálne Tesco daruje potraviny na Slovensku zo 113 obchodov. V spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska dokázala spoločnosť darovať v roku 2017/18 ľuďom v núdzi 577 ton potravín, z čoho bolo možné pripraviť až 1,3 milióna porcií jedla. Do roku 2020 budú darovať potraviny všetky obchody s perspektívou stáleho znižovania potravinového odpadu, avšak s maximalizovaním potravinových darov. Ambícia je to veľká, avšak reálna, pretože za minulý rok sa podarilo darovať o 400 ton viac potravinových prebytkov ako predchádzajúci rok! 

Jedným z dôležitých cieľov udržateľného rozvoja je neplytvať nielen prírodnými zdrojmi, ale ani potravinami, ktoré sú pre ľudí  vzácnou komoditou.

Podporte iniciatívu Tesca a zapojte sa aj Vy do boja proti plytvaniu potravinami!

 

POZVÁNKA:

Navštívte SLOVAK FOOD FESTIVAL 26. mája od 16.30 hod. a TESCO FOOD WASTE ZÓNU, kde sa dozviete, ako Tesco bojuje proti plytvaniu potravinami a veľa zaujímavých informácií pre Vašu domácnosť pod taktovkou známeho šéfkuchára Jaroslava Ertla. Viac informácií získate tu: http://www.slovakfoodfestival.sk/bratislava/program/tesco-food-waste-zona/

 

Zobraziť celú aktualitu
Potešte sa a pomôžte pasik
Potešte sa a pomôžte

Second-hand NOSENE už niekoľko rokov spája štýlové nákupy a pomoc. Etablované podujatie Celodenné dobré nakupovanie tentokrát odštartuje spoluprácu s kozmetickou spoločnosťou AVON. Už 29. mája si budete môcť kúpiť unikátne kúsky od ambasádorov projektu AVON za zdravé prsia - Beáty Dubasovej, Aleny Heribanovej, Kvety Horváthovej, Romana Juraška či Petra Altofa alias Expl0iteda.

 

Túžite vlastniť oblečenie alebo doplnok od obľúbenej osobnosti a mať z nákupov skutočne dobrý pocit? Príďte v utorok 29. mája do NOSENE a doprajte si bez výčitiek. Celý výťažok z predaja poputuje dvom občianskym združeniam OZ Zdravá žena a OZ My Mamy. „Tak ako v Nosene, kde má každá vec svoj príbeh, aj za každým našim tričkom je príbeh ženy – bojovníčky za zdravé prsia. Či už je to žena, ktorá sama bojovala s rakovinou prsníka a svojou odvahou a silou inšpiruje svet alebo žena, ktorá fandí všetkým statočným ženám a pomáha meniť tento svet k lepšiemu. Spoločná myšlienka pomáhať ženám, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii, bola základným pilierom spolupráce spoločnosti AVON a NOSENE. Máme radosť a ďakujeme, že spoločné hodnoty pomoci vyznávajú aj naši dlhoroční ambasádori, ktorí sa rozhodli tento projekt podporiť a už teraz vieme, že májový charitatívny event je len prvým z mnohých spoločných iniciatív, ktoré pripravujeme,“povedala Jana Pohorelská, PR špecialista spoločnosti AVON pre Slovenskú republiku. 

 

Známe dámy a dvaja páni podporili túto myšlienku kúskami zo Zary, H&M, Manga ale i luxusnejšími z dielne Alexander Wang, Rag and Bone či Isabel Marant. Viaceré modely majú svoj jedinečný príbeh. Alena Heribanová darovala zlatý top od renomovanej stylistky Zuzany Kanisovej, Beáta Dubasová zas šaty, v ktorých nejeden raz zaspievala „Za dverami mojej izby“. Zaujala ma výborná myšlienka - dať druhú šancu šatám a zároveň tým pomáhať a podporiť dobrú vec výťažkom pre občianske združenia. Je mi to sympatické, aj blízke. Práve preto som sa do toho rada zapojila,“vysvetlila speváčka Beáta Dubasová. Moderátorka Kveta Horváthová darovala rafinovaný top od módnej návrhárky Veroniky Hložníkovej či elegantné večerné šaty. Prečo sa rozhodla pomôcť priblížila: „Vo svojom živote nezabúdam na tých, ktorí potrebujú pomôcť... Verím, že predajom týchto kúskov z môjho šatníka prispejem aspoň troškou na pomoc týraným ženám a ženám bojujúcich s rakovinou.“ Do Celodenného dobrého nakupovania sa zapojil aj známy youtuber Expl0ited.„Veci som venoval, lebo som chcel aby niekomu spravili aspoň takú radosť ako spravili mne,“ dodal.  

Zo spolupráce má radosť aj spolumajiteľka a manažérka NOSENE Katarína Hutyrová. „Teším sa, že osobnosti venovali čas vytriedeniu šatníkov a zapojili sa do podpory dobrej veci, ktorou je pomoc týraným ženám a ženám trpiacim tretím najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením – rakovinou prsníka. Je dôležité upozorňovať na tieto témy a vzájomne si pomáhať.“

 

Jedinečné voňavé kúsky zo šatníkov ambasádorov projektu AVON za zdravé prsia budú pripravené už 29. mája na akcii Celodenné dobré nakupovanie v NOSENE v Bratislave od 10.00 do 19.00.

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci Tesca si môžu dopriať ručne robené sladkosti z Hronoviecpasik
Zákazníci Tesca si môžu dopriať ručne robené sladkosti z Hronoviec

Pre veľký záujem zákazníkov o lokálne výrobky rozširuje spoločnosť Tesco po čerstvých potravinách aj ponuku trvanlivých výrobkov od farmárov a malých výrobcov. Od apríla tohto roka pribudlo na pulty v 20 hypermarketoch po celom Slovensku množstvo noviniek ako napríklad Košický med, levanduľový sirup, pečené konopné semienka či makový panenský olej.

Na pultoch označených špeciálnymi ľudovými ornamentmi si môžu zákazníci aktuálne vybrať spomedzi viac ako 700 výrobkov malých výrobcov potravín.

 

Jedným zo stovky malých dodávateľov je aj chránená dielňa SOLIDE SLOVAKIA, s. r. o., z Hronoviec v okrese Levice. Zamestnanci vyrábajú už ôsmy rok výnimočné sladkosti ako Košický med či cukrovú vatu.

„Výroba cukroviniek  je malá manufaktúra. Celý výrobný proces totiž vykonávame ručne podľa tradičných receptúr, najmä pri výrobkoch z bielkovej peny. Sme veľmi hrdí, že ako jedna z mála firiem s ručným výrobným procesom sme za naše produkty získali ocenenie Značka kvality SK,“ uviedla Edita Vincúr Kalitová, majiteľka firmy SOLIDE SLOVAKIA, s. r. o. V chránenej dielni aktuálne pracuje deväť zamestnancov, z toho šiesti sú so zdravotným postihnutím.

Manufaktúra SOLIDE sa stala dodávateľom Tesca vďaka programu podpory lokálnych farmárov a malých výrobcov potravín, ktorý reťazec spustil minulý rok. Tesco spustením programu vytvára podmienky na rast malých lokálnych firiem, ktoré doteraz nedodávali do veľkých reťazcov. Je to pre ne šanca zvýšiť predaj, výrobu a aj zamestnanosť. Reťazec pre malých farmárov a výrobcov pripravil exkluzívny priestor v predajni a aj špeciálne podmienky ako napríklad flexibilný objednávkový režim či distribúciu.

 

O spoluprácu s veľkým reťazcom sme sa snažili niekoľko rokov, až teraz nám vyšlo v ústrety Tesco. Pre našu spoločnosť spolupráca s Tescom znamená nielen stály odbyt výrobkov, ale aj stabilné miesta pre našich zamestnancov, rast firmy, modernizáciu výrobných priestorov, možnosť ďalej sa rozvíjať a byť konkurencieschopný. Aj preto môžeme náš sortiment neustále rozširovať. Spolupráca so spoločnosťou Tesco pre našu spoločnosť,  ako aj  zamestnancov predstavuje dosiahnutie cieľa – vidieť naše výrobky v predajniach Tesca, čo pre nás znamená, že sú dobré a kvalitné,“  dodala Edita Vincúr Kalitová.

 

Zákazníci v 20 hypermarketoch Tesco na jednom mieste nájdu stovky produktov malých lokálnych firiem ako napríklad medy, vína, cestoviny či mäsové a mliečne výrobky. Sortiment sa v jednotlivých predajniach odlišuje podľa ponuky dodávateľov v jednotlivých regiónoch. Aktuálne je v programe Tesca na podporu malých a stredných producentov zapojených 90 dodávateľov z celého Slovenska.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio