Päť tipov ako začať žiť zeleno
Päť tipov ako začať žiť zeleno

Viete, že je to už viac ako mesiac, čo ľudstvo žije na ekologický dlh? Vyčerpalo totiž ročné zásoby planéty Zem. To znamená, že už niekoľko týždňov spotrebúvame viac prírodných zdrojov, ako zvládne Zem za jeden rok obnoviť. Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby ste žili zelenšie a Zem aspoň trochu odľahčili.


 

Kozmetika

Prírode a aj samým sebe môžete pomôcť používaním prírodnej kozmetiky. Tá je navyše šetrnejšia k alergikom a k ľuďom s citlivou pokožkou. Prekvapivo sa jej však vysoké percento ľudí stále vyhýba, za čo pravdepodobne môže všeobecne známe tvrdenie, že všetko s nálepkou eco-friendly alebo bio je trikrát drahšie. To však nemusí byť nevyhnutne pravda. Ku kozmetickým rituálom totiž môžete využiť aj to, čo vám ponúka chladnička či špajza.

Na pokožku miesto hydratačných krémov používajte napríklad kokosový olejktorý ocenia aj tí z vás, čo nemajú príliš problematickú pleť. Dá sa ním totiž aj úspešne nahradiť čistiace a odličovacie mlieko.

Čo sa týka vlasov, vyskúšajte ženami aj muži ospevovanú no poo metódu, ktorá vychádza z úplnej minimalizácie všetkých chemických zásahov do vlasov. To znamená žiadne chemické farbenie, žiadny šampón, žiadny kondicionér, laky na vlasy, a pod. Namiesto šampónu však vyskúšajte napríklad marocký íl, ražnú múku či vajcia a namiesto kondicionéru jablčný ocot. O kvalitu vlasov sa nebojte. Naopak, po niekoľkých mesiacoch po no poo metóde sa začne zlepšovať.

 

Recyklácia

Hoci by recyklácia mala byť dnes už úplná samozrejmosť, boli by ste prekvapení, koľko domácností ju stále nepraktizuje. Z prieskumov vychádza, že v súčasnosti triedi odpad v susednom Česku 72 % percent obyvateľov, napriek tomu, že priemerná vzdialenosť k najbližšiemu kontajneru na triedený odpad je 97 metrov.  Ako je to u vás? Začať recyklovať môže uľahčiť kúpa špeciálneho odpadkového koša, ktorý obsahuje štyri priehradky – na papier, plasty, sklo a na bioodpad.

 

Nábytok

Eco-friendly možno mať aj nábytok a ďalšie vybavenie domácnosti. Stačí dať prednosť prírodným materiálom. Základom by malo byť drevo. Hitom je napríklad nábytok z paliet alebo debničiek na ovocie, v poslednom čase slávi úspech aj kartónový nábytok. Nábytok je vyrobený z päť až sedem vrstvovej vlnitej lepenky, je pevný a pritom ľahký a ľahko prenosný. Čo sa týka podlahových krytín, vyberajte linoleum, nie PVC.

 

Šetrná domácnosť

Ďalší krok na ochranu prírody je šetrnosť pri prevádzke domácnosti. Pokiaľ chcete myslieť vo veľkom, odporúčame začať od základov, teda izolácie. Tá je základom všetkého, pretože z najväčšej časti sa na produkcii skleníkových plynov podieľa spotreba energie na kúrenie. Efektívne je vymaľovať priestory na bielo, pretože svetlé odtiene odrážajú oveľa viac svetla a vhodné je tiež používať LED svietidlá. Tie majú niekoľkoročnú životnosť a úsporu elektrickej energie až o 50 %. Ak zariaďujete domácnosť a vyberáte nové spotrebiče, investujte do takých, ktoré patria do energetickej triedy A+ alebo A++.

 

Cestovanie

Šetriť prírodu môžete aj pri ďalšej každodennej činnosti, akou je napríklad dochádzanie do práce. Využívajte častejšie prostriedky mestskej hromadnej dopravy, bicykel či kolobežku. Urobíte niečo pre svoje zdravie a v prípade dochádzania MHD, ušetríte aj čas. V autobuse či električke totiž môžete vybaviť korešpondenciu alebo relaxovať a čas, ktorý vám zaberie cesta do práce, môžete využiť napríklad čítaním.

Kategória: Rady redakcie