LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Za zhoršeným prospechom dieťaťa môže byť štítna žľaza
  Za zhoršeným prospechom dieťaťa môže byť štítna žľaza
  Vrodená porucha štítnej žľazy viedla v minulosti k psychomotorickému zaostávaniu dieťaťa v škole.
 • Vlaky zdravia
  Vlaky zdravia
  Nechajte si skontrolovať srdce, priamo vo vlaku
 • V cudzích topánkach ďaleko nezájdeš
  V cudzích topánkach ďaleko nezájdeš
  V piatok 30. septembra o 19.30 h bude nitrianske Svätoplukovo námestie patriť vám.
 • Prevariť či neprevariť vodu?
  Prevariť či neprevariť vodu?
  Voda je pre život a zdravý vývoj dieťaťa veľmi dôležitá, preto by maminky mali na kvalitný výber vody dbať už od narodenia dieťatka.
 • Hláste sa: charitatívny beh - Wings for Life World Run - otvára bežeckú sezónu 2017
  Hláste sa: charitatívny beh - Wings for Life World Run - otvára bežeckú sezónu 2017
  Prví ranní bežiaci vtáčikovia stihnú príjemné štartovné 15 eur
 • Módny manažment a marketing v Bratislave
  Módny manažment a marketing v Bratislave
  Začal prvý semester na francúzskej fashion univerzite MOD´SPE Paris Central v Bratislave
 • Pomáhajú rodičom voziť školákov
  Pomáhajú rodičom voziť školákov
  Čoraz viac zaneprázdnených rodičov využíva na dopravu svojich školáčikov do školy alebo na záujmové krúžky aj vodičov taxi aplikácie Liftago.

Zázvorový čaj proti chrípke

Autor: Wera
Zázvorový čaj proti chrípke

 

Horúci zázvorový čaj je najlepším pomocníkom pri zimnici, nádche a chrípke, posilňuje imunitu a pomáha vylučovať hlieny. Zázvor navyše pomáha dobrému tráveniu a reguluje plynatosť. Je prospešný aj pri stresových situáciách, dokáže upokojovať a uvoľňuje migrény.


Korenie, ale aj čaj

Ako korenie sa používa na ochutenie rôznych sladkých jedál, ale aj do mäsitých či zeleninových pokrmov. Asi najznámejší je však zázvorový čaj, či limonáda. Zázvor má veľmi výraznú, špecifickú, akoby štipľavú chuť. Nie každý si preto chuť zázvoru obľúbi. Spôsobuje ju množstvo chemických látok, ktoré zázvor obsahuje. Koreň zázvora je bežne dostupný na pultoch slovenských predajní. Nájdete ho aj v mnohých potravinách, ako napríklad sladené limonády obsahujúce výťažky zo zázvora.

 

Zázvor ako liek

Zázvor sa vyznačuje mnohými pozitívnymi účinkami. Je vhodný na liečbu prechladnutia, v boji proti chrípke, rakovine. Podporuje tiež trávenie a niektoré zdroje ho zaraďujú aj medzi prírodné afrodiziaká. Je vhodný tiež na posilnenie imunity, či liečbu reumatoidnej artritídy. „Zázvor obsahuje látky, ktoré majú veľmi silno imunostimulačné účinky na jednej strane a protizápalové účinky na strane druhej,“ vysvetľuje lekár a špecialista na zdravú výživu Igor Bukovský. Práve preto je možné použiť zázvor pri množstve diagnóz.

 

Otužovanie vďaka zázvoru

Podľa Bukovského je možné konzumáciu zázvoru považovať za určitú formu otužovania. Pri otužovaní ide totiž o to, aby bol nervový systém človeka vystavený určitému stresu, ktorý je v podstate neškodný. Cez aktiváciu ďalších systémov je tak nervový systém pripravený na situáciu, keď reálny stres pre organizmus príde. Podobný „neškodný“ stres vyvoláva v tele napríklad aj konzumácia štipľavej papriky. Pálenie, ktoré človek pri konzumácii pociťuje, je stres. Existuje tiež teória, ktorá hovorí, že závislosť na pálivé jedlá má rovnaké fyziologické účinky a prechádza rovnakými procesmi ako adrenalínové športy.

 

Zázvorový čaj

Príprava zázvorového čaju je jednoduchá. Potrebujete naň kúsok koreňa, približne vo veľkosti 2 cm. Koreň je potrebné nastrúhať, zaliať vriacou vodou a nechať niekoľko minút postáť. Po vylúhovaní môžete do čaju pridať lyžičku medu alebo cukor. „Dve - tri šálky za deň, ak ich pijete pravidelne, môžu mať veľmi pozitívne účinky,“ skonštatoval Bukovský.

Silu zázvorového čaju využívajú mnohí ľudia aj v boji proti migréne. Pomáha predovšetkým na začiatku záchvatu. Zázvor obsahuje totiž látky zabraňujúce vzniku chemikálií, ktoré v mozgu spôsobujú roztiahnutie ciev a vyvolávajú migrénový záchvat. Zázvorový čaj určite nepomôže každému, kto má migrénu. Je vhodný pre ľudí, ktorí trpia migrénou „z času na čas“. Vďaka jeho účinkom, tak nemusia zbytočne užívať lieky. Ak uprednostňujte čaje v nálevových vreckách, zázvorový čaj isto nájdete aj v lekárňach.

 

Zázvorová limonáda

Jej príprava nie je náročná ani na čas ani na suroviny, tak isto ako príprava zázvorového čaju. Približne dvojcentimetrový kúsok koreňa je potrebné ošúpať a nastrúhať do kanvice. Nastrúhaný zázvor zalejte malým množstvom vriacej vody a nechajte ho vylúhovať. Potom ho precedte, pridajte cukor alebo med – podľa chuti a nechajte vychladnúť. Vylúhovaný zázvor stačí zaliať studenou vodou alebo minerálkou, pridať môžete aj plátok citróna, pomaranča či limetky.

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Prevencia

allianz
poradna 2
Dnes je 01. 10. 2016, meniny má Arnold.
Dosiahnite efekt väčších očí s novou špirálou od AVONu!
Naštartuj si deň s úsmevom – aj v práci!
Doprajte svojej pokožke dotyk prírody s novinkami Nutra Effects!
Na boľavé svaly
Náhodný článok
Ako rozchodiť nové topánky? Ako rozchodiť nové topánky?
Poznáte to – chodíte okolo nádherných, štýlových, štrasových či saténových lodičiek, ktoré vyzerajú tak neodolateľne na nôžke figuríny vo výklade a potom príde ten okamih, kedy si ich konečne kúpite. V obchode sedia ako uliate, prejdete sa v nich pred zrkadlom – nič netlačí, nič neomína – beriete! Lenže realita je úplne iná!
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Ako na letnej dovolenkepasik
Ako na letnej dovolenke

Chcete sa aj s príchodom sychravých a chladných dní opäť cítiť ako na vysnívanej dovolenke? Vyrazte si s minerálnou vodou Mattoni s príchuťou grapefruitu na ostrovy plnej exotiky a doprajte si šťavnatý zážitok v kruhu svojich najbližších. Nové Mattoni s príchuťou grapefruitu bez konzervačných látok a farbív osviežia nielen váš deň, ale dodajú vášmu organizmu aj potrebné minerály.

Zobraziť celú novinku
Namixuj si ovocné osvieženie pasik
Namixuj si ovocné osvieženie

Máte neodolateľnú chuť na niečo dobré, ale neviete, či si vaše chuťové bunky žiadajú sladkú pochúťku, alebo skôr niečo kyslejšie? Tak prečo si nedopriať rovno oboje naraz? Vďaka novej edícií Tic Tac AppleMix sa už nemusíte rozhodovať. Mix dvoch jablčných príchutí v jednej krabičke, ktorý uspokojí mlsné jazýčky milovníkov sladkého aj kyslého osvieženia, nájdete v obchodoch už od septembra.

Značka Tic Tac pravidelne obnovuje a rozširuje sortiment obľúbených osviežujúcich cukríkov. Teraz ponúka červeno-zelenú edíciu AppleMix, čo poteší predovšetkým priaznivcov ovocných príchutí. Zelené dražé s kyslou príchuťou jabĺk Granny Smith príjemne osvieži, rozprúdi v žilách novú energiu a chuť vydať sa za ďalším dobrodružstvom. Červené cukríky, ktoré v sebe ukrývajú lákavé tóny sladkých červených jabĺčok Red Delicious, pripomenú pohodovú atmosféru pokojných letných dní. Dávku radosti si môžete dopriať v troch veľkostiach. V menšom 18 g balení, v strednom 49 g balení a vo veľkom 98 g balení.

 

 

Zobraziť celú novinku
Projekt Narodení pre výhru o kyberšikanovaní medzi desaťtisíc mladých ľudípasik
Projekt Narodení pre výhru o kyberšikanovaní medzi desaťtisíc mladých ľudí

Občianske združenie eSlovensko odštartovalo 13. septembra v Bratislave sériu interaktívnych prednášok s audiovizuálnymi a hudobnými prvkami na tému kyberšikanovanie pod názvom Narodení pre výhru – Aless a kyberšikanovanie.sk. Nasledujúcimi zastávkami budú Šaľa, Čadca, Žiar nad Hronom a ďalšie mestá na Slovensku. Projekt reaguje na prieskum, podľa ktorého by až 90 percent učiteľov privítalo viac informácií o kyberšikanovaní. Šikanovanie sa radí medzi najzávažnejšie ohrozenia mládeže na Slovensku. 

Dvojmesačné vzdelávaco-hudobné turné bude pilotne v 10 slovenských mestách pre vyše 10 000 mladých ľudí (12 – 19 rokov), 500 pedagógov, novinárov a ďalších pracovníkov s mládežou. Projekt je určený najmä druhému stupňu základných škôl a stredným školám, ktoré si ho môžu objednať bezplatne prostredníctvom stránky www.kybersikanovanie.sk.

 

Prednášku moderuje Miro Drobný, spoluautor projektu Kyberšikanovanie.sk a populárna slovenská raperka Aless, ktorá sa venuje téme šikany aj vo svojej tvorbe. Obaja zažili šikanovanie na vlastnej koži z pozície agresora či obete. „Nikdy som nepatrila medzi najkrajšie dievčatá, bola som skôr opakom. Nazývali ma lesbičkou, keďže som odmietala párty, či nemala záujem baliť chlapcov. Prvýkrát som sa zaľúbila. Cítila som v chlapcovi oporu. Niekoľko konverzácii medzi nami sa cez internet dostali k jeho spolužiakom a moja túžba mať podporu sa stala zo dňa na deň mojou nočnou morou. Posmeškov, urážania, či ponižovania bol plný internet. Pri návšteve školy som začala odpadávať, mávať triašku pripomínajúcu epileptický záchvat či tlaky podobné infarktu. Správy ako prečo žiješ, umri, nemáš tu čo robiť, ma dostali do nemocnice. Po takmer troch mesiacoch na lôžku, vyšetreniach plných trápenia a nevedomosti, mi výsledky ukázali, že mojím problémom je šikanovanie“, hovorí 18-ročná Aless.

 

Prostredníctvom emócií a individuálneho prežívania počas sledovania prednášok a zapájaním sa publika do obsahu prezentácie chce projekt osloviť mládež a ukázať, ako vníma kyberšikanovanie obeť, agresor a blízke okolie. Miro Drobný z eSlovensko dodáva: „Informácie, osobné výpovede ľudí alebo umelecké zážitky získané mimo školských lavíc majú vo výchove detí a mládeže čoraz väčšiu váhu. Neformálne vzdelávanie dopĺňa a spestruje školské osnovy. Prvýkrát na Slovensku prichádzame s originálnu formou "hudobnej" prevencie, ešte k tomu pri tak vážnej téme ako kyberšikanovanie. Obdivujem Aless, že má odvahu o svojom príbehu otvorene rozprávať. Verím, že všetci sú narodení pre výhru len sa netreba nikdy vzdávať. Aless, je tým príkladom“.

 

Vieme, že šikanovanie tu bolo, je aj bude. To ale neznamená, že budeme sedieť so založenými rukami. Zatváraním očí pred realitou, zatajovaním a bagatelizovaním šikanovanie nepotlačíme, ale naopak, posilníme. Obete budú slabšie a bezbrannejšie a agresori silnejší a beztrestnejší. Zmeňme to.

---------------------------------------------

 

eSlovensko o.z. je nezisková, mimovládna organizácia založená v roku 2002. Zaoberá sa najmä primárnou a sekundárnou prevenciou a neformálnym vzdelávaním na Slovensku. Inováciami a moderným jazykom pracuje s deťmi a mládežou, ponúka im vedomosti z oblastí, ktoré slovenské školstvo svojimi osnovami nepokrýva. Reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a efektívne ich tlmočí mladej generácii. Internet a nové technológie sú hlavné témy projektov eSlovensko. Prostredníctvom ústredného portálu www.ZODPOVEDNE.sk učí používať internet zodpovedne a bezpečne. Od roku 2007 je eSlovensko o.z. súčasťou európskej siete Insafe a INHOPE a zabezpečuje aj bezplatnú linku Pomoc.sk na čísle 116 111.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Connecting Europe Facility. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Linka detskej istoty, Nadácia SPP, Úrad na ochranu osobných údajov SR a ďalší. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko a tento obsah nemusí vyjadrovať názor našich partnerov a Európskeho spoločenstva.

Zobraziť celú novinku
Máte alergickú nádchu? Poznáme riešenie pasik
Máte alergickú nádchu? Poznáme riešenie

Alergiami trpia až 2 milióny Slovákov a počet pacientov sa neustále zvyšuje.  Ide o ochorenie celého organizmu, ktorý neprimerane reaguje na niektoré látky z vonkajšieho či vnútorného prostredia – alergény (potraviny, lieky, srsť zvierat či pele najrôznejších rastlín a drevín). Za vznikom alergií stoja rôzne faktory. Prostredie, v ktorom žijeme, priemyselne či cigaretami znečistené ovzdušie alebo atopia – dedične podmienený sklon k alergii. Za vznikom alergií môže stáť tiež obezita alebo výživa, ktorú prijímame. Faktorov je mnoho – predpokladá sa, že v roku 2025 bude žiť až polovica populácie v mestách, čo bude mať značný vplyv na ďalší nárast počtu alergikov a astmatikov.

Inovatívna pomoc v boji s príznakmi alergie

Najefektívnejší spôsob ako sa vyhnúť sprievodným príznakom alergie je, vyhýbať sa alergénom. Ak trpíte alergiou na jeden druh potravy, nie je to až také zložité. V omnoho náročnejšej situácii sa ocitajú ľudia trpiaci napríklad alergiou na peľ. Drobné peľové zrnká sa ľahko dostanú vdýchnutím na sliznicu nosa a do očí. Život alergika počas peľovej sezóny je tak sprevádzaný zápalom spojiviek, kašľom, nádchou, ekzémom a v niektorých prípadoch aj astmou. V posledných rokoch pomáha zmierniť príznaky alergie prírodný imunomodulátor EpiCor, vyrobený v USA a na Slovensku zatiaľ málo známy. Za vznikom tejto jedinečnej patentovanej účinnej látky je náhoda. Zamestnanci, ktorí pracovali vo výrobe s fermentovanými výrobkami, si v porovnaní s pracovníkmi v kanceláriách nečerpali takmer žiadne náhradné voľno z dôvodu práceneschopnosti. Ich zamestnávateľ preto urobil štúdiu, v ktorej sa snažil prísť na to, prečo sú pracovníci z kancelárií chorľavejší ako zamestnanci pracujúci vo výrobe.

Skúmali  imunitný systém zamestnancov a výsledky všetkých prekvapili – ľudia pracujúci vo výrobe mali na slizničných povrchoch omnoho vyššie hladiny tzv. sekrečných protilátok IgA. Tieto protilátky sa vyskytujú v sekrétoch, ako sú napríklad sliny alebo slzy, a tiež sa vyskytujú na slizniciach, a ich hlavnou úlohou je ochrana proti infekciám. Tiež sa zistili ďalšie pozitívne zmeny v imunitnom obraze u pracovníkov vo výrobe, v porovnaní s pracovníkmi spoza kancelárskych stolov.  Po rokoch klinických štúdií zameraných na účinnosť a bezpečnosť EpiCoru na ľudský organizmus sa výživový doplnok dostal na trh. EpiCor je prírodný imnomodulátor, ktorý posilňuje imunitný systém a  tiež pomáha v boji s alergiami.

 

Čo je Epicor?

Prírodný imunomodulátor EpiCor je patentovaná zmes makronutrientov s obsahom proteínov, vláknin, betaglukánov, mastných kyselín, aminokyselín, antioxidantov a mikronutrientov – vitamínov (hlavne skupiny B) a minerálov. Posilňuje imunitu a zároveň tlmí prejavy sennej nádchy.

 

EpiCor a alergie

Prípravok významne znižuje počet dní s opuchom sliznice nosa v peľovej sezóne, uľaví aj od ostatných príznakov alergie a pomáha ľahšie zvládnuť alergickú sezónu ako doplnok k liečbe predpísanej alergológom. Ak trpíte sennou nádchou, účinná látka dokáže zredukovať počet dní s opuchom sliznice nosa až o 43 %! Je klinicky preukázané, že prípravok znižuje hladinu protilátky IgE v krvi. Táto protilátka je hlavnou príčinou alergických reakcií.  Jedna z viacerých štúdií týkajúcich sa pozitívneho účinku ukázala, že alergici užívajúci prípravok museli siahnuť po tzv. záchranných liekoch menej často, ako pacienti užívajúci placebo, a príznaky alergie sa im výrazne zmiernili. Výživový doplnok RINIMUN 500 obsahuje účinnú látku EpiCor a dobre vstrebateľnú formu zinku. Prípravok vo forme kapsúl je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov. Užíva sa raz denne a je vhodný aj na dlhodobé užívanie.   

Zobraziť celú novinku
Účinná kombinácia prášku a gélu v jednom pracom prostriedku pasik
Účinná kombinácia prášku a gélu v jednom pracom prostriedku

Perte bez kompromisov s dokonalou kombináciou pracieho prášku a gélu. Teraz si už medzi týmito pracími variantmi nemusíte vyberať. Spoločnosť Henkel ponúka kapsule Persil Power-Mix Caps, ktoré spájajú oba varianty do jedného vysokoúčinného pracieho prostriedku. Vďaka jedinečnej kombinácii tekutých a práškových zložiek prvej dvojzložkovej kapsule na trhu v prémiovom segmente, bude vaša bielizeň dokonale čistá a plná žiarivých farieb. A to už pri pracom cykle nastavenom na 20 °C. 

Výhody pracieho prášku a gélu spolu

Skúsené gazdinky dobre vedia, že na rôzne typy škvŕn, potrebujeme odlišné typy pracích prostriedkov. Väčšinou volíme medzi pracím práškom a gélom. Teraz však prichádza jedinečná novinka, ktorá je odpoveďou na každé pranie. S kapsulami Persil Power-Mix Caps si hravo poradíte aj s odolnými škvrnami rôzneho typu, a to vďaka ich jedinečnej technológii. S agresívnymi škvrnami na bielych tkaninách, napríklad na obrusoch alebo posteľnej bielizni, vám vždy perfektne pomôžezložka vo forme pracieho prášku. Bielizeň dokonale vyčistí, rozžiari a zabráni jej zašednutiu. Na mastné škvrny je zase najlepšou odpoveďou prací gél – druhá zložka kapsúl. Ak vyskúšate nové kapsule Persil Power-Mix Caps Color, doprajete vášmu oblečeniurozjasnenie farieb.

 

Moderné pranie

Používanie kapsúl so sebou prináša i mnoho praktických výhod. V porovnaní s klasickými tekutými alebo práškovými pracími prostriedkami, kapsule Persil Power-Mix Caps ponúkajú pohodlie spojené s dávkovaním. Nemusíte sa zaťažovať, koľko pracieho prostriedku použiť. Vyhnete sa tak napríklad zbytočnému plytvaniu, ktoré je u nás pri praní pomerne bežné. Kapsule sú koncentrovanejšie a nadávkované tak, aby zabezpečili čo najlepší výsledok prania.

 

Ďalšou výhodou je, že už nemusíte premýšľať o tom, aký typ pracieho prostriedku kedy použiť. Kapsula je odpoveďou na každý váš „problém s praním“. Nemusíte sa obávať opätovného prania, ani venovať čas predmáčaniu. Cenné chvíle môžete venovať sebe a rodine.

 

Kapsule Persil Power-Mix Caps budú k dispozícii v obchodoch vo variantoch Persil Power-Mix Caps  a Persil Power-Mix Caps Color. Odporúčaná maloobchodná cena výrobcu je  6,29 € pre balenie 14 praní / 11,99 € pre balenie 28 praní / 14,49 € pre balenie 35 praní / 19,99 € pre balenie 50 praní a výhodné balenie 21,49 € pre 2x28 praní.

Zobraziť celú novinku
Ticho na Colours of Ostrava si užilo vyše 1 200 návštevníkov pasik
Ticho na Colours of Ostrava si užilo vyše 1 200 návštevníkov

 

Tichá zóna Rockwool Silent Box bola v rámci hudobného sviatku Colours of Ostrava stredobodom pozornosti. V priebehu štyroch festivalových dní akustický box navštívilo viac ako 1 200 návštevníkov festivalu.

 

Ďalšie stovky využili vonkajšie posedenie v jeho blízkosti. Rockwool testoval v reálnom prostredí zvukovú hladinu vo vnútri i vonku tichej zóny. Priemerne boli hodnoty namerané vo vnútri Rockwool Silent Boxu o 30 dB nižšie, ako hodnoty na otvorenom priestranstve. Meranie laboratórnou metódou (pre účely stavebníctva), pred konaním festivalu v priestoroch Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava, preukázalo celkové zníženie hladiny zvuku o 44 dB.

 

Zástupcovia spoločnosti ROCKWOOL merali hladiny zvuku počas celých štyroch dní trvania festivalu, a to vždy o 12:00, 15:00, 20:00 a 23:00 hod. Priemerná vonkajšia hodnota dosiahla 75 dB, priemerný údaj nameraný vnútri Rockwool Silent Boxu bol 45 dB. Najvyššia hladina zvuku vonku – 86 dB, bola nameraná v sobotu o 23:00 hod, najnižšia hodnota vo vnútri boxu – 32 dB, bola nameraná v rovnaký deň na pravé poludnie. Priemerne dokázal Rockwool Silent Box znížiť hladinu zvukov prichádzajúcich z vonkajšieho prostredia na citeľne príjemnú úroveň.

 

Stovky návštevníkov festivalu si do Rockwool Silent Boxu chodilo najmä odpočinúť v tichom prostredí, využívali taktiež možnosť dobiť si telefón. V niektorých hodinách stál pred tichou zónou dokonca rad. Mnoho ľudí prejavilo záujem o bližšie informácie o využití kamennej vlny. „Výsledky nášho testovania jednoznačne preukázali akustické vlastnosti kamenné vlny. Zostava 120mm izolácie ROCKWOOL a systému Fermacell ktorý sme využili na Rockwool Silent Box, je možné na stavebnom trhu aplikovať na určité typy rodinných domov, ako sú napríklad drevostavby,“ hovorí manažér marketingu Josef Mik.

 

 

Rockwool Silent Box je po skončení festivalu umiestnený v areáli spoločnosti Rockwool v Bohumíne. Jeho priestor využijú ako súčasť vzdelávania architektov, projektantov, realizačných firiem či distribútorov. Jeho zvukoizolačné vlastnosti si vyskúšajú aj študenti stredných a vysokých škôl, ktorí navštevujú bohumínsku továreň.  Okrem spoločnosti ROCKWOOL  sa na výrobe Rockwool Silent Boxu podieľala Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava a takisto spoločnosti Fermacell a Fatra.

Zobraziť celú novinku
Leto je čas hojnosti a príprav chutných džemov na zimu pasik
Leto je čas hojnosti a príprav chutných džemov na zimu

Jar a leto sú šťastné mesiace pre každého, kto fandí zdravému životnému štýlu. Všade je čerstvé ovocie a zelenina, ktoré možno mať na tanieri trikrát denne. Ak to však so zdravým jedlom myslíte vážne, leto a skorá jeseň je ideálne obdobie, ako sa čo najlepšie pripraviť aj na zdravé prežitie zimy. V praxi to znamená, že okrem maškrtenia by ste nemali zabúdnuť na výrobu džemov, mrazenie a zaváranie. 

Ako prežiť zimu naozaj zdravo?

Pre našich predkov bolo leto obdobie horúčkovitých príprav na zimu. Žiadne prázdniny, žiadne dovolenky. Väčšinu pekných a teplých mesiacov strávili starostlivosťou o úrodu a jej uchovávaním na horšie časy. Dnes sme zvyknutí, že máme prístup k „čerstvým“ potravinám hocikedy. Španielske papriky, marocké paradajky, jahody, broskyne a slivky z talianska, či zemiaky z francúzska sú k dispozícii celoročne a my sme si zvykli, že ich môžeme mať kedykoľvek. Všetci však vieme, že zimné dovozové plodiny sa nedajú porovnať s domácimi. Recept na uchovanie letných chutí a vôní je pritom minimálne v prípade ovocia jednoduchý: stačí želírovať, zavárať a mraziť.  

 

Uchovávanie potravín sme riešili už v dobe kamennej dobe

Mať dostatok potravín v zásobe bola vždy základná ľudská potreba. Niektoré výskumy poukazujú, že už naši predkovia v paleolite vedeli, že uchovávanie potravín v chlade, ich sušenie či údenie  pomôže predĺžiť životnosť. Neskôr začali na konzerváciu používať aj soľ. Rimania konzervovali ovocie v mede. Skutočnú revolúciu v uchovávaní potravín priniesol francúzsky vynálezca Nicolas Appert, ktorý koncom 18. storočia vynašiel techniku sterilizácie. Vedomosti sa odvtedy, samozrejme, posunuli a dnes je veľa možností, ako uchovávať potraviny na horšie časy.

 

Zavárať sa dá takmer všetko

Nakladaná a zaváraná zelenina je ideálne osvieženie zimného jedálneho lístku. Nehovoriac o domácich kompótoch a džemoch, ktoré sú istotne zdravšie, ako tie kupované a stopercentne zdravšie, ako sladkosti z obchodov. Pripraviť si zásobu džemu pre seba a rodinu je pritom otázka hodiny, aj s prípravou a upratovaním. Vďaka produktom na želírovanie s obsahom pektínu stačí džem variť približne 15 minút.

 

Domáci džem je dobrý darček

Pri príprave domácich džemov treba dodržať správny pomer medzi množstvom ovocia, cukrom a želírovacím cukrom. Vyberajte len kvalitné a dozreté ovocie – nahnité a nezrelé kúsky vyhoďte. Nádoby na džem dôkladne sterilizujte, inak hrozí, že v decembri nebudete mať čím potrieť vianočné čajové pečivo. Vydarený džem so správnou chuťou a hustotou  môže slúžiť aj ako originálny darček. Ak chcete prekvapiť, siahnite po netradičných kombináciách s rebarborou, šípkami, brusnicami, zázvorom či citrusovými plodmi. 

Zobraziť celú novinku
Až 4-násobne čerstvejšie potraviny SUPREME NOFROSTpasik
Až 4-násobne čerstvejšie potraviny SUPREME NOFROST

Trend zdravého životného štýlu pohltil mnohých Slovákov. Kvalita bez konzervantov však znamená aj oveľa rýchlejšiu kazivosť potravín. Zdravá zelenina plná vitamínov sa však nemusí premeniť na zvädnutý kus vhodný už len do odpadkového koša.  Až 4-násobne  dlhšia čerstvosť, kvalita, chuť aj farba chladených a mrazených potravín sú výsledkom nového radu chladničiek Whirlpool Supreme NoFrost, ktoré prinášajú jedno z najlepších beznámrazových riešení na trhu.

V praxi to znamená, že napr. životnosť šunky či syrov Whirlpool Supreme NoFrost predĺži o takmer 4 dni, niektorých druhov ovocia až o 17 dní. Funkcia Activ 0° udrží čerstvosť vašej ryby a mäsa až 10 dní apodľa potreby ju môžete vypnúť, vďaka čomu sa zásuvka následne prispôsobí teplote v chladničke a vy získate ďalší priestor pre zeleninu či ovocie.  Technológia 6. Zmysel Fresh Control kontroluje správnu teplotu a vlhkosť po otvorení chladničky, technológia Freeze Control zase udržiava ideálne podmienky v mrazničke. Mrazené potraviny sú po rozmrazení chutnejšie a nemení sa ich farba ani chuť.

 

Výnimočne prepracovaný interiér s pôsobivými  vychytávkami

S funkciou Quick Ice si ľadový čaj, kokteil či chladenú limonádu môžete aj v horúcom lete dopriať kedy sa vám zachce. Ľadové kocky budú pripravené za menej než 30 minút.

Návštevy vám budú závidieťšpeciálny obdĺžnikový box pre uskladnenie a následné servírovanie.  Vďaka dômyselnému vnútornému systému  bude vo vašej chladničke stále poriadok a prostredníctvom osvetlenia LED Diamond Theater (v rade najvyšších modelov) v stropnej, bočnej a zadnej stene získate dokonalý prehľad o celom obsahu chladničky.

Šikovná signalizácia  vás upozorní na otvorenú chladničku !

Vďaka Dvierkam XlenFIT umiestnite chladničku do rohu alebo zasuniete do vstavanej skrinky bez toho, aby ste si museli nechať priestor na presah pri otváraní.

 

Dizajn Absolute - chladnička ako nová dominanta kuchyne

Rovnako ako ostatné spotrebiče Whirlpool v dizajne Absolute, aj nové chladničky sú charakterizované hladkými, priamymi líniami. Chladničky je tak možné dokonale zladiť s ostatnými spotrebičmi v domácnosti a zaistiť tak ich jednotný vzhľad.

Zákazníci si môžu vybrať z modelov v štandardnej nerezovej alebo bielej úprave, v ponuke však nájdu aj netradičné povrchové prevedenia, ako napr. prémiové čierne sklo či atypická strieborná v horizontálne brúsenom nereze.

Zobraziť celú novinku
Dajte knokaut 40 °C - mobilnou klimatizáciou Orava ACC-20!pasik
Dajte knokaut 40 °C - mobilnou klimatizáciou Orava ACC-20!

 

Minulý rok nás v lete zaskočili 40-tky, kedy sa naše domácnosti zmenili na rozpálené vyhne. Tento rok sa už nedajte nachytať globálnemu otepľovaniu a pripravte sa na rozhorúčené dni a sparné noci s mobilnou klimatizáciou Orava ACC-20.

 

V domove vám vytvorí príjemnú klímu bez nutnosti stavebných zásahov, stačí ju len zapojiť a vďaka štyrom kolieskam a ergonomickej rukoväti na tele zariadenia presunúť tam, kde u vás doma práve „prihára“. Táto inteligentná kombinácia klimatizácie a ventilátora znižuje teplotu interiéru prúdom chladného vzduchu s maximálnym prietokom vzduchu 350 m3/h, pričom cieľovú teplotu interiéru ľahko nastavíte od 17 do 30 °C. Pre zlepšenie klímy vzduch v miestnosti aj zvlhčuje  a čistí. Výborne poslúži v obytných priestoroch s rozlohou do 30 m2 a vďaka elegantnému dizajnu s úložným miestom na diaľkové ovládanie nebude v žiadnej izbe „päsťou na oko“, nech ju už umiestnite kdekoľvek. Funguje v režime chladenia, ventilátora, sušenia i režime Sleep počas nocí, kedy sa už pre horúčavy nebudete viac prehadzovať z boka na bok. Vďaka odloženému štartu umožňuje až 24-hodinové prednastavenie činnosti, takže vás po návrate z rozpálených exteriérov bude doma čakať príjemný chládoček. Orava ACC-20 sa ovláda jednoducho na LED diódovom ovládacom paneli klimatizácie alebo cez diaľkové ovládanie, má príkon 808 W a hlučnosť 56 dB. www.orava.eu

Orava ACC20_mobilna klimatizacia

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
 „55“ Richarda Müllera pokrstila Adela bozkompasik
„55“ Richarda Müllera pokrstila Adela bozkom

Legendárny slovenský spevák a skladateľ vydal nový album s jednoznačným názvom „55“. Album bozkom pokrstila moderátorka Adela Banášová, ktorú má Richard natoľko rád, že jednu pieseň na albume jej venoval. „55“ je Richardova bilancia vlastného života, ale aj intímna výpoveď, o tom, čo ešte od neho čaká. Album obsahuje 15 nových piesní. Hudbu k nim zložil Ondřej Gregor Brzobohatý, ktorý zdôraznil, že spolupráca s takouto legendou bola preneho veľká česť. Texty písal Richard spolu s textárom Petrom Uličným. 

Majstrovské dielo uviedli do života všetci traja spolupracujúci umelci v nádhernom prostredí štýlovej michelinovskej  reštaurácii SaSaZu v Bratislave. Adela Banášová, ktorej Richard venoval pieseň „Adieu Adele“ o jeho nenaplnenej láske k tejto populárnej moderátorke, k tomu dodala: „Je pre mňa veľká česť, že som krstnou mamou tohto albumu, mám z toho trochu trému. Naozaj ma veľmi potešilo, že mi Richard venoval pieseň. Myslím si, že sa máme radi a máme sa v úcte. Nikdy sme spolu nekávičkovali, ale je to o tom, že kedykoľvek sme sa stretli, tak sme sa zhovárali na istej rovine hlbokého porozumenia. Richard je veľmi autentický človek s otvorenou dušou. Skladba „Adieu Adele“ je nádherná a má hitový potenciál, bez ohľadu na to, či je pre mňa alebo nie.“

 

Richard Müller je inšpiráciou aj v módnom priemysle. V súvislosti s jeho jubileom a jubilejným albumom sa rozhodla spoločnosť Alain Delon urobiť kolekciu oblekov venovanú práve tomuto projektu. Kolekcia dokonalo vystihuje poetickosť albumu „55“, ktorý vznikal Prahe, v známom Štúdiu Smečky.

 

Ochutnávku z nového albumu ponúkne Richard Müller na jesennom turné TO NAJLEPŠIE TOUR, ktoré štartuje 1. októbra v Michalovciach. Väčšinu repertoáru však budú tvoriť jeho staršie hity v šansónových úpravách. Navštívi 17 slovenských a 13 českých miest. Sprevádzať ho bude gitarista Peter Markuljak, klávesista Matej Benko, kontrabasista  Martin Gašpar, Michal  Žáček, ktorý hrá na dychové nástroje a bubeník a kapelník Juraj Kuchárek.

Zobraziť celú aktualitu
Famózny Marco Rajt sa chystá na turné po detských domovochpasik
Famózny Marco Rajt sa chystá na turné po detských domovoch

Rozžiarené detské očká a nefalšované nadšenie z hudby! Podľa virtuózneho huslistu Marca Rajta nik nedokáže tak úprimne oceniť umenie ako deti. Aj preto prijal ponuku zahrať spolu so svojim 3 a pol ročným synom v materskej škole vo Veľkých Úľanoch. Jeho moderné rockové a popové skladby v husľovom prevedení ohromili nielen deti, ale aj zamestnancov škôlky. Páčil sa im najmä Vangelisov „Conquest of Paradise“ a „We Will Rock You“ z repertoáru kapely Queen. Aj tento zážitok definitívne umocnil rozhodnutie Marca Rajta, že svojím umením poteší deti v detských domovoch. Toto netradičné turné odštartuje v Bernolákove 9. októbra. 

Skvelý hudobník, ktorého prirovnávajú k Vanesse Mae  v nohaviciach, hrá populárne rockové a popové skladby v husľovom prevedení. Metallica, Guns N´ Roses, Kiss, Bon Jovi, či Justin Timberlake v jeho podaní očarili nielen deti, ale aj pedagógov a kurikulárnu radu škôlky na juhu Slovenska. Najviac sa im páčila Moriconeho skladby z filmu „Vtedy na západe“, Vangelisova „Conquest Of Paradise“ a tiež „We Will Rock You“ z repertoára kapely Queen. Tá patrí k najobľúbenejším songom 3 a pol ročného syna Marca Rajta a tak si ju strihli spoločne.

 

„Marco je na pódiu ako doma, doslova je vo svojom živle. Na všetky moje skladby má detailné choreografie, presne má naplánované kedy zdvihne slák, kedy podskočí, kedy sa ukloní. Po každom spoločnom koncerte sa chváli, že mi pomáha hrať a vždy je to pre neho zážitok, o ktorom rozpráva hádam každému. Ľudia boli uchvátení ako z mojej tvorby, tak aj z môjho syna,“ teší sa  Marco Rajt.

 

Virtuózny umelec a obetavý otec chce potešiť aj deti, ktoré nemajú toľko šťastia ako jeho syn. Rozhodol sa preto, že absolvuje turné po detských domovoch. Verí, že svojou hudbou vnesie do života detí, ktoré vyrastajú bez rodičov, radosť a nádej.

 

„Na jednom koncerte v Bratislave som sa spoznal s chlapcom, ktorý mi povedal svoj životný príbeh. Napriek tomu, že mamu pozná, bol vychovávaný v detskom domove. Jeho príbeh ma chytil za srdce, pretože ten chalan je naozaj šikovný a slušný a zaslúži si vedieť, že ho má niekto skutočne rád. Videl, že mám rád deti a tak ma oslovil s myšlienkou niečo pre ne zorganizovať. Rozhodol som sa, že navštívime niekoľko takýchto zariadení a potešíme deti, ktoré si to skutočne zaslúžia. Deti hudbu vnímajú veľmi intenzívne, ale nechceme len obyčajný koncert. Potrebujú byť vtiahnuté priamo do deja, preto sa moje vystúpenie bude striedať so súťažami o tričká, CD a ďalšie drobnosti. Pripravujem pre ne aj tanečný workshop, kde naučím deti choreografiu na moju skladbu,“ uzatvára Marco Rajt.

 

Prvý koncert netradičného turné absolvuje Marco Rajt 9. októbra v Detskom domove v Bernolákove. Slovenský huslista pochádza z hudobníckej rodiny. Jeho otec vyučoval viacero hudobných nástrojov a k hudbe ho viedol od útleho detstva. Už ako malý vykazoval výnimočný talent. 8-ročný zvládal náročné skladby ako napríklad Korsakovov Let čmeliaka a podobne. Neskôr síce pri husliach zostal, no vybral si iný hudobný žáner. Vyštudoval žilinské konzervatórium. Debutoval albumom „Pop-Rock-Classic“. Jeho druhým sólovým projektom je album „Master of Violin“.

Zobraziť celú aktualitu
Spotreba stopercentných džúsov rastie a porastie pasik
Spotreba stopercentných džúsov rastie a porastie

 ...vďaka produktom, ktoré spĺňajú nároky pre zdravý životný štýl a je ich možné konzumovať v domácich podmienkach. To sú trendy, ktoré silnejú hlavne medzi mladou generáciou a trh so 100 % džúsmi aj napriek globálnemu ekonomickému spomaleniu porastie,  predpovedá report od spoločnosti Tetra Pak. Kombinácia rastu niektorých rozvíjajúcich sa trhov a spomalenie poklesu predaja na tradičných trhoch znamená pre 100 % džúsy stabilizáciu a vyhliadky rastu do roku 2018.

 

Závery zo správy indikujú, že 100 % džúsy aj naďalej ostávajú významnou súčasťou stravy väčšinovej populácie. Denne ich pije viac ako 40 % ľudí. Zákazníci sú ochotní zaplatiť viac za džúsy, ktoré si asociujú so zdravým životným štýlom.

Vyhľadávané su zeleninové džúsy, „čisto prírodné" a špeciálne 100 % džúsy.

·         Zeleninové džúsy: Zeleninové zmesi ovocia a zeleniny so zníženým obsahom prírodných cukrov a pozitívnym vplyvom na zdravie sú v súčasnosti štvrtou najpopulárnejšou príchuťou 100 % džúsov na svete. V porovnaní s rokom 2012 sa strojnásobil počet nových produktov so zeleninou ako jednou z hlavných prísad.

·         Čisto prírodné: V priebehu posledných šiestich rokov získali džúsy s označením "nie z koncentrátu" (NFC) trhový podiel na úkor džúsov z koncentrátuz 25 % v roku 2009 na skoro 30 % v roku 2015. Nové produkty na trhu, ktoré sú „čisto prírodné" zaznamenali kumulatívny ročný nárast o 25 % medzi rokmi 2012 a 2015.

·         Špeciálne 100 % džúsy: Viac ako 60 % spotrebiteľov prejavuje záujem o produkty s dokázateľnými zdravotnými prínosmi. Producenti nie len že pridávajú do zmesí aj zeleninu, ale čoraz viac ponúkajú 100 % džúsy obohatené o vitamíny. V roku 2015 napríklad obohatené produkty s pozitívnym vplyvom na imunitu, srdce, trávenie, kosti, mozog a krásu predstavovali dve tretiny nových produktov na trhu.

Táto správa ukazuje, že značky začínajú odpovedať na výzvy, ktoré predstavuje meniaci sa životný štýl. Podporujú rast 100 % džúsov novými produktmi, ktoré oslovujú spotrebiteľov, a to nie len v oblasti tradičných pomarančových alebo jablkových džúsov, ale aj v oblasti inovatívnych zeleninových zmesí a nových ovocných príchutí ako napríklad brusnice alebo mango, a vytvárajú tak nekonečný potenciál pre nové receptúry.

Ako vždy je kľúčom k úspechu inovácia a ponuka toho správneho produktu v pravý čas, tak aby vyhovel potrebám zákazníkov a v neposlednej rade ich aj zaujal a boli schopní sa s ním stotožniť.

 

Tetra Pak 100 % Juice Index je správa založená na trhovej analýze vďaka spolupráci so zákazníkmi po celom svete, ako aj na nedávnom prieskume medzi 7 000 spotrebiteľmi zo siedmych krajín. Správa je založená na globálnych analýzach a jednoduchým spôsobom ukazuje, ako sa môže odvetvie chopiť možností, ktoré sa mu ponúkajú a predstaviť džúsy ako súčasť zdravej a výživnej stravy.

Zobraziť celú aktualitu
Deň srdca v znamení 10-ho výročia kampanepasik
Deň srdca v znamení 10-ho výročia kampane

Po 10-tich rokov, odkedy Slovenská nadácia srdca organizuje kampaň MOST, sa zvýšilo povedomie o srdcovo-cievnych ochoreniach na vyše 90 percent! 

Edukačná kampaň o srdcovo-cievnych chorobách a ich prevencii, ktorú organizuje Slovenská nadácia srdca každoročne v septembri, sa tento rok uskutoční už po 10-ty raz, a to je ideálne obdobie na hodnotenie. Kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach) počas tohto obdobia výrazne zmenila vnímanie Slovákov a Sloveniek a zvýšila ich povedomie o kardiovaskulárnych chorobách. Tie sú síce stále najväčším „zabijakom“ v našej krajine, no už aspoň väčšina občanov vie, čo ich spôsobuje a ako má vyzerať prevencia. „Čísla jasne ukazujú, že to má zmysel. Keď sme pred desiatimi rokmi začínali, viac ako polovica reprezentatívnej vzorky obyvateľstva si myslela, že nemá dostatok informácií o kardiovaskulárnych ochoreniach. Už realizácia prvého ročníka kampane priniesla nárast povedomia o problematike a dnes až vyše 90 percent ľudí uvádza, že poznajú správne hodnoty tlaku krvi, cholesterolu a že poznajú rizikové faktory vzniku srdcovo-cievnych chorôb,“ vraví správca Slovenskej nadácie srdca doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.

 

Napriek výraznému pokroku v informovanosti, sú stále srdcovo-cievne ochorenia číslom jeden pokiaľ ide o dôvod úmrtnosti obyvateľov našej krajiny.Často zbytočne zabíjajú viac ľudí ako rakovina, AIDS, tuberkulóza a chronické respiračné ochorenia dokopy! Slovensko je navyše na tom oveľa horšie ako väčšina vyspelých štátov Európy. „Ľudia síce vedia, že k rizikovým faktorom patrí fajčenie, nadváha, či vysoký tlak krvi, no veľa s tým nerobia. Často sa málo hýbu a zanedbávajú návštevy lekárov. Prešli sme teda síce dlhú cestu, no ešte stále máme toho pred sebou naozaj dosť. Najmä, ak nám pribúda obéznych mladých ľudí,“ dodáva prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Prof. MUDr. Robert Hatala, CSc., FESC, FACC.

 

K výrazným rizikovým faktorom vzniku srdcovo-cievnych chorôb patrí cukrovka. „Podľa štatistík trpí viac ako polovica diabetikov ochorením srdca. Je to najťažší rizikový faktor srdcovocievnych ochorení nakoľko diabetik trpí aj ostatnými rizikovými faktormi súčasne. Poškodením obličiek sa zhoršuje ďalšie poškodzovanie srdca a ciev. Alarmujúce je, že za jednu generáciu sa u nás zdvojnásobil výskyt cukrovky – máme 7% diabetikov a 12,5% prediabetikov. Na zdravý životný štýl by sme si mali zvykať všetci, no cukrovkári obzvlášť. Nedodržiavanie správnych stravovacích návykov a nedostatok pohybu môže mať pre nich fatálne následky,“ konštatuje predseda Správnej rady Slovenskej nadácie srdca prof. MUDr. Ján Murín, CSc.

 

Všetky tieto skutočnosti bude reflektovať aj tohtoročná kampaň MOST a aktivity počas Dňa srdca (29. 09. 2015), ktoré pripravila Slovenská nadácia srdca. Tento rok sa do nej zapája 17 partnerov. Na 440-tichmeracích miestach vo vyše 100 mestách Slovenska, záujemcovia budú môcť zistiť, ako to vyzerá s ich kódom zdravého života. Odborníci im zmerajú tlak krvi a výšku cholesterolu či hladinu cukru v krvi. Na kampani sa podieľa 36 pobočiek Regionálnych úradov verejného zdravotníctva a tiež 20 škôl. Vo štvrtok a v piatok budú vypravené aj Vlaky zdravia. Záujemcovia tak môžu o svojom zdravotnom stave zistiť viac počas cesty z Bratislavy do Košíc a späť. V každom vlaku bude jedno kupé vyčlenené pre hliadku zdravia, ktorú tvoria lekári. Aj cestujúci tak budú mať možnosť bezplatne si nechať zmerať tlak krvi, hladinu cholesterolu, BMI index, získať informačné a propagačné materiály a konzultovať otázky ohľadom kardiovaskulárnych ochorení. Kupé budú označené plagátmi formátu A3 s informáciou o Dni srdca na Slovensku.

Zobraziť celú aktualitu
Na koncert „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ sa chystá aj Karel Gottpasik
Na koncert „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ sa chystá aj Karel Gott

Na koncert storočia v Bratislave mieri aj Karel Gott! Obľúbený spevák sa po liečbe ťažkej choroby opäť dáva do formy a  teší sa na stretnutie s Bratislavčanmi na pódiu Incheby. Na veľkolepom podujatí s názvom „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ už čoskoro zaznejú najslávnejšie hity Bratislavskej lýry nielen v podaní niekoľkonásobného Českého slávika. 

Tešiť sa môžeme aj na sestry Elefteriadu a ďalšie legendy slovenskej a českej populárnej hudby. Vystúpi  Helena Vondráčková, Olympic, Jitka Zelenková, Lenka Filipová, Petra Janů, Elán, Peter Lipa, či Ján Lehotský. Organizátori dali priestor na prezentáciu aj mladšej generácii. Slávne hity z Bratislavskej lýry zaspieva aj Martin Chodúr, Mário „Kuly“ Kollár, Lukáš Adamec a mnohí ďalší. Hudobná udalosť roka bude v Incheba  EXPO ARÉNE už 18. októbra 2016!

 

Na slávnu Bratislavský lýru si zaspomína aj česká legenda Karel Gott. Po ťažkej chorobe sa už dáva do formy a tak na koncerte storočia v Bratislave zaspieva pár svojich najväčších lýrových hitov!

 

„Karel Gott zvíťazil v úplne prvom ročníku Bratislavskej lýry v roku 1966. Zaspieval pieseň Vieroslava Matušíka a Elišky Jelínkovej „Mám rozprávkový dom“, podľa ktorej sme spomienkové podujatie na Bratislavskú lýru pomenovali. Sme naozaj radi, že tento vynikajúci spevák prostredníctvom svojej agentúry potvrdil účasť a pripravuje sa vystúpiť s dvoma piesňami. Je to pre nás veľká česť,“ vraví jeden z autorov projektu Jozef Šuhajda.

 

Koncert s názvom „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“  oživí spomienky na legendárnu Bratislavskú lýru. Jej prvý ročník sa v slovenskej metropole uskutočnil pred polstoročím. Do roku 1990, keď sa konala posledný raz, súťaž objavila mnohé talenty, z ktorých sú dnes slávne hviezdy.

 

„Niekdajší slávny československý festival populárnej piesne si pripomenieme piesňami, ktoré na Bratislavskej lýre zazneli po prvý raz. Spievať ich bude  Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Petr Janda, Jana Kocianová, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Ján Lehotský, Dalibor Janda, Lenka Filipová, Peter Nagy, Martha a Tena Elefteriadu, Peter Lipa, Katka Hasprová, Vašo Patejdl, Miroslav Dvorský a ďalší skvelí českí a slovenskí umelci,“ dodáva spoluautor Ľubo Belák.

 

 

Veľkolepý koncert má potenciál osloviť aj mladú generáciu. Vystúpia totiž aj speváci vekovo jej blízki, avšak všetci budú spievať výlučne hity z lýry. „Časť spevákov a kapiel bude spievať svoje hity, ktoré odzneli na lýre napríklad Malovaný džbánku, To se nikdo nedoví, Věnování, Žít jako kaskadér, či Kapely starnú. Mladšia generácia si zaspieva Atlantídu, Lúčenie, Espresso Orient, Máš chuť majoránky a ďalšie. Nebudem prezrádzať všetky prekvapenia, bude ich naozaj dosť. Veľmi zaujímavé budú interpretácie mladých spevákov, na tie sa ja veľmi teším, hlavne ak ich bude sprevádzať vynikajúca kapela Štefana Bugalu. Zaujímavým prekvapením budú vystúpenia Júlie Hečkovej, Berca Balogha, Ľudovít Noska, Svetlany Rymarenko, Martina Hudeca a Dáriusa Kočího,“ teší sa Jozef Šuhajda.

 

„Pôjde o neopakovateľný zážitok. V tejto forme a s toľkými účinkujúcimi to bude megakoncert, aký možno zažiť iba raz. Navyše ide o potvrdenie životaschopnosti našej pôvodnej pesničkovej tvorby. Bratislavská lýra bola v prvom rade autorská súťaž skladateľov a textárov.   Spolu s interpretmi tvorili nerozlučnú trojicu.  Slovenskej pop hudbe sa práve prostredníctvom Bratislavskej lýry podarilo  nielen dobehnúť, ale  neraz  aj  predbehnúť  úroveň  a úspech   českej hudobnej  scény.  Podujatie  je  preto nielen  koncertom  interpretov,  ale  československej  kultúry  minulého  storočia ako takej,“uzatvára Ľubo Belák.

Zobraziť celú aktualitu
Sima Martausová pridáva koncertypasik
Sima Martausová pridáva koncerty

O turné Simy Martausovej je veľký záujem. Lístky sa míňajú veľmi rýchlo a tak sa talentovaná mladá umelkyňa rozhodla pridať ešte dva koncerty – v Bratislave a v Nitre. Chce totiž vyjsť v ústrety čo najväčšiemu počtu fanúšikov, ktorí by si radi vychutnali jej optimistickú tvorbu. Sympatická skladateľka a speváčka v týchto dňoch finalizuje nový album a sľubuje, že na koncertoch z neho ponúkne ochutnávku. Určite zahrá aj nový singel „Smej sa“, ktorý sa ihneď po uvedení veľmi dobre ujal. Chvália ho laici aj odborníci. Na albume je aj prekvapenie, Sima totiž nahrala duet s Richardom Müllerom. Na turné zahrá sympatická umelkyňa aj staršie hity, ktorými si už získala takmer celé Slovensko.Šnúru štartuje 21. septembra v Trenčíne. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na ďalších 24 koncertov vrátane toho pridaného v Bratislave a v Nitre.

Sima ide na turné s kapelou v zložení Martin Gašpar – kontrabas, Igor Ajdži Sabo – bicie, Maťko Zajko –  gitara, ukulele a mandolína, Pišta Lengyel - elektrická gitara a Martin Wittgruber – klávesy, a akordeón. Vstupenky na koncerty sa dajú zakúpiť v sieti predpredaj.sk (http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/7097/sima-martausova--band-tour-2016) alebo v miestnych pokladniach.

Aktuálne informácie nájdete aj na: www.simamartausova.sk.

 

 

SIMA Martausová & band TOUR 2016

21.9.   TRENČÍN - Piano club

22.9.   ŽILINA - Dom odborov

24.9.   RUŽOMBEROK - Kultúrny dom Andreja Hlinku

27.9.   LEVICE - CK Junior

28.9.   TRNAVA - Kino Hviezda

07.10. BRATISLAVA + krst CD - Ateliér Babylon

17.10.  BRATISLAVA - Ateliér Babylon

23.10. NITRA - Nájomná jednotka 210

24.10. PRIEVIDZA - Kino Baník

25.10. MARTIN - Kino Strojár

26.10. NÁMESTOVO - Dom kultúry

27.10. DOLNÝ KUBÍN – MsKs

09.11.  NITRA -Nájomná jednotka 210

10.11.  ŽIAR NAD HRONOM – MsKC

19.11. POPRAD - Dom kultúry

20.11. KEŽMAROK - MsKS

21.11. BARDEJOV - Kino Žriedlo

22.11. PREŠOV - Kino Scala

23.11. KOŠICE - Historická radnica

24.11. MICHALOVCE - MsKS

26.11. LUČENEC - Synagóga

27.11. ZVOLEN - DK Podborová

28.11. BANSKÁ BYSTRICA  - Aula SZU

29.11. HLOHOVEC - Empírové divadlo

30.11. PIEŠŤANY – Kino Fontána

Zobraziť celú aktualitu
Tisíc kilometrov na kolobežke s Dobrákmi od kosti pasik
Tisíc kilometrov na kolobežke s Dobrákmi od kosti

Nadácia Kvapka nádeje s podporou Nadácie Televízie Markíza pripravila charitatívny projekt s názvom „1000 km s Dobrákmi od kosti“, ktorý je súčasťou celoslovenskej kampane Dobrák od kosti. Jedinečný kolobežkový maratón na trase Košice - Praha odštartoval na Slovensku 5. septembra v Košiciach a skončil v Trenčíne 11. septembra 2016. Odtiaľ pokračoval smerom do Českej republiky, kde bol plánovaný príchod do cieľa v Prahe 17. septembra 2016. 

Ambasádormi kolobežkovej jazdy k projektu „Dobrák od kosti” je extrémny športovec Vojtech Špišák a jeho kolega z Českej republiky Petr Filipčák, ktorý v minulosti úspešne podstúpil transplantáciu kostnej drene, ktorá mu zachránila život. Podujatie a jednotlivé etapy  podporili kultúrno-športovými aktivitami v etapových mestách Košice, Prešov, Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Nitra, Bratislava, Trenčín, Zlín, Ostrava, Olomouc, Svitavy, Pardubice, Praha.

Cieľom projektu je podporiť Národný registea darcov kostnej drene. Súčasťou projektu je verejná zbierka, ktorej výnos bude použitý na zakúpenie zdravotníckeho prístroja na diagnostiku a monitorovanie detských hematologických a onkologických malignít.

---------------------------------------

„DOBRÁK OD KOSTI" je celoslovenská verejnoprospešná kampaň Nadácie KVAPKA NÁDEJE v spolupráci s Nadáciou Televízie Markíza, zameraná na podporu Národného registra darcov kostnej drene. Cieľom kampane je popularizovanie problematiky transplantológie, so zameraním na darcovstvo kostnej drene a krvotvorných buniek, získavanie nových darcov kostnej drene pre Národný register darcov kostnej drene na Slovensku a zabezpečenie finančných zdrojov na obstaranie nového diagnostického prístroja na detekciu a monitorovanie detských onkologických a hematologických ochorení.

Verejná zbierka „DOBRÁK OD KOSTI“ na všeobecne prospešný účel ochrany zdravia, ktorej výnos bude použitý na zakúpenie zdravotníckeho prístroja na diagnostiku a monitorovanie detských hematologických a onkoloických malignít, je zapísaná do registra verejných zbierok pod registrovým číslom 000-216-019460.

Verejnosť môže prispieť zasielaním dobrovoľných peňažných príspevkov na účet verejnej zbierky SK73 0900 0000 0050 8074 1804, alebo zaslaním darcovskej správy SMS na telefónne číslo 877 s textom „DMS DOBRAK“, ale tiež kúpou merchandisových predmetov s logom kampane, prípadne príspevkom do stacionárnych pokladničiek po trase kolobežkového maratónu.

Zobraziť celú aktualitu
Ferever 21 žiari už aj v Bratislavepasik
Ferever 21 žiari už aj v Bratislave

Na netradičnom slávnostnom večernom otvorení prvej predajne Forever 21 v nákupnom centre Aupark v Bratislave sa zišli speváci, herci,  moderátori, modelky, štylisti, módni trendsetteri aj zástupcovia médií. Forever 21 nie je len značka; je to nová filozofia módy a nakupovania - takto pozdravil hostí Alexandros Doukas, výkonný riaditeľ spoločnosti Teren Management Europe, exkluzívnej franšízy značky Forever 21 pre východnú a strednú Európu. „Zábavná, svieža, trendy, autentická a cenovo dostupná." 

Večerom sprevádzal prítomných televízny moderátor Roman Juraško, ktorý sa podelil o svoje nadšenie z príchodu značky a otvorenia jej predajne v Bratislave, zatiaľ čo DJ zabával hostí správne namiešanou hudbou z vlastného repertoáru. Navyše, hostia mali možnosť vychutnať si nezabudnuteľné vystúpenie známych spevákov Emmy Drobnej & Martina Haricha.

 

Módny večer ohúril, ale príležitosť máte všetci.

 

Slávnostné otvorenie značky bude v sobotu, 17. 9. o 10.00 a bude to udalosť nabitá módou, hudbou a mnohými prekvapeniami!

 

Prvých 200 návštevníkov od 10.00 získa darčekový poukaz! Príďte včas! 

Zobraziť celú aktualitu
GASTRONOMY  SLOVAKIA - 3. ročník medzinárodného odborného HoReCa sympóziapasik
GASTRONOMY SLOVAKIA - 3. ročník medzinárodného odborného HoReCa sympózia

REZERVUJTE SI DÁTUM   17.10. 2016 

Dovoľujeme si vám dať do pozornosti najprestížnejšiu kulinársku udalosť  roka na Slovensku. Jedinečnú svojho druhu  práve pre jej živé vystúpenia  michelínových šéfkuchárov z celej Európy a workshopy odborníkov z HoReCa segmentu.

Určená je všetkým majiteľom, riaditeľom, F&B manažérom, šéfkuchárom, someliérom či cukrárom hotelov, reštaurácií a aj malých penziónov. Dodávateľov služieb, výrobcov, odborných učiteľov ale aj fanúšikov kulinárstva a novinárov z gastronómie. Každý si nájde v bohatom programe svoje témy a praktické ukážky ako správnou a nápaditou gastronómiou zaujať svojich hostí.

Na čo sa môžete tešiť:

 • Avandgardných michelínových šéfkuchárov  z celej Európy naživo na pódiu.
 • Nové trendy, techniky a myšlienky vo svetovej gastronómii.
 • Somelierské svetové trendy.
 • Odborné workshopy, degustácie a prezentácie vystavovateľov.

 

Pre majiteľov, manažérov a F&B zamerané:

-          Ako sa presadiť s malým hotelom či penziónom so šéfkuchárskou reštauráciou.

-          Prečo by mali riaditelia a manažéri hotelov viac komunikovať so šéfkuchármi a hlavnými čašníkmi.

-          Vlastný projekt reštaurácie či frančiza.

Pre šéfkuchárov:

-          Poslanie a úloha Executive chefa v  hotelovej reštaurácii a jeho komunikácia s manažmentom  hotela.

-          Gastronómia začína surovinou.

-          Príbehy úspešných šéfkuchárov – ako vybudovať vlastnú reštauráciu.

Pre somelierov:

-          Úloha a miesto someliera v modernej reštaurácii.

-          Pivo v gastronómii a pivné somelierstvo.

-          Prezentácia moselských rizlingov a ich párovanie v gastronómii.

-          Somelierska odborná súťaž  (lukratívne ceny pre víťazov).

 

Účasť je možná na základe predchádzajúcej registrácie, takže v prípade záujmu neváhajte sa registrujte sa čo najskôr a využite zvýhodnené ceny prednostnej registrácie. Nezabudnite, že všetky reštaurácie z Gurmána na Slovensku 2016 majú zľavnený registračný poplatok. Počet účastníkov je limitovaný.

Bohatý program stále dopĺňame na:  www.GastronomySlovakia.sk

 

Koho uvidíme?

Erlantz Gorostiza  2 micheliny Španelsko,

Andreas Dollerer  18 Gault Millau Rakúsko

Mikael Svensson  1 michelin Norsko

Sang Hoon             2 michelin  Belgicko

Igor Čehy               Kuchár roka 2007,2014  Gurmán na Slovensku

Marián Filo            Kuchár roka 2011,2012  Gurmán na Slovensku

Gabriel Kocák       Gurmán Best 20 Chefs

Iveta Pupišová      Akademia Hoteliera

Jozef Sivák            Pivovar ERB

Radoslav Nackin   Vydavateľ Gurmána na Slovensku

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio