LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Správny pitný režim pre budúce mamičky
  Správny pitný režim pre budúce mamičky
  Zdravý životný štýl je téma, o ktorej sa v dnešnej dobe veľa hovorí. V období tehotenstva a kojenia je dôležité, aby naň žena dbala a poskytovala svojmu telu iba to najlepšie. Správny životný štýl resp. zdravá
 • Pečieme s láskou aj v roku 2015
  Pečieme s láskou aj v roku 2015
  Dr.Oetker prináša aj tento rok obľúbený kalendár Pečieme s láskou s neodolateľnými receptami a krásnymi fotografiami. Vkročte do roku 2015 s inšpiráciami na každý mesiac a potešte najbližších s láskou upečenými dobrotami. Súčasťou je
 • Lidl otvára grilovaciu sezónu
  Lidl otvára grilovaciu sezónu
  Grilovačku jednoducho milujeme! Krásne počasie, príroda či záhrada, priatelia a vynikajúce jedlo! Takéto príjemné chvíle si všetci radi užijeme. A aby bola grilovačka chutná a bez starostí
 • Panamský prieplav má 100 rokov
  Panamský prieplav má 100 rokov
  Panamský prieplav, prepojenie Atlantického a Tichého oceána, vznikol už v roku 1914. Od tých čias výrazne ovplyvnil rozvoj lodnej dopravy a obchodných ciest. Dnes zlučuje až 144 námorných obchodných trás, ktoré spájajú 160 krajín a 1700 prístavov. Každý rok cezeň prejdú približne 3 percentá svetového námorného
 • Zaplavené leto - miliónové škody
  Zaplavené leto - miliónové škody
  Tohtoročné leto nám prinieslo viac dažďových kvapiek ako slnečných lúčov. Silné búrky boli na severnom Slovensku v druhej polovici mája a celý žilinský kraj vrátane Vrátnej doliny ostal pod vodou na konci júla. Prvé augustové dni víchrica spôsobila stotisícové škody najmä v Bratislave a južné Slovensko postihli zrážky v polovici augusta. Tieto prírodné živly spôsobili obrovské škody na majetku.
 • Modelkou jedine so žiarivým a krásnym úsmevom
  Modelkou jedine so žiarivým a krásnym úsmevom
  Krásny a zdravý úsmev je dôležitý pre všetkých. Sú ale povolania, kde sa akékoľvek zanedbanie v tomto smere neodpúšťa. Takým príkladom je povolanie modelky. Ženy a dievčatá z tejto profesie sa o seba musia starať po všetkých stránkach - žiarivý úsmev

Zázvorový čaj proti chrípke

Autor: Wera
Zázvorový čaj proti chrípke

 

Horúci zázvorový čaj je najlepším pomocníkom pri zimnici, nádche a chrípke, posilňuje imunitu a pomáha vylučovať hlieny. Zázvor navyše pomáha dobrému tráveniu a reguluje plynatosť. Je prospešný aj pri stresových situáciách, dokáže upokojovať a uvoľňuje migrény.


Korenie ale aj čaj

Ako korenie sa používa na ochutenie rôznych sladkých jedál, ale aj do mäsitých či zeleninových pokrmov. Asi najznámejší je však zázvorový čaj, či limonáda. Zázvor má veľmi výraznú, špecifickú, akoby štipľavú chuť. Nie každý si preto chuť zázvoru obľúbi. Spôsobuje ju množstvo chemických látok, ktoré zázvor obsahuje. Koreň zázvora je bežne dostupný na pultoch slovenských predajní. Nájdete ho aj v mnohých potravinách, ako napríklad sladené limonády obsahujúce výťažky zo zázvora.

 

Zázvor ako liek

Zázvor sa vyznačuje mnohými pozitívnymi účinkami. Je vhodný na liečbu prechladnutia, v boji proti chrípke, rakovine. Podporuje tiež trávenie a niektoré zdroje ho zaraďujú aj medzi prírodné afrodiziaká. Je vhodný tiež na posilnenie imunity, či liečbu reumatoidnej artritídy. „Zázvor obsahuje látky, ktoré majú veľmi silno imunostimulačné účinky na jednej strane a protizápalové účinky na strane druhej,“ vysvetľuje lekár a špecialista na zdravú výživu Igor Bukovský. Práve preto je možné použiť zázvor pri množstve diagnóz.

 

Otužovanie vďaka zázvoru

 

Podľa Bukovského je možné konzumáciu zázvoru považovať za určitú formu otužovania. Pri otužovaní ide totiž o to, aby bol nervový systém človeka vystavený určitému stresu, ktorý je v podstate neškodný. Cez aktiváciu ďalších systémov je tak nervový systém pripravený na situáciu, keď reálny stres pre organizmus príde. Podobný „neškodný“ stres vyvoláva v tele napríklad aj konzumácia štipľavej papriky. Pálenie, ktoré človek pri konzumácii pociťuje, je stres. Existuje tiež teória, ktorá hovorí, že závislosť na pálivé jedlá má rovnaké fyziologické účinky a prechádza rovnakými procesmi ako adrenalínové športy.

 

Zázvorový čaj

Príprava zázvorového čaju je jednoduchá. Potrebujete naň kúsok koreňa, približne vo veľkosti 2 cm. Koreň je potrebné nastrúhať, zaliať vriacou vodou a nechať niekoľko minút postáť. Po vylúhovaní môžete do čaju pridať lyžičku medu alebo cukor. „Dve - tri šálky za deň, ak ich pijete pravidelne, môžu mať veľmi pozitívne účinky,“ skonštatoval Bukovský.

Silu zázvorového čaju využívajú mnohí ľudia aj v boji proti migréne. Pomáha predovšetkým na začiatku záchvatu. Zázvor obsahuje totiž látky zabraňujúce vzniku chemikálií, ktoré v mozgu spôsobujú roztiahnutie ciev a vyvolávajú migrénový záchvat. Zázvorový čaj určite nepomôže každému, kto má migrénu. Je vhodný pre ľudí, ktorí trpia migrénou „z času na čas“. Vďaka jeho účinkom, tak nemusia zbytočne užívať lieky. Ak uprednostňujte čaje v nálevových vreckách, zázvorový čaj isto nájdete aj v lekárňach.

 

Zázvorová limonáda

Jej príprava nie je náročná ani na čas ani na suroviny, tak isto ako príprava zázvorového čaju. Približne dvojcentimetrový kúsok koreňa je potrebné ošúpať a nastrúhať do kanvice. Nastrúhaný zázvor zalejte malým množstvom vriacej vody a nechajte ho vylúhovať. Potom ho precedte, pridajte cukor alebo med – podľa chuti a nechajte vychladnúť. Vylúhovaný zázvor stačí zaliať studenou vodou alebo minerálkou, pridať môžete aj plátok citróna, pomaranča či limetky.

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Prevencia

Back to school
Dnes je 20. 12. 2014, meniny má Dagmara.
Doprajte suchej pokožke okamžitú úľavu s novinkami AVON Care !
Elegantné riešenie pre nadmernú vlhkosť v domácnosti
Ponorte sa s AVONom do vône luxusu!
Črevná mikroflóra v rovnováhe
gula
darcek
gula
snehuliak
gula
lizatko
gula
stromcek
gula
veniec
gula
zvony
gula
gulka
gula
sviecka
gula
pernik
gula
vlocka
gula
hviezda
gula
imeloNa stromčeku sviečka svieti, pokoj, šťastie nech k Vám letí. A keď rozžiaria sa Vaše tváre, by hojnosti ste mali stále.Nech čerti od vás smolu odnesú, choroby nech stratia Vašu adresu. Veľké príjmy, malé dane, ostatného primerane.Kde sa vzal, tu sa vzal, stromček zrazu v izbe stál. Pod ním ležia balíčky, pre veľkých aj maličkých. Už sa celý ligoce, prajeme krásne Vianoce.Zvončeky už zvonia a ihličie vonia, svetlo sviečok mihotavé, Vianoce k nám prišli práve. Preto sviatky krásne majte, v pohode ich prežívajte.Mrazivé ticho, všade biely sneh, konečne pokoj, nebo plne hviezd. Je tu čas vianočný, keď stromček sa ligoce, prajeme vám zo srdca prekrásne Vianoce.Maličký anjelik v okne stál a krásne Vianoce všetkým ľuďom prial. Aby v novom roku zdravie, šťastie lásku mali a stále sa na seba pekne usmievali.Tak ako za oknami sniežik padá, nech do Tvojho srdiečka šťastie sadá, zabudni na bolesť a starosti a preži Vianoce v láske a radosti.Jedna vločka, druhá vločka, kto bol dobrý, ten sa dočká. Všetko sa už ligoce, hurá, idú Vianoce. Ježiškovi napíšem, nech ti splní každý sen.Kde sa vzal, tu sa vzal, stromček zrazu v izbe stál. Pod ním ležia balíčky, pre veľkých aj maličkých. Už sa celý ligoce, prajeme krásne Vianoce.Na Vianoce trošku piva, na Silvestra holbu vína a potom na Nový rok budeš mať istý krok.Za oknom vločka padá a zvonček cinká, zapáľte sviečku zľahka, zľahulinka, v tú chvíľu láska a šťastie blikoce a my Vám prajeme šťastné Vianoce.Keď vianočný stromček žiari, nech sa všetkým dobrým ľuďom darí. Keď Vianoc zneje pieseň, nech odložíte všetku tieseň.Nech čerti od vás smolu odnesú, choroby nech stratia Vašu adresu. Veľké príjmy, malé dane, ostatného primerane.Kde sa vzal, tu sa vzal, stromček zrazu v izbe stál. Pod ním ležia balíčky, pre veľkých aj maličkých. Už sa celý ligoce, prajeme krásne Vianoce.Zvončeky už zvonia a ihličie vonia, svetlo sviečok mihotavé, Vianoce k nám prišli práve. Preto sviatky krásne majte, v pohode ich prežívajte.Od Ježiška balík zdravia - vzácny poklad ako vravia. Lásku, šťastie, žiadne hádky, pohodu a krásne sviatky.Jedna vločka, druhá vločka, kto bol dobrý, ten sa dočká. Všetko sa už ligoce, hurá, idú Vianoce. Ježiškovi napíšem, nech ti splní každý sen.Na Vianoce sníčky krátke, na Silvestra niečo sladké a na Nový rok, dlhý, šťastný skok.
Náhodný článok
Obezita trápi 1 a pol milióna Slovákov! Vieme ako na ňu. Obezita trápi 1 a pol milióna Slovákov! Vieme ako na ňu.
Na Slovensku nepatrí šport k práve najobľúbenejším aktivitám. Neprospieva k tomu ani neustály výrazný nárast ľudí so sedavým zamestnaním a neustále sa zrýchľujúce tempo života. “Žijeme v storočí obezity. Len na Slovensku má túto chorobu 1,5 milióna pacientov,“ hovorí MUDr. Ivan Majerčák, kardiológ a prezident Ligy proti obezite Slovenskej republiky.  Veľké množstvo Slovákov totiž vôbec nešportuje a zvyšuje si tak, najmä v strednom a vyššom veku, riziko vážneho ochorenia. Alarmujúci je aj fakt, že obezita sa na Slovensku vyskytuje už od detského veku.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
ja a mama
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Vianočné darčekové kazety od Ziaja... pasik
Vianočné darčekové kazety od Ziaja...

 

Kozmetika je veľmi vďačným darčekom, ktorým vyjadríte, že vám na blízkej osobe záleží, no zároveň podarujete aj niečo, čo je praktické a využije sa. Tento rok môžete prekvapiť vašich najbližších darčekovými kazetami kozmetiky Ziaja.

Dokonalým vianočným darčekom pre ženu je darčeková kazeta Ziaja Kozie mlieko.

 

Obsahuje denný krém, nočný krém a krém na ruky. Prípravky sú vhodné pre všetky typy pleti, dokonca aj pre pleť so sklonom k výraznému vysušovaniu a ekzémom. Komplex zložiek z kozieho mlieka je bohatý na proteíny, organické kyseliny, lipidy, uhľohydráty, vitamín A a D. Ich vstrebávaním sa pokožka stáva pružnejšou, vláčnejšou a dokonale hydratovanou. Kozie mlieko na pokožku pôsobí omladzujúco a oneskoruje procesy starnutia. Hovorí sa mu aj „elixír krásy a mladosti“.

 

Zobraziť celú novinku
Chráňte svoje pery počas zimy s novým tónovacím balzamom od AVONu !pasik
Chráňte svoje pery počas zimy s novým tónovacím balzamom od AVONu !

 

Máte počas chladných dní častokrát problém s popraskanými a oslabenými perami? AVON má pre vás jednoduché riešenie v podobe nového Tónovacieho balzamu na pery, ktorý ich ochráni pred mrazom a zároveň vyživí.

Tónovací balzam na pery

Objem: 3,6 g

Hodnota setu: 6,70 €

Nový Tónovací balzam na pery ja prvá pomoc pre pery oslabené mrazom. Zloženie obsahuje vyživujúci včelí vosk, bambucké maslo a vitamín E. Tieto zložky vaše popraskané pery zjemnia a ochránia ich pred opätovným vysúšaním. Zároveň balzam dodáva perám jemne tónovaný vzhľad. Je ideálnym pomocníkom na zimu. Farebný balzam je v ponuke v dvoch perleťových odtieňoch a troch krémových jemne tónovacích odtieňoch.

Zobraziť celú novinku
KRÁSNE A SILNÉ VLASY S HairClinicpasik
KRÁSNE A SILNÉ VLASY S HairClinic

Krásne vlasy sú snom každého z nás. Napriektomu veľa ľudí trápi ich úbytok. Novinka HairClinic šampón pomáha posilniť vlasovú cibulku a udržuje vlasy silné a pružné. HairClinic eliminuje vypadávanie vlasov a zlepšuje ich kvalitu vďaka HairClinic kombinácii účinných látok. Účinok  kapsúl HairClinic je naviac dokázateľný klinickou štúdiou. Používanie prípravkov HairClinic odporúča tiež známy český kaderník Michal Zapoměl.

Krásne vlasy sú častokrát akýmsi zrkadlom zdravotného stavu každého z nás. Častým problémom je ich nadmerné vypadávanie. Môže byť spôsobené hormonálnou nerovnováhou či rôznymi ochoreniami. Často však príčina spočíva v nesprávnej strave s nedostatkom vitamínov a minerálov, drastických diétach, ale tiež vplyvom dlhodobého stresu. Zvýšené vypadávanieje možné pozorovať aj pri zmenách ročných období alebo u tehotných žien či mamičiek po pôrode. Dôležitú úlohu tu zohráva aj genetika pod vplyvom hormonálnych zmien, kedy se testosterón premieňa na dihydrotestosterón (DHT), co je badateľné predovšetkým u mužov, ale aj u istého percenta žien.

 

Riešenie problémov vypadávania vlasov treba hľadať od zistenia pravej príčiny. Pomáha úprava životosprávy, vhodné sú doplnky stravy a správny výber vlasovej kozmetiky. Nový šampón HairClinic odporúča aj uznávaný český kaderník Michal Zapoměl.Svojim zákazníkom, ktorí chcú krásne a zdravé vlasy, odporúčam radu HairClinic. Obsahuje látky vyživujúce vlasovú cibulku, a udržuje tak vlasy silné a pružné. Navyše sa dobre rozčesávajú. Pravidelné používanie šampónu HairClinic je tiež výbornou prevenciou. Dobre sa nanáša a pekne vonia,“ radí kaderník.

 

HairClinic ponúka efektívnu pomoc predovšetkým vďaka patentovanej látke LaminarghaneTM, ktorá obmedzuje premenu testosterónu a tvorbu DHT až o 43 %. Odstraňuje DHT z pokožky, stimuluje rast vlasov a obmedzuje ich vypadávanie. Ďalšími účinnými látkami sú kofeín, ktorý podporuje rast, a extrakt z lopúchov, efektívny pomocník v problematike zvýšeného padania vlasov. Extrakt z lopúcha nielen podporuje rast vlasov, ale tiež ukľudňuje pokožku hlavy. Škála účinných látok je doplnená o komplex vitamínov, ktoré pokožku vyživujú, a tým podporujú zdravie vlasových folikúl a posilňujú vlasovú štruktúru.

Starostlivosť o vlasy je vhodné doplniť HairClinic vlasovým aktivátorom, ktorý so šampónom korešponduje svojím zložením. Želatínové kapsule HairClinic sa dobre vstrebávajú a nezaťažujú trávenie. Obsahujú vitamín Biotín, olej z pšeničných klíčkov, extrakt zo zlatého prosa a po novom tiež zinok, selén a meď.

 

Odporúčaná cena: HairClinic ŠAMPÓN 7,89 €, HairClinic KAPSULE 24,99 €, HairClinic AKTIVÁTOR 15,99 €.

Zobraziť celú novinku
Jogurtová ošetrujúca kúra s Fa Yoghurt pasik
Jogurtová ošetrujúca kúra s Fa Yoghurt

 

Ozdravné účinky jogurtu sa na vašej pokožke naplno prejavia pri používaní jemných, ošetrujúcich prípravkov z radu Fa Yoghurt.

Na výber sa ponúka jemná vôňa Aloe Vera alebo sladkastá vôňa mandlí, v rámci nového radu Grécky jogurt.  

V podobe sprchovacieho gélu, tuhého a tekutého mydla Fa Yoghurt ošetruje vaše telo a poskytuje mu dokonalú starostlivosť a hydratáciu. Vaša pokožka si vďaka nim udrží prirodzenú rovnováhu a zamatovú hebkosť.

 

Zobraziť celú novinku
Paula – dezert pre deti v neodolateľnej kombinácii pasik
Paula – dezert pre deti v neodolateľnej kombinácii

Už viete, čo je nové? Strakatá kravička Paula od Dr.Oetker sa rozhodla spojiť svoje sily s chutným tvarohom a lahodnou smotanou, aby tak mohol vzniknúť výnimočný dezert, ktorý si zamilujú malí i veľkí hneď po prvej lyžičke. Nová Paula + tvaroh + smotana od Dr.Oetker je spojením obľúbeného dezertu z plnotučného mlieka, tvarohu a smotany presne podľa chuti najmenších maškrtníkov.

A to všetko v dvoch príchutiach -  čokoládovo-vanilková a vanilkovo-čokoládová. Stačí si len vybrať a pustiť sa rýchlo do maškrtenia. Mňam!

 

Dezert Paula + tvaroh + smotana – objavte niečo nové!

Ak aj vašich malých huncútov stále fascinuje niečo nové, nepoznané, potešte ich na desiatu či olovrant úžasnou dobrotou - Paulou s tvarohom a smotanou. Spolu s novou lahodnou chuťou tvarohovo-smotanového dezertu prinesiete svojim deťom na stôl aj množstvo zábavy pri lovení dvojfarebných škvŕn, ktoré boli vyrobené jedinečnou patentovanou technológiou. Veď predsa každá kravička je strakatá! A Paula nie je výnimkou.

 

Dezert Paula + tvaroh + smotana neobsahuje žiadne konzervačné látky a je v ňom maximálne 5,2 % tuku. Je krémový, smotanový, vyrobený z množstva kvalitného plnotučného mlieka, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou správneho detského jedálnička, aby mali zdravé zuby, kosti a aby boli plné energie po celý deň.

 

Kravička Paula – kamarátka všetkých detí

Mať štýl a baviť sa je dôležité a kravička Paula to vie. Navštívte spolu so svojimi deťmi jej farmu na stránkach www.e-paula.sk. Ponúka  množstvo zaujímavých hier ako pexeso, maľovanky, rozvrh hodín, interaktívne hry a ešte omnoho viac.
Odporúčaná maloobchodná cena Paula + tvaroh + smotana(2 x 80 g): 1,19 €.
Zobraziť celú novinku
Ochutnajte nové syry a klobásku! pasik
Ochutnajte nové syry a klobásku!

 

Ak čakáte návštevu a rozmýšľate, čo by ste im ponúkli, navrhujeme obloženú misu alebo chlebíčky. Ochutnajte novinky zo sortimentu Lidl za výborné ceny. Dopriať si ich môžete aj na raňajky, desiatu či ľahkú večeru s tmavým celozrnným pečivom a čerstvou zeleninou z Lidl stánku.

Milbona Maasdam – prírodný plnotučný zrejúci syr Maasdamer v plátkoch svojím vzhľadom aj typickou chuťou pripomína ementál. Plátky sa pekne oddeľujú a dajú sa formovať, takže pri servírovaní na obloženej mise môžete popustiť uzdu vašej kulinárskej fantázii.

Cena: 2,29€ / 300 g, Lidl

 

 

Pikok Uherská klobása – si určite získa milovníkov tradičnej maďarskej pikantnej „čabajky“. O vysokej kvalite svedčí aj fakt, že 100 g výrobku bolo pripravených zo 136 g čerstvého bravčového a hovädzieho mäsa. Nakrájaná Uherská klobása sa výborne uplatní na kanapkách, obložených misách či chlebíčkoch.

Cena: 2,19€ / 250 g, Lidl

 

 

Zobraziť celú novinku
Dochádzajú vám už nápady na vianočné darčeky? Stavte na kozmetiku! pasik
Dochádzajú vám už nápady na vianočné darčeky? Stavte na kozmetiku!

 

Kozmetika je veľmi vďačným darčekom, ktorým vyjadríte, že vám na blízkej osobe záleží, no zároveň podarujete aj niečo, čo je praktické a využije sa. Tento rok môžete prekvapiť vašich najbližších darčekovými kazetami kozmetiky Ziaja.

Potešte ho na Vianoce darčekovou kazetou Ziaja Men, v ktorej si nájde osviežujúci sprchový gél s hydratačnými vlastnosťami a pleťový krém. Gél obsahuje upokojujúci alantoín a posilňujúci vitamínový komplex. Účinne umýva a hydratuje pokožku. Pleťový krém zas poskytuje dlhotrvajúci hydratačný účinok. Redukuje nerovnosti pokožky a rýchlo sa vstrebáva. Má sviežu, energizujúcu vôňu. Obsahuje zložky ako D-pantenol, OMEGA 3, OMEGA 6a prírodný olej luffa cylindrica.

 

Zobraziť celú novinku
Zažite Vianoce s ASUSompasik
Zažite Vianoce s ASUSom

 

Už ste si od Ježiška vypýtali nový ASUS pod stromček? Svoje prianie budete môcť povedať počas najbližších týždňov priamo ASUSu. Stačí navštíviť Vianočnú Roadshow, ktorá začína už 22. – 23. novembra v Žiline, na Mikuláša pokračuje v Košiciach (6. – 7. 12.) a 13. – 14. decembra navštívi aj Banskú Bystricu.

Zažite vianočnú atmosféru s modernými technológiami. Vianočná Roadshow je určená nielen fanúšikom mobilných zariadení. Pre návštevníkov budú pripravené technologické novinky a inovatívne zariadenia vrátane jedinečného herného notebooku ASUS ROG G751, lifestylového telefónu ZenFone 5, elegantného ultrabooku Zenbook UX 303 a konvertibilného Transformera Book T100. Nebude chýbať ani agilný ASUS Transformer Book Flip s obrazovkou, ktorú je možné otočiť až o 360°.

Jeden z návštevníkov Vianočnej Roadshow si toto zariadenie, ktoré je možné používať ako notebook, tablet alebo čokoľvek medzi tým, nájde pod vianočným stromčekom. Stačí navštíviť ASUS stan a v rámci vianočného priania zodpovedať otázku „Prečo chcete ASUS pod stromček?“. Koláž prianí sa zverejní aj na oficiálnych stránkach spoločnosti ASUS na Facebooku.

S prázdnymi rukami z Vianočnej Roadshow neodíde nikto. Na vystavených produktoch sa budú prehrávať videá mladých filmárov z Filmovej a televíznej fakulty na Vysokej škole múzických umení. Každý návštevník, ktorý si vyberie svoje obľúbené video a „lajkne“ ho, získa od ASUSu malý darček v podobe rukavíc alebo mikulášskej čiapky.

Nezabudnite, vidíme sa v nákupných centrách v Žiline, Košiciach a Banskej Bystrici!  

Zobraziť celú novinku
Očná myš Samsung EYECAN+ je určená pre ľudí so zdravotným postihnutímpasik
Očná myš Samsung EYECAN+ je určená pre ľudí so zdravotným postihnutím

–Samsung Electronics, Co., Ltd., predstavuje počítačovú myš druhej generácie s názvom EYECAN+. Ľuďom so zdravotným postihnutím umožňuje vytvárať a upravovať dokumenty, rovnako ako prezerať webové stránky jednoduchým pohybom očí. EYECAN+ je prvým zariadením svojho druhu, ktoré od užívateľov nevyžaduje akékoľvek dodatočné nástroje vrátane okuliarov. Je totiž samostatnou jednotkou v podobe prenosného modulu, ktorý je umiestnený pod monitorom a funguje na báze bezdrôtovej kalibrácie s okomuživateľa.

EYECAN+sa nestane predmetom komerčnej výroby. Samsung bude produkovať obmedzené množstvo, ktoré daruje charitatívnym organizáciám. Ako technológia, tak dizajn EYECAN+ však budú čoskoro voľne sprístupnené spoločnostiam a združeniam, ktoré plánujú na trh uviesť počítačové myši ovládané očami. „EYECAN+ je výsledkom dobrovoľného projektu, ktorý iniciovali naši inžinieri. Odráža to ich empatie a snahu pomôcť ľuďom s hendikepom,“ povedal SiJeong Cho, viceprezident Community Relations v spoločnosti Samsung Electronics.


Pre ovládanie kurzora myši EYECAN+ je potrebné, aby sa užívateľ nachádzal medzi 60 a 70 cm od monitora. Nevyžaduje, aby bol v konkrétnej pozícii, pretože je možné ho ovládať v sede aj v ľahu. Kalibrácia stačí pri prvom použití každého užívateľa. EYECAN+ si potom už sám zapamätá ich správanie a pohyb očí. Umožňuje nastaviť citlivosť senzora ako pre kalibráciu, tak pre následné používanie. Po kalibrácii sa užívateľské rozhranie EYECAN+ zobrazí ako pop-up menu v jednom z dvochrôznych režimov: obdĺžnikové menu alebo pohyblivá kruhová ponuka. Oba môžu byť nakonfigurované tak, aby zotrvávali v popredí obrazovky.


Menu obsahuje 18 rôznych príkazov, ktoré sa volia iba pohybom očí a žmurkaním. Zadávanie príkazu prebieha pohľadom priamo na príslušnú ikonu a jedným žmurknutím – sú medzi nimi „kopírovať“, „vložiť“ a „vybrať všetko“, rovnako ako „presúvanie“, „scrollovanie“ a „priblíženie". EYECAN+ umožňuje vytvorenie vlastných doplnkových príkazov zodpovedajúcich existujúcim klávesovým skratkám, ako sú napríklad „zatvoriť program“ (Alt + F4) a „tlač“ (Ctrl + P).
V porovnaní so svojim predchodcom, očnou myšou EYECAN, ktorú Samsung predstavil v marci 2012, sú teraz s EYECAN+ významne vylepšené citlivosť kalibrácie a celková užívateľská skúsenosť (UX). Z časti aj vďaka postgraduálnemu študentovi informatiky Yonsei University v Soule menom Hyung-Jin Shin. Hoci sa narodil ochrnutý, spolupracoval v rokoch 2011-2012 so spoločnosťou Samsung na vývoji EYECAN a prevzal kľúčovú úlohu v rozvoji EYECAN+ UX ovládaním myši očami. Počas 17 mesiacov intenzívnej práce s inžiniermi Samsungu spoločne dosiahli to, že rozšírenie ponúklo celý rad ďalších praktických funkcií a príkazov, ktoré sú ľahko prístupné a ovládateľné pre ľudí s hendikepom.

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Portál ĽudiaĽuďom.sk sprostredkoval dary vo výške trištvrte milióna eur pasik
Portál ĽudiaĽuďom.sk sprostredkoval dary vo výške trištvrte milióna eur

 

Slováci na konci roka tradične podporujú ľudí v núdzi. Za ostatné tri mesiace cez darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk poslali viac ako štvrť milióna eur. Projekt sa tento týždeň vďaka tomu dostal na hranicu sprostredkovaných 750-tisíc eur, ktoré na jednotlivé výzvy poslalo takmer 15-tisíc darcov.

Prostredníctvom portálu ĽudiaĽuďom.sk môžu darcovia podporiť jednotlivcov v núdzi či rôzne organizácie a to najmä cez internetbanking alebo platbou z karty. Celá suma ide vždy konkrétnemu príjemcovi. V ostatných mesiacoch okrem iných podporili darcovia sumou 115-tisíc príbehy ľudí z televíznej relácie Vila Rozborila V siedmom nebi. „Na ĽudiaĽuďom.sk prebieha zber snov pre Vila a zároveň po odvysielaní relácie uverejňujeme v spolupráci s Nadáciou TV JOJ výzvy v prospech tých, ktorí potrebujú pomoc,“ povedal Roland Kyška, riaditeľ ĽUDIA ĽUĎOM, n. o.

 

 

Podstatnú úlohu pri dosiahnutí rekordu 750 000 darovaných eur zohral aj projekt benefičných elektronických aukcií, prostredníctvom ktorých sa ku dnešnému dňu vydražili zážitky a rôzne predmety za viac ako 23 000 €. „Táto suma navyše ešte rapídne porastie . Až do Vianoc každý deň otvárame jedno okienko virtuálneho adventného kalendára,  v ktorom si dražitelia môžu vyberať spomedzi 24 celebritných e-aukcií. Záujem o suveníry, či zážitky spojené so známymi osobnosťami slovenského kultúrneho a športového života je tak, ako minulý rok, veľký,“ doplnil PR manažér portálu Tomáš Mácha.

 

Portál ĽudiaĽuďom.sk je otvorený pre každého. V praxi to znamená, že finančnú pomoc môžu prostredníctvom neho získať choré deti, hendikepovaní, neziskové organizácie, rodiny vo finančnej tiesni, školy, mimovládne organizácie, či samosprávy. Ku všetkému je potrebné len bezplatné zaregistrovanie výzvy – žiadosti o finančnú pomoc. V súčasnosti je takýchto výziev na portáli vyše 400 a podporiť ich môžu darcovia prostredníctvom elektronického bankovníctva, či už pomocou platobnej karty alebo internetbankingu.

 

Zobraziť celú aktualitu
Aj záložka do knihy dokáže spojiť školy doma i v zahraničípasik
Aj záložka do knihy dokáže spojiť školy doma i v zahraničí

 

Podpora čitateľskej gramotnosti a komunikačných zručností žiakov základných a stredných škôl boli cieľom troch projektov Slovenskej pedagogickej knižnice. Do projektov sa v priebehu mesiaca október zapojilo 1 219 škôl s celkovým počtom 168 832 žiakov.

Prvé dva vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc. Ten tretí pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc 27. októbra 2014. Ich vyhodnotenie sa konalo koncom novembra 2014.

Projekt „Záložka do knihy spája školy: Moja obľúbená kniha“ sa realizoval už po priatykrát v spolupráci s Národným pedagogickým múzeom a knižnicou J. A. Komenského v Prahe. Jehocieľom bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci základných škôl a osemročných gymnázií mohli na záložkách ľubovoľnou technikou stvárniť motív svojej obľúbenej knihy. Ich výmena potom poslúžila ako komunikačný prostriedok na nadviazanie priateľských kontaktov a k poznávaniu slovenskej a českej literatúry medzi 411 partnerskými dvojicami, ktoré sa podarilo vytvoriť.

 

„Po odoslaní našich záložiek sa už môžeme tešiť, čo nám pošlú kamaráti zo Slovenska. A na čo je to dobré? V prvom rade k podpore čítania, potom k podpore eTwinningu, priateľstva medzi krajinami. Deti sa viac dozvedeli o našom najbližšom susedovi. Vo forme listov alebo elektronickej pošty si naďalej môžu dopisovať s kamarátmi na Slovensku“, konštatovala k úspechu projektu Irma Fendrichová zo Základnej školy v Obříství v Českej republike.

 

K jej slovám sa pripojila aj Danka Sálusová zo ZŠ s MŠ v Liptovskej Teplej:„Vybraná téma nás milo potešila, keďže už prváčatám vštepujeme lásku ku knihe, hovoríme im o jej význame v živote každého z nás. Žiaci si svoju obľúbenú knihu priniesli do školy, a tak mali možnosť predstaviť ju nielen svojim spolužiakom, ale a deťom z partnerskej Súkromnej základnej školy BESST v Trnave prostredníctvom svojej záložky.“

 

Eleonóra Kopecká zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Nitre sa so svojimi žiakmi zapojila do tretieho ročníka projektu „Záložka do knihy spája slovenské školy: Moja škola, môj študijný odbor“ určenom tentokrát pre stredné školy. „Tvorba záložiek bola oživením vyučovacej hodiny a čo je najpodstatnejšie je dôležitým motivačným prvkom pri zvyšovaní čitateľskej gramotnosti žiakov. Potešením nám bola i veľmi dobrá komunikácia s partnerskou školou“, zhodnotila projekt pani Kopecká.

Projekt „Záložka do knihy spája slovenské školy: Moja škola, môj študijný odbor“ celkovo spojil 8 585 žiakov na 128 stredných školách.

Zobraziť celú aktualitu
Vianočná selfie súťaž s F&F pasik
Vianočná selfie súťaž s F&F

 

 

Vyhrať darčekovú poukážku od F&F v hodnote 100 eur alebo romantický víkend pre dvoch nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí zájsť na F&F online magazín, zaregistorvať sa a nahrať originálnu vianočnú fotku.

 

Podmienky sú jednoduché, stačí, nahrať vašu vianočnú fotku do našej galérie. Potom kliknúť na link, ktorý sa objaví a následne zadať svoje kontaktné údaje.

 

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Mikulášska diskotéka, vianočné koledy od Fragile a tvorivé dielne pre celé rodiny v Shopping Palace Zlaté Pieskypasik
Mikulášska diskotéka, vianočné koledy od Fragile a tvorivé dielne pre celé rodiny v Shopping Palace Zlaté Piesky

Po tri decembrové soboty – 6.12., 13.12. a 20.12. od 14.00 h čaká na návštevníkov nákupného centra Shopping Palace Zlaté Piesky vianočný program pre celé rodiny. Deti sa môžu tešiť na Mikulášsku zábavu s karaoke, sviatok svätej Lucie spríjemní folková speváčka Sima Martausová a poslednú sobotu pred Vianocami osviežia vianočné koledy od Fragile.

A nebude chýbať ani atraktívna súťaž o víkend s Mazdou!

Na Mikuláša (6. 12.) sa deti môžu zabaviť s divadlom Zanzara, ktorá pre ne o 15.00 h pripravila interaktívne zábavné predstavenie s karaoke. Okrem toho na ne čakajú tvorivé dielne (od 14.00 h do 18.00 h), kde si budú môcť vyrobiť mikulášske čapice, vianočné dekorácie na stôl a budú sa písať aj listy Ježiškovi.  Záver dňa bude od 18.00 h patriť zábavnej čertovskej diskotéke, na ktorej sa môžu vytancovať aj spolu s rodičmi.

Sviatok svätej Lucie (13. 12.) bude od 16.00 h patriť folkovému koncertu so Simou Martausovou a v adventných tvorivých dielňach sa bude opäť usilovne pracovať. Tentoraz si deti môžu vyrobiť ozdoby na vianočný stromček, pripraviť vianočné pohľadnice alebo si vytvoriť snehuliaka.

Posledná predvianočná sobota (20.12.) bude od 15.00 h patriť vianočným koledám od hudobnej skupiny Fragile. Sviatočnú atmosféru dokonale dotvoria perníčky, ktoré si deti budú môcť vlastnoručne vyzdobiť.

A čo by to boli Vianoce bez veľkého darčeka! Stačí, ak nakúpite v Shopping Palace 6.12, 13.12. a 20.12. minimálne za 5 Eur a možno práve vy sa stanete výhercom automobilu Mazda 6 na víkend s plnou nádržou!

Viac o programe a súťaži nájdete na: www.shoppingpalace.sk.

Zobraziť celú aktualitu
 Zákazníci O2 sú skvelí! Pomohli operátorovi odovzdať dýchacie prístroje 6 nemocniciam a 4 rodinámpasik
Zákazníci O2 sú skvelí! Pomohli operátorovi odovzdať dýchacie prístroje 6 nemocniciam a 4 rodinám

 

Zákazníci O2 sú super, aj po odovzdaní prvých dýchacích prístrojov Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch (DFNsP), pokračovali v šetrení kyslíka ďalej. Na elektronickú faktúru do tohto momentu prešli viac ako tri štvrtiny z nich, vďaka čomu operátor odovzdal spolu 49  dýchacích prístrojov 6 nemocniciam a 4 rodinám po celom Slovensku.

Po tom, čo začali prvé prístroje pomáhať detským pacientom v DFNsP na Kramároch, prišlo na rad aj ďalších 5 nemocníc a zariadení: Detská fakultná nemocnica Košice, Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica, O. Z. Bambino kliniky detskej pneumológie a ftizeológie, Nemocnica Poprad a Nemocnica Dunajská Lužná. Medzi uvedené zariadenia bolo rozdelených spolu 33 prístrojov, medzi ktorými boli napríklad veľké i malé prenosné infúzne dávkovače, prietokomery či oxymetre rôzneho typu. Všetky tieto prístroje sú určené na pomoc dlhodobo aj krátkodobo hospitalizovaným pacientom s rozličnými závažnými chorobami.

 

V rámci projektu Srdce pre deti boli v spolupráci s Nadáciou Pontis zároveň posúdené a vybrané aj individuálne žiadosti 4 rodín, v ktorých deti bojujú so závažnými respiračnými chorobami. Do Chorvátskeho Grobu, Púchova, Považskej Bystrice a Vráblov poputujú štyri prenosné kyslíkové koncentrátory MINI Smart.

 

„Sme radi, že už tretí rok je spoločnosť O2 silným partnerom projektu Nového Času Srdce pre deti a že sme aj tento rok mohli opätovne vypomôcť tam, kde je to najnutnejšie. Verím, že kyslíkové prístroje pre deti prinesú malým pacientom úľavu a pomoc v ich liečbe,“ povedala Júlia Kováčová, šéfredaktorka denníka Nový čas.

 

„Tešíme sa, že sme opäť mohli podporiť myšlienku pomoci ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme za podporu našim zákazníkom, vďaka ktorým sa pravidelne do tejto aktivity môžeme zapájať. Opäť nesklamali, o čom svedčí aj fakt, že na elektronickú faktúru prešli až tri štvrtiny z nich.“ Uviedol René Parák, riaditeľ korporátnej komunikácie O2.

 

Srdce pre deti

Srdce pre deti je charitatívny projekt denníka Nový Časspravovaný Nadáciou Pontis, v rámci ktorého majú darcovia možnosť podporiť deti trpiace vážnymi zdravotnými problémami, či nepriaznivou sociálnu situáciou. Myšlienka pomoci sa zrodila už v roku 1978 v Nemecku, v hlave novinára a zakladateľa mediálnej spoločnosti Axela Springera a postupne sa rozšírila až do rozmeru najväčšej charitatívnej zbierky v Európe. Na Slovensku za roky svojej existencie už pomohla 8857 deťom s neľahkým príbehom.

 

Nadácia Pontis

Nadácia Pontis je jednou z najväčších grantových nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú filantropiu, presadzuje zodpovedné podnikanie a venuje sa rozvojovej spolupráci. Nadácia Pontis je administrátorom združenia Business Leaders Forum, ktoré  presadzuje spokojnosť zamestnancov, ochranu životného prostredia, transparentnosť v podnikaní. Jeho členmi je 23 firiem, ktoré sa zaviazali podnikať zodpovedne. Nadácia Pontis organizuje ocenenie za zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu Via Bona Slovakia.

Zobraziť celú aktualitu
 O2 vďaka svojim zákazníkom odovzdalo prvé dýchacie prístroje v rámci projektu Srdce pre detipasik
O2 vďaka svojim zákazníkom odovzdalo prvé dýchacie prístroje v rámci projektu Srdce pre deti

Detským pacientom v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch sa bude od dnes ľahšie dýchať. Zástupcovia O2 im odovzdali prvé dýchacie prístroje, na ktoré sa „poskladali“ ich zákazníci. Tí od septembra prechodom na elektronickú faktúru symbolicky šetrili kyslík, ktorý operátor pretavil do reálnej pomoci deťom s vážnymi zdravotnými problémami. V rámci charitatívneho projektu denníka Nový Čas Srdce pre deti chce O2, ako generálny partner, odovzdať kyslíkové prístroje v celkovej hodnote 25 tisíc eur nemocniciam po celom Slovensku aj niekoľkým rodinám.

 

„Chceme touto cestou poďakovať našim zákazníkom, ktorí sa postavili k výzve naozaj zodpovedne a podporili skvelú myšlienku. Ich veľkú podporu sme s potešením pretavili do pomoci chorým deťom a venovali im dýchacie prístroje, vďaka ktorým bude ich boj s chorobou, dúfam, o niečo jednoduchší. Šetrite kyslík s nami aj ďalej, aby sme pomohli aj ďalším deťom,“ uviedol René Parák, riaditeľ korporátnej komunikácie O2.

 

O2 je už tretíkrát generálnym partnerom projektu Srdce pre deti. Tento rok vyzvalo svojich zákazníkov k šetreniu kyslíka prechodom na elektronickú faktúru. Pri odštartovaní výzvy, v septembri tohto roku, mala elektronickú faktúru zavedenú viac ako polovica zákazníkov operátora, pričom do tohto momentu vzrástol tento počet na takmer tri štvrtiny. Aktívnu snahu svojich zákazníkov O2 pretavilo do pomoci v podobe kyslíkových prístrojov rôzneho typu pre deti so závažnými chorobami.

 

Prvé prístroje, medzi ktorými boli malé a veľké prenosné infúzne dávkovače, prietokomery či transportný oxymeter, odovzdal operátor dnes v najväčšej detskej nemocnici na Slovensku – v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch v Bratislave.

 

„Veľmi si vážime, že sme získali nové prístroje nevyhnutné pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti detským pacientom a oceňujeme tiež skvelú myšlienku, ktorá pomôže prírode aj najmenším pacientom,“ povedala Ing. Ivana Haspelová, námestníčka riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava.

 

Projekt naďalej pokračuje a O2 dúfa v ďalšiu podporu zo strany zákazníkov, aby mohlo obdarovať ďalšie nemocnice po republike. Pomôcť môže každý zákazník, ktorý vymení papierovú faktúru za elektronickú. Zachránené stromy, ktoré sa nevyužijú na výrobu papierových faktúr, tak premenia pomyselný kyslík na skutočnú pomoc.

Zobraziť celú aktualitu
Súrodencom bez rodičov pomohlo Slovensko sumou 15 000 €pasik
Súrodencom bez rodičov pomohlo Slovensko sumou 15 000 €

Príbeh, ktorý spojil celé Slovensko. 23-ročný Janko sa zo dňa na deň vzdal svojho mladíckeho života. Rozhodol sa totiž postarať o svojich troch neplnoletých súrodencov, ktorí ostali bez rodičov. S ich neľahkým osudom sa verejnosť oboznámila vďaka relácii TV Joj V siedmom nebi a rozhodla sa im podať pomocnú ruku. Prostredníctvom portálu ĽudiaĽuďom.sk, s ktorým tvorcovia relácie úzko spolupracujú, Jankovi a jeho trom súrodencom v priebehu 24 hodín pomohli Slováci rekordnou sumou 15 000 €.

Mama sa na tieto deti pred šiestimi rokmi vykašľala, odišla do Čiech s otcovým bratom. O deti sa ostal starať sám otec. Janko, ktorý má už 23 rokov, sa odsťahoval a išiel bývať s frajerkou. V lete tohto roka však otec náhle a nečakane zomrel v spánku. Pointa je v tom, že Janko sa v tej sekunde otočil na podpätku a povedal si, že pohodlie - nepohodlie, ja sa musím starať o svojich súrodencov. Nedovolím, aby skončili niekde v detskom domove. Dvadsaťtriročný chalan sa rozhodol, že im bude otcom aj matkou.“ Týmito slovami opísal neľahký osud Janka a jeho troch súrodencov Vilo Rozboril. Diváci jeho relácie môžu tejto rodine finančne taktiež prispieť, a to vďaka spolupráci TV JOJ a darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk. „Vlna solidarity, ktorá sa zdvihla ešte počas vysielania relácie, je neuveriteľne silná. Za niekoľko hodín rodine prispelo viac ako 500 darcov, čo je určite rekordom. Celú sumu dostanú súrodenci a o ich osude budeme darcov prostredníctvom ĽudiaĽuďom.sk informovať,” doplnil riaditeľ ĽUDIA ĽUĎOM, n.o. Roland Kyška.

 

Napriek dosiahnutiu darovanej sumy 15 000 € je na výzvu stále možné prispieť ľubovoľnou sumou. Priemerná výška daru pri výzve je približne 28 € a najvyšší dar má hodnotu 1000 €. Výzvy rodín i jednotlivcov z televíznej relácie môžu darcovia nájsť na podstránke vilo.ludialudom.sk, ktorá zároveň slúži aj na odosielanie snov.

Zobraziť celú aktualitu
Kvalitu privátnych značiek z Lidla potvrdili aj novináripasik
Kvalitu privátnych značiek z Lidla potvrdili aj novinári

Kvalitné a cenovo výhodné výrobky predávané pod privátnymi značkami sú charakteristickým znakom ponuky spoločnosti Lidl. Počas tlačovej konferencie venovanej desiatym narodeninám  obchodného reťazca sa o tom presvedčilo aj štyridsať novinárov. V rámci programu sa totiž zapojili do slepých testov a svojimi hlasmi rozhodli o stopercentnom úspechu privátnych značiek Lidl.

Respondenti mali počas ochutnávky určiť, ktorá z dvoch vzoriek im chutí viac. Na výber pritom mali produkty podobných parametrov z ktorých vždy jeden bol výrobkom privátnej značky zo sortimentu Lidl a druhý značkovým slovenským produktom. Do testovania boli zaradené Apeninky Tastino (40g za 0,19€), Smotanový jahodový jogurt Milbona (150g/0,44€), Delikatesné viedenské párky Dulano (400g/2,69€), Lovecká saláma Pikok (500g/3,99€) a ich spomenuté ekvivalenty.

Výrobky zo sortimentu Lidl zvíťazili v pomere 4:0 s priemernou úspešnosťou 82% hlasov. Najvýraznejšie zástupcov mediálnej obce presvedčili viedenské párky Dulano (získali 91% hlasov) a jogurt Milbona (89%). Viac ako trom štvrtinám respondentov chutili v slepom teste apeninky Tastino a 71% novinárov uprednostnilo pred výrobkom známeho mäsokombinátu loveckú salámu Pikok.

„Privátne značky sú pre náš obchodný model kľúčové, tvoria viac ako 80 percent sortimentu. Naši zákazníci vedia, že privátne značky Lidl znamenajú výhodný pomer kvalita – cena,“ uviedol Tomáš Bezák, hovorca spoločnosti Lidl a dodal: “Pri týchto produktoch predávaných exkluzívne v našej obchodnej sieti dokážeme kontrolovať ich zloženie a kvalitu. Podieľame sa totiž na ich receptúrach a poznáme aj proces výroby. Lidl ročne realizuje približne 3500 laboratórnych testov a neohlásené audity u dodávateľov.

Z internetového prieskumu švajčiarskej spoločnosti ICERTIAS vyplynulo, že Lidl  je najkvalitnejším medzinárodným maloobchodným reťazcom pôsobiacim na Slovensku. Lidl vďaka názoru väčšiny z 1200 respondentov získal päťhviezdičkovú medailu kvality QUDAL. Spomenutý prieskum skúma ponuku a spokojnosť s kvalitou služieb tak, ako ich vnímajú opýtaní.

 

Zobraziť celú aktualitu
 Lidl medziročne zlacnil jablká o 44 percentpasik
Lidl medziročne zlacnil jablká o 44 percent

 

 

Lidl sa priaznivý vývoj nákupných cien jabĺk rozhodol preniesť na zákazníkov. Výsledkom je nárast predaja jabĺk o viac ako 200 percent.

 

Spoločnosť Lidl ponúka svojim zákazníkom jablká oveľa lacnejšie ako pred rokom, medziročne klesla ich predajná cena približne o polovicu. Kým v septembri 2013 bola v spomenutom reťazci priemerná cena jabĺk 1,41 € za kg, v septembri 2014 predával Lidl kilogram v priemere za 0,79 €. Ešte pozitívnejšie vyznieva porovnanie posledných septembrových týždňov: v roku 2013 sa kilogram jabĺk v Lidli predával priemerne za 1,36 € a v roku 2014 za 0,53 €. V percentuálnom vyjadrení ide o viac ako 60-percentný pokles ceny.

 

Na priaznivý vývoj cien vplývali predovšetkým nadúroda jabĺk a zákaz dovozu potravín z Európskej únie do Ruska. V septembri 2013 si zákazníci v Lidli kúpili 272 ton jabĺk, o dvanásť mesiacov neskôr to pri výraznom zlacnení bolo takmer 611 ton. Deväťdesiatosem percent jabĺk predaných v septembri 2014 pritom pochádzalo od slovenských pestovateľov. „Sankcie zo strany Ruskej federácie a úroda prevyšujúca očakávania spôsobili slovenským producentom jabĺk veľké problémy. V tejto situácii sme sa rozhodli podať našim dodávateľom pomocnú ruku a pomáhame im zbaviť sa prebytkov. Zníženie cien sme zároveň v plnej miere preniesli na zákazníkov, ktorí si jablká môžu kúpiť oveľa lacnejšie ako pred rokom,“ vysvetlil Martin Nagy, konateľ spoločnosti Lidl zodpovedný za oblasť nákupu.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio