Povolené perineum: Unikať nemusí len moč, ale aj prdy či stolica
Štvrtok, 27. júl 2023
Povolené perineum: Unikať nemusí len moč, ale aj prdy či stolica

Povolené panvové dno neznamená len občasné cvrknutie si. Môže mať oveľa závažnejšie dôsledky ako inkontinenciu moču. Aké sú príznaky?

Panvové dno či perineum tvorí súbor svalov, tkanív a väzov v oblasti malej panvy, ktoré držia v správnej polohe najmä močový mechúr, maternicu a tiež konečník. Táto „hojdacia sieť“ natiahnutá medzi kostrčou a ohanbím zohráva významnú úlohu aj pri močení a vyprázdňovaní.


Mnohé z našich návykov však prispievajú k oslabeniu perinea. Ide napríklad o športy ako beh, skákanie na trampolíne či cez švihadlo, zumba a ďalšie. Obzvlášť zlé pre túto skupinu svalov je, ak musia odolávať opakovaným nárazom. Tiež zadržiavanie moču a málo časté chodenie na toaletu znamená, že sa zvyšuje hmotnosť, ktorú musí perineum niesť celý deň, pretože močový mechúr či konečník sú plné. Ani nosenie vysokých opätkov nerobí panvovému dnu dobre pre neprirodzené držanie tela, ktoré musíte automaticky zaujať, pretože perineum je natiahnuté na maximum. Toto všetko ho postupne poškodzuje. Nehovoriac o tehotenstve, počas ktorého je panvové dno permanentne zaťažované celé mesiace a naťahuje sa ako gumička.

 

Nejde len o cvrknutie

Uvoľnené panvové dno je problém, ktorý treba čo najskôr riešiť a liečiť. Existuje totiž riziko genitálneho prolapsu, čiže zostupu jedného alebo viacerých orgánov nachádzajúcich sa v panvovej dutine cez vaginálny kanál. Ide najmä o maternicu, močový mechúr a konečník, ktoré v takomto prípade môžu spôsobiť silné bolesti, ťažkosti s močením, poruchy trávenia... Spoznajte 6 príznakov, ktoré signalizujú, že panvové dno treba riešiť buď cvikmi, najlepšie pod odborným vedením fyzioterapeutky, vaginálnym pesarom alebo chirurgicky.

 

1. Máte úniky moču

Keď kašlete, smejete sa, nesiete ťažký predmet, kýchate, meníte polohu v posteli alebo na pohovke a unikne vám pár kvapiek moču. Lekári hovoria o stresovej inkontinencii moču. Jej hlavnou príčinou je uvoľnenie hrádze a rehabilitácia hrádze je odporúčaná liečba prvej línie.

 

2. Stále sa vám chce cikať

Veľmi často vám treba ísť neodkladne na toaletu a vždy, keď niekam prídete, ako prvé hľadáte najbližší záchod. Niekedy sa aj v noci zobudíte na cikanie. Ide o urgentnú inkontinenciu moču a aj tu je príčinou číslo jedna uvoľnené perineum.

 

3. Máte zápchu

V procese vyprázdňovania hrá rolu aj perineum. Pri jeho nedostatočnom napnutí sa môže objaviť zápcha a musíte abnormálne silno tlačiť, alebo naopak, análna inkontinencia, kedy máte problém stolicu zadržať.

 

4. Samovoľný únik plynov

Lekári hovoria o inkontinencii čriev, kedy jednoducho povedané, nemôžete zadržať prdy... Tento problém tiež čiastočne súvisí so slabosťou hrádze, môže ísť aj o problém análneho zvierača alebo črevná nedostatočnosť.

 

5. Neláka vás sex

Už nemáte príjemné pocity pri pohlavnom styku? Môže ísť o perineálny problém. Panvové dno zohráva úlohu pri sexuálnom potešení, najmä preto, že sťahuje vonkajšiu tretinu vagíny. Abnormálne uvoľnené perineum môže tiež spôsobiť vaginálne prdenie či nedostatok vaginálnej lubrikácie.

 

6. Máte bolesti v podbrušku

 

Máte bolesti v podbruší, najmä keď stojíte alebo na konci dňa? Cítite akoby ste mali nejakú "hrudku" v oblasti vagíny? Pozor, toto už môžu byť prvé príznaky prolapsu. Rýchlo sa objednajte ku gynekológovi.

Kategória: Rady redakcie