LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Na Slovensku ročne pribudne až 17 tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Každý z nás môže opäť pomôcť svojím pohybom tým, čo prekonali ťažkú chorobu alebo vážny úraz, ale nevzdali sa a napriek hendikepu chcú športovať. Nezastaviteľným.

Autom na dovolenku - na čo si dať pozor

Autom na dovolenku - na čo si dať pozor
 • Allianz – SP eviduje v lete viac dopravných nehôd v obľúbených dovolenkových letoviskách Chorvátsko, Taliansko a Bulharsko.
 • Na cestu do zahraničia si pribaľte Zelenú kartu a formulár Správa o nehode vo viacerých jazykových mutáciácií.
 • Nehodu v zahraničí nahláste poisťovni do 30 dní.

Mnohí Slováci sa na zaslúžený letný oddych mimo svojho domova vyberú letecky či autobusovým zájazdom. Veľká skupina našincov, najmä rodiny či skupiny mladých, však s obľubou cestujú na dovolenku k moru autom. Práve počas letných mesiacov eviduje Allianz – Slovenská poisťovňa zvýšený počet poistných udalostí z havarijného a povinného zmluvného poistenia (PZP) v obľúbených prímorských destináciách ako Chorvátsko, Taliansko či Bulharsko, ale aj z tranzitných krajín ako Rakúsko či Maďarsko. Na čo treba dbať pri ceste autom do zahraničia a čo je potrebné nezabudnúť?

 

Cestujte so zelenou kartou

Pri ceste autom za hranice Slovenska je potrebné mať so sebou platnú Zelenú kartu, ktorá je medzinárodne uznávaným dokladom o tom, že máte vo svojej domovskej krajine uzatvorené zákonné poistenie vozidla. V prípade nehody v zahraničí tak systém zelenej karty zabezpečuje plnenie, bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete. „V rámci zákonného poistenia vozidla najčastejšie riešime prípady, keď dôjde ku škodám na vozidle na verejnoprospešných zariadeniach, kedy sú poškodené zvodidlá či dopravné značenia, ďalej náklady spojené so zabezpečením plynulosti a bezpečnosti premávky, za vyčistenie vozovky po dopravnej nehode a tiež zdravotné nároky poškodených a pozostalých, v prípade smrti pri nehode,“ objasňuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Zelenú kartu vám vydáva poisťovňa, v ktorej si uzatvárate PZP. Môžete s ňou cestovať po celej Európe, ale aj v časti severnej Afriky, v Rusku, Izraeli či Iráne. Výnimku tvorí Kosovo, kde si treba pri vstupe do krajiny dojednať tzv. hraničné poistenie.

 

Stačí v zahraničí PZP?

PZP kryje výlučne škody, ktoré vodič spôsobí svojím vozidlom na živote či majetku tretích osôb, nekryje však škody na jeho vlastnom vozidle. Je preto rozumné chrániť pred rizikom škody aj svoje auto, a to nielen na slovenských cestách, ale aj počas dovolenky, kde sa v dôsledku zdĺhavej a vyčerpávajúcej cesty riziko nehody zvyšuje. Havarijné poistenie, na rozdiel od PZP, kryje škody na vlastnom vozidle, ktoré môžu vzniknúť pri dopravnej nehode, ale aj pri živelných udalostiach ako víchrica, krupobitie, povodeň, alebo krádežou vozidla či v dôsledku vandalizmu. „Pred cestou odporúčame skontrolovať si dojednanú územnú platnosť havarijného poistenia tak, aby platilo na území kde klient počas dovolenky cestuje. Ak máte havarijné poistenie s územnou platnosťou len pre Slovensko, je jednoduché rozšíriť si ju krátkodobo aj na územie Európy,“ radí L. Muthová

 

Čo robiť v prípade dopravnej nehody v zahraničí:

 

1.    Poskytnite prvú pomoc zraneným a zavolajte záchrannú službu.

2.    Spíšte Správu o nehode. Odporúčame zobrať si na cestu do zahraničia formulár správy vo viacerých jazykových mutáciách.

3.    Ak nemáte pri sebe formulár správy, treba si vyžiadať údaje o účastníkoch dopravnej nehody - evidenčné čísla vozidiel a názvy poisťovní, v ktorých sú ich autá poistené, číslo poistnej zmluvy, číslo zelenej karty a tiež mená a adresy účastníkov a svedkov dopravnej nehody. Najjednoduchšie je odfotografovať si tieto doklady.

4.    Dohodnúť sa, kto je vinníkom nehody. Pokiaľ to nie je možné, vždy treba volať políciu. No nespoliehajte sa len na políciu, keďže napríklad v Rakúsku polícia nerozhoduje o vinníkovi, iba spíše údaje o účastníkoch a ich výpovede.

5.    Nikdy nepodpisujte správy či dokumenty, ktorým nerozumiete. Ak si to situácia vyžaduje, nárokujte si poskytnutie tlmočníka.

6.    Odporúčame nafotiť si nielen škodu, ale aj miesto nehody. Vlastná fotodokumentácia sa vždy zíde pri riešení poistnej udalosti.

7.       Ak nastala dopravná nehoda, došlo k poruche vozidla alebo k jeho odcudzeniu, kontaktujte asistenčnú službu, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Asistenčná služba zabezpečí opravu vozidla na mieste alebo jeho odtiahnutie do servisu.

8.    Škodu na vozidle po návrate z dovolenky nahláste svojej poisťovni najneskôr do 30 dní od nehody.

Tlačiť
Kategória: Aktuality

Poradna
Dnes je 21. 10. 2017, meniny má Uršula.
Zlepšite si pondelkové rána
Objavte prvú obojstrannú kombinovateľnú vôňu od AVONu!
Vyhrajte zábavu pre celú rodinu!
Nekonečný objem a dokonalý styling s novou špirálou od AVONu!
Náhodný článok
Neplodnosť- dôvod na rozvod? Neplodnosť- dôvod na rozvod?
Bezdetnosť je pre páry mimoriadne záťažovou situáciou. Dvaja ľudia túžiaci po vlastnej rodine môžu byť pre neplodnosť partnera nešťastní. Aj napriek láske, ktorá ich spája, sa ich vzťah môže blížiť ku krachu práve pre to, že sa ich túžba po dieťati nevie naplniť. Je však neplodnosť dôvodom pre rozvod (alebo rozchod)?
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Baby Dove, kompletná starostlivosť pre jemnú detskú pokožkupasik
Baby Dove, kompletná starostlivosť pre jemnú detskú pokožku

Rola matky je azda tým najťažším povolaním, aké môže byť. Najťažším a zároveň najkrajším. Je to cesta, na ktorej nechcete urobiť jedinú chybu. Existuje množstvo návodov, rád a názorov, ako najlepšie vychovať svoje dieťa, len je potrebné vedieť, ktorá cesta je tá pravá. Ak si už zvolíte akúkoľvek cestu, vždy bude tá správna – tá vaša. Návod na to, ako byť dobrým rodičom žiaľ nenájdete, ale existuje spôsob, ako poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť o pokožku vášho dieťaťa. Baby Dove prináša kompletnú starostlivosť pre jemnú detskú pokožku od prvých dní.

 

Detská pokožka je oveľa viac citlivejšia ako pokožka dospelých, má teda vlastné špecifiká:

·         je oveľa viac náchylnejšia k podráždeniu a ochoreniam;

·         je až o 30 % tenšia než pokožka dospelých;

·         obsahuje 2x menej hydratujúcich látok;

·         stráca vlhkosť až 5x rýchlejšie.

 

Odborníci v Dove si túto skutočnosť uvedomujú a preto vytvorili rad Baby Dove, ktorý je určený pre starostlivosť o jemnú pokožku. Mnoho produktov detskej kozmetiky odstraňuje spolu s nečistotami aj prirodzené oleje a tuky, ktoré pokožku vyživujú. Rad Baby Dove je iný a unikátny v niekoľkých ohľadoch. Dove vytvoril jemné čistiace prostriedky, ktoré pomáhajú vyživovať detskú pokožku a zároveň disponujú čiastiacími schopnosťami. Ponúka vyživujúce telové mlieka, ktoré zabezpečujú celodennú hydratáciu a pomáhajú udržiavať pokožku prirodzene zdravú a vyživenú. S Baby Dove nebola nikdy starostlivosť o detskú pokožku v lepších rukách – v tých vašich!

 

Vieme, že mať dieťa je zlomový okamich v živote každej ženy. S touto radostnou kapitolou však prichádzajú aj nové obavy a starosti, ako sa o dieťa čo najlepšie starať. Deti si zaslúžia len tú najlepšiu starostlivosť,“ hovorí brand manažérka pre Českú a Slovenskú republiku Sabina Dudová a dodáva: „Baby Dove pomáha prekonávať obavy mamičiek tým, že aktívne chráni detskú pokožku, doplňuje jej základné živiny a ponechá pokožku našich najmenších dokonale vyživenú a pružnú.“

 

Baby Dove nájdete v dvoch dostupných variantoch:

Rad Baby Dove Rich Moisture bol vyvinutý pre deti s normálnou až suchou pokožkou. Pomáha detskej pokožke udržovať hydratáciu tým, že jej poskytuje potrebné vyživujúce látky. Výrobky Baby Dove Rich Moisture vás očaria vôňou, vyvinutou expertmi s ohľadom na citlivú detskú pokožku. Rad obsahuje krémovú tabletu na umývanie, umývací gél na celé telo aj vlásky a šampón.

 

Rad Baby Dove Sensitive Moisture je určený pre deti s citlivou pokožkou. Všetky produkty Sensitive Moisture sú neparfumované. Rad obsahuje umývací gél na celé telo aj vlásky, vlhčené utierky a telové mlieko.

 

Všetky produkty Baby Dove boli testované v spolupráci s dermatológmi a pediatrami.

 

Nový rad Baby Dove bude dostupný od októbra výlučne v predajniach DM Drogérií, za doporučenú maloobchodnú cenu:

Baby Dove krémová tableta na umývanie 75 g – 0,99 eur

Baby Dove umývací gél na celé telo a vlásky Rich Moisture 400 ml – 5,99 eur

Baby Dove šampón Rich Moisture 200 ml – 3,59 eur

Baby Dove umývací gél na celé telo a vlásky Sensitive Moisture 400 ml – 5,99 eur

Baby Dove telové mlieko Sensitive Moisture 200 ml – 3,59 eur

Baby Dove vlhčené utierky Sensitive Moisture 50 ks – 2,29 eur

 

www.dove.com/sk

Zobraziť celú novinku
Dokonalý Michelangelopasik
Dokonalý Michelangelo

Po knihe o Nekonečnom Leonardovi vyšla publikáciu o ďalšom renesančnom géniovi s názvom Dokonalý Michelangelo. Exkluzívna kniha zaujme nielen výrečnosťou, obrazovou výpravnosťou, ale aj  jedinečným pohľadom na rozličné objavy. Ponúka vzrušujúcu výpravu za odpoveďami na provokatívne otázky, strhujúce interpretácie i nové bádania a hypotézy.

Monografia Dokonalý Michelangelo vynáša na svetlo sveta diela často neznáme a nepublikované. Odkrýva vzrušujúci sled tém, ktoré sú už dlho predmetom diskusií významných vedcov. Nádherné opisy diel, ktoré u Michelangela už stáročia obdivujeme, priblížia dušu aj charakter tohto nenapodobiteľného umelca. Do rúk čitateľa sa dostáva ikonografická abeceda, od pohybov dlaní po pohľady či sochárske textúry. Spoľahlivé počítačové modely a virtuálne vizualizácie dovolia konečne naplno oceniť i pochopiť Michelangelove myšlienky pri zásadných, hoci neuskutočnených projektoch.

 

 

Veľkosť formátu knihy a zmysel pre najjemnejšie detaily poskytujú výnimočnú a nevídanú perspektívu. Vnútorná väzba knihy je šitá bavlnenou niťou, spevnená plátenným kapitálikom a šiestimi väzmi na koženom chrbte puzdra, s razbou zhotovenou zlatom za tepla. Na vnútornej strane väzby je použitý ručne opracovaný a korkom vyhladený pergamen, podľa postupov zo 16. storočia, na ktorom je 16 strán reprodukcií Michelangelových diel.

Zobraziť celú novinku
Farebná revolúcia pre oblečeniepasik
Farebná revolúcia pre oblečenie

Zabudnite na nevýrazný a vyblednutý šatník. Henkel uvádza revolučnú novinku – Dylon – all in one farby na oblečenie. Vďaka nim si môžete nafarbiť vybrané oblečenie alebo bytový textil jednoduchým vypraním v práčke. Tvoriť môžete pomocou ôsmich farieb.

Zamilujte sa znova do svojho šatníka

Hľadáte novú vzpruhu pre svoj šatník? Nemusíte automaticky nakupovať. Exkluzívna novinka Dylon ponúka jedinečnú možnosť premeniť zabudnuté či vyblednuté kúsky zo šatníka na nové, výrazné prvky farebných outfitov. V jednom pracom cyklu dokáže produkt nafarbiť niekoľko kúskov oblečenia, napríklad tri tričká. Navyše, s Dylonom pretvoríte aj obľúbený bytový textil. "Čarovať" možno s paletou ôsmich žiarivých farieb: sýtočervená Tulip Red, intenzívna čierna Intense Black, sivá Smoke Grey, pudrová ružová Peony Pink, oceánová modrá Ocean Blue, námornicka modrá Navy Blue, smaragdovo zelená Emerald Green a svetlofialová Dusty Violet.

 

Tvoriť s farbami Dylon zvládne každý

Veľká technológia sa ukrýva v malom, šikovnom produkte. Celé čaro funguje jednoducho, zvládne to každý. Farbu vložíte do bubna práčky a zapnete určené pracie cykly, aby sa oblečenie a bytový textil najprv zafarbili a potom vyprali. S Dylonom sa neobávajte zbytočného odpadu, špinavých rúk ani nečistoty v kúpeľni. 

Najlepší výsledok dosiahnete pri farbení bavlny a produktov z ľanu a viskózy. Novinku sa neodporúča aplikovať na satén, vlny a syntetické vlákna. Vyvarujte sa tiež sušeniu na radiátore a nevystavujte farbné oblečenie slnečnému žiareniu.

 

All-in-one

Farby Dylon obsahujú všetko, čo potrebujete. Nie je potrebné pridávať žiadne soli ani prísady. Farbite vždy do polovice naplnenou práčkou, dosiahnete lepší farebný výsledok. Dylon je dostupný v ôsmich farbách exkluzívne v predajniach DM drogerie za odporúčanú maloobchodnú cenu 6,49 eur. 

Zobraziť celú novinku
Aj Puding vie prekvapiť pasik
Aj Puding vie prekvapiť

Máte pocit, že z Pudingu ste už ochutnali všetko? Dr. Oetker však rád prekvapuje. Ak vyhľadávate inšpiratívne chute, určite vás nadchne novinka v netradičnej, prekvapivo lahodnej kombinácii prémiovej kvality. Vyskúšajte neodolateľné spojenie hrušky a levandule v novom pudingu, ktorý si vás získa už pri prvom súste. 

Harmonická kombinácia chutí

Ak radi skúšate nové a netradičné chute, potom kombinácia sladkej hrušky a podmanivej levandule vo vašom repertoári rozhodne nesmie chýbať. Nový Premium Puding od Dr. Oetker vás chytí za srdce svojou lahodnou krémovou konzistenciou, ktorá sa príjemne rozplýva na jazyku. Už pri prvom súste vás prekvapí harmonická chuť hrušky s jemným závanom levandule v pozadí, ktorá skvelo dopĺňa výslednú chuť pudingu. 

 

Výsledok, ktorý stojí za to

Receptúra Premium Pudingu ostáva nezmenená so zárukou kvalitných surovín bez umelých farbív a aróm. Puding obsahuje prírodný hruškový prášok a mletý levanduľový kvet, vďaka čomu si zachová intenzívnu chuť a vôňu použitých ingrediencií.

 

Pripravíte si ho jednoducho z 0,5 l plnotučného mlieka, čím docielite poctivý krémový dezert hotový za pár minút. Pochutnajte si na ňom tradične s kopčekom šľahačky alebo ho vyskúšajte na prípravu neobyčajného krému do zákuskov.  

 

 

 

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Spoznajte tradičnú slovenskú kuchyňupasik
Spoznajte tradičnú slovenskú kuchyňu

Naša tradičná kuchyňa nie je ani zďaleka len o bryndzových haluškách. Je zaujímavá, rozmanitá a aj v dnešnej modernej dobe si v nej každý Slovák nájde to svoje. Knižná novinka 77 tradičných receptov obsahuje nielen množstvo receptov našich starých mám, ale tiež veľa faktov a prekvapivých zaujímavostí.  

Autorka Silvia Pilková, ktorú poznáte aj z televíznej obrazovky, od detstva obľubuje slovenskú históriu. Výsledkom jej dlhodobého študovania tradičnej kuchyne a zbierania rozličných receptov je kuchárska kniha 77 tradičných receptov, ktorá si nájde miesto nielen vo vašej domácnosti, ale aj vo vašom srdci. 

 

77 tradičných receptov

Vedeli ste, že naši predkovia sa stravovali jednoducho a zdravo? Však sa aj vravieva: Kaša – mať naša. Mäso sa jedlo iba v nedeľu alebo pri slávnostných príležitostiach, koláče prišli na rad iba v sobotu, keď zostalo cesto pri pečení chleba. A je toho oveľa viac! V knižnej novinke Silvie Pilkovej 77 tradičných receptov nájdete nielen rozmanité recepty na tradičné jedlá, ktoré si môžete s chuťou navariť z bežne dostupných surovín. V knihe sa dozviete aj to, že naši predkovia dávali jedlám krásne názvy, že bryndzu spoznali až koncom 18. storočia a spočiatku chutila ako tvrdý syr, alebo že v našej tradičnej kuchyni nájdete aj kúsok Osmanskej ríše, Bulharska či Talianska...

Nechajte sa previesť slovenskými tradíciami a spoznajte našu voňavú, rozmanitú a veľmi chutnú kuchyňu prostredníctvom knihy 77 tradičných receptov.

-------------------------------------------------

O autorke:

Silvia Pilková sa narodilav Banskej Štiavnici, predkov má aj v Bardejove a vyrástla v Bratislave. Od detstva rada varí, zbiera recepty a zaujíma sa o naše tradície a históriu. Študovala ekonómiu a pracovala ako manažérka reštauračnej siete, ale vždy ju to viac ťahalo k vareniu a písaniu. Odvtedy napísala niekoľko úspešných kníh o tradičnej slovenskej kuchyni a v súčasnosti sa venuje aj práci redaktorky v magazíne, kde môže variť, písať a natáčať videá o jedle. Ako sama hovorí, splnil sa jej sen, pretože svojou prácou prispieva k zachovaniu nášho gastronomického dedičstva.

Zobraziť celú novinku
Predvianočné upratovanie s prehľadompasik
Predvianočné upratovanie s prehľadom

Žiadne prácne drhnutie podlahy ani umývanie okien spôsobujúce presilené zápästia. Tento rok vám s upratovaním pomôžu inteligentné prístroje, takže si stihnete užiť aj predvianočnú atmosféru. 

Všestranný parný čistič s bohatým príslušenstvom MORPHY RICHARDS 9 in 1

Parné čistenie patrí medzi ekologický spôsob upratovania bez použitia chemických prípravkov a predstavuje účinný spôsob, ako sa zbaviť všemožných nečistôt, mastnoty a špiny. Para ničí všetky baktérie a dezinfikuje prostredie. Preto je parné čistenie veľmi vhodné pre alergikov, astmatikov a ľudí s citlivou pokožkou.

S čističom Morphy Richards dôkladne vyčistíte koberce, podlahy, dlaždice aj so škárami, ale aj textílie, čalúnenie, kachličky alebo okná. Prehľadný 400 ml odnímateľný zásobník zaručuje ľahké plnenie vodou. Čistič možno použiť s tyčou aj v ručnom prevedení. Cena je 109,99 €.

Kúpite v predajniach Datart.

Zobraziť celú novinku
Halloweenska edícia čarovných čajov Bubbleologypasik
Halloweenska edícia čarovných čajov Bubbleology

Prichádza jeseň a s ňou aj kratšie a sychravé dni. Nemusíte sa však báť, dobrá nálada nás neopustí vďaka novej Halloweenskej limitovanej edícii strašidelných Bubble čajov od Bubbleology.

Halloween je sviatok strašidiel, ale aj humoru a rodinnej pohody, ktorej máme v jesennom zhone desivo málo. Zabudnite s čarovnými čajmi  Bubbleology na chvíľu na stres a doprajte si trojicu špeciálnych halloweenskych elixírov.

 

SCARY TEAvás nevystraší, ale skôr poteší, pretože pod maskou zeleného čaju skrýva magické chute červeného melónu, kumquatu, manga a extra jogurtu.

 

GHOST TEA vyvolá ducha leta vďaka spojeniu chutí zeleného čaju, kokosu, jogurtu a krvavo červenej maliny.

 

SPIRIT TEA vás vďaka chuti zeleného čaju, jahody, grepu a mojita poteší na duši, nielen na Dušičky.

 

Doprajte si špeciálne čarovné čaje z kuchyne Bubbleology a dodajte jeseni farby a odvážne chute. Doprajte si Bubbleology.

Zobraziť celú novinku
Tieňová vojnapasik
Tieňová vojna

Vo vydavateľstve IKAR, a.s. vyšiel brilantný špionážny triler od Seana McFata a Breta Wittera s názvom Tieňová vojna. Kniha je napísaná veľmi autentickým spôsobom, nakoľko jej autor reálne pôsobil ako elitný žoldnier vo vojenskej firme, kde velil podobným operáciám, ako je tá, ktorú opisuje v knihe Tieňová vojna. Kto teda v skutočnosti vládne svetu? Ak by sme mali parafrázovať slová z knihy Tieňová vojna – kým vlády krajín sa volia na štyri, či päť rokov, existujú mocní tohto sveta, ktorí plánujú na desiatky rokov dopredu. Otvorenou otázkou, ktorou sa zaoberá aj triler Tieňová vojna stále zostáva aj situácia na Ukrajine.  

Tom Locke pracuje ako elitný žoldnier pre úspešnú vojenskú firmu Apollo Outcomes. Po návrate z misie v Líbyi mu pridelia prísne tajnú nelegálnu operáciu na Ukrajine. Má len sedem dní na to, aby zachránil rodinu známeho ukrajinského oligarchu a zrealizoval veľkolepú útočnú akciu.
Locke však netuší, že jeho ctižiadostivý a záhadný šéf Brad Winters sa zaplietol do vysokej geopolitickej hry s vplyvnými kapitálovými investormi po celom svete. Jediným chybným krokom riskujú všetko. A toho chybného kroku sa už možno dopustila Lockova stará láska, vojnová korešpondentka Alie MacFarlanová, ktorá impulzívnym konaním ohrozí ich život.
Locke tak musí vynaložiť všetky sily, aby predišiel zrade, ktorá by mohla vyústiť do katastrofy.... a nakloniť misky mocenských váh na stranu Putinovho Ruska.

Zobraziť celú novinku
Čaj a jeho tajomstvápasik
Čaj a jeho tajomstvá

Základné poznatky o svetových čajoch. Charakteristiky, nálevy, rituály a recepty.
To je nová kniha Čaj. Ponúka všetko, čo by mohlo zaujímať milovníkov tohto nápoja. Autorkou je čajová someliérka Linda Gaylardová, naslovovzatá odborníčka. Ako tvrdí: „Čajový someliér má pomerne náročnú úlohu. Musí presvedčiť konzumentov, že čaj je oveľa viac ako len šálka s čajovým vrecúškom. Čaj v sebe skrýva tajomstvo, históriu, cestovanie, priemysel, kultúru a obrad: úplne nový svet čakajúci na odhalenie.“

Zoznámte sa teda s umením prípravy perfektného nálevu a naučte sa hodnotiť čaj ako profesionáli. Zahĺbte sa do čítania a objavte novú vášeň. Zistite, ako na chutnosť nápoja vplývajú druh čajovníka, podmienky a oblasť pestovania, sezóna zberu a priemyselná úprava čajových listov. V časti o bylinných čajoch nájdete vyše 100 základných receptov, vďaka ktorým sa naučíte pripravovať čaj aj úplne po novom.

 

Každý čaj, podobne ako víno, má iné vlastnosti, píše autorka v novinke Čaj. Chuť a vôňa čajov rovnakej odrody z rozličných regiónov sa líši. Dovodom sú rozdielne, vzájomne závislé podmienky, označované ako terroir, resp. ekosystém, v ktorom čajovník rastie.

 

Úryvok z knihy:

Čajové vrecúško vs. sypaný čaj

Čajové vrecúško bolo vynájdené náhodou. Thomas Sullivan, obchodník s čajom žijúci v New Yorku, rozoslal svojim klinetom v roku 1908 vzorky čaju v malých hodvábnych vrecúškach a stiahol ich motúzikmi. Predpokladal, že klienti listy z vrecúšok vysypú. Tí ich však zaliali aj s vrecúškami, výsledok ich milo prekvapil a dožadovali sa ďalších podobných balení.

Čajové vrecúška v okrúhlom alebo štvorcovom tvare, majú obmedzenejší priestor na vylúhovanie ako vrecúška v tvare pyramídy.

 

Čajové vrecúško je pohodlnejšie. Je v ňom presne odvážená dávka čaju a nepotrebujeme filter, čajník ani sitko.

V priemyselne vyrábaných čajových vrecúškach sú drobné kúsky najmenej kvalitného čierneho čaju, nálev je preto rýchlo hotový. Pri väčšom povrchu zlomkov, na ktoré pôsobí vzduch, však čaj rýchlo zatuchne.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Počet seniorov za volantom pribúdapasik
Počet seniorov za volantom pribúda
 • Slovenskí seniori sa na počte dopravných nehôd podieľajú 12-timi percentami, v západnej Európe je tento podiel až 25 percent.
 • Populácia starne, počet seniorských vodičov z roka na rok pribúda.
 • Vodiči nad 65 rokov musia absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sa Allianz – Slovenská poisťovňa pozrela na seniorov na cestách a štatistiky dopravných nehôd ľudí vo veku 60 a viac rokov. „V minulom roku sme zaznamenali dohromady 88 550 dopravných nehôd z havarijného aj povinného zmluvného poistenia. Vodiči seniori, teda 60 a viac roční, sa na celkovom objeme škôd podieľali približne 12-timi percentami,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

V západnej Európe tvorí podiel seniorov na celkovom počte dopravných nehôd až 25 percent. Podľa Allianz Centra pre technológie (AZT) je to spôsobené najmä väčším počtom seniorov za volantom. Vo vyspelých krajinách je totiž oveľa viac seniorov držiteľom vodičského preukazu aj vlastníkom vozidla a tiež sa viac zapájajú do verejného života a viac cestujú.

 

Viac seniorov na cestách

V dôsledku demografických zmien sa trend nárastu seniorov na cestách očakáva aj na Slovensku. Kým v roku 2000 bol v slovenskej populácii podiel obyvateľov starších ako 60 rokov 15,3 percenta, v roku 2015 to už bolo 20,5 percenta. V roku 2030 by mali seniori tvoriť viac ako štvrtinu (26,4 percenta) populácie na Slovensku¹. Dôležitosť témy bezpečnosti cestnej premávky starnúcej populácie bude preto neustále narastať.

 

Tipy pre zvýšenie bezpečnosti na cestách – nielen pre seniorov:

·         Vyhnite sa jazde v náročných podmienkach, napríklad pri západe slnka, v daždi alebo v dopravnej špičke.

·         Ak sa pri šoférovaní necítite vo svojej koži, navštívte svojho lekára. Často môže ísť aj o vedľajšie účinky užívaných liekov. Lekár vám môže urobiť testy zraku a sluchu.

·         Podľa zákona o cestnej premávke sú vodiči, ktorí majú nad 65 rokov, povinní absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.

·         Medzi staršími ľuďmi existujú určité rizikové skupiny, napríklad tí, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Pred riadením vozidla by mali určite konzultovať svoj stav s lekárom.

·         Únava je hlavnou príčinou mnohých vážnych nehôd. Takže nezabudnite plánovať dostatočné prestávky počas dlhších ciest.

·         Špecializovaný alebo opakovací tréning vodičov vám môže pomôcť lepšie odhadnúť správanie vášho auta v náročných dopravných situáciách, napríklad keď je cesta klzká alebo zamrznutá, tzv. škola šmyku

·         Pri kúpe nového vozidla sa poraďte s odborníkom. Niektoré typy vozidiel sú totiž vhodnejšie pre starších ľudí ako iné.

·         „Zraniteľní" účastníci cestnej premávky, ako napríklad chodci a cyklisti, by mali dbať na to, aby boli čo najviditeľnejší: noste svetlé, odrážajúce oblečenie a udržiavajte reflektory čisté.

·         Defenzívne správanie pomáha udržať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, predovšetkým na mestských cestách, prechodoch pre chodcov a na zložitých križovatkách.

Zobraziť celú aktualitu
Unikátnu metódu pachovej identifikácie vymyslel slovenský policajtpasik
Unikátnu metódu pachovej identifikácie vymyslel slovenský policajt

Na oddelení metódy pachovej identifikácie Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru v Slovenských Ďarmotách sa v súčasnosti realizuje prevratný pilotný projekt, ktorý má potenciál celosvetového dosahu.

Hlavný prínos oddelenia spočíva v porovnávaní pachových stôp odobratých z miesta činu s pachovými stopami potenciálnych kriminálnikov, ktorí mohli daný skutok spáchať. Porovnávanie vykonávajú služobné psi. Pilotný projekt ešte viac zvýrazní výsledky ich práce.

 

V rámci novej metódy VAMA (názov odvodených od jej tvorcov) nasadzujeme služobným psom na ich hlavy špeciálne čiapky s elektródami, ktoré sú prepojené so zariadením umiestneným na ich telách. Pomocou wifi signálu sa mozgové elektrické impulzy psa prenášajú do počítača, kde môžeme vidieť ako pes reaguje na jednotlivé pachy pri ich porovnávaní,“ opísal vedúci oddelenia metódy pachovej identifikácie Ján Varga.

Počítačom zhromaždené a vyhodnotené výsledky tak jednoznačne preukážu hodnovernosť označenia pachovej stopy služobným psom. Vyhľadávanie a spárovanie pachových stôp sa pre služobného psa začína očuchaním vybranej pachovej stopy a následne prejdením okolo niekoľkých konzerv s pachovými stopami na porovnanie. Ak pri niektorej pes dá signál psovodovi, tak dôjde k úspešnému spárovaniu a identifikácii páchateľa, ktorý na mieste činu zanechal pachovú stopu.

 

Z celosvetového hľadiska ide o prvé použitie elektroencefalografie (EEG) v metóde pachovej identifikácie. Na jej vývoji spolupracuje Aladár Maďari, špecialista na neurológiu a správanie zvierat z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Prvé výsledky poukazujú na vysokú objektivitu pri vyhodnocovaní kriminalistických pachových stôp. Vďaka potenciálu novej metódy majú závery pachovej identifikácie šancu stať sa plnohodnotným dôkazom v trestnom dokazovaní. Orgány činné v trestnom konaní budú mať k dispozícii nielen písomný záznam o výsledku porovnávania, ale aj počítačom vygenerovaný dôkaz o mozgovej aktivite psa, kde budú viditeľné rozdiely medzi jeho reakciami na pachy, ktoré sa nezhodujú a ktoré sa s pachovou stopou vytypovaného páchateľa zhodujú.

Zobraziť celú aktualitu
Peter Nagy odštartoval PIANKO tour vypredaným koncertompasik
Peter Nagy odštartoval PIANKO tour vypredaným koncertom

Megahity v jedinečných aražmánoch, vypredaná sála a standing ovations! Tak to vyzeralo na prvom koncerte PIANKO tour slovenskej legendy Petra Nagya. Speváka, skladateľa, textára a producenta na pódiu sprevádzal skvelý klavirista Pavol Bartovic a sláčikové kvarteto. Fanúšikovia si s Petrom Nagyom zaspievali hity „Parfémy“, “Poďme sa zachrániť“ či „Aj tak sme stále frajeri“ a odmenili ho neutíchajúcim poteskom. Nestarnúce skladby a poetické balady v PIANKO úpravách predstaví Peter Nagy po celom Slovensku v 14-tich mestách od Bratislavy až po Humenné!

Peter Nagy zreje ako víno a pre svojich fanúšikov si vždy pripraví niečo výnimočné. Tentokrát svoje skladby upravil do PIANKO aranžmánov a doslova nimi uchvátil publikum. To sa mu odmenilo niekoľkonásobným standingovations. „Som veľmi milo prekvapený. My sme s Pavlom Bartovicom a so sláčikármi dlho skúšali. Potreboval som sa zmestiť do pocitu, že za mnou sedia ľudia, ktorí hrajú veľmi presne a veľmi dobre. My sme s kapelou zvyknutí hrať tak bigbeatovo a uvoľnene. Takže som si musel na tento pocit zvykať. A to, že sa to podarilo, je úžasné, som nadšený a ďakujem mojim spoluhráčom aj fanúšikom,“ vyznal sa Peter Nagy.

 

Petra Nagya sprevádza na PIANKO tour klavirista Pavol Bartovic. Okrem neho si Peter Nagy pozval aj sláčikové kvarteto zložené z členov orchestra Národného divadla a Slovenskej filharmónie - Milan Adamec, Miriam Kaiserová, Júlia Bolebruchová a Ján Pospíšil. „Zo spolupráce s Petrom Nagyom sa veľmi teším. Je to výnimočný človek s pozitívnym myslením a dobre nám to spolu ladí. Stáť pred vypredanou sálou je pre mňa veľká satisfakcia. Venovali sme tomu časť svojho života a poctivo sme skúšali. Je príjemné počuť, ako ľudia spievajú všetky skladby, “ tešil sa klavirista Pavol Bartovic.

 

Peter Nagy predviedol na koncerte majstrovské spevácke aj gitarové výkony a predstavil sa aj ako skvelý moderátor a rozprávač. Jeho vtipy, rovnako ako hity sú medzi fanúšikmi veľmi obľúbené. Celá sála spievala „Parfémy“, „Zákony hada“, „Poďme sa zachrániť“ a záverečnú „Aj tak sme stále frajeri“.

„Skladby, ktoré hrám na turné som snažil vyberať podľa želaní fanúšikov na sociálnych sieťach. Ale za tých 33 rokov sa mi nazbieralo veľa piesní, ktoré by chceli ľudia počuť. A tak som vybral tie, ktoré mi najviac ležali na duši - „Agáty“,  „Udobrenia“„Nad nami zomrel skladateľ“ alebo „Bufet Viola “ a tie som potom preložil známymi piesňami...“ vysvetlil Peter Nagy.

 

Peter Nagyje značka, ktorá vyše 30 rokov úspešne funguje na česko-slovenskej scéne! Spevák, skaldateľ, hudbník, textár a hudobný producent má na konte 16 albumov, z ktorých sa doteraz predalo vyše dva milióny nosičov. Nenechajte si ujsť PIANKO tour Petra Nagya, vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal.

----------------------------------------------------

Peter Nagy PIANKO tour 2017

 

16.10. Bratislava Divadlo Tower Stage

17.10. Nitra Divadlo Karola Spišáka

19.10. Trenčín Kino Hviezda

20.10. Trnava Kino Hviezda

22.10. Žilina Hotel Holiday Inn

23.10. Martin Kino Strojár

24.10. Banská Bystrica Aula SZU

6.11. Lučenec Kino Apollo

8.11. Poprad Dom kultúry

10.11. Prešov Kino Scala

11.11. Levoča Kino Úsmev

13,11. Michalovce Kino centrum

14.11. Košice Divadlo Grand

16.11. Humenné Divadelná sála Domu kultúry

Zobraziť celú aktualitu
Kto bude víťazom programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“?pasik
Kto bude víťazom programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“?

Zákazníci Tesca môžu odovzdávať svoje hlasy do 31. októbra 2017, aby rozhodli o tom, ktoré miestne charitatívne projekty majú získať podporu v rámci programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“.Do projektu sa prihlásilo takmer 350 mimovládnych organizácií. Po vyhodnotení odborníkmi môžu zákazníci od 3. do 31. októbra 2017 hlasovať celkovo za 231 miestnych projektov v 77 regiónoch celonárodne. V každej oblasti dostane podporu ten projekt, ktorý získa najviac hlasov. Každý víťaz z jednotlivých regiónov získa od Nadácie Tesco príspevok vo výške 1 300 eur.

Do 3. júla 2017 bolo prihlásených takmer 350 projektov. Počas niekoľkých uplynulých týždňov ich posudzovali odborníci, ktorých touto úlohou poveril nezávislý profesionálny partner spoločnosti Tesco – Nadácia Pontis. Na základe splnenia formálnych požiadaviek odborníci rozhodli, kto postúpi do hlasovacej fázy, podľa kritérií realizovateľnosti, udržateľnosti, vplyvu na komunitu a zapojenia členov komunity. Víťazov zvolia svojimi hlasmi zákazníci Tesca, pričom hlasovať za svoje obľúbené projekty môžu vo všetkých predajniach spoločnosti Tesco od 3. do 31. októbra 2017. Víťazné projekty podporí Nadácia Tesco sumou viac ako 100 000 eur.

Zákazníci Tesca si môžu vyberať spomedzi 231 projektov v 77 regiónoch z celej krajiny v kategóriách: podpora vzdelávania a rozvíjania zručností detí, podpora zdravého životného štýlu, podpora športu či kultúry. Odovzdaním svojich hlasov môžu podporiť projekty zamerané okrem iného na hipoterapiu pre deti, skrášľovanie dvorov škôl a škôlok, organizovanie rekreačných programov pre osoby so zdravotným postihnutím a uskutočňovanie informačných kampaní o zdraví.

 

Predchádzajúce dve kolá programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“ už umožnili realizáciu mnohých unikátnych projektov. Vďaka grantu vybudovali víťazné organizácie v mestách parky a záhrady, pomohli dobrovoľníkom pri rekonštrukčných prácach v starých hradoch alebo zorganizovali letný tábor s hipoterapiou pre zdravotne postihnuté deti.

Počas obdobia hlasovania dostanú zákazníci po každom nákupe pri pokladni jeden žetón. Tieto žetóny môžu potom použiť na to, aby na vyčlenených miestach hlasovali za svoje obľúbené projekty, kde zároveň získajú aj ďalšie informácie o zúčastnených miestnych mimovládnych organizáciách a ich projektoch.

 

Pre reťazec má podpora miestnych komunít veľký význam. Program, ktorý bol vyhlásený už po tretíkrát, podporuje miestne organizácie, ktorých projekty prinášajú prospech komunitám, v ktorých žijú zákazníci a zamestnanci Tesca. V prvých dvoch kolách programu zákazníci odovzdali viac ako  7,1 milióna hlasov. Zoznam zúčastnených mimovládnych organizácií, aktuálny počet hlasov, ako aj ďalšie informácie o súčasnej i predošlých edíciách programu nájdete na https://pomahame.tesco.sk/.

Zobraziť celú aktualitu
Na zdravých očiach nám záleží pasik
Na zdravých očiach nám záleží

V Bratislave, v Prešove, v Banskej Bystrici, v Trnave a v Trenčíne si počas hlavných zbierkových dní verejnej zbierky Biela pastelka, ktorú každoročne organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (UNSS), nechalo skontrolovať zrak vyše 500 ľudí. 

O bezplatné preventívne vyšetrenie zraku, ktoré sa realizuje vďaka podpore farmaceutickej spoločnosti Novartis  bol veľký záujem. „Takmer celý deň sme vo vybraných obchodných centrách kontrolovali vnútroočný tlak a vyšetrovali sme záujemcov  spektrálnym optickým koherentným tomografom, ktorý sa  používa pri diagnostike diabetickej retinopatie, vekom podmienenej degenerácie makuly a iných ochoreniach sietnice, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny straty zraku na Slovensku,“ informovala MUDr. Erika Vodrážková.  „Prišli za nami ľudia, ktorí majú strach z návštevy ambulancie očného lekára, sú zaneprázdnení, alebo len zvedaví na to, či majú zdravé oči, “ dopĺnila očná lekárka MUDr. Vodrážková.

 

Verejnú zbierku Biela pastelka, ktorú organizuje UNSS, môžete podporiť do konca roka viacerými spôsobmi, ktoré nájdete na stránke www.bielapastelka.sk. „Z nášho pohľadu je prevencia a osveta jednou z najdôležitejších činností našej organizácie. Keď sa nám vďaka podpore partnerov podarí odvrátiť poškodenie či stratu  zraku čo i len u jedného človeka, naša práca nám dáva zmysel,“  povedal  predseda UNSS Branislav Mamojka.

 

Aké vyšetrenia ste mohli  absolvovať počas Bielej pastelky?

OCT detailne vyšetrí všetky vrstvy sietnice a určí rozsah poškodenia. Je bezbolestné, bezkontaktné a pacient sa výsledok dozvie okamžite. Kontrola vnútroočného tlaku je dôležité preventívne vyšetrenie pri diagnostike glaukómu, ktorý vzniká pri zvýšenom vnútroočnom tlaku. Naopak, znížený očný tlak má za následok deformáciu očnej gule. Bezkontaktné meranie vnútroočného tlaku pracuje na princípe prúdenia vzduchu. Tonometer meria spätný odraz vzduchu po strete s rohovkou.  Aj pri tomto vyšetrení získate výsledok vyšetrenia okamžite. 

------------------------

O Bielej pastelke

Cieľom verejnej zbierky Biela pastelka je získanie financií na realizáciu aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života, upozorniť verejnosť na problémy nevidiacich a slabozrakých a získať podporu na ich riešenie. Zbierku môžete podporiť do konca decembra 2017.

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Marína Kraľovičová, Richard Stanke a Andy Kraus pasik
Marína Kraľovičová, Richard Stanke a Andy Kraus

Vedeli ste, že ak má rodina doma aspoň 20 kníh, dieťa vyrastajúce v takejto domácnosti má šancu dosiahnuť vyššie akademické vzdelanie? To sú slová terapeutky Ireny Ritomskej.

Projekt Vďaka knihe dnes úspešne odštartoval v kníhkupectve Pantha Rei na Obchodnej ulici sa stretli ambasádori druhého ročníka Mária Kraľovičová, Richard Stanke a Andy Kraus, ktorým „odovzdali žezlo“ tváre minulého ročníka: Andrea Coddington, Zuzana Haasová a Timea Keresztényiová. Cieľom týchto troch dám spolu s Kristínou Farkašovou v roku 2016 v projekte Vďaka knihe, ktorý niesol claim Silnejšia po každej stránke bolo inšpirovať ženy, aby čítali knihy a aby sa nebáli hovoriť o svojich problémoch. Cieľom bolo podporiť ženy v čomkoľvek, čo robia a motivovať ich – možno aj cez nie často priaznivé okolnosti. Dámy spolu s Katarínou Farkašovou, riaditeľkou Aliancie žien Slovenska počas podujatia vyzdvihli nenahraditeľnosť papierových kníh a čítania ako takého.

 

Vďaka knihe 2017

 

Spolu so súčasnými ambasádormi na pódiu o dôležitosti kníh, čítania a benefitoch, ktoré nám prinášajú rozprávali aj literárna historička, scenáristka a autorka Timotea Vráblová CsC.  a taktiež terapeutka Irena Ritomská. Okrem kníh, ktoré odporučili ambasádori a ktoré môžete nájsť v kníhkupectvách Panta Rhei sa s nimi môžete stretnúť aj na diskusiách, ktoré obohatia aj odborníci z radov psychológov, literárnych akademikov, logopédov či učiteľov. Viac o vzťahu ambasádorov ku knihách ako aj diskusiách, ktoré sa uskutočnia v troch slovenských mestách môžete nájsť na www.vdakaknihe.sk 

Zobraziť celú aktualitu
Na Elán v Trnave mimoriadnym vlakompasik
Na Elán v Trnave mimoriadnym vlakom

Promotér koncertu legendárnej skupiny Elán v trnavskej City Aréne očakáva účasť viac než 16 000 návštevníkov. Pripravil pre nich bohatý program a zaujímavé ceny.

V piatok 13. októbra bude v trnavskej City Arena záverečný open air koncert skupiny Elán v  roku 2017, ako súčasť dvojročného turné k aktuálnemu albumu Živých nás nedostanú. Viac ako 20 megahitov zmapuje výnimočnú kariéru najúspešnejšej slovenskej rockovej skupiny všetkých čias. Legendárne trio Jano Baláž, Vašo Patejdl, Jožo Ráž na pódiu doplnia ďalší štyria hudobníci – Peter Farnbauer (gitara), Štefan Bugala (bicie), Ľubo Horňák (klávesy), ako aj dychová sekcia v zložení Richard Šmurka (saxofón, flauta), Martin Haas (trombón) a Samo Šimek (trúbka). Elán nastúpi na pódium futbalového štadióna City Arena o 20.00, program sa však začne oveľa skôr.

 

Brány štadióna sa otvoria už o 17.00, pričom, ako býva dobrým zvykom, priestor dostanú aj dve výborné predkapely, o 17.30 Everlonga a o 18.30 sa predstaví Seventh Weapon. Pred začiatkom koncertu skupiny Elán sa návštevníci môžu tešiť aj na vystreľovanie tričiek. Na vybraných tričkách budú vecné ceny - poukaz na zahraničný zájazd a auto na víkend.

 

Vzhľadom na to, že koncert je v piatok, kedy dopravná situácia v poobedňajších a podvečerných hodinách býva kritická, vrátanie parkovania, organizátori upozorňujú všetkých návštevníkov, aby si vytvorili dostatočný časový predstih na príchod do Trnavy resp. do City Areny.

 

Návštevníci koncertu cestujúci z Bratislavy môžu využiť dopravu mimoriadnym jednosmerným vlakom, ktorý bude vypravený zo stanice Bratislava – Hlavná stanica o 17.30. Lístok na vlak stojí 1,50 € a možno ho kúpiť v sieťach MaxiTicket a Ticketportal. Späť do Bratislavy sa dá ísť bežným spojom OS 3056 s odchodom o 22.34 z Trnavy, na vlak je nutné kúpiť lístok samostatne na ktorejkoľvek železničnej stanici alebo na stránke slovakrail.sk.

 

Návštevníci koncertu sú povinní sa riadiť návštevným poriadkom City Areny. Nie je povolené na štadión vnášať zakázané predmety ako napr. zbrane, pyrotechniku, ako aj potraviny, fľaše (sklenené alebo plastové) a ani dáždniky. Pre prípad dažďa je potrebné si priniesť pršiplášte. V priestoroch štadióna bude dostatok miest na zabezpečenie občerstvenia a komfortu pre všetkých návštevníkov.

 

Na koncerte sa očakáva návšteva výrazne presahujúca hranicu 16 000 divákov. Organizátori i kapela veria, že to pre všetkých bude nezabudnuteľný večer, ktorí si spoločne užijú a zároveň ďakujú za rešpektovanie pokynov a odporúčaní organizátorov a usporiadateľov.

 

Pre veľký záujem o miesta na sedenie pridal promotér podujatia ešte miesta v krajných sektoroch. Vstupenky na záverečný koncert turné kapely Elán „Živých nás nedostanú“ sú v predaji v sieti Ticketportal a MxiTicket.

Zobraziť celú aktualitu
Oslávte prvý október so starými rodičmipasik
Oslávte prvý október so starými rodičmi

Viete, že 1. október je Medzinárodný deň starších osôb? A, ako sa hovorí, najcennejšie, čo človek môže niekomu dať, je jeho vlastný čas? Nájdime si teda, a nielen v tento deň, čas na svojich starých rodičov. Je v nich ukrytých veľa príbehov, múdrosti a skúseností, ktoré na svetlo môžno dostať aj vďaka novej spoločenskej hre AKO TO BOLO KEDYSI. Pri hre sa výborne zabaví celá rodina a formou nahliadnutia do rodinnej histórie cez rozprávanie príbehov utužíte rodinné vzťahy.  

Hra je plná retro fotografií a zaujímavých otázok a je vystavaná z dvoch fáz:

Prvá – príbehová fáza, je šitá na mieru seniorským hráčom, ktorí majú z čoho čerpať.

V druhej fáze hráči odpovedajú na otázky k príbehom, ktoré zazneli. To nahráva mladším hráčom a ich ešte neopotrebovaným pamäťovým schopnostiam.

 

Hra, ktorú so svojím tímom vytvorila Monika Kopřivová, nadväzuje na úspešné knihy Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj. Tip na darček pre svojich starých rodičov najdete na www.babickarstvo.sk 

Zobraziť celú aktualitu
Slováci dlžia najviac v regiónepasik
Slováci dlžia najviac v regióne
 • Každý Slovák dlží v priemere 6160 eur, priemer v regióne je 3360 eur.
 • Česi sú dvakrát bohatší ako Slováci.
 • Celý svet sa zadlžuje rýchlejšie ako rastie ekonomika. Dlhy domácností stúpli minulý rok o 5,5 %, čo je najviac od predkrízových čias.

Hoci minulý rok bol politicky veľmi turbulentným rokom, na bohatstvo jednotlivcov to zásadný vplyv nemalo. Po slabšom roku 2015, kedy finančný majetok domácnosti stúpol len o 4,7 %, v minulom roku si domácnosti v celosvetovom meradle prilepšili o 7,1 %, čo sa takmer zhoduje s priemerom po kríze. Na druhej strane po prvýkrát od roku 2009 rástli dlhy domácností rýchlejšie ako ekonomika. Dlhy Slovákov patria aj napriek ekonomickému oživeniu medzi najvyššie v regióne. Aj také výsledky priniesla 8. štúdia bohatstva národov s názvom Global Wealth Report, v ktorej skupina Allianz skúmala finančný majetok a dlhy domácností v 53 krajinách sveta. 

 

Napriek oživeniu zadlženosť Slovákov rastie

Každý Slovák dlží v priemere 6 160 eur, čo je o polovicu viac ako dlh Poliaka a dokonca dvakrát viac ako dlží obyvateľ Maďarska. Priemerný dlh Východoeurópana je pritom len 3360 eur. Po výrazne menšom Estónsku tak dlhy Slovákov patria medzi najvyššie z krajín strednej a východnej Európy a tretí rok po sebe rástli dvojciferným číslom, až o 10,8 %. Podľa štúdie sa za posledných desať rokov dlhy Slovákov strojnásobili, hoci náš finančný majetok stúpol za poslednú dekádu len dvojnásobne.

 

Navyše, vďaka hypotekárnemu boomu, dlhy Slovákov už druhý rok po sebe presiahli naše úspory. S nasporenou sumou vo výške 6 150 eur na osobu sú tak Slováci až na 39. mieste v rebríčku bohatstva krajín. Bohatší ako Slováci sú Maďari, Poliaci, ale aj Bulhari. Česi sú dokonca dvakrát bohatší ako Slováci, keď ich čistá hodnota finančného majetku na osobu predstavuje 12 630 eur. Pozitívna správa je, že finančné aktíva Slovákov stúpli minulý rok o 9,8 %, čo je druhá najvyššia miera rastu od čias finančnej krízy. Väčšinu týchto úspor, až 60 %, však držíme stále v bankách, čo je najvyššie percento v regióne.

Najväčšie úspory mali podľa rebríčka v roku 2016 domácnosti USA, vyše 177-tisíc eur a prebehli aj Švajčiarov, ktorí majú nasporených v priemere 175-tisíc eur. Tretí najbohatší sú Japonci s finančným majetkom takmer 97-tisíc eur. Zo sledovaných 53 krajín sú najchudobnejší Ukrajinci, ktorí majú úspory len vo výške 680 eur. Bohatší ako naši východní susedia sú aj obyvatelia Indonézie, Kazachstanu či Indie.

 

Dlhy rastú rýchlejšie ako ekonomika
Podľa štúdie skupiny Allianz sa zadlžujú nielen Slováci, ale celý svet. Záväzky domácností v celosvetovom meradle sa totiž v roku 2016 zvýšili o 5,5 %, čo je najvyšší rast od predkrízových čias v roku 2007. Znamená to, že dlh tiež po prvýkrát od roku 2009 rástol rýchlejšie ako nominálna celosvetová produkcia. Rast dlhov domácností v jednotlivých regiónoch sa však značne líši. Kým dlhy domácností mierne rástli v celej Európe aj Severnej Amerike, Latinská Amerika zaznamenala pokles dlhov obyvateľov. Naopak prudký rast súkromných dlhov vidieť v Ázii, kde sa extrémne zadlžujú najmä domácnosti v Číne. Pomer dlhu domácností sa v najľudnatejšej krajine sveta len za posledných päť rokov zvýšil o 17 percentuálnych bodov. Ekonómovia upozorňujú na fakt, že päť rokov pred začiatkom veľkej finančnej krízy sa pomer dlhu v USA zvýšil približne o 20 percentuálnych bodov. Dlhová situácia v Číne by preto podľa nich mala byť pozorne sledovaná.

 

Akcie rastú, no sporitelia peniaze vkladajú do bánk

Štúdia priniesla aj ďalšie zaujímavé zistenia. Hoci akciovým trhom sa v roku 2016 mimoriadne darilo, investičné správanie sporiteľov bolo dosť prekvapivé. Súkromní sporitelia predali viac cenných papierov ako kúpili, ale do bánk vložili až dve tretiny nových finančných prostriedkov, čo je nový rekord. „Takéto investovanie nielenže nevytvára žiadne výnosy, ale sporitelia utrpia skutočné straty. Predpokladá sa, že len v roku 2016 sporitelia stratili okolo 300 miliárd eur v dôsledku inflácie. S rastúcou infláciou by tento rok tento údaj mohol byť dvojnásobne vyšší,“ hovorí Michael Heise, hlavný ekonóm spoločnosti Allianz. Kľúčom je podľa ekonóma digitalizácia, ktorá by mohla výrazne prispieť k lepším investičným procesom.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio