LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...

NOVINKA na trhu - kontaktné šošovky Biotrue™ ONEday vyrobené z prelomového materiálu HyperGel™

NOVINKA na trhu - kontaktné šošovky Biotrue™ ONEday vyrobené z prelomového materiálu HyperGel™

 

 

Denné jednorazové šošovky poskytujú výnimočné videnie a pohodlie dokonca aj po 16 hodinách nosenia


Spoločnosť Valeant Pharmaceuticals International uvádza na slovenský trh prémiové jednodenné jednorazové kontaktné šošovky Biotrue™ ONEday od značky Bausch+Lomb. Šošovka je vyrobená z inovatívneho materiálu HyperGel™, ktorý má najlepšie vlastnosti konvenčných hydrogelov a silikónhydrogelov, a je novou generáciou materiálu na jedno použitie. Šošovka ponúka vysoký obsah vody a dodáva viac kyslíka než tradičné hydrogely - to všetko bez nutnosti silikónu a pri zachovaní komfortu konvenčných hydrogelov. Kontaktné šošovky Biotrue™ ONEday poskytujú konzistentné, jasné a pohodlné videnie po celý deň. Ich inovatívny, bio-inšpirovaný materiál pomáha udržať si vlhkosť, optický tvar aj po celodennom nosení a umožňuje kyslíku voľne prúdiť cez šošovku. Tieto nové bio-inšpirované šošovky rozširujú portfólio značiek Biotrue™, ktorý tiež zahŕňa viacúčelový roztok Biotrue™.

 

Šošovky Biotrue™ ONEday boli vytvorené vedcami v Bausch+Lomb ako prvé jednodenné jednorazové šošovky inšpirované biológiou oka. Obsahujú 78% vody (čo je rovnaký obsah vody ako má rohovka), ale zároveň prinášajú prakticky rovnakú úroveň kyslíka pre zachovanie zdravých očí. Vonkajší povrch šošovky je navrhnutý tak, aby napodobnil lipidovú vrstvu slzného filmu, ktorý zabraňuje dehydratácii slzného filmu. Udržiava tak konzistenciu šošovky a dodáva očiam také množstvo kyslíka, aby boli po celý deň zdravé, bez nepríjemného začervenania. Zo všetkých jednodenných jednorazových šošoviek, aké sú dostupné na trhu, poskytujú Biotrue™ ONEday maximálnu úroveň vlhkosti, a to aj po 16-tich hodinách nosenia.

 

„Pri práci s počítačom sa pacienti často sťažujú na rozmazané videnie na konci dňa, pre ktoré musia niekoľkokrát žmurkať, aby ho zostrili. Takéto videnie môže byť následkom vysychania kontaktných šošoviek, čím sa menia ich vlastnosti a môžu tak narúšať ostrosť videnia," hovorí očný lekár, MUDr. Štefan Marko.

 

HyperGel™ pomáha novým Biotrue™ ONEday kontaktným šošovkám napodobňovať vlastné zdravé slzy a je preukázané, že udržiavajú rovnakú úroveň vlhkosti, akú má rohovka. Vďaka tomu si zachovávajú svoj ??tvar a zabezpečujú jasné videnie po celý deň," dodáva MUDr. Marko.

 

Značka Bausch+Lomb sa kontinuálne venuje inováciám v oblasti kontaktných šošoviek a roztokov, pričom dnešné uvedenie ONEday šošoviek Biotrue ™ predstavuje ďalší významný krok smerom k pomoci ľuďom s posolstvom - lepšie vidieť, lepšie žiť.  Kontaktné šošovky zo série Biotrue™ sú prvé svojho druhu vybavené novým revolučným materiálom Hypergel™, ktorý ponúka nositeľovi kontaktných šošoviek pohodlné videnie po celý deň a pomáha riešiť doposiaľ nesplnené potreby nositeľa dnešných kontaktných šošoviek.

Tlačiť
Kategória: Novinky

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Na Vianoce trošku piva,
na Silvestra holbu vína
a potom na Nový rok
budeš mať istý krok.
Na jedličke sviečky svietia,
v jasliach leží Božie dieťa.
Nech Vás jeho láska hreje,
žiari i v tmách beznádeje,
do sŕdc, duší vašich vloží
radosť, šťastie, pokoj boží.
Drevo v krbe praská, v našich srdciach láska.
Ihličie krásne vonia, zvončeky tíško zvonia.
Plamienok v srdci blkoce, prajeme krásne Vianoce
Od Ježiška balík zdravia
- vzácny poklad ako vravia.
Lásku, šťastie, žiadne hádky,
pohodu a krásne sviatky.
Čas vianočný je tu opäť, vonku len sneh hustý nesmelo na dvere klope, musíme ho vpustiť. Priniesol nám radosť, lásku, tovar veľmi vzácny, má ho, zdá sa, plnú tašku, hoci nie je lacný.
×
V krbe oheň blkoce, ihličie krásne vonia,
vládne dobrá nálada, zvončeky krásne zvonia.
Drevo ticho praská, v našich srdciach láska.
Čarovné Vianoce a šťastný Nový rok.
V krbe oheň blkoce, ihličie krásne vonia,
vládne dobrá nálada, zvončeky krásne zvonia.
Drevo ticho praská, v našich srdciach láska.
Čarovné Vianoce a šťastný Nový rok.
Letí anjel s nádielkou,
vrtí pri tom prdelkou,
letí, letí, hádaj kam,
k dobrým ľuďom, predsa k Vám.
Letí anjel s nádielkou,
vrtí pri tom prdelkou,
letí, letí, hádaj kam,
k dobrým ľuďom, predsa k Vám.

Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu

Prípravky intímnej hygieny Saforelle na každodennú očistu zmierňujú pocit pálenia a svrbenia pri gynekologických zápaloch, po holení, depilácii aj pri pocite suchosti vplyvom nízkej hladiny estrogénu. Kúpite iba v lekárni.

Pre viac info klikni sem

„Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200

S digitálnym tlakomerom Orava TL-200 budete mať svoj tlak pod kontrolou!

Pre viac info klikni sem
Nech Vianoce, sviatky pokoja,
pálivé bolesti zahoja,
hviezdička šťastia zasvieti,
radujme sa ako deti.
Biely sneh, na okne kvety mrazivé, všetky deti už túžia po zime.
So zimou Vianoce prichádzajú, radosť do detských očí prinášajú.
Prežite ich v kruhu blízkych duší,
nech láska a spokojnosť zo všetkých srší.
Tissot
Dnes je 19. 12. 2018, meniny má Judita.
Stavte na matný vzhľad pier s novinkami dekoratívnej kozmetiky od AVONu
Expertka na kávu a čaj
Vitajte vo svete darčekov AVON!
Je to v suchu – a vadí to!
Poradna
Náhodný článok
Farebná Veľká noc v Central-e Farebná Veľká noc v Central-e
  Veľká noc je už predo dvermi, preto bratislavské nákupné centrum Central pripravilo pre svojich návštevníkov netradičnú veľkonočnú výstavu, ktorá nesie názov I LOVE FARBY JARI. Užite si veľkonočné tradície s humorom a zábavne!
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
To najlepšie pre vaše oči do Bausch + Lombpasik
To najlepšie pre vaše oči do Bausch + Lomb

S pribúdajúcim vekom naše telo starne a oči nie sú výnimkou. Dobrý zrak už nie je  samozrejmosťou, no zmeny vo videní môžeme postrehnúť neskoro. Aj preto sú pravidelné kontroly u očného špecialistu aspoň raz za dva roky nutnosťou. Je totiž dokázané, že poškodenia sietnice sa v ranom štádiu dajú zachytiť len odborným vyšetrením. Ako možno predísť zhoršeniu zraku? Cielenou výživou. 

 

Cielená výživa očí s Ocuvite

Konzumácia prospešných potravín v ideálnom pomere by bola pomerne zložitá, potrebné látky do tela s ľahkosťou dodajú výživové doplnky Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte. Boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, pričom ich vyvážená kombinácia kvalitných výživových látok má blahodarný účinok na oči. Oba produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Výnimočný luteín okrem výživnej funkcie pôsobí aj ako biologické „slnečné okuliare“, takže chráni oči pred UVA a UVB lúčmi.

Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte teraz kúpite v lekárňach vo vianočnom balení s malou lampičkou na magnet ako darčekom. Vďaka lampičke, ktorú si o magnet môžete pripevniť na akékoľvek železo, lepšie uvidíte aj v málo osvetlených priestoroch. Lampička je malá asi ako pero, takže ju pohodlne môžete nosiť všade so sebou. www.ocuvite.sk

 

 

Okamžitá úľava pre podráždené a suché oči

Naše oči trpia vplyvom rôznych vonkajších, prípadne aj poveternostných podmienok. Výsledkom je strata komfortu, čo môže prerásť do rôznych ochorení alebo porúch, ako napríklad syndrómu suchého oka. Súčasťou liečby tejto diagnózy je používanie umelých sĺz na úľavu očí, ktoré obsahuje aj prípravok Hyal-Drop multi. Vďaka patentovému uzáveru s opierkou na palec sa Hyal-Drop multi pohodlne dávkuje, a preto viete do oka dodať iba potrebné množstvo roztoku. Je šetrný k povrchu oka a môžete ho používať tak často, ako potrebujete. Roztok kyseliny hylaurónovej a zloženie bez konzervačných látok zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky suchých očí. www.hyal.sk

 

Zobraziť celú novinku
Vianočné darčeky od lokálnych predajcov zaplnia aj Trch. v Slnečniciachpasik
Vianočné darčeky od lokálnych predajcov zaplnia aj Trch. v Slnečniciach

Originálne pochúťky a vianočné darčeky od lokálnych predajcov nájdu návštevníci Trchu v nákupnom centre Slnečnice Market v bratislavskej Petržalke. V centre budú totiž každú decembrovú sobotu od 1. do 22. decembra 2018 prebiehať špeciálne predvianočné Fajnové soboty s ponukou domácich aj eko produktov.

,,Je to príležitosť pre návštevníkov ochutnať, vyskúšať rôzne domáce dobroty a produkty lokálnych predajcov. Väčšina výrobkov pochádza z ich domácej dielne, či už ide o džemy, medy, rôzne omáčky alebo vianočné pečivo a koláče. Súčasťou ponuky je aj bio kozmetika lokálne vyrábaná z prírodných surovín. Novinkou sú výrobky a dekoratívne predmety z keramiky aj ručne robené šperky. Predajcovia do Trchu prichádzajú najmä z Bratislavy a okolia, sortiment sa príjemne dopĺňa s ponukou kamenných prevádzok Trchu,“ hovorí Ľudmila Martinická, marketingová špecialistka CRESCO GROUP v Bratislave.

 

 

Počas Fajnových sobôt prebieha v stánkoch aj predajniach ochutnávka dobrôt. ,,Návštevníci sa pri ochutnávkach môžu s predajcom o jeho produktoch porozprávať. Predajcovia sú vždy ochotní podeliť sa o príbehy svojich výrobkov,“ dodáva Ľudmila Martinická. Či už stále prevádzky alebo sobotňajší trhoví predajcovia, všetci sa orientujú na filozofiu udržateľnosti - s ohľadom na prírodu a s cieľom znižovať negatívny vplyv na životné prostredie. Aj to je pre návštevníkov Fajnových sobôt inšpiráciou.

 

Okrem predaja prebieha každú sobotu Fajnový brunchBrew Bar Cafe. V priestoroch tržnice sa najmä deti môžu zabaviť na tvorivom workshope. Mikuláš bude na ne netrpezlivo čakať 8. decembra v sprievode anjela a čerta. Okrem Fajnových sobôt bude v petržalskom Trchu v Slnečnice Markete od 1. decembra 2018 až do Vianoc prebiehať denne predaj vianočných stromčekov.

 


 

Farmárska tržnica s gastrozónou – Trch. je súčasťou nákupného centra Slnečnice Market v bratislavskej Petržalke. Vo farmárskej tržnici si môžu návštevníci vybrať lokálne produkty napríklad v predajniach Culka Fruit, Village Farm či Víno Hruška. Okrem trhovníkov sú v Trchu aj kaviarne KafeHaus Fertucha a Brew Bar Cafe, gastro zóna ponúka pestré zastúpenie rôznych kuchýň - prevádzky ako napríklad EDO-KIN či Food 2.0, Naam thai food, Saffron –Perzská chuť, aj Kebab a ďalšie. Centrum Slnečnice Market so spádovou oblasťou vyše 115-tisíc obyvateľov je súčasťou novovzniknutej mestskej štvrte Slnečnice, projektu najväčšieho rezidenčného developera na Slovensku CRESCO GROUP.

 

 

Zobraziť celú novinku
Netradičné tipy na mikulášsku nádielku pre celú rodinupasik
Netradičné tipy na mikulášsku nádielku pre celú rodinu

Podľa posledného prieskumu pre Tesco o predaji cukroviniek sú najobľúbenejšie klasické oblátky, čokoládové tyčinky a nasledujú cukríky. Reťazec v rámci zdravého životného štýlu pre zákazníkov pripravil tento rok v tomto predvianočnom období bohatú ponuku nielen tradičných sladkostí a adventných kalendárov, ale aj čerstvého sezónneho, či exotického ovocia a pestrú ponuku rôznych orechových plodov.

 „V našich obchodoch nájdu zákazníci širokú ponuku čerstvého sezónneho, ale aktuálne aj exotického ovocia, kvalitných čokolád s vysokým podielom kakaa, rôzne variácie orechov, ako i klasických cukroviniek od adventných kalendárov, čokoládových figúrok či cukríkov. Verím, že aj tento rok nájdu u nás inšpiráciu pri balení mikulášskych balíčkov ,“ uviedla PR manažérka Lucia Poláčeková.

 

3 tipy na Mikulášsky košík pre celú rodinu – deti aj dospelých:


Mikulášsky košíček pre deti 

Sviatok svätého Mikuláša je veľký deň najmä pre deti. Do košíčka sme navrhli okrem sladkostí aj ovocie, jahodovo-banánové smoothie či tyčinku v bio kvalite.

Adventný kalendár Tesco, postavička Mikuláša, oblátky či cukríky sú klasika, ktorá poteší nejedno dieťa. Nezabudnite na čerstvé ovocie či ovocné jahodové smoothie Tesco, ktoré by nemali chýbať v jedálnom lístku našich detí. Pre malých športovcov odporúčame tyčinku v bio kvalite Dobré časy na rýchle dobitie energie.

Cena za mikulášsku nádielku pre deti, ktorá obsahuje 10 produktov, je 10,72 .

  

 

 

      Mikulášsky košík pre dámy

Voňavý zelený čaj s chuťou jazmínu Tesco Finest, kvalitná horká čokoláda, čerstvé jabĺčka alebo jahody a balené čerešne v čokoláde aj takto môže vyzerať mikulášsky košík pre ženu.

Nezabúdajme na nežnejšie pohlavie, zaslúži si občasné rozmaznávanie!

Cena za mikulášsku nádielku pre dámy, ktorá obsahuje 9 produktov, je 12,41 .

 

 

Mik Mikulášsky košík pre pánov

Pri výbere produktov pre pánov sme siahli najmä po produktoch Tesco Finest, ktoré sú svojou kvalitou výnimočné. Nechajte sa inšpirovať a vyberte pre svojho muža, otca či dedka niečo z nášho košíka: lahodný syr z kozieho mlieka, grilované papriky so sušenými paradajkami, čili omáčku či čierne olivy. Kvalitné vínko zo zámku Pezinok je čerešničkou na torte ako jedno z mnohých výborných vín slovenských dodávateľov.

Cena za mikulášsku nádielku pre pánov, ktorá obsahuje 8 produktov, je 26,53 .

 

 

Produkty z mikulášskej ponuky sú k dispozícii priamo v predajniach Tesco a aj na stránke Online nákupy.

 

Zobraziť celú novinku
Podporte imunitu svojho dieťaťapasik
Podporte imunitu svojho dieťaťa

Prekvapili vás prvé prejavy ochorenia? Siahnite po PROimun Akut, ktorý je nabitý intenzívnou kombináciou zinku, vitamínu C, extraktu z čiernej bazy a medovky lekárskej pre podporu imunity. Medovka má navyše aj blahodárny vplyv na zdravie dýchacích ciest.

Chutný teplý nápoj s príchuťou maliny, ktorý si pripravíte z vrecúška, ocenia nielen deti ale aj ich rodičia.

Doplnok stravy kúpite v lekárni alebo na e-shope. Odporúčaná cena je 7,99 €.

Viac informácií nájdete na www.martankovia.sk

 

Zobraziť celú novinku
SUPERTELO Zápisník pre superženypasik
SUPERTELO Zápisník pre superženy

 

„Ak čítaš tieto riadky, je zrejmé, že si na dobrej ceste za lepšou verziou samej seba...“

Týmito slovami sa majiteľkám nového SUPERTELO Zápisníka prihovárajú jeho autori a experti na optimálnu životosprávu a pohyb manželia Tina Zlatoš TurnerováVlado Zlatoš.

Po úspechu knihy Supertelo, ktorá ľudí učí, ako sa o seba môžu čo najlepšie postarať z mentálnej aj telesnej stránky, prichádza do kníhkupectiev aj SUPERTELO Zápisník. Nadväzuje na knihu a je určený pre všetky superženy, ktoré chcú žiť zdravšie, mať viac energie a dobré nastavenie mysle. Luxusný dizajn, užitočné rady a tipy, univerzálny diár a dokonca aj milé nálepky - to všetko na vás čaká v SUPERTELO Zápisníku. Začnite rok 2019 ako superžena a urobte kľúčové zmeny k lepšiemu. SUPERTELO Zápisník vychádza vo vydavateľstve Fortuna Libri, viac na www.fortunalibri.sk.

 

 

Zobraziť celú novinku
Z prírody priamo do cukríkapasik
Z prírody priamo do cukríka

Vedeli ste, že šípka vďaka širokej škále vitamínov zvyšuje obranyschopnosť organizmu, šalvia zmierňuje bolesť hrdla a zápaly ďasien? 

Nachladnutie, kašeľ a choroby ciev zmierni baza. Účinky zázvoru sú známym bojovníkom proti baktériám a vírusom, pričom zmierňujú aj kŕče a zvyšujú imunitu. Eukalyptus taktiež pôsobí protizápalovo, uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri nachladnutí. Všetky tieto bylinky si môžete dopriať v ich najchutnejšej podobe. Pravé bylinkové extrakty šípky, šalvie, bazy, zázvoru a eukalyptu nájdete v plnených cukríkoch VERBENA. Svojim zložením reagujú na trendy aktívneho životného štýlu, majú prirodzenú bylinkovú chuť a obsahujú vitamín C. O ďalších účinkoch liečivých bylín pri jednotlivých zdravotných ťažkostiach sa dozviete na www.verbena.sk

 

 

Zobraziť celú novinku
Kráľovstvo detského spánkupasik
Kráľovstvo detského spánku

Spánok detí je pre väčšinu rodičov „problémom“ už od raného veku. Uspať dieťa nie je vôbec jednoduché, až na pár šťastlivých výnimiek. Či už sú to bábätká, malé deti predškolského veku alebo školopovinné ratolesti, zahnať ich do postele pomôžu aj hebké, voňavé periny s obľúbenými postavičkami. 

 

Pri výbere akéhokoľvek produktu, ktorý sa týka detí, rodičia dbajú predovšetkým na kvalitu a bezpečnosť. Prirodzene im záleží na tom, v čom budú ich potomkovia spať. Detské obliečky by preto mali byť vyrobené len z najkvalitnejšej bavlny a s použitím ekologických farieb, ktoré zabezpečia stálosť a žiarivosť obliečok aj po mnohých praniach.

 

 

Nechajte, nech si vyberie dieťa

Pri výbere detských obliečok zabudnite na vlastné predstavy a záujmy. Zapojte do výberu samotné dieťa. Nielenže sa bude cítiť dôležité, ale získa tiež pocit, že záleží aj na jeho názore. A v neposlednom rade sa bude do postele a na spánok veľmi tešiť. Veď spať s obľúbenými postavičkami je takmer také isté ako sa s nimi cez deň hrať.

 

 

Vedú rozprávky

Detstvo predstavuje hravosť, bezstarostnosť a pestrosť. A také by mali byť aj obliečky! Je prirodzené, že dievčatá a chlapci majú rôzne preferencie. Chlapci radi zaspávajú s autíčkami, traktormi, formulami či bojovníkmi. Nepohrdnú však ani „maskáčovým“ vzorom, kozmonautom či pirátom. Dievčatá uprednostňujú rôzne zvieratká a ružovú farbu. Nesmrteľnými a obľúbenými už niekoľko rokov sú potlače všemožných rozprávkových hrdinov.

 

Aké obliečky majú v izbičke vaše deti?

 

Zdroj foto: Matějovský

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Majte svoj tlak pod kontrolou!pasik
Majte svoj tlak pod kontrolou!

Ak trpíte ochorením, pri ktorom je nevyhnutné každodenné meranie krvného tlaku, nemal by vám doma chýbať digitálny tlakomer. 

Spoľahnúť sa môžete naautomatický krvný tlakomer na rameno Orava TL-200, ktorý vám zodpovedne a bez zaváhania odmeria systolický a diastolický krvný tlak, srdcový pulz z tepny na ramene a upozorní vás aj na srdcovú arytmiu. Na meranie využíva oscilometrickú meraciu metódu, ovláda sa jednoducho jediným tlačidlom a výsledky prehľadne zobrazuje na veľkom LCD displeji. 2 x 90 meraní si môžete uložiť do pamäte tlakomera vrátane informácie o dátume a čase merania, aby ste mali k dispozícii dlhodobejší prehľad o tom, ako sa vám hýbe tlak. Orava TL-200 funguje na 4x AA batérie alebo sieťový adaptér, pri nečinnosti sa automaticky vypne a upozorní vás aj na vybitú batériu. Manžeta na pripevnenie na rameno je vhodná pre každého s obvodom ramena 22 až 48 cm. Tento praktický pomocník pre zdravie a srdcovka každého srdciara môže byť váš za 27,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Odšťavujte na maximum – pre zdravie!pasik
Odšťavujte na maximum – pre zdravie!

 

K jeseni patria aj časté virózy, ktorým musí naše telo čeliť. Preto je vhodné v boji proti nim vytiahnuť zbrane najväčšieho kalibru – ovocné a zeleninové šťavy nabité vitamínmi na prasknutie! Nemusíte kupovať priemyselne odšťavované moky, ktorých zloženie je neraz nejasné. 

 

Odšťavte si doma ovocie a zeleninu v tej najvyššej kvalite bez použitia chémie a konzervačných látok! Na to vám výborne poslúži nízkootáčkový šnekový odšťavovač Orava OS-149ktorý je schopný precízne odšťaviť vitamínové bomby a získať z nich maximum nutričných hodnôt, vitamínov a chuti. Predstavuje revolučný spôsob domáceho odšťavovania: ovocie aj zeleninu lisuje ako mlynček na mäso a tak z nej získava oveľa väčšie množstvo šťavy, ktorá je v porovnaní s klasickými odšťavovačmi menej znehodnotená. Má príkon len 150 W, čo je podstatne menej ako pri vysokootáčkových odšťavovačoch, takže vám pri „žmýkaní" šťavy z darov jesene „nevyžmýka" aj váš rodinný rozpočet. Disponuje praktickým dvojfázovým sitkom s rozdielne veľkými otvormi a reverzným chodom motora, vďaka čomu odšťavíte bez potreby rozoberania a čistenia aj väčšie množstvo ovocia a zeleniny. Šťava sa zbiera v 900 ml zásobníku, dužina sa ukladá do osobitného, rovnako veľkého zásobníka. Orava OS-149 môže byť váš za 79 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
 Zamestnanci Tesco venovali pomoci komunitám 1000 dobrovoľníckych hodínpasik
Zamestnanci Tesco venovali pomoci komunitám 1000 dobrovoľníckych hodín

Od apríla tohto roka sa mohli zamestnanci Tesca zapájať do dobrovoľníckeho programu, ktorý je zameraný na pomoc komunitám. Kolegovia pomáhali počas svojho pracovného času a spoločnosť Tesco ako zodpovedná spoločnosť ich v tom podporila. Od uvedenia programu  venovali zamestnanci viac ako 1 000 hodín času pomoci komunitám, čo je spolu viac ako 40 dní! Okrem dobrovoľníctva pomáhali v predvianočnom období zamestnanci aj v rámci celosvetovej iniciatívy #GivingTuesday a venovali svoje stravné lístky v celkovej hodnote 3026 eur 21 neziskovým organizáciám na Slovensku. 

Tesco chce byť dobrý partnerom komunitám, v ktorých pôsobí. Aj preto vznikla dobrovoľnícka iniciatíva pre zamestnancov spoločnosti Tesco, ktorá umožňuje pomáhať rôznym dobročinným, neziskovým organizáciám, charitám či občianskym zduženiam. Cieľom programu je podpora miestnych aktivít v réžii Tesco pomocníkov ešte viac ako doposiaľ. Všetky aktivity, ku ktorým priložia svoje ruky, kedy a tiež s kým – či ako jednotlivec alebo zanietený pracovný tím, si môžu vyberať sami. Tento program zároveň nadväzuje na už rozbehnutú spoluprácu s organizáciami, ktoré Tesco podporilo v minulosti alebo im dlhodobo pomáha v rámci iných svojich komunitných i grantových projektov. 
 
Tesco - dobrovoľníci
„Do dobrovoľníckeho programu sa od apríla tohto roka zapojilo 174 kolegov, pričom spolu odpracovali viac ako 1 000 dobrovoľníckych hodín. A to je za pol roka od uvedenia  programu viac ako 40 dní! Mnohí tieto aktivity využili  ako aktívny teambuilding či spoločne strávené chvíle mimo pracovného prostredia so svojimi kolegami. Jednoducho spojili niečo príjemné s veľmi užitočným,“ zhodnotila Katarína Pšenáková, CSR manažérka Tesco Slovensko. 
 
Kolegovia mohli venovať jednu pracovnú zmenu svojho denného harmonogramu dobročinnej aktivite. „Ako tím sme pomáhali triedením darovaného šatstva a navštívili sme imobilných seniorov, ktorí nám boli vďační za našu prítomnosť. Cítili sme veľkú vďačnosť aj zo strany kolegov, s ktorými sme priniesli aj rôzne drobnosti a sladkosti. Z tejto aktivity som mala veľmi dobrý pocit,“ povedala jedna z dobrovoľníčok Jana Kubalová z Tesca.
 
