LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.

Aká je prevencia pred vyhorením?

Aká je prevencia pred vyhorením?

Dôležité je sebapoznanie a z neho vyplývajúci hodnotový systém. Nájsť si nepracovné aktivity po práci, odpojiť sa od internetu či telefónu, dostatok spánku, organizácia času v práci i súkromí,  pozitívne naladenie. A ak máte niečoho po krk, skončite s tým. Ak to nejde okamžite, vytýčite si hranicu dokedy, prípadne čo treba urobiť, aby ste mohli skončiť, a urobte všetko pre to, aby ste to vedeli splniť.


10 príznakov syndrómu vyhorenia

• Vyčerpanie – neustála únava bez ohľadu na vykonávanú činnosť.

• Nedostatok motivácie – máločo vás v práci nadchne.

• Frustrácia, cynizmus, negatívne emócie – nezáleží vám na tom, čo robíte.

• Kognitívne vyčerpanie – problém sústrediť pozornosť na iné veci, vyššia zábudlivosť a neschopnosť pamätať si.

• Slabý pracovný výkon – v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

• Medziľudské problémy v práci – viac konfliktov či vyhýbanie sa kolegom.

• Znížená starostlivosť o seba – nezdravý spôsob života.

• Pracovná posadnutosť – prílišná starostlivosť o prácu, aj keď v nej nie ste.

• Nespokojnosť – dlhodobý pocit nešťastia a nespokojnosti s kariérou, životom.

 

• Zdravotné problémy – depresia, obezita, zažívacie či srdcové problémy.

 

MUDr. Vojtech Palházy vyštudoval vojenské lekárstvo na Karlovej univerzite v Hradci Králové. Jedna z jeho piatich atestácií sa mu po osamostatnení Slovenska zišla na poste riaditeľa Nemocnice v Ružinove. Do kontaktu s psychiatriou sa dostal pred 47 rokmi  a viac ako 20 rokov radí a prednáša na témy v oblasti prevencie a výchovy k zdravému spôsobu života. Čím ho za tie roky psychiatria oslovila, prekvapila, sklamala a v čom vidí najväčší problém rastúceho počtu vyhorení, stresu či depresií?

 

Ako sa psychiater ako vy dopracuje k piatim atestáciám v štyroch rôznych odboroch? Dobrovoľne?

(smiech) Kedysi som sa na to díval ako na podraz osudu, dnes tomu hovorím šťastie. Ako prvú som si musel spraviť atestáciu z internej medicíny. Keď si zoberiete, že aj psychiatria ako odbor vyrástla z interny, ex post to vnímam ako veľké plus. Zmena zákona a predpisov ma však o tri roky prinútila urobiť si atestáciu zo všeobecného lekárstva, čo je už trochu širšia oblasť. Ako absolvent vojenskej medicíny som si z titulu funkcie, v ktorej som pôsobil, musel urobiť aj atestáciu organizácie zdravotníctva. Zišla sa mi, keď som tri roky šéfoval Nemocnici Ružinov. No a napokon mám dve atestácie z psychiatrie.

 

Za tie roky, čo pôsobíte v zdravotníctve, ako ho vnímate?

Začal by som historickým poučením od Platóna. Ako známy lekár, filozof a mienkotvorca svojej doby, cítil potrebu napísať otvorený list gréckym lekárom. V tomto historickom dokumente píše: „Je možno liečiť oči, a nevidieť celú hlavu? Je možno liečiť hlavu, a nepozrieť sa na celé telo? A či je možné liečiť telo, a nepoznať dušu človeka?“ A to skutočne platí. Často vidím a cítim, že naša dnešná medicína nie je tá, ktorá by bola budovaná na týchto Platónových základoch. Nie je na to čas ani trpezlivosť. Peniaze by sa možno aj našli, no rozhadzujú sa inak… A to všetko na škodu pacientov.

 

Vy na tých základoch budujete?

Ja to ani inak neviem. Veď čo je základným poslaním medicíny a hlavnou úlohou lekára? Predsa zbaviť pacienta bolesti a zachrániť mu život. Tieto veci by mali byť zohľadnené už pri výbere medikov. Hoci neviem, ako by sa to dalo urobiť. No bolo by to treba veľmi urgentne!

 

Hovorili ste, že základnou povinnosťou lekára je zbaviť pacienta bolesti. Dá sa to vôbec pri „zlomenej“ duši?

Teraz ste trafili klinec po hlavičke. Duševná bolesť patrí k tým najťažším, najhorším. Na prvom zahraničnom kongrese, na ktorý som sa dostal po páde totality, bolo pre mňa šokujúcim zistením, že okrem Svetovej psychiatrickej spoločnosti existuje aj Medzinárodná psychoanalytická spoločnosť. Dokonca má ešte viac členov! U nás bola psychoanalýza kapitalistickým výmyslom, no je to cesta. Liečba ňou však môže u niekoho trvať aj desiatky rokov, kým sa pomaličky dostanete k jadru veci. Je to náročné na čas, vedomosti i získanie spolupráce pacienta. Často sa mu snažíte pomôcť aj proti jeho vôli, lebo vás  nechce počúvať ani prijať tie veci.

 

Aké? Že škatuľka antidepresív jeho problém nevylieči?

Napríklad. Nedávno ku mne prišiel úspešný tridsiatnik. Pred sebou mal skvelú kariéru a život. Mal výborné zamestnanie na medzinárodnej úrovni, ktoré si, okrem iného, vyžadovalo aj veľa cestovania a medzinárodný vodičský preukaz. Budúcnosť mal s priateľkou krásne naplánovanú, no raz v noci dostal epileptický záchvat. Vyšetrenia zistili, že má v hlave niekoľkocentimetrový nádor. Našťastie nezhubný, dal sa vybrať. Poviete si, má šancu, že sa to nemusí opakovať, ale… Súčasná medicína mu naordinovala antiepileptikum, ktoré síce zabráni prípadným záchvatom, no minimálne na tri roky prišiel o vodičák a tým pádom aj o sľubnú kariéru. Staral sa niekto o jeho duševné rozpoloženie? A sme zase pri Platónovi. Môžete riešiť telo a nepoznať dušu človeka? Tu to začína!

 

Čo teda takému zlomenému človeku pomôže vyliečiť boľavú dušu?

Pozrite sa, naše telo funguje ako počítač. Má svoj hardvér (mozog, bunky, synapsy…), no na to, aby to dobre fungovalo, potrebuje aj dobrý softvér (zmena životného štýlu, strava, dýchanie, výživové doplnky či vitamíny). Keďže ten software už niečo stojí, nastáva u pacientov fáza overovania. To je v poriadku, stačí však, že natrafí na človeka, ktorý ho začne presviedčať, že investícia napríklad do vitamínov sú vyhodené peniaze, alebo mu budú zbytočne zaťažovať pečeň, a máme na stole každodenný boj s pacientom, ktorý odmietne počúvať naše odporúčania. Napríklad aj aby zmenil životný štýl či stravu. Garancia vyliečenia je v nedohľadne…. Toto je ten kríž, čo si musí psychiater niesť.

 

Je to jedna z vecí, čo vás na vašej práci sklamala či prekvapila?

Sklamalo ma to, že som v psychiatrii niekoľkokrát zažil „hurá systém“ so zázračnými liekmi či injekciami, ktorý tvrdil, že máme všetko vyliečené. Napríklad, keď prišli prvé antidepresíva. Hovorilo sa – konečne! Lenže… Každý z nás je rozdielny. Keby mala depresia len jednu schému, stačí jeden liek a nepotrebujeme stovky ďalších. Žiaľ, takto to nefunguje.

 

Predpokladám však, že aj duševná bolesť sa vyliečiť dá. Koľko percent z toho sa pripisuje liekom, koľko vôli pacienta?

Ja tvrdím, že lekári a syntetické lieky sú v tomto smere schopné urobiť zhruba 20 – 25 % toho, čo urobiť treba. Zvyšok je v tom človeku. No je to môj pohľad, nemusíte so mnou súhlasiť.

 

Keď sa na vyhorenie, depresiu či iné psychické problémy pozriete z vašej dlhoročnej praxe, je toho po ´89 roku viac?

Je. Vtedy tu totiž bola atmosféra trhového hospodárstva absolútne neznáma. Ľudia sa učili za chodu. Často mali nesprávne predstavy a možno aj plány. A keď k tomu mali možno aj smolu, prípadne natrafili na nesprávnych ľudí, je veľa takých, ktorí zlyhali, lebo nevedeli ako ďalej. Chodil ku mne jeden pár, ktorý si na podnikanie vzal pôžičku. Tri roky nemali jediný voľný deň. Ľudia z obce, kde podnikali, ich prosili o prácu. Po pár týždňoch však zistili, že ich práve tí ľudia začali okrádať. Bol to pre nich ten najväčší podraz. Podnikateľské prostredie, štát a politické zázemie doteraz nefungujú tak, aby pomohli strednej podnikateľskej vrstve tvoriť podstatnú časť príjmu štátu. Učili nás, že Lenin vraj povedal – vývoj spoločnosti musí byť plynulý a pokiaľ doba nie je zrelá na zmeny, tak sa to nepodarí preniesť. Myslenie ľudí, politikov a pravidlá musia určitým spôsobom vyspieť a vyzrieť.

 

Prichádza ku vám viac starších či mladších ľudí?

Viac tých mladších. Aj z toho dôvodu, že v určitej vekovej vrstve ľudí vidíte ten prístup – ja nie som blázon, nepôjdem k psychiatrovi. U tých mladých už to rezonuje. Veď v Amerike je módou mať osobného psychiatra. Ľudia však vo všeobecnosti ťažšie prijímajú, že keby platilo – nehovor nikomu to, čo by si nechcel, aby povedali tebe, prostredie by bolo hneď lepšie.

 

Je dôvodom vyhľadania psychiatrickej pomoci aj zlyhanie a neúspech?

Čo je to úspech? Môj známy hovorí: podnikanie je o tom, že keď máte 1000 dobrých nápadov, tri dotiahnete do praxe a z nich sa ujme jeden, ste úspešný človek. Aj ten, kto vie, čo úspech zahrňuje a je pre to ochotný niečo obetovať, však občas tiež potrebuje poradiť či prekonať nejakú krízu. S ním sa pracuje ľahšie. Lebo ak tú hranicu prekročí a neporadí sa, môže sa to prejaviť v ťažšej psychickej forme.

 

No ako tú hranicu, za ktorou nás čaká vyhorenie či depresia, neprekročiť? Dnešné pracovné tempo je šialené. Ťažko nachádzame čas na seba…

Čas si musíme nájsť vždy. A to direktívne! Inak sa vyčerpáme. Začína to sebapoznávaním. Musíte poznať svoje hranice, a tie vám vytvoria váš reálny plán. Albert Einstein hovoril, že tri hodiny človek spať musí, štyri môže a päť už je prepych. On sa poznal. Sám na sebe som počas štúdia pozoroval, že 3 – 4 dni vydržím ťahať do pol tretej ráno, ale príde sobota a musím to dospať. Samozrejme, inak si rozdelíme čas, keď študujeme, inak, keď máme prácu či rodinu. A to je tá individuálna stránka veci. Dá sa do nej zasiahnuť, ale nie nadlho a beztrestne. Lebo nemyslieť na následky je najlepšia cesta k vyhoreniu.

 

Čo ak k nemu dôjde? Musím zmeniť život od základov?

Nie nevyhnutne. Len treba pozornosť sústrediť na veci, ktoré sú momentálne najdôležitejšie na prežitie. Ostatné tým neignorujeme, iba ich odložíme na neskôr a sústredíme sa na splnenie hlavného cieľa. Predstavme si hodnotový systém ako regál s poličkami, kde máme jednotlivé hodnoty. Určitú cenu má pre nás život nášho dieťaťa, vzťah s manželom či možnosť ísť do divadla. Psychiatria má pre to pojem „biologicky správna matka“, ktorý sa dnes zase tlačí dopredu. Tá bez váhania obetuje svoj život, keď usúdi, a nemusí to byť správny úsudok, že týmto činom zachráni život dieťaťa. Život dieťaťa je vysoká hodnota. Aj vlastný život. Takže základné pravidlo je vedieť obetovať hodnotu na nižšej poličke, aby ste zachránili tú na vyššej.

 

Dobre, no predstavme si, že mám plný kalendár, do ktorého si vyznačím dni, kedy budem medzi 18. a 19. hodinou cvičiť. Ako si to v sebe nastaviť tak, aby som tú hodinku vnímala ako čas pre seba, nie ako ďalšiu povinnosť?

A sme zase o krok späť pri sebapoznávaní. Základom je poznať svoje potreby. Viem, že ich musím dodržať, tak ich treba akceptovať už pri plánovaní týždenného programu. Nemôžem každému všetko sľúbiť, splniť a rozdať sa. Ak to robím, ničím sám seba. Tým nikomu nepomôžem. Preto musím mať v dennom poriadku zachytené určité základné body a z nich nesmiem ustúpiť, lebo by to bol ústupok voči sebe. Inak moja nenahraditeľnosť skôr či neskôr skončí, dôjde k vyčerpaniu, zlyhávaniu a tým je ten pád o to väčší. Od vyčerpania nie je k depresii ďaleko.

 

Zažila som vyhorenie, prešla si sebapoznávaním a usporiadala si hodnotový rebríček. Čo ešte spraviť pre to, aby sa to nevrátilo?

K udržiavaniu spomínaného ľudského softvéru patrí napríklad relaxačné dýchanie, ktoré by sa mal naučiť každý. Odporúčam ho štyri až šesťkrát denne po 15 minút. Vhodné je tiež prijímanie vitamínov, ktoré sú dôležité ako stavebné kamene v mozgu a nervovej sústave. Nevieme, čo všetko škodlivé s jedlom do seba prijímame, poznáme však kopec vecí, ktoré by sme prijímať mali, no nerobíme to. Treba na to myslieť, lebo potom máme šancu, že ten náš hardvér bude fungovať a slúžiť dlhšie. Keď tento funguje, môžeme vylepšovať aj softvér.

 

Takže prevenciou je aj sebadisciplína?

Jednoznačne. Bez nej nedokážeme nič.

 

Čo najhoršie robia ľudia, keď už vyhoria?

Najhoršie je to, že to nechajú zájsť až do takého stupňa, keď už nevedia vyhodnotiť, že potrebujú pomoc odborníka. Toto je základ, lebo tam sú už potom tie tmavé okuliare také tmavé a všetko tak stráca význam, že nič pre nich nemá hodnotu. A to je to najhoršie. Už deti treba viesť k tomu, že keď sa mi pokazia hodinky, idem k hodinárovi, nie k obuvníkovi…

 

Čiže pri pomoci je asi dosť dôležitá aj úloha rodiny. Ako sa zachovať, aby ten druhý pomoc neodmietol?

Záleží vždy aj na tom, aké sú v rodine vzťahy. A zase sme pri „biologicky správnej matke, otcovi či rodine“. V rodine sa ľudia lepšie poznajú, vidia tie signály. Preto sa treba veľa rozprávať. Človek je tvor spoločenský, tak sa vytvárajú putá a rozoznávajú signály či je to len smútok alebo niečo viac. Veď môžem byť aj smutný, ak sa mi niečo nepodarilo. To je prirodzená reakcia. Preto máme city, aby sme hodnotili náš život a čo sa s nami deje. Depresia je už chorobný smútok. Tam treba zasiahnuť a podľa možností to nenechať zájsť až tak ďaleko.

 

Ktoré signály napovedia, že nejde len o bežný smútok či únavu, ale napríklad o vyhorenie?

Kľúčovou zložkou syndrómu vyhorenia, inak nazývaného aj syndróm vyhasnutia či vyprahnutosti, je emočná vyčerpanosť, „opotrebovanosť“ a často aj celková únava. Tieto hlavné zložky vychádzajú z chronického stresu. Symptómami úplného vyhorenia je veľká únava, depresia a stavy úzkosti. Sprevádzané je aj poruchami pamäte, sústredenia, spánku či tráviacimi problémami.

 

Dnes bežne ľudia používajú pojem – som vyhorený. Už to znie takmer ako banalita. Nakoľko je tento syndróm vážny?

Americká psychologická asociácia opisuje stav syndrómu vyhorenia ako úplné vyčerpanie a nezáujem človeka o veci, čo vedie k poklesu pracovného výkonu. A americký psychológ David Ballard ho opísal ako konečné štádium chronického stresu. Ak sa nelieči, môže mať katastrofálny dopad na zdravie ľudí, ich šťastie, vzťahy aj pracovný výkon. Pozor, vyhorenie sa neprejavuje ihneď. Je výsledkom dlhodobého pôsobenia a len dlhodobý trend odhalí, či ním naozaj trpíte.

 

Podľa:dalito.sk

Tlačiť
Kategória: Zdravie

Poradna
Dnes je 18. 02. 2018, meniny má Jaromír.
Kabelkové „must-have“ do prekúrených interiérov
Intuitívne stravovanie
Pridajte perám intenzitu iba jedným ťahom vďaka novému rúžu od AVONu!
Stavte na účinky vyživujúcich vzácnych olejov s novinkou od AVONu!
Náhodný článok
„A ja taká čárna, jak čarná černica...“ „A ja taká čárna, jak čarná černica...“
Černice rastú po celej Európe, predovšetkým na okrajoch lesov, v starých rúbaniskách a pri plotoch. Keďže rastú v ťažších podmienkach, bránia sa nepríjemnými ostrými tŕňmi, preto pri oberaní treba dať pozor. Dodnes sa nevie, či pochádzajú z Ázie alebo zo Severnej Ameriky, vedci sa zatiaľ nedohodli, ale nám, čo ich konzumujeme, je to v podstate jedno. 
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Vychutnajte si zdravie: balíček výživového doplnku na podporu imunity detí pasik
Vychutnajte si zdravie: balíček výživového doplnku na podporu imunity detí

V zime atakujú organizmus mnohé virózy. Práve dobre fungujúci imunitný systém pomáha aj deťom zvíťaziť nad chorobou – buď tak, že jej vôbec nepodľahnú, alebo sa s ňou popasujú v rekordne krátkom čase. Práve prevencia, teda predchádzanie ochoreniam podporou prirodzených obranných mechanizmov organizmu – posilnením imunity, je prezieravejším opatrením ako „hasiť“ už vzniknutý problém – pustiť sa do otvoreného boja s chorobou, neraz sprevádzanou horúčkami. 

 

Počas zimy je však pomerne ťažké zaradiť do jedálnička dostatok vitamínov, minerálov a telu prospešných látok na prirodzenú podporu imunity, keďže ovocie a zelenina na pultoch obchodov je často v nepostačujúcej kvalite.

Preto práve počas zimy často my, rodičia, siahame po výživových doplnkoch stravy, ktoré deťom znížené hladiny vitamínov pomáhajú dorovnať. Na podporu imunity detí  od 3 rokov je určený doplnok stravy Preventan® Junior od spoločnosti Farmax, ktorý formou chutných cmúľacích tabliet dodá detskému organizmu „medvediu“ silu. Obsahuje aktívnu látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy), vitamín C, inulín – vlákninu z čakanky a prírodné sladidlo xylitol, ktoré je extraktom rastliny stévia sladká. Preventan® Junior tak prispieva k prirodzenej funkcii imunitného systému detí a napomáha znižovať mieru únavy a vyčerpanosti, ktoré sú v zime častým dôsledkom nedostatku slnečných lúčov a „vyžmýkania“ detského organizmu po prekonaní virotických či infekčných ochorení. Preventan® Junior cmúľacie tablety chutia deťom po jahôdkach a vo vnútri balenia ich čaká malé prekvapenie – magnetka, záložka do knihy, prívesok na zips alebo prívesok na kľúče. V ponuke lekární kúpite Preventan® Junior 30-tabletové balenie za odporúčanú cenu 5,30 € a 90-tabletové balenie za odporúčanú cenu 11,60 €.

Pozor!

Počas februára až do vyčerpania zásob na vás čaká v lekárňach akciový balíček Preventan® Junior 90-tabletové balenie + darček: 200-gramové balenie deťmi tak obľúbenej Nutelly v odporúčanej cene 12,90 €.  

Zobraziť celú novinku
Zatočte so špinou v hrnci aj v kuchynskom drezepasik
Zatočte so špinou v hrnci aj v kuchynskom dreze

 

Zbavte sa nečistoty v kuchyni rýchlo a efektívne. Spoločnosť Henkel predstavuje novinku Pur Power Duo Effect, ktorá nielenže čistí riad, ale zároveň predchádza zanášaniu kuchynského odtoku.   

 

Čas strávený v kuchyni sa vždy odzrkadlí na množstve špinavého riadu v kuchynskom dreze. Po chutnom jedle síce neostane ani stopa, no kopy tanierov a hrncov tak ľahko nezmiznú. Nelámte si hlavu! Stavte na pomocníka, s ktorým sa zbavíte všetkých nečistôt a zároveň predchádzate zanášaniu kuchynského odtoku nepríjemnými usadeninami.

S novinkou Pur Power Duo Effect nebudú mať zaschnuté zvyšky jedla, pripáleniny či mastnota šancu a riad bude zdobiť čistota, na ktorú ste zvyknutí.

Navyše, používaním Pur Power Duo Effect predchádzate zanášaniu kuchynského odtoku, vďaka čomu sa v ňom nezachytáva mastnota a z drezu sa nešíri nepríjemný zápach. Na konci dňa bude vo vašej kuchyni opäť žiariť čistota a sviežosť.

Novinka Pur Duo Effect je dostupná v balení 700 ml za odporúčanú maloobchodnú cenu 2,09 Eur.   

 

 

Zobraziť celú novinku
Mokrú obuv spoľahlivo vysušípasik
Mokrú obuv spoľahlivo vysuší

 

Počas zimy by mali byť nohy neustále v suchu, malé deti však milujú hry v snehu a každá mláka ich láka na prebrodenie. Nejedny topánky tento nápor „neustoja“ a po celom dni v exteriéri v nich poriadne čľapká. 

 

Aj mnohé modely topánok pre dospelých ťažko zvládajú zimné počasie a ak nie sú vyrobené vyslovene z nepremokavého materiálu s vysokým vodným stĺpcom, musíme ich z večera do rána vypchávať novinami či prácne sušiť po radiátoroch. Praktickým pomocníkom sa vtedy pre malých aj veľkých stáva elektrický sušič topánok a rukavíc Orava SW-471, ktorý na jeden šup rýchlo, šetrne a dôkladne vysuší hneď dva páry topánok či rukavíc a vďaka nízkej spotrebe energie len 40 W nezruinuje ani váš rodinný rozpočet. Budete naň spievať oslavné ódy po celodennom maratóne snehom zasypanými ulicami, po kľučkovaní medzi mlákami aj po výdatnej lyžovačke pri vysúšaní lyžiarok. Orava SW-471 na sušenie dvoch párov kúpite za 29,90 €, početnejšia rodina využije aj model až na 4 páry Orava SW-470 za 39,90 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Desmoďácky prvý vinyl krstil Milan Lasica pasik
Desmoďácky prvý vinyl krstil Milan Lasica

Desmoďácky prvý vinyl, platinová platňa a vzácny krstný otec! Tak vyzeral krst skupiny Desmod v bratislavskej Design Factory. Album „Molekuly zvuku“ a jeho vinylovú podobu polial bublinkami Milan Lasica. Nový hudobný počin nitrianskej kapely má od vydania veľký úspech, Kuly a spol si za predaj prevzali platinovú platňu. Hit „Nevrav mi aký som“ a ďalšie skladby z nového albumu zahrá kapela na DESMOD MOLEKULY ZVUKU TOUR 2018. Pre veľký záujem pridala koncerty v Nitre, v Bratislave a v Trenčíne!

Skupina Desmod krstila album po dlhých šiestich rokoch, a tak si dopriala hneď niekoľko prekvapení! Naživo odpálila štyri skladby, vrátane hitu „Nevrav mi aký som“ a novinky „Vŕba“. Album „Molekuly zvuku“ vydali Desmod po prvýkrát vo forme vinylu a za krstného otca si vybrali Milana Lasicu. „V poslednom čase sa nám s pánom Lasicom križovali cesty, v televízii a na akciách. Stretli sme sa na deviatich vystúpeniach v Manéži Bolka Polívku, on tam bol hosť a my sme tam spievali. S malou dušičkou sme sa ho opýtali a pán Lasica súhlasil,“ prezradil Mário Kuly Kollár, líder skupiny Desmod.

 

Maestro Lasica text pre skupinu Desmod zatiaľ nenapísal, ale vraj im venoval zbierku svojich básní. „Vinyl je úžasná vec, ja si na to samozrejme dobre pamätám, ja si dokonca pamätám aj šelakové platne. Je to pekný darček, nikto to nebude kupovať, ale darček je to krásny,“ s úsmevom povedal Milan Lasica.

 

Za predaj albumu si Desmod z rúk Mariána Šokyho z firmy Spinaker prevzali platinové platne, ktorými odmenili aj celý tvorivý tím a manažérov kapely. Šiesty radový album Desmodu si vyžiadali fanúšikovia. „Molekuly zvuku“ obsahujú 11 skladieb, vrátane duetu s českou skupinou Jelen. Na albume sa podieľali všetci členovia skupiny. Texty písal Kuly spolu s producentom Martinom Cibulkom. Kapela sa musí posúvať, pretože inak by sme boli stále rovnakí. Niektoré piesne sú trochu návratom k starším veciam, dynamikou, kadenciou, melodikou. Ale posúvame sa hlavne vo zvuku, máme klávesáka, ktorý prináša nové zvuky. Svet sa hýbe, vznikajú nové kapely vo svete a my chceme byť zaujímaví pre nášho poslucháča,“ tvrdí Mário Kuly Kollár, spevák skupiny Desmod

„Na albume mi chalani dali dosť veľký priestor, čomu sa veľmi teším. Nechali mi skoro voľnú ruku, aby som prispel niečím novým, dravým pre mladú generáciu, tak som sa snažil dostať zo seba maximum,“ povedal Martin Cibulka.

 

Album má súčasný zvuk, povestnú melodiku, chytľavé texty a okrem dynamických piesní je tam aj typická balada. „Myslím si, že tento album je zmes rocku a elektroniky. Už to nie je len veľa gitár, bicie a basa. To je síce rockový základ a my sme teraz pribalili aj elektroniku. Po prvýkrát sme spolupracovali s externým textárom Vladom Krausom, ktorý napísal pesničky „Čierna skrinka“ a baladu „Vŕba,“ vysvetlil Kuly. „Za posledné štyri roky sme vydali dve výberovky. „Výberovku“ s najväčšími hitmia „Javorový album“ s akustickými verziami našich skladieb a s hosťami ako Marta Jandová, Ivan Tásler, Jiří Stivín, Miro Šmajda či Marie Rottrová. Každý z týchto umelcov nás niečím obohatil, sú to ľudia, s ktorými sme vždy chceli spolupracovať. Počas toho obdobia sme zbierali pesničky a pracovali na nich, kým sme neboli spokojní,“ dodal gitarista Richard Synčák.

 

Nové skladby predstaví Desmod na DESMOD MOLEKULY ZVUKU TOUR 2018.  Desmod hrá v zložení Mário „Kuly“ Kollár - spev, Dušan Minka - basová gitara, Rišo Synčák - gitara, Rasťo Toman - gitara, Ján Škorec - bicie a Martin Cibulka – klávesy. „Ozývali sa nám fanúšikovia, že prečo sme na turné vynechali niektoré mestá. Tak sme sa rozhodli pridať koncerty v Bratislave, v domovskej Nitre a v Trenčíne. Pasuje nám to aj číselne. Tretí mesiac, tri koncerty a dátumy 3, 13 a 23. Tešíme sa na koncerty, prinesieme aj vinylovú platňu, odznaky a tričká,“ neskrýva radosť Kuly.

 

Vstupenky na DESMOD MOLEKULY ZVUKU TOUR 2018 možno kúpiť v sieti Ticketportal.

  

DESMOD MOLEKULY ZVUKU TOUR 2018

3.3. 2018 PKO Nitra

13.3. 2018 MMC Bratislava

23.3. 2018 Piano Club Trenčín

Zobraziť celú novinku
Odšťavujte pre zdravie – bez pracného krájania!pasik
Odšťavujte pre zdravie – bez pracného krájania!

 

Zabudnite na kupované šťavy, so šikovným odšťavovačom si vyčarujete za pár sekúnd litre zdravého moku bez pridanej chémie z tých najkrajších kúskov ovocia a zeleniny. 

 

Ak vás doteraz na odšťavovaní odrádzalo prácne krájanie zeleniny a ovocia na malé kúsky, siahnite po odšťavovači s extra veľkým plniacim otvorom aj na celé kusy zdravím nabitých plodov – po odstredivom odšťavovači Orava OS-111 s 1 000 W motorom a rozsahom otáčok 6 500 - 12 000/min. v luxusnom dizajne z materiálov odolných voči opotrebeniu a korózii. Vďaka jeho vysokému výkonu a dômyselnej konštrukcii získate z darov prírody šťavu v tej najvyššej kvalite, dokonale odseparovanú od zvyškov ovocia a zeleniny. Elektronický ovládač rýchlosti s LCD displejom umožňuje nastaviť až päť rýchlostí odšťavovania podľa druhu vloženého ovocia a zeleniny. Macher na odšťavovanie Orava OS-111 sa rýchlo a jednoducho čistí a intuitívne obsluhuje a môže byť váš za 139 €.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Relax džemy sú 100 % z ovociapasik
Relax džemy sú 100 % z ovocia

Milujete ovocie a neviete si bez neho predstaviť deň? Relax prináša na trh novinku v podobe Džemu Relax 100 % z ovocia. V pohári nájdete veľké a šťavnaté kúsky ovocia. Na 100 gramov výrobku ho pripadá rovných 100 gramov. Ak dbáte na svoj príjem cukru, nemusíte sa báť. Na rozdiel od iných džemov, Relax 100 % z ovocia neobsahujú žiaden pridaný cukor. Sladené sú len čistou jablčnou šťavou. Ideálna maškrta pre deti aj dospelých.

Zdravá maškrta bez pridaného cukru

Jahoda, broskyňa, čierna ríbezľa a višňa -  vyberie si každý. Nové džemy sa hodia  na palacinky, lievance, do jogurtu, kaše či len tak na hrianku, maslový chlieb či vianočku.

Ak potrebujete zahnať hlad alebo myšlienky na sladké, vyberte si džemy Relax 100 % z ovocia. Obsahujú veľké kúsky ovocia a sladené sú len čistou  ovocnou šťavou.  Sú tiež bohatým zdrojom vlákniny a živín.

Žiadne konzervanty, arómy či zahusťovadlá

Džemy Relax 100 % z ovocia sú prírodné a zahustené pektínom, látkou, ktorú obsahuje každé ovocie a prirodzene sa uvoľňuje pri výrobe produktu. Má pozitívne zdravotné účinky, priaznivo vplýva na zdravie pokožky, vlasov a pomáha pri tvorbe červených krviniek. Neobsahujú pridané konzervačné látky ani umelé farbivá. Vhodný je pre vegetariánov aj vegánov.

Poctivá porcia energie

Začnite ráno napríklad s nadýchanou vianočkou natretou džemom Relax 100 % z ovocia a naštartujte tak svoj deň . To všetko vďaka energii ukrytej vo veľkých kúskoch ovocia. Tie neobsahujú prázdne kalórie, takže môžete maškrtiť bez výčitiek aj keď si strážite štíhlu líniu.

Sú vhodné aj ako sladká zdravá odmena tých najmenších. Džemy sú sladené len  ovocnou šťavou, ktorá je bohatá na vitamín C a minerály.  Aby ste si užili poctivý ovocný džem, už nemusíte tráviť hodiny želírovaním, siahnite po Relax 100 % z ovocia.

Viac informácií nájdete na www.relaxdzemy.sk a na Instagrame @relaxdzemy.

Zobraziť celú novinku
Novinka na Slovensku: otehotneniu zabráni revolučná nehormonálna loptičkapasik
Novinka na Slovensku: otehotneniu zabráni revolučná nehormonálna loptička

 

Väčší komfort pre ženy na Slovensku prináša inovatívna antikoncepcia novej generácie bez hormónov Vnútromaternicová loptička IUB. Voľnopredajná antikoncepcia je unikátna najmä svojím tvarom loptičky, ktorý prináša ženám vyšší komfort a je pre telo prirodzenejší na dobu až päť rokov.

 

Na slovenskom trhu úplne nová Vnútromaternicová loptička IUB účinkuje lokálne v maternici a jej antikoncepčný účinok spôsobuje meď. Jej výhodou je najmä tvar loptičky, ktorý je pre ženské telo prirodzenejší. Na rozdiel od bežných teliesok v tvare T sa nemôže v maternici vzpriečiť a tým spôsobovať komplikácie.

Navyše, nosným materiálom pre medené guľôčky je zliatina Nitinol, ktorý organizmus prijíma veľmi dobre. „Nitinol je špeciálna zliatina s pamäťovými vlastnosťami, ktorá nedráždi. Bežne sa z neho vyrábajú napríklad aj stenty či chlopňové náhrady, ktoré sa používajú v medicíne“, uviedla gynekologička Radmila Sladičeková z Bratislavy. Vnútromaternicovú loptičku IUB môže zaviesť iba gynekológ, pričom ide o krátky ambulantný zákrok. Polohu telieska je možné overiť aj ultrazvukom.

Vďaka Nitinolu s pamäťou Vnútromaternicová loptička IUB vytvorí v maternici trojrozmerný sférický hladký tvar bez hrán a rohov, ktorý minimálne irituje vnútro maternice. High-tech loptička má priemer len 15 mm, čo je o tretinu až polovicu menej ako pri bežných vnútromaternicových telieskach v tvare T. „Aj to je dôvod, prečo je táto antikoncepcia vhodná aj pre ženy, ktoré ešte nerodili“, dodala lekárka.

Účinnosť novej antikoncepcie je 99,8 percenta, teda porovnateľná s kombinovanou hormonálnou antikoncepciou.

Vnútromaternicová loptička IUBj je dostupná najmä v reťazci lekární www.vasalekaren.sk po celom Slovensku za odporúčanú cenu 125 €, v iných lekárňach môže byť cena odlišná. Pri zavedení na dobu troch rokov je cena za mesiac len 3,50 € a pri piatich rokoch je to iba 2 € mesačne. Viac informácií nájdu záujemkyne na www.iub.sk   alebo u svojho gynekológa.

 

 

Výhody Vnútromaternicovej loptičky IUB
-  novinka, ktorej tvar je pre telo ženy prirodzenejší, prináša pre ženu vyšší komfort
- nehormonálne fungovanie
- je určená pre všetky ženy od 15 rokov
- má dlhotrvajúci účinok až päť rokov
- veľmi výhodná cena (v prepočte na deň) 
- štandardný antikoncepčný účinok (podobný ako pri orálnej antikoncepcii)
- neovplyvňuje libido a kostný metabolizmus
- nemá žiadny účinok na ovuláciu
- nespôsobuje váhový prírastok.

 

Zdroj: www.iub.sk a www.oconmed.com

Zobraziť celú novinku
Pôvod - nový bestseller Dana Brownapasik
Pôvod - nový bestseller Dana Browna

Vedeli ste, že podľa časopisu Time bol Dan Brown v roku 2005 zaradený medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete? Od dnes na pultoch kníhkupectiev Panta Rhei nájdete slovenský preklad novej knihy Dana Browna - Pôvod. Opäť sa môžeme tešiť na príbehy jednej z najznámejších knižných postáv, harvardského profesora Roberta Langdona.

Dan Brown je autor, ktorého nikomu netreba predstavovať. Jeho knihy vyvolávajú po celom svete obrovský záujem, na jeho novinku sa vždy netrpezlivo čaká. Aj teraz je to tak.

 

Jeho nový román Origin/Pôvod vychádza na Slovensku už tri mesiace po jeho vydaní v Spojených štátoch, v preklade Otakara Kořínka. Opäť prináša originálnu zápletku, vypointované napätie, ale aj množstvo otázok, nad ktorými premýšľa takmer každý človek na svete. Vydajte sa na napínavé pátranie po tých najikonickejších miestach Barcelony a Bilbaa spoločne s charizmatickým profesorom Langdonom.

--------------------------------

O čom je kniha Pôvod:

Robert Langdon, harvardský profesor symbolistiky a náboženskej ikonografie, prichádza do Guggenheimovho múzea v Bilbau. Má sa tu zúčastniť na prezentácii objavu, ktorý „navždy zmení tvár vedy“. Prezentáciu má jeho priateľ a bývalý študent Edmond Kirsch, štyridsaťročný vedec a magnát, ktorého pre jeho veľkolepé vynálezy a smelé predpovede mnohí považujú za kontroverznú osobnosť celosvetového formátu. Tento významný večer nemá byť výnimkou. Kirsch tvrdí, že zverejní svoj prelomový objav týkajúci sa základov ľudskej existencie, ktorý môže mať ďalekosiahle následky. Langdona a stovky ďalších hostí zaskočí, keď sa starostlivo pripravený večer zmení v chaos. Kirscha zavraždia, skôr než stihne oznámiť svoj objav. Langdon, ktorý sa ocitne v ohrození života, musí ujsť spolu s riaditeľkou múzea Ambrou Vidalovou. Zamieria do Barcelony a podniknú nebezpečný pokus vypátrať heslo, ktorým sa dá dostať ku Kirschovmu objavu. Protivník je však vždy o krok pred nimi. Langdon a Vidalová v úsilí vylúštiť heslo nachádzajú iba záhadné náznaky a odkazy na moderné umenie. Napokon objavia stopy vedúce k pravde, ktorá dosiaľ nebola známa a skutočne otrasie celým svetom.

 

Navštívte Dana Browna v jeho knižnici a získajte vlastný videopodpis knihy Pôvod. Prečítajte si medzi prvými na Slovensku úvodnú kapitolu knihy Pôvod na www.danbrown.sk.

Zobraziť celú novinku
Dostaňte sa do formy s F&F Activepasik
Dostaňte sa do formy s F&F Active

 

Budem pravidelne cvičiť! Záväzok, ktorý aj vám svieti na zozname predsavzatí? Postavte sa tejto výzve a začnite rok aktívne. S najnovšou kolekciou F&F Active si nielenže športovanie užijete dosýta, zároveň budete vyzerať štýlovo a neminiete celú výplatu.

 

 

Vyberie si každý

Fitnescentrum, squash alebo beh na čerstvom vzduchu? Nezáleží, ktorý šport uprednostňujete, šatník potrebuje kvalitné kúsky. Funkčné tričká, pohodlné legíny a mikiny, či športová podprsenka by u vás určite nemali chýbať. Kolekcia F&F Active je pohodlná, cenovo dostupná a jej prevedenie ide ruka v ruke s módnymi trendami. V ponuke si nájde začínajúci aj aktívny športovec.

 

Čo na nohy?

Doprajte svojim nohám ľahkosť. Pre chvíle vo fitnescentre či posilňovni voľte ľahké a trendy tenisky. Siahnite napríklad po farebných kúskoch, ktoré spestria celý váš outfit. S F&F Active bude šport zábavou a príjemným vyplnením voľného času. Nahliadnite do najnovšej ponuky a urobte prvý krok k splneniu svojho predsavzatia.

Viac inšpirácií nájdete na www.F-F.com.  

 

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Valentínska kvapka krvi 2018pasik
Valentínska kvapka krvi 2018

Dnes odštartoval 23. ročník celoslovenskej kampane Valentínska kvapka krvi ®, počas ktorej vyzýva hlavne mladých ľudí, aby darovali krv a boli tak na Valentína o kvapku lepší. 

Cieľom päťtýždňovej náborovej kam­pane, ktorá sa tento rok nesie pod heslom – O kvapku lepší Valentín, je podporenie bezpríspevkového dar­covstva krvi a získanie nových darcov prevažne z radov mladých ľudí. Do druhej najväčšej náborovej kampa­ne SČK, ktorá je už tradične spojená s Dňom zaľúbených, sa za uplynulých päť rokov zapojilo 130 645 dobrovoľ­ných darcov, z toho bolo 23 420 prvo­darcov.

 

Na slávnostný otvárací odber v Ná­rodnej transfúznej službe SR na Ružinovskej ulici v Bratislave prišlo vyše 60 dobrovoľných darcov, me­dzi nimi i generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová. „Tento rok máme 23. ročník kampane. Vždy je podstatou prilákať a povzbudiť ľudí, aby sa na chvíľku zastavili a veno­vali trocha svojho času pre dobrú vec. Darovanie krvi je jednoduché a pritom nenahraditeľné“, hovorí.

K otváraciemu odberu krvi sa dnes pri­dali aj študenti Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach, mobilné odbery krvi boli aj v Novom Meste nad Váhom, na Gymnáziu M.R. Štefánika, v Poprade na Gymnáziu Dominika Tatarku a v televízii Markíza v Záhorskej Bystrici. 

 

Verejnosť sa do kampane môže za­pojiť na celom Slovensku darovaním krvi na odberových miestach Národ­nej transfúznej služby SR, na hema­tologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc a na mobilných odberoch. Aktuálne informácie, miesta a dátumy odberov krvi bude počas kampane zverejňovať Slovenský Červený kríž na webovej stránke darujkrv.redcross.sk a na Facebookovej stránke Slovenský Červený kríž – Spolu pomôžeme.

 

Dob­rovoľní darcovia krvi a sympatizanti kampane Valentínska kvapka krvi ju môžu podporiť zdieľaním informácií a zmenou svojej profilovej fotografie na Facebooku. Na samotnom odbe­re si môžu urobiť selfie a poslať ju na adresu valentin@redcross.sk a zdieľať svoje darcovstvo.

 

Valentínska kvapka krvi potrvá päť týždňov, od 12. februára do 16. mar­ca 2018. Kampaň organizuje Slo­venský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi odde­leniami nemocníc. Kampaň Valentínska kvapka krvi je ochrannou známkou Červeného kríža.

Zobraziť celú aktualitu
Už šiesty raz najlepší zamestanávateľ - Imperial Tobacco Slovakia pasik
Už šiesty raz najlepší zamestanávateľ - Imperial Tobacco Slovakia

Spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia už po šiestykrát získala prestížne ocenenie Aon Best Employers Slovensko (Najlepší zamestnávatelia na Slovensku) v kategórii malé a stredné podniky za rok 2017. Spoločnosť so 75 zamestnancami a jednopercentnou fluktuáciou sa zaradila medzi najlepších zamestnávateľov na trhu na základe výsledkov zamestnaneckého prieskumu. Firmy po celom svete prostredníctvom Aon Best Employers mapujú motivovanosť a spokojnosť svojich zamestnancov a využívajú ho aj ako strategický nástroj na zefektívnenie práce HR.

„Opätovné ocenenie našej firmy má pre nás vysokú hodnotu. Výsledky sú totiž výpoveďou samotných zamestnancov a ich vnímania našej spoločnosti ako zamestnávateľa. Prieskum už po šiestykrát potvrdil fungujúcu organizačnú kultúru, efektívnosť zavedených procesov a kvalitné pracovné podmienky. Myslím si, že venovať sa zamestnancom je kľúč k úspechu a stabilite firmy, čo sa u nás potvrdzuje. Prácu a odbornosť našich kolegov si veľmi vážime, podieľajú sa na výsledkoch a smerovaní spoločnosti, vytvárajú skvelú firemnú kultúru, a preto im patrí obrovská vďaka. Dávajú nám tak istotu, že smerovanie našej firmy je správne. Veríme, že za ocenením sú predovšetkým skvelo fungujúce medziľudské vzťahy na pracovisku,“ uviedol riaditeľ slovenskej pobočky Imperial Tobacco Dušan Starý.

 

Výsledkom sú nielen dobré hospodárske výsledky, ale aj unikátne nízka fluktuácia. Viac než 80 % zamestnancov pracuje vo firme dlhšie  ako 10 rokov a priemerná seniorita zamestnanca dosahuje až 17 rokov. „Silným faktorom nízkej fluktuácie je najmä férová atmosféra otvorenej komunikácie – pri náročných organizačných zmenách, inováciách aj medzinárodných projektoch. Naši zamestnanci sa cítia súčasťou tabačiarskej rodiny. Snažíme sa ich rešpektovať, podporovať a vytvárať im čo najstabilnejšie prostredie, v ktorom sa môžu osobne rozvíjať a podieľať sa na úspechu celej firmy. Priemerný vek nášho zamestnanca je 45 rokov, máme tu však širokú vekovú skladbu – od študentov VŠ až po nadchádzajúcich dôchodcov. Niekoľko kolegov si našlo v Imperial Tobacco Slovakia doslova celoživotné zamestnanie. V spoločnosti vládne atmosféra konštruktívnej spolupráce, vzájomnej podpory a rešpektu,“ dodala Lucia Pavlíková, HR manažérka Imperial Tobacco Slovakia.

 

Firemná kultúra v spoločnostiImperial Tobacco Slovakia:

 • Zamestnanci dlhé roky pracujú v tabakovom priemysle na Slovensku
 • Priemerný počet odpracovaných rokov je 17
 • Veková diverzita je 20 – 62 rokov, priemerný vek je 45 rokov – moderný a nezaujatý pohľad sa dopĺňa s dlhoročnými skúsenosťami
 • Férový prístup, otvorená a priama komunikácia
 • Profesionalita a vzájomný rešpekt

 

Zamestnanecké benefity v Imperial Tobacco Slovakia:

 • Flexibilný pracovný čas
 • Výhody podporujúce rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom – dovolenka navyše, podpora počas PN nad rámec zákona, voľno navyše pri dôležitých životných udalostiach ako narodenie dieťaťa, nástup dieťaťa na ZŠ, svadba či úmrtie v rodine
 • Moderné a kvalitné vybavenie pracovných priestorov a IT
 • Kvalitný vozový park
 • Parkovanie pre každého
 • Tradície – oslavy narodenín, spoločné mikulášske raňajky, oslava Vianoc, husacina, dobrovoľníctvo
 • Interný kariérny postup – študenti po skončení VŠ zostávajú pracovať vo firme

--------------------------------------------------

 

O prieskume Aon Best Employers

Štúdia Aon Best Employers je prieskum motivovanosti a spokojnosti zamestnancov, vychádzajúci z dlhoročnej, celosvetovo overenej metodiky. Každoročne sa na prieskume renomovanej medzinárodnej spoločnosti Aon Hewitt zúčastňujú tisícky svetových i desiatky slovenských firiem. Cieľom prieskumu je pomôcť spoločnostiam zmapovať spokojnosť a motivovanosť ich zamestnancov, odhaliť silné a slabé stránky a zamerať sa na to podstatné pre väčšiu výkonnosť a lojalitu súčasných zamestnancov a prilákanie nových talentov. Na základe výsledkov prieskumu každoročne získajú najlepší zamestnávatelia ocenenia.

Za ostatné tri roky sa do štúdie v 114 krajinách sveta zapojilo vyše 12 miliónov zamestnancov z takmer 10-tisíc spoločností. Na Slovensku prebieha štúdia Aon Best Employers už od roku 2004.

------------------------------------------------------------------

O spoločnosti Imperial Tobacco Slovakia, a. s.

Spoločnosť je druhá najväčšia tabaková spoločnosť na Slovensku. Imperial Tobacco Slovakia je dcérou poprednej britskej tabakovej skupiny Imperial Brands PLC  a je pokračovateľom tabakového priemyslu na Slovensku, ktorého začiatky siahajú do 18. storočia.Medzi hlavné značky spoločnosti patria cigarety Davidoff, West, R1, Golden Gate, P&S a Mars; tabaky na ručné zhotovovanie cigariet Drum, Golden Virginia, West a Golden Gate.

Zobraziť celú aktualitu
Rastú aj najmenší regionálni dodávateliapasik
Rastú aj najmenší regionálni dodávatelia

Príkladom úspešnej spolupráce medzi malými lokálnymi dodávateľmi a obchodným reťazcom je fakt, že zákazníci Kauflandu sa už na 34 predajniach môžu tešiť z ponuky 21 nových lokálnych dodávateľov. Projekt, ktorého cieľom bolo rozšíriť produktové portfólio a spestriť ponuku väčším výberom poctivého slovenského potravinárskeho remesla, tak priniesol výsledky. 

Do portfólia pribudli rôzne mliečne výrobky, napríklad žinčica či bryndza. Rozšírilo sa tiež o pivo, víno, slané a sladké pochutiny, parené knedle, cestoviny, údeniny, šťavy a sirupy či med. V Bratislave je ponuka obohatená o bratislavské rožky vyrobené podľa tradičnej receptúry.

 

Zákazníci tak získali ešte väčšiu ponuku čerstvých a kvalitných výrobkov pochádzajúcich priamo z ich regiónu, od lokálnych výrobcov, ktorí sa opierajú o osvedčené receptúry a výrobné postupy. „Tešíme sa, že projekt po jeho ročnom fungovaní môžeme hodnotiť len pozitívne a podľa spätnej väzby od dodávateľov naplnil aj ich očakávania,“ informovala Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti. Počas januára až februára začne dodávať svoje výrobky ďalších 7 dodávateľov na 7 ďalších prevádzok, v ktorých ešte nie sú regionálni dodávatelia. „Snažíme sa regionálnym dodávateľom čo najviac uľahčiť spoluprácu s nami a zjednodušili sme nielen dodávateľskú zmluvu, ale garantujeme im aj stabilný odbyt a prezentáciu ich výrobkov na špeciálne označených čelách regálov. Poskytujeme poradenstvo v oblasti správneho výberu obalov, naše know-how a tipy, aby boli ich obaly čo najekologickejšie,“ vysvetľuje Richard Bendík, riaditeľ nákupu. Regionálne produkty by mali byť k dispozícii každý deň, preto sa stanovuje aj presný deň dodania tovaru na jednotlivé predajne v rámci regiónu. „Dni dodania tovaru na predajne s každým dodávateľom stanovujeme po vzájomnej dohode tak, aby boli z hľadiska jeho výrobných procesov a už existujúcich rozvozných liniek zvolené čo najefektívnejšie. Sme však pripravení aj na alternatívu víkendového alebo sezónneho predaja regionálnych výrobkov,“ dopĺňa Bendík. Cieľom spoločnosti je mať v predajniach čo najviac slovenských regionálnych potravín, aby v nich zákazníci našli okrem štandardných produktov aj ich známe a obľúbené výrobky.  Spoluprácou malých lokálnych dodávateľov s veľkým reťazcom sa rozvíja nielen zamestnanosť v regióne, ale výrobcovia zároveň získajú aj skúsenosti s prácou v systéme dodávok do maloobchodných sietí.

 

Čo hovoria dodávatelia

Pozitívny príklad vydarenej spolupráce je firma Fromax, ktorá rozšírila svoje dodávky už na 3 prevádzky (Nitra, Nové Zámky a Hlohovec). „Výroba sa nám značne zvýšila, zrhuba o 2000 ks Farmárskych lupienkov týždenne a do predaja sme zaradili aj  dva druhy pražených tekvicových jadierok. Okrem toho sme dokúpili dve fritézy a prijali dvoch zamestnancov. Odkedy spolupracujeme s Kauflandom sme sa značne zviditeľnili a zákazníci majú čoraz väčší záujem o naše výrobky. Preto spoluprácu hodnotíme ako úspešnú a do budúcnosti plánujeme zväčšiť výrobu a dokúpiť výkonnejšie stroje,“ hovorí Ľubomíra Sarázová zo spoločnosti Fromax.

 

Spoluprácu vníma pozitívne aj Rastislav Mikuláš zo spoločnosť Migami: „Očakávali sme zdĺhavé rokovania, nekonečný proces evidencie a zaradenia našich výrobkov do predaja. Skutočnosť nás však veľmi milo prekvapila, všetko prebehlo hladko a bez problémov. Spolupráca sa rozbehla rýchlo, výrobky dodávame do všetkých predajní v Bratislave a taktiež  do Pezinku. Vďaka tejto spolupráci sa zvýšila výroba a objem predaja našich výrobkov a kúpili sme už ďalšie stroje. Naše výrobky sa predávajú dobre, preto zatiaľ ponuku dodávaného sortimentu neplánujeme meniť.“

 

Henrich Sobotovič zo spoločnosti Zdravo a chutne hodnotí prístup reťazca ako veľmi korektný a cíti zo strany spoločnosti podporu. So svojím podnikaním aj vďaka tejto spolupráci rastie: „Aktuálne spracovávame asi 5 ton ovocia mesačne, pripravujeme nové investície do výsadby BIO sadov a máme objednanú novú mechanizáciu do sadu ako aj stroje na spracovanie. Okrem toho sme vďaka tejto spolupráci prijali 3 nových ľudí.“

 

Každý z prihlásených dodávateľov mal inú motiváciu. „Naše výrobky sme chceli ponúknuť širšiemu okruhu záujemcov a sprostredkovať im tak tradičné chute Žitného Ostrova. O výzve sme sa dozvedeli z letáku a rozhodli sa prihlásiť. Celý proces sme zvládli prekvapivo rýchlo, spoluprácu hodnotíme veľmi pozitívne a tešíme sa na jej pokračovanie,“ vysvetľuje Ivan Kulcsár zo spoločnosti Kulis.

 

Na pultoch spotrebiteľ nájde aj zaujímavé a poctivé ovocné šťavy, sirupy či piškóty spoločnosti K.K.V.– Union. „Už od nášho vzniku sa snažíme o výrobu čistých výrobkov bez pridania aditív. A práve to, že vyrábame takéto špecifické výrobky nás motivovalo k tomu, aby sme ich dostali do povedomia širšej verejnosti,“ hovorí jej zástupkyňa Denisa Kurczová.

 

Na výrobu kvalitných potravín tradičnými remeselnými postupmi sa zameriava aj úspešná špecializovaná remeselná pekáreň FantastiCo. „Našimi prioritami sú kvalita, tradícia a perfektný zákaznícky servis. Podpora zo strany Kauflandu bola skvelá a celý tím sa nám venoval vysoko profesionálne a flexibilne. Veríme, že v spolupráci uspejeme a staneme sa stabilnou zložkou portfólia regionálnych dodávateľov spoločnosti,“ hovorí Ján Šimunek.  

Zobraziť celú aktualitu
Festival Divadlo CS s českými hereckými legendamipasik
Festival Divadlo CS s českými hereckými legendami

Do Bratislavy prichádza nový divadelný festival. Do Ateliéru Babylon mieri Festival Divadlo CS, ktorý bude od 9. do 13. apríla. V piatich predstaveniach počas piatich dní sa fanúšikom predstavia legendy českého divadla aj nové talenty mladšej generácie. Na prvom ročníku festivalu si nenechajte ujsť Divadlo Bolka Polívky a jeho „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“, Divadlo Letí s hrou „8GB tvrdýho porna“, Divadelní společnost DuEt a ich „Cravate club“, predstavenie „Gedeonův uzel“ a Divadlo Komediograf so skvelým „Manželství v kostce“.

Chantal Poullain, Vilma Cibulková, Anna Polívková, Zuzana Krónerová, Miroslav Etzler či Martin Kraus. Tieto a mnohé ďalšie významné osobnosti vás čakajú na prvom ročníku Česko-slovenského divadla v Ateliéri Babylon. Organizátor festivalu je obrovským fanúšikom českej kultúry a preto bolo len otázkou času, kedy do Bratislavy prinesie nový festival divadla.  

„Nápad vrátiť divadelný festival do priestoru Ateliéru Babylon sme mali už dlho. Ideálna príležitosť je sté výročie vzniku ČSR. Našim cieľom je priniesť festival postavený na osobnostiach českého a slovenského divadla a založiť tak dlhoročnú tradíciu,“ plánuje organizátor festivaluMišo Malicher.


          Počas piatich dní uvidia diváci divadelné klasiky, ale aj nové predstavenia, ktoré na Slovensku ešte neboli. Obsadenie je postavené na famóznych divadelných legendách ale aj mladej generácii.

„Všetky predstavenia sú o vzťahoch a väčšinou ide o komédie. Divadlo Bolka Polívku sa predstaví s hrou „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“,  ktorá sa stala hitom na svetových javiskách, mala premiéru v Los Angeles v roku 2001. Hrajú v nej Chantal Poullain a Martin Kraus, na ktorých sa veľmi teším,“ neskrýva radosť z festivalu organizátor Mišo Malicher.

 

Slovenskú premiéru bude mať predstavenie „Gedeonov uzel“ divadla SpoluHra s Vilmou Cibulkovou. Famózna herečka sa predstaví v očistnom rozhovore dvoch žien, nielen o problémoch súčasnej výchovy. Chuťovkou bude aj hra Divadla Letí „8GB tvrdýho porna“, v ktorej hviezdi dcéra Bolka Polívku Anna Polívková a herec Petr Vaněk. Intímna komédia nesie podtitul „Aby ses očistil, musíš se nejdřív obnažit.“ 

„Na Slovensko sa vraciam takmer po dvoch rokoch. Naposledy som tu hrala s otcom v Manéži Bolka Polívku. Mám rada slovenskú spontánnosť a naozaj sa k vám teším,“ vraví sympatická herečka Anna Polívková.

 

Festival Divadlo CS sa vám predstaví od 9. do 13. apríla 2018 v Ateliéri Babylon v Bratislave. Kompletné informácie nájdete na www.babylonatelier.sk. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal

------------------------------

Festival DIVADLO CS

Ateliér Babylon 9. - 13. 4. 2018 o 19.00 h

 

09.4. Divadlo Bolka Polívky - ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH 

10.4. Divadelní společnost DuEt - CRAVATE CLUB

11.4. Divadlo Letí - 8GB TVRDÝHO PORNA

12.4. Divadlo SpoluHra -GEDEONŮV UZEL

13.4. Divadlo Komediograf - MANŽELSTVÍ v KOSTCE

Zobraziť celú aktualitu
Máme pre vás tip, ako urýchliť liečbu zlomeninypasik
Máme pre vás tip, ako urýchliť liečbu zlomeniny

Poľadovica si už vypýtala svoju daň v podobe zvýšeného množstva úrazov a zlomenín spôsobených pádom na šmykľavom povrchu. Viete, čo máte robiť, ak ste skončili so sadrou? 

Zlomenina vyradí človeka z bežného života na niekoľko týždňov. Ak nejde o komplikovanú zlomeninu, liečba väčšinou trvá minimálne tri týždne. V prípade ťažšej zlomeniny to môže byť aj dlhšie. Mali by ste vedieť, že akonáhle si niečo zlomíte, sadra nie je jedinou možnou liečbou. „Cieľom liečby  je nielen fixácia končatiny, ale najmä  podpora vzniku novej kosti. Preto by každý pacient, ale aj lekár, mal myslieť na to, akým spôsobom zabezpečí kostiam správnu výživu. Pre kosti je najdôležitejší kvalitný vápnik, ideálne v kombinácii s vitamínmi K2 a D3, ktoré zabezpečia jeho správnu vstrebateľnosť,“ informuje ortopéd a traumatológ MUDr. Tomáš Kubranský z ortopedickej ambulancie T&A v Galante. „Ešte nepríjemnejšia je situácia, ak zlomeninu utrpelo dieťa, pretože v detskom veku sú kosti krehkejšie a akákoľvek zlomenina môže narušiť ich rast.“

 

Poznáte prvú pomoc v prípade zlomeniny?

1.       Zlomeniny ošetrujeme priamo na mieste úrazu.

2.       Zatvorené zlomeniny ošetrujeme cez odev, v prípade, ak rana krváca, v prvom rade zastavujeme krvácanie.

3.       V prípade, ak má pacient veľké bolesti, krváca, nemôže sa hýbať, nemanipulujeme s ním, ale voláme prvú pomoc. Záchranárom opíšeme ako prišlo k úrazu.

4.       Po ošetrení zlomeniny musí pacient dodržiavať pokyny lekára a kostiam doplniť stavebný materiál na ich regeneráciu – ideálne prírodný vápnik a vitamíny K2 a D3, ktoré urýchlia liečenie.

 

Pri liečbe zlomenín je veľmi dôležitý zvýšený a pravidelný príjem vápnika a vitamínov K2 a D3, ktoré zabezpečujú jeho vstrebávanie a ukladanie priamo do kosti.  Vápnik je jedným zo základných prvkov nášho organizmu. Je dôležitý nielen pre naše kosti, ale aj zuby. Vedeli ste, že pre ľudské telo je vhodnejší prírodný vápnik, pretože má o 30 % lepšiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickým spracovaním? Dôvodom je, že prírodný vápnik OVOVITAL je vyrobený z vaječných škrupín a okrem vápnika obsahuje aj iné dôležité minerály, ktoré vstrebávanie vápnika podporujú.  Je to horčík, fosfor, stroncium, meď a zinok. Výhodou je, že neobsahuje žiadne prídavné chemické látky, ktoré by zaťažovali organizmus, a preto ho bez obáv môžu užívať alergici a diabetici. V prípade zlomeniny potrebujeme denný príjem vápnika zvýšiť  až na 1500 mg za deň, aby kosti mali materiál na rýchlu a kvalitnú obnovu po úraze. Aj v tomto prípade platí, že ak náš organizmus nebude mať z čoho kosť obnovovať, kosti nebudú rovnako kvalitné ako pred zlomeninou,“ dopĺňa MUDr. Tomáš Kubranský.  

 

Vápnik niky neužívajte samostatne!

Pýtate sa prečo? Vápnik nedokáže naše telo efektívne využiť  bez pomoci ďalších dvoch vitamínov - vitamínov K2 a D3, ktoré nasmerujú vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný a neukladá sa v cievach a v mäkkých tkanivách. Naše telo si ich nedokáže vyrobiť v dostatočnej miere, a preto si musíme ich  hladinu  pravidelne dopĺňať užívaním výživových doplnkov. Kým vápnik by ste mali užívať večer, naopak, vitamíny K2 a D3 je lepšie užívať ráno.

Viac informácií nájdete na www.somstalekost.sk.

Zobraziť celú aktualitu
Bambuľka dostane muzikálovú podobupasik
Bambuľka dostane muzikálovú podobu

Slávny seriál Bambuľkine dobrodružstvá dostane muzikálovú podobu! Réžie sa ujal Ján Ďurovčík, ktorý teraz hľadá hlavnú detskú hviezdu. Na konkurz sa už prihlásilo takmer 600 detí! Hlavnú rolu v pripravovanom predstavení dostane dievčatko, ktoré musí splniť niekoľko náročných požiadaviek a stať sa tak nástupkyňou známej televíznej Bambuľky v podaní herečky Moniky Haasovej. Premiéra muzikálu je naplánovaná na 18. mája v bratislavskom Istropolise. Následne poputuje za deťmi po celom Slovensku.

Na seriáli Bambuľkine dobrodružstvá, ktorý sa nakrúcal v roku 1982, vyrástlo už niekoľko generácií detí. Autor námetu, scenára aj textov piesní Peter Guldan sa po narodení syna rozhodol napísať námet na seriál zameraný na výchovu detí v predškolskom veku. Hudbu k seriálu zložil český skladateľ Ján Kovář. Fenomén Bambuľka teraz dostane muzikálovú podobu. Režisérom je Ján Ďurovčík, ktorý nedávno s moderným baletom úspešne prešiel celý svet. „Aby som si udržal umeleckú túžbu niečo tvoriť, musím striedať žánre. Bambuľka bude detský muzikál, tak trošku osobitý, pretože ten muzikál je veľmi výchovný, poetický a jemný. Je krásne napísaný od pôvodných autorov, že taká výzva sa skrátka neodmieta,“ vysvetľuje režisér Ján Ďurovčík.

 

Tvorcovia muzikálu teraz hľadajú hlavnú predstaviteľku Bambuľky konkurzom, na ktorý sa už prihlásilo takmer 600 detí. Výber detí sa bude konať 20. a 21. januára 2018 v Bratislave. Režisér Ján Ďurovčík upozorňuje, že dievčatko musí byť detský megatalent. „Plnohodnotný divadelný muzikál kladie v prvom rade najväčšie nároky na samotnú Bambuľku. V seriáli boli Bambuľky rozdelené, jedna, ktorá Bambuľku hrala a rozprávala a druhá, ktorá ju spievala. Čo samozrejme divadlo nedovoľuje. My musíme nájsť Bambuľku, ktorá bude na javisku v reálnom čase predvádzať všetky tieto divadelné atribúty. A ešte musí byť rozkošná. Zvolil som si tento výraz rozkošná preto, lebo som nenašiel iný, ktorý by dokonale vystihoval to, čo hľadáme. Okrem obrovského talentu, takú tú rozkošnosť,“ dopĺňa Ján Ďurovčík.

 

Bambuľka, ktorá sa chce prihlásiť na konkurz do muzikálu, musí spĺňať niekoľko požiadaviek. Vek 6 až 9 rokov, ale musí vizuálne vyzerať na 6. Mala by mať obrovský talent a výbornú pamäť, herecká prax vzhľadom na vek nie je podmienkou. Nemala by jej chýbať správna intonácia a spev. Moznosť prihlásiť sa na konkurz je stale otvorená s upozornením, že deti si musia stiahnuť noty a naučiť sa pieseň, ktorá je na stránke www.muzikalbambulka.sk.

„Je to poklona, že je stále toto dielo zaujímavé. Tým pádom je to aj pre mňa poklona. Je to super. Teším sa z toho," neskrýva radosť herečka Monika Haasová.

 

Premiéra muzikálu Bambuľka je naplánovaná na 18. mája v bratislavskom Istropolise. Informácie o predaji vstupeniek nájdu fanúšikovia na www.muzikalbambulka.sk Vstupenky na pôvodný termín v Aegon Aréne NTC zostávajú v platnosti, všetci držitelia lístkov dostanú adekvátne miesta v Istropolise. Dôvodom presunu premiéry je operácia Jána Ďurovčíka. Pre zmenu miesta konania sa tvorcovia rozhodli z dôvodu lepšej interakcie medzi hercami a malými divákmi, ktorú poskytne práve Istropolis.

Zobraziť celú aktualitu
Sedem užitočných rád ako si vybrať kancelársku stoličkupasik
Sedem užitočných rád ako si vybrať kancelársku stoličku

Ako si vybrať stoličku, z ktorej vás nebude bolieť chrbát, ale naopak, podporí zdravé držanie tela a zbaví bolestí spôsobených nesprávnym celodenným sedením radí Adam Zaydlar z Centra pre zdravé sedenie Spinalis.

1)Správna výška stoličky

Základom je pohodlná stolička s nastaviteľnou výškou sedacej časti. Sedieť by ste mali tak vysoko, aby ste vedeli položiť ruku na klávesnicu či na dosku stola, pritom by vaše predlaktia mali byť približne vo vodorovnej polohe a lakte pri tele v približne 90° (alebo o niečo málo väčšom) uhle. 

 

2) Seďte vzpriamene a v miernom záklone

Podľa najnovších výskumov sa odporúča sedieť v 100 – 110 stupňovom uhle, pri ktorom sú medzistavcové platničky zaťažované o 25 - 35 % menej, ako pri doteraz odporúčanom vzpriamenom sede (90°). Operadlo by malo siahať minimálne do výšky ramien, môže byť vybavené i doplnkovým podhlavníkom. Operadlo by malo byť mierne pohyblivé, aby mal chrbát oporu, ale zároveň sa mohol uvoľniť v miernom záklone.

 

3) Predlaktie a zápästie v rovine

Pri písaní na klávesnici  i pri práci s počítačovou myšou by malo byť zápästie a predlaktie v jednej rovine. Správna stolička by teda mala mať výškovo nastaviteľné podrúčky. Ak chýbajú, je možné ruky podoprieť podložkami pod zápästia.

 

4) Pohyblivý sedák

Dlhodobé pasívne sedenie je pre chrbticu preukázateľne najviac zaťažujúca poloha. Chrbtové i brušné svalstvo je pri ňom uvoľnené a pritom strnulé v jednej pozícii. Vzniká tak enormný tlak na medzistavcové platničky, a to až o 40 - 90 % väčší ako pri stoji.  Pre zdravé sedenie nie je dôležitá len správna pozícia tela a nastavenie stoličky. Podstatný je pohyb – možnosť zmeny polohy. Odborníci sa zhodujú na aktívnom (dynamickom) sedení, ktoré umožňuje pohyblivý sedák na pružine. Ten umožňuje plynulý pohyb panvy do každej strany, podľa toho, čo práve na stoličke robíte. Imituje tak sedenie na fitlopte, ktoré vedie k prirodzenému posilňovaniu chrbtových a brušných svalov a vďaka zapojeniu svalového korzetu tela udržuje chrbticu v ergonomicky ideálnej pozícii.  S takouto stoličkou sedieť = cvičiť = posilňovať.

 

5) Nohy od seba!

Dámy, zabudnite na to, čo vás učila mama a čo ste čítali v príručkách slušného správania! Prekrížené nohy sú to najhoršie, čo môžete svojmu telu (a chrbtu) robiť. Pri sedení s nohou cez nohu si totiž neprirodzene vykrúcate panvu, prerušujete prirodzenú cirkuláciu krvi a lymfy a dokonca si môžete poškodiť nervy dolných končatín. Sed naširoko s nohami od seba do tvaru písmena „V“ odľahčuje oblasť bokov a stehien a napomáha prirodzenému krvnému a lymfatickému obehu.  

 

6) Stabilita na 5 kolieskach

Správna kancelárska stolička by mala mať dostatočne stabilnú päťramennú základňu s pohyblivými kolieskami, ktoré sa veľmi ľahko pohybujú. Pokiaľ sa zadierajú, prípadne sa do niektorej strany neotáčajú, stoličku rovno vyhoďte!

 

7) Správna stolička vyhovuje postave

Stolička, na ktorej celý deň sedíte, by mala byť maximálne pohodlná. Musí teda zodpovedať vašej výške a váhe. Keďže každý máme inú postavu, tá istá stolička nesadne každému.  Ženy majú od prírody užší chrbát, výraznejšiu bedrovú lordózu (prehnutie v krížoch) a dlhšie končatiny, muži sú zas celkovo robustnejší. Neverte výrobcom, ktorí ponúkajú „len dva“ typy stoličiek. Seriózny predajca by mal nielen poradiť s výberom, ale aj umožniť si na niekoľko dní stoličku vyskúšať v domácich podmienkach (ideálne zadarmo). 

 

Viac o zdravom sedení, vrátane názorov ortopédov, pediatrov a fyzioterapeutov nájdete na www.spinalis-stolicky.sk. 

Zobraziť celú aktualitu
Allianz – SP prevezme poisťovacie aktivity D.A.S. na Slovenskupasik
Allianz – SP prevezme poisťovacie aktivity D.A.S. na Slovensku

Allianz – SP prevezme poisťovacie aktivity spoločnosti D.A.S. Rechtsschutz AG na Slovensku. Posilní tak svoju pozíciu lídra na slovenskom poistnom trhu a jej klienti získajú možnosť poistenia právnej ochrany.


	Skupina Allianz prevezme poisťovacie aktivity pobočky D.A.S. na Slovensku a v Luxembursku
a dcérsku spoločnosť DAS vo Švajčiarsku od nemeckej poisťovacej skupiny ERGO Group AG.
Akvizícia posilní konkurenčnú pozíciu skupiny Allianz v oblasti neživotného poistenia. Príjmy
z poistného od troch dcérskych spoločností ERGO v roku 2016 predstavovali 38 miliónov eur. 
Transakcia zostáva predmetom schválenia regulátorom. Strany sa dohodli, že nezverejnia
finančné informácie o transakcii.

Využitie príležitostí na rast

„Cieľom tejto kúpy je využiť rastové príležitosti v neživotnom poistení a ďalej posilňovať našu konkurenčnú pozíciu. To nám umožní vytvoriť pre klientov tie najlepšie podmienky a utvrdiť si pozíciu lídra na slovenskom poistnom trhu,“ uviedol Todor Todorov, predseda predstavenstva a prezident Allianz – Slovenskej poisťovne.

 

Transakcia bude pokračovať získaním licencie a následným odsúhlasením nadobudnutia regulátormi poistného trhu v Rakúsku a na Slovensku. Súčasťou transakcie bude prechod aktivít poistenia právnej ochrany ERGO v Luxembursku, vo Švajčiarsku a na Slovensku, keď Allianz v Belgicku prevezme DAS Luxemburg, Allianz Suisse a jej dcérska spoločnosť CAP prevezmú DAS Švajčiarsko a Allianz – Slovenská poisťovňa prevezme D.A.S. Rechtsschutz AG, slovenskú pobočku zahraničnej poisťovne. „Naša spoločnosť sa dlhodobo snaží o diverzifikáciu portfólia a hľadanie vhodných investičných príležitostí. Prevzatím aktivít spoločnosti D.A.S. na Slovensku pribudne v našom produktovom portfóliu možnosť poistenia právnej ochrany, ktorú naši klienti pod značkou Allianz doteraz nemali,“ dodal T. Todorov.

Zobraziť celú aktualitu
Kuriózne vianočné poistné udalosti  pasik
Kuriózne vianočné poistné udalosti

Vybuchnutá štedrovečerná kapustnica, vyrazený zub pri chytaní kapra, zlomené zápästie pri zdobení vianočného stromčeka, aj prst odrezaný sklom z televízora. Rodinnú pohodu počas vianočných sviatkov môže výrazne narušiť aj neočakávaná nehoda. Zozbierali sme pre vás prehľad tých najkurióznejších škôd, ktoré zaznamenala Allianz – Slovenská poisťovňa počas uplynulých sviatkov. 

Vianočné poistné kuriozity

 

Kvôli kaprovi vyrazený zub aj stehy na hlave

Príprava vianočného kapra sa v rodine nášho klienta skončila nepríjemným úrazom. Pri chytaní plávajúceho kapra vo vani sa otec pošmykol a spadol do vane. Pri páde utrpel úraz hlavy a na štedrý deň tak skončil na pohotovosti. sviatky strávil so stehmi na hlave a vyrazeným zubom.

 

Kvôli zdobeniu stromčeka zlomené zápästie

Rodina nášho klienta spoločne zdobila vianočný stromček. Na záver zobral otec na ruky svoju 4-ročnú dcérku, aby na vrcholec umiestnila vianočnú hviezdu. Dievčatko sa pri načahovaní držalo stromčeka, ktorý začal padať. Otec pri zachraňovaní padajúceho stromčeka a držaní dcérky stratil rovnováhu a spadli obaja aj so stromčekom. Dcérke sa našťastie nič nestalo, keďže spadla naňho, ale otec si zlomil vretennú kosť v predlaktí. Liečenie trvalo 6 týždňov. 

 

Namiesto špica odreniny

Pri zdobení stromčeka chcel otec umiestniť na vrchol špic. Vyskočil na stoličku, tá sa však pod jeho nohami zvrtla a otec, podľa príslovia „topiaci sa aj slamky chytá“, sa chytil stromčeka a spadol aj s ním. Okrem drobných odrením, ktoré mu ošetrili na pohotovosti, sa našťastie nič vážnejšie nestalo.

 

„Vymaľované“ kapustnicou

Gazdiná pripravovala vianočnú kapustnicu v tlakovom hrnci. Pri manipulácii jej tlakový hrniec vybuchol. Nik našťastie neutrpel zranenia, avšak po výbuchu ostala celá kuchyňa vymaľovaná štedrovečernou kapustnicou.

 

Zlomenina pri koledovaní

Počas Vianoc sa stretla celá rodina a 17-ročný chlapec sedel na barovej stoličke pri stromčeku a hral vianočné koledy na gitare. Menšie deti okolo neho pobehovali a nechtiac strčili do stoličky, na ktorej sedel. So stoličkou sa prevrátil dozadu a zhodil pri tom aj stromček. Utrpel zlomeninu lakťovej kosti s dobou liečenia 5 týždňov.

 

Zlomenina pri zdobení

Pri záverečnom dolaďovaní vianočnej výzdoby chcel domáci pán umiestniť vianočné ozdoby na okno. Stratil pri tom rovnováhu a padol na slávnostne prestretý vianočný stôl. Pri páde si zlomil ruku v zápästí.

 

Sklo od televízora prerezalo prst

Počas vianočných sviatkov sa rodine pokazil televízor. Otec ho chcel hneď zaniesť k opravárovi. Ako ho niesol cez prah, potkol sa a z televízora vypadlo sklo, ktoré mu odrezalo časť ukazováka na pravej ruke. Žiaľ, ani po rýchlom zásahu sa mu už prst nepodarilo zachrániť. 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio