Problém zvaný inkontinencia
Autor: Natália
Problém zvaný inkontinencia

Odborný názov, ktorý v sebe nesie známu diagnózu. Inkontinencia, ktorú poznáme skôr pod ľudovým názvom „únik moču“. Nemilá diagnóza, ktorá znižuje kvalitu života. Trpia ňou staršie ženy, ale postihuje aj mladšie ročníky a dokonca aj mužov. Bez ohľadu na vek a  momentálny zdravotný stav by ste o inkontinencii mali vedieť čo najviac, aby vás nečakane neprekvapila.


Má viacero podôb

Inkontinencia, známa ako nechcený a nekontrolovaný únik moču, je spôsobená stratou schopnosti zadržiavať moč vlastnou vôľou. Môže mať viacero podôb. Najčastejšie sa v klinickej praxi vyskytujú stresové či urgentné typy inkontinencie. Pri stresovej inkontinencii dochádza k nechcenému unikaniu moču z dolných močových ciest pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku napríklad pri kýchaní, kašľaní, smiechu, pri prudšom pohybe, behu alebo dvíhaní bremien. Stresová inkontinencia si zaslúži zvláštnu pozornosť, preto by sa nemala podceňovať. Trpia ňou najmä mladé ženy, u ktorých ju môže odštartovať napríklad pôrod alebo niektoré chirurgické zákroky.Oveľa závažnejšie sú však metabolické zmeny v dôsledku nedostatku estrogénov. Ženy po menopauze sú náchylnejšie k vzniku osteoporózy (rednutie kostí), kardiovaskulárnym a neurologickým chorobám. Na Slovensku je postihnutých ľahšou či ťažšou formou inkontinencie vyše 20% populácie,“ hovorí MUDr. Miroslav Smolík z gynekologickej ambulancie Polikliniky Ružinov v Bratislave.Až 60 % žien postihuje tento problém, ktorý je viazaný na rad bežných situácií, ktorými sú obdobie po pôrode, prebiehajúci alebo prekonaný zápal močových ciest, častý dráždivý kašeľ pri viróze či chrípkovom ochorení.

 

Urgentná inkontinencia moču je spojená s náhlym, vôľou neovládateľným intenzívnym pocitom nutkania na močenie spojeným s následným únikom moču. V porovnaní so stresovou inkontinenciou moču je uzatvárací mechanizmus neporušený a problém tkvie skôr v svalovine močového mechúra, preto sa tento typ inkontinencie označuje aj ako aktívna inkontinencia moču. Týmto problémom trpia predovšetkým starší ľudia.

 

Ako sú príznaky?

Prvým príznakom býva mimovoľný únik moču. Vtedy sa netreba problému zľaknúť a uzavrieť sa do seba. Práve naopak, musíte vedieť ako s inkontinenciou správne zatočiť, aby vám neznižovala kvalitu vášho života. Ďalším príznakom je frekvencia močenia, ktorá ak prevýši hranicu šesťkrát denne a vždy vylúčite iba malé množstvo moču, nie je normálna. Zdravý človek vylúči počas jedného dňa cca 350 ml (1 a pol pohára) moču. Problém môže signalizovať aj noktúria – časté nočné močenie, ktoré presahuje frekvenciu viac ako jedna návšteva toalety za noc. 

 

Nehanbite sa a hľadajte riešenie!

Včasné odborné vyšetrenie pomôže podchytiť problém v správny čas. Lekár stanoví diagnózu, či sa naozaj jedná o mimovoľný únik moču a následne odporučí vhodný druh liečby. Svoj zdravotný stav viete zlepšiť najmä zmenou životosprávy. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, znížte svoju hmotnosť, vynechajte ťažkú fyzickú prácu. Pravidelne chodievajte na toaletu, naučte sa správnemu spôsobu močenia, trénujte močový mechúr a získajte tak návyky zdravého mechúra. Pred námahou vynechajte pitie väčšieho množstva tekutín. „Dôležitým faktorom je aj pravidelná stolica, obmedzenie konzumácie alkoholu či kávy, redukcia hmotnosti v prípade nadváhy. Rizikovým faktorom je aj fajčenie,“ hovorí MUDr. Smolík. Pomôcť môžu aj známe Kegelove cviky, ktorými dokážete zaistiť vašim svalom potrebnú pružnosť. Cvičenie je veľmi jednoduché. Ide o vťahovanie svalov v intímnej oblasti dovnútra. Cvičiť môžete v rôznych polohách – v sede, v stoji či pri čakaní na autobus. Cvik je potrebné opakovať 20-krát 4x denne. Nebojte sa, toto cvičenie nik nezbadá. Vyskúšať môžete aj overený Pilates. Výsledky však nečakajte po týždni, všetko potrebuje svoj čas. Cvičiť môžete aj preventívne, ešte skôr, ako si vás inkontinencia nájde. Pre lepší komfort môžete použiť inkontinenčné vložky, avšak tie váš problém nevyriešia. Vložky a ich neustále nosenie vás obmedzuje v pohybe a necítite sa prirodzene. Preto nepodceňujte akékoľvek prvé signály a riešte ich včas.

 

Pomoc z prírody

Pocit sebaistoty je na nezaplatenie. Nemať pod kontrolou svoj únik moču môže viesť k spoločenskej izolácii. Preto sa nehanbite a riešte svoj problém. Najsilnejšou zbraňou v boji proti močovej inkontinencii je účinná látka s názvom Cucurbita Pepo. Ide o vysoko koncentrovaný extrakt zo semien tekvice obyčajnej, ktorý nájdete v nehormonálnej tabletke INCOVENAL comfort s CEL complexom od tradičného slovenského výrobcu VULM. Nepoťahované, ľahko rozpustné tablety, ktoré neobsahujú lepok ani laktózu, sa užívajú dvakrát denne pri mesačnej liečbe. Práve jeho zloženie prispieva k posilneniu svalov panvového dna. Určite nezabúdajte na cvičenie, ktoré je dôležitou súčasťou terapie. Zmenu pocítite už po prvých týždňoch. Vďaka prípravku INCOVENAL comfort, ktorého pozitívne účinky potvrdil aj nezávislý biomedicínsky výskum vykonaný na Slovensku v roku 2015, si budete môcť opäť kýchnuť bez obáv! Viac na www.incovenal.eu.

 

 

Kategória: Rady redakcie