Nepodceňujte kašeľ!
Autor: INA
Nepodceňujte kašeľ!

Kašeľ je častá choroba, ktorá nás trápi najmä v chrípkovom období . Každý kašeľ si zaslúži našu pozornosť. Kašeľ je obranným reflexom alebo varovným signálom. Vyvoláva ho podráždenie určitých buniek, ktoré sa nachádzajú na sliznici a pokrývajú celé dýchacie cesty. Kašeľ by sme nemali podceňovať, je záťažou pre naše telo a v horšom prípade môže byť príznakom vážneho ochorenia.


 

Kedy kašleme a kedy vyhľadať lekára?

Kašeľ môže vyvolať cigaretový dym, chemické výpary, peľ, choroboplodné zárodky alebo iné cudzie čiastočky. Pri kašli ide buď o obranný reflex alebo o príznak choroby. Kašleme vtedy, keď podráždenie našich dýchacích ciest presiahne bežnú hodnotu. Kašeľ je najčastejším príznakom pri ochorení dýchacích ciest, každý znamená obranu organizmu. Preto je nevyhnutné, aby sa kašeľ začal liečiť. Suchý a dráždivý kašeľ môže mať nežiaduci vplyv aj na priebeh srdcových ochorení ako zlyhávanie srdca, emfyzém pľúc, zlomeniny rebier a podobne. Vlhký kašeľ vzniká, keď sa už hlien v dýchacích cestách pohybuje. V tomto prípade pomôžu kvapky na daný druh kašľa. V súčasnosti možno v lekárňach kúpiť množstvo prípravkov na tlmenie kašľa i uľahčenie vykašliavania.

Vo všeobecnosti platí, že ak váš kašeľ trvá dlhšie ako päť dní, alebo ak má jeho priebeh zhoršujúcu sa tendenciu aj napriek užívaniu liekov, mali by ste vyhľadať lekára.

 

Kedy vyhľadať pomoc lekára?

Ak nás trápia:

  • záchvaty kašľa sprevádzané horúčkou
  • vykašliavanie žlto-zeleného, hnisavého alebo krvavého sekrétu
  • rýchle a ťažké dýchanie
  • bolesti pri dýchaní a kašľaní
  • kašeľ, ktorý sa vyskytuje hlavne v noci medzi druhou a štvrtou hodinou
  • kašeľ, ktorého intenzita sa nezmení počas viac ako piatich dní
  •  

Posilnite obranyschopnosť svojho organizmu

Kašeľ je vo väčšine prípadov prejavom prechladnutia. Kašľu z prechladnutia je však možné predchádzať preventívnymi opatreniami. Preto treba posilniť obranyschopnosť svojho tela. Pri prevencii kašľa a prechladnutia zohráva dôležitú úlohu aj dostatočné zásobovanie organizmu vitamínom C. Najlepším opatrením je prevencia a liečba základného ochorenia. Treba posilniť imunitu, piť veľa tekutín, vyvarovať sa prašnému prostrediu, cigaretám,  pomôže aj zvlhčovanie vzduchu v miestnosti. Veľmi účinné je naparovanie a teplý kúpeľ nôh. Pomáhajú aj rôzne čaje, napríklad prieduškový čaj, čaj proti kašľu alebo teplé mlieko s medom.

 

Zdroje: http://www.zdravie.sk/choroba/20820/kasel

Foto:   shutterstock.com

 

 
Kategória: Zdravie