Zeleninou proti prekyslenému organizmu
Autor: Zoe
Zeleninou proti prekyslenému organizmu

 

 

Množstvo ľudí trápia problémy súvisiace s prekyslením a ani o tom nevedia. Čo je to vlastne prekyslenie, čím sa dá odstrániť a aké zdravotné komplikácie spôsobuje?


 

 

Zvyšuje sa vaša náchylnosť na choroby

Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí sa počas uplynulých sviatkov, resp. počas zimného obdobia napchávali, či napchávajú viac, ako je potrebné. Veď kto by odolal domácemu majonézovému šalátu, koláčom, rezňom, pečenému mäsu, či iným dobrotám ktoré sa počas zimného obdobia bežne pripravujú. Výsledok? Ručička na váhe stúpa, trávenie sa čoraz viac zaťažuje, prekyslenie organizmu narastá a vaša náchylnosť na vírusové ochorenia priamo úmerne k tomu. Ešte sa čudujete, prečo chrípková epidémia nasleduje práve po sviatkoch?

 

Čo znamená prekyslenie organizmu?

Prekyslenie znamená, že ľudské pH dosahuje nízke hodnoty, pod 7,0, pričom práve pH 7,0 je neutrálne. Optimálna hodnota pH by sa mala pohybovať na úrovni 7,4. Ak je náš organizmus prekyslený, hodnota jeho pH je nižšia ako optimum, čo spôsobuje nemalé problémy, napr. cukrovku, únavu, zhoršenie kvality pleti a vlasov, migrény, ekzémy, kvasinkové infekcie, či nadváhu. Prekyslenie organizmu spôsobuje najmä nevhodná strava, najmä priveľa cukru a výrobkov z neho, ako aj bielej múky a výrobkov z nej, teda aj bieleho pečiva. Ako sa ho zbaviť?

 

 

Do boja so zeleninou

Jedným z účinných zbraní v boji proti prekysleniu je napríklad zelenina, ktorá je zásadotvorná. Obsahuje živiny, rastlinné enzýmy, vlákninu a množstvo vody, ktoré dokážu upraviť vnútorné prostredie organizmu a vrátiť tak pH na ideálnu hodnotu. Pomerne často sa viacerí z vás určite pohybujete napríklad po obchodných centrách, kde sa bežne nachádzajú stánky s ponukou čerstvých štiav. Doprajte si pokojne každý deň „zásadotvornú bombu“ – cviklovo-mrkvovú šťavu.

 

Nielen zelenina, ale aj iné druhy stravy

Okrem toho pôsobia zásadotvorne aj paradajky, špenát, šalát, uhorky, kapusta, kaleráb, karfiol, či reďkovka. Osožné sú aj citrusy, jablká, čerešne, či ríbezle, no aj fazuľa, šošovica, mandle, pšeno, pohánka, mliečne výrobky so živými kultúrami, slnečnicové semienka, kokos, kvasnice, ale aj bylinkové čaje, či voda. Vaša zvýšená únava a bolesti hlavy môžu byť teda spôsobené práve nevhodnou stravou a prekyslením. Začnite sa preto stravovať zdravšie, denne si doprajte dostatok zásadotvornej zeleniny a ovocia a uvidíte, že už o pár dní sa budete cítiť omnoho lepšie. A nebudete na to potrebovať ani drahé lieky z lekárne.

Kategória: Zdravie