LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.

Výhody konzumácie cvikly

Autor: INA
Výhody konzumácie cvikly

Cvikla bola uznávaným liekom už v starove- kom lekárstve. Patrí medzi výživnú a očistnú zeleninu, používa sa hlavne na detoxikáciu, ale aj na liečenie iných problémov ako je napr. anémia, vyčerpanie, problémy s močovým mechúrom. Pomáha aj pri problé- moch s menštruačným cyklom, pri ochorení srdca, obličiek a očí. Okrem iného má aj silné antibakteriálne účinky.


Vhodná aj pri detoxikácii

Cvikla obsahuje farbivo betaín, ktoré podporuje funkciu pečeňových buniek, ochraňuje pečeň a žlčovody a podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Pomáha aj  pri spracovaní tukov a tým  zamedzuje hromadeniu tukov v pečeni. Zároveň má výrazný podiel aj pri detoxikácii. Rozpúšťa aj usadeniny vápnika. Táto zelenina má podiel pri liečbe ochorenia srdca, rakoviny, obličkových kameňov a arterioskleróze. Medzi jej ďalšie účinky patrí detoxikácia pečene, obličiek a lymfatického systému.

 

Proti rakovine

Jedna z veľkých výhod cviklovej šťavy je, že má preventívne účinky proti rakovine. Farbivá betacyaníny pomáhajú zabraňovať vzniku rakovinových tumorov a tiež detoxikujú telo od všetkých toxínov. Farbivo betanín totiž znižuje rast rakovinných buniek. Ďalšie protirakovinové pôsobenie cvikle je známe ako Ferencziho efekt, nazvaný podľa svojho objaviteľa. Ten totiž zistil, že flavonoidy  majú schopnosť zvýšiť príjem kyslíka do buniek a udržovať hladinu vitamínu C – ďalšej dôležitej protirakovinovej živiny.

 

Najlepšia je surová alebo v podobe šťavy

Pri využití liečebných účinkov cvikly by sa mala jesť surová cvikla alebo piť  ako šťava. Tepelná úprava by mala byť šetrná, ako napríklad na pare do 15 min., lebo s teplom sa strácajú dôležité živiny.  Okrem svojich liečebných účinkov je cvikla výbornou chutnou surovinou a môžte si z nej pripraviť lahodné pokrmy. Výživné látky sa vraj pri tepelnej úprave lepšie zachovajú, keď si neošúpanú umytú cviklu celú obalíme do alobalu a tak upečieme v trúbe.

Listy cvikly obsahujú veľmi veľa živín a môžu sa použiť do šalátu. Cvikla a jej listy sú výborným zdrojom vápnika, železa, vitamínu C a A, kyseliny listovej, mangánu, draslíka a betaínu.

 

Účinná aj pri ďalších problémoch

Cvikla je prospešná aj pri problémoch s cievami, zabraňuje totiž kôrnateniu tepien. Rýchlejšie vyplavuje z tela cholesterol a vďaka tomu znižuje jeho hladinu v krvi. Je vhodná aj na kŕčové žily, zabraňuje ich tvorbe a zmierňuje bolestivé stavy nôh. Je známym liekom aj pri chudokrvnosti. Keďže výborne prečisťuje najmä pečeň, vďaka tomu sa zlepšuje i kvalita pokožky. Odporúča sa ju konzumovať pri infekčných hnačkách a iných viróznych ochoreniach.

Zmierňuje aj infekcie dýchacích ciest, reguluje krvný obeh, lieči ekzémy a posilňuje vlasy, je vhodná pri diétach, uľahčuje liečbu chrípky a nachladnutia, šťava zmiešaná s medom sa užíva pri vysokom krvnom tlaku.

 

Zdroj:  http://blog.soluna.sk/2013/10/29/cvikla-a-jej-ucinky/

Archívny článok
Tlačiť
Kategória: Zdravá strava

Prevádzkovateľom Vašich osobných údajov je Gert-bau s.r.o., Gorkého 3, 811 01 Bratislava, IČO: 36 674 435. Prihlásením sa prostredníctvom kontaktného formulára dobrovoľne súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov prevádzkovateľom v zmysle § 14 zákona o ochrane osobných údajov a čl. 7 GDPR. Poskytnuté osobné údaje budú spracúvané výlučne za účelom spracovania a vyhodnotenia súťaže. Po 15 dni spracovania súťaže sa osobné údaje zlikvidujú. Poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracovaním je dobrovoľné a tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať na e-maile gdpr@lenprezeny.sk.


Poradna
Dnes je 21. 09. 2018, meniny má Matúš.
Pálčivé problémy? Podporte telo prírodou
Objavte revolúciu v umývaní vlasov vďaka novej línii od AVONu!
Aj nohy potrebujú výživu
S novou kolekciou vôní od AVONu budú vaše duše v perfektnej harmónii!
Náhodný článok
Podlahový vysávač ETA Manoa – pre alergikov a domácnosti so zvieracími miláčikmi Podlahový vysávač ETA Manoa – pre alergikov a domácnosti so zvieracími miláčikmi
  Novinka, vysávač ETA Manoa, je vreckový vysávač, ktorý disponuje vysoko úsporným, no zároveň výkonným ECO motorom s príkonom 900W, ktorého bonusom je jeho aktívna ochrana proti spáleniu. Súčasťou je aj elektronická regulácia sacieho výkonu.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Jesenné šumivé osvieženiepasik
Jesenné šumivé osvieženie

 

Doprajte si aj počas slnečnej jesene pohodu a relax. Spoločnosť vám môžu robiť aj výnimočné sekty z radu Hubert Club. Navyše, vďaka jednoduchému triku ohúrite svojich priateľov trendovou kombináciou – spojením sektu a ľadu. Stačia vám vyššie vínové poháre, 2-3 kocky ľadu a Hubert Club (odporúčame polosladký alebo sladký). 

 

Pravú atmosféru navyše znásobí chuť nových limitovaných edícií Hubert Club Furmint a Hubert Club Frankovka modrá Rosé.

 

Výnimočný Hubert Club Furmint je pripravený z odrody Furmint, zaujme nádhernou žlto zlatistou farbou. Jeho jemná vôňa ľalie, rozkvitnutého orgovánu a ľahký nádych sušených byliniek sú ideálnou voľbou počas prijemných jesenných večerov.

 

Očarujúci Hubert Club Frankovka modrá Rosé je pripravený z najznámejšej modrej odrody viniča. Pre toto šumivé víno je typická plná ovocná chuť a vôňa brusníc, ostružín a egrešov. Podáva sa vychladený a najlepšie s ľadom podľa aktuálneho trendu. Bude vhodným spoločníkom na stretnutia s priateľmi.

 

Milujete šumivé vína, ale nemôžete alebo nechcete z nejakého dôvodu konzumovať alkohol? Vychutnajte si nealko bublinky vo variante Hubert Nealko Rosé. Lahodná chuť s nádychom ovocia pohladí  všetky vaše chuťové poháriky. Podobne ako „biely nealko“ Hubert, aj Rosé sa vyrába z kvalitného odrodového vína, z ktorého je vďaka šetrnému procesu vo vákuu odstránený alkohol. Vákuum umožňuje tento proces už pri nízkych teplotách, vďaka čomu si takto dealkoholizované víno ponechá všetky charakteristické vlastnosti – farbu, chuť, vôňu.

 

Obe letné novinky sú dostupné v e-shope na www.hubertonline.sk

 

Zobraziť celú novinku
Ventilátor budúcnostipasik
Ventilátor budúcnosti

 

Super moderný dizajn, jednoduché ovládanie, efektívne prúdenie vzduchu, tichý chod. Zabudnite na klasické lopatkové ventilátory a zaobstarajte si model, ktorý si hrdo postavíte na stôl napríklad aj namiesto kvetov. 

 


Ventilátory Dyson CoolTM na prvý pohľad ako ventilátory nevyzerajú. Vďaka futuristickému dizajnu sa stanú súčasťou vašej domácnosti, aj keď ich nebudete práve potrebovať. Vyzerajú totiž zaujímavo a poslúžia ako vhodný doplnok do domácnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stolný ventilátor Dyson AM06 je tak tichý, že pri ňom môžete spať vy aj vaše deti. Oproti predchádzajúcemu modelu AM01 je tichší o 75 %. Pre akúkoľvek činnosť sa rozhodnete, o ventilátore ani nebudete vedieť. Helmholtzov dutinový rezonátor zachytáva a rozptyľuje zvuk motora, čím výrazne znižuje hlučnosť zariadenia. Keďže ide o zariadenie bez lopatiek a ochrannej mriežky, nemusíte strážiť svoje najmenšie poklady ani domácich miláčikov a neustále sledovať, či sa k nemu nepriblížia. Ďalšou výhodou bezvrtuľového ventilátora je jednoduché a rýchle čistenie. Pomocou diaľkového ovládania si užívateľ vie nastaviť prúdenie vzduchu 10 rôznymi spôsobmi. Prúd vzduchu je plynulý a neprerušovaný vďaka technológii Air Multiplier™, ktorá uvádza do pohybu aj vzduch v okolí ventilátora. Vzduch prechádza cez prstencový otvor v kruhovej či elipsovitej hornej časti – vďaka tomuto je jeho prúdenie až 15x intenzívnejšie a rýchlejšie. Práve z tohto dôvodu sú bezlopatkové ventilátory Dyson nielen tiché, ale aj neuveriteľne výkonné. Viac na stránke www.dyson.sk.

Cena modelu AM06: 349 € s DPH

Zobraziť celú novinku
 Čo s naším telom robí nedostatok vápnika a magnézia?pasik
Čo s naším telom robí nedostatok vápnika a magnézia?

Isto ste sa už mnohokrát stretli s tým, že magnézium by mali predovšetkým prijímať športovci, pretože hrá dôležitú úlohupri premene krvného cukru na energiu, ale aj preto, aby sa jeho nedostatkom v svaloch nehromadila kyselina mliečna a po cvičení neprichádzali kŕče. No minerálne látky, ako je napríklad magnézium, potrebujeme aj pre našu nervovú sústavu, a to viac, ako by ste si mysleli. 

Nedostatok určitých minerálnych látok vo výžive tak vyvoláva celú radu psychických problémov. Najmä magnézium pôsobí na činnosť neurónov v mozgu a našu nervovú sústavu vedie tým správnym smerom - uvoľňuje ju a utišuje. “Magnézium je pre telo životne dôležité,” potvrdzuje odborník Pavel Blažíček. Podieľa sa až na tristo biologických procesoch v tele a jeho potrebná denná dávka sa pohybuje okolo 300-400 mg.

Ak teda napríklad dostávame do tela veľa nezdravých jedál, vysoký obsah cukrov, konzervačné látky, farbivá či škodlivé tuky, na to, aby ich telo vedelo spracovať, potrebuje veľa magnézia. Takže najmä jednotvárnou stravou sa oň ochudobňujeme. No i zdravšie stravujúci sa ľudia sa môžu dostať do situácie, kedy im bude v tele chýbať. Okrem športovcov jeho nedostatok pociťujú najmä diabetici a ľudia, ktorí pijú veľa alkoholu. Práve ten je totiž jedným z jeho najväčších nepriateľov. Okrem toho o magnézium oberá káva, tabak či niektoré druhy liekov. Ale tiež časté vystavovanie sa stresu alebo užívanie kalciových doplnkov bez magnézia alebo v menšom pomere, ako je 1:1.
Nedostatok magnézia potom spôsobuje problémy s koncentráciou, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, úzkosť a poruchy spánku. Takže ak nemôžete spať, nie vždy za to môže teplo vonku alebo zlá posteľ či chrápajúci priateľ. Celkom iste vám chýbajú minerály, a to hneď dva – magnézium spolu s vápnikom. Pretože práve to možno veľa z nás nevie - magnézium by sa nemalo vo veľkom množstve prijímať individuálne, ale práve v kombinácii s vápnikom. Prijaté magnézium, či už z jedla alebo výživových doplnkov, tiež ešte neznamená, že je aj vstrebané. Práve preto je nevyhnutný vápnik, no tiež nie hocikoľko -  ale ideálne v optimálnom pomere 1:3.A najefektívnejším spôsobom ako oba minerály telu dodať je pitie vody. Z nej sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. Tieto dva minerály by teda nemali fungovať jeden bez druhého, a v takomto pomere ich ponúka napríklad slovenská magnéziová voda Gemerka. Okrem ostatných benefitov, pitie magnéziovej vody navodzuje aj rovnováhu v organizme.

Odborníci na výživu tiež tvrdia, že ľudia, ktorí majú neutíchajúcu chuť na čokoládu, ju konzumujú preto, aby sa upokojili. A k tomu im pomáha magnézium, ktoré čokoláda obsahuje. A predsa len z magnéziovej vody v strese aspoň nepriberiete.

 

Nedostatok magnézia spôsobuje:
problémy s koncentráciou
búšenie srdca, vysoký tlak
náladovosť, nervozitu
poruchy zažívacieho traktu

Nedostatok vápnika spôsobuje:
bolesti kĺbov a osteoporózu
lámavosť nechtov
bolesť hlavy, migrénu
vznik ekzémov

 

Nedostatok magnézia a vápnika spôsobuje:
únavu a poruchy spánku
svalové kŕče

zdroj: gemerka.sk

Zobraziť celú novinku
Čo s naším telom robí voda so zásaditým účinkom?pasik
Čo s naším telom robí voda so zásaditým účinkom?

Viete, že máme na Slovensku minerálnu vodu, ktorá je známa nielen u nás, ale po celej Európe a preslávila sa vďaka svojmu zásaditému charakteru? Sama príroda u nás vytvorila vodu, ktorá má dokázateľné účinky na človeka, pričom každá kvapka sa získava z hlbokých vrstiev neogénovej výplne pieskov a piesčitých štrkov z najhornatejšej časti Slovenska, z regiónu Turiec.

Reč je o prírodnej minerálnej vode Fatra, ktorá je nielen súčasťou každodenného pitného režimu, ale aj ideálnym nápojom počas zvýšeného vypätia a stresu. No najmä vďaka svojmu zásaditému charakteru priaznivo vplýva na činnosť čriev a tráviacej sústavy. Ako? Eliminuje prekyslenie žalúdočného prostredia a upravuje celkovú činnosť žalúdka. Jej mimoriadne účinky ocenia ľudia pri pálení záhy či nadbytku žalúdočnej kyseliny.  Minerálne látky rozpustené vo Fatre v podobe solí vytvárajú podmienky na bezproblémové fungovanie ľudského organizmu. Zúčastňujú sa na stavbe bielkovín a tukov, hormónov i enzýmov. Preto je potrebné dodávať ich do organizmu pravidelne a v dostatočnom množstve. „Pri problémoch so žalúdkom sa odporúča vypiť pohár ráno nalačno a po jedle. Pri tráviacich problémoch vypite pohár pred každým jedlom. V prípade pálenia záhy pite Fatru pravidelne. Pri zvýšenej konzumácii jedál a nápojov sa odporúča piť až do pominutia problémov,“ odporúčajú lekári.

 

A keďže unikátna voda si zaslúži aj unikátny vzhľad, Fatra dostala moderné prevedenie v 0,25 l sklenej fľaši (pre HORECA segment). Tvorí ju silueta s tisíckami kryštálov odčeského dizajnéra Jana Čapka, za ktorú bol ocenený cenou Grand czech design ako dizajnér roka. Je inšpirovaná krásou slovenskej prírody tak, že vyčnieva z radu klasických minerálnych vôd.Jej vzácnosť dokazuje aj jej obmedzený zdroj.

Zobraziť celú novinku
Enológ radí: letu svedčia ľahké vína a bublinkypasik
Enológ radí: letu svedčia ľahké vína a bublinky

Vedeli ste, že k letu patria ľahké svieže vína a bublinky? Podľa odborníkov je na každé ročné obdobie vhodný iný typ vína. Dôvodom je počasie, ktoré ovplyvňuje nielen náladu a aktivity, ale aj metabolizmus ľudí.

Práve na teplé počasie v lete sú najvhodnejšie ľahké ružové vína s jemnou arómou a s príchuťou sezónneho bobuľového ovocia, ako  sú lesné maliny, ríbezle, jahody či egreše. Dôvodom je nielen nižší obsah alkoholu, ktorý  je prijateľnejší pre náš organizmus, ale i dôvod, že ich môžeme konzumovať chladenejšie ako iné druhy vín,“ vysvetlil enológ Roman Janoušek, ktorý pripravuje pre vinárstvo Šimák Zámok Pezinok špeciálnuedíciu vína dodáva: ,,Vína vyrobené v Zámockom vinárstve Pezinok majú zaručene slovenský pôvod a našou ambíciou je vyrábať vína len z vlastného dopestovaného hrozna. Naše vína majú čistú a priamočiaru arómu s nezameniteľným rukopisom chutí a charakteru.“

 

Ružové víno sa môže podávať vychladené na 6 – 8 stupňov Celzia. Oproti tomu biele a červené vína najlepšie ukážu svoje telo pri teplote okolo 10 stupňov Celzia, a preto sú ideálne na chladnejšie obdobia. Podľa Janouška už dávno neplatí, že ružové vína si obľúbili najmä ženy. Po kvalitnom ružovom víne, a to aj s vyšším obsahom cukru, siaha čoraz viac i silnejšia polovica ľudstva. Najobľúbenejšie je ružové suché

 

Na letný relax sa podľa odborníkov hodia aj šumivé vína. Bublinkové vína majú tiež nižší obsah alkoholu a podávajú sa vychladené na 4 až 6 stupňov Celzia. Sú ideálne nielen na pohodové letné večery, ale aj ako príjemné osvieženie k obedu. „Osobne uprednostňujem kvalitné šumivé vína vytvorené sekundárnou fermentáciou už z hotových vín kvasením vo fľaši,“  dodal Roman Janoušek. Vinárstvo plánuje na jeseň spustiť výrobu vlastného šumivého vína.

 

Pre fanúšikov bieleho vína enológ odporúča v lete tradičné odrody ako Sauvignon blanc či Veltlínske zelené, ktoré sa môžu podávať už pri teplote okolo 8 až 10 stupňov Celzia. ,,Skvelé na letné večery je napríklad víno Šimák Zámok Pezinok Sauvignon blanc 2017 – neskorý zber suché – vonia ako čerstvo natrhané egreše, trochu ako mango a trochu ako vinohradnícke broskyne. Je príjemne šťavnaté, priamočiare a čisté so smelými kyselinami a minimálnym obsahom zvyškového cukru. Je ideálnym partnerom idúc naprieč vekom mladších, ale i vyzretejších milovníkov vína,“ odporučil Janoušek.

 

A prečo je na leto najvhodnejšie víno? „Pivo má utlmujúci účinok, tvrdý alkohol má zase rýchly a agresívny nástup a dramatický koniec. Víno má príjemný a pozvoľný nástup, ideálne nastavenú intenzitu chuti a zaženie i smäd. Víno v súčasnosti je, vždy bolo i bude fenoménom prekonávajúcim priestor a čas. Pomáha  zvládnuť chvíle nepohody, rovnako ako umocňuje slávnostný čas. Sú však i dni všedné, ktoré vie spraviť krajšími, ako sa zdajú,“ vysvetlil Roman Janoušek.

 

Teploty na najlepšie vychutnanie vín:

 • Šumivé vína: 4 – 6 stupňov C
 • Ružové vína: 6 – 8 stupňov C
 • Biele vína: 8 – 10 stupňov C
 • Červené vína: 12 – 14 stupňov C
Zobraziť celú novinku
Tesco mobile znižuje cenu internetových balíkovpasik
Tesco mobile znižuje cenu internetových balíkov

 

Surfovanie po internete či četovanie s priateľmi v najširšej 4G sieti bude od 8. septembra 2018 pre zákazníkov Tesco mobile opäť výhodnejšie. Značkový operátor totiž znižuje ceny troch mesačných internetových balíčkov až o 25 %! 

 

Tesco mobile ponúkne nové ceny balíčkov pre majiteľov predplatenej karty Bodka už od 3 eur za 500 megabajtov dát mesačne. Doteraz to boli štyri eurá mesačne. Podobne operátor zníži aj ceny ďalších dvoch dátových balíčkov – za 1 500-megabajtový balík zaplatia zákazníci 6 eur a za 3 000-megabajtový balík 9 eur. Pôvodné ceny balíčkov boli 8 a 12 eur. Zmeny platia pre predplatenú kartu Bodka.

 

„Novými cenami dátových balíčkov sme chceli potešiť našich zákazníkov, ktorí využívajú internetové surfovanie vďaka rýchlej 4G sieti čoraz intenzívnejšie. Chceme, aby bol pre nich internet s Tesco mobile dostupnejší, či už ho využívajú na čítanie správ, kontakt s priateľmi alebo na sledovanie videí či sťahovanie aplikácií. Vďaka ešte výhodnejším cenám tak zákazník môže napríklad pri balíčku Internet1500 ročne ušetriť až 24 eur,“ uviedol Alexander Vlčko, marketingový manažér Tesco mobile.

 

Zníženie cien dátových balíčkov Tesco mobile:

 • Internet500 zo 4 EUR na 3 EUR mesačne
 • Internet1500 z 8 EUR na 6 EUR mesačne
 • Internet3000 z 12 EUR na 9 EUR mesačne

 

Aj po znížení cien platí, že ak zákazník nevyužije celý objem balíčka, neminuté dáta sa mu bezplatne prenesú do ďalšieho obdobia. Pri surfovaní sa zákazníci Tesco mobile nemusia obmedzovať, keďže robustná sieť 4G pokrýva takmer 94 % obyvateľov. Môžu tiež surfovať v 3G či 2G sieti, doma i v zahraničí.

 

Tesco mobile mení aj ponuku služby Internet na deň. Po novom zákazníci s týmto produktom získajú vyšší objem dát – namiesto 200 dostanú až 300 megabajtov dát za novú cenu 0,5 eura na celý deň. Teší nás, že zákazníci využívajú internet čoraz viac, a preto im chceme naservírovať náležitú porciu dát. V prepočte na pomyselný megabajt surfujú pritom ešte výhodnejšie ako doteraz,“ vysvetlil Alexander Vlčko.

 

Dôvodom úpravy je podľa neho rast dátových potrieb zákazníkov, ktorí častejšie dosahujú strop denného objemu dát. Cieľom bolo zachovať komfort používania pre zákazníkov denného internetu, aby si nemuseli vo zvýšenej miere obnovovať objem dát a aby nerušene surfovali počas celého dňa.

 

Majitelia predplatenej karty Bodka budú o novinkách informovaní aj prostredníctvom SMS.Predplatená SIM karta Bodka je dostupná v predajniach Tesco po celom Slovensku aj v e-shope na webovej stránke www.tescomobile.sk. Zákazník si ju môže pohodlne objednať z domu i aktivovať cez internet. Doručenie SIM karty je pritom úplne zadarmo.

 

Práve vďaka jednoduchosti a užitočnosti služieb, na ktorú kladie Tesco mobile dôraz, je dlhodobo najodporúčanejším operátorom na trhu predplatených kariet.1

 

1 Prieskum Ipsos CSI, jún 2018. Viac informácií nájdete tu.

Zobraziť celú novinku
Levanduľová farma zo Záhoria rozkvitá aj vďaka Tescu pasik
Levanduľová farma zo Záhoria rozkvitá aj vďaka Tescu

K takmer stovke lokálnych farmárov a malých výrobcov potravín, ktorí dodávajú aktuálne svoje výrobky do 20 hypermarketov Tesco na Slovensku, patrí aj levanduľová farma Levanduland zo Záhoria. Farma sa zapojila do programu podpory malých slovenských výrobcov potravín, ktorý minulý rok spustilo Tesco a  rozvíja spoluprácu s ďalšími pestovateľmi aj naďalej. 

Tesco malým výrobcom ponúka nielen priestor na predávanie svojich produktov v rámci vybraných prevádzok, ale aj špeciálne zmluvné podmienky, flexibilný objednávkový režim či distribúciu. Cieľom je podporiť rast malých firiem, z ktorých mnohé nemajú skúsenosti s dodávaním tovaru do reťazcov. Aktuálne nájdu zákazníci viac ako 700 výrobkov od malých lokálnych dodávateľov na pultoch 20 hypermarketov Tesco označených špeciálnymi ľudovými ornamentmi. Ponuka sa v predajniach odlišuje podľa dodávateľov v jednotlivých regiónoch.  

 

Mladá firma Levanduland, ktorá pestuje levanduľu pri Malackách od roku 2014, dodáva do predajní Tesco levanduľové vína, džemy, sirupy a likér.Vďaka spolupráci s veľkým reťazcom, ako je Tesco, sa nám zvýšil predaj výrobkov. Vznikol tak priestor na testovanie a výrobu nových produktov, na ktorých neustále pracujeme. Aktuálne pripravujeme rad prírodnej levanduľovej kozmetiky. Najviac nás teší, že naše produkty sú vďaka Tescu pre našich zákazníkov oveľa viac dostupné ako predtým,“ povedal Miroslav Bertovič, spolumajiteľ Levandulandu.

 

Projekt Tesca vníma dodávateľ veľmi pozitívne, pretože je určený pre začínajúce a malé podniky, ktoré môžu len ťažko konkurovať nadnárodným spoločnostiam. „Projekt Tesca na podporu malých lokálnych dodávateľov pomáha aj lepšej zamestnanosti v regióne. Sme vďační za možnosť reprezentovať kvalitné domáce výrobky a región v sieti obchodov Tesco,“ dodal M. Bertovič.

 

Majitelia farmy vysadili prvé sadenice pred štyrmi rokmi. Prvý rok pracovali na založení samotného poľa, až neskôr, pri prvej väčšej úrode začali uvažovať, akými rôznymi spôsobmi by ju mohli spracovať a využiť. Levanduľa je jedinečná bylinka, ktorá má takmer nekonečné možnosti využitia a našla si svoje miesto nielen na našom trhu, a to v rôznych oblastiach, či v potravinárstve, kozmetike alebo bytovom dizajne. Má antistresové, upokojujúce, protizápalové a dezinfekčné účinky, blahodarne pôsobí na rôzne kožné problémy, urýchľuje hojenie rán, pomáha pri dýchacích ťažkostiach, proti migréne a nespavosti. My sme sa ju rozhodli využívať hlavne na kulinárske účely, čo je stále ešte menej známa oblasť jej využitia,“ doplnila Simona Slobodová z Levandulandu.

 

Farma má aktuálne v ponuke rôzne druhy ovocných džemov s levanduľou, pričom najväčší záujem je aj v sieti Tesco obchodov o čučoriedkový, aróniový alebo malinový. Okrem toho vyrábajú aj niekoľko druhov sirupov, napr. čistý levanduľový, s čučoriedkou alebo aktuálnu letnú novinku – levanduľové mojito. „Veľmi obľúbené je biele a ružové perlivé levanduľové víno, ktoré vzniklo spojením čerstvých kvetov našej levandule s kvalitnými bobuľami z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Zákazníci vyhľadávajú aj náš levanduľový likér. Našimi najnovšími produktmi na aktuálnu letnú grilovaciu sezónu sú brusnicová a slivková omáčka na syry a mäso, obe vyrábané v jemnej aj čili verzii,“ prezradila Simona Slobodová.

 

Aj vďaka spolupráci s Tescom farma rozširuje pole. Levanduland má na ploche jedného hektára aktuálne zasadených vyše 8 000 rastliniek vypestovaných už z vlastných sadeníc. Farma pestuje dva kultivary najznámejšej levandule lekárskej, ktorá je v našich končinách známa aj ako levanduľa úzkolistá alebo angustifolia. „Nepoužívame žiadne postreky a hnojivá, všetko máme v bio kvalite,“ uzavrel Miroslav Bertovič.

 

Pozrite sa na vlastné oči, ako sa darí LevandulanduVIDEO

 

 

 

Tipy na pestovanie levandule:

 • Strihania sa netreba báť – aby sa rastlinka pekne zahustila, je potrebné ju ostrihať až po drevnatú časť.
 • V záhradke sa jej darí lepšie ako v kvetináčoch. V prípade, že ju chcete pestovať na balkóne, odporúčame veľký kvetináč, umiestniť ju na slnečné miesto a polievať len striedmo.
 • Má rada veľa miesta, preto odporúčame dodržiavať vzdialenosť cca 50 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobraziť celú novinku
Počas leta motivuje k top športovým výkonompasik
Počas leta motivuje k top športovým výkonom

 

Leto prajem outdoorovým športom. Či sa už rozhodnete pre beh divočinou, jazdu na kolieskových korčuliach, bicyklovanie po cestách či horskými chodníčkami, alebo pre jogu v mestskom parku, k osobným výkonom vás bude motivovať hudba, ktorú si pri športovaní zapnete do slúchadiel. 

 

Spoločníkom, ktorý vám bude toto leto neúnavne fandiť pri dosahovaní osobných rekordov, je mp4 prehrávač na šport Orava MBT-4/16G. Prenosný audio/video prehrávač vybavený Bluetooth technológiou prehrá vaše obľúbené songy zo vstavanej pamäťovej jednotky, ale aj z éteru, keďže slúži aj ako rádio. Okrem prehrávania hudby, videí, prezerania fotiek a čítania e-kníh vám umožní aj nahrávanie cez vstavaný mikrofón, pričom nahraté audio súbory ľahko uložíte do pamäte zariadenia vo formáte wav alebo mp3. Disponuje 1,8´´ LCD obrazovkou s rozlíšením 160 x 128 pixlov a 260 000 farbami, 7 predvoľbami nastavenia ekvalizéra a vstavaným nabíjateľným akumulátorom. Keď sa pri vašom nabíjaní pre maximálny športový výkon on sám vyšťaví, ľahko ho nabijete cez USB vstup v počítači, alebo cez AC adaptér. Na jedno nabitie vám poskytne až 7 hodín „hecovania“ k top športovým výkonom. Hoci sám veľa neváži (35 g), je to vážny pomocník pri dosahovaní vytýčených športových mét. Ľahko sa obsluhuje, v príslušenstve nájdete slúchadlá do uší a v robustnejšom vyhotovení sklo a kov ho kúpite v dvoch verziách – s kapacitou vstavanej pamäte 4 G a 16 G.

www.orava.eu

Zobraziť celú novinku
Neprehliadnite nové odtiene obľúbeného tekutého rúžu od AVONu!pasik
Neprehliadnite nové odtiene obľúbeného tekutého rúžu od AVONu!

 

Spoločnosť AVON Cosmetics prináša 8 nových odtieňov obľúbeného tekutého rúžu z dekoratívnej kozmetiky mark., ktoré budú vaše pery jednoznačne milovať! Vďaka dokonalému plnému krytiu sa budete cítiť sebavedomo a atraktívne. 

 

 

AVON rozširuje paletu rúžov o 8 nových odtieňov tekutého rúžu značky mark. Objavte očarujúci lesklý efekt, ktorý trvá alebo dokonale matný vzhľad bez vysúšania. Siahnite po rúži, ktorý perfektne doplní váš letný look. Rúž má intenzívnu kryciu farbu, vďaka čomu vydrží hodiny bez vysúšania. S praktickým aplikátorom si vyčarujete krásne pery jednoducho, precízne a hlavne bez roztekania.

 

Pavel Bauer, oficiálny vizážista AVON odporúča nové odtiene rúžov: Fantastické odtiene v lesklej a matnej verzii. Dokonale sedia na perách a majú dlhú výdrž. Vďaka perfektnému aplikátoru sa jednoducho nanášajú a môžete ich navzájom kombinovať.“

 

 

Tekutý rúž s lesklým efektom

Objem: 7 ml

Bežná cena: 6,90 €

 

Tekutý rúž s matným efektom

 Objem: 7 ml

 Bežná cena: 6,90 €

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Práca doma je čoraz viac „in“. Aj u slovenských manažérovpasik
Práca doma je čoraz viac „in“. Aj u slovenských manažérov

Dnes neprídete do práce? Budete robiť z domu? Okej, žiadny problém. Aj šéfovia na Slovensku sa otvárajú novým trendom a zamestnancom nechávajú viac slobody. Až 57 percent manažérov malých a stredných firiem verí svojim podriadeným, že budú efektívne pracovať aj mimo kancelárie. A iba pre šesť percent opýtaných je takýto typ práce nepredstaviteľný. Podobne sú na tom aj ich kolegovia v Európe, kde práci na diaľku plne dôveruje 58 % manažérov. Vyplýva to z minuloročného prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka.

 

Dôvodom rastu dôvery manažérov práci na diaľku je, že flexibilita je v súčasnosti pre mnohých záujemcov o prácu čoraz dôležitejšia. Podľa prieskumu portálu Platy.sk je dokonca možnosť manažovať si čas a prácu po svojom najdôležitejším pracovným benefitom pre polovicu uchádzačov o prácu z generácie mileniálov (cca do veku 35 rokov). 

 

Slobodu výberu miesta na prácu či už v kancelárii, doma, v kaviarni či v zdieľaných priestoroch  podporuje dlhodobo aj Microsoft. Spoločnosť už šiesty rok po sebe vyhlasuje Deň spolupráce odkiaľkoľvek, ktorý tento rokpripadne na štvrtok 20. septembra 2018. Cieľom iniciatívy je inšpirovať firmy aj organizácie na zvýšenie flexibility v práci.  

 

Zavedenie flexibility v práci závisí od vyspelej firemnej kultúry, kde manažéri svojim kolegom dôverujú. Nechávajú im priestor nielen na realizáciu a kreativitu, ale aj na zodpovednosť. Viac hodín v práci totiž nemusí nutne znamenať aj viac dokončených úloh. Správne využívanie technológií by malo ľuďom pomôcť nielen efektívnejšie komunikovať s kolegami odkiaľkoľvek, ale získať aj čas na sústredenú intenzívnu prácu bez vyrušovania, ktorá je predpokladom vysokého výkonu i kreativity,“ uviedla Lenka Čábelová, manažérka komunikácie Microsoftu pre Česko a Slovensko. IT spoločnosť zaviedla flexibilné pracovné prostredie pred piatimi rokmi a efektom sú nielen spokojnejší zamestnanci, ale aj vyšší výkon, viac inovácií aj lepšie fungujúca tímová práca a nižšie náklady.

 

Dôverujete zamestnancom, že pracujú na diaľku efektívne?

Slovensko:

Európa (19 krajín):

Úplne dôverujem/skôr dôverujem

57 %

58 %

Mám malú dôveru

28 %

22 %

Vôbec nedôverujem

6 %

8 %

Neviem

8 %

12 %

 

                    Zdroj: Prieskum Microsoftu (december 2016 – január 2017)

 

Podľa prieskumu Microsoftu už viac než tretina Slovákov využíva na prácu domov, zhruba pätina pracuje pravidelne aj v zdieľaných kanceláriách. Obľúbenými miestami sú aj prestávky počas cestovania či kaviarne.Záujem o prácu v zdieľaných priestoroch – coworkingu prudko rastie najmä medzi mileniálmi. K našim členom patria aj zamestnanci korporácií, ktorí sa nevedia sústrediť v open space kanceláriách či nemajú svoje stále miesto v office. Z technológií na tímovú prácu využívajú najmä Skype,“ potvrdila Michaela Hrnčiarová, zakladateľka bratislavskej zdieľanej kancelárie Coworking Cvernovka.

 

Podľa Združenia pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov HRcomm sa názory na flexibilitu práce rôznia, predovšetkým čo sa týka miery využitia.Asi najviac pociťuje potrebu flexibility generácia mileniálov. Ak si predstavíme úsporu času a zníženie finančných nákladov na prepravu z práce domov a, samozrejme, získanie určitej miery osobnej slobody, ktorá môže vytvoriť most medzi profesijným a osobným životom, je to skutočne zaujímavý prístup,“ uviedol Roman Kollár, člen Predstavenstva HRcomm, zodpovedný za oblasť Motivácia a riadenie výkonnosti. Pre úspešné zavedenie práce na diaľku je podľa neho nevyhnutné, aby si zamestnanci uvedomili, že získajú nielen slobodu, ale zároveň zodpovednosť za svoj pracovný čas, ktorý by mali využiť čo najproduktívnejšie.

 

Nový trend potvrdila aj Soňa Roventa-Hakszer, konateľka americkej spoločnosti 3M v Bratislave, ktorá sa venuje inováciám v priemysle. Spoločnosť na Slovensku zamestnáva tím 40 ľudí: ,,Flexibilitu sme pred niekoľkými rokmi doplnili aj do firemných benefitov a zamestnanci tak môžu pracovať na diaľku niekoľko dní v mesiaci. Benefit sa veľmi ujal, ľudia sú spokojnejší a využívajú ho na maximum. Môžu si tak prácu rozdeliť na sústredenú prácu napríklad doma, kde majú viac pokoja a ak potrebujú tímovú interakciu, využívajú na prácu kancelárie.“

 

Na prácu odkiaľkoľvek sú nevyhnutné technológie, ktoré umožňujú členom tímu bezpečné zdieľanie dokumentov a rýchlu vzájomnú komunikáciu. Microsoft predstavil inovatívnu cloudovú službu Microsoft 365, ktorá okrem iného obsahuje aj známe funkcionality Office 365 ako napríklad obľúbenú platformu na tímovú spoluprácu Microsoft Teams či poznámkový blok OneNote. Od leta tohto roku môžu firmy do 300 zamestnancov využívať nástroj Microsoft Teams vo verzii Freemium dokonca zadarmo. Spoločnosť sa tak snaží podporiť malých a stredných podnikateľov v digitálnej transformácii a umožniť každému pracovať v tíme efektívne odkiaľkoľvek. Aj malé tímy tak môžu na diaľku komunikovať, zdieľať kalendáre, flipcharty, spoločné virtuálne stretnutia či dokumenty. Výhodou profesionálnych cloudových nástrojov je aj vysoká bezpečnosť dát.

Zobraziť celú aktualitu
NÁVŠTEVNÍKOM AVIONU PORADIA DESIATKY ODBORNÍKOV NA FESTIVALE 5 MINÚT PRE ZDRAVIEpasik
NÁVŠTEVNÍKOM AVIONU PORADIA DESIATKY ODBORNÍKOV NA FESTIVALE 5 MINÚT PRE ZDRAVIE

Aký je váš cholesterol? Poznáte svoje BMI? Viete, koľko CO vydychujú fajčiari a koľko nefajčiari? Ako vplýva stres na mozog? Čo je syndróm bieleho plášťa? A ďalšie zaujímavosti sa dozvedia návštevníci na najväčšom workshope o zdraví a prevencii chorôb pre celú rodinu 5 MINÚT PRE ZDRAVIE v nákupnom centre AVION v Bratislave. Návštevníkom sa budú v najväčšom nákupnom centre na Slovensku v sobotu 22. septembra 2018 od 10.00 hod. do 19.00 hod. venovať medici zo Spolku medikov SZU spolu s partnerskými organizáciami. 

Spolok medikov SZU v spolupráci s OMRON, spoločnosťou KOMPAVA a ďalšími partnermi pripravili na tohtoročné edukačné podujatie v AVIONE zaujímavé témy. Tento ročník projektu 5 MINÚT PRE ZDRAVIE je orientovaný priamo na pacienta. Vďaka prijatiu pozvania hneď niekoľkých významných pacientskych organizácií sa na jednom mieste stretnú nielen lekári, medici, odborná verejnosť, ale aj samotní pacienti, ktorí si vyskúšali boj o zdravie. 

 

Projekt 5 minút pre zdravie patrí k najnavštevovanejším eventom v našom centre. Je to príležitosť, keď návštevníci AVIONU môžu v príjemnej atmosfére položiť odborníkom otázky o zdraví, na ktoré nepoznajú odpovede. Program bude bohatý nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sa napríklad naučia, ako si správne čistiť zúbky či nebáť sa lekárov,“ prezradila Katarína Michaliaková, marketingová manažérka AVIONU v Bratislave.

 

Odborníci budú meraťzákladné profily glykémie, cholesterolu,pomeru tuku v tele pomocou BMI váhy a mnohých iných ukazovateľov telesnej vitálnej kondície. Dôležitou témou bude aj vzdelávame o dostatočnom spánku, oddychu tela aj mysle. Pre prípadné neurologické bolesti hlavy, migrény či bolesti krčnej chrbtice bude k dispozícii poradňa s lekárom neurológom. 

 

Aký je program festivalu 5 minút pre zdravie v AVIONE?

 

Pre najmenších:

 • ako správne čistiť zúbky,
 • ako sa zbaviť syndrómu bieleho plášťa,
 • základy stavby ľudského tela hravou formou pomocou plyšového medveďa. 

 

Pre dospelákov:

 • Projekt FajčeNIE – škodlivé účinky fajčenia a cigaretového dymu na organizmus. Meranie pomeru CO vo vydychovanom vzduchu v porovnaní s nefajčiarmi.
 • SCORA (Standing Committee on Sexual and Reproductive Health including HIV/AIDS) – edukácia žien o dôležitosti samovyšetrenia prsníkov, edukácia mužov pri vyšetrení semenníkov.
 • EUROPACOLON – téma rakoviny hrubého čreva a rakoviny lymfatických uzlín, vzájomná pomoc a podpora pacientov trpiacich týmto ochorením. Šírenie informácií o možnostiach Národného registra kostnej drene, ktorý prispieva ku skvalitneniu života mnohých pacientov.
 • Merania základných profilov glykémie, cholesterolu, pomeru tuku v tele pomocou BMI váhy a mnohých iných ukazovateľov telesnej vitálnej kondície.
 • Konzultácia s diabetologičkou na tému správna a vyvážená strava, zdravá životospráva.
 • Konzultácia s trénerom a fyzioterapeutom na tému pohybový aparát.
 • Ako správne poskytnúť prvú pomoc doma či vonku – výučbu pripravila Katedra urgentnej medicíny SZU.

 

Viac informácií nájdete: https://www.facebook.com/events/2100156913567287/

Zobraziť celú aktualitu
Pripraví škola deti do života – aj vo vzťahu k alkoholu?pasik
Pripraví škola deti do života – aj vo vzťahu k alkoholu?

Hoci je septembrový návrat do školy pre niektorých školákov nočnou morou, mnohí rodičia si naopak vydýchnu a tešia sa, že po dvoch mesiacoch voľnejšieho režimu ich ratolesti opäť nabehnú na pravidelnejší systém a v škole sa budú učiť všetko potrebné. V niektorých témach však škola rodiča úplne nenahradí a alkohol je jednou z nich.

 

Prieskumy ukazujú, že až 83 % slovenských rodičov sa so svojimi deťmi o alkohole vôbec nerozpráva. Rovnako však informácie o zodpovednom vzťahu k alkoholu často chýbajú aj v školských osnovách – hoci sa intímnym témam ako je sex či drogy venuje čoraz väčšia pozornosť aj v škole, na alkohol sa často zabúda a jeho problematika býva podceňovaná. Hoci žiaci bývajú poučení o tom, že alkohol smú konzumovať až od osemnástich rokov, kompletné informácie o jeho ozajstných účinkoch, pôsobení na organizmus i následkoch, ktoré jeho zneužívanie môže priniesť, sa k nim často nedostanú. Prípadne sa o nich dozvedajú príliš neskoro – a pritom prvú skúsenosť s alkoholom veľa detí prežije už na základnej škole. Opakovanú osobnú skúsenosť s alkoholom má 56 % ešte len 11-ročných detí!  Psychológ Josef Šedivý radí začať sa s deťmi rozprávať o citlivých témach čo najskôr. „Samozrejme pritom treba zvážiť vek dieťaťa a podať mu informácie formou primeranou jeho veku a chápaniu. Je však dôležité, aby sme sa o témach ako je alkohol, drogy či sex začali s deťmi rozprávať už vo veku, kedy ešte rodičov akceptujú ako svoj najväčší vzor a autoritu“

.

Škola či rodičia?

 

Mnoho rodičov sa v otázkach alkoholovej prevencie spolieha na školu. Psychológ však upozorňuje na to, že prvým vzorom, ktorý deti aj vo vzťahu k alkoholu vidia sú najbližší, v tomto prípade rodina. Erik Čížek z nekomerčného združenia Fórum Pi s rozumom Slovensko dodáva: Podľa našich zistení prevažná väčšina mladých ľudí priznáva, že najväčší vplyv v oblasti konzumácie alkoholu na nich mali rodičia. Na druhom mieste stoja kamaráti, vplyv televíznej reklamy je takmer zanedbateľný.

Je preto dôležité, aký príklad vidia vo svojom okolí. Deti si už od útleho veku všímajú, akú úlohu v ich domácnosti alkohol zohráva. Plechovka piva či pohár vína pri večernom pozeraní televízie, rodinné oslavy, ktorých stredobodom je fľaša alkoholu či dokonca riešenie svojich problémov alkoholom pre nich určite nie je pozitívnym príkladom. A často to bývajú práve rodičia, ktorí svojmu dieťaťu ponúknu prvý pohárik alkoholu. Aj na prvý pohľad nevinné cucnutie piva či pohárik šampanského za odmenu môže u detí vytvoriť nesprávny návyk. Nehovoriac o tom, že alkohol je pre mladý organizmus omnoho škodlivejší ako u dospelého človeka a môže viesť k nepríjemným zdravotným následkom. Podotknúť treba aj to, že ten, kto neplnoletému ponúkne alkohol sa dopúšťa priestupku, či v opakovanom prípade trestného činu...

Úlohu školy však netreba podceňovať. Aj informovanie o zdravotných a legislatívnych nástrahách pitia alkoholu u mladistvých by mali byť súčasťou povinných školských osnov. Okrem strohého vysvetľovania a strašenia je dôležité (tak pre učiteľov ako i rodičov) pristupovať k tejto téme citlivo a otvorene, brať žiakov ako rovnocenných partnerov v rozhovore. Ideálnym spôsobom, ako sa aj o tejto téme rozprávať, sú interaktívne prednášky s odborníkmi, ktorí si vypočujú problémy i názory žiakov a poskytnú im relevantné informácie.

Prevencii alkoholu u žiakov základných škôl sa dlhodobo venuje i združenie Fórum Pi s rozumom, ktoré už niekoľko rokov organizuje sériu interaktívnych hodín pre deti siedmych ročníkov základných škôl po celom Slovensku. „Na prednáškach sa žiaci pútavou formou oboznámia o rizikách konzumácie alkoholu, ale aktívnym zapojením tiež preberajú modelové situácie, v ktorých sa môže mladistvý ocitnúť, napr. nátlak zo strany priateľov na ochutnanie alkoholu, riešenie úzkosti či trémy alkoholom alebo siahnutie po alkohole ako jednom z prostriedkov stať sa obľúbeným a zapadnúť do partie. Nevyhýbajú sa žiadnej chúlostivej téme, ktorá sa týka pitia alkoholu,“ objasňuje princíp prevencie projektu Hovorme o alkohole na školách Martin Šimunič z Fórum PSR Slovensko.

 

Dôveruj, ale preveruj?

Je naivné domnievať sa, že naše dieťa sa k alkoholu nemá ako dostať. Aj v prípade, že má o alkohole dostatok informácií zo školy i z domu, treba dohliadnuť na to, aby ho to predsa len nepokúšalo vyskúšať si na vlastnej koži. Vplyv partie vie byť veľmi silný a deti často podľahnú nátlaku skúsenejších kamarátov. Dá sa tomu nejako zabrániť? Odborníci sa zhodujú na tom, že príkazy a zákazy nemusia byť vždy najlepším riešením, nepomáha však ani absolútna sloboda. Aj v tomto prípade je ideálnym riešením zlatá stredná cesta alebo ako sa hovorí „dôveruj, ale preveruj“: dávať pozor na alkohol, ktorý voľne skladujete doma, zaujímať sa, ako a s kým vaše dieťa trávi voľný čas, stanoviť si večierku, kedy má byť doma. V každom  prípade by mal byť rodič oboznámený s tým, kde sa jeho potomok nachádza a či sa na tomto mieste predáva alkohol, prípadne či tam bude dozor staršej osoby. „Medzinárodné ukazovatele jasne potvrdzujú, že najúčinnejším nástrojom na zníženie konzumácie alkoholu a jeho negatívnych dopadov u detí a mladistvých je cielené obmedzovanie dostupnosti pre túto vekovú skupinu,“ skonštatoval Erik Čížek zo združenia Fórum Pi s rozumom.

 

Hoci mnohým tínedžerom takéto kontrolovanie nemusí byť príjemné, rodičov určite upokojí, keď vedia, že sa dieťa nachádza na mieste, kde sa k alkoholu nedostane. Príkladom je posledný ročník festivalu Pohoda, kde usporiadatelia v spolupráci so združením Fórum Pi s rozumom prišli s dobrým nápadom: farebne odlíšenými náramkami, ktoré predávajúcich upozorňovali, že dieťa ešte nemá 18 rokov a alkohol mu nesmú predať. „Sme radi, že práve najväčší slovenský festival sa nezdráhal prísť so zavedením takéhoto opatrenia. Veríme, že sa stane tradíciou nielen na Pohode, ale aj na ostatných festivaloch a podobných podujatiach,“ dodáva Čížek.

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Pezinský zámok otvorí svoje brány na jar budúceho rokapasik
Pezinský zámok otvorí svoje brány na jar budúceho roka

Už na jar budúceho roka otvorí pre verejnosť brány zrekonštruovaný renesančný zámok v Pezinku.  K mladému vinárstvu v zámockých pivniciach tak pribudne hotel s wellnessom, reštaurácia aj Medzinárodná umelecká galéria skla či Múzeum vinohradníctva a vinárstva. Súčasní vlastníci zámku, rodina Šimákovcov intenzívne rekonštruuje bývalý stredoveký vodný hrad už od septembra minulého roka.
Celková investícia dosiahne viac ako 12 miliónov eur.
 

„Najnáročnejšou časťou bolo zladiť prestavbu zámku s výrobou vína. Museli sme zabezpečiť, aby súčasne s citlivou rekonštrukciou zámku mohla plynule fungovať aj výroba vína Šimák Zámok Pezinok v zámockých pivniciach. Chceme nadviazať na storočnú tradíciu výroby vína v Pezinskom zámku a oživiť tradičné odrody, ako je Rizling rýnsky či Frankovka modrá, ktoré do pezinského regiónu neodmysliteľne patria,“uviedol Štefan Šimák ml.
 

 

Vinárstvo rodiny Šimákovcov produkuje víno už dva roky pod dohľadom elitného enológa a vinára Romana Janouška. Hrozno pre víno Šimák Zámok Pezinok sa rodí v 100-hektárovom vinohrade v jednom z najlepších regiónov na pestovanie viniča v Dubníku a Svodíne pri Strekove na južnom Slovensku, ktoré rodina kúpila pri zakladaní vinárstva.

 

Majitelia menia opustený a takmer spustnutý zámok z vlastných zdrojov bez štátnej podpory či eurofondov, hoci o finančnú podporu žiadali aj Ministerstvo kultúry SR. Rezort však žiadosti nevyhovel napriek tomu, že podobné projekty podporuje.

 

Prestavba je veľmi náročná nielen kvôli historickej hodnote zámku. Denne na stavbe pracuje tím 50 až 70 ľudí. Aktuálne rodina Šimákovcov obnovuje historickú časť zámku s apartmánmi bývalého majiteľa zámku grófa Jána Františka Pálffyho. V zámku sa však nezachovalo veľa z pôvodného interiéru či nábytku, budova počas svojej existencie prešla mnohými rabovaniami. Podarilo sa však nájsť zamurovanú skriňu so zatiaľ neznámym textom s originálnym podpisom Jána Františka, ktorý na zámku často prespával pri svojich cestách.

 

Hoci zámok otvorí svoje priestory až o niekoľko mesiacov, niekoľko záujemcov si už priestory rezervovalo na svadby v máji 2019. Súčasťou svadobnej ponuky bude aj možnosť hostiny v zrekonštruovanej banketovej sále. V sále pre jej výbornú akustiku nahrávali pre OPUS svoje LP platne Elán, Modus či Marika Gombitová. Otvorením zámku pre verejnosť sa oživí cestovný ruch v  pezinskom regióne a výroba vína v zámockých pivniciach pritiahne milovníkov kvalitného vína z celého Slovenska.

Zobraziť celú aktualitu
Plytvanie potravinami Slovákom prekáža, najčastejšie vyhadzujú chlieb a pečivopasik
Plytvanie potravinami Slovákom prekáža, najčastejšie vyhadzujú chlieb a pečivo

 

Plytvanie potravinami nie je Slovákom ľahostajné. Až 98 % ľudí táto čoraz častejšie diskutovaná téma zaujíma a rovnaký počet ľudí robí doma opatrenia na zníženie potravinového odpadu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Tesco, ktorý realizovala počas augustovej výstavy Agrokomplex 2018 v Nitre.

 

Ľudia najčastejšie nadbytočné potraviny zamrazujú alebo kompostujú, nákupy potravín si vopred plánujú a dávajú ich aj domácim zvieracím miláčikom.

Približne 40 % z opýtaných vyhadzuje najčastejšie chlieb a pečivo, nasleduje zelenina a ovocie a zvyšky varených jedál. Iba pre 12 % ľudí je dôvodom vyhadzovania jedla uprednostňovanie čerstvých potravín. Ostatní respondenti vyhadzujú nadbytočné potraviny preto, lebo nakúpené množstvo nestihli zužitkovať.

Podobné dáta uvádza aj Tesco vo svojej aktuálnej správe o potravinových prebytkoch, ktorú ako jediný maloobchodník v Európe začalo pravidelne zverejňovať minulý rok s cieľom intenzívnejšie sledovať a vyhodnocovať objem odpadu v prevádzkach, aby dokázalo nájsť spôsob, ako potravinový odpad efektívne znižovať. „Sme veľmi radi, že ani našim zákazníkom nie je téma potravinového odpadu ľahostajná. Podľa prieskumu ľudia oceňujú naše aktivity, vďaka ktorým znižujeme množstvo  potravinového odpadu. Najviac sympatií získal náš systém darovania prebytkov dobročinným organizáciám pre ľudí v núdzi, ktorý sme zaviedli minulý rok. Dobrou správou je, že od septembra tohto roka bude môcť potravinové prebytky darovať na dobročinný účel aj ďalších 12 obchodov Tesco. Celkovo tak potravinové prebytky budeme odovzdávať charitám už zo 125 našich predajní,“ prezradila Lucia Poláčeková, PR manažérka spoločnosti Tesco na Slovensku.

 

Tesco daruje denne potravinové prebytky ľuďom v núdzi v spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska a miestnymi charitami.Darované potraviny z Tesca pomáhajú denne viac ako 5 000 ľuďom v núdzi. Cieľom je, aby do roku 2020 všetky predajne spoločnosti Tesco v strednej Európe odovzdávali potravinové prebytky dobročinným organizáciám.

Tesco publikovalo údaje o množstve potravinového odpadu prvýkrát vlani. Podľa tohtoročnej správy sa  podarilo dosiahnuť výrazný pokrok naprieč celou strednou Európou. Na Slovensku sa medziročne podarilo znížiť objem vyhodených potravín až o 20 % a ľuďom v núdzi darovať až 577 ton jedla.

 

Ako Slováci najčastejšie znižujú potravinový odpad:

 • Mrazia nadbytočné potraviny a jedlá
 • Kompostujú a recyklujú
 • Prebytky dávajú domácim zvieratkám
 • Nákupy si plánujú – pred nákupom potravín si pripravia zoznam toho, čo potrebujú
 • Ovocie a zeleninu zavárajú alebo sušia
 • Pestujú vlastné ovocie a zeleninu
 • Zaviedli prehľadný systém obsahu chladničky a mrazničky
 • Varia menej často a v menších množstvách
 •  

Zdroj: Tesco prieskum, Agrokomplex 2018/300 resp., august 2018

 

Zobraziť celú aktualitu
Skúsenosť s alkoholom majú už 15-ročné deti, najúčinnejším nástrojom sa ukazuje cielené obmedzovanie jeho dostupnostipasik
Skúsenosť s alkoholom majú už 15-ročné deti, najúčinnejším nástrojom sa ukazuje cielené obmedzovanie jeho dostupnosti

Rodičia na dovolenke, nuda, snaha zabodovať u partie rovesníkov: prázdniny prinášajú zvýšené riziko konzumácie alkoholu mladistvými. K nadštandardne provokujúcim príležitostiam potúžiť sa už pred dovŕšením plnoletosti patria rôzne letné festivaly.

Pilotný projekt na festivale priniesol žiadaný efekt - mladiství získali identifikačné náramky odlišnej farby deklarujúce nemožnosť kúpiť si alkohol, vodiči ocenili testovanie pred sadnutím za volant

 

Prieskumy ukazujú, že skúsenosť s alkoholom, ba dokonca nie ojedinelú, má tretina slovenských detí vo veku 15 rokov. Nepochybne k tomu prispieva aj fakt, že tri štvrtiny takto nezrelých respondentov deklarovali nulovú prekážku u predajcov pri pokuse o kúpu alkoholických nápojov. Až 80 % tínedžerov pod zákonom uviedlo, že aspoň raz boli podnapití, polovica už zažila okno po hýrení.

Prevenciu alkoholu v súvislosti so svojimi potomkami vôbec nerieši 83% slovenských rodičov. „Alkohol sa v našej spoločnosti spája s rituálmi a rôzne oslavy k nim patria. Záleží na nás, či podobné stereotypy chceme budovať u detí. Každá prevencia je účinná len vtedy, keď sa na nej podieľajú aj rodičia. Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné, a tým, že ho považuje za úplne bežnú a niekedy aj nutnú súčasť života. Môže sa z toho vyvinúť nebezpečná skratka: oslava rovná sa opitosť,“ upozornil psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré pôsobí v oblasti drogových závislostí a dlhodobo spolupracuje s občianskym združením Fórum Pi s rozumom.

 

„Alkohol môže byť u mladistvých spúšťačom nebezpečného správania: po jeho požití majú tendenciu experimentovať. Neraz pod vplyvom skúšajú jazdu autom, prípadne riskujú neplánované tehotenstvo alebo pohlavnú chorobu. Z dlhodobého hľadiska môže mať konzumácia alkoholu negatívny vplyv na prospech v škole, spoločenský život, vzťahy v rodine či s priateľmi. Alkohol tiež často je ´štartérom´ smerom k iným drogám a vyvoláva depresie, úzkosti a iné zdravotné problémy,“dodal Josef Šedivý.

 

S alarmujúcimi údajmi, ktoré má k dispozícii, bojuje na Slovensku spomenuté Fórum Pi s rozumom (PSR): vykonáva edukačné, osvetové a preventívne aktivity zamerané na zodpovedný prístup k predaju a konzumácii alkoholu v súvislosti s relevantnými skupinami – okrem mladistvých sú nimi aj šoféri a tehotné, resp. dojčiace ženy.

 

PSR združuje významných výrobcov, distributérov a importérov alkoholických nápojov. Je nekomerčným združením, ktoré nereprezentuje obchodné záujmy žiadneho jednotlivého výrobcu ani akúkoľvek časť trhu. Venuje sa osvete a prevencii s cieľom eliminovať škodlivé následky zneužívania alkoholu a poskytuje seriózne a vyvážené informácie súvisiace s alkoholom.

 

Predajca bez nároku legitimovať, ale má páky

„Medzinárodné ukazovatele jasne potvrdzujú, že najúčinnejším nástrojom na zníženie konzumácie alkoholu a jeho negatívnych dopadov u detí a mladistvých je cielené obmedzovanie dostupnosti tejto vekovej skupine,“ skonštatoval Erik Čížek zo spomenutého OZ.

Aj z tohto dôvodu vymysleli formu spolupráce s festivalom Pohoda: návštevníci pod 18 rokov mali v rámci pilotného projektu identifikačné náramky odlišnej farby. Poznatky z nedávneho 22. ročníka multižánrového podujatia v Trenčíne pomôžu vychytať prevádzkové muchy, aby táto iniciatíva priniesla v budúcnosti ešte jednoduchšie dosiahnutý a zároveň väčší efekt.

„Sme radi, že práve najväčší slovenský festival sa nezdráhal prísť so zavedením takéhoto opatrenia. Veríme, že sa stane tradíciou nielen na Pohode, ale aj na ostatných festivaloch,“ povedal Čížek.

Predajcovia alkoholu síce nemajú právo legitimovať podozrivo primlado vyzerajúcu osobu, ale môžu jej odmietnuť obsluhu a následne zostáva na vôli takéhoto potenciálneho zákazníka, či preukáže svoju plnoletosť. Podľa závažnosti prípadu sa pokuta za predaj alkoholu neplnoletej osobe môže pohybovať vo výške od 166 eur do 6 640 eur. Pri úmyselnom trestnom čine opakovaného podávania alkoholických nápojov mladistvým prichádza do úvahy odňatie slobody až na tri roky.

 

Na parkovisku 5 000 áut, kontrolne si fúklo 3 000 návštevníkov

Festival Pohoda a Fórum Pi s rozumom zároveň našli prienik svojich záujmov a filozofie aj pri skupine šoférov. Prítomnosť vyškolených a označených hliadok využilo 3 000 osôb, ktoré si prostredníctvom certifikovaných testerov overili hladinu zostatkového alkoholu. Mnohí výsledkom prekvapení šoféri potom odkladali svoj odjazd z areálu alebo využili úplne triezveho náhradníka z posádky. Mimochodom, na parkovisku bolo 5 000 automobilov, takže kontrolne si fúklo približne 60 % vodičov.

Pri hliadkach Pi s rozumom sa pristavili aj známe tváre ako moderátorský pár Adela a Viktor Vinczeovci, youtuber Sajfa, hokejista Branko Radivojevič, filmová producentka Wanda Adamík Hrycová či beatmaker Dalyb z hip-hopovej formácie HAHA Crew.

„To, že festival Pohoda má tých najlepších fanúšikov, opakujeme každý rok a aj ich zodpovedný prístup k šoférovaniu a alkoholu to potvrdil. Vodiči aktívne vyhľadávali hliadky, aby sa vyhli nepríjemným problémom s pokutou či ohrozeniu zdravia seba a ostatných a zachovali si dobrý pocit z festivalu aj po jeho opustení,“ podotkol hlavný organizátor Michal Kaščák a pripomenul, že na Pohode sa nepredáva tvrdý alkohol.

Na území okresu Trenčín nebola v predmetných dňoch zaevidovaná žiadna dopravná nehoda pod vplyvom alkoholu. Počet tých, ktorí to riskovali a do auta si sadli ešte nepripravený, nebol vysoký. „Na úseku služby dopravnej polície bolo pri bezpečnostných opatreniach v súvislosti s festivalom Pohoda zistených 8 vodičov pod vplyvom alkoholu,“ povedal hovorca krajského riaditeľstva Pavol Kudlička.

 

Vedeli ste, že?

 • štatisticky 5 zo 100 ľudí nezvládne alkoholovú skúšku z dospelosti a skončia ako závislí
 • 85 % popíjajúcich mladistvých preferuje pivo, 11 % víno a 4 % liehoviny
 • až tretina 15-ročných detí v SR pije alkohol minimálne desaťkrát mesačne
 • za uplynulých 30 dní sa na Slovensku aspoň raz intoxikovalo alkoholom 26 % mladistvých chlapcov a 20 % dievčat
 • ťažké epizodické pitie alkoholu za uplynulých 30 dní zažilo 50 % slovenských mladistvých, pričom európsky priemer je 39 %
 • 93 % mladistvých v SR požilo v ostatných 12 mesiacoch alkohol
 • na Slovensku konzumácia alkoholu mladistvými začína prevyšovať európsky priemer počnúc vekovou kategóriou od 13 rokov, pričom opakovanú osobnú skúsenosť s alkoholom má 56 % ešte len 11-ročných detí
 • mladý organizmus nie je schopný naraz spracovať väčšie množstvo alkoholu – ten môže poškodiť mozog už do 6 minút
 • prevenciu alkoholu v súvislosti so svojimi potomkami vôbec nerieši 83% slovenských rodičov
 • viac informácií nájdete na webe hovormeoalkohole.sk
Zobraziť celú aktualitu
Tesco podporuje slovenských dodávateľov aj rozširovaním ponuky Perfectly Imperfectpasik
Tesco podporuje slovenských dodávateľov aj rozširovaním ponuky Perfectly Imperfect

 

Zelenina či ovocie, pri ktorom sa možno zákazníci aj občas pousmejú nad netypickým tvarom či neštandardnou veľkosťou,  si získavajú  medzi Slovákmi čoraz viac fanúšikov. Dokonalo nedokonalé plodiny spĺňajú všetky kvalitatívne kritériá a sú dostupné v 65 hypermarketoch 121 predajniach Tesco na Slovensku za výhodnú cenu. 

 

Sortiment Perfectly Imperfect bol uvedený  začiatkom minulého roka v strednej Európe s cieľom znižovať množstvo potravinových prebytkov.  Na Slovensku Tesco odvtedy predalo až 1,4 milióna kg tohto netypického ovocia a zeleniny.

„Pre veľký záujem sme sortiment ovocia i zeleniny s označením Perfectly Imperfect sezónne rozšírili o cuketu, papriku, uhorku, avokádo a limetky. Naši dodávatelia tak nemusia ovocie a zeleninu vyhadzovať pre estetické kritériá, napríklad zvláštny tvar či veľkosť, ktorá neovplyvňuje ich výživovú  hodnotu a ani chuť. Od minulého roka sme predali takmer 1,4 milióna kg  plodín Perfectly Imperfect,“ uviedla Lucia Poláčeková, PR manažérka spoločnosti Tesco na Slovensku.  

 

Približne 60 – 70 % v závislosti od sezónnej produkcie Perfectly Imperfect pochádza od slovenských dodávateľov. Napríklad pri zemiakoch z tohto radu je v regáloch Tesca až 100 % produkcie zo Slovenska a vyše tretina dokonale nedokonalej koreňovej zeleniny pochádza od slovenského dodávateľa Brop. Sezónnu cuketu zase dodáva slovenský Vitazel.

 

Najžiadanejšie Perfectly Imperfect ovocie a zelenina sú najmä zemiaky, mrkva a hrušky. Sortiment  Perfectly Imperfect pomáha nielen našim pestovateľom a dodávateľom, od ktorých prijmeme viac tovaru, ale aj našim zákazníkom, ktorí ovocie a zeleninu môžu získať za veľmi dostupné ceny,“  doplnila L. Poláčeková.

 

Aktuálne zákazníci Tesca nájdu v ponuke Perfectly Imperfect jablká, mrkvu, zemiaky, papriku, uhorku, cesnak, avokádo a limetky. Tesco má celoročne v ponuke 12 druhov sezónnych plodín, ktoré si získali veľkú priazeň zákazníkov. 

 

Z údajov OSN vyplýva, že až jedna tretina svetovej produkcie potravín sa vyhodí. Podľa odhadov Európskej únie sa v rámci členských štátov v priebehu výrobného procesu vyhodí vyše deväť miliónov ton potravín. Tesco sa ako prvý reťazec rozhodlo pravidelne zverejňovať dáta o množstve potravinového odpadu. Spoločnosť sa zaviazala, že do roku 2020 budú všetky obchody v strednej Európe, vrátane Slovenska, odovzdávaťnepredané potravinové prebytky vhodné na ľudskú konzumáciu potravinovým bankám  a charitatívnym  organizáciám.  Vo finančnom roku 2017/18 takto Tesco Slovensko darovalo až 577 ton potravín. Aj vďaka takmer každodennému darovaniu potravín ľuďom v núdzi, prípadne ako krmivo pre zvieratá sa Tescu na Slovensku podarilo medziročne znížiť množstvo potravinového odpadu až o pätinu.

Zobraziť celú aktualitu
Pripravte sa na bohatú letnú „uhorkovú“ sezónu v Tescupasik
Pripravte sa na bohatú letnú „uhorkovú“ sezónu v Tescu

Letná, doslovne „uhorková“ sezóna je v plnom prúde a obchodný reťazec Tesco ponúka rozšírený sortiment ovocia a zeleniny, ktorý aktuálne dodávajú do obchodov slovenskí pestovatelia. V letnom sortimente pritom ani tento rok nesmú chýbať šťavnaté melóny, jahody, jablká, cukety, uhorky, ale ani paradajky, papriky či kukurica pôvodom zo Slovenska. 

Široký výber toho najkvalitnejšieho, najčerstvejšieho ovocia a zeleniny z domácej produkcie nájdu zákazníci v Tesco obchodoch počas celého leta. Aj vďaka úspešnej spolupráci so slovenskými pestovateľmi a producentmi sa ponuka rozširuje o šťavnaté melóny, cuketu, uhorky a papriky, koreňovú zeleninu i kukuricu od slovenského dodávateľa Vitazel, jahody a jablká od Boni Fructi. Najväčší sezónny záujem počas leta pretrváva o melóny a dyne, ktorých sa minulý rok v sezóne predalo v obchodoch Tesco takmer 8 000 ton.

 

Naši zákazníci sa môžu aj počas leta spoľahnúť na čerstvý a každodenne dopĺňaný sortiment ovocia a zeleniny, ktorý pre nás dodávajú dodávatelia z rôznych kútov Slovenska. Medzi obľúbené sezónne plody patria najmä vodové melóny, ktoré máme dvojnásobne posilnené dodávkami od Vitazelu v porovnaní s minulým rokom. V ponuke nechýbajú ani slovenské jahody od Boni Fructi, ktorých chuť je sladká a nezameniteľná,“ hovorí Pavol Halász, produktový manažér pre CE Tesco.

 

Naším cieľom je zamerať sa na menší, avšak častejší počet dodávok čerstvých produktov počas leta, aby sme boli schopní zabezpečiť tú najlepšiu kontrolu kvality ovocia a zeleniny v našich obchodoch. Zároveň zvyšujeme podiel slovenských pestovateľov, aby sme každý deň ponúkali tie najčerstvejšie domáce plody,“ spresňuje P. Halász.

Posilňovanie slovenskej produkcie v sieti Tesco obchodov pokračuje, a to aj v rámci sortimentu vlastných značiek vrátane  Tesco Finest, kde si môžu zákazníci dopriať každý deň to najkvalitnejšie od slovenských pestovateľov papriky a paradajok od Vitazelu či od Green Coop, s ktorými Tesco rozširuje sezónnuspoluprácu.

Zobraziť celú aktualitu
Slnečnice spúšťajú predaj najatraktívnejších bytov v zóne Viladomypasik
Slnečnice spúšťajú predaj najatraktívnejších bytov v zóne Viladomy

Najväčší rezidenčný developer na Slovensku CRESCO GROUP spúšťa novú etapu predaja bytov v obľúbenom projekte Slnečnice v Bratislave. Záujemcovia si môžu vybrať zo 174 nových bytov v najatraktívnejšej časti zóny Viladomy. Zaujímavosť ponuky zvyšuje aj výber spomedzi nadštandardných bytov s predzáhradkami. Termín dokončenia výstavby tejto etapy developer plánuje na rok 2020.

„Aktuálne v zóne Viladomy ponúkame 1- až 4-izbové byty s vysokým štandardom kvality a dizajnu. Vyberú si nielen mladé rodinky či páry. Práve tretia etapa zóny Viladomy aktuálne v predaji predstavuje zatiaľ najzaujímavejšiu časť Slnečníc, mysleli sme hlavne na náročnejších klientov. Roky zozbieraných skúseností sa odzrkadlili v prepojení toho najlepšieho z lokality, architektúry aj verejných priestorov,“ uviedol Michal Pauer, riaditeľ predaja v CRESCO GROUP.

Nová etapa prináša byty s priestrannými terasami a balkónmi, zaujímavé strešné byty s množstvom denného svetla a luxusnými terasami a prízemné byty s veľkorysými predzáhradkami, ktoré ponúkajú komfort rodinného domu.

Práve byty s predzáhradkami štandardne patria medzi najatraktívnejšie. Záhradky budú mať rozlohu v rozmedzí od 21 m2 do 198 m2, takže si vyberú aj náročnejší klienti. Bohatý priestor môžu majitelia využiť nielen na budovanie vlastnej záhradky, ale aj na posedenie či grilovanie s priateľmi.

Ďalším unikátom v zóne Viladomy bude rozľahlý zelený park s rozlohou až 14-tisíc m2 s lúkou, ihriskami aj výbehom pre psov. Jeho samostatný návrh pripravuje štúdio Labak v spolupráci s autormi Slnečníc, architektonickým štúdiom COMPASS.

Podľa Juraja Benetina, architekta a spolumajiteľa štúdia COMPASS, sa na Slovensku zvyšujú nároky obyvateľov rezidenčných budov a tým aj kvalita: „Dopyt po bývaní je obrovský. Hoci na prvom mieste pri výbere bývania je stále dobrá lokalita, ľudia pozerajú aj na to, ako sa konkrétny projekt postavil k prostrediu, v ktorom je zasadený. Zaujímajú ich možnosti relaxu v okolí, ale aj dobré napojenie na verejnú dopravu.“

Celkovo je v projekte Slnečnice hotových vyše 1 200 bytov, vo výstavbe je ďalších 1 500 bytov a v štádiu prípravy viac ako 6 000 bytov. Developer očakáva, že tento rok predá viac ako 500 bytov.

Nová etapa predaja bytov v Slnečniciach: zóna Viladomy – bytové časti S14 a S15

 • 174 bytov
 • Termín dokončenia stavby: 3. štvrťrok 2020
 • Očakávaný termín kolaudácie: 4. štvrťrok 2020
 • Predbežný termín odovzdávania bytov: 1. – 2. štvrťrok 2021
 • Moderné byty s priestrannými terasami, balkónmi a predzáhradkami
 • Veľa zelene a súkromia
 • Občianska vybavenosť – zubár, potraviny, reštaurácia, lekáreň, škôlka, multifunkčné ihrisko
 • V tesnej blízkosti vyrastie park s rozlohou 14 100 m2 aj s výbehom pre psov
 • Bytové domy v zóne Viladomy navrhli architekti z architektonického štúdia Compass z Bratislavy
Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio