Vitamín skupiny B pomáha ženám otehotnieť
Autor: Wera W.
Vitamín skupiny B pomáha ženám otehotnieť

Niektoré páry rodinu presne a úspešne plánujú, iným sa podarí počať dieťa šťastnou náhodou. Stále však zostáva veľa žien, ktorým sa nedarí otehotnieť, ako by chceli. S neúspešnými mesiacmi pribúda nervozita. Štúdie dokazujú, že vitamín skupiny B - inozitol môže prispieť k dozrievaniu vajíčok, pravidelnej menštruácii a navodeniu ovulácie. Tieto faktory sú nevyhnutné pre ženy túžiace po dieťatku. Inozitol je vhodný rovnako pre ženy, bez zdravotných problémov ako aj pre ženy, ktorým hormonálne poruchy bránia otehotnieť.


 

Dôvodov neplodnosti ženy či muža je viacero, u žien sa najčastejšie spájajú s hormonálnymi faktormi. Avšak aj u zdravých žien, ktorým sa po pár mesiacoch nedarí otehotnieť, dochádza k zvýšeniu stresu a psychickej nepohody. Tieto faktory negatívne vplývajú na sexualitu. Ženy hľadajú riešenie, ktoré by bolo čo najrýchlejšie. Režimové opatrenia často vnímajú ako pasívne a zdĺhavé. O neplodnosti začíname hovoriť vtedy, keď sa fertilnému páru počas jedného roka nechráneného sexu nepodarí otehotnieť.

 

Prístup k plánovaniu dieťaťa

·         Zdravá žena vo fertilnom veku vysadí antikoncepciu a rozhodne sa plánovať rodinu. Po gynekologickom vyšetrení je zo zdravotného hľadiska v poriadku. Žiadna príčina, prečo by mohla mať problém s otehotnením, nie je.

·         Všetko má svoj čas a po prvom mesiaci môže byť test negatívny.

·         Pokiaľ však po druhom mesiaci žena dostane menštruáciu, prichádza sklamanie.

·         Pár začína byť v strese.  Splodiť dieťa už prestáva byť „zábavné“.

·         Žena opätovne navštívi gynekológa, kedy sa opäť potvrdí, že je všetko v poriadku.

·         Sú dve možnosti:

-   ak má menej ako 35 rokov, stane sa z nej “snažilka”. Nastáva obdobie stresu, neustáleho snaženia sa, kupovania ovulačných a tehotenských testov. V konečnom dôsledku je tu nervozita, ktorá ešte viac blokuje tehotenstvo. Ak trvá  toto obdobie snaženia sa jeden rok, oficiálne ho nazývame neplodnosťou.

-   ak má žena viac ako 35 rokov, väčšinou ju odporučia do centra asistovanej reprodukcie, kde sa začína kolotoč vyšetrení a zákrokov. Ale ani tu jej nikto nezaručí, že bude mamička.

 

Inozitol pre všetky ženy

Vedecké štúdie dokazujú, že problém s otehotnením môže byť spôsobený nedostatkom alebo zvýšenou potrebou vitamínu zo skupiny B komplexu - inozitolu. Ak žena doplní inozitol do organizmu hneď na začiatku, môže sa vyhnúť všetkým zbytočným stresom a neúspešnému snaženiu sa. Inozitol sa vyskytuje v niektorých potravinách ako sú pomaranče, fazuľa, melóny cantaloupe. Aby človek doplnil do organizmu optimálnu dennú dávku, musel by ich však zjesť pomerne veľké množstvo.

„To, že na Slovensku už tiež máme výživový doplnok s obsahom inozitolu a kyseliny listovej, je nádejou pre veľa žien túžiacich otehotnieť. Zároveň je to nástroj aj pre nás lekárov, ako im k tomuto snu dopomôcť,“ uzatvára MUDr. Michaela Grossová, PhD.

 

Inozitol pomáha aj pri syndróme polycystických ovárií (PCOS)?

Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je ochorenie, ktoré môže byť príčinou ženskej neplodnosti. Výskyt tohto syndrómu je pomerne vysoký, postihuje 5 až 10 % žien. K jeho hlavným príznakom patria nepravidelnosti menštruačného cyklu, poruchy ovulácie a zvýšená koncentrácia mužského hormónu - testosterónu. Môže sa prejavovať aj zvýšeným ochlpením alebo akné. Ženy so syndrómom PCOS trpia často aj inzulínovou rezistenciou, ktorá v budúcnosti môže viesť k vzniku cukrovky alebo srdcovo-cievnych ochorení.

 

Existuje účínná liečba PCOS?

“Na syndróm polycystických ovárií zatial? neexistuje účinná liečba. Liečia sa iba jeho symptómy, ako napríklad obezita, akné, hirzutizmus alebo nadmerné ochlpenie, alopécia - plešatosť, vysoká hladina tri-glyceridov, hyperinzulinémia, diabetes mellitus 2. typu, oligoovulácia/anovulácia. Tieto symptómy sa v gynekologickej praxi často riešia kombinovanou hormonálnou antikoncepciou, čo však PCOS nelieči,” hovorí MUDr. Michaela Grossová, PhD.

 

Inozitol ako nádej aj pre ženy s PCOS

Nádejou sú štúdie z Talianska, ktoré potvrdzujú významný pozitívny vplyv na otehotnenie a celkové zmiernenie symptómov PCOS. Ženy v rámci týchto štúdií užívali výživový doplnok s obsahom inozitolu a kyseliny listovej. „Vo svojej lekárskej praxi sa tiež stretávam so ženami, ktorým inozitol zmenil život. Boli to moje dlhoročné pacientky, ktoré sa tiež liečili na neplodnosť spôsobenú PCOS. Mnohé z nich sa o materstvo pokúšali viacnásobne aj v centre asistovanej reprodukcie. U niektorých žien som už po prvom mesiaci užívania výživového doplnku s obsahom inozitolu a kyseliny listovej pozorovala navodenie ovulácie. Ďalšie mesiace potvrdili nástup pravidelného menštruačného cyklu. Môžem hrdo vyhlásiť, že prvé pacientky, ktoré pridali k liečbe výživový doplnok s obsahom inozitolu a kyseliny listovej, sú už dnes mamičkami,“ hovorí  MUDr. Michaela Grossová, PhD., vedúca lekárka pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť.

 

Zdroj: dreamstimefree; archív 

Kategória: Zdravie