Čím starší, tým lepší. Možno aj vy máte doma pamätný mobil!
Autor: Michala P.
Pondelok, 09. apríl 2018
Čím starší, tým lepší. Možno aj vy máte doma pamätný mobil!

 

Mobilné telefóny sú každodennou súčasťou našich životov a bez svojho milovaného zariadenia sa cítime ako bez ruky. Dôsledkom nových trendov a technického pokroku však meníme zariadenia častejšie než tomu bolo v minulosti. Možno sa aj u vás doma nájdu staré exempláre, ktoré ešte majú svetu čo ponúknuť. 


 

Na Slovensku by sme len ťažko hľadali domácnosť, v ktorej by sa nepovaľovali staré či nepotrebné mobily. Problémom je, že na ne ľudia väčšinou zabudnú, a preto sa v domácnosti hromadia. Pri veľkých upratovaniach väčšinou skončia v koši, kam nepatria, pretože mobilný telefón je kategorizovaný ako nebezpečný odpad a je nevyhnutné ho recyklovať špeciálnym spôsobom.

 

Zahodený mobilný telefón  dokáže kontaminovať pôdu aj pitnú vodu

Mobilný telefón sa na obyčajnej skládke pochopiteľne nerozloží. Práve naopak. Začnú sa z neho uvoľňovať látky ako arzén či olovo. Tie vplyvom vonkajšieho prostredia na skládke zamoria pôdu a otrávia zvieratá, ktoré sa na skládku chodia dokrmovať. Pritom len jeden mobilný telefón stačí na zamorenie až 132 000 litrov pitnej vody. Mobilné telefóny sa skladajú z množstva drahých kovov, ako je zlato, striebro a platina. Tie sa odstránia a použijú ďalej, napríklad aj v šperkárskom priemysle.

 

Máte doma starý mobilný telefón? Môže sa stať exponátom v múzeu

Orange patrí k operátorom, ktorí pravidelne zbierajú nepotrebné mobilné telefóny. V aktuálnej zbierke sa rozhodol vstúpiť do premiérovej spolupráce s Múzeom Mobilov v Dobšinej. Aj váš telefón má tak jedinečnú šancu obohatiť unikátnu expozíciu, o ktorej písali aj v New York Times. Štefan Polgári, kurátor múzea, z Orange zbierky zachránil výnimočné modely, ktoré mu v múzeu chýbajú a na oplátku odovzdá na recykláciu vyše 2000 poškodených či inak znehodnotených mobilov zo svojho archívu.

 

Ak telefón odovzdáte, prispejete Lige proti rakovine

Za každý odovzdaný kus navyše Orange prispeje sumou 0,50 eur neziskovej organizácii, tentokrát Lige proti rakovine. Každým starým telefónom tak pomáhate trikrát – životnému prostrediu, kultúrnemu dedičstvu a tiež dobrej veci. Zároveň ste zaradení do žrebovania o Samsung Galaxy A5 black.Okrem dobrého pocitu môže byť vašou odmenou aj nový smartfón. Viac informácií nájdete na webovej stránke Orangeu v časti Spoločenská zodpovednosť.

Kategória: Rady redakcie