Ako liečiť a porozumieť bolesti detí
Autor: Filip
 Ako liečiť a porozumieť bolesti detí

S príchodom malého dieťatka na svet zažívame tie najkrajšie okamihy v živote. Rovnako ako pre malé bábätko je aj pre čerstvých rodičov všetko nové a vzrušujúce. Uteká deň za dňom a my sa okrem veľkých radostí stretávame aj so starosťami, ktoré s dieťaťom musíme riešiť. Bolesť je jednou z útrap nášho života, či už je spôsobená úrazom, chorobou, alebo jednoducho dospievaním. Žiadny rodič však nechce vidieť svoje dieťa trpieť, a preto hľadáme cesty, ako ho bolesti účinne a rýchlo zbaviť. Skôr, ako mu podáme utišujúci liek, je však dobré vedieť, na čo vlastne bolesť slúži.


Čo je v skutočnosti bolesť?

V celomtele vášho dieťaťa sú milióny nervových vlákien a niektoré z nich končia v receptoroch bolesti. Tieto nervové vlákna hovoria mozguvášho dieťaťa, čo sa deje v jeho tele. Keď je choré alebo zranené, receptory bolesti prenášajú signály do mozgu. V tej istej chvíli tkanivá okolo postihnutej oblasti produkujú chemické látky nazývané prostaglandíny, ktoré aktivujú nervy a pomáhajú zosilňovať signály bolesti. To všetko preto, aby sa uistili, že mozog počúva.

 

Prečo deti cítia bolesť?

Bolesť je cesta, ktorou telo hovorí, že niektoré miesto potrebuje našu pozornosť. Napríklad keď si vaše dieťa vyvrtne členok, bolesť nám prezradí, že došlo k zraneniu a je potrebné sa mu venovať. Ak by dieťa bolesť necítilo, neboli by sme ani schopní zistiť, že sa zranenie stalo.

 

Prečo niekto cíti viac bolesti než iný?

Niektoré deti (ale aj mnoho dospelých) majú veľmi vysoký prah bolesti, iné zas nízky. Jedným z dôvodov je to, že mozog pracuje na základe asociácií. Ak má vaše dieťa nejakú zvlášť bolestivú skúsenosť z minulosti, mozog si môže prepojiť akúkoľvek budúcu bolesť s touto skúsenosťou. Vo výsledku sa potom človek môže omnoho ťažšie vyrovnávať s akoukoľvek novou bolesťou. Okrem toho prah bolesti ovplyvňujú aj emócie. Keď vaše dieťa trpí depresiou alebo úzkosťou, môže byť prah jeho bolesti veľmi nízky. Silné emócie, ako vzrušenie alebo strach, môžu naopak dočasne docieliť úplnú necitlivosť k bolesti.

Účinné riešenie?

Ak vieme o príčine bolesti, je dôležité nájsť tú najvhodnejšiu cestu, ako ju zmierniť. Nikto z nás predsa nechce vidieť svoje dieťa trpieť. Preto hľadáme to najúčinnejšie a zároveň najšetrnejšie riešenie. Pri výbere buďme obozretní a dbajme na to, aby sme látky s obsahom ibuprofenu podávali deťom s rozvahou a tiež s ohľadom na ich vek. Pri výbere môžete dôverovať osvedčeným značkám, ako je napríklad Nurofen, ktorý ponúka hneď niekoľko variantov pre rôzne vekové skupiny detí.

 

Nurofen pre deti, Nurofen pre deti Jahoda:

pre deti od 3 mesiacov

Rýchle a účinné riešenie na horúčku, bolesť a zápal pre deti už od 3 mesiacov. Začína účinkovať už po 15 minútach a jeho účinok trvá až počas 8 hodín. 2% suspenzie bez cukru s pomarančovou alebo jahodou príchuťou v balení s obsahom 100 mla s dávkovacou trubičkou zabezpečí presné a bezproblémové podanie.Suspenziu s jahodovou príchutí nájdete aj v balení s obsahom 200 ml, ktoré je vhodné pre rodiny s viac ako dvoma deťmi. Obsahuje ibuprofen, dostupné bez lekárskeho predpisu.

Odporúčaná cena: 3,50 Eur.

 

 

Nurofen pre deti 4% pomaranč, Nurofen pre deti 4% jahoda:

pre deti od 6 do 12 rokov

Rýchle a účinné riešenie na horúčku, bolesť a zápal pre deti od 6 do 12 rokov. Začína účinkovať už po 15 minútach a jeho účinok trvá až poča 8 hodín. 4% suspenzie bez cukru s pomarančovou alebo jahodovou príchuťou v balení s obsahom 100 ml. Správne dávkovanie zaručí špeciálna lyžička. Obsahuje ibuprofen, dostupné bez lekárskeho predpisu.

Odporúčaná cena 5,76 Eur.

 

Nurofen pre deti Active:

pre deti od 6 rokov

Samorozpustné tablety, ktoré nadchnú deti, ktoré majú ťažkosti s prehĺtaním tabletiek. Poskytujú rýchlu a účinnú pomoc pri horúčkach a bolesť hlavy, zubov, reumy, bolesti svalov, ale tiež k potlačeniu príznakov chrípky a prechladnutia, ako je bolesť v krku. Vhodné pre deti od 6 rokov. Obsahuje ibuprofen, dostupné bez lekárskeho predpisu.

Odporúčanácena: 3,50 Eur.

 

Lieky na vnútornému užitie. Obsahujú ibuprofen. Pred použitím lieku si starostlivo prečítajte príbalovú informáciu. O prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
 

Nurofen sa používa ako antipyretikum na zníženie horúčky a ako analgetikum na tlmenie miernych až stredne ťažkých bolestí.Ak po podaní ťažkosti pretrvávajú alebo sa v priebehu nasledujúcich troch dní dokonca zhoršujú, je bezpodmienečne potrebné navštíviť lekára.

Kategória: Rady redakcie