Chcete byť atraktívna, buďte aktívna
Autor: Zuzana Z.
Chcete byť atraktívna, buďte aktívna

 

 

Túžite  zmeniť alebo vylepšiť svoju postavu? Ak áno, začnite ihneď. Dostať sa do kondície a udržať sa v top forme možno po celý rok.


 

 

Plávanie, bicyklovanie, plážový volejbal  a či bedminton? Možností športovania je počas teplých dní neúrekom, dôležitá je radosť z pohybu, pravidelnosť a vytrvalosť. Preto si najskôr odpovedzte na otázku: Čo by ma najviac bavilo? Náš malý bedeker letnými športmi vám možno pomôže pri rozhodovaní.

 

FIT VO VODE

Plávanie je popri chôdzi jeden z najprirodzenejších pohybov. Pôsobí blahodarne takmer na celé telo – ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu, navodzuje psychickú pohodu. Za polhodinu spotrebujete priemerne 300 kalórií. Odborníci dokonca považujú vodu za dokonalý posilňovací stroj. Pri cvičení vo vode bude proti vášmu telu pôsobiť vo všetkých smeroch odpor, ktorý je asi 12-krát väčší než na suchu. Cvičenie je náročnejšie, ale pre telo šetrnejšie – nedochádza k preťažovaniu kĺbov a šliach. Teplota vody (okolo 28 stupňov Celzia) zabraňuje prehriatiu a rýchlejšie upokojuje teplotu tela a pokožky.

 

NA VLASTNÝ POHON

Skalní inlajnisti považujú jazdu na kolieskových korčuliach za veľmi zábavnú. Dokonca pri nej zabúdajú na to, že skutočne športujú. Pri korčuľovaní sú najväčšmi zaťažované svalové skupiny spodnej časti tela (pekne sa tvarujú stehná a sedacie svaly), a možno pri ňom spáliť toľko kalórií ako pri behu (za 30 minút 205 kcal). Závisí aj od rýchlosti, akou sa pohybujete, takisto od vašej kondície a telesnej hmotnosti.

 

ROMANTICKÉ VESLOVANIE

Bez potu to jednoducho nepôjde. Ani čarovné zákutia jazierok, vytvárajúce dokonalú kulisu pre nežnú romantiku na člnkoch, nič nezmenia na tom, že všetko si žiada pohyb. Polhodinovým veslovaním spálite 260 kcal. Ak však chcete z pohybu vyťažiť viac ako len krátkodobé uvoľnenie, mali by ste svoje športové úsilie pritvrdiť.

 

RADOSŤ V SEDLE

Jazda na koníkovi patrí k najmilším zážitkom vari každého, kto si čo i len raz skúsil sadnúť na chrbát tohto nádherného a múdreho zvieraťa. Jazdecká turistika je aj zdraviu mimoriadne prospešná. Pomáha tiež udržiavať štíhlu líniu, za 30 minút spotrebujete 180 kalórií. Ak sa teda rozhodnete osedlať koníka, nezabúdajte, že sedíte na inteligentnom tvorovi so svojským temperamentom a s vlastným pohľadom na život.

 

POTULKY NA DVOCH KOLESÁCH

Či ste mladá alebo už skúsenejšia, či máte päť alebo pätnásť kilogramov navyše, optimálne pre vás je bicyklovanie. Poloha v sedle vašu hmotnosť relatívne znižuje; jazdou na bicykli nezaťažujete kolená a kĺby. Tie sú pri tomto druhu pohybu uvoľnené a pracujú len v rozsahu, ktorý im umožní svalová sila. Bicyklovanie priaznivo ovplyvňuje metabolizmus a zvyšuje aeróbnu kapacitu. Za polhodinové šliapanie do pedálov spálite 260 kalórií.

 

PINKANIE BEZ NUDY

Ak sa na slnku pohybujete, ľahšie schudnete. Vitamín D totiž zvyšuje výkonnosť nášho metabolizmu. Ak chcete teda zhodiť čo najviac, naberajte bronz pri hraní bedmintonu, plážového volejbalu či tenisu. Tieto športy zaberajú takmer na všetky partie tela. Pri tenise a volejbale ubudne z vašich tukových rezerv za tridsať minút priemerne 280 kcal, pri bedmintone 160 kalórií. Alebo vás možno zaujme pingpong. Zdá sa byť jednoduchý, no nabeháte sa pri ňom až-až! Za polhodinu spálite priemerne 150 kcal. Zabrať dostanú predovšetkým vaše ruky, nohy a brucho.

Kategória: Krása