Cieľom tohto programu je motivovať čo najviac kolegov, aby venovali kúsok svojho pracovného času a pomáhali tam, kde to považujú za prospešné pre okolie a ľudí žijúcich v danej komunite, pretože v Tescu veríme, že aj malá pomoc má veľký význam. 
 
„V predvianočnom období podporili tiež naši kolegovia z 19 obchodov a centrálnej kancelárie iniciatívu projektu #GivingTuesday a venovali  svoje stravné lístky v celkovej hodnote 2 884 eur, ktoré boli rozdelené medzi 21 neziskových organizácií. Aj týmto spôsobom mohli pomôcť ľuďom v núdzi a sociálne slabším rodinám pripraviť krajšie Vianoce,“ doplnila K. Pšenáková. 
 
 
Stravné lístky vyzbierané od zamestnancov centrálnej kancelárie Tesca boli venované dvom organizáciám, jednou bolo OZ Vagus. Foto: Tesco archív 
Zobraziť celú aktualitu
TRI ŠTVRTINY SLOVÁKOV VYBAVIA DARČEKY V NÁKUPNÝCH CENTRÁCHpasik
TRI ŠTVRTINY SLOVÁKOV VYBAVIA DARČEKY V NÁKUPNÝCH CENTRÁCH

Každý piaty Slovák si nákupy vianočných darčekov ponechá aj tento rok na poslednú chvíľu. Prevažná väčšina ľudí – až 72 % – však vianočné nákupy vybavuje od začiatku novembra od výpredajov Black Friday. Iba necelá desatina nakupuje vianočné prekvapenia pre najbližších disciplinovane počas celého roka. Vyplýva to z aktuálneho decembrového online spotrebiteľského prieskumu najväčšieho nákupného centra na Slovensku AVION v Bratislave.

 

Na vianočné darčeky každý druhý návštevník AVIONU minie do 200 eur. Takmer 37 percent kupujúcich preferuje minúť až do 500 eur.

 

Sme veľmi radi, že aj v čase online nakupovania Slováci stále považujú nákupné centrá za najlepšie miesto na nákupy vianočných darčekov. Takmer tri štvrtiny si vybavia darčeky pohodlne pod jednou strechou v nákupnom centre spolu s kávou či obedom. Aj preto sme pre návštevníkov AVIONU vytvorili rozľahlú gastro pasáž, kde je až 650 miest na stretávanie sa, sedenie, relax, debaty či občerstvenie. Veríme, že si tak vianočné nákupy užijú ešte viac aj v chladnom počasí,“ uviedlaKatarína Michaliaková, marketingová manažérka nákupného centra AVION v Bratislave.

Prvé miesto hitparády najobľúbenejších darčekov pre najbližších sa ani tento rok nezmení – každý druhý Slovák kúpi najbližším oblečenie, módne doplnky alebo topánky. Zmenou je nižšia preferencia kníh, CD a DVD ako vianočného darčeka – z vlaňajšieho druhého miesta poklesli na 6. priečku.

 

Aké vianočné darčeky kúpite tento rok?

 1. Oblečenie, doplnky, topánky (46 %)
 2. Elektronika (13 %)
 3. Športové potreby (8,1 %)
 4. Kozmetika (7,4 %)
 5. Zážitky a dovolenky (6,8 %)
 6. Knihy, CD, DVD (5,4 %)

 

Zobraziť celú aktualitu
V NOVEJ GASTRO PASÁŽI SI MÔŽU ĽUDIA POCHUTNAŤ V 20 PREVÁDZKACH pasik
V NOVEJ GASTRO PASÁŽI SI MÔŽU ĽUDIA POCHUTNAŤ V 20 PREVÁDZKACH

Viac miesta na stretávanie sa, oddych, príjemné posedenie pri kvalitnom jedle či káve budú mať návštevníci AVIONU v Bratislave k dispozícii už od 6. decembra tohto roku. Najväčšie nákupné centrum na Slovensku totiž otvára jednu z najmodernejších gastro pasáží v Európe.

Unikátna gastro pasáž s rozlohu 5 000 m2 vznikla v časti pôvodného hypermarketu podľa návrhu architekta Pavla Suchánka. Celková investícia do projektu dosiahla 12,5 milióna eur.

,,Od otvorenia AVIONU v roku 2002 sa veľa zmenilo. Požiadavky a očakávania zákazníkov sa neustále vyvíjajú a retailové prostredie sa vplyvom technológií, urbanizácie, ekonomiky a ďalších faktorov rýchlo mení. Aj v bratislavskom AVIONE sa chceme prispôsobiť novým trendom a zostať dlhodobo atraktívnym miestom pre nášho zákazníka, spoznávať jeho potreby a túžby. Veríme, že z novej pasáže sa stane miesto stretávania sa, ktoré spája rôzne komunity, miesto, kde sa ľudia inšpirujú, získavajú skúsenosti s novými technológiami, nakupujú, jedia a prirodzene trávia svoj čas,“ hovorí Vladimír Bereš, riaditeľ nákupného centra AVION v Bratislave.

 

 

Príležitostí na príjemné posedenie pri dobrom jedle a nápojoch sa vďaka novej gastro pasáži v AVIONE zdvojnásobí. Celkovo v novej časti pribudne 20 gastro prevádzok, pričom štvrtina z nich bola aj v pôvodnom foodcourte. ,,Snažili sme sa vybrať ponuku gastro prevádzok tak, aby sme oslovili čo najviac návštevníkov. Aj preto sme sa zamerali nielen na overené značky, ale aj na nové a čoraz obľúbenejšie street food koncepty ako napríklad Regal Burger, Thali či Pho. Podmienkou bolo, aby každá prevádzka do nových priestorov priniesla aj novinky v menu,“ dopĺňa manažér projektu Radovan Galamboš. Pôvodný foodcourt v apríli budúceho roka nahradia štyri nové predajne. Existujúca reštauračná zóna na 1. poschodí nad klziskom bude fungovať aj naďalej.

 

Pre návštevníkov bude v novej gastro pasáži k dispozícii až 650 miest na sedenie v ôsmich rôznych zónach s pripojením pre laptopy či nabíjanie mobilov. Súčasťou zóny bude aj vonkajšia terasa so zeleňou a s obsluhou.

 

Dizajnový foodcourt v škandinávskom štýle inšpirovaný zákutiami veľkomiest pochádza z architektonickej kancelárie Pavla Suchánka. Hlavným materiálom v interiéri je množstvo prírodného dreva a sklených plôch pre denné svetlo.

 

Nákupné centrum AVION v Bratislave postavila, vlastní a spravuje developerská spoločnosť INGKA Centres (predtým IKEA Centres), ktorá patrí do skupiny INGKA Group. Spoločnosť plánuje postupne meniť Food & Beverage koncepty aj vo svojich ďalších centrách v Európe a v Rusku. Aktuálne napríklad prebieha rozšírenie foodcourtu v nákupnom centre AVION v Ostrave, nové koncepty už majú centrá v ruských mestách Moskva, Kazaň, Jekaterinburg  a v portugalskom Porte.

 

Prevádzky v novej gastro pasáži:

 1. Nord See
 2. Regal Burger
 3. Subway
 4. FitFood
 5. Nomad
 6. I love pasta
 7. Pizza Hut
 8. Hummus & Couscous
 9. Pho
 10. Burger King
 11. Koliba
 12. Pirohi Hi
 13. Santa Fe
 14. LA Finger
 15. Kiosk cukrárenským sortimentom
 16. Kiosk s pekárenským sortimentom
 17. SUSHI Time
 18. Avia cafe
 19. Art café
 20. Art cafe bar
Zobraziť celú aktualitu
Najlepšie komunikujúcou poisťovňou je opäť Allianz – SP pasik
Najlepšie komunikujúcou poisťovňou je opäť Allianz – SP

Allianz – Slovenská poisťovňa aj tento rok obhájila obe prvenstvá v súťaži Hermes Komunikátor roka 2018. Stala sa poisťovňou, ktorá najlepšie komunikuje so svojim zákazníkom, a to podľa reprezentatívneho prieskumu spoločnosti MEDIAN SK, aj podľa hlasovania verejnosti.

 

 Získané ocenenie patrí všetkým kolegom, ktorí sa stretávajú a komunikujú s našimi klientmi prostredníctvom našej infolinky, pobočiek, zákazníckych centier, obchodníkov, tiež pri riešení svojich poistných udalostí, prostredníctvom online centra, pravidelných marketingových reklamných kampaní ale aj v súkromí. Klienti tak považujú našu komunikáciu za najlepšiu spomedzi všetkých poisťovní,“ povedala hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová, ktorá obe ceny za poisťovňu prevzala. Ocenenia sa udeľovali v kategóriách Bankovníctvo, Poisťovníctvo, Telekomunikácie, Obchodné reťazce a Automobily.

 

HERMES KOMUNIKÁTOR ROKA hodnotí komunikáciu inštitúcií so zákazníkmi na Slovensku. Hodnotenie sa uskutočnilo formou prieskumu na vzorke 9 000 respondentov, ktorý realizovala spoločnosť MEDIAN SK za prvých deväť mesiacov tohto roka. Verejnosť hlasovala za inštitúciu v jednotlivých kategóriách, s ktorou mala najlepšie skúsenosti v oblasti komunikácie. O víťazoch rozhodlo 43 613 hlasujúcich. Viac informácií na www.cenyhermes.sk.

 

Zobraziť celú aktualitu
Tesco organizuje po šiestykrát najväčšiu Potravinovú zbierku na Slovensku pasik
Tesco organizuje po šiestykrát najväčšiu Potravinovú zbierku na Slovensku

Spoločnosť Tesco verí, že aj malá pomoc má veľký význam. Tento rok preto opäť zorganizuje na Slovensku už šiesty ročník Potravinovej zbierky. Vďaka zákazníkom sa spoločnosti Tesco podarilo minulý rok vyzbierať 110 ton potravín. Potravinová zbierka bude prebiehať od štvrtka 22. novembra do soboty 24. novembra 2018 s cieľom pomôcť ľuďom v núdzi a sociálne slabším rodinám.

Potravinovú zbierku Tesco spoluorganizuje s Potravinovou bankou Slovenska, Slovenskou katolíckou charitou, Depaul Slovensko, Evanjelickou Diakoniou ECAV Slovensko a OZ Vagus. Zbierku podporí aj spoločnosť Unilever a spoločnosť Tesco zvýši celkovú finančnú hodnotu darov o 20 %.

Na Slovensku bude prebiehať najväčšia 
Potravinová zbierka v 113 obchodoch Tesco, čo je 
o deväťobchodov viac ako minulý rok. Dobrovoľníci
 z charitatívnych organizácií, ale aj zamestnanci 
spoločnosti Tesco pomôžu zákazníkom vybrať tovar, 
ktorý je vhodný na darovanie. 
 
Naši zákazníci sa môžu aj tento rok zapojiť do 
našej celonárodnej potravinovej zbierky, ktorá 
bude prebiehať od 22. do 24. novembra v našich 
113 obchodoch. Veríme, že spoločne s našimi 
zákazníkmi sa nám podarí prekonať minuloročný 
rekord, keď sme spolu s našimi charitatívnymi partnermi dokázali vyzbierať 110 ton 
potravín  a drogériového tovaru, čo predstavovalo 275-tisíc porcií jedla,“ povedala 
Veronika Bush, riaditeľka komunikačného oddelenia Tesca na Slovensku.  

 

„Vďaka najväčšej celonárodnej zbierke, ktorú so spoločnosťou Tesco a s ostatnýmipartnermi spoluorganizujeme,dokážeme každý rok pomáhať mnohým ľuďom na Slovensku práve v predvianočnom období.  Veľké poďakovanie patrí
všetkým darcom, ktorí aj tento rok darujú zo svojich nákupných vozíkov vhodné

potraviny alebo hygienické potreby do vozíkov dobrovoľníkov, aby pomohli tým,

ktorí to potrebujú,“  doplnil Miro Jurik, Foundraiser, Depaul Slovensko.

 

 
 

 
Zobraziť celú aktualitu
Škody po zrážkach so zverou stúpajú, minulý rok bol rekordnýpasik
Škody po zrážkach so zverou stúpajú, minulý rok bol rekordný

Rozbité sklá, preliačiny, pokrčené plechy, ale aj menšie či väčšie zranenia pasažierov. Na jeseň, kedy sa divá zver vyskytuje oveľa častejšie v blízkosti ciest, zaznamenáva Allianz – Slovenská poisťovňa zvýšený počet škôd spôsobených zrážkou vozidiel so zverou. Počet škôd aj výška vyplateného poistného plnenia z týchto poistných udalostí z roka na rok rastie. 

„Rok 2017 bol z pohľadu škôd spôsobených zrážkou so zverou rekordný, klienti nám nahlásili takmer 3-tisíc poistných udalostí. Výška škôd dosiahla takmer 5 miliónov eur, čo je takmer 35%-ný nárast oproti predchádzajúcemu roku,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.


pozor na srny, jelene aj vtáky

Za prvých deväť mesiacov tohto roka poisťovňa registruje už 2311 škôd spôsobených stretom so zverou v sume vyše 3,37 milióna eur. Najčastejšími vinníkmi sú srny a jelene, ktoré zvyknú vbehnúť pod kolesá vozidiel, no menšie poškodenia spôsobujú aj vtáky. Zvýšiť opatrnosť by mali najmä vodiči v okresoch Malacky, Nitra, Levice, Trnava a Košice – okolie, odkiaľ klienti hlásia tento druh škôd najčastejšie. 

 

pri jazde v týchto úsekoch zvýšte opatrnosť:

 • cez lesy a lesné porasty,
 • pri poliach a výsadbách,
 • v úsekochoznačených značkami A17 – zvieratá a A18 – zver,
 • v okolí riek a vodných tokov.
 •  

Zdroj: Allianz - SP

 

zrážky so zverou kryje havarijná poistka

Akékoľvek poškodenie alebo zničenie poisteného vozidla po náraze alebo strete so zvieraťom kryje havarijné poistenie. „Ak vodičovi vbehne pod kolesá zviera a poškodí jeho auto, klient udalosť štandardne nahlási poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a rozsah poškodenia a po potvrdení oprávneného nároku klientovi vyplatí náhradu škody,“ upresňuje L. Muthová. Vodiči, ktorí si svoje auto poistia v Allianz – SP majú zrážku so zvieraťom automaticky krytú v dvoch zo štyroch ponúkaných poistných modulov havarijného poistenia. V zvyšných dvoch si môžu toto riziko pripoistiť.

 

Zobraziť celú aktualitu
#nevyhovarajsa a príď aj ty darovať krv!pasik
#nevyhovarajsa a príď aj ty darovať krv!
Možno to poznáte aj vy. Viackrát vám už prišlo na um, že by ste išli darovať krv, ale vždy vám do toho niečo prišlo. Naozaj ste chceli, no stále sa niekam ponáhľate. Raz na vlak, inokedy za kamarátmi alebo si poviete, že to ešte počká a jedného dňa sa určite pridáte. Jedného dňa... No priznajme si - ak sme dospelí, zdraví a záleží nám na druhých, budeme hľadať výhovorky?

 

Hashtagom #nevyhovarajsa odštartoval Slovenský Červený kríž 24. ročník Študentskej kvapky krvi®. Do kampane sa svojimi krátkymi videami pridali známi i neznámi ľudia, vyzývajúci prostredníctvom sociálnych sietí tých, ktorí ešte váhajú pri rozhodnutí darovať krv.
Kampaňou chce osloviť najmä prvodarcov z radov študentov i mladých ľudí a zároveň zdôrazniť význam pravidelného darovania krvi.
 
Študentská kvapka krvi® sa začína 15. októbra a potrvá až do 16. novembra 2018.
Prvý mobilný odber bude 15. októbra 2018 na Fakulte architektúry STU na Námestí slobody v Bratislave. Darovať krv môžete od 8. hodiny do 11. hodiny.
 
„Rada by som povzbudila všetkých, ktorí môžu darovať krv a zatiaľ sa nerozhodli. Urobte tak. Pamätám si na moje prvé darovanie krvi. V jeden deň ma zastavila kolegyňa pri kopírke a vyzvala ísť darovať krv spolu s ňou. Bola mimoriadne presvedčivá a ja som si uvedomila, že moje doterajšie dôvody boli len výhovorky,“ hovorí Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegovágenerálna sekretárka Slovenského Červeného kríža. „Až keď vidíte blízkeho človeka bojovať o vlastný život, keď vidíte, ako sa mu uľaví po transfúzii, až potom pochopíte, načo je dobré darovať krv. Som hrdý na študentov i kolegov Slovenskej technickej univerzity, že sa aktívne a opakovane zapájajú do Študentskej kvapky krvi®. Tento rok štartuje kvapka v pondelok na Fakulte architektúry, ale mobilné odbery u nás pokračujú i ďalšie dni - v utorok na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie, v stredu na Stavebnej a vo štvrtok na Strojníckej fakulte,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.
 
Krv môžete darovať každý pracovný deň na všetkých odberových miestach Národnej transfúznej služby SR, vo vyhradených dňoch na oddeleniach hematologicko-transfúznych oddelení nemocníc a na miestach mobilných odberov. 
Všetky informácie o aktuálnych odberoch a o podmienkach darovania krvi nájdete na stránke www.redcross.sk, na Instagrame slovak_red_cross a na Facebooku Slovenský Červený kríž - Spolu pomôžeme.
 
Darcom krvi sa môže stať každý človek, ktorý dosiahol minimálny vek 18 rokov, má potrebnú hmotnosť 50 kg a spĺňa základné zdravotné požiadavky.
 
• V deň odberu by sa mal darca dobre najesť, nemal by prísť nalačno.
• Tesne pred odberom by mal vypiť aspoň pol litra tekutín.
• Nemal by minimálne 8 hodín fajčiť.
• Nemal by 12 až 14 hodín piť alkohol.
• Pred plánovaným odberom by si mal darca dopriať oddych.
 
Kampaň organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.
Zobraziť celú aktualitu
Základom úspechu v boji proti plytvaniu potravinami je medzisektorová spoluprácapasik
Základom úspechu v boji proti plytvaniu potravinami je medzisektorová spolupráca

Zástupcovia vlády, maloobchodu, mimovládnych organizácií v utorok 9. októbra 2018 diskutovali pri jednom stole o boji proti plytvaniu  potravinami a kľúčovej role, akú v tomto boji zohráva práve medzisektorová spolupráca. Stretnutie zorganizovala spoločnosť Tesco v spolupráci s portálom Euractiv. 

 

Hlavnými témami boli okrem dôležitosti medzisektorovej spolupráce aj opatrenia a inovácie v spracovaní potravinového odpadu, ciele udržateľného rozvoja, výzvy v oblasti boja proti plytvaniu potravinami na lokálnej úrovni či pokrok za posledné roky v prítomnosti vzácnych hostí, akými boli Richard Raši (podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu), Branislav Ondruš (štátny tajomník MPSVR SR), Pavol Široký (analytik inštitútu environmentálnej politiky), Zuzana Nouzovská (generálna riaditeľka NPPC), Michal Kišša (Nadácia Pontis), Marko Urdzik (predseda Potravinovej banky SR), Radoslav Števčík (starosta Bratislavy-Starého Mesta), Martin Kuruc (výkonný riaditeľ TESCO STORES SR, a. s.) a Martin Krajčovič (Corporate Affairs Manager, Metro). Súčasťou diskusie bola pre všetkých prítomných prezentácia renomovaného šéfkuchára Jaroslava Ertla o varení bez zvyškov.

 

„Stretnutie považujem za určité znamenie, že spoločenský diskurz sa posúva pozitívnym smerom a témy spojené s udržateľným rozvojom sa stávajú súčasťou uvažovania relevantných hráčov na trhu. K udržateľnému rozvoju sa totiž priblížime len vtedy, ak sa zapoja všetci aktéri – tak štát, ako aj občianska spoločnosť, jednotlivci aj podnikatelia. Môj úrad pre investície a informatizáciu zodpovedá za vnútroštátnu implementáciu Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. Agenda 2030 je súbor globálnych 17 cieľov, na ktorých sa zhodli všetky štáty OSN. Slovensko si ich agregovalo do šiestich národných priorít, ktoré sme v júli tohto roku predstavili v OSN v New Yorku. Jednou z našich národných priorít je aj smerovanie k obehovej ekonomike, kde sa neplytvá zdrojmi a minimalizuje sa tvorba odpadov, ktoré sa nedajú znova využiť,“ otvoril podujatie Richard Rašipodpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. 

 

Reťazec Tesco ako prvý a zatiaľ jediný maloobchodník v strednej Európe aktívne bojuje  proti plytvaniu potravinami a zaviazal sa znižovať potravinový odpad zo svojich prevádzok. Spoločnosť preto začala intenzívnejšie sledovať a vyhodnocovať objem odpadu vo svojich obchodoch, aby dokázala nájsť spôsob, ako potravinový odpad efektívne znižovať.  Okrem toho uviedla sortiment Perfectly Imperfect (Dokonale nedokonalé), čo súproduktydokonalej chuti a kvality, ktoré  síce nespĺňajú všetky estetické kritériá, no sú kvalitné, chutné a výživné.  Predajom „dokonale nedokonalej zeleniny a ovocia“ pomáha Tesco  bojovať proti plytvaniu potravinami aj svojim dodávateľom.

 

„Naša spoločnosť si, ako jeden z najväčších maloobchodníkov s potravinami, uvedomuje problém plytvania potravinami a snažíme sa proti nemu bojovať naprieč celým dodávateľským reťazcom. Avšak aby sme vedeli, či ideme správnym smerom, začali sme v roku 2017 merať množstvo potravinového odpadu, ktorý vyprodukujeme v našich prevádzkach. Keď sme zmerali toto množstvo opäť minulý rok, zistili sme, že sa nám podarilo znížiť množstvo odpadu o 20 %. Je to výsledok zefektívnenia interných procesov vrátane zlepšenia objednávkového systému, ako aj darovania potravín,“povedal v úvode Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesco Slovensko.

 

Dlhodobou prioritou spoločnosti Tesco je bojovať proti plytvaniu potravinami aj cestou darovania potravinových prebytkov v spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska.Začiatky spolupráce Tesca s Potravinovou bankou Slovenska sa viažu na rok 2015, keď sme začali poskytovať potravinové prebytky z našich štyroch obchodov. Začínali sme v malom, no dnes sa môžeme pochváliť tým, že aktuálne máme zapojených do projektu darcovstva potravín 125 našich obchodov (zo 150) a spoločne tak pomáhame denne viac ako 5 000 ľuďom v núdzi po celom Slovensku. V tomto roku sme darovali spolu 577 ton potravín, čo je v porovnaní s predošlým finančným rokom o 440 ton viac. Zároveň sme zredukovali aj množstvo samotného potravinového odpadu o 2 023 ton. Veľmi ma tiež  teší, že sa nám tento rok podarilo spoluprácu rozšíriť o ďalšieho významného partnera  – Bratislavu-Staré Mesto, s ktorým sa nám podarilo sprevádzkovať  sociálnu výdajňu a ešte rozšíriť okruh ľudí, ktorým spoločne pomôžeme,“ dodal  Martin Kuruc.

 

Aktivity maloobchodného reťazca Tesco zamerané na znižovanie potravinového odpadu ocenila aj nezávislá komisia. Za prínos v oblasti zodpovednej spotreby a výroby bolo Tescu udelené úplne nové ocenenie Via Bona – Cena za príspevok k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja. Ocenenie Via Bona udeľuje Nadácia Pontis ako uznanie najzodpovednejším firmám na slovenskom trhu.

 

Zobraziť celú aktualitu
Výrobcovia nealkoholických nápojov znížia obsah pridaného cukru o ďalších 10 %.pasik
Výrobcovia nealkoholických nápojov znížia obsah pridaného cukru o ďalších 10 %.

Výrobcovia nealkoholických nápojov a minerálnych vôd  na Slovensku 1) sa zaviazali postupne znížiť obsah pridaných cukrov v nápojoch o ďalších 10 % do roku 2020 a prispieť tak k celkovému zníženiu prijatých kalórií z potravín.

Iniciatíva reaguje na meniace sa preferencie spotrebiteľov ako aj výzvu Európskej Komisie a členských krajín na koordinovaný prístup k reformulácii a zníženiu obsahu pridaných cukrov v potravinách a nápojoch2).

V nealkoholických nápojoch zníženie obsahu pridaných cukrov priamo vedie k zníženiu ich kalorickej hodnoty. Od roku 2000 do roku 2015 sa spoločnými silami podarilo výrobcom  znížiť priemerný obsah kalórií na 100 ml nápoja o 12 %, do roku 2020 ubudne ďalších 10 %. Naplnenie tohto ambiciózneho cieľa chcú výrobcovia nealkoholických nápojov dosiahnuť:

 

·         Reformuláciou - postupnou úpravou receptúr aj s použitím nekalorických sladidiel, napríklad stévie

·         Inováciou -  novými nápojmi s minimálne 30 % znížením energetickej hodnoty alebo úplne bez kalórií

·         Zvýšením marketingovej podpory -  a podielu nízkokalorických a nekalorických nápojov na trhu

·         Motiváciou spotrebiteľov a podporou konzumácie minerálnych a pramenitých vôd

·         Zvýšením ponuky - menších nápojových obalov pre lepšiu kontrolu prijatých porcií

 

 

Prijaté opatrenia tak pozitívne ovplyvnia viac ako 3 milióny ľudí na Slovensku a takmer 500 miliónov všetkých európanov.3)

 

„Plánujeme pokračovať v inováciách a rozširovaní nášho portfólia tak, aby si každý spotrebiteľ mohol pre seba vybrať nápoje, ktoré mu chutia a zároveň splnia jeho zvýšené nároky na zdravý životný štýl. Chceme prispieť svojim podielom k tomu, aby si tí, ktorí chcú obmedziť celkový príjem kalórií, mohli vybrať nealkoholický nápoj so zníženou energetickou hodnotou alebo úplne bez obsahu kalórií, a mali k dispozícii svoje obľúbené nápoje v menších obaloch, pre lepšiu kontrolu prijatých porcií“, hovorí Lucia Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd.

 

Dobrovoľný záväzok výrobcov nealkoholických nápojov je prvým sektorovým záväzkom na 
Slovensku na podporu všeobecného cieľa EÚ na zníženie obsahu pridaných cukrov 
v potravinách o 10%. Asociácia výrobcov nealkoholických  nápojov a minerálnych vôd 
na Slovensku aktívne spolupracuje aj s Úradom verejného zdravotníctva SR 
v pracovnej skupine zameranej  na reformulácie a formulovanie zásad zdravej výživy 
s ohľadom na rizikové faktory. 
Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio