Výbavička pre bábätko
Autor: Katka M.
Výbavička pre bábätko

 

Skôr ako si domov z pôrodnice prinesiete maličký uzlíček, je potrebné mu prichystať zopár vecí, aby sa mal ako v bavlnke. Spolu s veľkou dávkou lásky vám pomôžu vstúpiť do novej kapitoly svojho života a uľahčia život s bábätkom. 


 

Najväčšou položkou pri príprave na príchod nového človiečika je kúpa kočíka, autosedačky a prichystanie detskej izbičky alebo kútika, kde bude bábätko v prvých mesiacoch spinkať a tráviť čas (postieľka s matracom, komoda na prebaľovanie a uloženie vecí, kolíska, hojdačka a podobne).

 

Okrem toho budete potrebovať:


Oblečenie pre novorodenca

Netreba kupovať a chystať veľa oblečenia v prvých veľkostiach. Veľa z toho určite dostanete ako  darčeky od príbuzných a známych, preto stačí mať prichystaných len zopár vecí. Najmä prvorodičky sú v tomto neskúsené a majú pripravených veľa vecí, ktorým v obchode neodolali. Bábo ich pritom ani nevyužije, pretože z nich rýchlo vyrastie. Do pôrodnice je potrebné si priniesť oblečenie, v ktorom drobčeka odnesiete, doma treba mať zopár pyžamiek, dupačiek, nejaké body, čapičky a podobne. Treba myslieť hlavne na kvalitné prírodné materiály(bavlna, bambus) a praktické druhy oblečenia, aby sa dobre obliekalo a bolo pre dieťatko pohodlné. Postupne si výbavičku môžete dopĺňať podľa toho, ako bude bábätko rásť a tiež podľa ročného obdobia. Veľa mamičiek ušetrí tak, že si oblečenie kupuje z bazárov alebo požičia od iných mamičiek.

 

Hygienické potreby

Nutnosťou je vanička, v ktorej sa bábätko bude kúpať. Praktická je taká, kde je bábo v polosede a s praktickým teplomerom. V prvých mesiacoch vám na umývanie postačí len voda. Vhodný je tiež olejček, ktorým pokožku dieťatka po kúpeli ošetríte. Bábätká majú radi dotyky a táto činnosť môže byť súčasťou predspánkového rituálu. Vhodné je mať v kozmetickej výbavičke masť proti zapareninám, vlhčené obrúsky na utieranie zadočka, počas zimy je nevyhnutnosťou masť pred nepriaznivým počasím, ktorou jemnú pokožku dieťatka pred pobytom vonku ochránite.

 

Plienky

Sú jednou z hlavných súčastí výbavičky pre bábätko. Tu je na výber mamičiek, či si zvolia používanie jednorazových plienok alebo látkových. Výhodou jednorazových plienok je jednoduché a nenáročné používanie, nevýhodou určite finančná a ekologická záťaž. Alternatívou sú látkové plienky. Sú ekologickejšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie. Nevýhodou je náročnejšiúdržba (pranie, žehlenie) a prvotná finančná investícia. „Oproti minulosti sú látkové plienky vďaka zmodernizovanej technológii výroby jednoduchšie na používanie. A pri menších deťoch dokonca zabezpečujú odporúčané široké balenie pre správny vývoj kĺbov. My máme v ponuke prémiové bavlnené plienky s bezkonkurenčnou gramážou (145 g/m2), ktoré sú príjemné na dotyk, sú savé, mäkké a tvarovo stále. Vybrať si môžete klasické biele alebo s potlačou obľúbených hrdinov,“ vymenúva Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.

 

A napokon sú tu veci, ktoré nie sú potrebné, ale môžu sa zísť – napríklad monitor dychu, odsávačka mlieka, ohrievačka fliaš, šatka či nosič pre bábätko, kolotoč nad postieľku, podložka na hranie, zavinovačka a podobne.

 

Zdroj foto:  Matějovský

 

Inšpirácia - Matějovský Inšpirácia - Matějovský Inšpirácia - Matějovský
Kategória: Novinky