LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.

Recept: Panenka s broskyňovou omáčkou

Autor: Betty M.
Štvrtok, 04. august 2022
Recept: Panenka s broskyňovou omáčkou

 

Ponúkame vám výborný recept, tentokrát v mene projektu na podporu lokálnych potravín Zrodené v EÚ. Recept na panenku s broskyňovou omáčkou spolu s vkusnými fotografiami od food blogerky Victoria Kitchen Stories.


 

 

Bravčová panenka s broskyňovou omáčkou

Počet porcií :

4 porcie

Doba prípravy :

30 minút

 

Čo budeme potrebovať :

Na mäso :

500 g bravčovej panenky

2 lyžice olivového oleja

Soľ

Korenie

Sušený estragón

 

Na omáčku :

3 broskyne

Lyžičku kryštálového cukru

3 lyžice suchého červeného vína

1 lyžičku citrónovej šťavy

20 g masla

Čerstvý tymián

Ako prílohu použijeme zemiaky uvarené v šupke opečené na oleji, alebo pečené zemiaky.

 

Postup :

1.       Mäso odblaníme, potrieme olivovým olejom a z každej strany ho osolíme a okoreníme.

2.       Zohrejeme si väčšiu grilovaciu panvicu a na strednom stupni opekáme panenku z každej strany 3 minúty.

3.       Medzi tým si predhrejeme rúru na 180 °C a keď máme mäso do zlatista opečené, uložíme ho na plech a dáme dopiecť do rúry na 7 až 8 minút.

4.       Kým sa mäso pečie pripravíme jednoduchú broskyňovú omáčku.

5.       Broskyne sparíme vriacou vodou, olúpeme ich a nakrájame na kocky.

6.       V panvici kde sme opekali mäso roztopíme kryštálový cukor, pridáme broskyne a chvíľku restujeme. Broskyne zalejeme červeným vínom, citrónovou šťavou a omáčku varíme cca 5 minút, kým sa neodparí alkohol.

7.       Následne pridáme do omáčky maslo a necháme ju chvíľku zredukovať.

8.       Keď máme mäso upečené, môžeme servírovať opečený zemiak, nakrájanú panenku a broskyňovú omáčku, ktorú posypeme nasekaným tymiánom.

 

Recept prináša projekt www.zrodene.eu ,ktorého cieľom je informovať širokú verejnosť o kvalite produkcie potravín v štátoch Európskej únie v spolupráci s food blogerkou Victoria Kitchen Stories, ktorá recept pripravila.

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Rady redakcie

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Dnes je 13. 08. 2022, meniny má Lubomír.
Poradna
Náhodný článok
Príbehy pod stromček Príbehy pod stromček
Slovenský Červený kríž patrí medzi najaktívnejšie a najväčšie neziskové organizácie na Slovensku. Združuje takmer 60 tisíc ľudí, ktorí pomáhajú aj vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu a len pre pocit, že urobia svet krajším bez ohľadu na národnosť, jazyk, náboženstvo, politiku či názory. Tento rok pripravil špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra,  sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček,  dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Syndróm suchého oka ako dôsledok užívania liekov či iných ochorenípasik
Syndróm suchého oka ako dôsledok užívania liekov či iných ochorení

Naše oči sú chránené slzným filmom. Ten plní okrem ochrannej aj výživnú a optickú funkciu. Pokiaľ dôjde k poruche niektorej zo súčastí slzného filmu, môže sa rozvinúť syndróm suchého oka. Veľmi často túto poruchu dočasne alebo niekedy aj natrvalo spôsobuje užívanie niektorých liekov, iné celostné ochorenia organizmu či stavy po liečbe či operácii.

 

Poruchy tvorby alebo kvality slzného filmu

Ak si slzný film neplní svoju funkciu, prichádza k nepríjemným príznakom suchého oka. Zaraďujeme sem začervenanie, štípanie, bolesť, pálenie, škrabanie, slzenie či pocit cudzieho telesa v oku. Normálne, zdravé slzy majú tri zložky – vodu, mukóznu zložku a olej. Ak je narušená ktorákoľvek z troch zložiek sĺz, oko nedostáva potrebnú výživu a ochranu. Najčastejšie nie je v slzách dostatok oleja, čo vedie k nadmernému vyparovaniu, čoho dôsledkom sú oči suché.

 

Lieky

Užívanie niektorých liekov môže syndróm suchého oka spôsobiť alebo zhoršiť. Zaraďujeme sem napríklad užívanie liekov hormonálneho charakteru, lieky proti úzkosti, psychofarmaká, antidepresíva, lieky proti bolesti, lieky proti alergii – antihistaminiká, lieky na vysoký krvný tlak či poruchy srdcového rytmu, lieky na odvodňovanie, anestetiká a ďalšie.

Ak to nie sú priamo lieky, syndróm suchého oka môže v negatívnom smere ovplyvniť aj nosenie kontaktných šošoviek.

 

Ochorenia celostného charakteru

Ak opomenieme konkrétne ochorenia oka, ktoré majú priamy vplyv na tvorbu sĺz, so syndrómom suchého oka sa môžu stretnúť napríklad diabetici, reumatici, ďalej tí, čo trpia vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami, ochoreniami kože či štítnej žľazy.

 

Ochorenia očí

Mnohé ochorenia očí majú priamy vplyv na poruchu tvorby alebo kvality slzného filmu. Keďže sa na ich liečbe podieľajú oční špecialisti, tí automaticky svojim pacientom odporúčajú používanie umelých sĺz. Boli ste na operácií očí? Je úplne jedno na akej, veľmi dôležité je po jej absolvovaní pravidelné zabezpečenie vlhkosti očnej sliznice.

 

Liečba umelými slzami

Možnosti liečby sú rôzne, ale náhrada slzného filmu umelými slzami je jediným účinným prostriedkom zmiernenia prejavov ochorenia, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu. Ak je potrebné používať umelé slzy často, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Obľúbené očné kvapky Hyal-Drop multi (zdravotnícka pomôcka) majú prírodné zloženie, preto sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň sú šetrné k povrchu oka a môžu sa používať tak často, ako je potrebné. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť  jeho kontaktnú časť s rohovkou. Viac informácií získate na www.hyal.sk.

 

Okrem zvolenia správneho spôsobu liečby a zmierňovania nepríjemných príznakov umelými slzami je potrebné dodržiavať zásady všeobecnej hygieny zraku:

 

 • časté vetranie miestnosti,
 • používanie zvlhčovačov vzduchu,
 • pobyt na čerstvom vzduchu,
 • dostatočný príjem tekutín,
 • zníženie konzumácie alkoholu,
 • redukcia fajčenia,
 • pravidelné cvičenie očami,
 • strava alebo cielená výživa podporujúca dobrý zrak.
Zobraziť celú novinku
Digitalizácia firiem zlyháva pred cieľom – podceňuje zvládnutie ľudského faktorapasik
Digitalizácia firiem zlyháva pred cieľom – podceňuje zvládnutie ľudského faktora

Príčina spomalenej digitalizácie vo firmách na Slovensku spočíva aj vo vynechaní či v podcenení dôležitej fázy procesu – zapojenia zamestnancov na všetkých úrovniach organizácie. Hoci sa digitálna transformácia organizácie opiera o technológie a automatizáciu, pre jej úspech však hrá kľúčovú úlohu zvládnutie ľudského faktora takejto zmeny. 

„Mnohé firmy nielen zo súkromnej sféry, ale i z verejnej správy si často nakúpia nové aj drahé digitálne nástroje na zefektívnenie prevádzky, ale podcenia dôležitý krok – nepripravia zamestnancov. Na úspešné zvládnutie zmien, ktoré do firiem prináša digitálna transformácia, je však potrebné, aby tieto zmeny pochopili a prijali všetci zamestnanci a naučili sa pracovať vďaka technológiám inak,“ upozorňuje odborník na digitalizáciu Miroslav Hlohovský, CEO spoločnosti OMNICOM z Bratislavy, ktorá sa digitalizácii domácich i zahraničných firiem venuje už viac ako 10 rokov.  

 

 

Podľa neho významnú časť digitálnej transformácie – prípravu zamestnancov vynechá alebo odloží na neurčito asi polovica firiem, ktoré začnú s digitalizáciou. Firmy zvládnutie ľudského faktora takýchto zmien buď podcenia a nemajú naň už rozpočet, alebo sa spoliehajú na flexibilitu ľudí – že sa naučia nové softvéry používať sami „za pochodu“.

 

„Tento spôsob nakoniec vždy zlyhá a zamestnanci zotrvajú v používaní starých prevádzkových postupov, ktoré boli neefektívne a tým aj drahé. Kruh modernizácie tak tieto firmy nikdy neuzavrú. Firmy či organizácie prichádzajú mesačne o tisíce eur hneď dvakrát – pre slabé využívanie zakúpeného softvéru a sekundárne strácajú peniaze vo vysokých nákladoch pre zastarané prevádzkové postupy,“ dopĺňa konzultant Pavol Holbík z OMNICOMU. Práve digitalizácia dokáže firme ušetriť  často až 30 % nákladov na prevádzku.

 

Zmena prístupu, správania a kultúry organizácie by mala byť popri používaní nových technológií súčasťou každej digitalizácie. Spoločnosť OMNICOM pomohla s digitalizáciou IT služiebtento rok aj slovenskej energetickej spoločnosti MH Teplárenský holding, a. s. (MHTH) v Bratislave s využitím softvérovej platformy 4me.

 

„Hlavnou výzvou bola zmena kultúry – aby IT zamestnanci, ako aj koncoví používatelia prijali zmenu fungovania a začali používať nový systém, a tým využili benefit z digitalizácie interných IT procesov. Je to o zmene myslenia. To je najtvrdší oriešok. Ale funguje to,“potvrdzuje Karína Rybárová, Head of IT Governance & IT Process Manager v spoločnosti MHTH.

Zobraziť celú novinku
 Kvalitný kečup? Skúste ten od Podravkypasik
Kvalitný kečup? Skúste ten od Podravky

Kečup milujeme všetci bez rozdielu, malí i veľkí. Je univerzálnym gurmánskym jazykom chuti všetkých národov na svete. Špagety, hranolčeky či burger... bez kečupu si ich ani nevieme predstaviť. Navyše, kečup to vie poriadne roztočiť a nuda na tanieri nehrozí! Že sa s jedlom nehrá? Koho by nepotešil kečupový smajlík na raňajkovej omelete? Deň je hneď o niečo krajší!

Ale aj keď je kečup tak trošku voľnomyšlienkar, aj v tomto prípade platí, vyberajte ten kvalitný. Presne takým je Kečup Podravka! Na výrobu 500 g balenia Podravka zužitkuje až 840 g tých najkvalitnejších paradajok. Spolu so starostlivo vybranými koreninami a morskou soľou tvoria skvelú a jedinečnú chuť Kečupu Podravka. Bez konzervantov a umelých farbív. Vychutnajte si jemnú chuť paradajok v Kečupe Podravka jemný a kombináciu s ohnivým chilli v Kečupe Podravka pikant. Viac na www.podravka.skkecupuj.podravka.sk.

 

Kečup Podravka jemný: 1,69 €/ 500 g

Kečup Podravka pikant: 1,69 €/ 500 g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ozajstná chuť paradajok

 

Šťavnaté, plné slnečnej chuti a živín... Presne také sú paradajky spracované v kečupe Podravka. Pre milovníkov jemnej chuti paradajok je tu Kečup Podravka jemný. Jeho prirodzená chuť vyladí každé jedlo do tónu vašej nálady. Navyše, Kečup Podravka jemný je v každej kuchyni bezpodmienečne potrebný! Veď aj vy ste už určite po otvorení chladničky naliehavo kričali: Kde máme kečup?!

 

Kvalitné paradajky zmiešané s ohnivým chilli a výberovými koreninami sa skrývajú v Kečupe Podravka pikant. Ocenia ho milovníci pikantného jedla, grilmajstri a ktokoľvek, kto rád skúša nové chute!
 


Koniec nudy na tanieri

 

Pizza, cestoviny, hranolčeky, párky... zábavné, čo všetko si milovníci kečupu polejú svetoznámou paradajkovou omáčkou. Nuda na tanieri veru nehrozí, pretože kečup priam nabáda k majstrovským dielam, a nielen tým kulinárskym! Veď priateľská či rodinná večera sa s kečupom môže zmeniť na hru o najsmiešnejšiu či najláskavejšiu kečupovú kresbu. S Kečupom Podravka jemnýKečupom Podravka pikantdokonca bez strachu z kvapiek na obruse či oblečení. Bezprostrednú zábavu totiž chráni dômyselný uzáver proti kvapkaniu. Prajeme veľa zážitkov s chutnými paradajkami ukrytými v Kečupe Podravka jemný a pikant!

 

Viac na www.podravka.skkecupuj.podravka.sk.

Zobraziť celú novinku
Cestovné poistenie uzatvára viac ľudí než pred pandémioupasik
Cestovné poistenie uzatvára viac ľudí než pred pandémiou

Ľudia  nakupujú cestovné poistenie vo veľkom. Podľa štatistík Slováci v tomto roku nielen dobehli, ale dokonca prekonali v počte uzatvorených cestovných poistení posledný predpandemický rok. Ústup covidu otvoril Slovákom prístup k obľúbeným dovolenkovým destináciám po celom svete. 

Počet zmlúv na cestovné poistenie uzatvorených v období od januára do júna medziročne vystrelil o šesťsto percent. Vzhľadom na cestovné obmedzenia vlani je to prirodzené. No stúpol aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou  – prvý polrok 2022 je oproti rovnakému obdobiu roka 2019 silnejší o 50%,“ hovorí partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group Michal Ďuriš.

 

 

Pozitívnemu vývoju nahráva aj zelené sfarbenie  väčšiny krajín sveta na cestovateľskej mape, ktorá indikuje aktuálne opatrenia súvisiace s koronavírusom. Pre turistov väčšina krajín aktuálne poskytuje bezproblémový vstup cez letiská či hranice. Pre cestujúcich to znamená aj nižšie výdavky na cestovné poistenie. Nemusia si totiž platiť do rizikových krajín pripoistenie pre prípad covidu, ktoré odborníci odporúčali v uplynulom období.

 

Celoročné poistenie

O čosi iná matematika platí pre ľudí, ktorí cestujú veľa a v priebehu celého roka. „Pri výbere celoročného poistenia je namieste zvážiť možné zhoršenie situácie v jeseni a vybrať si balík, ktorý už poistenie proti covidu obsahuje,“ vysvetľuje M. Ďuriš. Voľba automaticky nemusí znamenať drahšiu poistku – poisťovne v konkurenčnom boji medzi sebou stupňujú výhodnejšie podmienky poistenia či pestrejšiu paletu krytia.

 

Po spustení online portálov, ktoré monitorujú aktuálne produkty poisťovní a ich podmienky, navyše netreba podrobne študovať všeobecné obchodné podmienky. Napríklad na portáli GAMP.sk vytvorenom tímom Umbrella Group stačí na výber vhodnej poistky zvoliť požadované parametre. Portál automaticky vylúči poisťovne, ktoré napríklad danú službu neposkytujú.

Celoročné cestovné poistenie vychádza finančne výhodne už pri dvoch-troch týždňoch v zahraničí. „Závisí, samozrejme, od ponúk jednotlivých poisťovní, no je to vždy individuálne. Cena celoročného poistenia je totiž primeraná už pri jednej dlhšej dovolenke a poistenie platí celý rok aj na ďalšie pobyty,“ dodáva M. Ďuriš.

 

Pri výbere konkrétnej poistky však treba dať pozor na maximálny počet dní nepretržitého vycestovania, ktorým poisťovňa limituje celoročné poistenie. „Celoročné“ poistenie totiž môže v skutočnosti znamenať, že krytie sa vzťahuje len na 45, 60 či 90 dní neprerušovaného pobytu v zahraničí – opäť podľa konkrétnych podmienok tej-ktorej poisťovne.

 

Poistenie storna – kedy sa oplatí?

Kúpili ste si first moment dovolenku alebo letenky za najlepšiu cenu pol roka dopredu na city-break do niektorej z európskych či svetových metropol? V tom prípade by ste mali zvážiť aj poistenie storna pobytu. „Murphyho zákony“ totiž hovoria, že čím dlhší je čas medzi kúpou leteniek, ubytovania či zájazdu a samotným odchodom na dovolenku, o to väčšia je pravdepodobnosť, že sa medzičasom niečo „pokazí“.

 

„V prípade, že ide o vysoké sumy, je rozumné zvážiť poistenie storna,“ podčiarkuje M. Ďuriš. Opäť je podstatné, cez akú poisťovňu máte vybraný produkt. Podmienky majú nastavené odlišne aj v tomto prípade – niektoré napríklad žiadajú kúpu poistenia už v deň kúpy zájazdu, iným stačí termín najneskôr 14 dní pred odchodom na dovolenku. Líši sa aj pohľad na vis maior, teda okolnosti, ktoré poisťovňa považuje za oprávnené pre vyplatenie poistenia – ochorenie v rodine, tehotenstvo, zamietnutie víz, zmeškanie letu a podobne.

 

Dobre vedieť!

Ušetriť na poistení sa dá nielen podrobným štúdiom obchodných podmienok poisťovní či vyklikaním správnych parametrov na porovnávacích online portáloch.

 

Málokto napríklad vie, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú fyzickou osobou, ktoré sa bežne uzatvára spolu s poistením nehnuteľnosti či domácnosti pre prípad, že by ste vytopili susedov, platí napríklad aj na zahraničnej dovolenke.„Toto poistenie sa neviaže len na škodu v byte či dome, ale na akúkoľvek zodpovednosť za škodu, napríklad keď narazíte s vodným skútrom,“ hovorí M. Ďuriš. Akurát si treba dať pozor, či poisťovňa v danom produkte neuplatňuje územné obmedzenia napríklad len na Slovensko či EÚ.

 

Asistenčná služba havarijného alebo povinného zmluvného poistenia automobilu, ktorým cestujete, môže byť nastavená aj tak, že kryje prípadné technické problémy aj na dovolenke v zahraničí. Ak by služba technické problémy nekryla, tak si asistenciu môže dovolenkár doplatiť aj v rámci cestovného poistenia,“ dodáva M. Ďuriš.

 

Pri poistení batožiny si treba dať pozor na to, že poisťovne uplatňujú stropy na cenu jednotlivých predmetov, takže pri krádeži notebooku za dvetisíc eur môže krytie znamenať vyplatenie 250 eur. „Veľa ľudí si chce preto na dovolenku poistiť len to najdôležitejšie – liečebné náklady, čo je srdce cestovného poistenia,“ hovorí M. Ďuriš.

 

Odborníci tiež upozorňujú na výluky, pri ktorých poisťovňa v istých prípadoch nemusí hradiť poistenie ani v prípade uzatvorenej zmluvy. Patria medzi ne napríklad tehotenstvo, chronické ochorenia či požitie alkoholu v čase poistnej udalosti.„Na základe Občianskeho zákonníka je plnenie z poistenia pri požití alkoholu vylúčené. Dve poisťovne –AXA Assistance (v pripoistení) a UNION ho však na základe podmienok plnia do určitého limitu,“ dopĺňa M. Ďuriš.

 

Zobraziť celú novinku
Keď sa každý pohyb stáva agóniou. Ako na život s reumou bez bolestí?pasik
Keď sa každý pohyb stáva agóniou. Ako na život s reumou bez bolestí?

Zhruba 45 tisíc ľudí na Slovensku trpí reumou, ktorá si svoje obete vyberá bez výnimky veku. Tento zľudovený názov pre ochorenia kĺbov a problémy s pohybovým aparátom, ktorý odborne nahrádza reumatoidná artritída, pozná veľmi veľká časť dospelej i detskej populácie. Menej známy je nám možno už fakt, že čím neskôr začneme tento problém riešiť, tým horšie budú následky a život s chronickým ochorením. 

Pokúsme sa to spoločne zmeniť, pretože čím skôr je reumatoidná artritída identifikovaná a liečená, tým väčšia je šanca na zastavenie jej progresie.

 

Ktoré terapie umožňujú život bez bolesti?

Úspešná liečba kombinuje rôzne účinné látky a dopĺňa ich fyzioterapeutickými pomôckami

Postihnutých je takmer 50 tisíc ľudí, čo robí chronický zápal kĺbov najčastejším ochorením v rámci veľkej rodiny reumatizmov. Na začiatku táto choroba uprednostňovala ženy v strednom veku medzi 45 a 64 rokmi. Vo vyššom veku od 70 rokov postihuje rovnako ženy aj mužov. Niekedy sa utrpenie začína zákerne, často však zo dňa na deň prenikne do každodenného života kvôli silnej bolesti, pri ktorej je každý pohyb, každé zovretie utrpením.

 

Ale aj pacienti s reumatizmom môžu dúfať, pretože moderná liečba využíva postupný plán, ktorý kombinuje rôzne účinné látky a dopĺňa ich fyzioterapeutickými pomôckami. U väčšiny postihnutých je tak možné nielen zastaviť bolestivé prejavy, ale aj zastaviť kĺby ničiace príhody a získať späť kvalitu milovaného života v obľúbených pohodlných topánkach.

 

Nepodceňujte ani tie najmenšie dlhodobo pretrvávajúce príznaky

Pretože pacient dostane správne lieky len vtedy, ak bol zápal kĺbov s istotou a včas diagnostikovaný. Liečbu reumatoidnej artritídy nemožno odkladať, ale liečiť ako naliehavú situáciu.  Pomôže vám v tom ten najlepší reumatológ v blízkom okolí, ktorý vám okrem liekov môže naordinovať liečbu v našich najznámejších kúpeľoch Piešťany.

 

 

Niekoľkodňový príjemný wellness pobyt v Piešťanoch, v ktorých sa vyskytuje veľký počet prameňov liečivej vysoko-mineralizovanej termálnej vody, vám a vašim kĺbom určite prospeje.

 

Čím skôr začnete problém riešiť, tým lepšie

Dôvod včasnej návštevy najlepšieho kúpeľného hotela v Piešťanoch a včasnej liečby je jasný. Okno príležitosti, ako reumatológovia nazývajú optimálne obdobie liečby tejto formy reumatizmu, je otvorené približne tri až štyri mesiace. V tejto počiatočnej fáze medzi prvými príznakmi a začiatkom liečby ešte nie sú kĺby príliš vážne postihnuté, medikamentózna liečba môže ešte pôsobiť optimálne a ochorenie sa môže dokonca zastaviť. Opäť tak môžete fungovať bez bolesti, zápalových hodnôt a opuchov.

 

Zdroj obrázka: New Africa/Shutterstock.com

Zobraziť celú novinku
Komplikujú vám letný relax a dovolenku fotosenzitívne oči?pasik
Komplikujú vám letný relax a dovolenku fotosenzitívne oči?

Nielen v letnom období sa mnohí ľudia cítia oslnení zdrojmi svetla viac ako zvyčajne. Zvýšená citlivosť očí môže byť neškodná, no môže tiež naznačovať vážne ochorenia. Oko je tiež nadmerne stimulované, čo má za následok rozmazaný obraz.

 

Aké sú dôvody vzniku týchto nepríjemných stavov, ktoré nás často nútia pred dovolenkou využiť rýchle objednanie k lekárovi online?

 

Zakalenie šošovky je najčastejšou príčinou

Najčastejšou príčinou zvýšenej citlivosti na oslnenie je zakalenie šošovky, známe tiež ako katarakta. V detstve a dospievaní je šošovka stále číra a priehľadná, ale v priebehu rokov sa proteíny vo vnútri šošovky začnú zhlukovať. Zakalí sa a zákalové častice v šošovke rozptyľujú svetelné lúče.

To vedie k oslneniu a rozmazanému obrazu na sietnici. Dočasným riešením sú možno zatiahnuté pevné žalúzie, ktoré neprepustia do interiéru žiadne slnko. Natrvalo sa to však dá napraviť operáciou, pri ktorej sa zakalená prirodzená šošovka nahradí umelou.

 

Fuchsova endoteliálna dystrofia

Ide o ochorenie rohovky, ktoré môže viesť aj k zvýšenej citlivosti na oslnenie. Postihnuté bunky ležia vo vnútornej vrstve rohovky a majú za úlohu odčerpať vodu z rohovky, aby bola čistá. Ak to už nezvládajú, rohovka sa už nesprehľadňuje, napuchne a zjazví sa. Svetlo sa láme na jazvách a vedie k rozmazanému videniu a citlivosti na oslnenie.

Fuchsova endoteliálna dystrofia môže byť genetická, ale môže sa vyvinúť aj bez rozpoznateľnej príčiny alebo byť spustená operáciou sivého zákalu, pri ktorej sú bunky rohovky mechanicky ovplyvnené.

 

Očné kvapky s fyziologickým roztokom môžu spôsobiť, že rohovka opäť odpuchne. V konečnom dôsledku však môže pomôcť len operácia, pri ktorej je vnútorná vrstva rohovky nahradená transplantátom.

 

Medzi iné príčiny zvýšenej citlivosti na svetlo a slnko patrí najčastejšie:

 • Vírusová infekcia oka (napríklad herpes).
 • Vedľajšie účinky antibiotík a iných liekov.
 • Zápal spojiviek.
 • Migréna.
 • Achromázia.
 • Mäkké kontaktné šošovky.
 • Suché oči.
 • Suchý vykurovací vzduch.
 • Dlhá práca za obrazovkou v kancelárii.
 •  

Ak sa chcete problému zbaviť, kvalitné slnečné okuliare a návšteva  dobrého očného lekára v Nitre alebo okolí sú to najlepšie trvalé riešenie.

 

 

Zdroj obrázka: Nejron Photo/Shutterstock.com

 

Zobraziť celú novinku
Nevyhnutný zdroj energie na prácu nemusíte hľadať iba v kofeínepasik
Nevyhnutný zdroj energie na prácu nemusíte hľadať iba v kofeíne

Bez ohľadu na to, pre koho pracujete, boj s ťažkým a náročným pracovným dňom zažívame asi všetci a všade. V takomto prípade sa najčastejšou voľbou na zvýšenie energie stáva šálka lahodnej kávy.

 

Hoci je káva v mnohých smeroch zdraviu prospešná, má aj svoje nevýhody. Nadmerná konzumácia môže viesť k dehydratácii. Príliš veľa kofeínu môže tiež spôsobiť bolesti hlavy. A pritom sa tomu všetkému môžete vyhnúť, pretože existujú potraviny s oveľa väčšou energetickou a výživovou hodnotou, z ktorých si môžete pripraviť to najlepšie zdravé jedlo do práce.

 

Smoothie – punč plný živín

V týchto dňoch sú smoothies v móde. Smoothies sú ideálne pre tie rušné rána, keď chcete niečo sýte, ale nemáte čas na varenie jedla. Na stránkach sociálnych médií pravdepodobne nájdete stovky receptov na smoothie, z ktorých väčšina obsahuje rôzne druhy ovocia a zeleniny, aby ste získali punč plný živín.

Ak chcete zvýšiť hladinu energie, nezabudnite najmä v zimných mesiacoch na kvalitné osvetlenie kancelárie a zahrnúť do vašej každodennej stravy prísady, ako je grécky jogurt pre bielkoviny, špenát pre vitamíny a živiny, banán a ľanové semienka. Aby ste zostali sýti až do obeda, pridajte odmerku proteínového prášku na zvýšenie bielkovín.

 

Dôležité vitamíny pre zamestnancov

Môžete nájsť v rôznych potravinách, ovocí a zelenine, s ktorej prípravou a konzumáciou nebudete mať žiadne veľké starosti. Dôležité vitamíny pre zamestnancov sa nachádzajú v citrusovom ovocí, zelenej zelenine, orechoch, ovsených vločkách a banánoch. Aby mali požadovaný efekt a postarali sa o silnú imunitu vášho tela a jeho energiu, nezabudnite si vyberať tieto dary prírody z lokálnych fariem.

Samozrejme, pre väčšinu ľudí bude káva stále hlavným jedlom pre veľmi potrebnú dávku energie, ale ak hľadáte výživnejšie a sýtejšie možnosti, zvážte vyššie uvedené jedlá, ktoré vám pomôžu prekonať aj tie najťažšie dni.

 

 

Zdroj obrázka: Ground Picture/Shutterstock.com

Zobraziť celú novinku
LETNÉ VÝPREDAJE SÚ SILNEJŠIE NEŽ VLANIpasik
LETNÉ VÝPREDAJE SÚ SILNEJŠIE NEŽ VLANI

Skorší začiatok, viac sortimentu aj vyššie zľavy. Klasické letné výpredaje sú tento rok intenzívnejšie než počas vlaňajška. Potvrdzuje to aj najväčšie nákupné centrum na Slovensku Avion v Bratislave, kde sa obľúbené výpredaje začali v júni. Podľa vyjadrení niektorých predajcov s najvyššími zľavami nad 70 % nebudú čakať až do augusta a ponúknu ich skôr než minulý rok.  

„Mnohí naši nájomníci – značky z oblasti módy, doplnkov do domácnosti, elektra či športu začali tento rok výpredaje už v polovici júna. Aktuálne ponúkajú zľavy aj vyše 50 %, nečakajú s vyššími zľavami na august. Predpokladáme, že niektorí predajcovia najmä spomedzi módy predstavia 70% zľavy ešte do konca júla. Časť predajcov avizuje ukončenie tohtoročných silných výpredajov už od polovice augusta,“ prezrádza Petra Vojtasová, marketingová manažérka Avionu v Bratislave.

 

Podľa nej sa do výpredajov rôznymi spôsobmi zapojila väčšina prevádzok v Avione – nielen percentuálnymi zľavami, ale aj špeciálnymi bonusmi ku konkrétnym výrobkom či výhodnými balíkmi služieb.

 

 

 Výpredajom pomáha nielen chuť ľudí nakupovať osobne v kamenných predajniach po pandemickej prestávke či výhodné zľavy, ale aj horúčavy. Ľudianajmä počas tropických dní spoja príjemné s užitočným. Ochladia sa v klimatizovaných priestoroch Avionu pri výhodných nákupoch a doprajú si príjemné posedenie pri obede či káve v Gastro pasáži alebo na terase,“dodáva Petra Vojtasová.

 

Aktuálne zľavy vybraných značiek v bratislavskom Avione:

 

 • Alpine Pro: vyše 30 %
 • Alain Delon: do 50 %
 • CCC: do 60 %
 • Deichmann: do 50 %
 • Cropp: do 50 %
 • FaxCopy: 85 %
 • GrandOptical: 40 %
 • Humanic: do 50%
 • Mohito: do 50 %
 • Office shoes: do 40 %
 • Reserved: do 50 %
 • Sofia: do 50 %
 • Yves Rocher: do 50 % a mnohé ďalšie.

 

Aktuálnu ponuku letných zliav nájdete na webe Avionu.

 

Zobraziť celú novinku
Tesco rozširuje ponuku kvalitných vín od slovenských vinárov. V lete sú hitom najmä bublinkypasik
Tesco rozširuje ponuku kvalitných vín od slovenských vinárov. V lete sú hitom najmä bublinky

Tesco na Slovensku prináša svojim zákazníkom ešte pestrejšiu ponuku lokálnych vín. V spolupráci so Zväzom vinohradníkov a vinárov Slovenska v predajniach Tesca pribudnú nové vína od slovenských producentov. Pod značkou Tesco Finest alebo Tesco Standard si tak zákazníci môžu kúpiť slovenskú Pálavu, Dunaj, Pinot noir rose, Rizling vlašský, Rizling rýnsky alebo Rulandské šedé, ktoré vyrábajú a dodávajú lokálni vinári. Celkovo je v ponuke vlastných značiek reťazca 12 vín od slovenských producentov. Letu kraľujú najmä ľahké šumivé vína.

Ako hovorí Erik Šiatovský, komerčný riaditeľ pre Tesco na Slovensku, prvotnou myšlienkou bolo doplniť rad vín vlastnej značky Finest a Standard o slovenské vína, ktoré sú vo svete jedinečné. „Po diskusii s  členmi Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska sa nám podarilo pôvodnú myšlienku rozpracovať do úspešnej spolupráce. Oslovili sme vinárov so zadaním ponúknuť zákazníkom jedinečné slovenské  vína. Urobili sme výber, a aj za účasti someliérov zo zväzu sme vybrali vína, ktoré by boli vhodné. Tak vznikli prvé vína vlastnej značky Finest zo Slovenska,“  vysvetľuje E. Šiatkovský.

 

Slovenské vína vlastnej značky Tesco Finest vzbudili u zákazníkov hneď po uvedení do ponuky veľký záujem. Aj preto reťazec aktuálne pokračuje v rozširovaní ponuky o ďalšie druhy – konkrétne odrôd Devín, Sauvignon, Alibernet, Ľadové víno a Rizling vlašský. ,,Po ďalšej úrode sme si rezervovali kapacity aj na sekt robený tradičnou metódou zrenia vo fľaši a aj nové odrody Milia, Noria, Hron, ktoré sú unikátnymi originálmi z našich viníc a patria medzi tzv. slovenské novošľachtence*,“ dodáva E. Šiatkovský.

 

 

 

Spolupráca s Tescom prináša rast a rozvoj

Medzi vinárov, ktorí sa zapojili do spolupráce s Tescom a začali produkovať vína značky Tesco Finest patria známe slovenské vinárske značky ako Víno Matyšák, Vinárske závody Topoľčianky či Víno Nitra.

,,Vieme, že Tesco sa v rámci línie Finest snaží ponúknuť zákazníkom to najlepšie, takže pre nás je to pocta a istá forma uznania, že nás Tesco v rámci svojich prísnych kritérií zaradilo do výberu prémiových vín pod vlastnou značkou. Dlhodobo sa zameriavame na predaj tých lepších, kvalitnejších a drahších vín a spolupráca na tejto úrovni len posilňuje dosahovanie našich cieľov a vízií. Aj touto formou chceme ľuďom dokázať, že sa oplatí dať jedno-dve eurá navyše za kvalitné víno, pričom zážitok je s „tuctovým“ vínom neporovnateľný,“  hovoríMichal Sivko, marketingový manažér vinárstva Matyšák z Pezinka.

 

Pred začiatkom spolupráce s Tescom, museli dodávatelia splniť prísne výberové kritériá. ,,Výrobcovia museli splniť veľmi prísne podmienky nášho auditu, čo bolo určite náročnejšie ako výroba samotného vína. Už v tejto chvíli mám od nich pozitívne ohlasy, že naše prísne podmienky ich firmu a výrobné procesy posunuli výrazne dopredu,“ vysvetľuje E. Šiatkovský.

 

 

V lete vedú bublinky, najobľúbenejšia je polosladká Pálava

Chute Slovákov sú rozmanité a v rámci ponuky slovenských vín Tesco Standard a Finest si zákazníci môžu kúpiť biele, červené i ružové vína. Momentálne v teplých letných mesiacoch zákazníci uprednostňujú šumivé vína typu Prosecco a ľahšie biele a ružové vína. Najobľúbenejším Finest slovenským vínom je polosladká Pálava od výrobcu Chateau Topoľčianky. Hitom sú aj ľahké nápoje na báze vína s ovocnou príchuťou a šumivé vína v plechovkách,“ dopĺňa E. Šiatkovský. Podľa jeho slov slovenské vína sú medzi zákazníkmi čoraz obľúbenejšie a ich predaj rastie.

 

* Pozn.: slovenské novošľachtence – vďaka úsiliu vinárskych šľachtiteľských kapacít boli na Slovensku od 80. rokov 20. storočia vyšľachtené nové unikátne odrody bielych a modrých muštových odrôd. Vyrábajú sa z nich  jedinečné slovenské vína.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Lokálne nápady získali od zákazníkov Tesca rekordných 3 milióny hlasovpasik
Lokálne nápady získali od zákazníkov Tesca rekordných 3 milióny hlasov

Presne 231 projektov na zlepšenie života ako nové lavičky, parky, včelie úle či preliezky pribudnú tento rok v regiónoch Slovenska aj vďaka zákazníkom Tesca. Tí počas júla a augusta hlasovaním vo všetkých 155 obchodoch reťazca rozhodli o výške podpory lokálnych projektov v ich okolí. Ľudia odovzdali komunitným projektom v 11. edícii grantového programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame rekordných viac ako 3 milióny hlasov vo forme žetónu za nákup.  

„Podpora a záujem ľudí o svoje okolie každou ďalšou edíciou grantového programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame rastú. Záujem Slovákov o to, v akom prostredí žijú, ešte viac vzrástol počas dvoch rokov pandémie a teší nás, že trvá aj naďalej. Mestá a obce aj vďaka tisícom zrealizovaných projektov z grantu Tesca postupne menia svoju tvár a spájajú rôzne komunity. V rámci grantu Vy rozhodujete, my pomáhame sme podporili realizáciu 2 079 skvelých projektov v sume dokopy až 1,68 milióna eur. Ďakujeme všetkým zákazníkom za každý jeden hlas a tešíme sa na nápady, ktoré podporíme v ďalšej 12. edícii,“  hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca.

 

Nápady s najviac žetónmi od zákazníkov v aktuálne ukončenej 11. edícii grantu Vy rozhodujete, my pomáhame podporí Tesco sumou 1 300 eur, na druhom mieste sumou 600 eur a  nápady na treťom mieste sumou 300 eur. Najväčšiu angažovanosť ukázali zákazníci  v Spišskej Novej Vsi, Novom Meste nad Váhom, Lučenci, v Banskej Bystrici či v Gelnici a Zvolene.

 

 

Finančnú podporu Tesca využije aj nezisková organizácia Dorka zo Zvolena: „Pomocou grantu chceme posilniť psychické zdravie žien, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia. Jednou z možností, ako pomôcť ženám, je podpora vyjadrovania ich emócií, obnova pocitu bezpečia, schopnosti opäť dôverovať a podpora ich sebavedomia. Veľmi nás teší, že vďaka Tescu môžeme umožniť stretávanie sa týchto žien s odborným lektorom, ktorý im bude pomáhať. Ďakujeme,“ vysvetľuje Jana Fajčíková z neziskovej organizácie Dorka, ktorá poskytuje ubytovanie a ďalšie sociálne a odborné služby pre deti, mladých dospelých a mladé rodiny, ktorí sa ocitli v kríze alebo ťažkej životnej situácii.

 

Grantový program Vy rozhodujete, my pomáhame podporuje rozličné verejnoprospešné iniciatívy z oblasti zdravia, športu, vzdelávania či kultúry. Môže ísť napríklad o vybudovanie detského ihriska či cyklotrasy, vytvorenie športovej aktivity pre škôlkarov alebo seniorov, bezpečnejšie fungovanie centra voľného času, postavenie hmyzieho hotela i ochranu včiel. Príležitosť dostanú aj projekty, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so súčasnou mimoriadnou situáciou po nástupe koronakrízy alebo podporiť zdravie a imunitu.Doteraz miestne organizácie, samosprávy, školy či neziskovky prihlásili do všetkých jedenástich edícií programu až 4 514 nápadov.

 

Celkový zoznam víťazných projektov zo všetkých edícií je k dispozícii na webstránke grantového programu.

 

Vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa doposiaľ zrealizovalo v regiónoch popri stovkách iných projektov napríklad:

 • 105 kultúrnych podujatí
 • 58 ihrísk
 • 199 vzdelávacích aktivít
 • 154 úprav verejných záhrad a parkov
 • 13 detských táborov
 • 21 pomocí pre útulky pre zvieratá
 • 8 aktivít na ochranu včiel

Zdroj: Tesco SR

Zobraziť celú aktualitu
Slovenská rodina môže ušetriť až 500 eur ročne! 10 tipov, ako neplytvať potravinamipasik
Slovenská rodina môže ušetriť až 500 eur ročne! 10 tipov, ako neplytvať potravinami

Výkyvy počasia, sucho, vojnový konflikt na Ukrajine – aj to sú dôvody, ktoré vyvolávajú tlak na ceny a dostupnosť potravín. Mnoho Slovákov v tomto období prehodnocuje svoje nákupy tak, aby mohli ušetriť v období inflácie. Pri nákupoch zvažujú viac ako predtým, čo si nakúpiť, vybrať a či nakupovať len v akciách. Znie preto až paradoxne, že priemerná trojčlenná rodina ročne vyhodí do koša potraviny v hodnote 500 eur. Poradíme vám, ako neplytvať, čím pomôžete nielen svojim peňaženkám, ale aj planéte.

Práve teraz je najvyšší čas zamyslieť sa, kde sa dá ušetriť. Priemerná slovenská rodina minie na potraviny až pätinu svojich výdavkov. Znie preto až neuveriteľne, že na Slovensku zároveň priemerne pripadá na jedného človeka viac ako sto kíl potravinového odpadu za rok. Ak by sme neplytvali jedlom, bežná domácnosť by dokázala ušetriť až 500 eur ročne. Ušetrené peniaze by tak mohla využiť na nákup iných tovarov a služieb.

 

 

„Najčastejšie v koši končí pečivo, ovocie a zelenina či zvyšky vareného jedla. V Tescu sme sa pred niekoľkými rokmi zaviazali, že zabezpečíme, aby žiadne potraviny vhodné na ľudskú konzumáciu u nás neskončili ako odpad. A dnes už 91 % nepredaných potravín darujeme ľuďom v núdzi alebo ako krmivo pre zvieratá. Avšak práve v domácnostiach, u nás doma, vieme spraviť omnoho viac, keď si osvojíme základné tipy a triky, ako všetky potraviny, ktoré sme si už nakúpili, sme aj naozaj spotrebovali a nevyhodili ich,“ hovorí riaditeľka komunikácie v spoločnosti Tesco Katarína Pšenáková.

 

Ani Slováci už nie sú v téme plytvania jedlom ľahostajní, najčastejšie nadbytočné potraviny zamrazujú alebo kompostujú, nákupy potravín si vopred plánujú a dávajú ich aj domácim zvieracím miláčikom.

 

Začať môže aj každý sám od seba. Na nákup sa vyberte až potom, keď skontrolujete chladničku, nenakupujte hladní a ovocie a zeleninu nakupujte v množstvách, ktoré stihnete spotrebovať. Aj týmito malými krokmi vieme pomôcť našim peňaženkám, ale aj planéte,“ odporúča K. Pšenáková. Inšpirujte sa tipmi, ako neplytvať potravinami, ktoré Tesco pripravilo v spolupráci s partnerom Free Food.

 

Nenakupujte hladní

Vedeli ste, že hladní máme nielen pohnútky nakupovať kalorickejšie a nezdravšie jedlá, ale aj iné veci, ktoré vôbec nepotrebujeme? Nenechajte sa oklamať vlastným žalúdkom a pred návštevou obchodu sa občerstvite aspoň pohárom džúsu alebo drobným jedlom.

 

Plánujte nákupy

Nakupujte radšej častejšie a v menších množstvách. Naplánujte si váš jedálny lístok na tri dni dopredu a berte pri tom do úvahy obsah vašej chladničky, špajzy či chlebníka. Vytvorte si nákupný zoznam toho, čo potrebujete dokúpiť. Aby ste naozaj nakúpili len to, čo máte na zozname, nenakupujte hladní a nakupujte na váhu.

 

Sledujte dátumy

Podľa toho, kedy chcete potravinu konzumovať, voľte dátum spotreby alebo štádium zrelosti. Zľutujte sa napríklad nad zrelými single banánmi, ktoré by inak pravdepodobne skončili v koši. Dátum minimálnej trvanlivosti uvádza približný dátum, dokedy si potravina uchová svoju predpokladanú kvalitu. Konzumovať ich môžete bezpečne aj po tomto dátume.

 

Majte prehľad o potravinách v chladničke

Chladničku by ste mali udržiavať čistú, neprepĺňať ju a udržovať v nej teplotu od 1 do 5 °C. Všeobecne platí, že vo dvierkach a vrchných častiach chladničky je teplota najvyššia. Umiestnite sem otvorené zaváraniny, konzervy, omáčky, džemy, mliečne výrobky, vajíčka, varené jedlá, otvorené mlieko či mäsové výrobky.

 

Meňte umiestnenie jedla

Pri novom nákupe presuňte staršie potraviny dopredu a nové dozadu.

 

Skladujte správne

Správnym skladovaním potravín im dokážete predĺžiť život a šetríte tak aj vašu peňaženku. Do chladničky nepatrí cibuľa, cesnak, zemiaky, avokádo, baklažán, cuketa, uhorky, tekvica, paradajky, nezrelé ovocie či chlieb. Zemiaky skladujte na suchom, chladnom mieste, kde nie je cibuľa. Jablká neskladujte s ostatným ovocím, pretože rýchlejšie dozreje. Pri koreňovej zelenine nezabudnite odrezať listy a vňať, rýchlejšie sa s nimi kazí. Mäso uskladňujte v pôvodnom balení, zabránite tak kontaminácii baktériami. V mrazničke vydrží až šesť mesiacov.

 

Varte bez odpadu

Ak vám po celom týždni zostane viacero načatých potravín, nebojte sa experimentovať. Prezreté ovocie použite do koláča či smoothie, starší chlieb zapečte v rúre so syrom na hrianku, kúsky zeleniny môžete využiť na guľáš, ragú či ražniči. Zvyšky vareného mäsa môžete použiť napríklad na nátierku.

 

Podeľte sa

Ak vám ostane viac jedla, ako ste schopní skonzumovať, včas ho ponúknite známym, susedom či kolegom v práci.

 

Uchovávajte potraviny čo najdlhšie

 

Potravinám, ktoré nedokážete v najbližšom čase skonzumovať, môžete predĺžiť životnosť konzervovaním, sušením či mrazením.

 

Kompostujte

Bioodpad tvorí väčšinu odpadu domácností, no nemusí končiť na skládkach. Kompost pohltí množstvo odpadu z kuchyne aj záhrady a premení ho na kvalitné organické hnojivo.

 

 

 
   

 

 

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Tesco sa stalo Rastlinným reťazcom roka 2022pasik
Tesco sa stalo Rastlinným reťazcom roka 2022

Najviac rastlinných výrobkovnájdu zákazníci v Tescu. Potvrdila to nezávislá iniciatíva  Jem pre Zem, ktorá uskutočnila prieskum Rastlinný reťazec roka 2022. Víťazom sa stalo Tesco aj vďaka ambicióznej stratégii, ktorá pomáha zákazníkom stravovať sa zdravšie a udržateľnejšie. 

 

Tesco sa môže pochváliť najširšou ponukou rastlinných výrobkov v rámci svojej konkurencie na Slovensku. Tento rok výrazne rozšírilo aj ponuku vlastnej značky Plant Chef o 42 hotových jedál a iných produktov na čisto rastlinnej báze. Zákazníci na pultoch nájdu napríklad vegánsky hríbový burger, vegánske hovädzie mäso, sójové klobásky či vegánsku zmrzlinu a už najbližšie mesiace sa môžu tešiť na ďalšie novinky.

 

„Čoraz viac ľudí volí rastlinnú stravu nielen zo zdravotných dôvodov, ale aj s ohľadom na životné prostredie. Veľmi nás teší získanie titulu Rastlinný reťazec roka 2022, pretože naším poslaním je prinášať každý deň niečo navyše – pre zákazníkov, komunity i celú planétu. Chov zvierat sa významne podieľa na emisiách skleníkových plynov a zaberá väčšinu plochy, ktorú potrebujeme na produkciu jedla. Aj preto neustále rozširujeme vlastnú značku potravín len na rastlinnej báze, ktorá zákazníkom pomôže stravovať sa zdravšie, udržateľnejšie a za výhodné ceny, reaguje komerčný riaditeľ Tesca Erik Šiatkovský.

 

 

Ocenenie Rastlinný reťazec roka už druhý rok realizuje program Jem pre Zem. Odborná porota hodnotí ponuku rastlinných výrobkov v piatich najväčších reťazcoch na Slovensku.

„Čoraz viac bežne sa stravujúcich ľudí si z rôznych dôvodov kupuje rastlinné potravinové produkty. Potravinové reťazce na Slovensku si tento trend uvedomujú a odpovedajú naň postupným rozširovaním svojej ponuky rastlinných alternatív o tieto čoraz viac vyhľadávané produkty,“ hovorí Mária Agóčová z projektu Jem pre Zem.

 

V čom má Tesco jednoznačné prvenstvo

Tesco porotu zaujalo viacerými produktmi. „Tesco sa stalo lídrom až v štyroch z piatich hlavných hodnotených kategórií, čím si vybojovalo prvé miesto a titul Rastlinný reťazec roka 2022. Výrazne narastajúca ponuka rastlinných alternatív burgrových placiek, rezňov, nugetiek, stejkov, mletého mäsa a kebabu v Tescu určite poteší milovníkov a milovníčky grilovačiek. Badateľne narástla aj ponuka rastlinných alternatív jogurtov a pudingov a počet druhov rastlinných syrov na predajňu stúpol priemerne z 0 až na 12. Tesco si zároveň naďalej udržiava prvenstvo v ponuke rastlinných alternatív mlieka a je jediné spomedzi reťazcov, ktoré ponúka viacero druhov polievok bez živočíšnych zložiek. Veľkým unikátom Tesca je tiež možnosť kúpy lahôdkového šalátu s rastlinným zložením na váhu,“ priblížila M. Agóčová.

 

Tesco si v rámci novej stratégie v podpore zdravého a udržateľného stravovania vlani stanovilo tri záväzky, ktoré postupne prenesie do svojho podnikania nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Maďarsku:

 1. Zvýšiť podiel predaja zdravých produktov na základe odmerania ich nutričnej hodnoty a stanoviť cieľ pre zdravé výrobky do konca roka 2022.
 2. Zvýšiť predaj rastlinných alternatív mäsa do roku 2025 o 300 %.
 3. Ponúkať zdravšie produkty vlastnej značky Tesco prostredníctvom zmeny receptúry vrátane odstránenia soli, tuku a cukru všade tam, kde je to možné bez zmeny chuti, a zvýšenia obsahu ovocia, zeleniny a vlákniny.
 4.  

Podľa údajov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) sachov dobytka, hydiny i rýb podieľa až na 30 % emisií skleníkových plynov z produkcie potravín, predovšetkým metánu. Zároveň až 82 % plochy potrebnej na produkciu jedla sa využíva na chov dobytka. Prechodom z mäsitej na rastlinnú potravu môžu ľudia prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov, pomôcť zastaviť odlesňovanie a stratu biodiverzity, znížiť úbytok a znečistenie vôd.

Zobraziť celú aktualitu
Žabka otvorila už 20 predajnípasik
Žabka otvorila už 20 predajní

Žabka pokračuje v raste a dosiahla ďalší významný míľnik. Od 14. júla tohto roka je na Slovensku v prevádzke už 20 predajní potravín Žabka na rýchle nákupy. Franchisingová sieť otvorila svoju jubilejnú 20. prevádzku v Senici na Hviezdoslavovej ulici. Prvá predajňa Žabka na Slovensku začala fungovať v septembri 2020 v bratislavskom Ružinove. Cieľom Žabky je do konca tohto roka otvoriť ďalšie desiatky predajní prevažne na západe krajiny. Sieť v Česku prevádzkuje už vyše 130 obchodov. 

Po otvorení rekordných šiestich nových obchodov od začiatku tohto roka bude Žabka na Slovensku prevádzkovať už dvadsať predajní. Nové obchody na rýchly nákup bez kompromisovpribudli v Bratislave (Koliba, Petržalka), Senici, Senci, Nitre a v Trnave.

 

„Teší nás, že napriek neľahkej pandemickej situácii počas ostatných dvoch rokov, ktorá spôsobila výkyvy nielen v spotrebiteľskom správaní a pohybe zákazníkov, ale aj v dynamike schvaľovacích povolení, sa nám podarilo otvoriť už dve desiatky predajní Žabka. Chcem sa poďakovať za extrémne nasadenie celému nášmu tímu, ktorý neúnavne hľadá nové priestory, franchisingových spolupracovníkov a zároveň sa stará o existujúcich partnerov v tomto náročnom období,“ hovorí Miroslav Ďurana, šéf siete Žabka na Slovensku, a dodáva:„Aj tento rok chceme pokračovať a otvoriť minimálne ďalších 20 nových prevádzok. Aktuálne hľadáme nové priestory nielen na západe krajiny v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne, Stupave, Malackách, Dunajskej Strede, ale aj v Žiline a okolí.“

 

 

Počet ponúk na prenájom priestorov aj množstvo záujemcov o franchisingovú spoluprácu podľa M. Ďuranu rastie každým mesiacom. Všetky ponuky tím posudzuje detailne aj podľa toho, či vyhovujú konceptu Žabky.  

 

Nielen nákupy, aj užitočné služby

Zákazníci sa môžu tešiť nielen na pestrú a širokú ponuku nových Žabiek, ale aj na otváracie hodiny od skorého rána do nočných hodín sedem dní v týždni. „Veríme, že v budúcnosti situácia umožní aj otvorenie predajní v režime nonstop, ako to funguje v susednom Česku,“ dopĺňa Miroslav Ďurana.

Zákazníci Žabky chcú primárne šetriť svoj čas, a preto vítajú možnosť rýchlo si nakúpiť a využiť doplnkové služby, ktoré sú súčasťou konceptu.

Nové predajne ponúkajú extra služby ako napríklad online donášku nákupu pre zaneprázdnených zákazníkov cez služby WOLT, BOLT Food či Foodpanda, výdajne balíkov či výmenu CO2 náplní. Samozrejmosťou je platba kartou, stravnými lístkami aj čerstvá káva so sebou.

 

Žabka plní sen o vlastnom obchode

Prvý obchod na Slovensku sieť otvorila v septembri 2020 v bratislavskom Ružinove. Dnes zákazníci nájdu v hlavnom meste už 10 predajní Žabka. Ďalšie predajne fungujú v Trnave (2), Šamoríne, Malackách (2), Dunajskej Strede, Senici, Zavare, Senci a v Nitre.

 

Koncept Žabky funguje vo forme franchisingovej spolupráce pod záštitou silného partnera spoločnosťou Tesco v Česku aj na Slovensku.

 

„Mať vlastný obchod je pre mnohých snom, ktorý práve náš unikátny podnikateľský koncept Žabka môže splniť. Každú predajňu Žabka na Slovensku prevádzkuje franchisingový partner. Ten sa môže spoľahnúť na podporu a know-how od skúseného tímu Žabky a v rámci spolupráce získa plne vybavenú predajňu s pravidelným zásobovaním,“ dodáva Miroslav Ďurana zo Žabky.

 

Podľa neho by mal ideálny franchisant  milovať, čo robí, a robiť, čo miluje – ukázať skutočný záujem a vášeň pre poslanie starať sa o zákazníka. Všetko ostatné sú „len“ technické zručnosti, ktoré sa dajú naučiť.

 

Viac informácií nájdete na www.izabka.sk

Zobraziť celú aktualitu
Zákazníci Tesca už po 11.-krát rozhodujú o podpore komunít. Projekty si rozdelia takmer 170-tisíc eurpasik
Zákazníci Tesca už po 11.-krát rozhodujú o podpore komunít. Projekty si rozdelia takmer 170-tisíc eur

Presne 336 projektov s nápadmi, ako zlepšiť život v komunitách, sa uchádzalo na jar tohto roku o zapojenie do grantového programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame.Obľúbený program už po jedenástykrát podporí vybrané aktivity na Slovensku v celkovej sume vyše 169-tisíc eur. O výške podpory rozhodnú zákazníci priamo v obchodoch Tesca od 11. júla 2022 do 7. augusta 2022 odovzdaním hlasovacích žetónov.

Z viac ako 330 projektov vybrala nezávislá hodnotiaca komisia, zložená z expertov z neziskového sektora a zástupcov Tesca, 231 projektov, ktoré postupujú a uchádzajú sa o hlasy zákazníkov.

 

V prospech víťazných projektov môžu hlasovať zákazníci priamo v  obchodoch Tesco od 11. júla 2022 do 7. augusta 2022. V tomto období dostanú nakupujúci v Tescu za každý svoj nákup jeden hlasovací žetón, ktorým môžu podporiť vybraný projekt. V každej obchodnej prevádzke Tesco sa nachádzajú stojany s tromi projektmi z blízkeho okolia. Projekt, ktorý od zákazníkov dostane najvyšší počet žetónov, získa od Tesca podporu vo výške 1 300 eur. Projekt s druhým najväčším počtom žetónov bude podporený sumou 600 eur a nápad na treťom mieste dostane 300 eur.

 

 

„Sme hrdí na to, že začíname ďalšiu desaťročnicu nášho grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Tešíme sa, že sa každý rok o našu podporu uchádza viac ako 300 projektov. To je dôkazom, že v komunitách naprieč celým Slovenskom pôsobí mnoho aktívnych ľudí, ktorí vymýšľajú projekty na zlepšenie života celého okolia. Do tohtoročnej edície grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame boli prihlásené najmä projekty z oblasti zdravia, ochrany životného prostredia a kultúry. Držíme palce všetkým postupujúcim projektom a ďakujeme našim zákazníkom za aktívnu účasť na hlasovaní,“  hovorí Michaela Lehotská, CSR manažérka Tesca.

 

Tesco dlhodobo podporuje komunity vo všetkých regiónoch, v ktorých pôsobí. V doterajších 10 edíciách projektu reťazec finančne podporil až 1 848 projektov celkovou sumou 1 514 200 eur. Zákazníci odovzdali projektom v rámci hlasovania spolu viac ako30 miliónov žetónov.

 

Grantový program Vy rozhodujete, my pomáhame podporuje rôzne verejnoprospešné iniciatívy a projekty, a to z oblasti zdravia, športu, vzdelávania či kultúry. Finančnú podporu môžu získať projekty na vybudovanie detských ihrísk, cyklotrás, športovo-relaxačnej zóny, založenie hmyzieho hotela, ochranu včiel, ako aj na záchranu kultúrneho dedičstva či zlepšenie vzdelávania. O podporu sa môžu uchádzať aj návrhy na aktivity, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s následkami koronakrízy alebo sa zameriavajú na zdravie a imunitu.

 

Celkový zoznam víťazných projektov z minulých edícií je k dispozícii na webstránke grantového programu.

 

S podporu programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa už zrealizovalo v regiónoch popri stovkách iných projektov napríklad:

 • 105 kultúrnych podujatí
 • 58 ihrísk
 • 199 vzdelávacích aktivít
 • 154 úprav verejných záhrad a parkov
 • 13 detských táborov
 • 21 pomocí pre útulky pre zvieratá
 • 8 aktivít na ochranu včiel
Zobraziť celú aktualitu
Je to zápal priedušiek alebo zápal pľúc? Ako rozoznať ich príznaky a ako ich liečiťpasik
Je to zápal priedušiek alebo zápal pľúc? Ako rozoznať ich príznaky a ako ich liečiť

Existuje viacero chorôb, ktoré majú podobný priebeh alebo príznaky, no ich následky sú rôzne. Je preto dobré, keď ich dokážete rozoznať. Dvojicou podobných ochorení sú aj zápaly priedušiek a pľúc. Aký je medzi nimi rozdiel, si povieme v našom článku.

 

Čo je zápal priedušiek a aké má typické príznaky

Zápal priedušiek je pomerne častá zápalová choroba dýchacích ciest. Poznať ju môžete aj pod odborným názvom bronchitída. Existujú dva základné druhy. Prvou je akútny zápal priedušiek, ktorý je nákazlivý a prenáša sa kýchaním, kašlaním aj rozprávaním.

Druhou formou je chronický zápal. Ten je následkom dlhodobého vplyvu prašného prostredia alebo fajčenia. Vyvinúť sa však môže aj z často opakujúcich sa akútnych zápalov.

Pre chronický zápal priedušiek sú typické príznaky ako sipot a kašeľ. Častý a nepríjemný je aj tiesnivý pocit na hrudi. Typickým znakom je trvalý kašeľ, ktorý sa vyskytuje minimálne tri mesiace počas roka a to za dobu dvoch po sebe idúcich rokov.

Príznaky akútnej formy sú najskôr podobné nachladeniu alebo chrípke so škriabaním v krku. Po asi troch dňoch sa začne vyskytovať suchý kašeľ, ktorý sa postupne zmení na vlhký. Neskôr sa pridruží horúčka, bolesť na hrudi, ale aj únava, potenie a bolesti svalov. Často sa tiež prejavuje vykašliavaním žltého, prípadne až zeleného hlienu.

 

Zápal pľúc, jeho symptómy a ako vzniká

Zápal pľúc, ktorý poznáme aj pod názvom pneumónia, patrí medzi najčastejšie zápalové ochorenia. Väčšinou je pôvodcom kvapôčková infekcia, ktorá sa šíri z horných dýchacích ciest. Častejším druhom je akútna forma, ale poznáme aj chronickú verziu.

Zápal pľúc môže vzniknúť v samotných pľúcach a vtedy o ňom hovoríme ako o primárnom. Ak je však následkom iného ochorenia, vravíme o sekundárnom stave.

Príznakov je viac, odlišujú sa najmä podľa toho, o aký druh zápalu pľúc ide. Pri bakteriálnom je prvým prejavom horúčka nad 38 °C , ale aj slabosť celého organizmu. Pri kašli sa vyskytuje hlien či hnis. Jeho farba je rôzna, môže byť žltá, zelená, hnedastá, niekedy aj s prítomnosťou krvi.

Ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudi, zvýšená teplota. To sú spolu s kašľom, ktorý je suchý, dráždivý až dusivý, príznaky vírusového zápalu. Mykotický priebeh má podobné príznaky ako vírusový, ale k nim sa pridružujú bolesti kĺbov, hlavy či svalov. Nevoľnosť je typickým symptómom pre neinfekčný zápal.

 

Liečba oboch zápalov a čo treba dodržiavať

Pri liečbe zápalu pľúc treba rozlišovať, kde bude prebiehať. U ľudí so zníženou imunitou, u detí a seniorov je často nutná hospitalizácia v zdravotníckom zariadení. Dôležitým faktorom pre jej naordinovanie je celkový zdravotný stav pacienta.

Liečba zápalu pľúc sa realizuje predovšetkým formou antibiotík. Vzhľadom na viaceré formy choroby lekár konkrétny druh antibiotík spresní individuálne.

Liečba zápalu priedušiek môže prebiehať viacerými spôsobmi. Dôležité je piť hlavne veľa tekutín, k bežnému dennému množstvu si pridajte dva aj tri poháre vody navyše. Pitný režim si môžete oživiť čajmi na priedušky alebo čajmi na celkové posilnenie organizmu.  

Dôležitou súčasťou liečby je pokoj na lôžku, určite sa nenamáhajte a zostaňte v posteli a doprajte si dlhý a posilňujúci spánok. Kašeľ treba liečiť vhodnými na to určenými liekmi, pri ich výbere však treba rozlišovať, aký druh kašľa máte. Iné lieky sú totiž na suchý a iné na vlhký variant. Teplotu nad 38 °C takisto zrážajte vhodnými liekmi.

 

Ako na prevenciu? Režimové opatrenia aj posilnenie imunity

Ako dosiahnuť, aby sme riziko ochorenia na zápal pľúc alebo priedušiek minimalizovali? Dôležitým bodom obrany je čo najviac posilňovať svoju celkovú imunitu. Majte zdravý spôsob života, pravidelný šport a kvalitnú stravu. Zdravý organizmus ochorie ťažšie.  

Pri chronických zápaloch priedušiek spočíva prevencia v minimalizovaní pobytu v prašných priestoroch. Pokiaľ fajčíte, skúste s tým čo najskôr prestať.

Ak máte podozrenie, že niekto z vašich blízkych alebo kolegov má príznaky zápalu, súčasťou prevencie je sa mu vyhýbať. Ak ide o infekčný zápal, môže sa preniesť z organizmu na organizmus priamou aj nepriamou cestou, stačí na to len pár minút.

Jedným so spôsobov, ako predchádzať ťažkým stavom so zápalom pľúc, je podpora imunity voči infekciám, čiže očkovanie proti pneumokokovým invazívnym infekciám. Odporúča sa u osôb vo veku nad 65 rokov a pre ľudí s oslabenými organizmom. Ten môže byť po dlhotrvajúcich chorobných stavoch, transplantáciách a u ľudí s celkovo oslabenou imunitou.

Zdroj obrázku: Orawan Pattarawimonchai / Shutterstock.com

Zobraziť celú aktualitu
Medziľudské vzťahy dostali v predchádzajúcich dvoch rokoch ťažkú ranu. Pandémia ich zasiahla viac než vojnapasik
Medziľudské vzťahy dostali v predchádzajúcich dvoch rokoch ťažkú ranu. Pandémia ich zasiahla viac než vojna

Aspoň tak súdia Slováci na základe výskumu realizovaného v máji 2022, zadaného značkou Opavia. Zhoršenie medziľudských vzťahov v období pandémie v prieskume konštatovalo bezmála 64 % opýtaných, iba 11 % respondentov uviedlo opak. Za najväčšiu výzvu pre medziľudské vzťahy považujú respondenti práve pandémiu koronavírusu, ktorú, nie prekvapivo, nasleduje vojnový konflikt na Ukrajine. O to viac stúpa význam rôznych typov spoločenstiev, ktoré sa pre oslabené medziľudské väzby môžu stať aspoň čiastočným zdrojom opory. Na rozvoj miestnych komunít sa zameriava grantový program Živá komunita s Opaviou, v ktorom značka prostredníctvom grantov podporuje projekty zamerané na rodiny s deťmi, inklúziu a sociálne inovácie.

 

Opavia je jednou z najznámejších českých značiek, jej súčasné pôsobenie nadväzuje na tradíciu dlhšiu než 180 rokov. Po celý čas bola podpora rodinných vzťahov a pohody jedným zo základných pilierov jej filozofie. Preto keď sme sa zamýšľali nad tým, čomu by sa mohla značka v oblasti spoločenskej zodpovednosti venovať, stala sa podpora miestnych komunít a susedských vzťahov logickou voľbou. Vývoj súčasného sveta nás utvrdzuje v tom, že sme sa vydali správnou cestou a že pomoc cielime na zmysluplné miesto,“ vysvetľuje Jozef Tomečko, Brand Manager značky Opavia.

 

Opavia realizuje grantový program v spolupráci s Nadáciou Pontis. Zmyslom je finančne podporiť rozvoj komunít vo vybraných obciach. V minulom roku získalo podporu 5 projektov a v rámci tohtoročného grantového kola k nim  pribudne ďalších 5.  Grant tak poputuje napríklad  ľuďom so zdravotným znevýhodnením a ich rodinám v rámci projektu Zóna  Ruka v ruke na festivale Paráda v Piešťanoch, do Denného centra ranej intervencie v Snine, ktoré sa venuje deťom z marginalizovaných rómskych komunít, a podporené bude tiež medzigeneračné prepájanie detí a seniorov v Gelnici.

 

 

Nadácia Pontis už takmer 25 rokov vytvára silné a zmysluplné spojenia a prináša pozitívnu zmenu v témach, ktorým sa venuje.  V oblasti spoločenskej zodpovednosti pomáha čoraz viac firiem a sme radi, že Opavia sa tiež rozhodla pridať ruku k dielu. Využitím už existujúcej grantovej infraštruktúry nadácie podporíme 5 špecifických projektov v rôznych regiónoch Slovenska a  peniaze tak cielene poputujú presne tam, kde sa efektívne a čo najzmysluplnejšie využijú,“ hovorí Martina Čápová, programová manažérka Nadácie Pontis.

 

Skutočnosť, že sa vzťahy medzi ľuďmi v období pandémie zhoršujú, uviedlo v prieskume necelých 64 % opýtaných, v porovnaní s viac než 11 % tých, ktorí si myslia opak. Podobne hodnotili respondenti medziľudské vzťahy aj v práve aktuálnom období vojny na Ukrajine – odcudzenie či zhoršenie vzťahov vníma 54 % opýtaných oproti 14 % s opačným názorom.

 

 

Najoptimistickejšie hodnotili vývoj medziľudských vzťahov v pandémii obyvatelia Košického kraja, kde sa k ich kladnému hodnoteniu prihlásilo 16 % respondentov, naopak, najpesimistickejšie hodnotenie dalo vzťahom 69 % obyvateľov Banskobystrického a Žilinského kraja. V období vojny na Ukrajine majú o vývoji medziľudských väzieb najlepšie mienky ľudia v Bratislavskom kraji, kde sa k ich zlepšeniu vyjadrilo 21 % opýtaných. Najskeptickejšie sa k vývoju vzťahov medzi ľuďmi počas vojny stavali respondenti zo Žilinského kraja, kde ich zhoršovanie zaznamenalo 61 % opýtaných.

 

Prieskum ďalej zisťoval, ktoré faktory Slováci považujú za kľúčové pre vznik miestnej komunity. Okrem spoločných záujmov, ktoré uviedlo 85 % opýtaných, sú to zároveň dobré vzťahy so susedmi, ktoré v budovaní komunity považuje za najvýznamnejšie 47 % respondentov.

 

Kľúčovým faktorom pri pestovaní kvalitných vzťahov so susedmi je pre Slovákov vzájomná ohľaduplnosť, avšak s rešpektom na súkromie susedov (56 %), ďalej spoločná starostlivosť o okolie (41 %), vzájomná susedská výpomoc (39 %) a nakoniec pravidelné susedské stretávanie (25 %). 

Zobraziť celú aktualitu
Najskôr vyskúšať, až potom kúpiť. Carsharingové platformy pomáhajú prekonávať mýty o elektromobiloch pasik
Najskôr vyskúšať, až potom kúpiť. Carsharingové platformy pomáhajú prekonávať mýty o elektromobiloch

Elektromobily si postupne nachádzajú svojich priaznivcov aj medzi Slovákmi. Za prvý štvrťrok tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 narástol predaj áut na elektrický pohon takmer dvojnásobne. Záujem o zdieľanie ekologickejších vozidiel zaznamenala aj carsharingová platforma HoppyGo. Elektrické autá boli požičané na Slovensku počas minulého roka takmer 50-krát. Kto sa rád delí o svoj elektromobil? A kto a prečo si tieto autá najčastejšie požičiava? 

„Existujú dve skupiny vlastníkov, ktorí svoje elektromobily zdieľajú na carsharingových platformách. Jedna chce hlavne optimalizovať náklady spojené s vlastníctvom a prevádzkou vozidla. Motivujú ju financie. Priemerný zárobok získaný zdieľaním tohto typu auta môže presiahnuť viac ako 500 eur mesačne. Druhou skupinou sú ľudia, pre ktorých  elektromobilita znamená budúcnosť a chcú ju sprostredkovať širšej verejnosti. Môžeme povedať, že sú to obhajcovia zelenej mobility,“ hovorí Juraj Andrejka, country manager carsharingovej platformy HoppyGo na Slovensku, ktorá patrí do portfólia mobilitných služieb ŠKODA AUTO DigitLab.

 

O svoj elektromobil sa delia najmä ,,early adopters“

Priemerný vek majiteľa elektromobilu, ktorý je ochotný svoje vozidlo zdieľať, je 36 rokov a žije v Bratislave. Patrí do skupiny „early adopters“ alebo k tzv. priekopníkom, teda k ľuďom, ktorí radi skúšajú nové veci a rýchlo sa naučia používať nové technológie. Ich motivácia zdieľať svoj elektromobil s ostatnými je rôzna.

„Majiteľom elektromobilov odpadajú niektoré starosti, ktoré musia bežne riešiť majitelia vozidiel so spaľovacím motorom. Nemusia riešiť napríklad potrebu ochladzovania vozidla po dlhšej ceste alebo operatívu s výmenou oleja. Vlastníci elektrických áut preto nemajú až taký veľký strach o to, ako budú ľudia, ktorí si ich vozidlá požičiavajú, šetrní. Okrem toho väčšina elektromobilov zdieľaných na našej platforme sú nové autá, takže sú ešte v záruke,“ vysvetľuje J. Andrejka.

 

Elektrické autá si požičiavajú ľudia na testovanie

Ľudia, ktorí si elektromobily požičiavajú, sú demograficky veľmi podobní majiteľom áut. Ich priemerný vek je 26 – 35 rokov a žijú vo väčších mestách. Najviac ich zaujíma praktická skúsenosť s elektromobilom. Väčšina z nich plánuje nákup prvého elektromobilu a radi by si ho preto vyskúšali vopred. „Zo všetkých rezervácií elektroáut na platforme HoppyGo ich bolo vlani preukázateľne 85 % s cieľom vyskúšať si tento typ automobilu,“ dopĺňa  J. Andrejka.

 

 

Na platforme HoppyGo majitelia v tejto chvíli na Slovensku ponúkajú celkovo 16 elektromobilov. Používatelia si môžu vyberať z modelov Tesla 3 a X, BMW i3, Renault ZOE, ŠKODA ENYAQ iV, Hyundai Ioniq Electric alebo Hyundai Kona Electric.

Na Slovensku najazdí elektromobil počas jedného zapožičania priemerne 446 km,  priemerná doba prenájmu je 2,5 dňa. Denne tak priemerne najazdí 176 km.  Najlacnejší elektromobil je k dispozícii na prenájom za 125 eur na deň. Dopyt po elektromobiloch tvorí na Slovensku 9 % zo všetkých rezervácií na carsharingovej platforme.

Zobraziť celú aktualitu
Poznáte dôvody, prečo pravidelne absolvovať zubnú hygienu?pasik
Poznáte dôvody, prečo pravidelne absolvovať zubnú hygienu?

Preventívnymi prehliadkami u zubára dokážeme predchádzať rôznym problém so zubami, takže ich poctivé absolvovanie je v našom vlastnom záujme. Aj tak sa však nájdu ľudia, ktorí ich zanedbávajú. Našťastie ich je menšina, ale ak sa začneme zaoberať tým, koľko ľudí pravidelne absolvuje aj zubnú hygienu a koľko nie, zistíme, že počty sú oveľa vyrovnanejšie.

 

 

 Šanca, že budete mať zubný kaz, bude minimálna 

 

 

Dôvodov, prečo okrem preventívnych prehliadok u vášho dobrého zubára v Žiline aspoň dvakrát ročne absolvovať aj zubnú hygienu, je pritom viacero a rozhodne nie sú zanedbateľné. Ak ste doteraz túto metódu starostlivosti o svoj chrup zanedbávali, možno vás tieto dôvody presvedčia.

 

V prvom rade vďaka zubnej hygiene zredukujete riziko vzniku zubného kazu na minimum. Samozrejme, nemáte zaručené, že nikdy mať kaz nebudete, ale šanca bude najmenšia akú môžete dosiahnuť.

 

A prečo práve absolvovaním zubnej hygieny, keď si zuby poctivo umývate aj doma? Odpoveď je jednoduchá. Dentálna hygienička sa vďaka profesionálnym nástrojom dostane a zuby vyčistí aj tam, kde to doma zubnou kefkou nedokážete ani pri najlepšej snahe.

 

 

 

 

Zdravé zuby aj ďasná 

 

 

Profesionálna zubná hygiena pritom nie je prospešná „len“ pre vaše zuby, ale aj pre vaše ďasná. Je to jednoduchý spôsob, ako predchádzať rôznym ochoreniam týkajúcich sa práve ďasien. Nemusíte sa tak obávať ich nadmernému krvácaniu, či v extrémnom prípade strate zubu, čo môže byť následkom pokročilej parodontitídy.

 

Už sme spomínali, že bežné čistenie zubov zďaleka nestačí na všetko. A netýka sa to len prevencii voči zubnému kazu. Špeciálne techniky na odstránenie zubného povlaku a kameňa vás zbavia nežiaducej pigmentácie zubov aj prípadného nepríjemného zápachu z úst. Váš chrup tak bude jednoducho dokonalý.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Vladimir Sukhachev/ Shutterstock.com

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio