LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.

Čo s marhulami

Čo s marhulami

Marhule sú mojim, po jablkách, najobľúbenejším ovocím. Lekvár z nich je pre mňa spomienka na detstvo, kedy sme na záhrade oberali marhule a potom ich do polnoci zavárali a varili lekvár. Vtedy sme robili každý rok všetko rovnako. Keď som ja začala variť svoje lekváre, mohla som konečne vymýšľať, ale aj tak mi najviac chutí klasika.


 

Klasický lekvár

1000 g marhúľ pomelieme na mäsovom mlynčeku a zasypeme 800 g kryštálového cukru. Premiešame a necháme rozpustiť cukor. Potom po troche varíme v menšom kastróliku s viacvrstvovým dnom na miernom plameni, aby sa nám lekvár neprichytil. Vlejeme do pohárikov, necháme vychladiť. Potom prikryjeme celofánom a previažeme stužkou.

 

Marhuľový lekvár s broskyňou

800 g marhúľ rozmixujeme. Pridáme 3 – 4 broskyne pokrájané na menšie kúsky. Premiešame so šťavou z jedného pomaranča. Nakoniec vmiešame 700 g kryštálového cukru. Necháme cukor rozpustiť pod pokrievkou. Potom varíme po menších častiach do požadovanej hustoty. Vlejeme do pohárov umytých vriacou vodou. Uzavrieme viečkami umytými vriacou vodou. Otočíme hore dnom a necháme vychladnúť.

 

Marhuľový lekvár s pomarančom

500 g marhúľ rozmixujeme s asi 5-timi lístkami mäty. Vmiešame „mäsko“ z jedného pomaranča. A nakoniec vmiešame 400 g kryštálového cukru. Varíme na strednom plameni a občas premiešame. Postupne zmenšujeme prestávky medzi premiešaním a zmenšíme plameň. Varíme do požadovanej hustoty.

 

Multivitamínový lekvár

500 g odkvôstkovaných marhúľ rozmixujeme s 200 g žltého melónu a 300 g banánu. Varíme za stáleho miešania na strednej teplote. Po uvarení do hustoty akú sme chceli, vlejeme lekvár do pohárov a uzavrieme.
Menšie sklenené poháre si vypláchneme vriacou vodou tesne pred vlievaním lekváru. 

 

Marhuľový kompót

Marhule napolíme a povkladáme do 7-decového pohára hore šupkou. Zalejeme 1 polievkovou lyžicou medu a pridáme 2 – 3 klinčeky. Zalejeme vodou. Uzavrieme. Vložíme do hrnca a nalejeme okolo pohárov vodu asi do polovice výšky pohárov. Necháme pod pokrievkou zovrieť a plameň vypneme. Necháme v hrnci vychladiť asi 20 minút. Potom vyberieme a necháme obrátené hore dnom vychladnúť.
Môžete pridať aj pár lístkov mäty.

 

Marhule vo vlastnej šťave

500 g nakrájaných marhúľ na menšie kúsky zasypeme 4-mi polievkovými lyžicami práškového cukru. Premiešame. Vsypeme do menších pohárov. Poháre necháme 5 minút sterilizovať pri 100°C. Potom ich vyberieme a necháme vychladiť.
Takto pripravené marhule sú vhodné do bieleho jogurtu alebo ich môžete premiešať s tvarohom do peny.

 

Marhuľový koláč na raňajky

2 hrnčeky polohrubej múky zmiešame s čajovou lyžičkou sódy bikarbóny a ½ hrnčeka práškového cukru. Nakrájame si na menšie kúsky asi 6 marhúľ. Zľahka ich vmiešame do múčnej zmesi.
V inej miske si premiešame 1 hrnček mlieka, ½ hrnčeka oleja a 2 vajíčka. Potom spojíme obe zmesi. Vlejeme do vysypanej tortovej formy. Vložíme do studenej rúry a teplotu si nastavíme na 180°C. Pečieme asi 60 minút. Po upečení, posypeme práškovým cukrom. Necháme vychladnúť.

 

Recepty na konzervovanie z minulých rokov z mojej kuchyne nájdete na:

http://www.dobrenapady.info/zavaranie-konzervovanie-cr2.htm

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Zdravá strava

Allianz
Poradna
Dnes je 24. 03. 2018, meniny má Gabriel.
Domov je tam, kde je príjemná vôňa
Užite si každý okamih v živote s novou kolekciou vôní Avon Eve!
Dosiahnite ohromujúce spevnenie pleti s nočným krémom od AVONu!
Získajte ultra podmanivé riasy s novou zhusťujúcou špirálou od AVONu!
Náhodný článok
Dievčatá nechcú študovať vedu a technológie. Slovensko prichádza o talenty Dievčatá nechcú študovať vedu a technológie. Slovensko prichádza o talenty
Po dovŕšení 12 rokov prudko klesá záujem dievčat v základných školách o štúdium matematiky, fyziky, chémie, prírodovedy či informatiky. Vyplýva to z výsledkov rozsiahleho európskeho prieskumu spoločnosti Microsoft v 11 krajinách. Unikátny prieskum medzi 11 500 školáčkami vo veku od jedenásť do osemnásť rokov zisťoval, prečo sa dievčatá venujú štúdiu vedy a technológií oveľa menej než chlapci.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Štyri týždne zdravia s #magnesiavyzva	pasik
Štyri týždne zdravia s #magnesiavyzva

Pokiaľ ste poľavili v novoročných predsavzatiach a leží vám na srdci vaše zdravie, je tu šikovná pomôcka #magnesiavyzva. Minerálna voda Magnesia spolu s renomovanou výživovou špecialistkou Veroniku Hanákovou zo Sveta zdravia, zostavili štyri týždňové programy, ktoré vás opäť naštartujú. Výzva je postavená na jednoduchých princípoch: dobrý pitný režim, pravidelný a vyvážený jedálniček a dostatočný oddych.

 

Znie to možno banálne, ale v hektickom čase, ktorý žijeme zabúdame na základné princípy: ustrážiť si správny pitný režim, ideálny jedálniček a naučiť sa správne oddychovať. Na tieto princípy som sa zamerala pri  tvorbe #magnesiavyzva. Všetkých do nej pozývam a verím, že vydržia celý mesiac,“ hovorívýživová špecialistka Veronika Hanáková zo Sveta zdravia.“

 

Súťaž

Do celého programu sa môžete zapojiť a ak máte chuť, tak si môžete aj zasúťažiť. Stačí uverejniť do komentára súťažného príspevku na facebookovom profile Magnesia fotku, ako napĺňate danú Magnesia výzvu. Ďalším spôsobom je pridať príspevok na vašom instagramovom profile spolu s #magnesiavyzva.

Zo všetkých zapojených vyžrebuje Magnesia dvoch šťastných: prvý získa trojmesačný balíček na redukciu a získanie kondície vo Svete zdravia. Druhou cenou je ročný pitný režim unikátnej minerálnej vody Magnesia. Práve táto voda by sa mala stať súčasťou každodenného pitného režimu. Je stredne mineralizovaná s nízkym obsahom sodíka, preto ju nemusíte striedať. Skúste si ju dať napríklad na stôl v práci a popíjať z nej počas celého dňa.

 

Podrobnosti nájdete na www.magnesia.sk/tyzdnova-vyzva.

 

Zobraziť celú novinku
 Doprajte všedným dňom výnimočnosťpasik
Doprajte všedným dňom výnimočnosť

Rituály sú v rodine a medzi priateľmi mimoriadne dôležité. Upevňujú vzťahy a aj po rokoch na ne s nostalgiou spomíname. Na spoločné nedeľné obedy, tradičné narodeninové oslavy, pravidelné stretnutia s kamarátmi, ktoré dávajú nášmu životu určitý typ istoty a pohodu. Príkladom toho je napríklad aj blížiaca sa Veľká noc. Vieme presne, ako budú jednotlivé dni doma vyzerať, a práve na to sa tešíme.  Vytvorte si „veľké malé sviatky“ aj vo svoje  bežné dni, inšpirujte sa spolu s nami. 

 

Každý deň môže byť sviatočný

V dnešnej hektickej dobe sa naskytá otázka. Naozaj musíme čakať, až kým prídu „oficiálne sviatky“? Možno je čas vytvárať si vlastné rituály a zvyky, ktoré dodajú aj bežnému pracovnému týždňu šmrnc, a my sa tak budeme mať na čo tešiť. Nemusíme vyčkávať, kým príde Veľká noc alebo ďaleké Vianoce.  Stačí to vyskúšať, zo trikrát zopakovať a už je z toho rituál.  A nemusí to byť veľká veda.

 

 

Hotelové raňajky v pohodlí domova

Rána počas pracovného týždňa bývajú zväčša hektické. Rýchlo sa prichystať do práce a vyraziť do ulíc. Spomaľte aspoň jeden deň v týždni. Inšpirujte sa zvykom „hotelových“ raňajok v pohodlí domova.  Ich príprava nezaberie veľa času, no ráno s polovičkou naberie úplne nový rozmer. Dekorácia stola si nežiada viac ako desať minút. K tomu naaranžovanie viacerých dobrôt k výberu –  čerstvé pečivo, voňavý croissant, poctivé maslo, domáci džem a pre slanú verziu lahodná šunka, výber syrov a zelenina. Pocit pravých kontinentálnych raňajok v hoteli je zrazu na svete. Pre stopercentný efekt doplňte vhodné nápoje. Potešte sa napríklad sektom, ktorý je v zahraničných hoteloch počas raňajok bežnou záležitosťou. Ideálnou voľbou je Hubert Nealkoholický. Šumivý nápoj v podobe dealkoholizovaného vína si vďaka šetrnému procesu výroby uchováva všetky charakteristické vlastnosti  –  chuť, farbu aj vôňu. Doprajete si luxusné šumivé ráno, aj  keď následne sadáte za volant.

 

Malý piatok

Poznáme to všetci. Je utorok a my už očami tlačíme kalendár smerom k víkendu. Inšpirujte sa spolu s nami a doprajte si pocit „malého piatku“  cez týždeň. Ideálnym kandidátom je streda, kedy sa týždeň posúva do svojej krajšej polovice. Je to perfektný čas na pravidelné stretnutia s kamarátmi. Zaveďte pravidelnú „seansu“, dajte jej vlastný názov a zaznačte si ju v kalendároch. Priestor na výhovorky tak odpadá.  Dámy určite poteší napríklad tematický večer. Vždy sa môže variť u inej kamarátky a zvoliť si kuchyňu, ktorá bude témou večera – talianske popoludnie, francúzsky podvečer a pod. Posilníte nielen vzťahy s kamarátkami, ale dodáte pracovnému týždňu novú iskru. Nezabudnite, že dobrý hostiteľ vždy ponúkne kvalitný prípitok ako poctu svojej návšteve. Ideálny je dobre vychladený sekt, napríklad od tradičnej značky Hubert. Jej doménou je citlivo odladený výber sektov, kde si vyberiete vhodné šumivé víno podľa príležitosti alebo typu jedla, ku ktorému ho chcete ponúknuť. Najmä dámy určite poteší jeden z našich najobľúbenejších sektov  – Hubert De Luxe. Jeho sladká chuť s muškátovým nádychom  a aromatickou vôňou podčiarkne vaše servírované menu.  

 

Víkendové korzo

Doprajte si aspoň raz za týždeň skutočný sviatočný deň. Víkend je na to priam stvorený. Nepremárnite ju ležaním na gauči pred televízorom. Inšpirujte sa starými časmi, kedy sa korzovalo a posledný deň v týždni bol dňom elegancie a noblesy. Dajte si tú námahu, vyparáďte sa a vyberte sa s rodinou či kamarátmi korzovať aj vy. Sviatočné oblečenie si zaslúži aspoň raz za týždeň vyvetrať. Pravidelná prechádzka mestom zakončená v štýlovej cukrárni pohladí na duši a okrášli deň odpočinku. 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Chatári Slovenska, spojme sa. Minerálna voda Budiš prichádza s edíciou Hor sa na chatupasik
Chatári Slovenska, spojme sa. Minerálna voda Budiš prichádza s edíciou Hor sa na chatu

 

Minerálna voda Budiš dlhodobo podporuje aktívny životný štýl. Na pitný režim by sme však mali myslieť aj pri oddychu, napríklad na chate, ktorý sa medzi Slovákmi teší stále čoraz väčšej obľube. A tak Budiš prichádza po hasičskej a futbalovej edícii s novou - Hor sa na chatu, aby podporil chatárstvo u nás.

 

 

Minerálna voda Budiš dlhodobo podporuje aktívny životný štýl. Na pitný režim by sme však mali myslieť aj pri oddychu, napríklad na chate, ktorý sa medzi Slovákmi teší stále čoraz väčšej obľube. A tak Budiš prichádza po hasičskej a futbalovej edícii s novou - Hor sa na chatu, aby podporil chatárstvo u nás.

 

Nová limitovaná edícia Hor sa na chatu je určená pre všetkých tých, ktorí?chodia na chatu oddychovat? a chcú tak utiect? pred ruchom mesta. Budiš podporuje predovšetkým aktívny oddych, radosť, pohyb a spätosť s našou prírodou. Práve pobyt na chate či chalupe sa nám spája s historkami, priateľmi a zážitkami v prírode, na aké sa nezabúda.

To sa prenieslo aj do etikety novej edície, ktorá zobrazuje čas strávený na chate v podobe dvoch generácií. Či už sú to tí skôr narodení, ktorí vyhľadávajú pobyt v prírode najmä pre božské ticho a popritom záhradkárc?ia alebo mladí, ktorí sa zabávajú s partiou a užívajú si pohyb na čerstvom vzduchu. Pitný režim je dôležitý pre všetkých. Vďaka prirodzeným, blahodarne pôsobiacim účinkom získaným priamo v prameni v srdci našej krajiny, prírodná minerálna voda Budiš priaznivo pôsobí na tráviaci a dýchací systém, činnosť obličiek a prispieva i k detoxikácii nášho organizmu.

 

V edícii Hor sa na chatu nájdete neochutené vody Budiš vo variantoch perlivá, jemne perlivá a tichá v objeme 1,5 litra a perlivá a jemne perlivá v objeme 2 litre.

 

Zapojte sa teda do chatárskej výzvy a pomôžte tak ukázať, že chaty a chalupy sú tým najkrajším miestom, kde tráviť čas. Alebo sa podeľte o nezabudnuteľné storky z vašej chalupy. Viac už onedlhona www.horsanachatu.sk.
 

Nová limitovaná edícia Hor sa na chatu je určená pre všetkých tých, ktorí?chodia na chatu oddychovat? a chcú tak utiect? pred ruchom mesta. Budiš podporuje predovšetkým aktívny oddych, radosť, pohyb a spätosť s našou prírodou. Práve pobyt na chate či chalupe sa nám spája s historkami, priateľmi a zážitkami v prírode, na aké sa nezabúda.

To sa prenieslo aj do etikety novej edície, ktorá zobrazuje čas strávený na chate v podobe dvoch generácií. Či už sú to tí skôr narodení, ktorí vyhľadávajú pobyt v prírode najmä pre božské ticho a popritom záhradkárc?ia alebo mladí, ktorí sa zabávajú s partiou a užívajú si pohyb na čerstvom vzduchu. Pitný režim je dôležitý pre všetkých. Vďaka prirodzeným, blahodarne pôsobiacim účinkom získaným priamo v prameni v srdci našej krajiny, prírodná minerálna voda Budiš priaznivo pôsobí na tráviaci a dýchací systém, činnosť obličiek a prispieva i k detoxikácii nášho organizmu.

 

V edícii Hor sa na chatu nájdete neochutené vody Budiš vo variantoch perlivá, jemne perlivá a tichá v objeme 1,5 litra a perlivá a jemne perlivá v objeme 2 litre.

 

Zapojte sa teda do chatárskej výzvy a pomôžte tak ukázať, že chaty a chalupy sú tým najkrajším miestom, kde tráviť čas. Alebo sa podeľte o nezabudnuteľné storky z vašej chalupy. Viac už onedlhona www.horsanachatu.sk.
 

Zobraziť celú novinku
Problém zvaný citlivá pokožkapasik
Problém zvaný citlivá pokožka

 

V dnešnej dobe je mnoho rodín, ktoré majú minimálne jedného člena s veľmi citlivou pokožkou. Tento problém dokáže potrápiť najmä deti, osoby s alergickými predispozíciami a starších ľudí.    

 

Citlivá pokožka sa môže ľahko podráždiť alebo zapáliť, čo spôsobuje začervenanie, svrbenie či vyrážky. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí bojujú s podobnými ťažkosťami, mali by ste sa mať na pozore. K eliminovaniu problému pomôže niekoľko trikov.  

 

Vyberajte vhodné pracie prostriedky

Vybrať si správny prací prostriedok nie je jednoduché. Pri problémoch s pokožkou siahnite po takých, ktoré sú mimoriadne vhodné pre citlivú pokožku. Tieto prostriedky obsahujú špeciálne vyvinuté vône a zároveň neobsahujú žiadne farbivá. Vyskúšajte napríklad Persil Sensitive, ktorý kombinuje účinnú silu pri odstraňovaní škvŕn so šetrnosťou k vašej pokožke.

 

Dostatočná hydratácia tela

Dostatočná hydratácia tela je kľúčová aj pre správnu vlhkosť pokožky. Denne by sa mal telu zabezpečiť príjem minimálne 1,5 litra vody.

 

Jedzte zdravé tuky

Suchá pokožka neobsahuje dostatok lipidov, a preto nie je schopná udržiavať svoju hydratáciu prirodzeným spôsobom a chýba jej ochrana. Príjem tukov je dôležitý pre rýchlejšiu obnovu pokožky a zabránenie podráždenia a svrbenia. Uistite sa, že prijímate dostatok zdravých tukov, ako je losos, sardinky, makrela alebo sleď.

 

Preč s negatívnymi zlozvykmi

Pozor na cigaretový dym, nadmernú konzumáciu alkoholu, prehnané vystavovanie sa slnečným lúčom a znečisťovaniu, ktoré vytvárajú voľné radikály. Pre neutralizáciu takýchto negatívnych vplyvov sa odporúča jesť potraviny obsahujúce antioxidanty, ako černice, maliny, jahody, repu, artičoky, brokolicu, papriku či bielu fazuľu.

 

Relaxujte

Venujte sa sami sebe, hoďte stres za hlavu. Dokáže totiž negatívne vplývať na pokožku, oslabiť ju a zhoršiť jej vlastnosti: pod stresom sa môže pokožka stať ešte suchšia. Venujte sa pohybu alebo si príležitostne doprajte masáž s esenciálnymi olejmi.

 

Autor: DD
Foto: Dollarphotoclub

 

Zobraziť celú novinku
Tesco pre veľký záujem rozširuje ponuku od malých výrobcov potravínpasik
Tesco pre veľký záujem rozširuje ponuku od malých výrobcov potravín

Desiatky špecialít od slovenských farmárov v kategórii čerstvých potravín pribudli na pulty v predajniach Tesca. Novinky sú súčasťou programu podpory malých lokálnych výrobcov potravín, ktorý reťazec spustil v septembri minulého roka.  Na projekte Tesco spolupracovalo aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré aktívne pomáhalo pri výbere malých slovenských producentov.

 

V septembri minulého roka reťazec spustil projekt podpory malých výrobcov v 20 hypermarketoch, pričom zákazníci si mohli vybrať až z 500 lokálnych produktov od trvanlivých až po čerstvé potraviny. Výrobky farmárov majú v predajniach vyhradený exkluzívny priestor označený špeciálnymi ľudovými ornamentmi.Reťazec pre malých výrobcov pripravil aj špeciálne podmienky ako napríklad objednávkový režim či distribúciu. Cieľom je podporiť rast malých firiem, z ktorých mnohé nemajú skúsenosti s dodávaním tovaru do reťazcov.

 

Sme veľmi radi, že si ľudia výrobky obľúbili a môžeme tak podporiť ďalších malých slovenských výrobcov. Je to pre nich šanca zvýšiť predaj, výrobu a aj zamestnanosť.Pre veľký záujem zákazníkov sme optimalizovali ponuku lokálnych výrobkov v kategórii čerstvých potravín. Novinky nájdu zákazníci vo vybraných veľkých hypermarketoch po celom Slovensku,“ uviedla Janka Fábryová, manažérka nákupu čerstvých potravín. Medzi obľúbené výrobky lokálnych farmárov patrí maslo, jogurty a mäsové výrobky.

 

Tesco tiež zvýšilo počet malých dodávateľov pre kategóriu čerstvých potravín. K novým partnerom pribudol napríklad výrobca mliečnych výrobkov BS Profi, Mäsovýroba Hôrka či Farma Zliechov. Ponuka sa v predajniach odlišuje podľa dodávateľov v jednotlivých regiónoch.

Podľa nezávislých prieskumov agentúry GfK v hypermarketoch Tesco Extra môžu nájsť zákazníci vo všeobecnosti aj najširšiu ponuku potravín od rôznych slovenských výrobcov. Tržby za slovenské výrobky tvoria až približne polovicu tržieb za potraviny tohto reťazca. 

 

Zobraziť celú novinku
Prichádza čas dopriať si čerstvú jarnú zeleninu pasik
Prichádza čas dopriať si čerstvú jarnú zeleninu

 

 

Jarná cibuľka, pór, špenát či reďkovky sú ideálnym zdrojom vitamínov a minerálov pre vyčerpaný organizmus po zime. V predajniach Tesco si môžu zákazníci od marca vybrať z ponuky čerstvej jarnej zeleniny.

 

Medzi prvú jarnú zeleninu patria reďkovky, jarná cibuľka, listové šaláty, špenát, kaleráb a mladá cibuľa. Jedlo môžeme dochucovať zelenými potravinami, ako sú petržlen, pažítka či medvedí cesnak,“ odporučila Lenka Bačinská, nákupca zeleniny pre Tesco na Slovensku.

 

Práve jarná zelenina obsahuje najviacvitamínov aj minerálov, ktoré naše telo potrebuje po dlhej zime. Navyše nič nechutí lepšie ako čerstvý chlieb s prvými reďkovkami či jarnou cibuľkou. A k tomu sladký hrášok, špenát či špargľa.

 

Jarná cibuľka napríklad obsahuje horčík, draslík, vitamín C, ale tiež vitamíny skupiny B. Jarná reďkovka zase obsahuje horčík, fosfor, draslík, vápnik, železo, jód a tiež veľa vody a vlákninu,“ uviedla výživová odborníčka MUDr. Alžbeta Béderová.

 

Nezabúdajme, že zelenina a ovocie sú najlepšie a najcennejšie, pokiaľ ich konzumujeme vcelku a v surovom stave. „Napríklad vo forme šalátu, na ktorý ešte pridáme kvapku oleja, čím sa zo zeleniny uvoľnia vitamíny rozpustné v tukoch,“ dodala lekárka. Pravda však tiež je, že niektoré prospešné látky potrebujú tepelnú úpravu na to, aby sa zo zeleniny uvoľnili – príkladom je betakarotén.

 

A koľko zeleniny či ovocia by sme mali zjesť? „Ideálne je 10 dag zeleniny na 10 kg váhy človeka. Takže šesťdesiatkilový človek by jej mal zjesť 600 gramov. Ale úplne by stačilo, ak by sme denne zjedli pol kila zeleniny a ovocia,“ doplnila lekárka.

 

Čo obsahuje:

Reďkovka

Pomáha pri prevencii rakovinových ochorení. Obsahuje horčík, fosfor, draslík, vápnik, železo, jód a vitamíny C a B.

Pór

Pôsobí proti nafukovaniu. Obsahuje vitamín E, karotén, železo. Surový obsahuje kyselinu listovou, vitamín C a B1. Pomáha tiež chrániť srdce a cievy pred artériosklerózou a predchádzať vysokému krvnému tlaku.

Špenát

Je bohatý nielen na železo, ale aj na betakarotén a vitamín E, na kálium, ktoré znižuje krvný tlak, a magnézium, ktoré zase pôsobí proti svalovým kŕčom. Jeho konzumáciou získate aj vitamíny C, B1 a B2, jód, vápnik a kyselinu šťaveľovú. Tá viaže vápnik, takže pri väčšej spotrebe treba dávať pozor, aby sa organizmus neochudobnil o tento minerál.

Jarná cibuľka

Obsahuje horčík, draslík, karotenoidy, vitamín C (43 mg/100 g), ale tiež vitamíny skupiny B (B1, B2, PP).

Mrkva

Okrem toho, že naozaj chráni a posilňuje zrak, znižuje aj cholesterol. Je bohatá na vitamíny A, B a C, betakarotén, železo, vápnik, draslík a sodík.

Zdroj: Tesco

Zobraziť celú novinku
Bref 10xEffect – farebná čistota pre vašu toaletu pasik
Bref 10xEffect – farebná čistota pre vašu toaletu

 

Objavte WC čistič s technológiou Colour Indicator, ktorý pri kontakte s vodou zmení farbu. S novinkou Bref 10xEffect budete mať vždy istotu, že sa účinné látky skutočne dostanú do každej časti toaletnej misy. Vyskúšajte najúčinnejšie zloženie WC čističa od značky Bref.

Nová receptúra s technológiou Colour Indicator mení farbu čističa a jeho zloženie sa postará o žiarivú čistotu už po prvom použití. Nový Bref zároveň pôsobí proti usádzaniu vodného kameňa, odstraňuje zvyšky nečistôt, čistí pod vodnou hladinou aj pod okrajom misy, neutralizuje zápach a zanecháva sviežu vôňu a lesk.

 

 

Vďaka technológii Colour Indicator zmení gél farbu pod hladinou vody, zatiaľ čo v celej toaletnej mise prebieha účinné čistenie. Najsilnejšie zloženie od značky Bref je zárukou maximálnej čistoty, ktorú je vidieť už na prvý pohľad.   

Novinka Bref 10xEffect je dostupná v štyroch variantoch: Protection, Anti Limescale, Max White a Anti Rust v balení 700 ml za 2,29 Eur.

 

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Milujeme retro!pasik
Milujeme retro!

 

Vyvolávajú spomienky na staré dobré časy nášho detstva, prípadne detstvo našich rodičov a starých rodičov, a ich dizajn býva veľmi ľúbivý a príjemný. Reč je o produktoch v retro štýle, ktoré sa už roky držia vysoko v rebríčku obľúbenosti Slovákov a záujem o ne stále rastie. 

 

 

"Ponuka retro produktov ide naprieč celým spektrom elektra - od malých kuchynských spotrebičov cez veľké domáce až po audio a video techniku," opisuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datart.

Stačí si domov zaobstarať len jeden jediný retro kúsok, a začnete snívať zakaždým, keď vám naň padne pohľad ..

.

Kávovar na prekvapkávanú kávu KitchenAid Artisan 5KCM0812EOB

Automatický vákuový kávovar obohatí vašu prípravu kávy o vizuálny zážitok. Tlak pár pretlačí horúcu vodu z karafy do hornej sparovacej komory. Potom para začne kondenzovať a vzniknuté vákuum vsiakne tekutinu cez filter. Výsledkom je kávový nápoj bez kalných čiastočiek. Po dosiahnutí ideálnej teploty sa nahrievacia karafa automaticky vypne, v kávovare pripravíte 2 až 8 šálok (kanvica 1 l) a je vybavený filtrami z nerezovej ocele a tkaninami pre viacero použití. Cena je 199 €.

Viac nájdete na www.datart.sk

Zobraziť celú novinku
Kedy užívať antibiotiká?pasik
Kedy užívať antibiotiká?

 

Ste chorí a neviete či sú antibiotiká nutné? Tak trochu investujte a obstarajte si CRP test. Ide o test, ktorý si urobíte doma a spoľahlivo vám povie, či treba hľadať pomoc u lekára a nasadiť na chorobu antibiotiká, alebo stačí chorobu vyležať, pridať vitamíny a telo a čas si poradia samé.

 

Zbytočné užívanie antibiotík totiž môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Pri nesprávnom a nadmernom užívaní antibiotík hrozí riziko takzvanej antibiotickej rezistencie. Inými slovami, staneme sa voči liečivu imúnni a pri ďalšej liečbe budeme potrebovať oveľa silnejšie antibiotiká.

Pri vírusových ochoreniach, ako je nádcha alebo nachladnutie, je liečba antibiotikami zbytočná. Na vírusy nepôsobia. V ordináciách sa preto používajú lekárske CRP testy, ktoré určia presné množstvá C-reaktívneho proteínu v krvi a o aký typ ochorenia ide.

Teraz však nájdete lekárni aj CRP test na domáce používanie. Pomocou testu zistíte koncentráciu C-reaktívneho proteínu v krvi v troch množstevných úrovniach. „Ak je koncentrácia vysoká, pravdepodobne v organizme prebieha bakteriálny zápal, čo znamená nutnú návštevu lekára a nasadenie antibiotík,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Jana Bendová, PhD. a dodáva: „Bežné vírusové ochorenia zvyčajne hladinu CRP nezvyšujú, takže liečba antibiotikami nie je potrebná.“ 

Diagnostika domácim testom je jednoduchá, rýchla a presná. Pomocou lancety odoberiete kvapku krvi z bruška prsta a zmiešate so špeciálnym roztokom v skúmavke. Mikropipetou potom vzorku kvapnete na test a výsledok sa zobrazí o 5 minút.

Testom možno overiť aj účinnosť liečby a súčasný zdravotný stav. V začiatkoch ochorenia vám to pomôže rozhodnúť sa, či je musíte odísť z práce, vziať dieťa a stráviť čas u lekára v čakárni kvôli predpisu antibiotík alebo sa naplno venovať samoliečbe doma a nešíriť vírus v okolí. Test je vhodný aj ako doplnok vo výbere zdravotných benefitov na pracovisku. Oplatí sa mať ho so sebou aj na cestách a dovolenke, keď nie je nablízku lekár.

---------------------------

CRP test Veroval na domáce použitie dodáva do lekární výrobca zdravotníckych pomôcok HARTMANN – RICO.  Odporúčaná maloobchodná cena za jedno balenie je 10,90 eur. Informácie o domácom CRP teste, vrátane inštruktážneho videa, nájdete na www.veroval.sk.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Všetky veľkonočné špeciality nájdete v predajniach Tescopasik
Všetky veľkonočné špeciality nájdete v predajniach Tesco

Veľká noc je sviatkom jari a na Slovensku ju bude tento rok oslavovať až 92 % Slovákov. Vyplýva to z najaktuálnejšieho prieskumu, ktorý realizovala pre Tesco spoločnosť Dunhumby na vzorke 1 076 ľudí. Prieskum ďalej potvrdil, že k Veľkej noci bezpochyby patrí veľkonočné pečivo a koláče, akými sú klasický mazanec či veľkonočný vrkoč. Práve tieto ručne vyrábané pekárenské špeciality nájdu zákazníci aj tento rok v predajniach Tesco. Rovnako obľúbenou veľkonočnou špecialitou je údené mäso, ktoré v Tescu zákazníci nakupujú výlučne od domácich dodávateľov.

 

Veľkonočné pečivo sa v našich Tesco pekárňach pripravuje z dvoch druhov kysnutého cesta. Základ vždy tvorí slovenská múka, cukor, soľ a droždie. Veľkonočný závitok, veľkonočný zajačik s lekvárom, veľkonočný vrkoč, veľkonočné kuriatko s tvarohovou náplňou a mazanec s hrozienkami pripravujeme podľa základnej receptúry,“ hovorí Jaroslav Heptner, produktový špecialista pre pekárenské výrobky.

 

 

 O veľkonočné pečivo býva veľký záujem, preto sme sa rozhodli rozšíriť našu ponuku ručne vyrábaných produktov.  Najobľúbenejšie sú mazance, zajačikovia, pletenky, veľkonočný vrkoč, ktorý  máme v ponuke celý rok, či tradičný taliansky koláč Pannetone,  dodáva J. Heptner.

 

Celkovo Tesco predstaví sedem veľkonočných pekárenských špecialít.Aj tým sa reťazec snaží zákazníkom uľahčiť náročnú prípravu a vo svojej sieti obchodov ponúka pekárenské špeciality, ktoré nesmú chýbať na sviatočnom stole či vo výslužke pre šibačov. Výrobky pripravujú skúsení pekári a pečú ich niekoľkokrát za deň.

 

Podobne ako minulý rok, aj tento rok budeme mať širokú ponuku mäsových špecialít vrátane morčacieho, husacieho, kačacieho, králičieho, jahňacieho či teľacieho mäsa za výhodné ceny,“ doplnil Marek Fico, produktový špecialista pre čerstvé mäso a mäsové výrobky.

 

Všetky veľkonočné špeciality si zákazníci môžu objednať aj priamo domov prostredníctvom donáškovej služby Online nákupy až do sviatkov na https://potravinydomov.itesco.sk/.

Zobraziť celú aktualitu
Aj my vieme byť pre spoločnosť prínosompasik
Aj my vieme byť pre spoločnosť prínosom

 

Na podnet organizácií Down Syndrome International (ďalej DSI) a European Down Syndrome Association (ďalej EDSA) bol v roku 2006 prvýkrát vyhlásený 21. marec ako Svetový deň Downovho syndrómu. Tento deň by mal v jednotlivých krajinách prispieť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom.

 

V stredu  21. marca 2018 si pripomíname 13. výročie Svetového dňa Downovho syndrómu. Hlas ľudí s Downovým syndrómom a tých, ktorí s nimi žijú a pracujú, každým rokom silnie.

Medzinárodná spoločnosť Downovho syndrómu (DSI) vyzýva priateľov na celom svete, aby vlastnými aktivitami a podujatiami prispeli k zvyšovaniu povedomia o tom, čo Downov syndróm je, čo znamená mať Downov syndróm, a akú dôležitú úlohu majú ľudia s Downovým syndrómom v našich životoch a komunitách.

 

Tento rok sa kampaň #WDSD18 nesie v znamení „Môj prínos spoločnosti“ a je zameraná na to, aby aj ľudia s Downovým syndrómom mali rovnakú možnosť zaradiť sa do spoločnosti ako všetci ostatní. Aby aj títo ľudia mohli viesť plnohodnotný život, pretože aj oni radi pracujú, pracovať vedia a pracovať chcú.

