LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • AKO VPLÝVA PRÁCA NA ZMENY NA BIORYTMUS ZAMESTNANCOV
  AKO VPLÝVA PRÁCA NA ZMENY NA BIORYTMUS ZAMESTNANCOV
  Práca na zmeny si vyžaduje kompletne sa prispôsobiť a zvyknúť si na rôznorodý pracovný čas. Ľudia nútení pracovať
 • Romantickú atmosféru prinesie slávnosť ruží
  Romantickú atmosféru prinesie slávnosť ruží
  Príďte potešiť vaše zmysly do malebnej obce Dolná Krupá, kde sa bude konať oslava krásy a pôvabu slovenských ruží na počesť ich šľachtiteľky Márie Chotekovej. Nebude chýbať ani príjemná
 • Prevariť či neprevariť vodu?
  Prevariť či neprevariť vodu?
  Voda je pre život a zdravý vývoj dieťaťa veľmi dôležitá, preto by maminky mali na kvalitný výber vody dbať už od narodenia dieťatka.
 • Za zhoršeným prospechom dieťaťa môže byť štítna žľaza
  Za zhoršeným prospechom dieťaťa môže byť štítna žľaza
  Vrodená porucha štítnej žľazy viedla v minulosti k psychomotorickému zaostávaniu dieťaťa v škole.
 • KDE BOLO, TAM BOLO…
  KDE BOLO, TAM BOLO…
  Jedinečné interaktívne a kreatívne podujatie určené nielen tým najmenším, ale aj ich rodičom sa uskutoční 11.-12. júna v centre Bratislavy.
Allianz

Zázvorový čaj proti chrípke

Autor: Wera
Zázvorový čaj proti chrípke

 

Horúci zázvorový čaj je najlepším pomocníkom pri zimnici, nádche a chrípke, posilňuje imunitu a pomáha vylučovať hlieny. Zázvor navyše pomáha dobrému tráveniu a reguluje plynatosť. Je prospešný aj pri stresových situáciách, dokáže upokojovať a uvoľňuje migrény.


Korenie, ale aj čaj

Ako korenie sa používa na ochutenie rôznych sladkých jedál, ale aj do mäsitých či zeleninových pokrmov. Asi najznámejší je však zázvorový čaj, či limonáda. Zázvor má veľmi výraznú, špecifickú, akoby štipľavú chuť. Nie každý si preto chuť zázvoru obľúbi. Spôsobuje ju množstvo chemických látok, ktoré zázvor obsahuje. Koreň zázvora je bežne dostupný na pultoch slovenských predajní. Nájdete ho aj v mnohých potravinách, ako napríklad sladené limonády obsahujúce výťažky zo zázvora.

 

Zázvor ako liek

Zázvor sa vyznačuje mnohými pozitívnymi účinkami. Je vhodný na liečbu prechladnutia, v boji proti chrípke, rakovine. Podporuje tiež trávenie a niektoré zdroje ho zaraďujú aj medzi prírodné afrodiziaká. Je vhodný tiež na posilnenie imunity, či liečbu reumatoidnej artritídy. „Zázvor obsahuje látky, ktoré majú veľmi silno imunostimulačné účinky na jednej strane a protizápalové účinky na strane druhej,“ vysvetľuje lekár a špecialista na zdravú výživu Igor Bukovský. Práve preto je možné použiť zázvor pri množstve diagnóz.

 

Otužovanie vďaka zázvoru

Podľa Bukovského je možné konzumáciu zázvoru považovať za určitú formu otužovania. Pri otužovaní ide totiž o to, aby bol nervový systém človeka vystavený určitému stresu, ktorý je v podstate neškodný. Cez aktiváciu ďalších systémov je tak nervový systém pripravený na situáciu, keď reálny stres pre organizmus príde. Podobný „neškodný“ stres vyvoláva v tele napríklad aj konzumácia štipľavej papriky. Pálenie, ktoré človek pri konzumácii pociťuje, je stres. Existuje tiež teória, ktorá hovorí, že závislosť na pálivé jedlá má rovnaké fyziologické účinky a prechádza rovnakými procesmi ako adrenalínové športy.

 

Zázvorový čaj

Príprava zázvorového čaju je jednoduchá. Potrebujete naň kúsok koreňa, približne vo veľkosti 2 cm. Koreň je potrebné nastrúhať, zaliať vriacou vodou a nechať niekoľko minút postáť. Po vylúhovaní môžete do čaju pridať lyžičku medu alebo cukor. „Dve - tri šálky za deň, ak ich pijete pravidelne, môžu mať veľmi pozitívne účinky,“ skonštatoval Bukovský.

Silu zázvorového čaju využívajú mnohí ľudia aj v boji proti migréne. Pomáha predovšetkým na začiatku záchvatu. Zázvor obsahuje totiž látky zabraňujúce vzniku chemikálií, ktoré v mozgu spôsobujú roztiahnutie ciev a vyvolávajú migrénový záchvat. Zázvorový čaj určite nepomôže každému, kto má migrénu. Je vhodný pre ľudí, ktorí trpia migrénou „z času na čas“. Vďaka jeho účinkom, tak nemusia zbytočne užívať lieky. Ak uprednostňujte čaje v nálevových vreckách, zázvorový čaj isto nájdete aj v lekárňach.

 

Zázvorová limonáda

Jej príprava nie je náročná ani na čas ani na suroviny, tak isto ako príprava zázvorového čaju. Približne dvojcentimetrový kúsok koreňa je potrebné ošúpať a nastrúhať do kanvice. Nastrúhaný zázvor zalejte malým množstvom vriacej vody a nechajte ho vylúhovať. Potom ho precedte, pridajte cukor alebo med – podľa chuti a nechajte vychladnúť. Vylúhovaný zázvor stačí zaliať studenou vodou alebo minerálkou, pridať môžete aj plátok citróna, pomaranča či limetky.

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Prevencia

poradna
Dnes je 24. 08. 2016, meniny má Bartolomej.
Doprajte pokožke vyživujúcu sprchu s novou líniou Senses od AVONu!
Vydajte sa spolu za hranice všednosti s novými vôňami od AVONu!
Domácnosť aj gril čisté ako zo škatuľky!
Vyskúšajte novinku tohto leta! Uhorkovo - limetková Toma Nádych vás dozaista osvieži!
Náhodný článok
Bedeker modernej kuchyne – umývanie riadu v umývačke Bedeker modernej kuchyne – umývanie riadu v umývačke
Súčasné gazdinky sa snažia kráčať s dobou. Kuchyňa už dávno nie je miestom, kde sa „iba“ varí. Sledujú trendy a vychytávky, hľadajú inšpirácie ako si jednotlivé procesy domácich prác čo najviac zefektívniť a spríjemniť. Osvojte si spolu s nami pár jednoduchých rád a fungujte vo svojom kráľovstve moderne –s úsporou času energií a s ohľadom na zdravie a životné prostredie. 
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Máte alergickú nádchu? Poznáme riešenie pasik
Máte alergickú nádchu? Poznáme riešenie

Alergiami trpia až 2 milióny Slovákov a počet pacientov sa neustále zvyšuje.  Ide o ochorenie celého organizmu, ktorý neprimerane reaguje na niektoré látky z vonkajšieho či vnútorného prostredia – alergény (potraviny, lieky, srsť zvierat či pele najrôznejších rastlín a drevín). Za vznikom alergií stoja rôzne faktory. Prostredie, v ktorom žijeme, priemyselne či cigaretami znečistené ovzdušie alebo atopia – dedične podmienený sklon k alergii. Za vznikom alergií môže stáť tiež obezita alebo výživa, ktorú prijímame. Faktorov je mnoho – predpokladá sa, že v roku 2025 bude žiť až polovica populácie v mestách, čo bude mať značný vplyv na ďalší nárast počtu alergikov a astmatikov.

Inovatívna pomoc v boji s príznakmi alergie

Najefektívnejší spôsob ako sa vyhnúť sprievodným príznakom alergie je, vyhýbať sa alergénom. Ak trpíte alergiou na jeden druh potravy, nie je to až také zložité. V omnoho náročnejšej situácii sa ocitajú ľudia trpiaci napríklad alergiou na peľ. Drobné peľové zrnká sa ľahko dostanú vdýchnutím na sliznicu nosa a do očí. Život alergika počas peľovej sezóny je tak sprevádzaný zápalom spojiviek, kašľom, nádchou, ekzémom a v niektorých prípadoch aj astmou. V posledných rokoch pomáha zmierniť príznaky alergie prírodný imunomodulátor EpiCor, vyrobený v USA a na Slovensku zatiaľ málo známy. Za vznikom tejto jedinečnej patentovanej účinnej látky je náhoda. Zamestnanci, ktorí pracovali vo výrobe s fermentovanými výrobkami, si v porovnaní s pracovníkmi v kanceláriách nečerpali takmer žiadne náhradné voľno z dôvodu práceneschopnosti. Ich zamestnávateľ preto urobil štúdiu, v ktorej sa snažil prísť na to, prečo sú pracovníci z kancelárií chorľavejší ako zamestnanci pracujúci vo výrobe.

Skúmali  imunitný systém zamestnancov a výsledky všetkých prekvapili – ľudia pracujúci vo výrobe mali na slizničných povrchoch omnoho vyššie hladiny tzv. sekrečných protilátok IgA. Tieto protilátky sa vyskytujú v sekrétoch, ako sú napríklad sliny alebo slzy, a tiež sa vyskytujú na slizniciach, a ich hlavnou úlohou je ochrana proti infekciám. Tiež sa zistili ďalšie pozitívne zmeny v imunitnom obraze u pracovníkov vo výrobe, v porovnaní s pracovníkmi spoza kancelárskych stolov.  Po rokoch klinických štúdií zameraných na účinnosť a bezpečnosť EpiCoru na ľudský organizmus sa výživový doplnok dostal na trh. EpiCor je prírodný imnomodulátor, ktorý posilňuje imunitný systém a  tiež pomáha v boji s alergiami.

 

Čo je Epicor?

Prírodný imunomodulátor EpiCor je patentovaná zmes makronutrientov s obsahom proteínov, vláknin, betaglukánov, mastných kyselín, aminokyselín, antioxidantov a mikronutrientov – vitamínov (hlavne skupiny B) a minerálov. Posilňuje imunitu a zároveň tlmí prejavy sennej nádchy.

 

EpiCor a alergie

Prípravok významne znižuje počet dní s opuchom sliznice nosa v peľovej sezóne, uľaví aj od ostatných príznakov alergie a pomáha ľahšie zvládnuť alergickú sezónu ako doplnok k liečbe predpísanej alergológom. Ak trpíte sennou nádchou, účinná látka dokáže zredukovať počet dní s opuchom sliznice nosa až o 43 %! Je klinicky preukázané, že prípravok znižuje hladinu protilátky IgE v krvi. Táto protilátka je hlavnou príčinou alergických reakcií.  Jedna z viacerých štúdií týkajúcich sa pozitívneho účinku ukázala, že alergici užívajúci prípravok museli siahnuť po tzv. záchranných liekoch menej často, ako pacienti užívajúci placebo, a príznaky alergie sa im výrazne zmiernili. Výživový doplnok RINIMUN 500 obsahuje účinnú látku EpiCor a dobre vstrebateľnú formu zinku. Prípravok vo forme kapsúl je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov. Užíva sa raz denne a je vhodný aj na dlhodobé užívanie.   

Zobraziť celú novinku
Účinná kombinácia prášku a gélu v jednom pracom prostriedku pasik
Účinná kombinácia prášku a gélu v jednom pracom prostriedku

Perte bez kompromisov s dokonalou kombináciou pracieho prášku a gélu. Teraz si už medzi týmito pracími variantmi nemusíte vyberať. Spoločnosť Henkel ponúka kapsule Persil Power-Mix Caps, ktoré spájajú oba varianty do jedného vysokoúčinného pracieho prostriedku. Vďaka jedinečnej kombinácii tekutých a práškových zložiek prvej dvojzložkovej kapsule na trhu v prémiovom segmente, bude vaša bielizeň dokonale čistá a plná žiarivých farieb. A to už pri pracom cykle nastavenom na 20 °C. 

Výhody pracieho prášku a gélu spolu

Skúsené gazdinky dobre vedia, že na rôzne typy škvŕn, potrebujeme odlišné typy pracích prostriedkov. Väčšinou volíme medzi pracím práškom a gélom. Teraz však prichádza jedinečná novinka, ktorá je odpoveďou na každé pranie. S kapsulami Persil Power-Mix Caps si hravo poradíte aj s odolnými škvrnami rôzneho typu, a to vďaka ich jedinečnej technológii. S agresívnymi škvrnami na bielych tkaninách, napríklad na obrusoch alebo posteľnej bielizni, vám vždy perfektne pomôžezložka vo forme pracieho prášku. Bielizeň dokonale vyčistí, rozžiari a zabráni jej zašednutiu. Na mastné škvrny je zase najlepšou odpoveďou prací gél – druhá zložka kapsúl. Ak vyskúšate nové kapsule Persil Power-Mix Caps Color, doprajete vášmu oblečeniurozjasnenie farieb.

 

Moderné pranie

Používanie kapsúl so sebou prináša i mnoho praktických výhod. V porovnaní s klasickými tekutými alebo práškovými pracími prostriedkami, kapsule Persil Power-Mix Caps ponúkajú pohodlie spojené s dávkovaním. Nemusíte sa zaťažovať, koľko pracieho prostriedku použiť. Vyhnete sa tak napríklad zbytočnému plytvaniu, ktoré je u nás pri praní pomerne bežné. Kapsule sú koncentrovanejšie a nadávkované tak, aby zabezpečili čo najlepší výsledok prania.

 

Ďalšou výhodou je, že už nemusíte premýšľať o tom, aký typ pracieho prostriedku kedy použiť. Kapsula je odpoveďou na každý váš „problém s praním“. Nemusíte sa obávať opätovného prania, ani venovať čas predmáčaniu. Cenné chvíle môžete venovať sebe a rodine.

 

Kapsule Persil Power-Mix Caps budú k dispozícii v obchodoch vo variantoch Persil Power-Mix Caps  a Persil Power-Mix Caps Color. Odporúčaná maloobchodná cena výrobcu je  6,29 € pre balenie 14 praní / 11,99 € pre balenie 28 praní / 14,49 € pre balenie 35 praní / 19,99 € pre balenie 50 praní a výhodné balenie 21,49 € pre 2x28 praní.

Zobraziť celú novinku
Ticho na Colours of Ostrava si užilo vyše 1 200 návštevníkov pasik
Ticho na Colours of Ostrava si užilo vyše 1 200 návštevníkov

 

Tichá zóna Rockwool Silent Box bola v rámci hudobného sviatku Colours of Ostrava stredobodom pozornosti. V priebehu štyroch festivalových dní akustický box navštívilo viac ako 1 200 návštevníkov festivalu.

 

Ďalšie stovky využili vonkajšie posedenie v jeho blízkosti. Rockwool testoval v reálnom prostredí zvukovú hladinu vo vnútri i vonku tichej zóny. Priemerne boli hodnoty namerané vo vnútri Rockwool Silent Boxu o 30 dB nižšie, ako hodnoty na otvorenom priestranstve. Meranie laboratórnou metódou (pre účely stavebníctva), pred konaním festivalu v priestoroch Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava, preukázalo celkové zníženie hladiny zvuku o 44 dB.

 

Zástupcovia spoločnosti ROCKWOOL merali hladiny zvuku počas celých štyroch dní trvania festivalu, a to vždy o 12:00, 15:00, 20:00 a 23:00 hod. Priemerná vonkajšia hodnota dosiahla 75 dB, priemerný údaj nameraný vnútri Rockwool Silent Boxu bol 45 dB. Najvyššia hladina zvuku vonku – 86 dB, bola nameraná v sobotu o 23:00 hod, najnižšia hodnota vo vnútri boxu – 32 dB, bola nameraná v rovnaký deň na pravé poludnie. Priemerne dokázal Rockwool Silent Box znížiť hladinu zvukov prichádzajúcich z vonkajšieho prostredia na citeľne príjemnú úroveň.

 

Stovky návštevníkov festivalu si do Rockwool Silent Boxu chodilo najmä odpočinúť v tichom prostredí, využívali taktiež možnosť dobiť si telefón. V niektorých hodinách stál pred tichou zónou dokonca rad. Mnoho ľudí prejavilo záujem o bližšie informácie o využití kamennej vlny. „Výsledky nášho testovania jednoznačne preukázali akustické vlastnosti kamenné vlny. Zostava 120mm izolácie ROCKWOOL a systému Fermacell ktorý sme využili na Rockwool Silent Box, je možné na stavebnom trhu aplikovať na určité typy rodinných domov, ako sú napríklad drevostavby,“ hovorí manažér marketingu Josef Mik.

 

 

Rockwool Silent Box je po skončení festivalu umiestnený v areáli spoločnosti Rockwool v Bohumíne. Jeho priestor využijú ako súčasť vzdelávania architektov, projektantov, realizačných firiem či distribútorov. Jeho zvukoizolačné vlastnosti si vyskúšajú aj študenti stredných a vysokých škôl, ktorí navštevujú bohumínsku továreň.  Okrem spoločnosti ROCKWOOL  sa na výrobe Rockwool Silent Boxu podieľala Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava a takisto spoločnosti Fermacell a Fatra.

Zobraziť celú novinku
Leto je čas hojnosti a príprav chutných džemov na zimu pasik
Leto je čas hojnosti a príprav chutných džemov na zimu

Jar a leto sú šťastné mesiace pre každého, kto fandí zdravému životnému štýlu. Všade je čerstvé ovocie a zelenina, ktoré možno mať na tanieri trikrát denne. Ak to však so zdravým jedlom myslíte vážne, leto a skorá jeseň je ideálne obdobie, ako sa čo najlepšie pripraviť aj na zdravé prežitie zimy. V praxi to znamená, že okrem maškrtenia by ste nemali zabúdnuť na výrobu džemov, mrazenie a zaváranie. 

Ako prežiť zimu naozaj zdravo?

Pre našich predkov bolo leto obdobie horúčkovitých príprav na zimu. Žiadne prázdniny, žiadne dovolenky. Väčšinu pekných a teplých mesiacov strávili starostlivosťou o úrodu a jej uchovávaním na horšie časy. Dnes sme zvyknutí, že máme prístup k „čerstvým“ potravinám hocikedy. Španielske papriky, marocké paradajky, jahody, broskyne a slivky z talianska, či zemiaky z francúzska sú k dispozícii celoročne a my sme si zvykli, že ich môžeme mať kedykoľvek. Všetci však vieme, že zimné dovozové plodiny sa nedajú porovnať s domácimi. Recept na uchovanie letných chutí a vôní je pritom minimálne v prípade ovocia jednoduchý: stačí želírovať, zavárať a mraziť.  

 

Uchovávanie potravín sme riešili už v dobe kamennej dobe

Mať dostatok potravín v zásobe bola vždy základná ľudská potreba. Niektoré výskumy poukazujú, že už naši predkovia v paleolite vedeli, že uchovávanie potravín v chlade, ich sušenie či údenie  pomôže predĺžiť životnosť. Neskôr začali na konzerváciu používať aj soľ. Rimania konzervovali ovocie v mede. Skutočnú revolúciu v uchovávaní potravín priniesol francúzsky vynálezca Nicolas Appert, ktorý koncom 18. storočia vynašiel techniku sterilizácie. Vedomosti sa odvtedy, samozrejme, posunuli a dnes je veľa možností, ako uchovávať potraviny na horšie časy.

 

Zavárať sa dá takmer všetko

Nakladaná a zaváraná zelenina je ideálne osvieženie zimného jedálneho lístku. Nehovoriac o domácich kompótoch a džemoch, ktoré sú istotne zdravšie, ako tie kupované a stopercentne zdravšie, ako sladkosti z obchodov. Pripraviť si zásobu džemu pre seba a rodinu je pritom otázka hodiny, aj s prípravou a upratovaním. Vďaka produktom na želírovanie s obsahom pektínu stačí džem variť približne 15 minút.

 

Domáci džem je dobrý darček

Pri príprave domácich džemov treba dodržať správny pomer medzi množstvom ovocia, cukrom a želírovacím cukrom. Vyberajte len kvalitné a dozreté ovocie – nahnité a nezrelé kúsky vyhoďte. Nádoby na džem dôkladne sterilizujte, inak hrozí, že v decembri nebudete mať čím potrieť vianočné čajové pečivo. Vydarený džem so správnou chuťou a hustotou  môže slúžiť aj ako originálny darček. Ak chcete prekvapiť, siahnite po netradičných kombináciách s rebarborou, šípkami, brusnicami, zázvorom či citrusovými plodmi. 

Zobraziť celú novinku
Až 4-násobne čerstvejšie potraviny SUPREME NOFROSTpasik
Až 4-násobne čerstvejšie potraviny SUPREME NOFROST

Trend zdravého životného štýlu pohltil mnohých Slovákov. Kvalita bez konzervantov však znamená aj oveľa rýchlejšiu kazivosť potravín. Zdravá zelenina plná vitamínov sa však nemusí premeniť na zvädnutý kus vhodný už len do odpadkového koša.  Až 4-násobne  dlhšia čerstvosť, kvalita, chuť aj farba chladených a mrazených potravín sú výsledkom nového radu chladničiek Whirlpool Supreme NoFrost, ktoré prinášajú jedno z najlepších beznámrazových riešení na trhu.

V praxi to znamená, že napr. životnosť šunky či syrov Whirlpool Supreme NoFrost predĺži o takmer 4 dni, niektorých druhov ovocia až o 17 dní. Funkcia Activ 0° udrží čerstvosť vašej ryby a mäsa až 10 dní apodľa potreby ju môžete vypnúť, vďaka čomu sa zásuvka následne prispôsobí teplote v chladničke a vy získate ďalší priestor pre zeleninu či ovocie.  Technológia 6. Zmysel Fresh Control kontroluje správnu teplotu a vlhkosť po otvorení chladničky, technológia Freeze Control zase udržiava ideálne podmienky v mrazničke. Mrazené potraviny sú po rozmrazení chutnejšie a nemení sa ich farba ani chuť.

 

Výnimočne prepracovaný interiér s pôsobivými  vychytávkami

S funkciou Quick Ice si ľadový čaj, kokteil či chladenú limonádu môžete aj v horúcom lete dopriať kedy sa vám zachce. Ľadové kocky budú pripravené za menej než 30 minút.

Návštevy vám budú závidieťšpeciálny obdĺžnikový box pre uskladnenie a následné servírovanie.  Vďaka dômyselnému vnútornému systému  bude vo vašej chladničke stále poriadok a prostredníctvom osvetlenia LED Diamond Theater (v rade najvyšších modelov) v stropnej, bočnej a zadnej stene získate dokonalý prehľad o celom obsahu chladničky.

Šikovná signalizácia  vás upozorní na otvorenú chladničku !

Vďaka Dvierkam XlenFIT umiestnite chladničku do rohu alebo zasuniete do vstavanej skrinky bez toho, aby ste si museli nechať priestor na presah pri otváraní.

 

Dizajn Absolute - chladnička ako nová dominanta kuchyne

Rovnako ako ostatné spotrebiče Whirlpool v dizajne Absolute, aj nové chladničky sú charakterizované hladkými, priamymi líniami. Chladničky je tak možné dokonale zladiť s ostatnými spotrebičmi v domácnosti a zaistiť tak ich jednotný vzhľad.

Zákazníci si môžu vybrať z modelov v štandardnej nerezovej alebo bielej úprave, v ponuke však nájdu aj netradičné povrchové prevedenia, ako napr. prémiové čierne sklo či atypická strieborná v horizontálne brúsenom nereze.

Zobraziť celú novinku
Dajte knokaut 40 °C - mobilnou klimatizáciou Orava ACC-20!pasik
Dajte knokaut 40 °C - mobilnou klimatizáciou Orava ACC-20!

 

Minulý rok nás v lete zaskočili 40-tky, kedy sa naše domácnosti zmenili na rozpálené vyhne. Tento rok sa už nedajte nachytať globálnemu otepľovaniu a pripravte sa na rozhorúčené dni a sparné noci s mobilnou klimatizáciou Orava ACC-20.

 

V domove vám vytvorí príjemnú klímu bez nutnosti stavebných zásahov, stačí ju len zapojiť a vďaka štyrom kolieskam a ergonomickej rukoväti na tele zariadenia presunúť tam, kde u vás doma práve „prihára“. Táto inteligentná kombinácia klimatizácie a ventilátora znižuje teplotu interiéru prúdom chladného vzduchu s maximálnym prietokom vzduchu 350 m3/h, pričom cieľovú teplotu interiéru ľahko nastavíte od 17 do 30 °C. Pre zlepšenie klímy vzduch v miestnosti aj zvlhčuje  a čistí. Výborne poslúži v obytných priestoroch s rozlohou do 30 m2 a vďaka elegantnému dizajnu s úložným miestom na diaľkové ovládanie nebude v žiadnej izbe „päsťou na oko“, nech ju už umiestnite kdekoľvek. Funguje v režime chladenia, ventilátora, sušenia i režime Sleep počas nocí, kedy sa už pre horúčavy nebudete viac prehadzovať z boka na bok. Vďaka odloženému štartu umožňuje až 24-hodinové prednastavenie činnosti, takže vás po návrate z rozpálených exteriérov bude doma čakať príjemný chládoček. Orava ACC-20 sa ovláda jednoducho na LED diódovom ovládacom paneli klimatizácie alebo cez diaľkové ovládanie, má príkon 808 W a hlučnosť 56 dB. www.orava.eu

Orava ACC20_mobilna klimatizacia

Zobraziť celú novinku
Osviežte sa počas leta chladivou sprchou vďaka novinkám od AVONu!pasik
Osviežte sa počas leta chladivou sprchou vďaka novinkám od AVONu!

 

Spoločnosť AVON Cosmetics predstavuje novú líniu telovej starostlivosti značky Senses – Rio Coctail, ktorá ochladí vašu pokožku a dodá jej osviežujúci pocit počas horúcich letných dní.

 

AVON prináša letnú edíciu telovej starostlivosti značky Senses, s ktorej výrobkami si doprajete príjemne chladivú sprchu pre vaše zmysly. Nové chladivé zloženie dodá vašej pokožke osviežujúci pocit, ktorý zvýrazní vôňa inšpirovaná mojitom. Spojenie mäty, limetky a rumu vám navodí pocit, akoby ste si užívali dovolenku pri mori. Navyše sa o výživu pokožky postarajú prírodné oleje. Novinky línie sú v ponuke v dvoch verziách, a to klasické balenie s objemom 250 ml či balenie pre celú rodinu v objeme 500 ml.

 

Sprchovací gél Rio Coctail,   objem: 250 ml, bežná cena: 4,00 €  

 

Sprchovací gél Rio Coctail, objem: 500 ml, bežná cena: 5,70

 

Zobraziť celú novinku
 DERMACOL LIP BALM LOVE LIPS Zvláčňujúce balzamy na perypasik
DERMACOL LIP BALM LOVE LIPS Zvláčňujúce balzamy na pery

 

Zvláčňujúce balzamy na pery s neodolateľnými vôňami sa dokonale starajú o pery, dodávajú im sviežosť a hodvábnu jemnosť.

 

Farebne tónujú perya zanechávajú ich lesklé, vyhladené a vláčne. Vyživujúca textúra s prírodnými olejmi, včelím voskom a vitamínom E podporuje regeneráciu pier, vytvára na nich ochrannú vrstvičku a zabraňuje ich vysušovaniu. SPF 15 chráni pery pred slnečným žiarením.

Odporúčaná cena: 2,99 eur

Zobraziť celú novinku
Čerstvo zomletá s Orava KM-802pasik
Čerstvo zomletá s Orava KM-802

 

 

Každý vie, že najlepšia káva je tá pripravená z práve zomletých kávových zŕn tej najlepšej kvality.

 

Ak ste milovníkom kávy, no na kuchynskej linke vám tróni len kávovar bez vstavaného mlynčeka, potom vám ešte doma chýba praktický a veľmi spratný mlynček na mletie kávy Orava KM-802, ktorý vám „čierne zlato“ zomelie za pár sekúnd tesne pred nasypaním do kávovaru či zaliatím horúcou vodou, ak zatúžite po „turkovi“. Biely elegán je vybavený nožom z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a výkonným 130 W motorom. Na jeden šup zomelie 50 gramov kávových zŕn, čo predstavuje porciu na prípravu 6 šálok rozvoniavajúceho moku - aj keď vás prekvapí návšteva, kávový obrad zvládne mlynček bez zdržaní „ľavou zadnou“. Je vybavený bezpečnostnými prvkami a môže byť váš len za 17,90 € v e-shope Oravy.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Užívajte si Hriešne dobré víkendy v Auparku Bratislavapasik
Užívajte si Hriešne dobré víkendy v Auparku Bratislava

Párty, večierky, výlety k vode alebo stretnutia s priateľmi na terase – práve v lete mimoriadne záleží na tom, ako sa oblečieme. Sociálne siete sa plnia fotkami z víkendových akcií a dovoleniek, stretnutí s priateľmi pribúda. Navyše, počasie dovoľuje byť odvážnejší a farebnejší. Odviažte sa spolu s Auparkom Bratislava a vymeňte letnú horúčavu za horúce zľavy. Hriešne dobré víkendy odštartovali 4. júna a potrvajú celé leto. 

Každý víkend iné hriešne dobré zľavy

Leto si vyžaduje poriadnu zásobu outfitov. Aupark pre vás pripravil na celé leto Hriešne dobré víkendy, počas ktorých sa môžete tešiť na bohatú ponuku zvýhodnených nákupov od viac ako 50 špičkových značiek.  Každý víkend vás pritom čaká iná nádielka zliav od značiek ako Coccinelle, Silvian Heach, Mustang, Lindex, Esteé Lauder, Tous alebo Sofia Silver Jewelry.

 

Aktuálny prehľad zliav Hriešne dobrých víkendov a kupóny nadchádzajúceho víkendu nájdete každý štvrtok TU: http://www.aupark-bratislava.sk/W/do/centre/hriesne-dobre-vikendy

 

Tri kroky k dokonalému letnému šatníku

Aby ste získali zľavové kupóny stačí dodržať jednoduché pravidlá  a vaša skriňa sa rozšíri o kvalitné kúsky špičkových značiek za super ceny.

 

 1. Predtým ako sa vrhnete nakupovať, nezabudnite si vytlačiť kupóny, ktoré chcete pri nákupe využiť a vezmite si ich so sebou.
 2. Ak nemáte tlačiareň po ruke, môžete sa preukázať kupónmi aj elektronicky, a síce prostredníctvom vášho mobilného telefónu.  Stačí „naťukať“ podstránku, kliknúť na kupón, ktorý chcete práve využiť a ukázať ho pred platením pri pokladni
 3. PS: V Auparku máte k dispozícii WIFI zadarmo, takže žiadny stres s mobilnými dátami alebo fotením si ponuky do mobilu.

 

 1. Potom už stačí len priebežne sledovať aktuálne ponuky zapojených značiek a správne si vybrať z množstva ponúk. Nové ponuky pribudnú vždy dva dni pred víkendom.

 

A nezabudnite pri zháňaní nových outfitov myslieť vždy na to, čo už máte v šatníku. Kombinujte nadčasové kúsky, no urobte si radosť aj sezónnym úletom.

 

Zobraziť celú aktualitu
Kamarátstva zo školy sú pre deti dôležité ako lieky, zdôrazňuje UNICEFpasik
Kamarátstva zo školy sú pre deti dôležité ako lieky, zdôrazňuje UNICEF

Organizácia UNICEF v spolupráci s Európskou úniou pokračuje v európskej kampani zameranej na vzdelávanie detí v oblastiach zasiahnutých krízami, ako sú konflikty či prírodné katastrofy. Ku kampani sa pridalo aj Slovensko, v rámci kampane sa zameria najmä na dôležitosť vzdelávania detí na Ukrajine.

Škola a priateľstvá v nej sú v oblastiach zasiahnutých krízou pre deti obzvlášť potrebné – predstavujú formu psychologickej pomoci a sú rovnako dôležité ako strava alebo lieky. V oblastiach zasiahnutých krízou je tak potrebné podporovať školy a vzdelávanie, chce na to poukázať aktuálna spoločná kampaň UNICEF a EÚ. Dnes zverejnila organizácia ďalšie zo série videí s názvom #EmergencyLessons. Toto video sa zameriava na školské priateľstvá a jeho medzinárodná časť vznikla v škole pre deti vysídlencov v Irackom Erbile.

Ambasádorom projektu na Slovensku je tanečník Jaro Bekr. Aktuálne video s ním aj s Malak a Rapu zo Sýrie a Iraku nájdete tu http://www.sk.emergencylessons.eu alebo na facebooku UNICEF. Jaro Bekr v ňom spomína na svoje detské časy a zároveň poukazuje na dôležitosť priateľstva v krajinách zasiahnutých krízou. „Môj najlepší kamarát z detstva sa volal Milan, vyrastali sme spolu a som s ním v kontakte dodnes,“ spomína Jaro Bekr. „Škola je dôležitá kvôli tomu, že tieto priateľstvá sa dlhé roky vytvárajú a potom idú s nami celý život,“ dodáva. „Škola je v krízových oblastiach rovnako dôležitá ako lieky alebo strava. Predstavuje formu pomoci, deti vďaka normálnym sociálnym väzbám budú vedieť aj ďalej v živote fungovať, nadväzovať kontakty. Priatelia ich zároveň dokážu na chvíľku odpútať od krízovej situácie, v ktorej žijú,“ vysvetlila projektová manažérka UNICEF Monika Sasaráková.

 

Európska komisia v súčasnosti venuje vzdelávaniu v kríze 4% z celkového humanitárneho rozpočtu EÚ, ide o najmenej financovanú humanitárnu oblasť. Globálne sa len 2% fondov z humanitárnych zbierok použijú na vzdelanie. „Vzdelanie zachraňuje deťom v krízových oblastiach život. Škola pre nich predstavuje útočisko, pocit bezpečia a  istoty, ktorú potrebujú,“ vysvetlila Monika Sasaráková.

UNICEF a EÚ nazvali projekt #EmergencyLessons a chcú ním prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov. Projekt prebieha v siedmich európskych a siedmich partnerských krajinách zasiahnutých krízou. Cieľom kampane je poukázať na rozdiely vo vnímaní školy a vzdelávania u mladých Európanov a u detí žijúcich v krízových krajinách. Pre Slovensko je partnerskou krajinou Ukrajina, ktorá je mu najbližšia geograficky. Zatiaľ čo na Slovensku vnímajú deti školu ako niečo nudné a samozrejmé, pre ukrajinské deti predstavuje škola bezpečné miesto a priestor, kde dokážu zabudnúť na hrôzy, ktoré museli prežiť počas konfliktu.

Aktuálna kampaň Emergency Lessons bude prebiehať od mája do decembra a jej súčasťou bude aj návšteva slovenského tímu v oblastiach Ukrajiny, ktoré boli zasiahnuté konfliktom. Kampaň odštartovala prvým videom priamo z krízových oblastí, je zavesené na https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1126753487375834/.

Zobraziť celú aktualitu
Spojili sa pre dobrú vec, Nadácia Orange podporí ich nápadypasik
Spojili sa pre dobrú vec, Nadácia Orange podporí ich nápady

Nadácia Orange opäť podporí prospešné aktivity, ktoré pomáhajú rozvoju komunít, dobrovoľníctva a hľadaniu spoločných riešení na miestne či celospoločenské problémy. Do grantového programu Spojme sa pre dobrú vec aktívni ľudia zaslali celkovo 347 projektov z celého Slovenska. O podporených projektoch rozhodovala odborná komisia aj verejnosť.

V grantovom programe Spojme sa pre dobrú vec, ktorý nadväzuje na úspešný program Šanca pre váš región, podporuje Nadácia Orange realizáciu užitočných nápadov, ktoré prispejú k zlepšeniu vzájomných vzťahov či k pozitívnemu dianiu v komunite. O finančný príspevok na svoje projekty sa aj tento rok mohli uchádzať neformálne skupiny či mimovládne organizácie a Nadácii Orange zaslali 347 projektov. Celkovo 338 z nich, ktoré splnili všetky podmienky, postúpilo do hodnotenia. Najviac projektov – až 63, predložili žiadatelia zo Žilinského kraja.

 

Na dobré nápady pôjde 80 000 eur

Odborná komisia zo všetkých zaslaných projektov podporila celkovo 43, medzi ktoré Nadácia Orange spolu prerozdelila až 80-tisíc eur. Tento rok sa do rozhodovacieho procesu opäť bude môcť prostredníctvom online hlasovania zapojiť aj široká verejnosť. Hodnotiaca komisia vybrala zo všetkých podporených projektov aj 10 najzaujímavejších iniciatív, za ktoré môže verejnosť hlasovať od 10. do 20. júna 2016 na facebookovej stránke Nadácie Orange. Tri projekty s najvyšším počtom hlasov získajú ako odmenu natočenie krátkeho prezentačného videa o projekte a aktivitách svojej organizácie či neformálnej skupiny.

 

Zoznam podporených projektov spolu s krátkou anotáciou nájdete v prílohe tlačovej správy. Viac informácií nájdete aj na www.nadaciaorange.sk alebo na facebookovom profile Nadácie Orange.

Zobraziť celú aktualitu
Ex-fajčiari sú nezastaviteľnípasik
Ex-fajčiari sú nezastaviteľní

Tabak je v Európskej únií zodpovedný za takmer 700 000 úmrtí ročne. Odhodlajte sa, nastavte si svoju výzvu počas Svetového dňa bez tabaku a zamerajte sa na zdravý životný štýl bez cigarety.

Európska komisia spolu s kampaňou "Ex-fajčiari sú nezastaviteľní“ a Svetovou zdravotníckou organizáciou „World Health Organisation“ oslavuje 31. mája Svetový deň bez tabaku. V súvislosti s cieľom zvýšiť povedomie o škodlivých účinkoch tabaku a fajčenia apeluje kampaň Európskej komisie k výzve skoncovať s fajčením.

Kampaň s názvom „Ex-fajčiari sú nezastaviteľní“ je zacielená na pomoc mladým ľuďom vo veku od 25 – 34 rokov so zameraním na výhody života bez tabaku, zdravie a kvalitný život bez fajčenia. Vyzdvihuje pozitíva každodenného života bez tabaku, lepšie zdravie, pohodu, disponibilnejší dôchodok a kvalitu života.

 

K zlepšeniu verejného zdravia v EÚ prispieva okrem iného aj nekompromisná politika kontroly tabaku, podpora zvyšovania povedomia iniciatív spolu s kampaňou „Ex-fajčiari sú nezastaviteľní“ a v neposlednom rade i samotná odhodlanosť fajčiarov.  Viac informácií na: www.exsmokers.eu/sk-sk

Zobraziť celú aktualitu
UNICEF našiel 10 000 štedrých Slovákov pasik
UNICEF našiel 10 000 štedrých Slovákov

 

Počas predvianočného obdobia hľadal UNICEF štedrých Slovákov, ktorí by pomohli zabezpečiť „kamión plný jedla“ pre podvyživené deti v Nepále a Mauritánii.

Každý, kto sa rozhodol pomôcť prostredníctvom SMS, sa zároveň zapojil do súboja o najštedrejšiu skupinu Slovákov. Výsledky sledoval UNICEF v reálnom čase na webe a uzavrel ich na Silvestra. V prieskume štedrosti sa jednoznačne ukázalo, že štedrejšími bývajú skôr ženy ako muži a viac Východniari ako Západniari a Stredoslováci. Sto percent vyzbieraných prostriedkov z kampane Štedré srdce pre Nepál, 7420€, bude použitých na programy výživy pre deti v Nepále.

„Aj dnes čelia viac ako tri milióny detí vo veku do päť rokov v Nepále riziku úmrtia alebo ochorenia počas krutých zimných mesiacov vzhľadom na vážny nedostatok zásob paliva, jedla, liekov a vakcín,“ vysvetľuje predseda Slovenského výboru pre UNICEF, Juraj Mišura. „Podeliť sa pred Vianocami o jedlo s tými najnúdznejšími sa nám pritom zdá byť prirodzené a aj preto témou zbierky pre Nepál a tiež Mauritániu boli programy výživy, ktoré tam realizujeme.“

 

Na programy v Mauritánii UNICEF zbieral na slovenských školách a v uliciach, ale aj vo vianočnom stánku v obchodnom centre v Bratislave. Počas decembra sa do zbierky zapojilo viac ako 100 škôl po celom Slovensku, ktoré podporili svojich žiakov a študentov, aby sa zbierky zúčastnili ako dobrovoľníci. Najviac sa podarilo vyzbierať mladým dobrovoľníkom v Bardejove. Pani učiteľka Mária Cvoligová zo Základnej školy s materskou školou v Oravskej Polhore sa takisto teší z výborného výsledku: „Na vianočnú zbierku sme sa pripravovali celé 2 mesiace. Chystali sme pohľadnice, výrobky na trhy, rôzne ručne vyrábané vianočné ozdoby a dekorácie. Zbierku sme robili po prvýkrát a boli sme milo prekvapení krásnou odozvou od rodičov a ľudí z obce, ale predovšetkým obrovským nasadením zo strany detí našej školy, ktoré s láskou a radosťou ostávali vo svojom voľnom čase a pracovali na tomto diele. Výsledok stál naozaj za to. Mali sme všetci obrovskú radosť z výsledku našej práce.“ Svojim rovesníkom v Mauritánii prostredníctvom UNICEF-u zasielajú  školy dokopy čiastku 9964€.

Špeciálne poďakovanie za podporu a pomoc počas vianočných kampaní vyslovuje UNICEF spoločnostiam TESCO, DHL, VÚB banke, obchodnému domu Eurovea, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústava, agentúram Mayer McCann Ericson a PS: Digital, telefonickým operátorom O2, Telecom and Orange, 11 osobnostiam, ktoré prepožičali svoju tvár kampani Štedré srdce pre Nepál: Táni Pauhofovej, Braňovi Deákovi, Robovi Opatovskému, Ľubošovi Kostelnému, Milanovi Juniorovi

Zobraziť celú aktualitu
NADÁCIA ORANGE ROZDELILA ŠKOLÁM 50 000 EUR pasik
NADÁCIA ORANGE ROZDELILA ŠKOLÁM 50 000 EUR

 

V druhom ročníku grantového programu e-Školy pre budúcnosť Nadácia Orange opäť podporila desiatky užitočných nápadov. Na podporu zodpovedného a bezpečného používania komunikačných technológií deťmi takto prerozdelila 50 000 eur.

Odborná hodnotiaca komisia posudzovala celkovo 141 prijatých projektov. Najaktívnejšími žiadateľmi boli základné školy. Hodnotiaca komisia rozdelila medzi 50 najzaujímavejších projektov celkovú sumu 50 000 eur. Ambíciou grantového programu e-Školy pre budúcnosť je pomôcť v školách vzdelávať a viesť deti a mladých k zodpovednému používaniu mobilných zariadení a internetu, ktoré sú pre nich dostupné prakticky denne.

O podporu grantového programu e-Školy pre budúcnosť najväčší záujem prejavili žiadatelia z Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja, ktorí do grantového programu spolu zaslali takmer 55 % žiadostí. Najčastejšou témou projektov pritom bolo riešenie problémov, akými sú kyberšikanovanie, bezpečnosť detí na internete či komunikácia na sociálnych sieťach.

Komisiu napríklad zaujal projekt Ako sme unikli nástrahám, ktorý deťom na Základnej škole v Horných Semerovciach vysvetľuje, aké nebezpečenstvá popri svojich výhodách môžu skrývať technické vymoženosti – ich každodenní spoločníci. Žiakom ukazuje, ako správne reagovať v krízových situáciách. Zaujal aj projekt Aby bol internet len naším pomocníkom, ktorého tvorcami je Klub priateľov zrakovo postihnutej mládeže pri SOŠ pre žiakov so zrakovým postihnutím v Levoči. Projekt naučí žiakov predchádzať i efektívne riešiť problémové situácie, do ktorých ich môže používanie internetu bez sebakontroly a reflexie dostať. Mladí ľudia so zrakovým a telesným postihnutím sú skupinou, ktorá je v ešte väčšej miere ohrozená týmito rizikami, keďže internet je v mnohých prípadoch jediným bezbariérovým prostredím, do ktorého sa môžu poľahky dostať.

Podrobné informácie o podporených užitočných nápadoch nájdete aj na www.nadaciaorange.sk.

Zobraziť celú aktualitu
Poznáme Dobré duše za rok 2014pasik
Poznáme Dobré duše za rok 2014

Projekt Dobrá duša už štvrtý rok hľadá a odmeňuje ľudí, ktorí dobrovoľne pomáhajú tým, ktorí túto pomoc potrebujú. Napriek tomu, že v zariadeniach sociálnych služieb dostávajú seniori všetku potrebnú starostlivosť, vždy im dobre padne, ak majú vo svojej blízkosti „dobrú dušu“, ktorá im spríjemní voľné chvíle nejakou nevšednou aktivitou či pomôže vypočutím ich starostí a radostí z ich života.

Aj preto je dôležité podporovať dobrovoľníctvo medzi seniormi a šíriť pozitívny príklad, ktorý motivuje aj ďalších ľudí k zmysluplným aktivitám. Seniori sa tak aktívne zapájajú do života v komunite a získavajú nový zmysel života. Projekt Dobrá duša sa snaží vyhľadať a oceniť takýchto dobrovoľníkov – seniorov, ktorí sa vždy v uplynulom roku aktívne zapájali do dobrovoľníckej práce v zariadeniach sociálnych služieb. Takisto nezabúda a oceňuje aj inštitúcie, ktoré s dobrovoľníkmi pracujú a podporujú ich ústretovým prístupom.

Partneri projektu sú spoločnosť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR  a HARTMANN – RICO spol. s r.o. .

 

Z mnohých tipov a odporúčaní nakoniec porota vyhodnotila troch najlepších jednotlivcov a jedno zariadenie, ktorí získali titul Dobrá duša 2014:

 

Dobrá duša 2014 v kategórii jednotlivci:

1.      miesto: Katarína Švecová

2.      miesto: Mária Tokárová

3.      miesto: Božena Gombíková

Čestné uznanie: Margita Švecová a Emília Horváthová

 

Dobrá duša 2014 v kategórii zariadenie:

DSS SENIUM, Banská Bystrica

Čestné uznanie: ZSS Borinka a ZSS Nitrava

 

Katarína Švecová

Venuje sa dobrovoľníctvu na dennej báze už viac ako osem rokov. Na pôde ZSS Viničky v Nitre je predsedníčkou Výboru obyvateľov, ktorý sa stará o ochranu záujmov ostatných seniorov. Pomáha s elánom a svojim pozitívnym prístupom dokáže inšpirovať aj ďalších obyvateľov zariadenia. Založila a vedie spevácky zbor, kde šíri svoju lásku k ľudovej piesni. Zbor je aktívny a pravidelne sa zúčastňuje na rôznych kultúrnych podujatiach v okolí.

 

Mária Tokárová

Dobrovoľníctvu sa venuje celý život, pretože ju matka, ktorá prežila pobyt v koncentračnom tábore v Osvienčime naučila, podeliť sa aj s posledným kúskom chleba a pomáhať tam, kde je pomoc potrebná. Napriek aktívnemu spôsobu života, bola po tretej mozgovej príhode prinútená zaradiť sa do zariadenia Domov pokornej staroby v Košiciach. Tu tiež neprestala s dobrovoľníckou činnosťou a denne pomáha ťažko chorým obyvateľom. 

 

Božena Gombíková

V zariadení sociálnych služieb Nitrava, ktorého je obyvateľkou, sa venuje dobrovoľníckym aktivitám od roku 2008. Pravidelne niekoľkokrát denne sa stará o ležiacich nevládnych obyvateľov. Pomáha im s nákupmi, so samoobslužnou činnosťou pri podávaní stravy a v neposlednom rade s nimi komunikuje, aby sa necítili sami a opustení. Sama pre seba tak našla zmysluplnú činnosť, ktorá je jej zároveň odmenou.

 

Čestné uznanie dostala aj Margita Švecová, ktorá každý rok už 19 rokov pečie pre zaradenie Kreatív v Klasove vianočné pečivo pre všetkých jeho 141 obyvateľov. Druhé čestné uznanie porota udelila pani Emílií Horváthovej za jej každodennú dobrovoľnícku činnosť a pomoc pánovi Horákovi z Domova pri Kríži v Bratislave.

 

Dobrá duša 2014 v kategórii zariadenie:

DSS SENIUM, Banská Bystrica

Riaditeľka PhDr. Jana Dupáková      

Za celkovú organizáciu dobrovoľníckej práce. Zariadenie má vypracovanú samostatnú smernicu o dobrovoľníctve. Organizuje Dni a Týždne dobrovoľníctva v spolupráci s Centrom dobrovoľníctva v Banskej Bystrici. Jedenásti stáli dobrovoľníci sa starajú o atraktívne vypĺňanie voľného času seniorov a takisto aj o úpravu okolia zariadenia. Nezamestnaným dobrovoľníkom pomáha zariadenie uplatniť sa na trhu práce aj tým, že nadobudnú prax a stále pracovné návyky.   

 

Čestné uznanie:

ZSS Borinka, Nitra

Riaditeľka Ing. Jozefína Vlčková

Zariadenie rozvíja dobrovoľnícke aktivity v dvoch rovinách: 1. firemné dobrovoľníctvo (Deň poďakovania), 2. prosociálne správanie jednotlivca (adresnou pomocou jednotlivcom/klientom).

 

ZSS Nitrava, Nitra

Riaditeľka Mgr. Katarína Slováčiková

Zariadenie spolupracuje s mnohými organizáciami: so žiakmi miestneho gymnázia, so Zväzom diabetikov, s pracovníkmi ÚPSVaR či so Slovenským červeným krížom na mnohých dobrovoľníckych aktivitách.

 

Dobrá duša 2015

Prihlášky do piateho ročníka súťaže „Dobrá duša“ je potrebné odoslať do 31.3.2016. Do projektu sa môžete prihlásiť sami alebo Vás môže prihlásiť iná osoba či inštitúcia. Projekt je určený pre dobrovoľníkov jednotlivcov nad 60 rokov a  zariadenia sociálnych služieb. Pre všetkých ocenených sú pripravené hodnotné finančné i vecné odmeny. Informácie o projekte vrátane formulára prihlášky k nasledujúcemu ročníku projektu nájdete na www.dobra-dusa.sk.

Zobraziť celú aktualitu
Iba 3 dni nás delia od 7. ročníka AVON Pochodu proti rakovine prsníka!pasik
Iba 3 dni nás delia od 7. ročníka AVON Pochodu proti rakovine prsníka!

V sobotu 19. septembra sa Slovensko už po siedmykrát zapojí do celosvetovej iniciatívy boja proti rakovine prsníka. Bratislava sa tak opäť zahalí do ružovej farby v rámci charitatívneho podujatia AVON Pochod proti rakovine prsníka. Svojou účasťou ho podporia aj známe tváre projektu spolu so svetoznámou topmodelkou Danielou Peštovou.

Ružový pochod každoročne prináša množstvo pozitívnej energie a sprostredkováva finančnú pomoc projektom zameraným na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka. Viac ako 5 000 ľudí si aj minulý rok oblieklo ružové tričko a vyjadrilo tak spolupatričnosť a podporu ženám a ich rodinám bojujúcim s týmto ochorením. Ani tento rok tomu nebude inak. Siedmy ročník AVON Pochodu proti rakovine prsníka sa uskutoční už 19.septembra v hlavnom meste.


Vstupenka na AVON Pochod

Vstupenkou na AVON Pochod je dámske, pánske a detské Tričko proti rakovine prsníka 2015.Jeho kúpou každý pochodujúci prispieva na  aktivity venované na podporu boja proti rakovine prsníka.Zisk z predaja putuje na konto verejnej zbierky, realizovanej Ligou proti rakovine Slovenskej republiky a bude použitý na programy prevencie a pomoci pre pacientky bojujúce s týmto ochorením.

 

Program AVON Pochodu

Program AVON Pochodu začína registráciou účastníkov o 12:00 hod. na námestí Eurovea a potrvá do 14:00 hod. Po jej ukončení sa slávnostne odštartuje ružový pochod, ktorého trasa povedie historickým centrom Bratislavy a skončí sa opäť v Eurovea. Pochodujúci sa môžu okrem bohatého sprievodného programu tešiť aj na stretnutie so známymi osobnosťami slovenského spoločenského života. AVON Pochod podporia svojou účasťou - Jana Kirschner, Ada Straková, Hana Rapantová, Beáta Dubasová, Karin Habšudová, Henrieta Mičkovicová, Nora Beňačková, Alena Heribanová, Bruno Ciberej, Maroš Kramár, Zlatica Puškárová, Kveta Horváthová a Roman Juraško. O pestrý program sa postarajú známi umelci a skupiny ako Sima Martausová band, LE PAYACO, Peter Cmorík band, #Virtuoso, Katka Ščevlíková, Mirka Partlová, Campana Batucada so svojou bubnovou show.

Zobraziť celú aktualitu
Slovenský výbor pre UNICEF sumarizuje výsledky svojho programu v Ugandepasik
Slovenský výbor pre UNICEF sumarizuje výsledky svojho programu v Ugande

 

 

Od júla 2013 poskytol UNICEF na Slovensku vďaka svojim podporovateľom a darcom dokopy 76 867,86 USD na vodné a sanitačné programy v okrese Nebbi v africkej Ugande.

 

Vďaka štedrému príspevku:

·         získalo 9 000 vidieckych obyvateľov v oblasti Nebbi prístup k zdrojom pitnej vody do pešej vzdialenosti 0,5 km,

·         celkovo 2 500 domácností v okrese Nebbi získalo prístup k latrínam,

·         15 000 ľudí dostalo tréning a informácie o bezpečných hygienických návykoch ohľadne zdravotne nezávadnej vody a umývania rúk.

Okres Nebbi nemá adekvátne vybavenie poskytujúce zdravotne nezávadnú vodu a pokrytie sanitárnymi zariadeniami je nedostatočné s priemerným pomerom detí na latríny na školách 70:1. Ide o jeden z okresov, ktoré v minulosti zaznamenali opakované vypuknutie cholery a iných črevných chorôb. Hnačka a choroby spôsobené vodou sú druhým najväčším zabijakom detí v Ugande. Detská úmrtnosť je na úrovni približne 54 na 1000 narodených detí. Vyše 75% predčasných úmrtí v Ugande je dôsledkom chorôb, ktorým je možné predísť, ako napríklad hnačka.

Cieľovou skupinou projektu UNICEF v okrese Nebbi sú predovšetkým rybári, ktorých živobytie závisí na rybolove. V začiatkoch projektu bolo obtiažne dosiahnuť účasť a podporu zo strany komunity. Miestni boli zvyknutí získavať pitnú vodu zadarmo z jazera a zároveň využívať toto jazero na vypúšťanie exkrementov. Bolo preto veľkou výzvou zmeniť ich postoj a zaistiť, aby zaplatili užívateľský poplatok, priviesť nezávadnú vodu prostredníctvom novovybudovaných vodovodov a postaviť latríny v domácnostiach. Avšak s postupne narastajúcim povedomím o správnych hygienických návykoch vďaka pôsobeniu školiteľov sa ich správanie začalo meniť.

Cieľom projektu bolo prispieť k zníženiu úmrtnosti a chorobnosti zapríčinenými vodou a zlou hygienou a znížiť záťaž žien a dievčat prostredníctvom lepšieho prístupu k sanitačným zariadeniam na základných školách, v okolitých obchodných a zdravotných centrách a rybárskych oblastiach v okrese Nebbi.

„Štedrý príspevok našich podporovateľov a darcov, medzi ktorými je dlhodobo spoločnosť Planeo Electro, má pozitívny dopad na život detí a ich rodín v okrese Nebbi a pomáha im postupne uplatňovať svoje ľudské práva. Nemalou čiastkou, za ktorú im patrí nesmierna vďaka, prispeli aj Unilever Foundation, FAnn parfumérie, partneri a dražitelia počas Aukčného gala večera UNICEF 2013, tí, ktorí  podporili našu zbierku Týždeň modrého gombíka 2013 a 2014 a v neposlednom rade TV JOJ a náš ambasádor moderátor Martin Pyco Rausch, ktorí spolu v začiatkoch realizácie projektu natočili pôsobivý dokument,” hovorí predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio