Alkohol, zvyšuje riziko rakoviny prsníka
Autor: Vivien
Alkohol, zvyšuje riziko rakoviny prsníka

Dnes neraz počujeme, že alkohol je v malých dávkach fajn a môže dokonca byť aj zdraviu prospešný. Vieme, že veľké dávky a nárazové pitie dokáže urobiť poriadny chaos v našom tele a ublížiť nám, či dokonca aj skrátiť život. Viete však, že konzumácia alkoholu súvisí aj s rakovinou prsníka, a to priamočiaro?


 

 

Alkoholu holduje čoraz viac žien

Škótski vedci tvrdia, že až jeden z piatich prípadov rakoviny prsníka je spôsobený konzumáciou alkoholu. Ešte horšie je to, že podľa nich neexistuje žiadna bezpečná hranica, pri ktorej by sa zabránilo vzniku rakoviny. Odborníci tvrdia, že rapídne rastie počet žien, ktoré konzumujú alkohol vo veľkých množstvách v tichosti a tajnosti – osamote v domácnosti. Prečo sa teda v súvislosti s alkoholom hovorí častejšie o mužoch? Jednoducho preto, že oni zvyčajne pijú alkohol v spoločnosti a na verejných miestach. Rovnako ako rastie počet žien, holdujúcich alkoholu, rapídne rastie aj počet prípadov rakoviny prsníka. Vedci dokázali, že to má jasnú súvislosť.

 

Bezpečné množstvo nie je

Ak by ženy nekonzumovali alkohol vôbec, bolo by o dvadsať percent karcinómov prsníka menej. „Nepoznáme všetky rizikové faktory, ale existujú veľmi jasné dôkazy o tom, že alkohol spôsobuje rakovinu prsníka... Neexistuje ,bezpečné´ množstvo - každý nápoj sa počíta. Keď znížite spotrebu alkoholu, znížite svoje riziko. Existujú kontrolovateľné a modifikovateľné riziká a alkohol je jedným z nich,“ vysvetľuje podľa stránok Daily Mail Dr. David Morrison, riaditeľ West of Scotland Cancer Surveillance Unit.

 

Jedna jednotka alkoholu - tretina litra piva, 90 ml červeného vína alebo jedna whisky – pritom zvyšuje riziko rakoviny až o desať percent. Samozrejme, nárazové pitie je ešte škodlivejšie.

 

Pozor na alkohol, zvyšuje riziko rakoviny prsníka!

 

Foto: dreamstime.com

Kategória: Zdravie