Singapur - levie mesto
Singapur - levie mesto

Niekoľko miest sveta sa môže popýšiť prívlastkom „mesto budúcnosti“, no azda žiadne iné mesto sa na budúcnosť tak podobá ako práve Singapur. Kto sem vkročí, ten sa ocitne v hustom lese výškových budov siahajúcich k nebesiam a očarí ho architektúra o ktorej si netrúfol dosiaľ ani len snívať. Silvester odznel, ohňostroje sa rozplynuli a svet vkročil do nového roku. Singapur však bude vždy o niekoľko rokov, či desiatok rokov popredu.


 

Ak hovoríme o Singapure, nehovoríme o starom meste, pretože to tu prakticky neexistuje. Samozrejme aj Singapur má svoju starú časť, no slovíčko „staré“ má v meste budúcnosti príchuť dvoch storočí. Príbeh mesta, ktoré patrí k najmodernejším na svete sa začal písať len začiatkom 19.storočia, kedy k jeho brehom priplával britský námorník Sir Raffles. Dnes jeho snehobiela socha zdobí nábrežie rieky Singapur a za ním sa rozkladajú budovy najvyššieho súdu, kultúrneho múzea, starej Radnice, ale nájdeme tu aj kostolík sv.Andreja či koloniálny klenot v podobe Hotela Raffles, kde kedysi dávno vznikol tradičný nápoj sling, ktorý Singapur preslávil.

 

Rieka Singapur sa kľukatí mestom a dnes jej na mnohých výhľad zastreli výhľad mrakodrapy. Tých je tu hneď niekoľko a vyrastajú najmä z moderných štvrtí finančného centra. Stoja vedľa seba, akoby vytvárali sklobetónovú hradbu a často krát ich zdobia záhrady postavené buď priamo na streche alebo len tak na medziposchodí. Vždy keď v Singapure nastane čas obeda, život v meste sa rozprúdi. Vtedy z výškových budov začnú vychádzať muži v oblekoch, ženy v kostýmoch a zaplnia parky, lavičky, nábrežie a okolité reštaurácie. Až po ich odchode mesto opäť utíchne a ožije až s príchodom tmy. Za štýlovým hotelom Fullerton sa rozprestrie nábrežie s panoramatickým pohľadom na celú zátoku rieky.

 

Na opačnej strane zátoky vyrastá super moderný hotel Marina Bay Sands. Stojí tu len niekoľko rokov, ale stal sa symbolom celého Singapuru. Patrí k najluxusnejším hotelom sveta a jeho tri veže, ktoré na vrchole spája obrovitánsky bazén pripomínajú loď s napnutými plachtami. Hotel je tak krásny, že aj milovník histórie uznanlivo pokýva hlavou a povie si, že stojí za to vidieť ho na vlastné oči. O pár krokov vedľa strieka voda z kamenného leva Meriona. Ak je hotel Marina Bay symbolom Singapuru, lev Merion je jeho maskotom. Objavuje sa na všetkých suveníroch, tričkách, kľúčenkách, obrázkoch a neodmysliteľne zrástol s mestom.

 

Podľa legendy tu zazrel kedysi dávno princ leva a odvtedy má Singapur svoje meno. „Singa“ totiž znamená lev a „pur“ predstavuje mesto. Každý kto sa ocitne na nábreží sa sem príde odfotiť. Futuristická architektúra pokračuje aj tu na nábreží a okrem geniálneho hotela tu nájdeme aj koncertnú sálu s divadlom, ktoré pripomínajú durian, typické singapurské ovocie. Len pár krokov odtiaľ sa na vode „vznáša“ futbalové ihrisko a za malým parkom prechádza cesta, ktorou uháňajú monoposty formule 1 počas Veľkej ceny Singapuru.

 

Kto si chce vychutnať pohľad na Singapur z výšky, pre toho mesto ponúka dve možnosti. Prvou je návšteva najväčšieho ruského kolesa sveta, alebo panoramatická vyhliadka zo strechy hotela Marina Bay. Je ťažké si vybrať len jednu a preto mnohí napokon skončia aj tam aj tam. Zo strechy hotela má človek celý downtown, ako prezývajú centrum mesta, priamo na dlani. Za zálivom sa dvíhajú vysoké budovy a všetko je neskutočne moderné. Hovorí sa, že Singapur je najkrajší večer, keď zasvieti a všetky budovy sa rozžiaria. Vtedy sa oplatí nasadnú na drevenú loďku, nechať sa odviezť po rieke a obdivovať z paluby všetky tie svetlá a ligotavé farby. Sem tam sa objaví ohňostroj a človek má odrazu pocit, že sa ocitol na úplne inom svete. Už potom stačí len vysadnúť z loďky neďaleko nábrežia Boat Quay a sadnúť si do jednej z desiatok reštaurácii. Čínska, thajská, ázijská, malajská, ale aj arabská, perzská, indická či európska strava z robí z nábrežie miesto, kde sa stretáva celý svet.

 

FOTO: Tomáš Kubuš

Singapur - centrum je plné mrakodrapov a krášli ho aj lev Merion Singapur - hotel Marina Bay Sands patrí k ikonam mesta Singapur - hotel Marina Bay Sands v svojej plnej kráse Singapur - chrámy a mrakodrapy tu stoja ruka v ruke Singapur - koncertná hala pripomína ovocie duran Singapur - lev Marion patrí k symbolom mesta Sigapur - mrakodrapy k mestu neodmysliteľne patria Singapur - na nábreží stojí socha zakladateľa Rafflesa Singapur - na streche hotela Marina Bay je luxusný bazén Sigapur - nábrežie lemujú mrakodrapy Sigapur - nádherná panoráma mesta z hotela Marina Bay Singapur - srarý hotel Fullerton na brehu rieky Singapur - typické loďky kotvia na brehu rieky Singapur Sigapur - v noci mesto krásne žiari a ani hotel Marina Bay nie je výnimkou Singapur - v noci sa oplatí vyraziť do centra
Kategória: Cestovanie