Detoxikácia – kľúč k zdraviu, vitalite a kráse
Autor: Michaela
Detoxikácia – kľúč k zdraviu, vitalite a kráse

Zobúdzate sa vyčerpané a bez energie? Trápia Vás problémy s akné, tráviace ťažkosti či bolesti a nedarí sa Vám schudnúť? Možno je čas na detoxikáciu organizmu.  Odporúča sa aj pred sviatkami, počas Adventu,  je tu teda skvelá príležitosť na očistu organizmu!


 

Podľa Kataríny Horákovej ( Detoxikácia organizmu. Zmena života k lepšiemu, Metro Media 2010) , sa do nášho tela dostáva dennodenne množstvo toxínov z jedla, vody či vzduchu. Ak k tomu pripočítame zlú životosprávu, infekcie parazitmi, či pôsobenie životného prostredia, na telo vplýva množstvo negatívnych javov. Ak k tomu ešte pribudne stres, napätie, či nedostatok spánku, ktoré po večeroch zajedáme čokoládou či čipsami , no a  problém s váhou a našim zdravím, môže byť na svete. Hoci je ľudské telo vo svojej podstate dokonalé a vybavené samočistiacimi mechanizmami, tieto však pod vplyvom uponáhľanej doby, v ktorej žijeme, často zlyhávajú. Nestíhajú odstraňovať odpad, ktorý sa ukladá v bunkách a orgánoch. To si postupne odnáša naša imunita a vzniká množstvo zdravotných problémov.

 

Ak sa prejedáme či nesprávne kombinujeme potraviny, môže časť ostať nestrávená  v črevách, kde pokračuje v hnilobnom procese. Vytvárajú sa toxíny – jedovaté látky. Následne sa zase snažíme pribudnuté kilá zhadzovať rýchlymi diétami, ktoré sú väčšinou chudobné na potrebné živiny. Aj keď je niekedy takáto diéta úspešná, po čase sa dostaví nechcený jojo-efekt. Preto radšej, ako do zbytočných diét, by sme mali našu vzácnu energiu venovať správnemu stravovaniu a očiste organizmu – detoxikácii.

 

Vedci prišli na to, že v našich črevách sa nachádzajú viac ako tri kilá (v niektorých prípadoch päť až desať kíl!) usadených zvyškov potravy. Katarína Horáková upozorňuje i na to, že Slovensko sa umiestnilo spolu s Českom, na prvých miestach svetového rebríčka, výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Konkrétne na Slovenku stúpol tento druh rakoviny za desať rokov (v rokoch 1987-1997) o 36% a toto číslo stále rastie. Myslím, že táto štatistika stojí nielen za zamyslenie. Naše telo je to najvzácnejšie čo máme a preto sa oň nestarajme len zvonku, ale aj zvnútra – odtiaľ predsa vychádza naša krása. 

 

Myslím, že pravidelná očista hrubého čreva, je vhodná pre každého, no najmä ak nás trápia chronické zápchy, nadúvanie, hemoroidy, vyčnievajúce bruško, nadváha, únava, bolesti hlavy, či časté prechladnutia. Existujú detoxikačné kúry založené na ovocno-zeleninových šťavách, vode, ryži a pod. Je len na nás, ktorej dáme prednosť. Určite sa všetky chceme ráno budiť plné energie, byť aktívne a zdravé a pravidelné očisty organizmu sú tou správnou cestou.

Postupne prinesieme niekoľko konkrétnych detoxikačných kúr.


Kategória: Zdravie