Dajte detoxikácii zelenú
Autor: Michala M.
Pondelok, 18. jún 2012
Dajte detoxikácii zelenú

 

Nie je to tak dávno, čo aj na Slovensko dorazil celosvetový zelený boom. Určite ste si aj vy všimli v regáloch v obchodoch so zdravou výživou „tabletky“ s názvom Chlorella. Že ste im nevenovali pozornosť? Možno by ste mali, pretože v sebe ukrývajú množstvo cenných látok.


 

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodná jednobunková riasa, ktorá je súčasťou planktóna prakticky v rovnakej podobe už milióny rokov. Práve toto dlhé obdobie robí túto riasu výnimočnú, pretože vďaka neustálej adaptácii na nové životné podmienky si vytvorila obranné látky,  ktoré je schopná ďalej odovzdať nášmu organizmu.

 

V zahraničí nájdeme chlorellu aj pod názvom „superfood“, pretože má priam zázračný obsah výživných látok. Obsahuje všetkých osem aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Je kvalitným zdrojom bielkovín, taktiež vitamínov a výborným zdrojom minerálnych látok, ako napríklad horčíka, nevyhnutného pre každú jednu našu bunku. Vďaka vysokému obsahu chlorofylu má nielen krásnu smaragdovo zelenú farbu, ale vplýva pozitívne aj na zlepšenie imunity. Chlorofyl normalizuje črevnú mikroflóru a pomáha udržovať naše vnútro v čistote a poriadku. Jej vláknina stimuluje rast užitočných črevných baktérii, zlepšuje trávenie a pomáha pri liečbe vredov alebo koliky. Chlorella znižuje cholesterol v krvi a upravuje hladinu cukru. Vďaka mnohým štúdiám sú potvrdené jej detoxikačné a ozdravovacie účinky, pretože pomáha odstrániť nielen črevné, ale aj pľúcne či obličkové problémy. Tým, že na seba viaže odpadové látky a pomáha ich vylučovať z organizmu, zlepšuje aj nedokonalosti kože ako je napríklad akné.

 

Dávkovanie chlorelly je individuálne, dôležité je či vám ide o prevenciu alebo liečbu. Ak ste nikdy nedetoxikovali svoj organizmus, je vhodné začať s nižšími dávkami, ktoré sa postupne zvyšujú. Dennú dávku chlorelly môžete skonzumovať nalačno naraz alebo si ju rozdeliť do dvoch menších dávok. Vhodné je užívať ju vždy na prázdny žalúdok a nikdy nie pred spaním.

 

Ako pri všetkých detoxikačných kúrach treba dbať na pravidelný pitný režim, množstvo nápojov sa odporúča zvýšiť aspoň o liter. Vyhneme sa bolestiam hlavy, zníženému krvnému tlaku alebo zápche. Ak nie ste schopní zvýšiť príjem tekutín, radšej s detoxikačnou kúrou ani nezačínajte. Kúra by mala trvať približne dva mesiace a možno ju dvakrát do roka alebo podľa potreby zopakovať. Zo začiatku ju môžu sprevádzať prejavy ako sú problémy s trávením alebo zhoršenie akné. Netreba sa však báť alebo to vzdávať hneď na začiatku, ide len o očistné prejavy organizmu. Výsledok – vylúčenie odpadových látok a skvalitnenie  prirodzeného obranného mechanizmu – určite stojí za to.

 

(zdroj: http://www.votana.cz/chlorella-spirulina.html)

Kategória: Prevencia