LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Každý z nás môže opäť pomôcť svojím pohybom tým, čo prekonali ťažkú chorobu alebo vážny úraz, ale nevzdali sa a napriek hendikepu chcú športovať. Nezastaviteľným.
 • KDE BOLO, TAM BOLO...
  KDE BOLO, TAM BOLO...
  ...interaktívny a kreatívny rozprávkový festival rúca kreativitou všetky bariéry!
 • Zaostrite na zdravie svojich nôh - Nechajte sa vyšetriť tour
  Zaostrite na zdravie svojich nôh - Nechajte sa vyšetriť tour
  Ak máte bolesti, kŕče, nepokojné, ťažké a unavené nohy nechajte sa vyšetriť. Všeobecný lekár a angiológ budú počas tour pripravení v čase od 9.00 do 18.00 hod. poradiť, vyšetriť, diagnostikovať a odporučiť správnu liečbu. Zaostrite preto na zdravie svojich nôh. Starajte sa o seba a nechajte sa vyšetriť.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Na Slovensku ročne pribudne až 17 tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich.

Prečo je také zložité opustiť nevhodný vzťah

Prečo je také zložité opustiť nevhodný vzťah

Prešli sme si tým asi všetci – nepríjemný rozchod. Veľmi bolestivá záležitosť, ktorá nám naháňa hrôzu – stačí, keď o nej len počujeme. Ani ja nie som výnimkou; bolestivých rozchodov som prežil niekoľko. Dnes to s odstupom času vnímam ako nesmierne prospešnú školu života.

Až keď som vtedy pochopil, čo sa odohráva v mozgu človeka, to, aký je mozog klamár, veľmi sa mi uľavilo. Azda to pomôže aj vám – či už tým, čo bolestivým obdobím práve prechádzajú, alebo komukoľvek inému.


Ako náš mozog vníma partnera?

Väčšina z nás trávi výberom partnera veľa času. Všetci máme určité predstavy, ako by mal náš partner vyzerať a aké by mal mať vlastnosti. Náš mozog sa s tým tak nemazná. Skontroluje si partnerovo emočné nastavenie a za okamih je hotový. Platí tu pravidlo 70 na 70, čo znamená, že partneri majú 70- percentnú podobnosť emočného nastavenia. Mozog si len odškrtne zhodu (t. j. spomenutých 70 %), čo preň znamená vhodný partner.

 

Čo sa v našom mozgu odohráva?

Na porozumenie toho, prečo rozchod tak bolí a prečo sa trápime v nevhodných vzťahoch, treba pochopiť, ako mozog funguje. Mozog chápme ako obyčajný stroj. Riadi sa absolútne presne stanovenými pravidlami, operačným systémom – našimi skúsenosťami.

Primárna starosť mozgu je ušetriť čo najviac energie, preto tak miluje stereotypy a nemá rád zmeny. Odchod zo vzťahu znamená pre mozog prácu navyše. Preto sa snaží partnera, ktorého si už predtým overil, všemožne udržať.

Druhou významnou starosťou mozgu je chrániť nás pred bolesťou, s ktorou sme sa už niekedy v živote stretli. Z dôvodu ochrany nám potom posiela nepríjemné pocity na základe našich podvedomých vzorcov. Sme tak skalopevne presvedčení, že prichádzame o toho najúžasnejšieho človeka na svete. Je to však len klamstvo nášho mozgu.

Stáva sa, že dokonca nedokážeme vzťah opustiť, hoci absolútne jasne vnímame rozchod ako jediné správne riešenie. Máme už možno aj zbalené, dokonca sa odsťahujeme, a aj tak nás to stále ťahá späť. Sú za tým naše závislosti a tu treba pochopiť, ako funguje podvedomá myseľ.

 

Mozog využíva dve formy mysle. Vedomou mysľou ovládame a riadime prakticky všetko, na čo sa zameriame v prítomnom okamihu (prirovnal by som ju k veliteľovi).

Existuje však ešte podvedomá myseľ, ktorá má v tomto prípade funkciu akejsi korekcie alebo poistky. Slúži na to, aby sme nerobili urýchlené rozhodnutia a aby sme sa vyhýbali nebezpečenstvám… Podvedomá myseľ funguje na základe našich skúseností. Preberá velenie vždy, keď svoje zameranie na niečo „vypneme“ alebo ak je naše vedomé konanie v rozpore s podvedomými vzorcami (prirovnal by som ju k veliteľskému štábu, ktorý môže veliteľovi čokoľvek zamietnuť).

 

Prečo je teda také zložité vzťah opustiť?

Odpoveď je veľmi jednoduchá: Nedokážeme sa vyznať vo svojich pocitoch. Pocity, ktoré nám posiela mozog, vyzerajú ako naše názory, naše pravdy. Mozog je však tým najväčším manipulátorom. Vedie nás presne tam, kam uzná za vhodné, na základe toho, čo videl kedysi u našich rodičov. Takmer vždy, keď sa vo vzťahu trápime a nedokážeme odísť, drží nás v ňom len závislosť (emócia zaujímavá pre náš mozog).

Niekedy sa tak nachádzame vo vzťahoch, ktoré sú ako noc a deň, väčšinu času sa trápime, a napriek tomu sme presvedčení, akú hlbokú a čistú lásku prežívame. Nedokážeme pochopiť, že partner s nami (a my s ním) nemusí byť len preto, že sa milujeme. Stávame sa závislí od niečoho, čo ani nemusíme mať radi. Niečo nás k tomu ťahá a zväčša nevieme, čo to je. Je to závislosť, ktorú si pletieme s láskou. Presne toto som zažil a zažíva to aj mnoho našich klientov. Prečo je to tak?

 

Mozog totiž v detstve vypozoroval a zapísal si tento model ako vzorový. Je len strojom a chce pre nás to najlepšie – vzorový vzťah. Prostredníctvom emócií nás doň tlačí, aj keď my v skutočnosti o taký vzťah vôbec nestojíme.

 

Aj vy ste u svojich rodičov videli napríklad:

·chvíľu sa k sebe alebo k vám správali pekne a vzápätí bolo všetko naopak,

·chvíle, keď spolu trávili čas, striedali chvíle odlúčenia?

Váš mozog si mohol zapísať ako vzorový mód premenlivosť vo vzťahu. Vy potom budete vo svojom partnerstve zažívať situácie ako na hojdačke (partner vás bude chvíľu milovať a inokedy si vás napríklad vôbec nevšimne). Budete k sebe priťahovať tieto typy partnerov, pretože vás podvedome lákajú. Nebudete chápať, prečo ste v takom vzťahu, ktorý vás v skutočnosti trápi. Drží vás v ňom práve táto závislosť. Dokonca naopak, ak sa k vám bude partner správať pekne, časom sa vám to prestane páčiť. Nebude vás to priťahovať a opäť sa uchýlite k vyhľadaniu partnera podobného typu.

 

– často sa stáva, že dieťa žije bez jedného z rodičov a ten strieda partnerov

Mozog si potom môže zapísať ako vzorový mód, že meniť partnerov je nutnosť alebo, naopak, že je to tá najhoršia vec, ktorú môžete urobiť. Vy potom budete zažívať vzťahy, keď buď nebudete schopní vybrať si partnera (žiadny nebude dosť dobrý), alebo sa, naopak, budete vo vzťahu držať, nech sa deje, čo sa deje (nie ste predsa natoľko zlí ako vaši rodičia).

 

– takisto sa stáva, že dieťa je ponižované, nedostáva sa mu pozornosti a presne to vidí vo vzťahu u rodičov

Mozog si opäť zapíše vzorový mód, že byť ponižovaný je normálne. A presne toto sú tie nepochopiteľné príbehy žien, ktoré majú za partnerov napríklad stále dokola alkoholikov. Hoci vedia, aký otrasný je život s alkoholikom, nie sú schopné to zmeniť.

 

Mozog dokáže vytvoriť naozaj rozmanité riadiace módy. Neverte preto svojmu mozgu všetko, je to klamár. Nepleťme si lásku so závislosťou. Láska nenúti, neprikazuje ani nevyčerpáva, naopak, vždy podporí, pomáha a dodáva silu.

 

Každý z nás má predstavu, ako by mal vyzerať jeho ideálny vzťah. Tento vzťah si ohodnoťte číslom 10. Svoj vzťah si následne tiež ohodnoťte na stupnici 0 – 10. Ak ste nad 7,5 alebo ste časom schopní dostať sa nad 7,5 a približujete sa k svojej 10, ste v správnom vzťahu. Ak sa nedokážete dostať aspoň na 7,5, ste vm nevhodnom vzťahu.

Ak sa vám v živote stále dokola opakujú rovnaké situácie či vzťahy, nebojte sa vyhľadať pomoc. Náš mozog je niekedy naozaj veľmi silný súper. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Ani ja som nebol schopný sám ho poraziť. Dnes viem, že vyhľadať pomoc kouča bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote… 

Tlačiť
Kategória: Sex a vzťahy

Poradna
Dnes je 20. 08. 2017, meniny má Anabela.
Grape nie je len o hudbe
Macher na smoothies - aj na cesty!
Doprajte vašej pleti letný luxus s novinkami od AVONu
Je čas na ultra energizujúcu sprchu s novou líniou Senses od AVONu!
Náhodný článok
OD SPUSTENIA KAMPANE SEDEM ŽIVOTOV VZRÁSTOL POČET TRANSPLANTÁCIÍ O VIAC AKO 100 % OD SPUSTENIA KAMPANE SEDEM ŽIVOTOV VZRÁSTOL POČET TRANSPLANTÁCIÍ O VIAC AKO 100 %
Šiesty jún je každoročne Svetovým dňom transplantácií. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na význam odberového a transplantačného programu. Orgánové transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú kvalitatívne zlepšiť život pacientom, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Tento deň má verejnosti pripomenúť, že na svete žijú tisíce ľudí len vďaka tomu, že im bol v minulosti transplantovaný niektorý zo životne dôležitých orgánov. Zároveň je príležitosťou na vyjadrenie vďaky všetkým darcom, ktorí darovali svoje orgány pre záchranu ďalších ľudských životov.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Koniec hliadky pasik
Koniec hliadky
Stephen King veľkolepo zavŕšil svoju detektívnu trilógiu. Kniha Koniec hliadky ponúka čitateľovi jedinečné vyvrcholenie Kingovej trilógie, ktorá v sebe majstrovsky kombinuje detektívny žáner a autorove obľúbené nadprirodzené témy. 

V knihe Koniec hliadky si autor berie na mušku ľudskú zraniteľnosť. Krvavé vyvrcholenie príbehu ako aj celej trilógie ukazuje, že Stephen King je stále vo vrcholnej forme. Kniha poteší nielen zarytých kingofilov ale aj každého milovníka kvalitnej detektívky. Je to pokračovanie románov Pán Mercedes a Stratení nájdení. Podľa slov Stephena Kinga začiatok série inšpirovala skutočná udalosť, keď žena s autom vrazila so reštaurácie McDonald´s.

 

Majster napätia Stephen King sa knihou Koniec hliadky lúči s postavou detektíva vo výslužbe Billa Hodgesa. Detektív Hodges dúfa, že všetky závažné životné bitky už vybojoval. Ale mýli sa. Nevyspytateľný zabijak  Brady Hartsfield  alias pán Mercedes sa po údere do hlavy, ktorým ho zneškodnila Holly Gibneyová a zabránila mu tak v masovej vražde, nadlho stal iba telom bez duše. Vďaka experimentálnej liečbe sa však vrátil z tmy a je silnejší a nebezpečnejší než predtým. Jeho chorá myseľ má schopnosť pohybovať nielen predmetmi, ale aj ľuďmi a teraz rozpútala vlnu samovrážd. Kto sa stane jeho obeťou? A kto nedobrovoľným spolupáchateľom? Koniec hliadky uzatvára veľkolepú bestsellerovú detektívnu trilógiu.

 

Spolu s knihou Koniec hliadky dnes vychádza aj 2. vydanie Kingovho románu TO s filmovou obálkou.

Zobraziť celú novinku
Mrazivé zdravie zo Slovenska do celého svetapasik
Mrazivé zdravie zo Slovenska do celého sveta

Liečba chladom alebo kryoterapia je moderná a uznávaná liečebná metóda. Blahodarné pôsobí nielen pri regenerácii vrcholových športovcov, ale aj pri liečbe rôznych typov ochorení. Spoločnosť CRYOMED z Nových Zámkov, svetový líder vo výrobe a vývoji kryosáun, predstavila premiérovo na Slovensku zariadenie na lokálnu kryoterapiu – Cryofén. 

Účinky celotelovej kryoterapie je možné primárne zažiť buď v kryokomore alebo v kryosaune, ktorá je jej modernou, mobilnou a cenovo výhodnejšou alternatívou. A práve vo vývoji a výrobe kryosáun patrí Slovensko k svetovým lídrom. „V posledných rokoch zaznamenávame nielen významný nárast záujmu o naše zariadenia, ale ich rôzne modifikácie pre rôzne terapeutické použitia. Na trhu silnie dopyt aj po zariadeniach na lokálnu liečbu chladom. Našou odpoveďou je Cryofén, ktorý sme dnes v slovenskej premiére predstavili. Je to moderné, ultra mobilné a cenovo nenáročné zariadenie, môže si ho dovoliť aj menšia prevádzka alebo jednotlivec, ktorý plánuje poskytovať zákazníkom služby v oblasti liečby chladom,“ hovorí Tomáš Jurík, riaditeľ spoločnosti CRYOMED, s.r.o., ktorá z Nových Zámkov zásobuje celý svet hi-tech kryosaunami a príslušenstvom.

 

Cryofén (cryo stroj)   

V niektorých prípadoch v kozmetike, dermatológii, traumatológii a športovej medicíne je potrebné ochladiť špecifickú oblasť pokožky bez ovplyvnenia ostatných častí tela. Najvhodnejším zariadením na tieto účely je práve Cryofén. Je to zariadenie na lokálnu kryoterapiu s použitím ochladeného prúdu plynu, ktorý sa skladá najmä z pary kvapalného dusíka.

Zariadenie je kompaktné a môže sa používať v každej zdravotníckej klinike alebo kozmetike. Cryofén môže byť použitý bez pomoci ďalšej osoby, keďže ide v podstate o kozmetické zariadenie určené na starostlivosť o telo. Zariadenie je vynikajúci doplnok každej existujúcej kryosauny, pretože používa podobný typ Dewarových nádob.

 

Okrem skvelej mobility má aj prvotriednu účinnosť, bezhlučnú prevádzku a jednoducho sa používa. Čas potrebný na prípravu a dosiahnutie pracovnej teploty je kratší ako 10 minút. Spotreba kvapalného dusíka na jednu procedúru nepresahuje 0,9 litra, čo je najnižšia hodnota na trhu takýchto zariadení. Pri používaní Cryofénu sa, navyše, pokožka nikdy nedostane do styku s kvapalným dusíkom.

 

Kryosauna CRYOMED PRO

CRYOMED PRO je špičkový model kryosauny, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo je dnes celosvetovo v tejto oblasti k dispozícii. „Kryosauna je zariadenie, v ktorom sa pomocou tekutého dusíka dá dosiahnuť veľmi nízka teplota až do -160 stupňov Celzia. Tento extrémny chlad, podľa toho čo vymysleli Japonci asi pred 30 rokmi, má blahodarné účinky na ľudské telo či už po liečebnej ,alebo regeneračnej stránke. Princíp kryosauny funguje tak, že telo vníma chlad ako stres. Mozog začína vylučovať látky, ktoré majú telo ochrániť. A práve to sú tie pozitívne látky, ktoré vplývajú na to, že sa rany lepšie zahoja, že telo lepšie zregeneruje. Je napríklad známe, že ľudia, ktorých sa podarilo zachrániť pred zamrznutím, mali v takejto zime fantastické sny či dokonca erotické. Pri mínusových teplotách sa vylučujú napríklad aj endorfíny, ktoré sú silnejšie ako morfium. Zvyšuje sa hladina kortikoidov, ktoré pôsobia proti zápalom,“ vysvetľuje známy lekár a špecialista v oblasti kryoterapie MUDr. Ernest Caban, ktorý o blahodarných účinkoch kryosauny napísal dve knihy.

 

Kryosaunu využívajú aj top športovci

Blahodarné účinky kryosauny využívajú aj svetové športové hviezdy. Má ju vo svojom dome namontovanú aj jeden z najlepších futbalistov súčasnosti Cristiano Ronaldo. Kryosauny z Nových Zámkov využíva množstvo svetoznámych tímov v rôznych športových odvetviach - v hokeji napríklad New York Rangers z NHL, v basketbale Milwaukee Bucks z NBA alebo najúspešnejší futbalový tím v Taliansku Juventus Turín. U nás, okrem iných, aj biatlonisti olympijská víťazka Anastasia Kuzminová a Martin Otčenáš. Nedávno kryosauna od slovenského výrobcu pomáhala slovenským futbalistom do 21 rokov v príprave na zápasy majstrovstiev Európy v Poľsku. „Je to super prístroj. V Šamoríne sme trénovali dvojfázovo a vždy večer sme ho využili. Človek si musí trochu zvyknúť na tú zimu. Kryosauna skvele pomáha uvoľniť svalstvo a povzbudiť telo na ďalší zápas. Regenerácia je vďaka nej oveľa rýchlejšia,“ vysvetlil pre futbalsfz.sk kapitán našej reprezentácie do 21 rokov Adam Zreľák, aktuálne hráč nemeckého 1. FC Norimberg.

 

Prevencia pred chorobami

Kryosauna aj skvelá prevencia pred rôznymi chorobami. „Liečebná zložka pôsobí aj pri detskej mozgovej obrne, artritíde aj u dospelých, nielen detí a pri všetkých zápalových ochoreniach, ktoré sú v krysaune indikované. Preto napríklad zdravotné poisťovne v Poľsku a Nemecku preplácajú vstupy do kryokomôr. Každému poistencovi uhradia 10 vstupov v rámci prevencie. Prišli na to, že tých 10 zaplatených vstupov je podstatne lacnejšie, ako neskôr ďalšie peniaze vynaložené na liečbu,“ dodáva MUDr. Caban.

 

Zobraziť celú novinku
S novými Orbit WHITE sa môžete usmievať kedykoľvekpasik
S novými Orbit WHITE sa môžete usmievať kedykoľvek

Oslňte žiarivým úsmevom kedykoľvek poča dňa, aj po šálke obľúbenej kávy! Značka Orbit je pripravená byť pri tom a dopriať vám čas zažiariť vďaka novinke – žuvačkám WHITE v troch sviežich príchutiach, ktoré pomôžu udržať zuby prirodzene biele, či už po šálke kávy alebo keď sa jednoducho potrebujete cítiť dobre. Variantu Classic doplnila svieža mätová príchuť Spearmintu a chuť šťavnatého ovocia Fruit. Sú to žuvačyk bez cukru s nenahraditeľným benefitom, vďaka ktorému sa stanú spoločníkom pre krásny a sebavedomý úsmev, ktorý je tým najlepším receptom na každodenné výzvy. 

Modré čiastočky obsiahnuté v žuvačkách Orbit WHITE boli špeciálne navrhnuté tak, aby sa počas dňa starali o zuby a pomáhali udržiavať ich farbu. Praktická novinka poteší každého, kto sa stará o svoj úsmev a svieži dych. Orbit White nahrádzajú produktový rad Orbit Professional a obohacujú ho o benefity, ktoré žuvanie žuvačiek bez cukru ponúka. A to v troch príchutiach, vrátane jemnejšej ovocnej.

 

Žuvaním žuvačky bez cukru sa zvyšuje produkcia slín v ústach a tie následne aktívne zabraňujú vzniku zubného povlaku a následnému zafarbeniu zubov. Nová technológia v podobe modrých čiastočiek pomáha navyše stierať zostatky z jedla zo zubov. Pri pravidelnom žuvaní po každom jedle dosiahnete s Orbit WHITE žiarivý úsmev bez toho, aby ste sa museli vzdať vecí, ktoré bežne rozžiaria váš deň – napríklad  obľúbenej kávy.  Krásne zuby, svieži pocit a s tým spojené sebavedomie usmievať sa pomôžu zvládnuť akúkoľvek situáciu.

 

Žuvačky bez cukru Orbit WHITE v exkluzívnom striebornom obale s 10 ks dražé su vhodné do každej kabelky alebo vrecka na saku. Bežne ich kúpite za cenu 0,69 €. Vybrať si môžete z tradičných príchutí Classic, Spearmint alebo Fruit. 

Zobraziť celú novinku
Budiš prináša Suché šplechy!pasik
Budiš prináša Suché šplechy!

 

Budiš aj tento rok prichádza so špeciálnou hravou letnou edíciu fliaš. Aktuálne leto oživí séria Suché šplechy, ktorá sa bude prostredníctvom rôznych predmetov prihovárať zákazníkom cez vtipné personifikácie vecí okolo nás. 

 

Veci, ktoré sa bežne vyskytujú všade okolo nás ožijú a svojimi hláškami budú reflektovať letné témy. "Posledná limitovaná edícia týchto 0,6 l fliaš #sKvapkouSarkazmu mala veľký úspech. Preto sme sa aj tento rok rozhodli pre podobne zameraný koncept s vtipným wordingom, ktorý dopĺňa hravý vizuál. Veríme, že si tiež nájde svojich fanúšikov a bude nás všetkých baviť celé leto," vysvetľuje brand manager značky Budiš Vladimír Krescanko.

Táto séria etikiet sa bude prostredníctvom rôznych predmetov prihovárať hlavne teenegerom cez vtipné hlášky.

Fľaše s novými etiketami sú v predaji od začiatku leta a v obchodoch zostanú do konca augusta v dvanástich rôznych verziách. Novinkou sú ochutené limitky s príchuťou pomaranč, citrón a červený pomaranč, pre ktoré bolo navrhnutých ďalších 9 verzií etikiet.

Zobraziť celú novinku
Exotické leto s Bubbleologypasik
Exotické leto s Bubbleology

 

Leto je už pár dní tu a Bubbleology prináša čerstvý drink, ktorý je namiešaný práve na horúce dni plné slnka a oddychu. Špeciál Orange Spritz je čajový nealkoholický nápoj s príchuťou pomaranča, marakuje a kumquatu.

 

Marakuja u nás napriek lahodnej chuti nie je až tak známa, avšak v južnej Amerike, Indii, či na Novom Zélande sa teší veľkej obľube najmä v letných mesiacoch. Pre svoju príjemnú chuť sa v týchto oblastiach často využíva na prípravu štiav, či čerstvých smoothies.

Kumquat je známy aj ako mini pomaranč a jeho pomenovanie neklame - naozaj patrí medzi najmenšie citrusové plody na svete. S obľubou je pestovaný v Číne a to najmä pre svoju sladkú chuť nielen vnútra, ale aj šupky, vďaka čomu sa konzumuje celý.

Vychutnajte si preto letnú novinku v portfóliu spoločnosti Bubbleology s názvom Špeciál Orange Spritzv ktorej sa spájajú chute známych i netradičných citrusových plodov.

Jednotná cena drinkov: 4,85

Zobraziť celú novinku
Bavte sa v lete spolu - s Mentos Say Hello!pasik
Bavte sa v lete spolu - s Mentos Say Hello!

 

K letu patria osviežujúce chute, priatelia a zábava. To všetko ponúka horúca letná novinka - limitovaná  edícia Mentos Say Hello s príchuťou pomaranča a maliny, ktorá vám s každým bonbónom prináša potešenie pre chuťové poháriky aj z hravého zoznámenia sa. 

 

Na každom bonbóne totiž nájdete obrázok, ktorý vás vyzýva, aby ste oslovili náhodného okoloidúceho či lepšie spoznali kamarátov, kolegov i rodinu. V každej ruličke Mentos Say Hallo sú totiž na bonbónoch znázornené rôzne motívy Mentos výziev, napríklad Usmej sa na mňa!, Urob si so mnou selfie! či Tľapnime si! Stačí bonbón ponúknuť a zoznámenie i zábavná aktivita sa k slovu dostanú aj bez toho, že by ste hovorili. Mentos Say Hello je v ponuke za cenu od 0,69 €za 37,5 g balenie. www.mentos.sk

 

 

Zobraziť celú novinku
Barmanské triky sa už učiť nemusíte - Mattoni mieša koktejly za vás!pasik
Barmanské triky sa už učiť nemusíte - Mattoni mieša koktejly za vás!

Mattoni otvára letnú sezónu s osviežujúcou novinkou - koktejlom Mattoni Spritz. Nová limitovaná edícia Mattoni Spritz to je už hotový nealkoholický koktejl, ktorý si môžete dopriať kedykoľvek, kedy naň dostanete chuť.

Mattoni Spritz je ideálna kombinácia minerálnej vody Mattoni a horko sladkých tónov pomarančov. Svojim zložením a chuťou sa hodí ako nealkoholický aperitív, osviežujúci drink na príjemné a odľahčené chvíle  s priateľmi či rodinou. Mattoni Spritz je plnohodnotná alternatíva vami ručne pripravovaných letných kokteilov.

 

Minerálna voda Mattoni  dodá telu potrebné minerály a mierne horká chuť zaženie pocity smädu a únavy aj počas tých najhorúcejších dní.  Výhodou  koktejlu Mattoni Spritz je predovšetkým to, že hneď po jeho otvorení je pripravený na pitie. Stačí pridať pár kociek ľadu a aj z vás sa v tom okamihu stane profesionálny barman.

 

 O chuti pravého osviežujúceho koktejlu vás presvedčí aj iskrivá výrazná farba fľaše s unikátnym dizajnom etikety s koktejlovým pohárom a slamkou.

 

Limitovaná edícia koktejlu Mattoni Spritz  je v 1,5 litrových fľašiach vo všetkých predajniach za odporúčanú cenu 0,99 €.

Zobraziť celú novinku
Zdravé smoothie aj na cestáchpasik
Zdravé smoothie aj na cestách

Počas letných horúčav nám jesť veľmi nechutí, skôr nás telo „napomína“ na častejšie pitie. Z vody, štiav či sladených nápojov však organizmus nezíska potrebnú dávku vitamínov, minerálov, vlákniny a energie. Zdravým kompromisom medzi jedlom a šťavami je „tekutá strava“ v podobe lahodných smoothies. 

Na detox, štíhlu líniu, dobitie bateriek či len tak pre chuť - je ich neúrekom, stačí si vybrať, čo dnes do smoothie makera šupnete. Machrom v tomto obore je smoothie mixér Orava RM-500 s počtom otáčok až 23 000 za minútu, ktorý si hravo poradí aj so semienkami či ľadovou triešťou. S príkonom 500 W vám za pár sekúnd servíruje mixy od výmyslu sveta. Rýchlo a ľahko sa obsluhuje a „ukuchtené“ smoothie vám umožní vziať so sebou. 570 ml pohár s uzatvárateľným cestovným krytom a otvorom na pitie je vybavený sklopným držiakom pre pohodlné nosenie či zavesenie na riadidlá bicykla i kolobežky. Takže „cucnúť“ zo zdravia si môžete na každom metri svojej cesty za letom! Predáva Orava za 60 €. www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Orbit opláca úsmevy a združeniu Úsmev ako dar daruje 25 208 €pasik
Orbit opláca úsmevy a združeniu Úsmev ako dar daruje 25 208 €

Značka Orbit sa v minulom roku už po druhý krát rozhodla chrániť detské úsmevy. Behom 6 týždňovej kampane Oplať úsmev  sa vyzbieralo cez 25 tisíc €,  čo je o 4,1 % viac než minulý rok. Mechanika bola taká, že 1 % z ceny každého výrobku Orbit predaného v stanovenom období putovalo ohrozeným deťom z občianskeho združenia Úsmev ako dar. 

 

Prostriedky sú určené na aktivity spojené s osobným rozvojom detí a pomôžu im získať úsmev aj sebavedomie vďaka celému radu aktivít v oblasti dentálnej hygieny. Dokonca sa nad rámec darovanej čiastky podarilo zrealizovať školenie dentálnej hygieny pre deti a sociálne pracovníčky a rozdať 600 dentálnych balíčkov. Pre deti bolo navyše usporiadané edukačné a zároveň zábavné dopoludnie so zapojením ambasádorov kampane. 

 

Finančný dar vo výške 25 208 € poputuje nielen na rekonštrukciu vybavenia centier vrátane kúpeľní navštevovaných dobrovoľníkmi Anjelského programu a klientmi centra, ale tiež na organizáciu víkendových pobytov a táborov pre deti a mládež. V neposlednom rade na mzdové náklady terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí pre deti zaisťujú chod programov zameraných na rozvoj sociálnych zručností vrátane starostlivosti o zdravie, dentálnu hygienu a zmysluplné využitie voľného času.

Značka Orbit je veľmi hrdá, že môže pomáhať tam, kde to je najviac treba. Druhý ročník kampane Oplať úsmev  prekonal vo výške vyzbieranej sumy ten predošlý. A to vďaka všetkým, ktorí si zakúpili žuvačky bez cukru Orbit. To nás veľmi teší a veríme, že sa nám podarilo dodať deťom zo združenia Úsmev ako dar sebavedomie usmievať sa. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili!,“ komentuje druhý ročník kampane Erika Havrillová, brand manažérka značky Orbit pre strednú Európu.

V duchu hesla „zdravým úsmevom k zdravému sebavedomiu“ zamerala značka Orbit svoju pozornosť nielen na oblasť dentálnej hygieny, ale tiež na zdravé sebavedomie detí, ktoré je so zdravým úsmevom veľmi úzko spojené. Okrem darovania prostriedkov tiež usporiadala dentálne workshopy pre sociálne pracovníčky. Zamerala sa aj na samotné deti, ktorým okrem správnych návykov dentálnej hygieny darovala 600 dentálnych balíčkov pre správnu starostlivosť o zdravie zubov. Efekt edukačných aktivít umocnili takisto omaľovánky a knižky vyrobené špeciálne pre účely tejto kampane. Tie hravou formou zhrňujú starostlivosť o zdravý úsmev a navyše sú na webe k dispozícii aj pre verejnosť. Ambasádorkou sa stala Mária Čírová a kampaň tiež podporil Laci Strike. Obaja sa aktívne zapojili a deťom odovzdali svoje skúsenosti, motiváciu a sebavedomie usmievať sa v každej situácii.

„Spolupráca so značkou Orbit nás veľmi teší a vážime si ju. Z darovanej čiastky máme obrovskú radosť a to, že prekročila sumu z minulého ročníka, je už len skvelým bonusom. Kampaň Oplať úsmev má pridanú hodnotu predovšetkým v edukačnej činnosti v oblasti dentálnej hygieny a podpory sebavedomia detí. Ďakujeme!,“ dodala PhDr. Mária Soboličova, PhD., manažérka pre fundraising Úsmev ako dar.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Zľavomat bude prvýkrát offline!  pasik
Zľavomat bude prvýkrát offline!

Počas šiestich rokoch od svojho vzniku sa najväčší inšpiračný portál Zľavomat.sk odhodlal vyskúšať netradičné fungovanie – v offline režime. V sobotu 19. augusta 2017 si zážitky a ponuky z portálu môžu ľudia vyskúšať naživo v parku Pekníkova v bratislavskej Dúbravke na nultom ročníku Zľavomat festivalu pre celú rodinu.  

Chceme ukázať našim zákazníkom, ale aj ľuďom, ktorí u nás ešte nenakúpili, že Zľavomat je inšpiračný portál, kde si každý nájde niečo pre seba – od najmenších až po dospelých. Zároveň chceme ľuďom prezentovať, že za ponukami na našom portáli je tím desiatok ľudí, ktorí vyberajú len to najlepšie. Aj kvalitní obchodní partneri, ktorí sa radi stretnú osobne so zákazníkmi, aby im predstavili svoje služby a tovary,“ povedal Aleš Mlátilík, šéf inšpiračného portálu Zľavomat.sk.

 

Zľavomat očakáva na festivale v športovo-rekreačnom areáli Pekníkova v Dúbravke účasť stoviek ľudí z celej Bratislavy a okolia. Návštevníkov čaká bohatý program od 10.00 do 18.00 hodiny, ktorý bude moderovať obľúbená dvojica Lenka Šóošová aRoman Juraško. Súčasťou bohatého hlavného programu na pódiu bude napríklad diskusia so speváčkou Tinou, hudobná šou ABBA Slovakia a rôzne súťaže o skvelé ceny so záverečnou tombolou. Svoje umenie predstavia aj kubánski tanečníci Sangre de Ceiba či tanečná škola Babony.

 

Areál bude rozdelený na rôzne stanovištia vyhradené pre milovníkov jedla, masáží, skrášľovania, rýchlych automobilov, športovcov aj animačných programov pre deti. „Návštevníci môžu vyskúšať indonézsku kuchyňu, slávnostné líčenie, zahrať si dobrodružnú escape hru aj bubble futbal, pozrieť bublinovú šou alebo si len pochutnať na zmrzline a cukrovej vate. K dispozícii bude množstvo odborníkov – trénerov, výživových poradcov, kaderníkov, vizážistov, ktorí návštevníkom radi odpovedia na otázky,“ doplnil Aleš Mlátilík.

 

Festival vznikol aj vďaka skvelej spolupráci s mestskou časťou Dúbravka a partnermi Zľavomatu. Vstup do areálu je zdarma, parkovanie je možné v okolitých uliciach.

Program festivalu nájdete aj v:udalosti na Facebooku.

 

Program 0. ročníka Zľavomat Festivalu v Bratislave:

·         areál parku Pekníkova v Dúbravke od 10.00 do 18.00 hodiny

·         moderujú Lenka Šoóšová a Roman Juraško

·         diskusný panel so speváčkou Tinou

·         skvelé vystúpenia ABBA Slovakia

·         súťaže a tombola o super ceny

·         výstava športových automobilov

·         jazda vláčikom Blaváčikom po okolí

·         masáže, líčenie a úprava vlasov

·         tréneri a výživoví poradcovia

·         chutné dobroty – burgre, langoše, zmrzlina, indonézske špeciality, bezlepkové a raw pochúťky, pivko

·         tanečné školy

·         maľovanie na tvár a bublifukovanie

·         kubánske tance

·         pole dance

·         škola varenia Paella bar

·         tanečná škola Babony

·         thajský box

VSTUP: ZADARMO! 

Zobraziť celú aktualitu
Vstúpiť do vernostného programu Auparku sa v lete oplatípasik
Vstúpiť do vernostného programu Auparku sa v lete oplatí

Ste v lete ako v jednom kolotoči a deti vám dávajú poriadne zabrať? V Lunaparku Auparku Bratislava pripravíte svojim ratolestiam bohatý celodenný program bez zásahu do rodinného rozpočtu. Staňte sa členom vernostného programu  a získajte vstupy na vybrané atrakcie zadarmo. Okrem toho program prináša i viacero ďalších výhod, napríklad hodinu parkovania zadarmo navyše, zľavy od desiatok zaujímavých značiek či darčeky k nákupom.

Zábavný Lunapark

Aupark Bratislava je ideálne miesto nielen na letné nákupy, ale aj centrum detskej zábavy.  Nájdete v ňom areál Lunaparku, plný rozmanitých hier a atrakcií. Ratolesti si užijú netradičnú celodennú zábavu a rodičia si môžu vychutnávať relax v miestnych kaviarňach. Navyše, vernostní zákazníci majú vstup na vybrané atrakcie zadarmo. Stačí sa zaregistrovať do programu a výlet s deťmi tak nesiahne do rodinnej peňaženky.

 

Lunapark neďaleko obľúbeného Sadu Janka Kráľa ponúka širokú škálu atrakcií, od kolotočov či mechanických hračiek, ktoré majú deti obzvlášť v obľube. Napríklad i dcérka známej moderátorky   Barbory Rakovskej, ktorá bola nedávno Lunapark vyskúšať spolu s mamou.

„S Amiou milujeme leto a keď sa dá, vždy hľadáme miesta, kde nám je príjemne, a hlavne, kde myslia na deti. V Lunaparku v Auparku sa vždy super zabavíme obe, takže sem naozaj počas leta často zavítame."

 

Výhody aj pre dospelých

Vernostný program prináša rad celoročných výhod. Mimo iné, zľavy a darčeky k nákupu od desiatok značiek, hodinu parkovania navyše zadarmo, šatňu zadarmo, darčeky počas jednotlivých podujatí, ako aj bezplatné VIP služby v spolupráci so značkami MAC, GIO kaderníctvo a PROLOOK. K dispozícii je vám taktiež osobná konzultácia šatníka so štylistom Alexom Lindovom.

 

Získať členstvo je jednoduché

Vernostnú kartu si môžete stiahnuť v rámci mobilnej aplikácie Aupark, alebo si ju nechať vystaviť pomocou online formulára, ktorý nájdete na www.aupark-bratislava.sk. Získať ju môžete aj osobne na infopulte, kde vám je k dispozícii ochotný personál. Nezaberie to viac, než pár minút.

Zobraziť celú aktualitu
Zažite športové leto – INTERSPORT bude pri tompasik
Zažite športové leto – INTERSPORT bude pri tom

„Sport to the people“ – pod týmto mottom prebieha Športové leto na Slovensku. Na svoje si prídu nadšenci behu, cyklistiky aj triatlonu. Doprajte si v letných dňoch pohyb na kvalitných športových podujatach. Môžete sa tešiť aj na zaujímavé ceny, program a poradenstvo pod záštitou značky INTERSPORT.

Cross Triatlon

Príďte si zasúťažiť v krásnom prostredí Liptova, v obci Liptovský Trnovec - 26. augusta sa uskutoční v rámci série 123athlon podujatie CROSS TRIATLON. Účastníci preplávajú 500 m vo vodách Liptovskej Mary, absolvujú 15 km na bicykli a zabehnú 5 km po poľnej ceste. Na záver budú ocenení 3 najlepší súťažiaci v rámci kategórií s názvami jednotlivec a štafety, a dozvieme sa i mená 3 víťazov celej série 123athlon, ktorej súčasťou sú aj podujatia NIGHT RUN a CROSS DUATLON. Generálnym partnerom a zároveň spoluorganizátorom celej série podujatí je značka INTERSPORT.

 

Súťažná cyklistika

Pokiaľ máte na Liptov ďaleko, v rovnakom dátume (26. augusta) bude v poradí už 3. ročník Prešovského cyklomaratónu s hlavným partnerom značkou INTERSPORT, s podtitulom: "Vypnime počítače, televízory, opusťme gauče a hor sa do prírody." Cyklisti si môžu vybrať zo štyroch okruhov. V cieli na nich bude čakať zaujímavá tombola. Okrem toho sa ocenenia dočká aj najstarší účastník pretekov a súťažiaci, ktorý bude za pretekmi merať najdlhšiu cestu. 

 

Pre bežcov

Milovníci behu by si vo svojich kalendároch mali určite zakrúžkovať dátum 1. september. Bude patriť Podtatranského polmaratónu v rámci finále série Tatry v pohybe. Prestige Tour - 21-kilometrová trať začína v Poprade a prechádza cez Spišskú Teplicu až do Svitu. Víťazi behu a tomboly sa opäť môžu tešiť na zaujímavé ceny od partnera INTERSPORT.

 

Zabehať si na príťažlivej  trase okolo  Bojnického zámku cez areál bojnických kúpeľov si môžete 17. septembra na  3. ročník behu HornonitRUN. Pitný režim a atraktívne ceny pre víťazov venuje opäť INTERSPORT.

 

Pokiaľ ide o šport, na Slovensku často vyhľadávaná adresa je práve značka INTERSPORT  –patrí k nej kvalitné športové vybavenie, ako aj podpora rôznorodých športových podujatí. Jej zákazníci sa môžu spoľahnúť na profesionálny prístup, nakoľko väčšinu zamestnancov predajní tvoria aktívni športovci. Samozrejmosťou je teda prvotriedne poradenstvo.

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Ovocie, zelenina, huby, bylinky: ako ich spracovať a uchovať?pasik
Ovocie, zelenina, huby, bylinky: ako ich spracovať a uchovať?

Vypestovali alebo nazbierali ste toľko plodov, že ich nestačíte zjesť a premýšľate, ako ich čo najšetrnejšie uchovať na čas, keď záhrady opäť osirejú?

Môžete zvoliť napríklad sušenie, čo je najstarší spôsob spracovania plodov. Elektrické sušičky tento proces skracujú z rádu dní na hodiny. „Zreteľne vnímame, že zákazníci chápu sušenie ako štandardný spôsob uchovania potravín. Stále viac zákazníkov si preto kupuje kvalitnejšie sušičky potravín. Náročnejším zákazníkom odporúčame veľkokapacitné, prípadne sušičku s infračervenou technológiou, v ktorej vyrobia napríklad aj jogurt, hovorí Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa spoločnosti Datart.

Na predaj sušičiek potravín má stále však najväčší vplyv to, ako sa urodia huby. „Slováci sú vášnivý národ hubárov, predaj sušičiek preto záleží z 90 percent na tom, aká je ich úroda,“ dodáva Iva Pavlousková. Okrem húb, ovocia a zeleniny možno sušiť aj bylinky, kvety, mäso a ryby.

 

Špičková sušička s infračervenou technológiou sušenia YDEN CI IR D5

Sušička má 4 programy sušenia: na slnku, v tieni, automatické nastavenie a manuálne nastavenie. V móde „na slnku“ sa využívané infračervené žiarenie - potraviny sa sušia na rovnakom princípe ako keď ich suší slnko. Vďaka tomu sa uchováva dôležitý vitamín D a ďalšie látky a minerály. Pri mäse a rybách pôsobí infračervené žiarenie aj proti rozkladu. Druhá voľba je program „v tieni“, ktorý možno využiť najmä na prípravu RAW pokrmov. Ponúka totiž možnosť regulovať teplotu po ča celého sušenia. Sušička má aj snímač na monitorovanie vlhkosti, takže automaticky prispôsuje intenzitu a dĺžku sušenia, aby sa potraviny dokonalo vysušili. Sušička tiež využíva cirkulačný systém na rovnomerné sušenie, takže tácky netreba počas sušenia prekladať.

Kúpite v predajniach Datart, cena je 545,99 eur.

 

Zobraziť celú aktualitu
Deň milovníkov kníhpasik
Deň milovníkov kníh

 

Vedeli ste, že aj milovníci kníh majú svoj sviatok? Ten je práve cez leto, kedy máme veľa možností, ako si vychutnať výbornú knihu. Môžeme čítať v parku, na pláži, na horskom vrchole či doma v posteli.

A prečo vôbec takýto deň vznikol?

Pretože knihy nám pomáhajú rásť! Učia nás, predstavujú únik z reality, ukazujú aký by svet mal byť, knižné postavy sa stávajú našimi najlepšími priateľmi. Príbehy ako Harry Potter, Pán prsteňov, Malý princ a mnoho ďalších nás viedli od detstva až po dospelosť. Ukázali nám ako by malo vyzerať priateľstvo, čo znamená láska, súcit, odvaha a že žiadna situácia nie je vopred prehratá.

  Ak máte aj vy dojem, že knihám za mnohé vďačíte, inšpirujte sa radami, ako stráviť tento deň:

 

10 tipov ako sa pridať k oslave Dňa milovníkov kníh

1.       Pre odvážnejších: Ospravedlniť sa šéfovi, že dnes neprídete do práce, nakoľko je Deň milovníkov kníh a vy plánujete celý deň sedieť vo svojom obľúbenom kresle a čítať knihu. Ak bude mať námietky, môžete použiť argument, že čítanie prispieva k rozvoju vzdelania a to prispeje ku kvalitnejšiemu výkonu v práci.

2.       Pre prázdninujúcich: Vstať, umyť zuby, najesť sa, čítať knihu, najesť sa, čítať knihu, najesť sa, čítať knihu a ísť spať alebo nespať vôbec a čítať knihu celú noc.

3.       Pre vynaliezavých: Usporiadať oslavu, vyhlásiť sa za milovníka kníh a motivovať kamarátov, aby vám priniesli darček. Samozrejme knižný.

4.       Pre nebojácnych: Chodiť celý deň a všade kam sa pohnete v kostýme svojej obľúbenej knižnej postavy

5.       Pre fajnšmekrov: Prečítajte si znovu celú svoju najobľúbenejšiu knižnú sériu. Ak vám niektorý diel chýba, na www.denmilovnikovknih.sk ju môžete vyhrať!

6.       Pre družných: Usporiadajte nezabudnuteľný knižný večer pre knihožrútov vo vašom okolí. Tento typ párty je najjednoduchší na svete. Každý si prinesie vlastnú knihu, nájde si kúsok miesta, posadí sa a celý večer číta. Takže vám toho hostia veľa nezjedia a nemusíte chystať ani program :D.

7.       Pre kreatívnych: Vytvorte si knižnicu alebo knižný kútik. Ak nemáte peniažky, zapojte sa už čoskoro do súťaže o čarovný knižný kútik na www.pantarhei.sk/sutaz. 

8.       Pre zásadových: Uplatňovať princíp Radšej knihu, čo v praxi znamená nepustiť knihu celý deň z ruky. Je to síce náročné, ale čítať sa dá aj pri umývaní zubov, kúpaní, jedení, telefonovaní...

9.       Pre tých, čo sa radi odmeňujú: Navštíviť kníhkupectvo a nakúpiť všetky tie fantastické knihy, ktoré ste si vždy chceli prečítať alebo mať vystavené vo svojej domácej knižnici.

10.   Pre knihožrúúútov. Rozprávať celý deň iba pomocou fráz z kníh...

 

K oslave Dňa milovníkov kníh sa pridávame aj my v Panta Rhei, a preto sme pripravili súťaž o legendárne knižné série a navyše dnes ponúkame celý deň pri nákupe na e-shope  poštovné zdarma.

Prijmite pozvanie do letnej čítárne pred kníhkupectvom Panta Rhei na Poštovej ulici. Čakajú na vás pohodlné lehátka, množstvo kníh na čítanie, drobné aktivity a špeciálna ponuka v Café Dias.

Zobraziť celú aktualitu
PIVO – najobľúbenejší nápoj Slovákov má dnes sviatokpasik
PIVO – najobľúbenejší nápoj Slovákov má dnes sviatok

Milovníci piva majú ďalší dobrý dôvod vychutnať si svoj obľúbený nápoj. Prvý augustový piatok, pripadajúci tento rok na 4. augusta, patrí Medzinárodnému dňu piva. Svetlé, tmavé, filtrované, nefiltrované, spodne či vrchne kvasené, pšeničné, ochutené i nealkoholické pivo v stovkách kombinácií chutí. To je čaro štyroch prírodných surovín, remeselnej zručnosti našich pivovarníkov a tisícročnej histórie varenia zlatistého moku u nás. Pivo má právom svoj deň. Oslávme ho, ako inak, pivom!

Viac ako 240 miliónov litrov piva ročne uvarí na Slovensku (zdroj: Štatistický úrad SR/iba alkoholické pivá) približne 70 pivovarov, z toho 4 veľké a malé a asi 66 reštauračných a remeselných. V minulom roku podľa dopytu zákazníkov navarili dovedna 74 % piva, 22 % tvorili miešané pivá a 4 % výroby patrili nealkoholickému pivu (zdroj: Radela za rok 2016).

„Pivo je najobľúbenejším alkoholický nápoj Slovákov, čo potvrdzujú aj aktuálne štatistiky. Jeho spotreba v poslednom období rastie. V prepočte na jedného obyvateľa za rok ho Slováci vypijú až 73,1 litra na hlavu (zdroj: Štatistický úrad SR/iba alkoholické pivá),“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a dodáva: To, že máme doma naozaj čo ponúknuť, potvrdzuje aj Slovenská pivná korunka, anonymná degustačná súťaž o najlepšie slovenské pivá, do ktorej tento rok 27 pivovarov prihlásilo až 137 vzoriek svojich pív.“

 

SLOVENSKÝ TRH PIVA

Zo štúdie spoločnosti KANTAR TNS* vyplynulo, že až 74 % Slovákov si alkoholické pivo vychutnáva aspoň raz mesačne. Najobľúbenejším typom je u nás stále desaťstupňové pivo,ktorého objem predaja v obchodoch tvorí takmer dve tretiny (63,3 %). Nasledujú pivá s vyššou stupňovitosťou, ktoré tvoria 19,1%-ný podiel na celkovom objeme***.

Kategória nealkoholického piva v posledných rokoch výrazne posilňuje, čo potvrdzujú aj zákazníci, z ktorých približne 38 % siahne minimálne raz mesačne po nealkoholickej alternatíve piva Kľúčovým faktorom v náraste spotreby nealko piva je meniaci sa životný štýl Slovákov. Stáva sa čoraz obľúbenejšou alternatívou pre ľudí, ktorí počas športovania, šoférovania, turistiky, či pri iných príležitostiach volia nealkoholické verzie piva,“ spresňuje Jana Shepperd.

 

Miešané a ochutené pivá, i napriek tomu, že sú na trhu len od roku 2011, majú silné postavenie. Alkoholické radlery si rado vyberie z ponuky aspoň raz mesačne 41 % zákazníkov. Nárast zaznamenávanealkoholický radler, pre ktorý sa aspoň raz mesačne rozhodne 38 % spotrebiteľov.  Pod  obľúbenosť radlerov sa podpísal nielen fakt, že ide o osviežujúci, nízko až nulový alkoholický nápoj z čisto prírodných surovín, ale aj skutočnosť, že Slováci milujú ľahké drinky, novinky a radi skúšajú rôzne kombinácie chutí.

 

SLOVÁCI A PIVO

Sme národ s dlhoročnou tradíciou varenia a pitia piva. Takmer dve tretiny z celoročného objemu tohto nápoja vypijeme počas leta.

Slováci pijú pivo na rôznych miestach a pri rôznych príležitostiach. Miesto, kde si najčastejšie vychutnávajú pivo je v pohodlí domova, na chatách alebo v kruhu priateľov. A najčastejší dôvod, kedy si alkoholické pivo vychutnávajú, je zábava s priateľmi, čo tvrdí až 38 % Slovákov.

Podľa združenia je spotreba čapovaného piva v reštauráciách či pohostinstvách 37% a  predaj piva v obchodoch 63 %. Až 49 % piva alebo radleru sa predáva v plechovkách, na druhom mieste sú PET fľaše s podielom 27,6% a sklenené fľaše (vratné aj nevratné) s podielom 23,2 % sú na treťom mieste.

Špeciálny prieskum zameraný na dospelé Slovenky prezradil, že naše ženy jednoznačne obľubujú pivo – pije ho až 80 % opýtaných respondentiek. Slovenky preferujú svetlé pivo (53,3 %), no aj tmavé pivo (23,1 %) a radler (15,3 %) má u nich svoje pevné miesto. 

--------------------------------

VEDELI STE, ŽE ... 

 

·         Tajomstvo dobrého a kvalitného piva spočíva nielen v kvalite jeho štyroch prírodných surovín - vode, sladu, pivovarníckych kvasníc a chmeľu, ale aj v spôsobe prípravy, čomu vďačí pivo za svoju nutričnú vyváženosť, fyziologické efekty a relatívne nízky obsah alkoholu.

·         Napriek prevládajúcim mýtom, že z piva sa priberá, obsahuje pivo menej kalórií ako väčšina iných nápojov. V skutočnosti má 100 ml svetlého piva približne 39 kalórií a nealkoholického piva iba 16 kalórií – čo je menej než kalorická hodnota rovnakého množstva bieleho vína, mlieka či pomarančového džúsu.

·         Pivo neobsahuje žiadne tuky ani cholesterol, má vysoký obsah draslíka, horčíka, fosforu, kremíka, prírodných antioxidantov a ďalších stopových prvkov a naopak, relatívne málo sodíka. Chmeľový mok je navyše zdrojom vitamínov, prevažne skupiny B – obsahuje niacín, kyselinu pantoténovú, pyridoxín, riboflavín, kyselinu listovú a menšie množstvo tiamínu a biotínu.

·         Umiernená konzumácia piva dokáže poskytnúť ochranu pred srdcovo-cievnymi chorobami, vysokým krvným tlakom, ba dokonca pred infarktom, mŕtvicou či demenciou.  U ľudí, ktorí konzumujú pivo s mierou, sa pozorovala vyššia hustota kostí, ktorá je významná z hľadiska prevencie osteoporózy. Pivo stimuluje činnosť orgánov tráviacej sústavy, vylučovanie tráviacich štiav, a tým podporuje tráviace procesy. Obsah kremíka v pive sa zase dáva do súvisu s jeho ochrannými účinkami proti Alzheimerovej chorobe.

Zobraziť celú aktualitu
Júlové vyčíňanie počasia: 1600 škôd za takmer 1,8 milióna eurpasik
Júlové vyčíňanie počasia: 1600 škôd za takmer 1,8 milióna eur
 • Takmer 80 percent evidovaných škôd po júlových búrkach je na súkromnom majetku klientov.
 • Allianz – SP eviduje najvyššiu škodu v hodnote 282-tisíc eur.
 • Nahlásené škody vybavuje Allianz – SP už do 24 hodín.

Poškodené strešné krytiny a prístrešky, rozbité okná a sklá, vozidlá poškodené krupobitím aj zničená úroda. Takúto spúšť zanechalo niekoľko silných vĺn dažďov, spojených s bleskami a krupobitím, ktoré sa v júli prehnali Slovenskom a na majetku klientov Allianz – Slovenskej poisťovne zanechali škody za takmer 1,8 milióna eur. „Klienti nám len za júl nahlásili viac ako 1 600 poistných udalostí spôsobených dažďom, krupobitím, víchricou či povodňami. Najviac škôd evidujeme z okresov Nové Zámky, Komárno, Malacky, Trnava, Michalovce, Prešov a Trebišov,“ bilancuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

 

Najviac škôd na súkromnom majetku

Najviac škôd, až 1268, eviduje poisťovňa z poistenia privátneho majetku klientov, kde živel ničil domy, byty, prístrešky a autá poistencov. Najvyššie škody zas Allianz – SP eviduje z poistenia podnikateľských subjektov. „Najvyššiu škodu, ktorú riešime je v celkovej výške 282-tisíc eur. Hlásenia od klientov neustále pribúdajú, takže celková výška škôd po búrkach bude určite vyššia,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec.

 

Škodu nahláste čo najskôr

Ak vám živel poškodí majetok, nahláste poisťovni škodu čo najskôr. Najjednoduchšie, najrýchlejšie a najkomfortnejšie je nahlásiť škodu online cez svoj mobil, tablet či počítač, prostredníctvom webstránky poisťovne https://online.allianzsp.sk/hlasenia-poistnych-udalosti/. „Odporúčame si škodu aj nafotiť, napríklad na mobilný telefón. Vlastná fotodokumentácia sa pri riešení poistnej udalosti vždy zíde,“ radí M. Rajec. „V súčasnosti prichádza do poisťovne takmer štvrtina hlásení o škodách práve v online forme. Takto nahlásenú škodu dokážeme pri dodaní všetkých potrebných dokladov vybaviť už do 24 hodín,“ dopĺňa M. Rajec.

 

Zobraziť celú aktualitu
Máte chuť na čokoládu? Vášmu telu len chýba magnéziumpasik
Máte chuť na čokoládu? Vášmu telu len chýba magnézium

Všetci to poznáme – zrazu máme na niečo chuť alebo sme v strese či zhone a siahneme najčastejšie po čokoláde. Je to ‚liek‘ na všetko – najčastejšie však na nedostatky v našom stravovaní. Naše telo nám však tým len chce niečo povedať, a nie vždy to musí byť chuť na sladké. Stačí doplniť pohyb alebo magnézium.

Niektorí odborníci na výživu tvrdia, že ľudia, ktorí konzumujú čokoládu, aby sa upokojili, po nej podvedome siahajú preto, že obsahuje magnézium. Upokojujúci účinok teda v skutočnosti nespôsobuje cukor ani tuk. Samozrejme bolo by jednoduché to takto zhrnúť, pretože magnézium je aj v orieškoch či v iných rýchlych a zdravších snackoch, no s čokoládou a jej chuťou sa nám spájajú veľmi pozitívne asociácie - a preto siahame najčastejšie po nej. Ukazuje sa však, že tí, čo zvýšia príjem horčíka, potom strácajú aj chuť na čokoládu, respektíve konzumujú ju oveľa menej.

 

Existuje však aj druhá možnosť, ako sa zbaviť prílišnej chuti na čokoládu. Vedci z Exeterskej univerzity  sledovali skupinu 78 pravidelných konzumentov čokoládya zistili, že ak si pred prácou alebo inou stresovou aktivitou dali rozcvičku alebo krátku prechádzku, v ten deň, aj pri stresových situáciách, zjedli o polovicu menej čokolády ako tí, ktorý nemali žiaden pohyb. Nemali potrebu ju až toľko jesť. Niekedy preto stačí len vstať od stola a trocha sa prejsť.

 

Pohyb je pre naše telo veľmi dôležitý, prispieva k zlepšeniu nálady, dodáva energiu a pomáha pri liečbe závislostí a depresií. Úplne rovnako ako spomínané magnézium, ktorého nedostatokmôže spôsobovať zdravotné problémy - s koncentráciou, búšenie srdca, vysoký tlak, poruchy zažívacieho traktu, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, poruchy spánku a svalové kŕče či riedke kosti. Podieľa sa totiž až na tristo biologických procesoch v tele.

 

Prijaté magnézium však ešte neznamená vstrebané magnézium. Pre jeho efektívne vstrebávanie je nevyhnutný práve vápnik, a to v optimálnom pomere 1:3.Telo si však oba tieto minerály nedokáže samo „vyrobiť“, preto je nevyhnuté ich telu dodávať. Najefektívnejším spôsobom ako ich telu dodať, je pitie vody, keďže z vody sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. A preto radšej ako po tabuľke (a nie jednej) horkej čokolády, siahnite po pohári magnéziovej vody s týmto pomerom, na Slovensku je to Gemerka. “Magnézium je pre naše telo životne dôležité,” potvrdzuje aj odborník Pavel Blažíček.

Zobraziť celú aktualitu
Petrohradský balet predstaví klasickú verziu Labutieho jazerapasik
Petrohradský balet predstaví klasickú verziu Labutieho jazera

Do slovenských miest zavíta slávny St. Petersburg Theatre Russian Ballet, ktorý v roku 1990 založili sólisti legendárneho Mariinského divadla a uvedie najslávnejší balet Piotra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero.

Počas 27 rokov si tento baletný súbor našiel svoje stále miesto nielen na náročnej domácej pôde, kde vystupuje vo viacerých petrohradských divadlách (jedno z nich sídli aj v legendárnej Ermitáži - jednom z najvýznamnejších a najväčších svetových umelecko-historických múzeí), ale aj na turné po celom svete. Len v priebehu posledných dvoch rokov sa skvelí ruskí baletní umelci predstavili divákom v Chile, Izraeli, Číne, Taliansku, Španielsku, Poľsku, Portugalsku, Švédsku, Nórsku, Estónsku a ďalších krajinách. Pred príchodom na Slovensko bude vystupovať v Argentíne, Estónsku a Česku a ešte v tomto roku sa predstavia aj v Maďarsku a Nórsku.

 

Na Slovensko sa vracajú po tretí raz. V rokoch 2014 a 2016 sa predstavili s titulmi Luskáčik a Spiaca krásavica a aplaudovali im nadšení diváci v Košiciach, Poprade, Lučenci, Michalovciach a Nových Zámkoch. Tentoraz sa premiérovo predstavia s najslávnejším baletom geniálneho Piotra Iľjiča Čajkovského LABUTIE JAZERO, ktoré malo svoju premiéru pred 140 rokmi. St. Petersburg Theatre Russian Ballet ho uvedie v najslávnejšej a na celom svete dodnes uvádzanej verzii, ktorú pre petrohradské Mariinské divadlo v roku 1895 pripravil najslávnejší baletný majster a choreograf Marius Petipa spoločne s Levom Ivanovom. Pre nové a nové generácia tak uchováva tie najlepšie tradície klasického ruského baletu. 

 

Jedinečnú príležitosť vidieť majstrovstvo 45 členného súboru budú mať diváci v Piešťanoch (5.10.), Bratislave (7.10., 2 vystúpenia), Žilina (8.10), Nitra (16.10.), Košice (22.10., 2 vystúpenia), Snina (23.10.), Michalovce (25.10.), Martin (25.10.) a ďalších.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio