Zinok pre zdravie aj krásu
Autor: Katka
Zinok pre zdravie aj krásu

 

Nedostatočná a nevyvážená strava, stresujúci život, tehotenstvo, užívanie liekov aj rôzne ochorenia sa negatívne podpisujú na kvalite vlasov, nechtov aj pokožky. Ako zlepšiť ich vzhľad? Pomôcť vám môže zinok! Jeho zvýšený prísun prinesie organizmu novú energiu.


Zinok je druhým najrozšírenejším a zároveň nenahraditeľným stopovým prvkom (hneď po železe), ktorý potrebuje každá ľudská bunka. Je súčasťou mnohých biologických funkcií, ktoré prebiehajú v organizme. Aktivizuje vyše 100 enzýmov trávenia a metabolizmu, aktivuje vitamín A (bez neho by sa neuvoľnil z pečene), upravuje hladinu inzulínu, reguluje hladinu pH, podporuje imunitný systém, je výbornou prevenciou proti prechladnutiam, urýchľuje liečenie rán, zranení aj jaziev, je dôležitý pre formovanie a zdravý stav kostí, napomáha kožným problémom a ťažkostiam s trávením a pomáha tiež udržiavať zdravé vlasy, nechty a pokožku.

 

Všeobecne platí, že väčšina ľudí prostredníctvom stravy nedokáže prijať zinok v dostatočnom množstve. Nachádza sa napríklad v pšeničných otruboch, prírodnej ryži, slnečnicových či tekvicových semiačkach, maku, mandliach, strukovinách, v červenom mäse, morských živočíchoch (najmä ustrice), ale bohatým zdrojom zinku je aj žĺtok. Preto sa odporúča podporiť jeho množstvo v organizme aj špeciálnymi prípravkami. Aby ste ho prijali v účinnom množstve pre liečbu, uprednostnite lieky (nie doplnky výživy), ktoré obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s nedostatkom zinku v tele.

Kategória: Rady redakcie