Ľudia s Downovým syndrómom majú právo byť rovnocenne vnímaní vo všetkých aspektoch života spoločnosti.

 

Medzi priority kampane patrí vysvetľovať verejnosti a kľúčovým osobnostiam:

že ľudia s Downovým syndrómom počas svojho života významne obohacujú spoločnosť v školách, na pracoviskách, v komunite, vo verejnom a politickom živote, kultúre, médiách či športe,

 • že negatívne postoje a nedostatok informácií o ich potenciáli zabraňujú ľuďom s Downovým syndrómom, aby mali možnosť prispievať do spoločnosti,
 • že je dôležité poskytnúť ľuďom s Downovým syndrómom (a tým, ktorí ich podporujú) príležitosti, aby obhajovali svoje práva,
 • a osloviť kľúčové zainteresované strany: verejné orgány, médiá, pedagógov, zamestnávateľov, aby poskytli ľuďom s Downovým syndrómom priestor na zmysluplné prispievanie a obohacovanie komunity.


Chceme povzbudiť všetkých, aby zdieľali túto výzvu na sociálnych sieťach prostredníctvom My contribution to community”. Takto môžeme ukázať svetu, ako sa ľudia s Downovým syndrómom zapájajú do spoločnosti spolu s ostatnými,“hovorí Róbert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.

 

Nemenej dôležitým faktom sú pretrvávajúce prekážky vo vzdelávaní detí s Downovým syndrómom od útleho veku až po dospelosť. 

 

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks, ktorý bol minulý týždeň na návšteve Slovenska, uviedol, že pre osoby so zdravotným znevýhodnením by inkluzívne vzdelávanie malo ísť ruka v ruke s procesom deinštitucionalizácie, aby sa výrazne znížil počet osôb so zdravotným postihnutím, ktorí sú umiestnení v inštitúciách a nie v prirodzenom prostredí - komunite.„Sme presvedčení, že život v komunite je tým najprirodzenejším prostredím pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, a že aj títo ľudia obohacujú komunitu, hovorí Róbert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.

 

Aj v roku 2018 vyzývame ľudí, aby si v rámci iniciatívy LOTS of SOCKS dali 21. marca ponožky rôznych farieb či veľkostí a podporili povedomie o Downovom syndróme.

  

Zobraziť celú aktualitu
Počas Svetového týždňa glaukómu vám bezplatne vyšetria zrakpasik
Počas Svetového týždňa glaukómu vám bezplatne vyšetria zrak

Svetový týždeň glaukómu sa začína 11. marca a potrvá do 17. marca. Jeho cieľom je upozorniť na riziká spojené s týmto ochorením, zdôrazniť potrebu prevencie a dodržiavania liečby. V uvedenom týždni otvoria svoje ambulancie pre záujemcov oční lekári zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku a bezplatne zmerajú záujemcom vnútroočný tlak. Merania prebehnú aj vo vybraných obchodných centrách v Bratislave, Košiciach a Prešove. 

Základným rizikovým faktorom vzniku glaukómu a zároveň kľúčovým signálom, že s našimi očami niečo nie je v poriadku je zvýšený vnútroočný tlak. Preto Slovenská glaukómová spoločnosť v spolupráci so spoločnosťou Novartis Slovakia pravidelne organizuje aktivity zamerané na meranie vnútroočného tlaku pre verejnosť. Jednou z najvýznamnejších bol aj v minulom roku Svetový týždeň glaukómu, ktorého sa zúčastnilo takmer 1 300 ľudí. Vďaka lekárom zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti sa podarilo odhaliť rizikové, zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku až u 10% účastníkov. Vďaka včasnej liečbe tak môžu predísť alebo minimálne oddialiť trvalé poškodenie zraku, ktoré glaukóm spôsobuje.

 

Mnohí pacienti liečbu nedodržiavajú

Napriek tomu, že dnes máme k dispozícii množstvo efektívnych spôsobov na liečbu glaukómu, pacienti sa k nej však nie vždy stavajú celkom zodpovedne, čo vo významnej miere ovplyvňuje priebeh ochorenia. Bezbolestný priebeh glaukómu im dáva často pocit, že sa nič vážne nedeje a do očných ambulancií prichádzajú až keď je oko tak poškodené, že sa mu nedá pomôcť. „Disciplína v dodržiavaní liečby chronických ochorení je veľmi slabá, najmä v prípadoch, keď ide o bezbolestné a bezpríznakové ochorenia, čo platí aj pri glaukóme. Navyše, žiaden pacient nepríde a otvorene nepovie, že si kvapky do očí nedáva. Pritom liečiť môžeme iba tých pacientov, ktorí liečbu užívajú,“ vysvetľuje MUDr. Erika Vodrážková, primárka očného oddelenia z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti.  

Zásadnú rolu v dodržiavaní liečby má aj oftalmológ, on je primárny zdroj informácií o zelenom zákale, jeho liečbe a najnovších poznatkoch. „Pacientov vzdelávame, pýtame sa, čo vedia o glaukóme, snažíme sa prísť na to, koľko dávok liečiva vynechali. Chceme, aby pravidelné kontroly a dodržiavanie liečby nebrali na ľahkú váhu,“ dodáva MUDr. Vodrážková.

Aj zahraničné prieskumy uvádzajú, že až dve tretiny pacientov vynechávajú svoju liečbu. Ľudia prichádzajú o zrak postupne, tak sa nad občasným vynechaním kvapiek neznepokojujú. Výskumy udávajú niekoľko dôvodov na nedodržiavanie liečby, zvyčajne ide o vedľajšie účinky, nedostatok zručností pri aplikácii očných kvapiek, náklady na liečbu, ďalej pacientom chýba trpezlivosť alebo na kvapky jednoducho zabudnú. Nedodržiavanie stanovenej liečby však vedie k závažným dôsledkom, ako postupné zhoršovanie zraku, slepota a invalidita.

 

Zelený glaukóm je zákerné ochorenie

Glaukóm je spoločné pomenovanie ochorenia očí, ktoré poškodzujú optický nerv zväčša zvýšeným vnútroočným tlakom. Ak ho nediagnostikujeme a neliečime, dochádza k výpadku zorného poľa a pacient vidí ako cez hlaveň pištole. Progresia ochorenia vyúsťuje v úplnú slepotu, neskôr sa stráca aj priame videnie. Glaukóm je tak druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete, trpia ním minimálne 2% ľudí. Najzákernejšie na ňom je, že väčšina ľudí vôbec netuší, že sa týka aj ich a situáciu začínajú riešiť až keď majú zrak už nezvratne poškodený. Preto má toto ochorenie oprávnene prezývku „Tichý zlodej zraku“.

Ľudia sa síce očami dívajú stále, no na samotné oči len zriedkavo. To, že so zrakom nie je niečo v poriadku, väčšinou zistia, keď je už problém v rozvinutom štádiu. Podľa MUDr. Vodrážkovej je často zanedbávaná pravidelná kontrola vnútroočného tlaku zásadným činiteľom vo vplyve na progresiu ochorenia. „Vyšetrenie tonometrom trvá len niekoľko minút, je bezbolestné a spočíva v tom, že sa do oka fúkne vzduch.“ Primárka ho odporúča každému od 40. roku života aspoň raz za tri roky, pri rizikových pacientoch častejšie. Verejné merania vnútroočného tlaku pri príležitosti svetového dňa glaukómu je ideálnou príležitosťou pre každého, aby si skontroloval svoj zrak bez toho, aby sa musel objednávať alebo čakať u svojho oftalmológa.

 

Viac informácií nájdete na stránke: www.mojeoko.sk

Zobraziť celú aktualitu
Valentínska kvapka krvi 2018pasik
Valentínska kvapka krvi 2018

Dnes odštartoval 23. ročník celoslovenskej kampane Valentínska kvapka krvi ®, počas ktorej vyzýva hlavne mladých ľudí, aby darovali krv a boli tak na Valentína o kvapku lepší. 

Cieľom päťtýždňovej náborovej kam­pane, ktorá sa tento rok nesie pod heslom – O kvapku lepší Valentín, je podporenie bezpríspevkového dar­covstva krvi a získanie nových darcov prevažne z radov mladých ľudí. Do druhej najväčšej náborovej kampa­ne SČK, ktorá je už tradične spojená s Dňom zaľúbených, sa za uplynulých päť rokov zapojilo 130 645 dobrovoľ­ných darcov, z toho bolo 23 420 prvo­darcov.

 

Na slávnostný otvárací odber v Ná­rodnej transfúznej službe SR na Ružinovskej ulici v Bratislave prišlo vyše 60 dobrovoľných darcov, me­dzi nimi i generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová. „Tento rok máme 23. ročník kampane. Vždy je podstatou prilákať a povzbudiť ľudí, aby sa na chvíľku zastavili a veno­vali trocha svojho času pre dobrú vec. Darovanie krvi je jednoduché a pritom nenahraditeľné“, hovorí.

K otváraciemu odberu krvi sa dnes pri­dali aj študenti Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach, mobilné odbery krvi boli aj v Novom Meste nad Váhom, na Gymnáziu M.R. Štefánika, v Poprade na Gymnáziu Dominika Tatarku a v televízii Markíza v Záhorskej Bystrici. 

 

Verejnosť sa do kampane môže za­pojiť na celom Slovensku darovaním krvi na odberových miestach Národ­nej transfúznej služby SR, na hema­tologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc a na mobilných odberoch. Aktuálne informácie, miesta a dátumy odberov krvi bude počas kampane zverejňovať Slovenský Červený kríž na webovej stránke darujkrv.redcross.sk a na Facebookovej stránke Slovenský Červený kríž – Spolu pomôžeme.

 

Dob­rovoľní darcovia krvi a sympatizanti kampane Valentínska kvapka krvi ju môžu podporiť zdieľaním informácií a zmenou svojej profilovej fotografie na Facebooku. Na samotnom odbe­re si môžu urobiť selfie a poslať ju na adresu valentin@redcross.sk a zdieľať svoje darcovstvo.

 

Valentínska kvapka krvi potrvá päť týždňov, od 12. februára do 16. mar­ca 2018. Kampaň organizuje Slo­venský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi odde­leniami nemocníc. Kampaň Valentínska kvapka krvi je ochrannou známkou Červeného kríža.

Zobraziť celú aktualitu
Už šiesty raz najlepší zamestanávateľ - Imperial Tobacco Slovakia pasik
Už šiesty raz najlepší zamestanávateľ - Imperial Tobacco Slovakia

Spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia už po šiestykrát získala prestížne ocenenie Aon Best Employers Slovensko (Najlepší zamestnávatelia na Slovensku) v kategórii malé a stredné podniky za rok 2017. Spoločnosť so 75 zamestnancami a jednopercentnou fluktuáciou sa zaradila medzi najlepších zamestnávateľov na trhu na základe výsledkov zamestnaneckého prieskumu. Firmy po celom svete prostredníctvom Aon Best Employers mapujú motivovanosť a spokojnosť svojich zamestnancov a využívajú ho aj ako strategický nástroj na zefektívnenie práce HR.

„Opätovné ocenenie našej firmy má pre nás vysokú hodnotu. Výsledky sú totiž výpoveďou samotných zamestnancov a ich vnímania našej spoločnosti ako zamestnávateľa. Prieskum už po šiestykrát potvrdil fungujúcu organizačnú kultúru, efektívnosť zavedených procesov a kvalitné pracovné podmienky. Myslím si, že venovať sa zamestnancom je kľúč k úspechu a stabilite firmy, čo sa u nás potvrdzuje. Prácu a odbornosť našich kolegov si veľmi vážime, podieľajú sa na výsledkoch a smerovaní spoločnosti, vytvárajú skvelú firemnú kultúru, a preto im patrí obrovská vďaka. Dávajú nám tak istotu, že smerovanie našej firmy je správne. Veríme, že za ocenením sú predovšetkým skvelo fungujúce medziľudské vzťahy na pracovisku,“ uviedol riaditeľ slovenskej pobočky Imperial Tobacco Dušan Starý.

 

Výsledkom sú nielen dobré hospodárske výsledky, ale aj unikátne nízka fluktuácia. Viac než 80 % zamestnancov pracuje vo firme dlhšie  ako 10 rokov a priemerná seniorita zamestnanca dosahuje až 17 rokov. „Silným faktorom nízkej fluktuácie je najmä férová atmosféra otvorenej komunikácie – pri náročných organizačných zmenách, inováciách aj medzinárodných projektoch. Naši zamestnanci sa cítia súčasťou tabačiarskej rodiny. Snažíme sa ich rešpektovať, podporovať a vytvárať im čo najstabilnejšie prostredie, v ktorom sa môžu osobne rozvíjať a podieľať sa na úspechu celej firmy. Priemerný vek nášho zamestnanca je 45 rokov, máme tu však širokú vekovú skladbu – od študentov VŠ až po nadchádzajúcich dôchodcov. Niekoľko kolegov si našlo v Imperial Tobacco Slovakia doslova celoživotné zamestnanie. V spoločnosti vládne atmosféra konštruktívnej spolupráce, vzájomnej podpory a rešpektu,“ dodala Lucia Pavlíková, HR manažérka Imperial Tobacco Slovakia.

 

Firemná kultúra v spoločnostiImperial Tobacco Slovakia:

 • Zamestnanci dlhé roky pracujú v tabakovom priemysle na Slovensku
 • Priemerný počet odpracovaných rokov je 17
 • Veková diverzita je 20 – 62 rokov, priemerný vek je 45 rokov – moderný a nezaujatý pohľad sa dopĺňa s dlhoročnými skúsenosťami
 • Férový prístup, otvorená a priama komunikácia
 • Profesionalita a vzájomný rešpekt

 

Zamestnanecké benefity v Imperial Tobacco Slovakia:

 • Flexibilný pracovný čas
 • Výhody podporujúce rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom – dovolenka navyše, podpora počas PN nad rámec zákona, voľno navyše pri dôležitých životných udalostiach ako narodenie dieťaťa, nástup dieťaťa na ZŠ, svadba či úmrtie v rodine
 • Moderné a kvalitné vybavenie pracovných priestorov a IT
 • Kvalitný vozový park
 • Parkovanie pre každého
 • Tradície – oslavy narodenín, spoločné mikulášske raňajky, oslava Vianoc, husacina, dobrovoľníctvo
 • Interný kariérny postup – študenti po skončení VŠ zostávajú pracovať vo firme

--------------------------------------------------

 

O prieskume Aon Best Employers

Štúdia Aon Best Employers je prieskum motivovanosti a spokojnosti zamestnancov, vychádzajúci z dlhoročnej, celosvetovo overenej metodiky. Každoročne sa na prieskume renomovanej medzinárodnej spoločnosti Aon Hewitt zúčastňujú tisícky svetových i desiatky slovenských firiem. Cieľom prieskumu je pomôcť spoločnostiam zmapovať spokojnosť a motivovanosť ich zamestnancov, odhaliť silné a slabé stránky a zamerať sa na to podstatné pre väčšiu výkonnosť a lojalitu súčasných zamestnancov a prilákanie nových talentov. Na základe výsledkov prieskumu každoročne získajú najlepší zamestnávatelia ocenenia.

Za ostatné tri roky sa do štúdie v 114 krajinách sveta zapojilo vyše 12 miliónov zamestnancov z takmer 10-tisíc spoločností. Na Slovensku prebieha štúdia Aon Best Employers už od roku 2004.

------------------------------------------------------------------

O spoločnosti Imperial Tobacco Slovakia, a. s.

Spoločnosť je druhá najväčšia tabaková spoločnosť na Slovensku. Imperial Tobacco Slovakia je dcérou poprednej britskej tabakovej skupiny Imperial Brands PLC  a je pokračovateľom tabakového priemyslu na Slovensku, ktorého začiatky siahajú do 18. storočia.Medzi hlavné značky spoločnosti patria cigarety Davidoff, West, R1, Golden Gate, P&S a Mars; tabaky na ručné zhotovovanie cigariet Drum, Golden Virginia, West a Golden Gate.

Zobraziť celú aktualitu
Rastú aj najmenší regionálni dodávateliapasik
Rastú aj najmenší regionálni dodávatelia

Príkladom úspešnej spolupráce medzi malými lokálnymi dodávateľmi a obchodným reťazcom je fakt, že zákazníci Kauflandu sa už na 34 predajniach môžu tešiť z ponuky 21 nových lokálnych dodávateľov. Projekt, ktorého cieľom bolo rozšíriť produktové portfólio a spestriť ponuku väčším výberom poctivého slovenského potravinárskeho remesla, tak priniesol výsledky. 

Do portfólia pribudli rôzne mliečne výrobky, napríklad žinčica či bryndza. Rozšírilo sa tiež o pivo, víno, slané a sladké pochutiny, parené knedle, cestoviny, údeniny, šťavy a sirupy či med. V Bratislave je ponuka obohatená o bratislavské rožky vyrobené podľa tradičnej receptúry.

 

Zákazníci tak získali ešte väčšiu ponuku čerstvých a kvalitných výrobkov pochádzajúcich priamo z ich regiónu, od lokálnych výrobcov, ktorí sa opierajú o osvedčené receptúry a výrobné postupy. „Tešíme sa, že projekt po jeho ročnom fungovaní môžeme hodnotiť len pozitívne a podľa spätnej väzby od dodávateľov naplnil aj ich očakávania,“ informovala Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti. Počas januára až februára začne dodávať svoje výrobky ďalších 7 dodávateľov na 7 ďalších prevádzok, v ktorých ešte nie sú regionálni dodávatelia. „Snažíme sa regionálnym dodávateľom čo najviac uľahčiť spoluprácu s nami a zjednodušili sme nielen dodávateľskú zmluvu, ale garantujeme im aj stabilný odbyt a prezentáciu ich výrobkov na špeciálne označených čelách regálov. Poskytujeme poradenstvo v oblasti správneho výberu obalov, naše know-how a tipy, aby boli ich obaly čo najekologickejšie,“ vysvetľuje Richard Bendík, riaditeľ nákupu. Regionálne produkty by mali byť k dispozícii každý deň, preto sa stanovuje aj presný deň dodania tovaru na jednotlivé predajne v rámci regiónu. „Dni dodania tovaru na predajne s každým dodávateľom stanovujeme po vzájomnej dohode tak, aby boli z hľadiska jeho výrobných procesov a už existujúcich rozvozných liniek zvolené čo najefektívnejšie. Sme však pripravení aj na alternatívu víkendového alebo sezónneho predaja regionálnych výrobkov,“ dopĺňa Bendík. Cieľom spoločnosti je mať v predajniach čo najviac slovenských regionálnych potravín, aby v nich zákazníci našli okrem štandardných produktov aj ich známe a obľúbené výrobky.  Spoluprácou malých lokálnych dodávateľov s veľkým reťazcom sa rozvíja nielen zamestnanosť v regióne, ale výrobcovia zároveň získajú aj skúsenosti s prácou v systéme dodávok do maloobchodných sietí.

 

Čo hovoria dodávatelia

Pozitívny príklad vydarenej spolupráce je firma Fromax, ktorá rozšírila svoje dodávky už na 3 prevádzky (Nitra, Nové Zámky a Hlohovec). „Výroba sa nám značne zvýšila, zrhuba o 2000 ks Farmárskych lupienkov týždenne a do predaja sme zaradili aj  dva druhy pražených tekvicových jadierok. Okrem toho sme dokúpili dve fritézy a prijali dvoch zamestnancov. Odkedy spolupracujeme s Kauflandom sme sa značne zviditeľnili a zákazníci majú čoraz väčší záujem o naše výrobky. Preto spoluprácu hodnotíme ako úspešnú a do budúcnosti plánujeme zväčšiť výrobu a dokúpiť výkonnejšie stroje,“ hovorí Ľubomíra Sarázová zo spoločnosti Fromax.

 

Spoluprácu vníma pozitívne aj Rastislav Mikuláš zo spoločnosť Migami: „Očakávali sme zdĺhavé rokovania, nekonečný proces evidencie a zaradenia našich výrobkov do predaja. Skutočnosť nás však veľmi milo prekvapila, všetko prebehlo hladko a bez problémov. Spolupráca sa rozbehla rýchlo, výrobky dodávame do všetkých predajní v Bratislave a taktiež  do Pezinku. Vďaka tejto spolupráci sa zvýšila výroba a objem predaja našich výrobkov a kúpili sme už ďalšie stroje. Naše výrobky sa predávajú dobre, preto zatiaľ ponuku dodávaného sortimentu neplánujeme meniť.“

 

Henrich Sobotovič zo spoločnosti Zdravo a chutne hodnotí prístup reťazca ako veľmi korektný a cíti zo strany spoločnosti podporu. So svojím podnikaním aj vďaka tejto spolupráci rastie: „Aktuálne spracovávame asi 5 ton ovocia mesačne, pripravujeme nové investície do výsadby BIO sadov a máme objednanú novú mechanizáciu do sadu ako aj stroje na spracovanie. Okrem toho sme vďaka tejto spolupráci prijali 3 nových ľudí.“

 

Každý z prihlásených dodávateľov mal inú motiváciu. „Naše výrobky sme chceli ponúknuť širšiemu okruhu záujemcov a sprostredkovať im tak tradičné chute Žitného Ostrova. O výzve sme sa dozvedeli z letáku a rozhodli sa prihlásiť. Celý proces sme zvládli prekvapivo rýchlo, spoluprácu hodnotíme veľmi pozitívne a tešíme sa na jej pokračovanie,“ vysvetľuje Ivan Kulcsár zo spoločnosti Kulis.

 

Na pultoch spotrebiteľ nájde aj zaujímavé a poctivé ovocné šťavy, sirupy či piškóty spoločnosti K.K.V.– Union. „Už od nášho vzniku sa snažíme o výrobu čistých výrobkov bez pridania aditív. A práve to, že vyrábame takéto špecifické výrobky nás motivovalo k tomu, aby sme ich dostali do povedomia širšej verejnosti,“ hovorí jej zástupkyňa Denisa Kurczová.

 

Na výrobu kvalitných potravín tradičnými remeselnými postupmi sa zameriava aj úspešná špecializovaná remeselná pekáreň FantastiCo. „Našimi prioritami sú kvalita, tradícia a perfektný zákaznícky servis. Podpora zo strany Kauflandu bola skvelá a celý tím sa nám venoval vysoko profesionálne a flexibilne. Veríme, že v spolupráci uspejeme a staneme sa stabilnou zložkou portfólia regionálnych dodávateľov spoločnosti,“ hovorí Ján Šimunek.  

Zobraziť celú aktualitu
Festival Divadlo CS s českými hereckými legendamipasik
Festival Divadlo CS s českými hereckými legendami

Do Bratislavy prichádza nový divadelný festival. Do Ateliéru Babylon mieri Festival Divadlo CS, ktorý bude od 9. do 13. apríla. V piatich predstaveniach počas piatich dní sa fanúšikom predstavia legendy českého divadla aj nové talenty mladšej generácie. Na prvom ročníku festivalu si nenechajte ujsť Divadlo Bolka Polívky a jeho „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“, Divadlo Letí s hrou „8GB tvrdýho porna“, Divadelní společnost DuEt a ich „Cravate club“, predstavenie „Gedeonův uzel“ a Divadlo Komediograf so skvelým „Manželství v kostce“.

Chantal Poullain, Vilma Cibulková, Anna Polívková, Zuzana Krónerová, Miroslav Etzler či Martin Kraus. Tieto a mnohé ďalšie významné osobnosti vás čakajú na prvom ročníku Česko-slovenského divadla v Ateliéri Babylon. Organizátor festivalu je obrovským fanúšikom českej kultúry a preto bolo len otázkou času, kedy do Bratislavy prinesie nový festival divadla.  

„Nápad vrátiť divadelný festival do priestoru Ateliéru Babylon sme mali už dlho. Ideálna príležitosť je sté výročie vzniku ČSR. Našim cieľom je priniesť festival postavený na osobnostiach českého a slovenského divadla a založiť tak dlhoročnú tradíciu,“ plánuje organizátor festivaluMišo Malicher.


          Počas piatich dní uvidia diváci divadelné klasiky, ale aj nové predstavenia, ktoré na Slovensku ešte neboli. Obsadenie je postavené na famóznych divadelných legendách ale aj mladej generácii.

„Všetky predstavenia sú o vzťahoch a väčšinou ide o komédie. Divadlo Bolka Polívku sa predstaví s hrou „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“,  ktorá sa stala hitom na svetových javiskách, mala premiéru v Los Angeles v roku 2001. Hrajú v nej Chantal Poullain a Martin Kraus, na ktorých sa veľmi teším,“ neskrýva radosť z festivalu organizátor Mišo Malicher.

 

Slovenskú premiéru bude mať predstavenie „Gedeonov uzel“ divadla SpoluHra s Vilmou Cibulkovou. Famózna herečka sa predstaví v očistnom rozhovore dvoch žien, nielen o problémoch súčasnej výchovy. Chuťovkou bude aj hra Divadla Letí „8GB tvrdýho porna“, v ktorej hviezdi dcéra Bolka Polívku Anna Polívková a herec Petr Vaněk. Intímna komédia nesie podtitul „Aby ses očistil, musíš se nejdřív obnažit.“ 

„Na Slovensko sa vraciam takmer po dvoch rokoch. Naposledy som tu hrala s otcom v Manéži Bolka Polívku. Mám rada slovenskú spontánnosť a naozaj sa k vám teším,“ vraví sympatická herečka Anna Polívková.

 

Festival Divadlo CS sa vám predstaví od 9. do 13. apríla 2018 v Ateliéri Babylon v Bratislave. Kompletné informácie nájdete na www.babylonatelier.sk. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal

------------------------------

Festival DIVADLO CS

Ateliér Babylon 9. - 13. 4. 2018 o 19.00 h

 

09.4. Divadlo Bolka Polívky - ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH 

10.4. Divadelní společnost DuEt - CRAVATE CLUB

11.4. Divadlo Letí - 8GB TVRDÝHO PORNA

12.4. Divadlo SpoluHra -GEDEONŮV UZEL

13.4. Divadlo Komediograf - MANŽELSTVÍ v KOSTCE

Zobraziť celú aktualitu
Máme pre vás tip, ako urýchliť liečbu zlomeninypasik
Máme pre vás tip, ako urýchliť liečbu zlomeniny

Poľadovica si už vypýtala svoju daň v podobe zvýšeného množstva úrazov a zlomenín spôsobených pádom na šmykľavom povrchu. Viete, čo máte robiť, ak ste skončili so sadrou? 

Zlomenina vyradí človeka z bežného života na niekoľko týždňov. Ak nejde o komplikovanú zlomeninu, liečba väčšinou trvá minimálne tri týždne. V prípade ťažšej zlomeniny to môže byť aj dlhšie. Mali by ste vedieť, že akonáhle si niečo zlomíte, sadra nie je jedinou možnou liečbou. „Cieľom liečby  je nielen fixácia končatiny, ale najmä  podpora vzniku novej kosti. Preto by každý pacient, ale aj lekár, mal myslieť na to, akým spôsobom zabezpečí kostiam správnu výživu. Pre kosti je najdôležitejší kvalitný vápnik, ideálne v kombinácii s vitamínmi K2 a D3, ktoré zabezpečia jeho správnu vstrebateľnosť,“ informuje ortopéd a traumatológ MUDr. Tomáš Kubranský z ortopedickej ambulancie T&A v Galante. „Ešte nepríjemnejšia je situácia, ak zlomeninu utrpelo dieťa, pretože v detskom veku sú kosti krehkejšie a akákoľvek zlomenina môže narušiť ich rast.“

 

Poznáte prvú pomoc v prípade zlomeniny?

1.       Zlomeniny ošetrujeme priamo na mieste úrazu.

2.       Zatvorené zlomeniny ošetrujeme cez odev, v prípade, ak rana krváca, v prvom rade zastavujeme krvácanie.

3.       V prípade, ak má pacient veľké bolesti, krváca, nemôže sa hýbať, nemanipulujeme s ním, ale voláme prvú pomoc. Záchranárom opíšeme ako prišlo k úrazu.

4.       Po ošetrení zlomeniny musí pacient dodržiavať pokyny lekára a kostiam doplniť stavebný materiál na ich regeneráciu – ideálne prírodný vápnik a vitamíny K2 a D3, ktoré urýchlia liečenie.

 

Pri liečbe zlomenín je veľmi dôležitý zvýšený a pravidelný príjem vápnika a vitamínov K2 a D3, ktoré zabezpečujú jeho vstrebávanie a ukladanie priamo do kosti.  Vápnik je jedným zo základných prvkov nášho organizmu. Je dôležitý nielen pre naše kosti, ale aj zuby. Vedeli ste, že pre ľudské telo je vhodnejší prírodný vápnik, pretože má o 30 % lepšiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickým spracovaním? Dôvodom je, že prírodný vápnik OVOVITAL je vyrobený z vaječných škrupín a okrem vápnika obsahuje aj iné dôležité minerály, ktoré vstrebávanie vápnika podporujú.  Je to horčík, fosfor, stroncium, meď a zinok. Výhodou je, že neobsahuje žiadne prídavné chemické látky, ktoré by zaťažovali organizmus, a preto ho bez obáv môžu užívať alergici a diabetici. V prípade zlomeniny potrebujeme denný príjem vápnika zvýšiť  až na 1500 mg za deň, aby kosti mali materiál na rýchlu a kvalitnú obnovu po úraze. Aj v tomto prípade platí, že ak náš organizmus nebude mať z čoho kosť obnovovať, kosti nebudú rovnako kvalitné ako pred zlomeninou,“ dopĺňa MUDr. Tomáš Kubranský.  

 

Vápnik niky neužívajte samostatne!

Pýtate sa prečo? Vápnik nedokáže naše telo efektívne využiť  bez pomoci ďalších dvoch vitamínov - vitamínov K2 a D3, ktoré nasmerujú vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný a neukladá sa v cievach a v mäkkých tkanivách. Naše telo si ich nedokáže vyrobiť v dostatočnej miere, a preto si musíme ich  hladinu  pravidelne dopĺňať užívaním výživových doplnkov. Kým vápnik by ste mali užívať večer, naopak, vitamíny K2 a D3 je lepšie užívať ráno.

Viac informácií nájdete na www.somstalekost.sk.

Zobraziť celú aktualitu
Bambuľka dostane muzikálovú podobupasik
Bambuľka dostane muzikálovú podobu

Slávny seriál Bambuľkine dobrodružstvá dostane muzikálovú podobu! Réžie sa ujal Ján Ďurovčík, ktorý teraz hľadá hlavnú detskú hviezdu. Na konkurz sa už prihlásilo takmer 600 detí! Hlavnú rolu v pripravovanom predstavení dostane dievčatko, ktoré musí splniť niekoľko náročných požiadaviek a stať sa tak nástupkyňou známej televíznej Bambuľky v podaní herečky Moniky Haasovej. Premiéra muzikálu je naplánovaná na 18. mája v bratislavskom Istropolise. Následne poputuje za deťmi po celom Slovensku.

Na seriáli Bambuľkine dobrodružstvá, ktorý sa nakrúcal v roku 1982, vyrástlo už niekoľko generácií detí. Autor námetu, scenára aj textov piesní Peter Guldan sa po narodení syna rozhodol napísať námet na seriál zameraný na výchovu detí v predškolskom veku. Hudbu k seriálu zložil český skladateľ Ján Kovář. Fenomén Bambuľka teraz dostane muzikálovú podobu. Režisérom je Ján Ďurovčík, ktorý nedávno s moderným baletom úspešne prešiel celý svet. „Aby som si udržal umeleckú túžbu niečo tvoriť, musím striedať žánre. Bambuľka bude detský muzikál, tak trošku osobitý, pretože ten muzikál je veľmi výchovný, poetický a jemný. Je krásne napísaný od pôvodných autorov, že taká výzva sa skrátka neodmieta,“ vysvetľuje režisér Ján Ďurovčík.

 

Tvorcovia muzikálu teraz hľadajú hlavnú predstaviteľku Bambuľky konkurzom, na ktorý sa už prihlásilo takmer 600 detí. Výber detí sa bude konať 20. a 21. januára 2018 v Bratislave. Režisér Ján Ďurovčík upozorňuje, že dievčatko musí byť detský megatalent. „Plnohodnotný divadelný muzikál kladie v prvom rade najväčšie nároky na samotnú Bambuľku. V seriáli boli Bambuľky rozdelené, jedna, ktorá Bambuľku hrala a rozprávala a druhá, ktorá ju spievala. Čo samozrejme divadlo nedovoľuje. My musíme nájsť Bambuľku, ktorá bude na javisku v reálnom čase predvádzať všetky tieto divadelné atribúty. A ešte musí byť rozkošná. Zvolil som si tento výraz rozkošná preto, lebo som nenašiel iný, ktorý by dokonale vystihoval to, čo hľadáme. Okrem obrovského talentu, takú tú rozkošnosť,“ dopĺňa Ján Ďurovčík.

 

Bambuľka, ktorá sa chce prihlásiť na konkurz do muzikálu, musí spĺňať niekoľko požiadaviek. Vek 6 až 9 rokov, ale musí vizuálne vyzerať na 6. Mala by mať obrovský talent a výbornú pamäť, herecká prax vzhľadom na vek nie je podmienkou. Nemala by jej chýbať správna intonácia a spev. Moznosť prihlásiť sa na konkurz je stale otvorená s upozornením, že deti si musia stiahnuť noty a naučiť sa pieseň, ktorá je na stránke www.muzikalbambulka.sk.

„Je to poklona, že je stále toto dielo zaujímavé. Tým pádom je to aj pre mňa poklona. Je to super. Teším sa z toho," neskrýva radosť herečka Monika Haasová.

 

Premiéra muzikálu Bambuľka je naplánovaná na 18. mája v bratislavskom Istropolise. Informácie o predaji vstupeniek nájdu fanúšikovia na www.muzikalbambulka.sk Vstupenky na pôvodný termín v Aegon Aréne NTC zostávajú v platnosti, všetci držitelia lístkov dostanú adekvátne miesta v Istropolise. Dôvodom presunu premiéry je operácia Jána Ďurovčíka. Pre zmenu miesta konania sa tvorcovia rozhodli z dôvodu lepšej interakcie medzi hercami a malými divákmi, ktorú poskytne práve Istropolis.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio