Intolerancia laktózy ako príčina dojčenskej koliky
Autor: Oxana O.
Intolerancia laktózy ako príčina dojčenskej koliky

 

 

Dojčenská kolika je postrachom každej mamičky. Mnohé kvôli nej prežili bezsenné noci plné vyčerpania a nemilé pocity vlastného zlyhania.


 

 

Dojčenská kolika je nepríjemným a náročným obdobím pre mamičku aj bábätko. Ťažkosti spojené s dojčenskou kolikou postihujú približne 15 až 20 % dojčiat. Čo je prvým indikátorom, že aj vás čakajú náročné týždne? Hovorí pediatrička MUDr. Darina Čiková: „Definícia dojčenskej koliky znie: záchvatovitý plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá viac ako 3 hodiny denne a zjavuje sa viac ako tri dni v týždni počas najmenej  3 týždňov.“

Tento plač je dôsledkom výraznej nepohody dieťatka. Môže byť sprevádzaný aj tým, že si priťahuje nožičky k telu, je červené v tvári, má hnačky, trpí plynatosťou, má stvrdnuté bruško.

 

Prečo vzniká?

Určiť presnú príčinu, prečo sa kolika objavuje, je veľmi náročné. Určenie diagnózy stojí predovšetkým na detailnom a cielenom kladení otázok rodičom, najmä matke, o problémoch a ťažkostiach dieťaťa. Využíva sa aj vyšetrenie ultrazvukom, aby sa vylúčili vnútorné deformácie alebo gastroezofageálny reflux.

Ťažkosti spojené s kolikami môžu súvisieť ako s psycho-sociálnymi faktormi, ako sú napr. napätie medzi matkou a dieťaťom, nezrelosť nervového systému, neschopnosť dieťaťa spracovať vonkajšie podnety, prílišná úzkostlivosť matky, nesprávna technika kŕmenia či popôrodná depresia, tak aj s organickými ochoreniami (napr. napadnutie parazitmi). Tiež môžu súvisieť so stravou matky aj dieťaťa.

 

Môže za to aj mlieko

V mnohých prípadoch je príčinou dojčenskej koliky nezrelosť tráviaceho traktu a intolerancia laktózy. Tá je spôsobená zníženou tvorbou enzýmu laktáza. V tom prípade dochádza k neschopnosti bábätka úplne stráviť materské mlieko či tekutú dojčenskú stravu. Intolerancia laktózy tak spúšťa pod vplyvom existujúcich baktérii v črevách proces kvasenia, čo vedie k produkcii plynov. Tento prebytok kvasenia môže spôsobiť poruchy peristaltických pohybov čreva, čo spôsobuje, že dieťa trpí kŕčmi. MUDr. Darina Čiková vysvetľuje: „Intolerancia laktózy sa prejaví nafukovaním, zväčšením bruška, zhoršeným refluxom s vracaním, redšími stolicami, kolikovými bolesťami bruška. Niektorí jedinci môžu mať len kolikové bolesti brucha“. Dojčenské koliky spôsobené intoleranciou laktózy sú väčšinou prechodné a odznejú, keď má dieťa 4 až 6 mesiacov. Samotná intolerancia laktózy sa však môže znova vyskytnúť neskôr, v období nástupu do školy, či v dospelosti.

 

Neprestávajte dojčiť

Pokiaľ chcete kolike predísť, alebo zmierniť nepohodu dieťatka je dôležité, aby bolo za každých okolností dojčené v správnej polohe, kedy nedochádza k nasávaniu nadbytočného vzduchu, hltavému kŕmeniu a tiež v príjemnom a pokojnom prostredí. Tiež pomôže, ak matky vylúčia zo svojho jedálneho lístka potraviny, ktoré podporujú nafukovanie a môžu koliku vyvolať alebo zhoršiť - napríklad karfiol, brokolicu, ružičkový kel, uhorky, cibuľu, cesnak, papriku, kávu a príliš korenené jedlá. MUDr. Čiková dodáva: Ak je príčinou detskej koliky nedostatočná aktivita enzýmu laktáza, ktorý trávi mliečny cukor, je v lekárňach dostupná laktáza vo forme kvapiek, ktorá pomôže tento problém vyriešiť. Vhodné sú aj masáže bruška v smere hodinových ručičiek a prípravky na odplyňovanie. Aj šetrne zavedená rektálna rúrka môže bábätku uľaviť.“ 

 

Kategória: Zdravie