LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.

JE ŠESŤ TÝŽDŇOV DO VIANOC – ČO TERAZ? PLÁNUJTE

JE ŠESŤ TÝŽDŇOV DO VIANOC – ČO TERAZ? PLÁNUJTE

 

 

Nie ste pripravení na Vianoce, ktoré už klopú na dvere? Linda Gergeľová, finančná odborníčka z PARTNERS GROUP SK, vám prináša pár tipov, ako zvládnuť sviatky bez dlhov a vo finančnej pohode:


 

 

Plánujte. Urobte si plán nákupov a vianočný zoznam

Ešte predtým, ako sa  vrhnete do víru nákupov, v pokoji si ujasnite, ČO a KOMU chcete darovať. Urobte si zoznam darčekov, ktoré plánujete nakúpiť, a zoznam obchodov, kde darčeky získate. Nebudete sa tak túlať z obchodu do obchodu a nakupovať impulzívne to, čo zbadáte a míňať zbytočne peniaze.

 

Naplánujte si váš rozpočet a držte sa ho

Staré porekadlo hovorí – prikrývajte sa takou perinou, na akú máte. Skúste si dopredu stanoviť a vyčleniť z vašich rodinných financií sumu, ktorú si môžete dovoliť minúť na sviatky a neprekročte ju.

 

Naplánujte si vianočné nákupy na dva mesiace a dve výplaty

Odložte si z novembrovej a decembrovej výplaty časť peňazí a nakupujte priebežne počas oboch predvianočných mesiacov. Premyslené, plánované nákupy nám umožňujú  lepšie sa rozhliadnuť po možnostiach, alternatívach a cenách.

 

Plánujte tiež s finančnou rezervou po Vianociach

Myslite tiež na finančnú rezervu. Aj po sviatkoch predsa musíte zabezpečiť bežný chod vašej domácnosti.

 

Najväčším rizikom Vianoc sú emócie

Klaďte si pri nakupovaní kritické otázky, niekoľkokrát. Pre nákupné správanie v predvianočnom období je príznačný fenomén tzv. emočných nákupov. Ľudia kupujú veci, ktoré by inak nekúpili, a za ceny, ktoré by za ne inokedy nezaplatili. Často to robia s nezmyselným odôvodnením: "Veď sú Vianoce...".

 

Vyhýbajte sa úverom. Keď už si požičiavate, rátajte, či si to môžete dovoliť

Nezadlžujte sa kvôli Vianociam. Prikrývajte sa perinou, na ktorú máte.

Ak i napriek tomu siahnete po úvere (pôžička, spotrebiteľský úver, debet na kreditnej karte) stanovte si vopred, koľko budete po Vianociach mesačne schopní splácať z rodinného rozpočtu. Neberte si úver kvôli maličkostiam a na nákup potravín. Platí totiž, že čím nižšia je pôžička, tým vyšší úrok zaplatíte. Ak sa zadlžujete, robte to len na nákup vecí, ktoré skutočne potrebujete a ktoré budete využívať dlhodobo.

 

Porovnávajte ceny

Dnes si už vďaka internetu viete veľmi ľahko porovnať, kde sú aké ceny a či svoj darček zbytočne nepreplatíte.

 

Nepodľahnite tzv. vianočným zľavám

Nenechajte sa nalákať na rôzne vianočné zľavy a skvelé kúpy. Držte sa svojho vianočného zoznamu.

 

Nakupujte cez internet

Ceny rovnakých darčekov na internete sú často nižšie, či prinajmenšom rovnako vysoké ako v kamenných obchodoch, navyše vám tovar doručia až domov. Niektoré tovary, napríklad počítače, kúpite cez internet dokonca až o tretinu lacnejšie. Počet ľudí, ktorí nakupujú vo virtuálnych obchodných domoch z roka na rok stúpa. Pripravte sa teda na to, že tesne pred Vianocami  môže doručenie darčekov trvať o niečo dlhšie ako zvyčajne.

 

Hand-made darčeky - buďte alternatívni voči vianočnému konzumu

Nezabúdajte, že hodnota darčeka sa neurčuje podľa toho, koľko stojí. Často urobí radosť maličkosť a fakt, že ste si spomenuli. Existuje množstvo kníh či webových stránok s návodmi, ako urobiť darček vlastnoručne (napríklad z textilu, papiera a podobne). Nemyslite si, že je to výlučne doména školopovinných detí a skúste zapojiť svoju fantáziu.

 

Využite vianočné odmeny

Peniaze „navyše“ použite na oddlženie či vytvorenie rezervy, nie ďalšie zadlženie. Vianočné odmeny si málokto odloží. V tom lepšom prípade ich ľudia minú, v tom horšom použijú ako akontáciu pri nákupe na splátky, čím sa vďaka vianočnej odmene zadlžia. Pozor, nerátajte s odmenami vopred, resp. nemiňte ich skôr, ako vám prídu na účet.

 

Bezúročný úver zvyčajne nie je zadarmo

Reč je o kreditnej karte. Pri dodržaní určitých podmienok je táto pôžička zdarma. Musíte však vrátiť peniaze do doby, ktorú stanoví banka. Väčšinou je to  40-45 dní. Dôležitý je však 40/45-dňový cyklus banky, nie dátum odkedy si požičiate. Väčšina ľudí však túto lehotu nedodrží a potom platí nemalé úroky, preto s kreditnou kartou veľmi opatrne.

 

Bankové spotrebné úvery sú bezpečnejšie

Ak potrebujete väčší objem peňazí, obráťte sa radšej na banky a využite spotrebný úver. Vyhnite sa nebankovým pôžičkám a „rýchlym formám“ získania peňazí. Ich ponuky sú lákavé, ale veľmi drahé a častokrát ich nesplácanie vymáha exekútor.

 

Nepodľahnite zdanlivo výhodným pôžičkám

Môžu vás vyjsť veľmi draho. Len nízky úrok nie je zárukou výhodnosti. Dávajte si pozor na poplatky aj dobu splatnosti. Dobre si prečítajte zmluvné podmienky. Všímajte si ročnú percentuálnu mieru nákladov -, číslo, ktoré vyjadruje sumu úveru a dobu, na ktorú je poskytnutý, spolu so všetkým poplatkami, ktoré s touto transakciou súvisia. Aby ste vianočný darček nemuseli splácať ešte niekoľko ďalších sezón.

 

NA ZÁVER: Kupujte darčeky priebežne počas roka

Tento prístup vyžaduje určitú dávku finančnej disciplíny, ale môže sa vyplatiť napríklad pri kupovaní kvalitných značkových vecí v sezónnych výpredajoch. Takto dokážete ušetriť až 70 percent z ceny darčeka. Skúste sa teda už teraz pripravovať na Vianoce 2019.

Tlačiť
Kategória: Rady redakcie

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 24. 04. 2019, meniny má Juraj.
Neodolateľné smoothies, polievky, omáčky aj osviežujúce drinky
Dvojnásobná veľkonočná výslužka – lízanka s hračkou
Tajomstvo hladkej a pevnej pokožky odhalené vďaka AVONu!
Objavte luxusný pôžitok v podobe novej značky Encanto od AVONu!
Poradna
Náhodný článok
Neviditeľné 3D technológie umožňujú detailnú ortodontickú liečbu Neviditeľné 3D technológie umožňujú detailnú ortodontickú liečbu
Cieľom vyrovnávania zubov, čiže čeľustnoortopedickej liečby, je zdravý a pekný úsmev. Horné a dolné zuby majú byť vyrovnané, tvarované do pravidelných zubných oblúkov, ktoré sú navzájom harmonicky zladené a optimálne umiestnené v tvári pacienta. 
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Tesco čerstvé šťavy a smoothies v nových obalochpasik
Tesco čerstvé šťavy a smoothies v nových obaloch

 

Spoločnosť Tesco predstavuje nové balenie r-PET fliaš pre vlastnú značku čerstvých štiav a smoothies. Fľaše budú obsahovať aj recyklovaný materiál. Je to ďalší krok k naplneniu záväzku reťazca znižovať vplyv obalového odpadu na životné prostredie.

 

Tesco chladené šťavy a smoothies sú už teraz k dispozícii v novom, upravenom balení. Zmena, hoci pre zákazníka na prvý pohľad nepostrehnuteľná, má veľký prínos pre životné prostredie.

Fľaše s objemom 250 ml a 1 liter sú vyrobené z 30 % recyklovaného materiálu, 750 ml fľaše majú vo svojom obale recyklovaný plast z 50 %.

Materiál r-PET je polyester vyrobený z opätovne využitých plastových obalov, najmä z nápojových fliaš. Vďaka tomu materiál pochádza zo spracovaného odpadu, ktorý je vhodný na recykláciu alebo opätovné použitie, čím prispieva k budovaniu systému tzv. uzavretej slučky.

 

Táto zmena v materiáloch používaných na balenie štiav a smoothies znamená ročne na Slovensku o 2 400 kg menej plastov!

Podľa analýzy spoločnosti PlasticsEurope* sa v roku 2017 v Európe vyrobilo až 64,4 milióna ton plastových obalov. Z toho 7,4 % predstavujú PET obaly. Výskumy ukazujú, že informovanosť o vplyve obalov na životné prostredie sa každoročne zvyšuje. V rokoch 2006 – 2016 sa rozsah recyklácie plastových obalov zvýšil až o 74 %.

Tesco chce zákazníkom pomôcť robiť vedomé zodpovedné rozhodnutia. Cieľom reťazca je aj znížiť vplyv obalového odpadu na životné prostredie. Jedným z praktických príkladov sú nové balenia štiav a smoothies Tesco.

Začiatkom tohto roka Tesco oznámilo ambíciu, že všetky obaly značky Tesco budú recyklovateľné alebo opätovne použiteľné do roku 2025 a že do roku 2020 odstráni všetky ťažko recyklovateľné materiály v obaloch produktov vlastnej značky. Cieľom je znížiť množstvo odpadu z obalov aj v prevádzkach.

Zobraziť celú novinku
Pohotovo vysaté!pasik
Pohotovo vysaté!

Vyťahovať veľký vysávač pre pár spadnutých omrviniek po raňajkách? To je poriadna otrava! A pritom v byte je neustále čo vysávať, hoci ste už veľkonočné upratovanie úspešne zavŕšili. Deťom spadne pod stôl pár omrviniek, domáci miláčikovia strácajú chĺpky, kade chodia, a prach, ten je neúprosný každý deň. 

 

Preto iste doma oceníte služby malého ručného vysávača Orava VY-222, ktorý si aj s tou najmenšou smietkou či zabodnutým zvieracím chlpom hravo poradí. Minie málo energie, je vždy poruke a saje silou ako klasický veľký vysávač. Výborne sa s ním manipuluje vďaka ergonomickej rukoväti a nízkej hmotnosti. V príslušenstve sú dve predlžovacie trubice, veľká podlahová hubica s kefou, malá a stredná hubica s kefou a hubica na čalúnenie. Má zabudovaný umývateľný filter z nehrdzavejúcej ocele a prívodný kábel s dĺžkou 4,8 metra. Je pripravený zasiahnuť, len čo vám na podlahu či koberec spadne čo i len smietka. Môže byť váš za 62,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
V Slnečniciach otvára svoje brány jedno z najväčších športovo-zábavných centier na Slovenskupasik
V Slnečniciach otvára svoje brány jedno z najväčších športovo-zábavných centier na Slovensku

Rodiny s deťmi z bratislavských Slnečníc i celého okoliabudú mať viac možností,ako zaujímavo tráviť voľný čas. Svoje brány totiž otvára LEON jednoz najväčších zábavno-športových centier na Slovensku. Malí aj veľkí návštevníci môžuLEON s kaviarňou navštíviť v lokálnom nákupnom centre Slnečnice Market.

 

Aktuálne je pre návštevníkov LEONu k dispozícii Tanečné centrum a Centrum plávania pre deti v bazénochso slanou vodou. Na tvorivé dielne sa môžu návštevníci tešiť už v apríli tohto roku, na trampolínový park v máji 2019.  „Naším cieľom je obyvateľom Slnečníc poskytnúť kvalitné bývanie aj pestrý výber služieb a možností trávenia voľného času v blízkosti svojich domovov. Tak ušetria hodiny cestovania po meste. Dlho sme vyberali vhodného partnera a sme veľmi radi, že súčasťou Slnečnice Marketu sa stalo práve rodinnécentrum LEON, ktoré rozšíri možnosti športu aj zábavy pre obyvateľov z celého regiónu,“ hovorí Claudia Verkin, Property a lízing manažérka CRESCO GROUP v Bratislave.

 

„Chceme vytvoriť priestor pre celú rodinu – miesto, kde si každý člen rodiny nájde to svoje,“ hovorí o novootvorenom centre Silvia Lukáčeková, riaditeľka rodinného centra LEON. „Už pri prevádzkovaní prvej časti v podobe skvelého interiérového ihriska v LEON Jungle Parku sa potvrdilo, že rodiny z blízkeho i vzdialenejšieho okolia majú o kvalitné služby veľký záujem. Preto veríme, že si rozšírená ponuka kurzov, služieb a aktivít v rodinnom centre LEON nájde svoje stále miesto v rodinnom živote mnohých obyvateľov hlavného mesta i jej okolia,“ dodáva.

 

Jednou z hlavných atrakcií nového centra je vyhrievaný detský bazén so slanou vodou, ktorá má podobné vlastnosti ako morská voda a je prospešná pre astmatikov i alergikov. V bazéne s protiprúdom s rozmermi 10 x 5 metrov sa plaveckému umeniu budú učiť deti už od troch mesiacov. Súčasťou plaveckého centra je infrasauna a fínska sauna, ktorých teplota je prispôsobená detskému organizmu a je vhodná aj pre malé deti.

 

 

 

Tanečné centrum pod vedením Natálie Glosíkovej, známej z televíznych relácií Let’s dance alebo Tanec snov, ponúka široké spektrum pohybových aktivít pre deti aj dospelých. Tri sály s inteligentným ozvučením, kvalitnou vzduchotechnikou a klimatizáciou sú vybavené komfortnými šatňami so sprchami a profi tanečnou podlahou, ktorá patrí k jedinečným na Slovensku. Podlaha je špeciálne odpružená, aby po skákaní či tancovaní vo vysokých opätkoch neboleli tanečníkov nohy ani kĺby. Tvrdá podlaha nohy rýchlejšie unaví a pri dlhodobom používaní môže spôsobovať bolesť kĺbov.

 

V ponuke centra nájdu milovníci ladných pohybov tanečné kurzy aj športové lekcie – napríklad kurzy jogy, pilatesu, tréningy a cvičenia pre tehotné mamičky.  

 

Pre malých aj veľkých návštevníkov centra budú od apríla tohto roka pripravené tvorivé dielne plné kreatívnych umeleckých kurzov pod vedením známej výtvarníčky Angeliky Šabíkovej. Deti v nich budú rozvíjať jemnú motoriku a predstavivosť, dospelí nájdu potrebný relax.

 

V rodinnom centre LEON akcie chtiví návštevnícinájdu od mája jedinečnýTrampolínový park a jedinú Ninja arénu na Slovensku. Tento unikátny priestor sľubuje nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.Trampolínové kurzy sú prispôsobené pre jednotlivé vekové kategórie a sú preto vhodné tak pre dospelých, ako aj pre deti.

 

Čo nájdete v rodinnom centre LEON v Slnečnice Markete:

 • Zábavu pre celú rodinu na ploche vyše 2 000 m2 s kaviarňou
 • Centrum plávania pre deti s bazénom so slanou vodou – otvorené v marci
 • Tanečné centrum tanečnice z Let’s Dance Natálie Glosikovej – otvorené v marci
 • Tvorivé dielne výtvarníčky Angeliky Šabíkovej – otvorenie v apríli
 • Trampolínový park s Ninja arénou – otvorenie v máji
 • Parkovanie na parkovisku Slnečnice Marketu

 

Viac informácií o kurzoch a aktivitách rodinného centra LEON nájdete na stránkach www.leoncentrum.sk.

Zdroj foto: LEON

Zobraziť celú novinku
Najvernejší fanúšik pri športepasik
Najvernejší fanúšik pri športe

Spoločníkom, ktorý vám bude túto jar neúnavne fandiť pri dosahovaní osobných rekordov, je mp4 prehrávač na šport Orava MBT-4/16G. Prenosný audio/video prehrávač vybavený Bluetooth technológiou prehrá vaše obľúbené songy zo vstavanej pamäťovej jednotky, ale aj z éteru, keďže slúži aj ako rádio. 

 

Okrem prehrávania hudby, videí, prezerania fotiek a čítania e-kníh vám umožní aj nahrávanie cez vstavaný mikrofón, pričom nahraté audio súbory ľahko uložíte do pamäte zariadenia vo formáte wav alebo mp3. Disponuje 1,8´´ LCD obrazovkou s rozlíšením 160 x 128 pixlov a 260 000 farbami, 7 predvoľbami nastavenia ekvalizéra a vstavaným nabíjateľným akumulátorom. Keď sa pri vašom nabíjaní pre maximálny športový výkon on sám „vyšťaví“, ľahko ho nabijete cez USB vstup v počítači, alebo cez AC adaptér. Na jedno nabitie vám poskytne až 7 hodín povzbudzovania k top športovým výkonom. Hoci sám veľa neváži (35 g), je to vážny pomocník pri dosahovaní vytýčených športových mét. Ľahko sa obsluhuje, v príslušenstve nájdete slúchadlá do uší a v robustnejšom vyhotovení sklo a kov ho kúpite v dvoch verziách – s kapacitou vstavanej pamäte 4 G a 16 G. Môže byť váš od 36,90 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Predĺžte život svojej umývačke riadu a zlepšite výsledok umývania pasik
Predĺžte život svojej umývačke riadu a zlepšite výsledok umývania

Viete o tom, že to, ako sa staráte o umývačku riadu má výrazný vplyv na výslednú čistotu vášho riadu? A nielen to, pravidelným čistením umývačky a produktmi s prídavnou funkciou, takzvanými aditívami, môžete predĺžiť životnosť svojho spotrebiča. Ak ste doteraz používali iba multifunkčné tablety, prípadne soľ, možno budete prekvapení.

 

Každá umývačka riadu sa pasuje s problémami, akými môžu byť zloženie vody, pravidelnosť jej používania a úroveň znečistenia riadu, ktorý do nej vkladáme. Vzhľadom na individuálne podmienky v domácnostiach, treba ku každej umývačke pristupovať osobitne. Ak niektoré tablety dokonalo umyjú riad u vašej kamarátky, neznamená to, že rovnaký efekt dosiahnu aj vo vašej umývačke.

 

Najzásadnejším faktorom pri umývaní je zloženie vody. Väčšina výrobcov umývačiek uvádza, že kombinované umývacie prostriedky majú účinnosť iba do určitého stupňa tvrdosti vody (zväčša 21°dH). Nad túto hranicu je potrebné k tablete oddelene pridávať soľ a leštidlo. Oplachovací prostriedok zabezpečí rýchlejšie schnutie riadu bez škvŕn, zatiaľ čo soľ vodu zmäkčuje, zabraňuje usádzaniu vodného kameňa a zvyšuje výkonnosť umývačky. 

Okrem používania vhodných umývacích prostriedkov je pre lepší výsledok a dlhšiu životnosť umývačky potrebné pravidelné čistenie, ktoré ju zbaví usadenín mastnoty a vodného kameňa. Na tento účel je na trhu v ponuke niekoľko tekutých čističov, ktoré vložíte do umývačky a spustíte ju naprázdno. Intenzívny čistič umývačky riadu od značky Somat zabezpečí optimálnu čistotu vnútra umývačky, postrekovacích ramien a filtra. Potrebné je zvoliť najvýkonnejší program pri teplote 65°-75°C.

 

Somat ponúka aj čistič umývačky vo forme tabliet. Ide o jediný Somat čistiaci prostriedok, ktorý odstráni vodný kameň a usadeniny aj v ťažko dostupných miestach počas bežného cyklu umývania. Použitie takejto čistiacej tablety sa odporúča raz za mesiac. Tabletu vložíte do vnútorného priestoru umývačky k bežnému čistiacemu prostriedku a spustíte umývanie riadu ako zvyčajne. Pre dokonalé vyčistenie použite každé tri mesiace spomínaný tekutý intenzívny čistič. Aby ste dosiahli 100-percentný výsledok, používajte ho pri prázdnom cykle bez riadu v umývačke. Dôležité je tiež občas skontrol

lovať filter a v prípade potreby ho ručne vyčistiť.

TIP: Ak umývačku riadu nepoužívate pravidelne a radi by ste neutralizovali nepríjemný zápach, ktorý kvôli tomu vzniká v jej vnútri, používajte závesný osviežovač Somat Deo Duo-Pearls. Zabezpečí sviežosť vašej umývačky riadu a vydrží až 60 umývacích procesov. Vyskúšajte aj v extra sviežej vôni Lemon&Orange.

Zobraziť celú novinku
Upratovanie novej generáciepasik
Upratovanie novej generácie

Prestavte si, že by ste mali jednu multifunkčnú handričku, ktorou by ste zvládli umyť zrkadlá a okná, kuchynskú linku, kúpeľňu vrátane obkladov aj prach v celom byte. Stačí, ak si zadovážite zázračnú multifunkčnú handričku Actifibre od Viledy a vaše zbožné prianie sa zmení na realitu. 

 

Actifibreje multifunkčná handrička 21. storočia. Kombinuje totiž absorpčné vlastnosti hubky a prvotriedne čistiace účinky mikrovlákna. Nezanecháva šmuhy či chĺpky a jej hladká štruktúra nepoškriabe ani citlivé povrchy. Handrička v sebe navyše ukrýva najnovšie technológie aktívnej absorpcie, vďaka ktorej Actifibre perfektne saje, a tak zanecháva umytú plochu nielen dokonale čistú a lesklú, ale aj suchú.

 

S handričkou Actifibre sa pritom zaobídete bez ďalších špeciálnych prípravkov, či už na čistenie vodovodných batérií, alebo na leštenie nábytku a okien. Všetko zvládnete s jednou handričkou, ktorú stačí pred použitím zľahka navlhčiť. Po upratovaní handričku jednoducho preperiete pod tečúcou vodou a keďže rýchlo schne, zostane hygienicky čistá a bez zápachu. V prípade potreby môžete handričku opakovane vyprať v práčke. Upratujte bez kompromisov a vyskúšajte handričku Actifibre od Viledy, ktorá čistí, leští i saje.

 

Odporúčaná cena: od 1,59 eur.

Viac informácií nájdete na http://shop.vileda.sk/

Zobraziť celú novinku
ROBOTIKA V AVIONE: VYSKÚŠAJTE SILU MYŠLIENKY ČI LET VTÁKApasik
ROBOTIKA V AVIONE: VYSKÚŠAJTE SILU MYŠLIENKY ČI LET VTÁKA

 

Moderné technológie si môžu zábavnou formou vyskúšať až do konca marca návštevníci AVIONU v Bratislave. V najväčšom nákupnom centre na Slovensku prebieha unikátna interaktívna výstava ROBOTIKA.

 

Malí aj veľkí návštevníci môžu objavovať technológie cez 15 interaktívnych exponátov a zoznámiť sa zábavnou formou s rôznymi fyzikálnymi javmi. Náučno-zábavná výstava ROBOTIKA je ideálnou príležitosťou pre rodiny na stretávanie sa, oddych a zmysluplné trávenie voľného času na jednom mieste,“ hovorí Katarína Michaliaková, marketingová manažérka AVIONU v Bratislave.

 

Návštevníci majú najväčší záujem ounikátnu umelecko-technickú inštaláciu, ktorá vytvára rôznofarebné obrazce. Ide o svetovo najrozsiahlejšie interaktívne dielo zostavené z takmer deväťtisíc elektrických prepínačov so svetelnými diódami.

Obľúbená je aj zvukotesná kabínka na meranie sily hlasu alebopretláčanie autíčka pomocou mozgových vĺn.

Deti sa zase „rozprávajú“ s interaktívnym robotom Sanbotom. Ergonomický dizajn sa spája s najmodernejšími technológiami, ktoré umožňujú mnoho pokročilých interakcií.

Výstava ROBOTIKA v AVIONE v Bratislave potrvá do 31. marca 2019. Vstup je zadarmo.

 

Zobraziť celú novinku
Svieže čakanie na jar – so žuvačkami Mentos Pure Fresh!pasik
Svieže čakanie na jar – so žuvačkami Mentos Pure Fresh!

 

Milujete žuvanie žuvačiek? Nech si ich vychutnávate po jedle pre zharmonizovanie chuti, pred skúškou či pohovorom na zmiernenie stresu, pred bozkom pre svieži dych alebo len tak pre radosť zo žuvania, vždy chutia úžasne! 

 

Mentolovo svieže aj s ovocnou príchuťou pomáhajú zahnať nudu, sústrediť sa pri riešení zadaní aj naskočiť na vlnu poriadnej zábavy! Vychutnajte si toto potešenie v plnej intenzite, totálne sviežo a poriadne dlho so žuvačkami Mentos Pure Fresh s výťažkom zo zeleného čaju a bez cukru! Majú jedinečný guľatý tvar, vďaka čomu sa dokonale uvelebia na jazyku, a tekuté jadro s výraznou chuťou, do ktorého je radosť zahryznúť. Na svoje si príde každý, keďže sú na výber ich rozmanité balenia a príchute – osviežujúca Fresh Mint, jemnejšia Spearmint, ovocné príchute Strawberry, Lemon i Bubble Fresh aj podmanivá kombinácia limetky a mentolu Lime Mint a čerešní a mentolu Cherry Mint. Ktorá bude tá vaša naj?Vyskúšajte ich všetky! Vezmite si so sebou, kamkoľvek sa na svojej ceste za jarou vyberiete!

Instagram: Mentos_czsk

www.mentos.sk

 

Zobraziť celú novinku
Nebojte sa neperlivejpasik
Nebojte sa neperlivej

 

Sýtené minerálne vody si obľúbilo mnoho ľudí. Oxid uhličitý (CO2), ktorý je v nich obsiahnutý, nemusí byť vždy výhodou. Existujú momenty, kedy radšej siahnite po neperlivej minerálnej vode, ktorá ma rovnaké vlastnosti ako jej perlivá verzia. 

 

Perlivá či neperlivá

Výborné na minerálnych vodách je, že väčšina z nich má tri varianty, pričom všetky tri typy vôd od jedného výrobcu obsahujú rovnaké minerály či vitamíny. Napríklad neperlivá minerálna voda Magnesia obsahuje rovnaké množstvo horčíka ako jej perlivá verzia. Z pohľadu obsahu minerálov nie je preto rozhodujúce, či siahnete po perlivej alebo neperlivej minerálnej vode. Ktorú si teda vybrať?

 

Dlhý výlet

Pri väčšom fyzickom napätí potrebuje organizmus dopĺňať látky, ktoré potením stráca. Minerálna voda je preto vhodná aj na výlety. Pri dlhších je však lepšou voľbou neperlivá verzia. Aj keď je totiž sýtená minerálka uzavretá, postupne mierne stráca na perlivosti a prichádza o bublinky, pre ktoré ju ľudia vyhľadávajú.

Siahnuť po neperlivej minerálke je lepšie tiež vtedy, keď hrozí, že na výlete nebude dlhšiu dobu prístup k jedlu. Oxid uhličitý totiž stimuluje činnosť žalúdka a žalúdočných štiav a tým uvádza do pohybu zažívací trakt. Pocit hladu sa tak môže objaviť skôr ako pri pití neperlivej minerálnej vody.

 

Športový tréning

 

Pri športe, fyzickej námahe alebo v stresových situáciách je dopĺňanie minerálov pre organizmus veľmi dôležité. Ak totiž v tele chýbajú, telo siaha na dno svojich zásob a síl a okrem zníženého výkonu riskujeme aj vážnejšie zdravotné dôsledky. Pri športe je opäť vhodnejšia neperlivá voda: oxid uhličitý v sýtených minerálkach sa totiž rýchlejšie vstrebáva do krvi, čo počas telesnej aktivity zvyšuje tlak, frekvenciu dychu a srdečného tepu.

Po neperlivej minerálnej vode Magnesia siaha aj úspešný slovenský atlét Ján Volko. „Neperlivú minerálnu vodu Magnesia pijem počas tréningov preto, že pomáha dopĺňať magnézium, teda horčík. Čím väčšiu fyzickú námahu vynaložím, tým viac ho moje telo spotrebuje. Horčík je pri športovaní nevyhnutný, lebo sa podieľa na uvoľňovaní energie či spaľovaní tuku, zlepšuje orientáciu a kardiovaskulárny systém. Ak ho pravidelne nedopĺňam, môj výkon tým trpí,“ vysvetľuje Ján. Vysvetľuje však, že nedostatok tohto minerálu počas zvýšenej fyzickej aktivity môže mať aj vážnejšie dôsledky ako len slabšie športové výsledky. „Sú to napríklad svalové kŕče či tráviace ťažkosti, ale aj pocit nervozity či psychickej nerovnováhy a ťažšia regenerácia po výkone,“ dopĺňa atlét.

Výborným zdrojom horčíka je minerálna voda Magnesia neperlivá s jedinečnou plnou chuťou. Navyše má nízky obsah  sodíka, takže zbytočne nezaťažuje organizmus. Jedna 1,5-litrová fľaša Magnesia neperlivá obsahuje 255 miligramov prírodného horčíka, čo predstavuje približne 2/3 jeho odporúčanej dennej dávky. Magnesia neperlivá patrí medzi stredne mineralizované vody, preto je vhodná na každodenné pitie.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Rastlinný pondelok – prečo sa zapojiť do celosvetovej kampane? pasik
Rastlinný pondelok – prečo sa zapojiť do celosvetovej kampane?

V dnešnej dobe sa silne apeluje na obmedzenie konzumácie mäsa s cieľom pozitívne ovplyvniť zdravie a zmierniť ekologické dopady vysokej spotreby živočíšnych zdrojov. Vegánstvo a vegetariánstvo je stále populárnejším spôsobom životného štýlu, ide ale o veľmi špecifické spôsoby stravovania. Kampaň „Rastlinný pondelok“, ktorá v rôznych podobách existuje už viac ako 100 rokov, nepresadzuje vegetariánstvo alebo vegánstvo ako také, ale väčšie množstvo jedál z rastlinných zdrojov tak, aby bol jedálny lístok vyvážený. Na začiatok zaradením jedného vega-dňa.

Mäso sa stalo bežnou súčasťou jedálneho lístka až v 19. storočí vďaka priemyselnej revolúcii. Aj napriek tomu bola na začiatku 20. storočia priemerná spotreba v Slovenskej republike cca 15 kg na osobu za rok. Teraz je to 60 kg. Pokiaľ teda zavediete jeden „free“ deň, spotrebujete o 11 kg mäsa za rok menej.

 

Čo jeden deň zmôže? Naštartuje zmenu!

Vďaka tomu, že budete jesť viac rastlinnej stravy, vám v jedálnom lístku zostane menej miesta na nezdravé potraviny.

Pokiaľ sa zapojíte do rastlinných pondelkov, začnete viac uvažovať o svojom jedálnom lístku. A tým sa priblížite k zdravému životnému štýlu. Informácie, ako začať s rastlinnými pondelkami, nájdete na slovenských webových stránkach www.rastlinnypondelok.sk, kde sú k dispozícii nielen inšpiratívne jedálne lístky na všetky aprílové a májové pondelky a informácie o benefitoch rastlinnej stravy, ale tiež motivácia k väčšiemu zapojeniu rastlinnej stravy do vášho života – súťaž o pobyt na Srí Lanke v hodnote 3.900 EUR. Pokiaľ je pre vás rastlinná kuchyňa nová, budete mať príležitosť na hľadanie nových receptov a objavovanie pre vás neznámych chutí a kombinácií. Tým nabúrate svoj stereotyp.

V rastlinných olejoch prevažujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré by mali v jedálnom lístku tvoriť väčšinu, pretože pomáhajú udržovať srdce zdravé. Niektoré z nich sú navyše esenciálne, telo si ich teda nevie vytvoriť samo. Do tejto skupiny patria aj omega 3 a 6 mastné kyseliny. Aby bol zaistený ich správny pomer v jedálnom lístku, nie je nutné znižovať množstvo omega 6, ale naopak zvýšiť spotrebu potravín obsahujúcich omega 3. Pritom je potrebné vziať do úvahy celkové zloženie jedálneho lístka a zastúpenie rastlinných zdrojov. Výsledkom zaradenia „dobrých“ tukov bude nižšie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Rastlinná strava má pri rovnakom objeme nižšiu kalorickú hodnotu (cca o 10–15 %), ďalším benefitom teda je pri rovnakom množstve jedla odľahčenejší jedálny lístok a znížený energetický príjem. Dôležité je tiež zastúpenie vlákniny v rastlinnom dni. Vláknina nie je dôležitá kvôli tomu, že by telu dodávala energiu. Jej úlohou je regulovať proces trávenia. Vďaka tomu pomáha predchádzať zápche, hemoroidom alebo karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spolu s nižšou kalorickou hodnotou tiež pomáha udržiavať hmotnosť. Aj napriek edukačným kampaniam „aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne“ jej má mnoho Slovákov nedostatok.

 

Prečo práve pondelok?

 • Pondelok predstavuje prvý deň cyklu, ktorý umožňuje nový začiatok.
 • Zdravá pondelková životospráva pomáha ľuďom dodržiavať zdravý životný štýl aj v priebehu týždňa.
 • Malé kroky môžu byť základom udržateľných dlhodobých zmien ku zdravšiemu životnému štýlu.
 • Každý pondelok umožňuje nový začiatok.
 • Víkend je najvhodnejším dňom na prípravu jedla s predstihom.
 • Na „bezmäsitý“ pondelok sme zvyknutí už z materskej škôlky a školskej jedálne – pamätáte? 

 

Rastlinný pondelok má už viac než 100-ročnú tradíciu
Kampaň rastlinných pondelkov začala už pred viac než 100 rokmi, kedy americký Úrad pre správu potravín (U.S. Food Administration) apeloval na zníženie spotreby kľúčových potravín s cieľom pomôcť vojnovému úsiliu. Vtedy sa zapojilo viac než 13 miliónov rodín. Dôvody pre presadzovanie väčšieho podielu rastlinnej stravy v jedálničku sa od tej doby zmenili a väčší význam teraz hrá zdravie a ekologický aspekt. Do znovuzrodenej vlny kampane sa aktívne zapojila Veľká Británia (za projektom Meet Free Mondays stojí rodina speváka Beatles Paula McCartneyho), USA (napr. the Humane Society of the US), Argentína (argentínsky prezident Mauricio Macri) alebo Nemecko (Spolkové ministerstvo životného prostredia). Na Slovensko prináša túto kampaň pod názvom „Rastlinný pondelok“ značka Flora, ktorá sa dlhodobo venuje edukácii v oblastiach zdravého životného štýlu. Viac sa dozviete na www.rastlinnypondelok.sk.

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Ako správne čítať informácie na vajciachpasik
Ako správne čítať informácie na vajciach

 

K Veľkej noci na Slovensku patria okrem korbáčika a sladkostí neodmysliteľne aj vajíčka. V rastúcej miere sa Slováci zaujímajú, odkiaľ vajíčka pochádzajú, a na etikete hľadajú slovenskú vlajku. Vedeli ste však, že spôsob chovu a pôvod krajiny, odkiaľ vajíčko pochádza, je ukryté aj v kódoch na škrupine?   

 

Označenie vajec

Mnoho ľudí sa počas nákupu riadi ich cenou, prípadne opisom na obale. Každé vajce v Európskej únii musí byť čitateľne označené, aby zákazníkovi bolo zrozumiteľné, aké vajce kupuje:

 • Prvá číslica označuje spôsob chovu nosnice.  Vajce označené 0 pochádza z ekologického hospodárstva, 1 označuje,  že vajce je od nosnice z voľného výbehu, označenie 2 patrí vajciam od nosníc chovaných v halách a 3 znamená, že nosnica žije v klietke.
 • Nasledujú dve písmená, ktoré udávajú krajinu pôvodu.  Slovenské vajcia sú označené skratkou SK.
 • Poslednou sériou číslic je registračné číslo hospodárstva. Okrem povinného označenia sa vajcia delia podľa hmotnosti na malé s hmotnosťou do 53 gramov (veľkosť S) až po veľmi veľké s hmotnosťou nad 73 gramov (XL).

 

Na zvýšený záujem o slovenské produkty reagujú vo svojej ponuke aj reťazce. 100 % vajíčok v našej ponuke pochádza zo slovenského chovu,“ hovorí PR manažérka spoločnosti Tesco Lucia Poláčeková.Uvedomujeme si, že požiadavky zákazníkov sa neustále menia a čoraz viac ich zaujíma, nielen odkiaľ výrobky pochádzajú, ale aj ako sa vyrábajú. Už v minulosti sme oznámili našu ambíciu do konca roka 2025 úplne eliminovať sortiment vajec z klietkových chovov. Toto rozhodnutie je v súlade s naším dlhodobým cieľom udržateľného rozvoja na získavanie zdrojov a zlepšovanie životných podmienok zvierat,“ dodáva Lucia Poláčeková.

Zobraziť celú aktualitu
Americký súd potvrdil nebezpečenstvo glyfosátupasik
Americký súd potvrdil nebezpečenstvo glyfosátu

Federálny súd v Spojených štátoch rozhodol, že známy herbicíd s obsahom glyfosátu Roundup spôsobuje rakovinu. Na Slovensku sa jeho zákaz vzťahuje iba na plošnú aplikáciu na desikáciu plodín, nie však na predaj produktu. Napriek tomu sa ho niektoré firmy rozhodli stiahnuť z predaja skôr, ako sa potvrdili jeho škodlivé účinky na zdravie človeka.

Glyfosáty sú najrozšírenejšie voľne dostupné herbicídy na ničenie buriny. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá spadá pod Svetovú zdravotnícku organizáciu WHO, ich v roku 2015 zaradila medzi pravdepodobné karcinogény pre človeka (skupina A2) s odôvodnením, že glyfosáty môžu spôsobovať rakovinu u ľudí a vedú k vzniku non-Hodgkinovských lymfómom. Naopak Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska agentúra pre chemické látky označili glyfosát za neškodnú látku.

 

Európsky parlament v roku 2017 odhlasoval predĺženie licencie na používanie glyfosátu o päť rokov. Za schválenie, používanie či zákaz herbicídov s obsahom glyfosátu však zodpovedajú v únii jednotlivé členské štáty samostatne. Na Slovensku platí zákaz plošného používania herbicídov s obsahom glyfosátu na urýchlenie dozrievania niektorých plodín od roku 2016, v Čechách od 1. januára 2019.

 

Zodpovedný prístup k ochrane zdravia

Na poklese spotreby pesticídov s obsahom glyfosátov sa podieľajú spoločnosti, ktoré nebezpečné herbicídy zo svojej ponuky úplne stiahli. Ako prvá pristúpila k tomuto kroku spoločnosť HORNBACH, ktorá už na jar 2016 prestala svojim zákazníkom ponúkať všetky prípravky obsahujúce glyfosát. „Už v marci 2016 sme z našej ponuky vyradili celý rad prípravkov na likvidáciu buriny obsahujúci glyfosát, akými sú napríklad Roundup, Dominator alebo Kaput, teda najpoužívanejšie herbicídne prípravky. Urobili sme tak úplne dobrovoľne, pretože chceme fungovať v súlade so životným prostredím a nechceme prispievať k poškodzovaniu zdravia našich zákazníkov a spoluobčanov," hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových predajniach HORNBACH.

 

„Naši zákazníci si pestujú domácu zeleninu a ovocie pre vlastnú spotrebu. Chemicky ošetrené plodiny si môžu kúpiť vo všetkých supermarketoch, ale úrodu z vlastnej záhradky alebo balkóna chcú zdravú bez chémie, preto je pre nich jediným akceptovateľným spôsobom biologická ochrana," vysvetľuje Daniel Brychta z HORNBACHu. „Všetky herbicídy s nebezpečným glyfosátom sme nahradili vhodnejšími prípravkami na biologickej báze. Napríklad glyfosát v Roundupe bol nahradený kyselinou octovou, rovnako tak spoločnosť AgroBio vo svojich prípravkoch používa fluroxypyr - kyselinu octovú, účinnou látkou v likvidátore buriny COMPO je kyselina pelargónová," dodáva

 

Projektové predajne HORNBACH dlhodobo vyznávajú zodpovedný prístup k ekológii. Ich sortiment spĺňa vysoké štandardy často presahujúce všeobecne stanovené normy. Aktívne, cielene a dlhodobo sa hlásia k hodnotám, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, zdravie populácie a priateľské k včelám.

 

Všetky podrobnosti a rady, ako sa starať o svoj dom a záhradu zodpovedne voči svojmu okoliu, zákazníkom radi vysvetlia odborníci vo všetkých predajniach. Poradia tiež s výberom adekvátnych náhradných prípravkov, ktoré sú šetrné nielen k zdraviu, ale aj k životnému prostrediu.

Zobraziť celú aktualitu
Toto je 5 dôvodov, prečo milujeme jarpasik
Toto je 5 dôvodov, prečo milujeme jar

 

Tak sme sa dočkali. Sneh sa roztopil a hlavnú úlohu opäť obsadilo slniečko. Po dlhej studenej zime, kedy nás mráz štípal až za nechtami, prichádza jar. S jej nástupom sa všetci viac usmievame a máme viac energie. Viete však, prečo tomu tak je?

 

Vyššia teplota, „odľahčený“ tréning

Menej vrstiev oblečenia pomôže k lepšiemu výkonu. Nemusíte už myslieť na rukavice, čelenky ani na šály, ktoré často robia pohyb vonku menej komfortný. Nehovoriac o tom, že vďaka príjemnému teplému počasiu so sebou nemusíte ťahať hrubé bundy, ktoré vás zaťažujú. Namiesto toho, môžete vyraziť na hory alebo zabehať si bez toho, aby ste sa desať minúť obliekali a vracali späť po zabudnuté rukavice. A prečo sme po športe šťastnejší? Lebo endorfíny.

 

Hurá outdoorové aktivity

V jari trávime vonku oveľa viac času. Po celodennom sedení, ktoré pri výbere nesprávnej stoličky zaťaží vašu chrbticu, môžete s vedomím neriskovania nádchy vybehnúť na vzduch. Vo voľnom čase môžete konečne grilovať, tráviť hodiny na prechádzke so psom, ísť na piknik alebo opekať. V pracovnom čase môžete zvoliť stretnutia na terase. Ak to vaša práca nedovoľuje, vyberte si na dlhé sedenie aspoň stoličku s pohyblivým sedákom na pružineSpinaliS, ktorá vás núti chrbtové svaly aktivovať. Stolička síce čerstvý vzduch nenahradí, ale čas v kancelárii bude príjemnejší a dopomôže k zdravému chrbtu.

 

Farebná jarná móda

Odložte čierne kabáty, farbou tejto jari je koralová. Tak ako naše oči, aj mozog miluje farby. Stimulujú ho a majú na neho pozitívny vplyv. Preto nečakajte, a uchmatnite si kúsok jari aj do svojho šatníka. Ak sa vydáte na lov topánok, dajte šancu tým ortopedickým. Lodičky síce zbožňujeme, ale najviac, ak ležia v skrinke na topánky. Apropo, pamätáte si svoje posledné otlaky?

 

Dlhšie dni vás naštartujú

Znamená to jediné – na všetko máme viac času. Naše telo sa s príchodom tmy podvedome spomaľuje, utlmuje a tým pádom nám ubúda energia. Teraz však prichádza zmena, pár hodín slnka navyše a s ním viac splnených povinností či času s rodinou. Okrem toho sa všetko zelená, začínajú kvitnúť kvety a vo vzduchu cítiť život, ktorý sa po zime prebúdza. V tomto období však treba tiež doplniť vitamíny, ktoré si naše telo vzalo. Preto si skočte na tržnicu a nakúpte čo najpestrejšie lokálne potraviny. Ozaj, viete, čo je na jari najlepšie? Že po nej príde leto.

 

Vitamín D – elixír pre naše kosti

Až 90 % vitamínu D potrebného pre naše kosti čerpáme zo slnka. Počas zimných dní jeho prítomnosť v krvi klesá až o polovicu, čo môže mať za následok slabšie kosti a vyššie riziko zlomenín. So slnkom a návalom toho vitamínového zázraku sa zlepšuje tiež imunita, tzv. D-éčko pomáha proti stavom nachladnutia, chrípky a častým zápalom. Nezabúdajte, že hoci o vaše kosti sa postará slniečko, starostlivosť o vaše svaly by ste mali zvládnuť sami. Vonku, či v posilňovni cvičením a v práci na zdravotnej stoličke na pružine SpinaliS, ktorá vám so spevnením svalov, hlavne krčných a chrbtových, ľahko pomôže.

Zobraziť celú aktualitu
Tesco oslávilo svoju piatu a najúspešnejšiu edíciu programu Vy rozhodujete, my pomáhamepasik
Tesco oslávilo svoju piatu a najúspešnejšiu edíciu programu Vy rozhodujete, my pomáhame

Grantový program spoločnosti Tesco Vy rozhodujete, my pomáhame oslavuje svoju piatu a zároveň najúspešnejšiu edíciu. Za 5 edícií grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame darovala spoločnosť Tesconeziskovým organizáciám takmer 640 - tisíc EUR na realizáciu 693 komunitných projektov. Zámerom projektov  je najmä skrášľovať okolie, pomáhať zlepšovať životy ľudí či podporovať deti a mládež vo voľnočasových aktivitách po celom Slovensku. 

 

Po aktuálnej ukončenej piatej edícii Tesco prerozdelí takmer 170-tisíc EUR medzi 231 neziskových organizácií. O rozdelení grantu aj tentoraz rozhodli zákazníci hlasovaním v predajniach Tesco prostredníctvom vyše 3,3 milióna žetónov. Do hlasovania sa počas januára a februára tohto roka zapojilo vyše 40 % zákazníkov, čo je doterajší rekord.

 

 „S každou ďalšou edíciou vnímame, že našim zákazníkom stále viac záleží na tom, v akom prostredí žijú, a zaujímajú sa o to, ako môžu sami prispievať k zlepšovaniu či skrášľovaniu svojho okolia. Sme radi, že sa tiež viac zákazníkov zapája do nášho programu, a tak majú príležitosť nielen rozhodovať, ale tiež zlepšovať, skrášľovať či vytvárať lepší život v  komunitách po celom Slovensku,“ uviedla Katarína Pšenáková, CSR manažérka pre Tesco na Slovensku.  

 

Tesco v aktuálnej 5. edícii celkovo podporí až 231 projektov, pričom všetky projekty na prvom meste získajú 1 300 EUR, na druhom mieste 600 EUR a na treťom mieste 300 EUR. 

Zákazníci v piatej edícii ocenili najviac projekty zamerané na zdravie a šport (37 %), vzdelávanie a rozvoj  (23 %) a rozvoj komunitného života a kultúry (21 %).

 

Niektoré organizácie získali finančný grant na zlepšenie už podporeného projektu v predchádzajúcich edíciách. Napríklad už tretíkrát vo svojom regióne zvíťazilo Centrum voľného času Turzovka. „Veľmi sa tešíme z ďalšej výhry. Grant sme vždy účelne využili na rozvoj našej činnosti, na organizovanie workshopov, podporu činnosti Detskej folklórnej skupiny Bukovinka, organizovanie výletov, kde sme sa zamerali na spoznávanie histórie hradov a zámkov Slovenska, a v poslednej, 5. edícii chceme v rámci tvorivých dielni rozvíjať spoluprácu medzi  zdravými a znevýhodnenými deťmi,“ uviedla riaditeľka CVČ Turzovka Anna Veselková.

 

Keďže spoločnosť Tesco sa snaží dlhodobo prispievať k zlepšovaniu života ľudí tam, kde pôsobí, bude v programe pokračovať aj naďalej. Týmto spôsobom chce Tesco  ukázať, že aj malé veci majú veľký význam a zákazníci sú dôležitou súčasťou všetkých dobrých, malých i veľkých komunitných aktivít. Šiesta edícia bude spustená už v apríli 2019.

Zoznam zapojených  organizácií, výsledný počet hlasov a ďalšie informácie o súčasných i predošlých edíciách programu nájdete na https://tesco.sk/pomahame/.

Zobraziť celú aktualitu
 Už viac ako 6 miliónov porcií jedla pasik
Už viac ako 6 miliónov porcií jedla

Potravinová banka zabezpečila pre ľudí v núdzi viac porcií jedla, než je obyvateľov Slovenska, a to len vďaka darovaným potravinám z Tesco obchodov. Reťazec ako prvý na Slovensku spustil projekt darovania potravinových prebytkov zo svojich predajní na pomoc ľuďom v núdzi.

 

Aktuálne dokážeme darovať potravinové prebytky už zo 130 Tesco obchodov po celom Slovensku. Naším cieľom je do roku 2020 postupne zapojiť do tejto iniciatívy všetkých 150 predajní a takto pomáhať tým, čím vieme najlepšie – potravinami,“ hovoríKatarína  Pšenáková, CSR manažérka spoločnosti Tesco. Najväčšiu časť darovaných potravín tvorí balené pečivo, zelenina a ovocie.

 

Tesco pri distribúcii darovaných potravín spolupracuje s  Potravinovou bankou Slovenska (PBS), ktorá prebytky daruje miestnym charitám a organizáciám starajúcim sa o ľudí v núdzi. PBS aktuálne spolupracuje so stovkou lokálnych organizácií humanitárneho a charitatívneho zamerania po celom Slovensku. Za jeden rok sme distribuovali z predajní Tesco do miestnych charít množstvo potravín, z ktorých dobrovoľníci dokázali pripraviť  viac ako šesť miliónov porcií ľuďom, ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii a potrebujú pomoc iných. Od začiatku spolupráce s Tescom sme takto dokázali pomôcť viac ako 100-tisíc ľuďom v núdzi na Slovensku. Veríme, že tento rok sa nám podarí pomôcť ešte väčšiemu množstvu ľudí,“ spresňuje Marko Urdzík, šéf Potravinovej banky Slovenska. 

 

Okrem darovania potravín Tesco vlani otvorilo v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto v Bratislave aj sociálnu výdajňu potravín pre ľudí, ktorí sa ocitli v sociálne znevýhodnenej situácii. Vo výdajni dostanú zadarmo potraviny darované Tescom rodiny v hmotnej núdzi, osoby žijúce osamote, ktoré poberajú invalidný či starobný dôchodok, či ľudia s nízkym príjmom. „ Presné kritériá udeľovania čipových kariet na odber potravín určuje mestská časť, ktorá je zriaďovateľom výdajne. Už 80 občanov Starého Mesta využíva tieto sociálne služby a teší ma, že vďaka tejto výdajni sa ľudia dostanú k širšiemu sortimentu potravín, ako by si inak dokázali kúpiť,“ dodala Katarína Pšenáková.

 

Dlhodobou prioritou spoločnosti Tesco je bojovať proti plytvaniu potravinami aj cestou darovania prebytkových potravín. Okrem darovania potravín Nadácia Tesco podporuje Potravinovú banku Slovenska aj finančne prostredníctvom grantov. Vyše 130 spolupracovníkov Potravinovej banky predstavujú väčšinou zanietení dobrovoľníci, ktorí za posledný rok prejazdili 85 000 km aby doručili potraviny tým, ktorí ich najviac potrebujú.

Zobraziť celú aktualitu
 Až 75 % hydiny v obchodoch Tesco je zo Slovenskapasik
Až 75 % hydiny v obchodoch Tesco je zo Slovenska

 

Výrazný podiel slovenskej hydiny je zastúpený v predajniach Tesco vďaka dlhodobej spolupráci so slovenskými hydinárskymi spoločnosťami a dodávateľmi. Podiel hydiny slovenského pôvodu tvorí v súčasnosti v sieti Tesco až 75 % v tejto kategórii. 

 

Spoločnosť Tesco podporuje slovenskú produkciu hydiny aj v rámci vlastnej značky. „Dlhodobo spolupracujeme s domácimi dodávateľmi hydinového mäsa. Tí nám aktuálne dodávajú až 77 % hydinového mäsa v rámci sortimentu produktov vlastnej značky,“ povedala Lucia Poláčeková, PR manažérka pre Tesco SR.

 

Férové vzťahy s dodávateľmi sú pre Tesco dôležitým základom, na ktorom buduje a rozvíja dlhodobé partnerstvá.Mnohí slovenskí dodávatelia vďaka tomu rozširujú výrobu, podporujú vznik nových pracovných miest, a tak prispievajú k rozvoju regiónov.Naša spoločnosť HYZA, a. s., ktorá v tomto roku oslavuje 70. výročie založenia hydinárskej tradície v Topoľčanoch, s  TESCO STORES SR, a. s., spolupracuje od príchodu tohto reťazca na slovenský trh. Počas svojej existencie sme výrazne zmodernizovali výrobu a zásadne rozšírili ponúkaný sortiment. Vlani sme do siete Tesco dodali viac ako 2 000 000 kg hydiny vrátane produktov vlastnej značky. Partnerstvo s TESCO STORES SR, a. s., vnímame dlhodobo ako úspešné. Oceňujeme najmä férový a profesionálny prístup tohto pre nás významného obchodného partnera na Slovensku. Naším dlhodobým cieľom je rozvíjať a skvalitňovať vzájomnú spoluprácu,“povedala Daniela Čaplovičová, obchodná riaditeľka spoločnosti HYZA, a. s.   

 

Kvalitu a čerstvosť produktovdosahuje Tesco vďaka stabilnej spolupráci s partnermi, ako sú HYZA, Domäsko či Hydina Kubus. Spoločnosť Tesco si uvedomuje, že dlhodobá spolupráca musí byť založená nielen na vzájomnom dodržiavaní najprísnejších požiadaviek na kvalitu, bezpečnosť a čerstvosť produkcie, ale aj na zodpovednom prístupe k chovu zvierat zo strany partnerov.   

Rozširovanie ponuky slovenskej hydiny v rámci predajnej siete Tesco prináša aj spolupráca so špecializovanými predajcami čerstvých mäsových i farmárskych slovenských výrobkov. K najväčším partnerom Tesca patria mäsové pulty Domäsko, ktorých pestrú ponuku nájdu zákazníci v rámci 19 predajných miest v rámci obchodov Tesco.

Zobraziť celú aktualitu
Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom pasik
Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom

 

Mliečne pochúťky by nemali chýbať v žiadnom nákupnom košíku, keďže patria k jedným z najvyhľadávanejších v sieti obchodov Tesco. Patria k nim aj mliečne výrobky pod značkou TAMI. Produkcia mliečneho sortimentu z Tatranskej mliekarne putuje do Tesca spod  úpätia Vysokých Tatier, konkrétne z  Kežmarku. 

 

S Tescom spoločnosť TAMI  spolupracuje už viac ako 16 rokov. Za ten čas sa z mliekarne s neistou budúcnosťou stala veľká, prosperujúca Tatranská mliekareň s najmodernejšími zariadeniami schopnými produkovať množstvo výrobkov s vysokou kvalitou. O úspešnom pôsobení Tatranskej mliekarne na trhu svedčí aj to, že od začiatku spolupráce s reťazcom Tesco stúpol jej ročný obrat až 60-násobne.

 

Tatranská mliekareň začínala v roku 2002 s dodávaním potravín do siete Tesco základnou ponukou svojich mliečnych výrobkov s ročným obratom 130 000 eur ročne. V súčasnosti nájdu zákazníci v regáloch obchodov Tesco takmer 150 druhov rôznych mliečnych výrobkov od trvanlivého mlieka, jogurtov či bryndze vrátane produktov vlastnej značky. O kvalitné slovenské mliečne výrobky pod značkou TAMI je v Tescu každoročne narastajúci záujem zákazníkov. V súčasnej dobe sledujeme aj pozitívne zmeny spotrebiteľského správania zákazníkov – okrem ceny začínajú vnímať aj kvalitu výrobkov a sú ochotní si za túto kvalitu aj priplatiť,“ hovorí Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ spoločnosti Tatranská mliekareň v Kežmarku.

 

Do reťazca dodáva  v súčasnosti slovenský výrobca TAMI produkty ako napríklad syry s bielou plesňou na povrchu, čerstvé aj UHT mlieko, maslo a tiežvýrobky pod vlastnou  značkou Tesco. Mnohé mliečne pochúťky sú dostupné od roku 2016 aj v regáloch okolitých krajín – okrem Slovenska aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. Vďaka tomu rastie spoločnosť TAMI s Tescom ešte viac ako predtým.

 

K najobľúbenejším TAMI výrobkom patria syry  Encián, Niva, Rival, Tatranské maslo, čerstvé a trvanlivé mlieka. V poslednom období sa stala hitom novinka – syry na grilovanie aj vďaka ich jednoduchej príprave.V Tescu je pre nás mimoriadne dôležité rozvíjanie dlhodobých a férových partnerstiev s lokálnymi dodávateľmi, vďaka čomu môžeme spoločne rásť a tiež prispievať k rastu miestnej ekonomiky. Oceňujeme spoľahlivosť a profesionalitu tohto dodávateľa a sme radi, že sa vďaka vzájomnej spolupráci stala Tatranská mliekareň prosperujúcim podnikom a naša ponuka mliečnych výrobkov sa v našich regáloch výrazne rozrástla,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR manažérka Tesca na Slovensku.

 

Spoločnosť TAMI dosahuje so spoločnosťou TESCO tržby okolo 8 miliónov eur ročne.Aj vďaka spolupráci s Tescom a záujmu zákazníkov o slovenské výrobky sme mohli postupne v rokoch 2001 – 2010 zvyšovať nákup surového kravského mlieka z približne 17 miliónov litrov na 90 miliónov litrov ročne mlieka,“ dodáva Ľubomír Valčuha.

 

Spoločnosť TAMI, aj vďakadlhoročnej spolupráci s Tescom v rámci SR, ale aj ďalších stredoeurópskych krajín, mohla pristúpiť k strategických investíciám. V prevádzke od roku 2007 pribudla nová syráreň na výrobu syrov typu camembert, mliekareň spustila produkciu syrov s modrou plesňou, rozšírila výrobu UHT mlieka na nových linkách.S rastom výroby súvisel aj rast zamestnanosti a v súčasnosti zamestnávame okolo 240 ľudí, pričom v rámci spolupracujúcich spoločností je zabezpečených  ďalších 150 pracovných miest,“ dodal Ľubomír Valčuha.

 

Zobraziť celú aktualitu
Rozhodnite o tom, aký projekt podporí Tesco vo vašom okolí!pasik
Rozhodnite o tom, aký projekt podporí Tesco vo vašom okolí!

Zákazníci Tesca už po piatykrát rozhodnú o tom, aké  projekty podporí Tesco práve v ich okolí. Tento týždeň sa začína vo všetkých obchodoch Tesco po celom Slovensku hlasovanie v obľúbenom grantovom programe Vy rozhodujete, my pomáhame, ktoré potrvá do 17. februára 2019. Tesco aj v tejto edícii prerozdelí takmer 170-tisíc eur.

 

Jedným z víťazov v bratislavskom regióne v rámci 4. edície grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame bol aj program BUDDY. Program podporuje a pomáha vyše 80 deťom z detských domovov a ich dobrovoľníkom na západnom Slovensku:,,Ďakujeme spoločnosti Tesco za podporu programu BUDDY. Získaný finančný grant sme využili na úhradu časti nákladov na koordinátora, ktorý zabezpečuje psychologickú a vzdelávaciu podporu dobrovoľníkov. Dobrovoľníci vďaka podpore koordinátora dokážu efektívnejšie spolupracovať s deťmi na ich ceste k samostatnosti a zaradeniu sa do spoločnosti,” povedal Ladislav Kossár, zakladateľ programu BUDDY.

 

Za každý nákup v obchode Tesco až do 17. februára dostanú naši zákazníci žetón, ktorým môžu zahlasovať za nimi vybraný projekt. Samotní zákazníci tak rozhodnú o tom, čo ich miestna komunita potrebuje najviac, pričom finančnú podporu dostane každý projekt, ktorý postúpil do hlasovania. O jeho výške rozhodnú práve naši zákazníci. Spolu tak prerozdelíme 170 - tisíic eur dvakrát do roka,“ uviedla Veronika Bush, raditeľka Tesca pre komunikáciu na Slovensku.

 

 

 

Výška príspevku pre každý súťažiaci projekt závisí od vyzbieraného počtu hlasov zákazníkov Tesca. Každý víťazný projekt získa 1 300 eur, 600 eur projekty na druhom mieste a všetky projekty na treťom mieste budú podporené sumou 300 eur.

O podporu zákazníkov Tesca sa uchádza spolu 231 projektov, ktoré boli vybrané odbornou komisiou z takmer 500 prihlásených projektov. Každý z týchto projektov je zameraný na zlepšenie života v miestnych komunitách, napríklad výstavbou detských ihrísk, parkov a cyklotrás či organizovaním miestnych podujatí alebo detských táborov.

Pre spoločnosť Tesco je podpora miestnych komunít jedným z pilierov spoločenskej zodpovednosti. V predchádzajúcich štyroch edíciách zákazníci odovzdali vyše 14 miliónov hlasova rozhodli tak o takmer 500 projektoch z celého Slovenska, ktoré Tesco podporilo celkovou sumou takmer 500 - tisíc eur.

Zoznam zúčastnených mimovládnych organizácií, aktuálny počet hlasov, ako aj ďalšie informácie o súčasnej i predošlých edíciách programu môžete sledovať na  https://pomahame.tesco.sk/.

 

 
 
Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio