LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.

VEĽKÝ PRÍBEH MALÉHO KVIETKA

Autor: Lenka P.
VEĽKÝ PRÍBEH MALÉHO KVIETKA

Na začiatku bola túžba pestovať si vlastné bylinky. Rajec spolu s LEROS sa preto tento rok pustili do nevídanej expedície a zrodil sa Projekt Kamilka. V panenskej prírode Rajeckej doliny rozosiali na jar tisíce semiačok harmančeka. Ani ich nezasypávali hlinou, aby mali na vyklíčenie dostatok svetla, ale nechali ich pekne v moci prírody, aby sa v nich zrodil voňavý harmančekový život. Žiadna chémia, všetko v harmónii s miestnou nedotknutou prírodou.


Harmanček potrebuje na vyklíčenie a bohatý rast okrem slnečného svetla aj dostatok vody. Tento rok však bolo v apríli mimoriadne sucho a v máji zase nadpriemerne daždivo, takže to so semienkami nevyzeralo veľmi ružovo. Našťastie, všetky sily prírody v Rajeckej doline sa spojili, polia zazelenali a neskôr aj zakvitli voňavým kvietkom so žltým srdiečkom a bielou sukničkou.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harmanček potrebuje na vyklíčenie a bohatý rast okrem slnečného svetla aj dostatok vody. Tento rok však bolo v apríli mimoriadne sucho a v máji zase nadpriemerne daždivo, takže to so semienkami nevyzeralo veľmi ružovo. Našťastie, všetky sily prírody v Rajeckej doline sa spojili, polia zazelenali a neskôr aj zakvitli voňavým kvietkom so žltým srdiečkom a bielou sukničkou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Počas celého leta, ako harmanček postupne zakvital, ho dobrovoľníci z Rajeckej doliny pozbierali špeciálnymi hrebeňmi. Zbierali sa iba celé, nepoškodené kvety, so stopkou najviac 2 cm a tie sa potom v tenkej vrstve sušili na suchom mieste v tieni, tiež priamo v Rajeckej doline.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A prečo si harmanček získal takú priazeň v Rajeckej doline a aj dnes sa považuje za jednoznačného kráľa medzi liečivými bylinkami? Má široké protizápalové, dezinfekčné a ukľudňujúce účinky, uvoľňuje kŕče a zvyšuje potenie, preto sa odpradávna používa na liečbu všakovakých neduhov. S blížiacou sa jeseňou určite oceníte silu harmančeka aj vy.

 

Veľký príbeh malého kvietka nájdete aj na stránke www.projektkamilka.sk.

 

PRODUKTOVÝ TIP: Rajec Harmanček 

Voňavým harmančekom zakvitla toto leto aj Rajecká dolina. Rajec spolu s LEROS v nej vlastnoručne rozosiali tisíce harmančekových semiačok a vypestovali bylinky pre unikátne spojenie s pramenitou vodou, ktorá tu má svoj domov.  Už na jeseň 2019 sa môžete tešiť na limitovanú novinku RAJEC Harmanček. www.projektkamilka.com.

Tlačiť
Kategória: Rady redakcie

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 19. 02. 2020, meniny má Vlasta.
Herstory od AVONu – vôňa inšpirovaná skutočnými príbehmi žien!
Objavte blahodarné účinky nielen pre pleť, ale aj telo a dušu vďaka AVONu!
Hudba lieči - na každom kroku!
Obnovte stratu kolagénu s inovatívnou novinkou značky Anew od AVONu!
Poradna
Náhodný článok
Nestresujte sa cez sviatky , jedzte s mierou a nesnažte sa chudnúť. Užite si sviatky v pokoji. Nestresujte sa cez sviatky , jedzte s mierou a nesnažte sa chudnúť. Užite si sviatky v pokoji.
Vianoce sú sviatky, keď naše telo dostane zabrať. Doprajeme si maškŕty a jedlo, ktoré patrí len na štedrovečerný stôl. Dnes sú tieto sviatky naozaj viac o hojnosti, z ktorej by sme mohli uberať. Veď si len zaspomínajte, ako vyzerali kedysi. Viac chodov, ale striedme porcie, viac fyzickej námahy a najmä pokoj a rodinná pohoda.  Dajú sa dnes vôbec prežiť Vianoce bez toho, aby ste po novom roku museli nasadiť diétu?
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Nie je jedno, akou teplou vodou si zalejete svoj obľúbený horúci nápojpasik
Nie je jedno, akou teplou vodou si zalejete svoj obľúbený horúci nápoj

 

Viete, že nie všetky horúce nápoje je správne zaliať čerstvo prevarenou vodou s teplotou 100 0C? Aby sa na maximum rozvinula chuť a aróma rôznych druhov čaju a kávy, každý potrebuje inú teplotu ohriatej vody. 

 

Na zaliatie klasického „turka“ vám postačí voda s teplotou 90 0C, inak bude káva príliš horká, alebo málo vylúhovaná. Takú istú teplotu vody použite aj pri ovocnom čaji, zelenému čaju zas vyhovuje voda s teplotou 60 – 70 0C. Len čierny čaj by ste mali zaliať práve zovretou, 100-stupňovou vodou.

Práve preto je na ohrev vody ideálna taká rýchlovarná kanvica, ktorá vďaka regulácii teploty umožňuje ohriať vodu presne na požadovanú teplotu. Luxusnou a múdrou pomocníčkou sa u vás doma pri čajových a kávových obradoch stane rýchlovarná kanvica Orava Delux s reguláciou teploty v štýlovom antikorovom šate s objemom až 1,7 litra, ktorá vám ponúka až štyri rôzne prednastavenia teploty ohrevu vody. Vodu vám podľa vášho priania ohreje presne na 70, 80, 90 alebo 100 0C. Na to, že je už voda zohriata tak akurát, vás Orava Delux upozorní nielen svetelnou, ale aj zvukovou signalizáciou. A to sa hodí, ak ste práve odbehli z kuchyne a robíte niečo iné vo vedľajšej miestnosti.  Ohriatu vodu vám udrží pri stabilnej teplote až 60 minút, čo vás zas poteší, ak po polhodinke dostanete chuť na ďalšiu šálku svojho obľúbeného horúceho nápoja. Orava Delux byť vaša za 65,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Hudba lieči - na každom kroku!pasik
Hudba lieči - na každom kroku!

Hudba má na ľudskú psychiku blahodarné účinky. Dokáže upokojiť, pozitívne naladiť, pomáha zrelaxovať po náročnom dni. Ak sa chystáte podať výkon, napríklad počas športového tréningu, hudba vás, naopak, „nakopne“, motivuje, „naštartuje“, aby sme podali maximálny osobný rekord a pri fyzickej aktivite sa poriadne vypotili.

 

Iste máte aj vy svoje obľúbené sklady, osobné hitparády, ktoré si počas dňa kedykoľvek radi vypočujete. Už sa ich nemusíte vzdávať ani doma, ani v exteriéri. Svoje obľúbené songy môžete mať so sebou na každom roku vašej cesty životom – nech už vyrážate do práce, cestujete vlakom, stojíte na zastávke autobusu, presúvate sa za kurzami či tréningami, alebo po stresujúcom dni relaxujete v pohodlí domova.

 

V super kvalite sa o to postará prenosný reproduktor Orava Crater-8, ktorý vďaka Bluetooth technológii ľahko spárujete so svojím tabletom či mobilom, hoci ich máte vo vrecku nohavíc, vetrovky či v ruksaku. Reproduktor Orava Crater-8 môžete použiť aj samostatne, ak však spárujete naraz dva Crater reproduktory, vďaka funkcii True Wireless Stereo (TWS) vám z nich zaznie parádny stereo zvuk, ktorý sa úžasne nesie priestorom v jasných, čistých tónoch, s vyladenými basmi a v strhujúcej dynamike. Počúvať svoje hitparády tak môžete kdekoľvek. Keďže prenosný bluetooth reproduktor Orava Crater-8 je vodoodolný, neprekvapí vás pri počúvaní top songov ani dážď a roztancovať sa v rytme hitu môžete aj osamote v kúpeľni či s kamarátmi pri bazéne. Reproduktor má mini rozmery, avšak maxi hlas. Vďaka kompaktnému rozmeru, nízkej gramáži a pribalenej šnúrke na zavesenie sa ľahko prenáša na batohu či v ruke, aby vám skvelými pesničkami spríjemnil každý krok vašej cesty. Orava Crater-8 v čiernom, modrom aj červenom „outfite“ môže byť váš za 22,90 €.

www.orava.eu

 

Zobraziť celú novinku
Najničivejším živlom bolo podľa Allianz - SP minulý rok krupobitiepasik
Najničivejším živlom bolo podľa Allianz - SP minulý rok krupobitie

 

Klimatické zmeny sa v roku 2019 výraznejšie prejavili aj na štatistikách poistných udalostí Allianz – Slovenskej poisťovne. Niekoľko silných vĺn krupobití sa prehnalo viacerými časťami Slovenska, no najmä na východe krajiny zanechali škody na majetku, vozidlách aj úrode

 

„Klienti nám nahlásili 3649 škôd spôsobených ľadovcom, z toho bolo viac ako 2500 poškodených vozidiel. Výška škôd presiahla 10 miliónov eur,“bilancuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec. Ďalšou veľkou poistnou udalosťou pre viaceré poisťovne bol výbuch plynu v bytovom dome v Prešove v decembri minulého roka. „Priamo v explodovanom bytovom dome sme mali 4 poistené byty a 12 domácnosti. Stovky ďalších poškodených z okolitých bytoviek nám nahlásili porozbíjané okná, poškodené balkóny a lodžie. Výška škôd našich klientov po výbuchu v Prešove dosiahla predbežne 1,7 milióna eur,“ konštatuje M. Rajec.

 

škody sú drahšie

Za celý rok 2019 nahlásili klienti Allianz – SP viac ako 237-tisíc poistných udalostí, čo je porovnateľné s predchádzajúcim rokom. Suma odškodného za všetky minuloročné škody stúpla na vyše 229 miliónov eur, čím stúpli aj priemerné náklady na jednu poistnú udalosť. Najväčšími samostatnými škodami boli opäť priemyselné škody. „Výbuch technologickej linky v továrni spôsobil škodu vo výške 1,1 milióna eur. V ďalšom prípade požiar vo fabrike poškodil výrobňu, sklad aj zásoby tovaru. Výšku škody sme vyčíslili na takmer 700-tisíc eur. Škodu za 768-tisíc eur spôsobilo v inom prípade poškodenie pece a následne prerušenie výroby,“ hodnotí M. Rajec.

 

z detského autíčka požiar domu

Najväčšie škody v privátnom poistení spôsobil minulý rok oheň. „Kurióznou poistnou udalosťou bol požiar domu, ktorý vznikol z detského autíčka. Elektrické autíčko bolo do nabíjačky zapojené na nesprávne napätie, čo spôsobilo skrat a následný požiar. Škoda sa vyšplhala na 75-tisíc eur. V ďalšom prípade požiar spôsobili pravdepodobne kuny a myši, ktoré v hospodárskej budove rozhrýzli elektrické káble, čím došlo k skratu a požiaru. Oheň zanechal škody na budove a rodinnom dome vo výške 55-tisíc eur. Z vypadnutého uhlíka z kachlí vznikol požiar, ktorý sa rýchlo rozšíril do celého domu. Škoda presiahla 77-tisíc eur,“ popisuje M. Rajec.

 

každý deň cez 600 škôd

Pri riešení škôd minulý rok opäť rezonoval problém podpoistenia. „Problém dojednania nízkych poistných súm sa ukázal pri mnohých privátnych škodách. Viacerí klienti, ktorých majetok bol poškodený krupobitím, požiarmi alebo výbuchom plynu v Prešove, si kvôli dojednanej nízkej poistnej sume nebudú môcť obnoviť svoj majetok do pôvodného stavu,“ upozorňuje M. Rajec. Ďalšou problematickou oblasťou sú nízke poistné sumy pri poistení zodpovednosti za spôsobenú škodu. „Mnohí privátni klienti majú dnes bežne poistenú zodpovednosť v desaťtisícoch eur, čo je pri väčších škodách nedostatočné. Poistenie zodpovednosti pritom vo vyspelých krajinách patrí medzi najdôležitejšie poistenia, pretože chráni ako klienta, tak aj poškodeného,“ uzatvára M. Rajec.

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Krajšie sviatky pre vyše 1 800 ľudí v ťažkej životnej situáciipasik
Krajšie sviatky pre vyše 1 800 ľudí v ťažkej životnej situácii

Tesco pokračuje v darovaní potravín aj pár dní pred Vianocami. Vyše 1 800 ľudí v núdzi si bude môcť dopriať na Štedrý večer symbol Vianoc – pečeného kapra. Tesco totiž darovalo počas posledného adventného víkendu charitatívnym partnerom po celom Slovensku 370 kg vianočného kapra pre ľudí v ťažkej životnej situácii.

Chceme, aby aj ľudia, ktorí prežívajú ťažšie životné obdobie, zažili krásne Vianoce pri tradičnej štedrej večeri. Preto im darujeme tradičnú rybu, bez ktorej si mnohí nevieme predstaviť Vianoce. Takto chceme pomôcť pripraviť krajšie Vianoce aj pre ľudí v núdzi,“  hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku. 

 

Tesco tak pokračuje vo svojom dlhodobom úsilí pomáhať tam, kde je to najviac potrebné. Pred Vianocami už odovzdalo núdznym 171 ton potravín a drogérie, ktoré boli vyzbierané počas potravinovej zbierky, či stravné lístky, ktoré darovali zamestnanci Tesca.

Darovaním potravín pomáha reťazec celý rok, nielen pred Vianocami. Nepredané potraviny daruje ľuďom v núdzi už všetkých 150 obchodov Tesco na Slovensku. Bez ohľadu na veľkosť či lokalitu obchodu, každý z nich dokáže pomôcť nepredanými čerstvými aj trvanlivými potravinami.Tesco je tak prvým reťazcom na Slovensku, ktorého všetky obchody pomáhajú potravinami ľuďom v núdzi.

 

Tesco pri darovaní potravín dlhodobo spolupracuje s Potravinovou bankou Slovenska a jej mnohými lokálnymi partnermi – organizáciami, ktoré vedia najlepšie zabezpečiť distribúciu potravín tam, kde je to najviac potrebné. Tesco tak napríklad pomáha organizáciám ako Depaul alebo Vagus, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova v Bratislave, či občianskemu združeniu Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom. Spoločnosť pomáha zásobovať aj mestské sociálne výdajne v rôznych mestách, ako je napríklad výdajňa Slniečko v Ružomberku či Spišská katolícka charita. Práve charitatívnym partnerom Tesca budú odovzdané kapry, z ktorých budú môcť pripraviť krajšie Vianoce ľuďom po celom Slovensku.

Zobraziť celú novinku
Exkluzívny lifting pletipasik
Exkluzívny lifting pleti

 

Prirodzeným starnutím pokožka stráca pevnosť, pružnosť, objavujú sa vrásky a celkovo pôsobí povädnuto. Preto si zrelá pleť vyžaduje zvýšenú starostlivosť, ktorá pleti poskytne zároveň výživu, hydratáciu, ochranu a liftingový účinok. 

 

Práve na zrelú pleť je určené inovačné hydrofluidné sérum REMODELLING ELIXIR BIOLOGICAL DAY & NIGHT  sbio-synergickým komplexom účinných látok na remodeláciu pleti. Obsahuje bisabolol, kolagén, kyselinu hyalurónovú, vitamín E, biomolekulárny extrakt morských rias, extrakt parumančeka nevonného a panthenol, ktoré sú zamerané na komplexný anti-age, liftingový a ochranný efekt. Odporúča sa používať ho večer na vyčistenú pleť, pod krém alebo samostatne. Elixír používajte jemnými poklepmi a zatlačením remodelačnej masáže. Pre výraznejšie liftingové účinky používajte spolu so sérom aj REMODELLING CREAM BIOLOGICAL DAY & NIGHT s podobným zložením (bisabolol, marhuľový olej, kolagén, kyselina hyalurónová, NMF, vitamín E, biomolekulárny extrakt morských rias, extrakt parumančeka nevonného a medilan).

Kúpite na www.forlifemadaga.com.

Zobraziť celú novinku
Praktický a šik darček pre dokonalý pocit ženskosti a maximálny komfort pri (intímnej) hygienepasik
Praktický a šik darček pre dokonalý pocit ženskosti a maximálny komfort pri (intímnej) hygiene

Darujte na Vianoce mame, sestre aj kamarátke darček, ktorý ju bude pri každodennej hygiene rozmaznávať a dopraje jej úžasný pocit ženskosti. 

 

Prípravky francúzskej značky Saforelle na každodennú intímnu aj telesnú hygienu zohľadňujú špecifické požiadavky pokožky tej najcitlivejšej ženskej zóny a poskytujú jej dokonalý refresh. Obsahujú extrakt z lopúcha väčšieho a antialergén alantoín, vďaka čomu utišujú pocit podráždenia, pálenia a začervenania pri gynekologických zápaloch, po holení, depilácii aj pri problémoch s vysušovaním vplyvom nízkej hladiny estrogénu. Boli špeciálne vyvinuté dermatológmi a majú mierne zásadité pH rešpektujúce potreby pokožky v okolí intímnej zóny, takže chránia prirodzenú rovnováhu pokožky a slizníc v intímnej zóne. Krásne voňajú po levanduli, čo robí z bežnej očisty potešenie, ktoré si rady užívajú aj šik Francúzky.

 

 

Pri každodennej telesnej a intímnej hygiene sú vhodnejšie než bežné sprchové gély, mydlo či chlórovaná voda. Prípravky Saforelle neobsahujú mydlo, ale modernú čistiacu emulziu. Vďaka tomu len jemne penia, avšak dôkladne a s nehou sa postarajú o čistotu ženského tela. Už 25 rokov sú prvou voľbou Francúzok pri výbere prípravkov na intímnu hygienu. Jemný gél, intenzívny hydratačný čistiaci gél, čistiaca pena, krém aj vlhčené obrúsky Saforelle kúpite výlučne v lekárňach.

www.saforelle.sk

Zobraziť celú novinku
Vianočnému kaprovi konkuruje losos aj slovenský pstruh pasik
Vianočnému kaprovi konkuruje losos aj slovenský pstruh

 

Hoci kapor patrí na Slovensku k jednej z najobľúbenejších vianočných pochúťok, čoraz viac domácností siaha na Štedrý deň po lososovi či menej tradičných rybách. Okrem kapra či lososa zákazníci Tesca kupujú pred Vianocami čerstvé pstruhy, zubáče, sumčeky, tresku, ale aj údenú makrelu.

 

„Zákazníci Tesca radi skúšajú na Vianoce popri tradičnom kaprovi, lososovi či pstruhovi dúhovom aj ďalšie delikatesy. Aj preto sme tento rok pridali do ponuky čerstvých porciovaných rýb tresku, pstruha lososovitého i zubáča. Porciované chladené ryby vo forme trupov, filetov či podkovičiek pripravené na pečenie či varenie vyhľadávajú pred Vianocami najmä ľudia, ktorí nechcú mať starosti so živým kaprom vo vani,“ hovorí Adrián Bodnár, manažér nákupu v Tescu na Slovensku.

 

 

V Tescu nájdete aj slovenského pstruha dúhového. FOTO: TESCO SR

 

Milovníci výrobkov zo Slovenska si môžu dopriať napríklad chladeného porciovaného kapra, pstruha dúhového či sumčeka. Pred Vianocami rastie záujem o pstruha dúhového dvojnásobne, pričom o chladeného porciovaného kapra až 20-násobne. Okrem kapra Slováci obľubujú pred sviatkami aj špecialitu – údenú makrelu,“ prezrádza Miroslav Hrča, majiteľ spoločnosti Rybárstvo – Požehy v Dubovom, ktorá patrí k najväčším dodávateľom porciovaných chladených rýb pre Tesco na Slovensku.

 

„Po začatí spolupráce so spoločnosťou Tesco sme postupne zvyšovali objemy, ako aj sortiment dodávaných rýb. Aj preto sme mohli investovať do progresívnejších technických zariadení a prijať nových zamestnancov,“ dopĺňa Miroslav Hrča.

 

Slovenský dodávateľ Rybárstvo – Požehy pôsobí na trhu so sladkovodnými a morskými rybami od roku 1992. Firma je zameraná na chov lososovitých rýb. Vlastní dve schválené výrobné strediská – Diviaky a Požehy. Celú produkciu spracováva vo vlastnej spracovni. Chladené a mrazené ryby z jej ponuky neobsahujú chemické konzervačné látky, antioxidanty, stabilizátory ani polyfosfáty.

 

Ako pripraviť rybie novinky v ponuke Tesca:

 

 

Tučnosť

Štruktúra

Úprava

Zubáč

nízka

pevné mäso

vhodný na pečenie (ideálne na masle bez ďalšieho korenia), na dusenie, zapekanie

Pstruh lososovitý

stredná

jemné oranžové mäso

jednoduchá tepelná úprava formou pečenia, dusenia s jemnými bylinkami, rascou a pod.

Treska tmavá

nízka

jemné mäso

vhodná na pečenie, dusenie, smaženie (vhodná aj na Fish&Chips) – tepelnou úpravou bude farba svetlejšia, bez kostí, má príjemnú chuť

Zobraziť celú novinku
Tesco už daruje potraviny zo všetkých svojich predajnípasik
Tesco už daruje potraviny zo všetkých svojich predajní

Tesco naplnilo ďalší zo svojich ambicióznych plánov. Nepredané potraviny už aktuálne daruje zo všetkých svojich 150 predajní. Tesco je tak prvým reťazcom na Slovensku, ktorého všetky obchody pomáhajú potravinami ľuďom v núdzi. Tesco tak potvrdilo rolu lídra v boji proti plytvaniu potravinami a dlhodobé úsilie pomáhať tam, kde je to najviac potrebné.

„Sme veľmi hrdí na to, že sme s predstihom splnili ďalší zo záväzkov našej spoločnosti, a to do roku 2020 zapojiť do programu darovania potravín všetky naše obchody na Slovensku. Bez ohľadu na veľkosť či lokalitu obchodu každý z nich dokáže pomôcť nepredanými čerstvými aj trvanlivými potravinami. Veľmi sa tešíme, že nielen v období pred vianočnými sviatkami, ale aj počas celého roka pomôžu naše predajne ešte väčšiemu počtu ľudí,“  hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.  

Tesco pravidelne daruje nepredané potraviny Potravinovej banke Slovenska a jej partnerom už od roku 2015. Odvtedy darovalo viac ako 3 000 ton potravín pre ľudí v núdzi. Tesco dlhodobo spolupracuje s Potravinovou bankou Slovenska a jej mnohými lokálnymi partnermi – organizáciami, ktoré vedia najlepšie zabezpečiť distribúciu potravín tam, kde je to najviac potrebné. Tesco tak napríklad pomáha organizáciám ako Depaul alebo Vagus, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova v Bratislave, či občianskemu združeniu Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom, ktoré vedie sebestačný útulok na pomoc viac ako 600 ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Spoločnosť pomáha zásobovať aj mestské sociálne výdajne v rôznych mestách, ako je napríklad výdajňa Slniečko v Ružomberku, či Spišskú katolícku charitu vo viacerých mestách:

 

„Veľmi si ceníme, čo robí Tesco pre pomoc ľuďom v núdzi. Je to skvelá pomoc pre naše zariadenia a pre rodiny zo sociálne slabších pomerov. Vďaka Tescu im pripravíme o niečo krajšie Vianoce a vnesieme do týchto rodín pocit spolupatričnosti, že aj na nich niekto myslí. Ešte viac si však vážime, že v rámci programu darovania potravín myslí  Tesco na ľudí v núdzi každý deň a nielen v predvianočnom čase, potvrdzuje Milan Rišš, koordinátor Spišskej katolíckej charity.

 

Darovanie nepredaných potravín prebieha však hlavne vďaka partnerstvu s Potravinovou bankou Slovenska: Veľmi si vážime naše dlhodobé partnerstvo s Tescom. Vďaka nemu dokážeme zabezpečiť pravidelnú stravu aj pre ľudí v núdzi, a to aj v regiónoch, kde sa im inak veľa pomoci nedostane,“ potvrdzuje Marko Urdzík, predseda Potravinovej banky Slovenska, ktorá je čerstvým držiteľom ocenenia za príspevok k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja na Slovensku.

 

V boji proti plytvaniu potravinami už dosiahlo Tesco skvelé úspechy – reťazec znížil množstvo potravinového odpadu vo svojich prevádzkach o 52 % v priebehu 2 rokov*.  Tesco tak naplnilo cieľ udržateľného rozvoja OSN 12.3 – znížiť  množstvo potravinového odpadu  na polovicu o 11 rokov skôr, ako stanovila OSN. Je to unikát dokonca aj vo svete, preto bolo Tesco Slovensko vyzdvihnuté aj na pôde OSN ako príklad, ktorý by mali iné firmy nasledovať.

 

* Pri meraní množstva potravinového odpadu možno porovnávať hmotnosť alebo percentá z predaja potravín. Tesco Slovensko znížilo potravinový odpad o 52 %, keď porovnávame hmotnosť, a o 51 %, keď porovnávame percentá z predaja potravín.

Zobraziť celú novinku
Strom života našej rodiny – pátranie po našich koreňochpasik
Strom života našej rodiny – pátranie po našich koreňoch

Žurnalista Hodding S. Carter povedal zaujímavú myšlienku o dedičstve pre potomkov. „Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom - jedným sú korene, druhým krídla.“ Mnohí ľudia si dávajú vypracovať podrobný rodostrom, iní zas po svojich koreňoch pátrajú na vlastnú päsť. 

Práve túžba poznať svojich predkov, zistiť, kde žili, či na ktorý kontinent až siahajú ich korene, motivovala zakladateľku vydavateľstiev Babičkárstvo a Familium, Moniku Kopřivovú pri tvorbe knihy Strom života našej rodiny. Po zaujímavých informáciách o vašich predkoch teraz môžete pátrať v kruhu rodiny a tráviť tak spolu čas spoznávaním rodinnej histórie.

 

Strom života našej rodiny vám dá priestor na zaznamenávanie si údajov o vašich rodičoch, starých rodičoch a všetkých predkoch. O každom členovi rodiny môžete zaznamenať zaujímavé informácie, ktoré sa vám o ňom podarilo zistiť a doplniť ich fotografiou. Okrem iného môžu žijúci rodinní príslušníci do knihy napísať krátke venovanie alebo myšlienku. Knižka tak bude ešte osobnejšou.
 

 

Strom života našej rodiny umožňuje uchovať informácie o vašich predkoch až do piateho kolena, pričom nezabúda ani na potomkov. Súčasťou knihy je veľký prehľadný rodokmeň a je ľahké sa v nej orientovať, takže pripomína rodinný atlas. Pekné ilustrácie dodávajú knihe tú pravú atmosféru rodinnej pospolitosti a úcty k našim koreňom.

 

„Mnoho ľudí sa ma pýtalo, či by bolo možné vytvoriť knižku, kam by sa dala zaznamenať história celej rodiny vrátane pekne a prehľadne zobrazeného rodokmeňa. Nebola to ľahká úloha, ale verím, že sa to podarilo. Budem rada, ak sa knižka stane inšpiráciou pre rodinné stretnutia a pátranie v rodinnej histórii,“ hovorí Monika Kopřivová, ktorá je zároveň autorkou úspešných kníh Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj.

 

Kniha Strom života našej rodiny má veľkorysý formát (30x30 cm), pevnú väzbu a je vytlačená na papier vysokej gramáže, takže si v nej určite budú môcť zalistovať aj ďalšie generácie.

Strom života kúpite na www.familium.sk a v sieti kníhkupectiev. Odporúčaná cena: 24,90 €

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Tesco vlani darovalo ľuďom v núdzi potraviny na 4,7 milióna porcií jedálpasik
Tesco vlani darovalo ľuďom v núdzi potraviny na 4,7 milióna porcií jedál

 

Darovanie zo srdca sa nemusí spájať len s Valentínom. Tesco počas celého minulého roka darovalo ľuďom v núdzi po celom Slovensku rekordné množstvo potravín, z ktorých charity pripravili vyše 4,7 milióna porcií jedál.

 

„V Tescu radi pomáhame ľuďom, ktorí to potrebujú po celý rok, nielen na Valentína. Vlani sa nám podarilo darovať rekordných vyše 2 000 ton potravín Potravinovej banke Slovenska a charitatívnym organizáciám, ktorí z nich pripravili pre ľudí v núdzi vyše 4,7 milióna porcií teplého a výživného jedla. Rekordné množstvo darovaných potravín sa nám podarilo zabezpečiť aj vďaka tomu, že sme systém darovania potravinových prebytkov zaviedli už vo všetkých našich 150 predajniach,“ prezrádza Katarína Pšenáková, CSR manažérka Tesca na Slovensku.
 
Cieľom Tesca je dlhodobo bojovať proti plytvaniu potravinami. Jedným z riešení je práve darovanie potravinových prebytkov dobročinným organizáciám, ktoré môžu nepredané potraviny využiť na pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách. „Vlani sme celkové potravinové prebytky znížili o polovicu. Veríme, že tento rok bude výsledok ešte lepší. Znížiť množstvo potravinového odpadu je globálnou výzvou, obzvlášť vo svete, v ktorom jeden z deviatich ľudí ide spať hladný a kde tretina svetovej produkcie jedla skončí ako odpad. Budeme radi, ak sa k nám pridajú aj naši partneri, zákazníci či ďalšie reťazce,“ dodáva K. Pšenáková.
 
Znížením potravinového odpadu o 52 %* v minulom roku sa Tescu podarilo dosiahnuť cieľ udržateľného rozvoja OSN 12.3 – zníženie potravinového odpadu do roku 2030 na polovicu o 11 rokov skôr! Je to unikát dokonca aj vo svete, preto bolo Tesco Slovensko vyzdvihnuté aj na pôde OSN ako príklad, ktorý by mali iné firmy nasledovať. Redukcia potravinového odpadu má veľký význam aj v globálnom kontexte. Z pohľadu životného prostredia sú potravinové straty a potravinový odpad zodpovedné za približne 8 % emisií skleníkových plynov.
 
Aktualizované výsledky o potravinovom odpade zverejňuje Tesco ako jediný reťazec každoročne v máji za celú strednú Európu od roku 2017. V minulom finančnom roku 2018/19 Tesco Slovensko predalo 559 464 ton potravín,  pričom sa vygenerovalo 8 614 ton potravín, ktoré sa nepredali zákazníkom. V tomto objeme sú započítané potraviny vhodné na ľudskú spotrebu, na krmivo pre zvieratá, ale aj potraviny nevhodné na ďalšiu konzumáciu, a teda potraviny zlikvidované ako odpad. Z potravín vhodných na ľudskú konzumáciu Tesco darovalo 1 792 ton potravín Potravinovej banke Slovenska a miestnym dobročinným organizáciám. Okrem toho, spoločnosť darovala 2 043 ton potravín ako krmivo pre zvieratá.
 
Najväčším producentmi potravinového odpadu sú na Slovensku domácnosti. Podľa údajov rezortu pôdohospodárstva až polovicu odpadu z domácností tvoria potraviny (53 %), čo je zhruba 200 kg na osobu ročne. Slováci najčastejšie zdôvodňujú vyhadzovanie potravín ich pokazením, uvarením väčšieho množstva, ako je možné skonzumovať, uplynutým dátumom spotreby, nákupom väčšieho množstva, ako bolo potrebné, respektíve nesprávnym uskladnením, zlým alebo nevhodným spracovaním a nesplnením očakávaní nakúpených potravín.
Zobraziť celú aktualitu
 PRACOVAŤ NA DIAĽKU Z NÁKUPNÉHO CENTRA? AVION OTVÁRA COWORKINGpasik
PRACOVAŤ NA DIAĽKU Z NÁKUPNÉHO CENTRA? AVION OTVÁRA COWORKING

Avion v Bratislave ako prvé nákupné centrum na Slovensku ponúkne návštevníkom od februára tohto roku úplne novú službu – zdieľané priestory na prácu, tzv. coworking. Dôvodom je rastúci záujem Slovákov o prácu na diaľku, prevažne freelancerov, IT dodávateľov alebo zamestnancov veľkých korporácií, ktoré umožňujú home office.

 

„Avion sa mení z klasického nákupného centra na miesto stretávania sa – či už kolegov, biznisových partnerov, rodiny i priateľov. Rastie aj počet návštevníkov, ktorí si plánujú v Avione rôzne pracovné stretnutia. Chceme im tieto stretnutia spríjemniť nielen kvalitným prostredím, ale zároveň im ponúknuť čoraz obľúbenejšie služby coworkingu na profesionálnej úrovni. Najmä tým, ktorým na sústredenú prácu nestačí kaviareň. Myslím, že práve coworkingové centrum pre krátkodobú prácu či na dlhodobejší prenájom skvele dopĺňa ponuku služieb v Avione. Na budúci rok plánujeme v centre otvoriť ďalšie nové kancelárske priestory, ktorých súčasťou budú aj notárske služby,“hovorí Katarína Michaliaková, marketingová manažérka Avionu v Bratislave.


 

Nový coworking s názvom KOLABO otvorila aj viceprimátorka hlavného mesta SR Bratislavy a poslankyňa MČ Ružinov Lucia Štasselová: „Som veľmi rada, že v Bratislave pribúdajú projekty pre rozvoj mladých ľudí, ktorí tvoria úplne nový svet práce. Internet im umožňuje pracovať naozaj odkiaľkoľvek a v akomkoľvek tíme. Aj z mojich skúseností viem, že možnosť flexibilnej práce je pre mladých ľudí jeden z najžiadanejších pracovných benefitov.“

 

Coworking KOLABO nájdu návštevníci na 1. poschodí nad predajňou AllToys. Zakladateľkou konceptu je Michala Hrnčiarová, ktorá podobný koncept spustila pred troma rokmi aj v Novej Cvernovke v Bratislave.


 

,,Radi búrame stereotypy a prinášame nové riešenia. Založili sme v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto prvý coworking CVERNOVKA na Slovensku s detským klubom, ktorý úspešne funguje už tretí rok. Dokázali sme, že aj deti a pracujúci dospelí môžu zdieľať spoločný priestor a zo svojej prítomnosti vzájomne benefitovať. Coworking v nákupnom centre je zase spôsob, ako využiť voľný priestor a doplniť ponuku služieb v pre celú komunitu Ružinova aj pre návštevníkov mesta, ktorí prídu len na pár hodín. Zároveň je to trend, ktorý pozorujeme aj v zahraničí. Máme veľkú radosť z toho, že vedenie Avionu má záujem o takúto progresívnu formu spolupráce. Avion má strategickú polohu, ponúka bezplatný parking a v jeho blízkosti nie sú žiadne coworkingy. Tešíme sa, že prinesieme miestnym obyvateľom aj návštevníkom Avionu nový druh služby,“ dodáva Michala Hrnčiarová, zakladateľka Coworkingu CVERNOVKA a Coworkingu KOLABO v Avione.

 

Nový coworking pripravuje špeciálnu ponuku aj pre návštevníkov, ktorí využijú priestor len na pár hodín. Priestor môže naraz využívať 22 ľudí, k dispozícii majú internet, možnosť využiť zasadačku, tri telefonovačky, tlačiarenské služby, dať si kávu a nealkoholické nápoje.

Zobraziť celú aktualitu
Vďaka grantu od Nadácie Tesco si môžu menšie festivaly zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastupasik
Vďaka grantu od Nadácie Tesco si môžu menšie festivaly zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Už deväť rokov pomáha Nadácia Tesco zlepšovať život v komunitách naprieč Slovenskom. Zohráva významnú úlohu pri riešení vážnych sociálnych a environmentálnych výzievvrátane prechodu Slovenska na cirkulárnu ekonomiku. Nadácia chce prispieť k budovaniu udržateľnej budúcnosti aj pre ďalšie generácie, a preto intenzívne spolupracuje aj s Inštitútom pre cirkulárnu ekonomiku (INCIEN). Výsledkom tejto spolupráce bude okrem iného aj predstavenie pilotného systému opakovane použiteľných pohárov z unikátneho bioplastu vytvoreného slovenským tímom profesora Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Táto iniciatíva pomôže znížiť množstvo jednorazových plastov na Slovensku.

„Domácnosti na Slovensku každoročne vyprodukujú viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Tento odpad nemizne niekde ,preč‘. Až 55 % končí na skládkach. Zároveň míňame prírodné zdroje, v mnohých prípadoch neobnoviteľné, aby sme vytvárali novéprodukty, pričom produkujeme odpad, ktorý nevieme ďalej spracovať. Preto hľadáme riešenia, chceme zvyšovať environmentálne povedomie ľudí a povzbudiť ich k nižšej spotrebe jednorazových plastových výrokov. Vďaka podpore Nadačného fondu Tesco sme zakúpili 1 000 kusov opakovane použiteľných pohárov NUATAN z unikátneho 100 % kompostovateľného materiálu Nonoilen, ktoré budeme zapožičiavať menším festivalom, firemným akciám a iným podujatiam,“ vysvetľuje Petra Csefalvayová z INCIEN.

 

 

Veľkou výzvou pre väčšinu podujatí sa stali jednorazové poháre a riady. Je nesmierne dôležité nájsť alternatívu k týmto produktom. Ako prvé riešenie, pre ktoré sa niektoré podujatia rozhodli, sú jednorazové kompostovateľné riady, príbory a poháre, ktoré sú však stále jednorazovým riešením a často skončia aj tak ako komunálny odpad, zároveň proces ich rozloženia v prírode môže byť problematický. INCIEN tento rok spustí program opakovane použiteľných pohárov, ktoré si prevádzkovatelia podujatí môžu zakúpiť a používať ich opakovane ako zálohovateľné poháre.

NUATAN® pohár je vytvorený z materiálu Nonoilen, ktorý vytvoril tím prof. Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v spolupráci s R&D na Slovensku. Nonoilen (Non oil – bez ropy) je bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný. Jeho výnimočnosťje práve v opakovanom využívanía v jeho odolnosti voči vysokej teplote, až 100 stupňov. Preto je vhodný aj na horúce nápoje a je umývateľný v umývačkách riadu. Tento materiál je mimoriadne trvácny, pričom je však schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov bez zvyškových mikroplastov.

 

„V Tescu chceme zákazníkom prinášať kvalitné, zdravé a udržateľné produkty dostupné pre všetkých. Jedným z našich cieľov je preto nepoužívať viac obalov, než je absolútne nevyhnutné. Zároveň sme sa zaviazali, že do konca roka 2020 prestaneme v materiáloch obalov vlastných značiek používať nerecyklovateľné alebo ťažko recyklovateľné materiály, aby sme dosiahli, že do roku 2025 budú všetky obaly produktov vlastných značiek na 100 % recyklovateľné alebo opakovane použiteľné. Naším dlhodobým cieľom je však vybudovanie systému uzatvorenej recyklačnej slučky, čo bez partnerov ako INCIEN nedokážeme,“hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku a správkyňa Nadácie Tesco, ktorá vedie aktivity reťazca aj v oblasti spoločenskej zodpovednosti.

 

Spolupráca Nadácie Tesco a INCIEN-u bude vďaka grantu pokračovať aj v tomto roku. Inštitút bude pokračovať v realizácii tzv. trash tours, exkurzií pre odbornú aj laickú verejnosť na prevádzky, kde odpad končí alebo sa spracováva ako surovina. Týmto spôsobom pomáha posilňovať diskusiu medzi odborníkmi zo štátnej správy a praxou. Rovnako bude pokračovať aj projekt Miesta preč, vytvorenie webstránky, ktorá informuje verejnosť o tom, kde náš odpad končí.

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci Tesca rozhodnú o rozdelení 170-tisíc eur na komunitné projektypasik
Zákazníci Tesca rozhodnú o rozdelení 170-tisíc eur na komunitné projekty

Nové lavičky v lesoparku, včelín, bylinková záhrada alebo workshopy o zdravom životnom štýle. Presne 231 nápadov na zlepšenie života v regiónoch Slovenska podporí sumou 170-tisíc eur spoločnosť Tesco aj tento rok v rámci grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. O rozdelení financií na vybrané komunitné projekty už siedmykrát rozhodnú zákazníci Tesca.   

,,Každý zákazník môže v predajni Tesco hlasovať za jeden z troch projektov zo svojho regiónu. Vhodením žetónu získaného za nákup rozhoduje o výške grantu, akým podporíme realizáciu jeho obľúbeného projektu. Tak ako každý rok, aj tentoraz Tesco podporí projekt s najvyšším počtom žetónov grantom 1 300 eur, druhé miesto sa bude tešiť zo 600 eur a projekt na treťom mieste získa 300 eur. Možnosť zahlasovať v grantovom programe využíva čoraz viac Slovákov. Len počas šiestej edície vhodili naši zákazníci do hlasovacích zariadení takmer 4 milióny žetónov. Nesmierne nás to teší, lebo to znamená, že ľuďom záleží na podpore prostredia, v ktorom žijú a pracujú,“  hovorí Katarína Pšenáková, manažérka CSR pre Tesco na Slovensku.

 

Zákazníci môžu o rozdelení 170-tisíc eur medzi jednotlivé projekty rozhodnúť do 16. februára 2020 vo všetkých predajniach Tesco. Výsledky oznámi Tesco na konci februára  tohto roka.

,,Do aktuálnej siedmej edície grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame prihlásili neziskové organizácie, školy, centrá voľného času a iné verejnoprospešné organizácie až 370 projektov na zlepšenie života vo svojom okolí. Prihlásené projekty boli napísané na výbornej úrovni a pre odbornú komisiu bolo veľmi náročné vybrať 231 finálnych projektov, ktoré postúpili do hlasovacej fázy. Od dnešného dňa sú komisiou už naši zákazníci, keďže sú to práve oni, kto rozhodne o tom, akú výšku grantu získajú jednotlivé projekty,“ dodáva Katarína Pšenáková.

Prevažná časť projektov, za ktoré môžu zákazníci hlasovať v siedmej edícii, je zameraná na oblasť zdravia a športu.
 

Za doterajších šesť edícií grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame darovala spoločnosť Tesco viac ako 800-tisíc eur na realizáciu takmer 1 000 komunitných projektov. Vďaka podpore Tesca môžu miestne organizácie skrášľovať svoje okolie, pomáhať zlepšovať životy ľudí a zvierat či podporovať deti a mládež vo voľnočasových aktivitách v komunitách po celom Slovensku.

 

Pravidlá programu a ďalšie informácie o súčasných i predošlých edíciách nájdete na https://tesco.sk/pomahame/.

 

Zobraziť celú aktualitu
Až 80 percent úrazov vzniká podľa Allianz – SP na slovenských svahochpasik
Až 80 percent úrazov vzniká podľa Allianz – SP na slovenských svahoch

 

Zimné mesiace lákajú mnohých Slovákov urobiť si dovolenku na horách, ktorá je spojená s lyžovaním. Na lyžovačke môžu nastať aj nepríjemné chvíle, a to v momente, keď sa zraníte, okradnú vás, alebo spôsobíte škodu niekomu inému. 

 

„Najčastejšie úrazy, ktoré nám klienti z lyžovačiek hlásia, sú vykĺbenia, podvrtnutia, zlomeniny horných alebo dolných končatín a rebier, poranenia kĺbov, členkových a kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, odreniny a rany zo zľadovatenej plochy svahu. Tieto úrazy vznikajú väčšinou narazením do iného lyžiara, nabratím nekontrolovateľnej rýchlosti končiacej pádom, narazením do snežného dela alebo výskokmi cez umelo urobené skokanské mostíky,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

 

slovenské svahy sú rizikovejšie
Podľa štatistík Allianz – SP až 80 % úrazov vzniká na slovenských svahoch, zvyšných 20 % hlásia klienti zo zahraničia, najmä z Rakúska, Talianska a Francúzska. „Riešili sme prípad, keď sa lyžiarka spustila z kopca a nabrala nekontrolovateľnú rýchlosť, pričom neudržala rovnováhu a spadla. Pri náraze si vykĺbila rameno s dobou liečenia 45 dní. Ďalší lyžiar si pri páde vo veľkej rýchlosti pretrhol skrížený kolenný väz. Zo zranenia sa liečil 90 dní,“ vymenúva L. Muthová. Úrazy sa stávajú aj pri sánkovaní, ale aj pri zosadaní z lanovky. „Lyžiar začiatočník neskoro vysadol zo sedačkovej lanovky, jeho lyže pri zoskoku nabrali rýchlosť a vrazil do lyžiara, ktorému zlomil rebro. Ďalší úraz vznikol pri sánkovaní medzi stromami. Osoba sediaca vpredu utrpela poranenie kolena s liečením 65 dní. V inom prípade otec ťahal dieťa na saniach po zasneženej ceste, robil s ním vývrtky až dieťa zo saní vyletelo a utrpelo ľahký otras mozgu,“ dodáva L. Muthová.

 

európsky preukaz nemusí stačiť

Ak utrpíte úraz v Európe, liečebné náklady vám kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten však nepokrýva napríklad náklady za transport, ktoré sa pri leteckom prevoze pohybujú aj v desaťtisícoch eur. Navyše, vo viacerých európskych krajinách sa platí spoluúčasť za ošetrenie či vysoké poplatky za lieky.

 

nezabudnite na zodpovednosť
Na lyžovačke v zahraničí sa nemusíte zraniť len vy, ale taktiež môžete spôsobiť škodu na zdraví či majetku iného lyžiara. Takúto škodu si poškodení, najmä v zahraničí, neváhajú vymáhať aj súdnou cestou. „Príčinou väčšiny úrazov na svahoch býva, že do lyžiara, ktorý ide z kopca alebo stojí na kopci alebo pri vleku, narazí iný lyžiar. Odporúčame preto nezabúdať aj na poistenie zodpovednosti,“ upozorňuje L. Muthová. Cena komplexného cestovného poistenia v rámci Európy, v ktorom máte zahrnuté pokrytie liečebných nákladov v neobmedzenej výške, úraz, kompenzáciu trvalých následkov, poistenie batožiny, asistenčné služby a zodpovednosť za spôsobenú škodu je 1,70 € na deň. Poistenie môžete uzatvoriť jednoducho online, sms-kou alebo telefonicky.

Zobraziť celú aktualitu
#GivingTuesday v Tescu: kolegovia darovali charitám stravné lístky, deky aj oblečenie pasik
#GivingTuesday v Tescu: kolegovia darovali charitám stravné lístky, deky aj oblečenie

Oblečenie, deky, potravinyaj stravné lístky darovali kolegovia z Tesca charitám v rámci celosvetovej decembrovej iniciatívy #GivingTuesday. Myšlienka #GivingTuesday, sviatku štedrosti, darovania a dobrovoľníctva, vznikla v roku 2012 v USA a postupne sa rozšírila do vyše 150 krajín. Tesco je hlavným partnerom iniciatívy na Slovensku, ktorá tento rok pripadla na 3. decembra 2019. 

 

Kolegovia z Tesca tento rok v rámci iniciatívy darovali stravné lístky v hodnote viac ako 1 338 eur, ktoré odovzdali charitatívnym organizáciám podľa vlastného výberu. Okrem stravných lístkov darovali kolegovia z Tesca pre ľudí v núdzi aj deky, novú spodnú bielizeň, trvanlivé potraviny a drogériu.

 

Súčasťou #GivingTuesday bola aj najväčšia potravinová zbierka na Slovensku organizovaná už siedmy rok spoločnosťou Tesco. V rámci úspešnej zbierky, v ktorej zákazníci Tesca opäť prekonali rekord a pre ľudí v núdzi darovali vyše 171 ton potravín a drogérie, reťazec prerozdelil medzi zapojené charity viac ako 52-tisíc eur, aby mohli naďalej pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú.

 

„V Tescu veríme, že aj malá pomoc môže mať veľký význam. Preto sme sa tento rok rozhodli opäť zapojiť do programu #GivingTuesday. Všetci naši kolegovia v centrálnej kancelárii, obchodoch aj v distribučných centrách dostali možnosť spraviť dobrý skutok. Som veľmi pyšná na mojich kolegov, ktorí opäť potvrdili, že majú srdce na správnom mieste a neváhajú pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú,“ hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

 

Čo je #GivingTuesday?

#GivingTuesday je predvianočný medzinárodný sviatok štedrosti, darovania a dobrovoľníctva, keď sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Iniciatíva vznikla v roku 2012 v USA a postupne sa rozšírila do vyše 150 krajín sveta. Sviatok  spája rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny aj jednotlivcov. Len na Slovensku ľudia s dobrým srdcom za posledné 2 roky prispeli viac ako 103 tisícmi eur, vyše 12 tonami oblečenia a iných potrebných vecí, nespočetnými dobrovoľníckymi hodinami a dobrými skutkami.

 

Foto: Tesco archív

 

Zobraziť celú aktualitu
Všímaví ľudia darovali Vianoce viac ako 7 000 ľuďompasik
Všímaví ľudia darovali Vianoce viac ako 7 000 ľuďom

Vianoce sú pre väčšinu z nás najkrajšie sviatky roka, ktoré prežívame v radosti a v spoločnosti rodiny a blízkych priateľov. Mnohí ľudia však toľko šťastia v živote nemajú. Je dôležité nezatvárať oči pred tými v núdzi či bez domova, pre ktorých sú Vianoce ťažkým a smutným obdobím. Vďaka ľudom s dobrých srdcom a grantovému programu Darujte Vianoce už po osemnásty raz Nadácia Orange prerozdelila sumu 50 000 eur a podporila 322 projektov na pomoc ľudom, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. 

Ako každý rok v období Vianoc, aj tento Nadácia Orange priniesla možnosť ľuďom, ktorým nie je ľahostajný osud tých menej šťastných v ich okolí, posielať svoje nápady ako im pomôcť. Spomedzi 585 predložených žiadostí sa hodnotiaca komisia rozhodla prerozdeliť finančnú podporu 50 000 eur až 322 príbehom.

 

Najviac sa tento rok bude pomáhať v Banskobystrickom kraji, v ktorom sa podporí až 69 žiadostí. Ďalších 63 neľahkých životných situácií sa zmení k lepšiemu v Košickom kraji a 54 projektov bude zrealizovaných v Nitrianskom kraji. Spomedzi vybraných žiadostí sa najväčšej podpory dočkajú rodiny v núdzi, osamelé matky a osamelí otcovia s deťmi, no tiež deti, mládež a seniori či ľudia bez domova. Až 237 oprávnených žiadostí o podporu Nadácie Orange pritom prišlo od fyzických osôb, čo je dôkazom toho, že ľudia v našej spoločnosti nie sú voči svojmu okoliu ľahostajní a chcú nezištne pomáhať.

 

Jednou zo žiadostí, ktoré Nadácia Orange podporí, je napríklad príbeh osamelej matky štyroch detí, ktorá popri rodičovských povinnostiach chodí do zamestnania, aby svojim deťom mohla zabezpečiť základné životné potreby. Na nepriaznivý osud tejto rodiny upozornili kolegyne silnej mamičky, ktoré by chceli pomôcť potrebným zimným oblečením, obuvou a darčekmi pre deti.

 

Srdce na pravom mieste majú aj tí najmenší. Dôkazom toho je základná škola, ktorá sa rozhodla obdarovať 70 osamelých seniorov a ľudí v núdzi. Žiaci školy budú spolu s dobrovoľníkmi vyrábať darčeky, medovníky či vianočné pohľadnice, a potom navštívia seniorov a osamelých ľudí a vyrobené darčeky im slávnostne odovzdajú, pričom im zaspievajú vianočné koledy a zarecitujú básne. Finančné prostriedky od Nadácie Orange budú využité na nákup potrebných surovín a materiálu.

Ďalším príbehom, ktorý sa rozhodla komisia finančne podporiť, je Správny krok. Dobrovoľníčka chce v rámci tejto aktivity obdarovať štyri osoby bez domova, ktoré už urobili prvý krok k tomu, aby našli zmysel života a postavili sa svojmu neľahkému osudu. Z finančného príspevku chce individuálne každému z nich kúpiť to, čo potrebujú, ako napríklad ruksak, domáce oblečenie či zimné topánky. Darčeky im odovzdá pri malom vianočnom posedení, ktoré pre nich zorganizuje.

Krásnym predvianočným príkladom pomoci je tiež príbeh mladej plavkyne s Downovým syndrómom, ktorú chcú predkladatelia obdarovať tabletom. Ten pre ňu bude moderným prostriedkom, ako si ľahšie, rýchlejšie a komplexnejšie osvojiť učivo.

 

Počas Vianoc pomáhajú aj zákazníci a zamestnanci Orangeu

Vďaka programu Darujte dáta môžu tento rok pomáhať aj zákazníci Orangeu. Stačí, ak darujú svoje nespotrebované dáta, ktoré by im inak na konci fakturačného obdobia prepadli. Zákazníci o nič neprídu, pomôžu však zmeniť budúcnosť detí z pestúnskych rodín.

Darované gigabajty premení Orange na balík služieb Love, ktorý obsahuje paušál Go 20 €, pevný internet, potrebné technologické zariadenia a kurz bezpečného používania internetu, keďže mu záleží, aby zákazníci využívali internet zodpovedne a vedeli odolávať nástrahám vo virtuálnom svete. Takýto balík dostane 100 vybraných pestúnskych rodín na dva roky úplne bezplatne. Nespotrebované dáta je možné darovať veľmi jednoducho, stačí poslať bezplatnú SMS v tvare DARUJEM na číslo 100. Pestúnskym rodinám pomáhajú tiež zamestnanci Orangeu, ktorí už počas prvého mesiaca kampane zozbierali viac než 7 200 GB nespotrebovaných dát. Viac informácií o projekte Darujte dáta nájdete na https://www.orange.sk/darujem.

Zobraziť celú aktualitu
PRIESKUM: OBĽÚBENOSŤ KUPOVANIA DARČEKOV NA POSLEDNÚ CHVÍĽU RASTIEpasik
PRIESKUM: OBĽÚBENOSŤ KUPOVANIA DARČEKOV NA POSLEDNÚ CHVÍĽU RASTIE

Počet ľudí, ktorí nakupujú darčeky na poslednú chvíľu, z roka na rok rastie. Podľa decembrového online prieskumu najväčšieho nákupného centra na Slovensku Avion Shopping Park v Bratislave si kúpu darčekov dopraje tesne pred Štedrým dňom takmer tretina obyvateľov Slovenska (27 %). Vlani tak urobil každý piaty respondent.

 

Medziročne klesol počet ľudí, ktorí nakupujú vianočné prekvapenia od novembra – zatiaľ čo vlani darčeky od nástupu jedenásteho mesiaca zháňalo vyše 72 %, tento rok iba 67 %. Vianočné prekvapenia pribežne počas roka kupuje 12 % opýtaných.

Prvé miesto hitparády najobľúbenejších darčekov pre najbližších sa ani tento rok nezmení – 36 % ľudí kúpi najbližším oblečenie, módne doplnky alebo topánky. Na druhé miesto sa prepracovala kozmetika (17 %) a tretia je elektronika (14 %). Knihy, CD a DVD uprednostní desatina opýtaných.

Najobľúbenejšími miestami na kúpu darčekov sú stále nákupné centrá (56 %) a hneď po nich e-shopy (29 %).

„Nákupy na poslednú chvíľu si necháva čoraz viac zákazníkov. Dôvodom je široká a naozaj pestrá ponuka obchodov, ktoré sú otvorené ešte aj na Štedrý deň 24. decembra. Ľudia tak môžu nakúpiť darčeky pre celú rodinu aj pri jednej návšteve nákupného centra. Aj vďaka rastúcej ekonomickej sile Slovákov môžu nakupovať spontánnejšie a menej plánovať,“ hovorí Katarína Michaliaková, marketingová manažérka Avionu v Bratislave, a dodáva: „Trend sa prejavil už počas roka – hoci ľudia nakupovali menej, vyberali kvalitnejšie tovary za vyššie ceny a trávili viac času pri návšteve Avionu, najmä novej gastro pasáže s vyše 650 miestami na sedenie, stretávanie sa, sedenie, relax, debaty či občerstvenie.“

Aj prieskum ukazuje, že oproti minulému roku vzrástol počet ľudí, ktorí minú na darčeky do 500 eur, z 37 % na 43 %. Polovica opýtaných však minie na darčeky rovnako ako vlani, teda do 200 eur.

Vianočnú atmosféru v Avione tento rok dopĺňa úplne nová vôňa i výzdoba. Moderné žiarivé zlato-biele ozdoby nahradili predchádzajúcu tradičnú výzdobu s ľudovými prvkami.

„Pre detičky a fanúšikov rodinného vianočného fotografovania sme pripravili vynovené scénky s medveďmi. Radosť v detských očiach určite vyčarí rozprávkový kolotoč pri All Toys, na ktorom sa môžu povoziť úplne zadarmo,“ dopĺňa Katarína Michaliaková.

Zdroj:Katarína Š.

Zobraziť celú aktualitu
Vianočné otváracie hodiny obchodov Tesco: na Štedrý deň bude otvorené do 11-stejpasik
Vianočné otváracie hodiny obchodov Tesco: na Štedrý deň bude otvorené do 11-stej

Fanúšikovia kupovania vianočných darčekov na poslednú chvíľu budú môcť nakúpiť v obchodoch Tesco aj na Štedrý deň do 11.00 hodiny. Detailné informácie o vianočných otváracích hodinách nájdu zákazníci na internetovej stránke Tesca alebo v jednotlivých predajniach.

 

Obchody budú zatvorené ďalšie dni – v stredu na 1. sviatok vianočný a vo štvrtok na 2. sviatok vianočný – na Štefana. Výnimkou budú čerpacie stanice, ktoré budú otvorené vo štvrtok 26. decembra 2019 od 8.30 do 20.00 hod.

 

V piatok 27. decembra 2019 budú obchody otvorené od 7.00 hod. Od 28. do 30. decembra 2019 budú platiť bežné otváracie hodiny. Na Silvestra bude väčšina Tesco obchodov otvorená až do 18.00 hod., niektoré prevádzky až do 19-tej. Predajne aj čerpacie stanice Tesco budú na Nový rok 1. januára 2020 zatvorené podľa platnej legislatívy.

 

Tesco privíta svojich zákazníkov opäť vo štvrtok 2. januára 2020, všetky predajne aj čerpacie stanice budú otvorené od 7.00 hod.

 

Služba Tesco Online nákupy bude mať tiež upravené prevádzkové hodiny.Zákazníci ju môžu využívať nepretržite až do 23. decembra 2018. Rozvoz objednávok bude zastavený 24. až 26. decembra 2018, na Nový rok na 6. januára na Troch kráľov. Na Silvestra bude služba obmedzená do 16.00 hod. Od druhého januárového dňa bude mať služba bežnú prevádzku.

 

Otváracie hodiny predajní Tesco počas Vianoc 2019:

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio