LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Na Slovensku ročne pribudne až 17 tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich.
 • Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Každý z nás môže opäť pomôcť svojím pohybom tým, čo prekonali ťažkú chorobu alebo vážny úraz, ale nevzdali sa a napriek hendikepu chcú športovať. Nezastaviteľným.
 • Vlaky zdravia a merania
  Vlaky zdravia a merania
  Na trate po Slovensku tiež počas septembra vyrazili Vlaky zdravia, kde záujemcom zmerajú krvný tlak, cholesterol, cukor a srdcový rytmus.
 • „GORAL NA GORY“
  „GORAL NA GORY“
  V sobotu 30.9. sa uskutoční 2. ročník podujatia GORAL NA GORY. Glavným bodom programu bude opäť symbolický výstup - tentokrát zo Starého Smokovca na Hrebienok.
 • Vykročte/vybehnite, aby vaše srdce nezlyhalo
  Vykročte/vybehnite, aby vaše srdce nezlyhalo
  Beh symbolicky prepojí MOSTOM Bratislavu s Košicami a zároveň spojí odbornú a širokú verejnosť a pacientov. Štart bude 6. októbra o 17.00 hodine spred Eurovei v Bratislave. Pokračovať bude štartom 7. októbra o 17.00 hodine pri Jazere Košice.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.

Dnes je 23. 09. 2017, meniny má Zdenka.
Rozlúčte sa s nedokonalosťami pleti s líniou Clearskin od AVONu!
Objavte potešenie v sviežosti novej línie od AVONu inšpirovanej parfumom!
Nechajte sa očariť klenotmi zo sveta vôní od AVONu!
Skúste si jednoduchý test a zbavte sa kompromisov.
Náhodný článok
Liečivé magnety Liečivé magnety
Kúpiť si náramok, ktorý sľubuje, že nás zbaví bolesti, únavy a prinesie dobrý spánok? Klinická štúdia, ktorá by overila, že propagované magnetické náramky na sto percent pomáhajú, zatiaľ neexistuje. Ale tí, čo nosia náramky už dlhšie, tvrdia, že pomôžu telu naštartovať jeho vlastné liečivé schopnosti.
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Tieňová vojnapasik
Tieňová vojna

Vo vydavateľstve IKAR, a.s. vyšiel brilantný špionážny triler od Seana McFata a Breta Wittera s názvom Tieňová vojna. Kniha je napísaná veľmi autentickým spôsobom, nakoľko jej autor reálne pôsobil ako elitný žoldnier vo vojenskej firme, kde velil podobným operáciám, ako je tá, ktorú opisuje v knihe Tieňová vojna. Kto teda v skutočnosti vládne svetu? Ak by sme mali parafrázovať slová z knihy Tieňová vojna – kým vlády krajín sa volia na štyri, či päť rokov, existujú mocní tohto sveta, ktorí plánujú na desiatky rokov dopredu. Otvorenou otázkou, ktorou sa zaoberá aj triler Tieňová vojna stále zostáva aj situácia na Ukrajine.  

Tom Locke pracuje ako elitný žoldnier pre úspešnú vojenskú firmu Apollo Outcomes. Po návrate z misie v Líbyi mu pridelia prísne tajnú nelegálnu operáciu na Ukrajine. Má len sedem dní na to, aby zachránil rodinu známeho ukrajinského oligarchu a zrealizoval veľkolepú útočnú akciu.
Locke však netuší, že jeho ctižiadostivý a záhadný šéf Brad Winters sa zaplietol do vysokej geopolitickej hry s vplyvnými kapitálovými investormi po celom svete. Jediným chybným krokom riskujú všetko. A toho chybného kroku sa už možno dopustila Lockova stará láska, vojnová korešpondentka Alie MacFarlanová, ktorá impulzívnym konaním ohrozí ich život.
Locke tak musí vynaložiť všetky sily, aby predišiel zrade, ktorá by mohla vyústiť do katastrofy.... a nakloniť misky mocenských váh na stranu Putinovho Ruska.

Zobraziť celú novinku
Čaj a jeho tajomstvápasik
Čaj a jeho tajomstvá

Základné poznatky o svetových čajoch. Charakteristiky, nálevy, rituály a recepty.
To je nová kniha Čaj. Ponúka všetko, čo by mohlo zaujímať milovníkov tohto nápoja. Autorkou je čajová someliérka Linda Gaylardová, naslovovzatá odborníčka. Ako tvrdí: „Čajový someliér má pomerne náročnú úlohu. Musí presvedčiť konzumentov, že čaj je oveľa viac ako len šálka s čajovým vrecúškom. Čaj v sebe skrýva tajomstvo, históriu, cestovanie, priemysel, kultúru a obrad: úplne nový svet čakajúci na odhalenie.“

Zoznámte sa teda s umením prípravy perfektného nálevu a naučte sa hodnotiť čaj ako profesionáli. Zahĺbte sa do čítania a objavte novú vášeň. Zistite, ako na chutnosť nápoja vplývajú druh čajovníka, podmienky a oblasť pestovania, sezóna zberu a priemyselná úprava čajových listov. V časti o bylinných čajoch nájdete vyše 100 základných receptov, vďaka ktorým sa naučíte pripravovať čaj aj úplne po novom.

 

Každý čaj, podobne ako víno, má iné vlastnosti, píše autorka v novinke Čaj. Chuť a vôňa čajov rovnakej odrody z rozličných regiónov sa líši. Dovodom sú rozdielne, vzájomne závislé podmienky, označované ako terroir, resp. ekosystém, v ktorom čajovník rastie.

 

Úryvok z knihy:

Čajové vrecúško vs. sypaný čaj

Čajové vrecúško bolo vynájdené náhodou. Thomas Sullivan, obchodník s čajom žijúci v New Yorku, rozoslal svojim klinetom v roku 1908 vzorky čaju v malých hodvábnych vrecúškach a stiahol ich motúzikmi. Predpokladal, že klienti listy z vrecúšok vysypú. Tí ich však zaliali aj s vrecúškami, výsledok ich milo prekvapil a dožadovali sa ďalších podobných balení.

Čajové vrecúška v okrúhlom alebo štvorcovom tvare, majú obmedzenejší priestor na vylúhovanie ako vrecúška v tvare pyramídy.

 

Čajové vrecúško je pohodlnejšie. Je v ňom presne odvážená dávka čaju a nepotrebujeme filter, čajník ani sitko.

V priemyselne vyrábaných čajových vrecúškach sú drobné kúsky najmenej kvalitného čierneho čaju, nálev je preto rýchlo hotový. Pri väčšom povrchu zlomkov, na ktoré pôsobí vzduch, však čaj rýchlo zatuchne.

Zobraziť celú novinku
Zbystrite pozornosť. Prichádza Bystrinka mätovápasik
Zbystrite pozornosť. Prichádza Bystrinka mätová

Po ťažkom jedle alebo pri tráviacich ťažkostiach je Bystrinka vždy skvelým pomocníkom, ktorý prináša rýchlu úľavu. Navyše teraz môžete vyskúšať novú Bystrinku s výraznou chuťou a vôňou mäty, ktorú si jednoducho zamilujete. 

Nový šumivý nápoj má rovnako ako klasická Bystrinka výrazne perlivý účinok, ktorý nastane pri zreagovaní obsahu vrecúška s vodou. Hneď, ako nám pohár v rukách začne šumieť, odporúča sa ho celý vypiť. Tých, ktorí si strážia svoju líniu, poteší, že je bez obsahu cukru. Aj jej príprava ostala nezmenená. Stačí zmiešať obsah balenia s 0,2 l vody.

 

Majte ju vždy po ruke

Nenechajte nič na náhodu a majte Bystrinku vždy pri sebe. Vďaka jej praktickému 8 g baleniu ju môžete zobrať kamkoľvek. Majte ju uloženú v zásuvke pracovného stola alebo si ju pribaľte na cesty do kabelky či ruksaku. Tráviace ťažkosti vás tak nezastihnú nepripravených. 

Zobraziť celú novinku
Koniec hliadky pasik
Koniec hliadky
Stephen King veľkolepo zavŕšil svoju detektívnu trilógiu. Kniha Koniec hliadky ponúka čitateľovi jedinečné vyvrcholenie Kingovej trilógie, ktorá v sebe majstrovsky kombinuje detektívny žáner a autorove obľúbené nadprirodzené témy. 

V knihe Koniec hliadky si autor berie na mušku ľudskú zraniteľnosť. Krvavé vyvrcholenie príbehu ako aj celej trilógie ukazuje, že Stephen King je stále vo vrcholnej forme. Kniha poteší nielen zarytých kingofilov ale aj každého milovníka kvalitnej detektívky. Je to pokračovanie románov Pán Mercedes a Stratení nájdení. Podľa slov Stephena Kinga začiatok série inšpirovala skutočná udalosť, keď žena s autom vrazila so reštaurácie McDonald´s.

 

Majster napätia Stephen King sa knihou Koniec hliadky lúči s postavou detektíva vo výslužbe Billa Hodgesa. Detektív Hodges dúfa, že všetky závažné životné bitky už vybojoval. Ale mýli sa. Nevyspytateľný zabijak  Brady Hartsfield  alias pán Mercedes sa po údere do hlavy, ktorým ho zneškodnila Holly Gibneyová a zabránila mu tak v masovej vražde, nadlho stal iba telom bez duše. Vďaka experimentálnej liečbe sa však vrátil z tmy a je silnejší a nebezpečnejší než predtým. Jeho chorá myseľ má schopnosť pohybovať nielen predmetmi, ale aj ľuďmi a teraz rozpútala vlnu samovrážd. Kto sa stane jeho obeťou? A kto nedobrovoľným spolupáchateľom? Koniec hliadky uzatvára veľkolepú bestsellerovú detektívnu trilógiu.

 

Spolu s knihou Koniec hliadky dnes vychádza aj 2. vydanie Kingovho románu TO s filmovou obálkou.

Zobraziť celú novinku
Mrazivé zdravie zo Slovenska do celého svetapasik
Mrazivé zdravie zo Slovenska do celého sveta

Liečba chladom alebo kryoterapia je moderná a uznávaná liečebná metóda. Blahodarné pôsobí nielen pri regenerácii vrcholových športovcov, ale aj pri liečbe rôznych typov ochorení. Spoločnosť CRYOMED z Nových Zámkov, svetový líder vo výrobe a vývoji kryosáun, predstavila premiérovo na Slovensku zariadenie na lokálnu kryoterapiu – Cryofén. 

Účinky celotelovej kryoterapie je možné primárne zažiť buď v kryokomore alebo v kryosaune, ktorá je jej modernou, mobilnou a cenovo výhodnejšou alternatívou. A práve vo vývoji a výrobe kryosáun patrí Slovensko k svetovým lídrom. „V posledných rokoch zaznamenávame nielen významný nárast záujmu o naše zariadenia, ale ich rôzne modifikácie pre rôzne terapeutické použitia. Na trhu silnie dopyt aj po zariadeniach na lokálnu liečbu chladom. Našou odpoveďou je Cryofén, ktorý sme dnes v slovenskej premiére predstavili. Je to moderné, ultra mobilné a cenovo nenáročné zariadenie, môže si ho dovoliť aj menšia prevádzka alebo jednotlivec, ktorý plánuje poskytovať zákazníkom služby v oblasti liečby chladom,“ hovorí Tomáš Jurík, riaditeľ spoločnosti CRYOMED, s.r.o., ktorá z Nových Zámkov zásobuje celý svet hi-tech kryosaunami a príslušenstvom.

 

Cryofén (cryo stroj)   

V niektorých prípadoch v kozmetike, dermatológii, traumatológii a športovej medicíne je potrebné ochladiť špecifickú oblasť pokožky bez ovplyvnenia ostatných častí tela. Najvhodnejším zariadením na tieto účely je práve Cryofén. Je to zariadenie na lokálnu kryoterapiu s použitím ochladeného prúdu plynu, ktorý sa skladá najmä z pary kvapalného dusíka.

Zariadenie je kompaktné a môže sa používať v každej zdravotníckej klinike alebo kozmetike. Cryofén môže byť použitý bez pomoci ďalšej osoby, keďže ide v podstate o kozmetické zariadenie určené na starostlivosť o telo. Zariadenie je vynikajúci doplnok každej existujúcej kryosauny, pretože používa podobný typ Dewarových nádob.

 

Okrem skvelej mobility má aj prvotriednu účinnosť, bezhlučnú prevádzku a jednoducho sa používa. Čas potrebný na prípravu a dosiahnutie pracovnej teploty je kratší ako 10 minút. Spotreba kvapalného dusíka na jednu procedúru nepresahuje 0,9 litra, čo je najnižšia hodnota na trhu takýchto zariadení. Pri používaní Cryofénu sa, navyše, pokožka nikdy nedostane do styku s kvapalným dusíkom.

 

Kryosauna CRYOMED PRO

CRYOMED PRO je špičkový model kryosauny, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo je dnes celosvetovo v tejto oblasti k dispozícii. „Kryosauna je zariadenie, v ktorom sa pomocou tekutého dusíka dá dosiahnuť veľmi nízka teplota až do -160 stupňov Celzia. Tento extrémny chlad, podľa toho čo vymysleli Japonci asi pred 30 rokmi, má blahodarné účinky na ľudské telo či už po liečebnej ,alebo regeneračnej stránke. Princíp kryosauny funguje tak, že telo vníma chlad ako stres. Mozog začína vylučovať látky, ktoré majú telo ochrániť. A práve to sú tie pozitívne látky, ktoré vplývajú na to, že sa rany lepšie zahoja, že telo lepšie zregeneruje. Je napríklad známe, že ľudia, ktorých sa podarilo zachrániť pred zamrznutím, mali v takejto zime fantastické sny či dokonca erotické. Pri mínusových teplotách sa vylučujú napríklad aj endorfíny, ktoré sú silnejšie ako morfium. Zvyšuje sa hladina kortikoidov, ktoré pôsobia proti zápalom,“ vysvetľuje známy lekár a špecialista v oblasti kryoterapie MUDr. Ernest Caban, ktorý o blahodarných účinkoch kryosauny napísal dve knihy.

 

Kryosaunu využívajú aj top športovci

Blahodarné účinky kryosauny využívajú aj svetové športové hviezdy. Má ju vo svojom dome namontovanú aj jeden z najlepších futbalistov súčasnosti Cristiano Ronaldo. Kryosauny z Nových Zámkov využíva množstvo svetoznámych tímov v rôznych športových odvetviach - v hokeji napríklad New York Rangers z NHL, v basketbale Milwaukee Bucks z NBA alebo najúspešnejší futbalový tím v Taliansku Juventus Turín. U nás, okrem iných, aj biatlonisti olympijská víťazka Anastasia Kuzminová a Martin Otčenáš. Nedávno kryosauna od slovenského výrobcu pomáhala slovenským futbalistom do 21 rokov v príprave na zápasy majstrovstiev Európy v Poľsku. „Je to super prístroj. V Šamoríne sme trénovali dvojfázovo a vždy večer sme ho využili. Človek si musí trochu zvyknúť na tú zimu. Kryosauna skvele pomáha uvoľniť svalstvo a povzbudiť telo na ďalší zápas. Regenerácia je vďaka nej oveľa rýchlejšia,“ vysvetlil pre futbalsfz.sk kapitán našej reprezentácie do 21 rokov Adam Zreľák, aktuálne hráč nemeckého 1. FC Norimberg.

 

Prevencia pred chorobami

Kryosauna aj skvelá prevencia pred rôznymi chorobami. „Liečebná zložka pôsobí aj pri detskej mozgovej obrne, artritíde aj u dospelých, nielen detí a pri všetkých zápalových ochoreniach, ktoré sú v krysaune indikované. Preto napríklad zdravotné poisťovne v Poľsku a Nemecku preplácajú vstupy do kryokomôr. Každému poistencovi uhradia 10 vstupov v rámci prevencie. Prišli na to, že tých 10 zaplatených vstupov je podstatne lacnejšie, ako neskôr ďalšie peniaze vynaložené na liečbu,“ dodáva MUDr. Caban.

 

Zobraziť celú novinku
S novými Orbit WHITE sa môžete usmievať kedykoľvekpasik
S novými Orbit WHITE sa môžete usmievať kedykoľvek

Oslňte žiarivým úsmevom kedykoľvek poča dňa, aj po šálke obľúbenej kávy! Značka Orbit je pripravená byť pri tom a dopriať vám čas zažiariť vďaka novinke – žuvačkám WHITE v troch sviežich príchutiach, ktoré pomôžu udržať zuby prirodzene biele, či už po šálke kávy alebo keď sa jednoducho potrebujete cítiť dobre. Variantu Classic doplnila svieža mätová príchuť Spearmintu a chuť šťavnatého ovocia Fruit. Sú to žuvačyk bez cukru s nenahraditeľným benefitom, vďaka ktorému sa stanú spoločníkom pre krásny a sebavedomý úsmev, ktorý je tým najlepším receptom na každodenné výzvy. 

Modré čiastočky obsiahnuté v žuvačkách Orbit WHITE boli špeciálne navrhnuté tak, aby sa počas dňa starali o zuby a pomáhali udržiavať ich farbu. Praktická novinka poteší každého, kto sa stará o svoj úsmev a svieži dych. Orbit White nahrádzajú produktový rad Orbit Professional a obohacujú ho o benefity, ktoré žuvanie žuvačiek bez cukru ponúka. A to v troch príchutiach, vrátane jemnejšej ovocnej.

 

Žuvaním žuvačky bez cukru sa zvyšuje produkcia slín v ústach a tie následne aktívne zabraňujú vzniku zubného povlaku a následnému zafarbeniu zubov. Nová technológia v podobe modrých čiastočiek pomáha navyše stierať zostatky z jedla zo zubov. Pri pravidelnom žuvaní po každom jedle dosiahnete s Orbit WHITE žiarivý úsmev bez toho, aby ste sa museli vzdať vecí, ktoré bežne rozžiaria váš deň – napríklad  obľúbenej kávy.  Krásne zuby, svieži pocit a s tým spojené sebavedomie usmievať sa pomôžu zvládnuť akúkoľvek situáciu.

 

Žuvačky bez cukru Orbit WHITE v exkluzívnom striebornom obale s 10 ks dražé su vhodné do každej kabelky alebo vrecka na saku. Bežne ich kúpite za cenu 0,69 €. Vybrať si môžete z tradičných príchutí Classic, Spearmint alebo Fruit. 

Zobraziť celú novinku
Budiš prináša Suché šplechy!pasik
Budiš prináša Suché šplechy!

 

Budiš aj tento rok prichádza so špeciálnou hravou letnou edíciu fliaš. Aktuálne leto oživí séria Suché šplechy, ktorá sa bude prostredníctvom rôznych predmetov prihovárať zákazníkom cez vtipné personifikácie vecí okolo nás. 

 

Veci, ktoré sa bežne vyskytujú všade okolo nás ožijú a svojimi hláškami budú reflektovať letné témy. "Posledná limitovaná edícia týchto 0,6 l fliaš #sKvapkouSarkazmu mala veľký úspech. Preto sme sa aj tento rok rozhodli pre podobne zameraný koncept s vtipným wordingom, ktorý dopĺňa hravý vizuál. Veríme, že si tiež nájde svojich fanúšikov a bude nás všetkých baviť celé leto," vysvetľuje brand manager značky Budiš Vladimír Krescanko.

Táto séria etikiet sa bude prostredníctvom rôznych predmetov prihovárať hlavne teenegerom cez vtipné hlášky.

Fľaše s novými etiketami sú v predaji od začiatku leta a v obchodoch zostanú do konca augusta v dvanástich rôznych verziách. Novinkou sú ochutené limitky s príchuťou pomaranč, citrón a červený pomaranč, pre ktoré bolo navrhnutých ďalších 9 verzií etikiet.

Zobraziť celú novinku
Exotické leto s Bubbleologypasik
Exotické leto s Bubbleology

 

Leto je už pár dní tu a Bubbleology prináša čerstvý drink, ktorý je namiešaný práve na horúce dni plné slnka a oddychu. Špeciál Orange Spritz je čajový nealkoholický nápoj s príchuťou pomaranča, marakuje a kumquatu.

 

Marakuja u nás napriek lahodnej chuti nie je až tak známa, avšak v južnej Amerike, Indii, či na Novom Zélande sa teší veľkej obľube najmä v letných mesiacoch. Pre svoju príjemnú chuť sa v týchto oblastiach často využíva na prípravu štiav, či čerstvých smoothies.

Kumquat je známy aj ako mini pomaranč a jeho pomenovanie neklame - naozaj patrí medzi najmenšie citrusové plody na svete. S obľubou je pestovaný v Číne a to najmä pre svoju sladkú chuť nielen vnútra, ale aj šupky, vďaka čomu sa konzumuje celý.

Vychutnajte si preto letnú novinku v portfóliu spoločnosti Bubbleology s názvom Špeciál Orange Spritzv ktorej sa spájajú chute známych i netradičných citrusových plodov.

Jednotná cena drinkov: 4,85

Zobraziť celú novinku
Bavte sa v lete spolu - s Mentos Say Hello!pasik
Bavte sa v lete spolu - s Mentos Say Hello!

 

K letu patria osviežujúce chute, priatelia a zábava. To všetko ponúka horúca letná novinka - limitovaná  edícia Mentos Say Hello s príchuťou pomaranča a maliny, ktorá vám s každým bonbónom prináša potešenie pre chuťové poháriky aj z hravého zoznámenia sa. 

 

Na každom bonbóne totiž nájdete obrázok, ktorý vás vyzýva, aby ste oslovili náhodného okoloidúceho či lepšie spoznali kamarátov, kolegov i rodinu. V každej ruličke Mentos Say Hallo sú totiž na bonbónoch znázornené rôzne motívy Mentos výziev, napríklad Usmej sa na mňa!, Urob si so mnou selfie! či Tľapnime si! Stačí bonbón ponúknuť a zoznámenie i zábavná aktivita sa k slovu dostanú aj bez toho, že by ste hovorili. Mentos Say Hello je v ponuke za cenu od 0,69 €za 37,5 g balenie. www.mentos.sk

 

 

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Manažéri podporujú prácu z domovapasik
Manažéri podporujú prácu z domova

Využívanie možnosti  pracovať na diaľku, mimo kancelárie, je čoraz populárnejšie aj medzi slovenskými malými a strednými firmami. Až 35 % Slovákov niekedy využíva home office – pracuje z domu. Ďalšími obľúbenými miestami na prácu mimo officeu sú zastávky pri cestovaní, kaviarne či zdieľané kancelárie. V Európe mimo kancelárie pracuje z domu niekedy 31 % zamestnancov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka začiatkom tohto roka. 

Nový trend podporuje aj spoločnosť Microsoft. Tá už piaty rok po sebe vyhlasuje Deň spolupráce odkiaľkoľvek, ktorý tento rokpripadne na štvrtok 21. septembra 2017. Cieľom iniciatívy je inšpirovať firmy aj organizácie k zvýšeniu flexibility v práci.

 

Počet ľudí, ktorí môžu a chcú pracovať mimo firmy, neustále pribúda. Dôvodom je nielen rozvoj technológií, ktoré umožňujú flexibilitu aj na pozíciách, kde sme si to predtým nevedeli predstaviť, ale aj meniaca sa pracovná kultúra. Čoraz viac manažérov sa nebojí riadiť ľudí aj na diaľku a chápe, že ľudia môžu byť výkonní, aj keď nesedia pri stole v kancelárii,“  zhodnotila výsledky prieskumu Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft.

 

Pri práci na diaľku nevyužívajú ľudia iba domov, ale často aj iné miesta. Slováci rovnako ako iní Európania obľubujú popri práci napríklad cestovať, navštevovať zdieľané kancelárie či pracovať z kaviarne.

 

Kde ľudia najčastejšie pracujú na diaľku?

Slovensko:

Európa (19 krajín):

1. Z domu

35 %

31 %

2. Pri cestovaní

13 %

13 %

3. V zdieľaných kanceláriách

19 %

16 %

4. V kaviarni

6 %

3 %

5. V start-up huboch

1 %

1 %

 

Zdroj: Prieskum Microsoft (december 2016 – január 2017)

 

 

Prax ukazuje, že globalizácia prináša nielen viac práce na diaľku pre jednotlivých zamestnancov, ale aj vznik celých virtuálnych tímov. Na to, aby tento nový štýl práce fungoval, musia získať nové zručnosti zamestnanci i manažéri. Staré spôsoby manažovania totiž pri riadení pracovníkov na diaľku nefungujú, a preto mnohí manažéri zatiaľ  nevedia využívať tieto spôsoby progresívnej práce. Pri riadení práce na diaľku je kľúčové budovanie dôvery najmä vytváraním tzv. dohôd o forme spolupráce a jasným definovaním cieľov,“ doplnila Dagmar Kéryová, biznis koučka a členka Boardu Medzinárodnej federácie koučov na Slovensku (ICF).

 

Predpokladom úspešného zavedenia flexibility v práci je aj riadenie ľudí založené na dôvere a zodpovednosti. Výsledky prieskumu naznačujú, že v tomto smere si Slovensko počína dobre – až 57 % zamestnávateľov dôveruje svojim zamestnancom, že sú efektívni aj mimo kancelárie, ďalších 28 % dôveruje čiastočne. Rovnako je to aj v Európe, kde plne dôveruje práci na diaľku až 58 % manažérov, 22 % čiastočne.  Zaujímavé je, že pri zohľadnení veku firmy šéfovia čerstvo založených spoločností si dôveru vo svoj tím len budujú. Manažéri etablovanejších firiem práci na diaľku už dôverujú viac. Home office môže fungovať len pri nastavení jasných pravidiel a priebežnej komunikácii,“ dodala Lenka Čábelová.

 

Ďalším predpokladom bezpečnej a efektívnej práce na diaľku sú profesionálne cloudové technológie. Dobrou správou je, že až štyri pätiny firiem (81 %) už nejaké cloudové riešenia používajú, čo je dobrý potenciál využívať flexibilitu.  Možnosťzorganizovať si čas a prácu po svojom patrí medzi hodnoty, ktoré sú významné najmä pre mladšie generácie pracovníkov (tzv. millenials). Práve smart používanie cloudových technológií pomáha túto potrebu naplniť.

----------------------------------

O prieskume

Prieskum „Slovenské firmy – moderné, či zaostalé?“ prebehol v 19 európskych krajinách vrátane Česka od decembra 2016 do januára 2017. Celkový počet respondentov bol 12 804. Respondenti boli z mikrofiriem (1 – 9 pracovníkov), malých (do 49 pracovníkov) a stredných (do 250 pracovníkov) firiem. Prieskum bol realizovaný v spolupráci s Ipsos Mori.  

Zobraziť celú aktualitu
Skontrolujte si zrak počas Bielej pastelkypasik
Skontrolujte si zrak počas Bielej pastelky

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (UNSS) aj tento rok organizuje verejnú zbierku Biela pastelka, výťažok z ktorej zlepší život ľudí so zrakovým postihnutím. Počas hlavných zbierkových dní  stretnete  v uliciach takmer 300 slovenských miest a obcí dobrovoľníkov s pokladničkami. Tento rok však okrem podpory ÚNSS môžete počas dní Bielej pastelky pomôcť aj sebe a absolvovať bezplatné preventívne vyšetrenie zraku. 

V dňoch 21. septembra v Banskej Bystrici a 22. septembra vám vo vybraných obchodných centrách v Bratislave, Trnave, Trenčíne a v Prešove oční lekári zmerajú vnútroočný tlak, prípadne vás vyšetria aj spektrálnym optickým koherentným tomografom, ktorý sa  používa pri diagnostike diabetickej retinopatie, vekom podmienenej degenerácie makuly a iných ochoreniach sietnice. Tieto ochorenia patria  medzi najčastejšie príčiny straty zraku na Slovensku.

 

Prevencia vám môže zachrániť zrak

„Pri očných ochoreniach je prevencia obzvlášť dôležitá. Zrakové problémy sú veľakrát dlhodobo bezpríznakové a ľudia sa o nich dozvedia až na vyšetrení u očného lekára.“ Hovorí  predseda UNSS Branislav Mamojka. „Ľudia v dnešnej dobe nemajú na seba čas a nájdu si ho veľakrát až vtedy, keď je neskoro a oči sú nenávratne poškodené. Preto sme radi, že aj vďaka podpore spoločnosti Novartis môžeme urobiť viac pre šírenie osvety o očných ochoreniach a prispieť tak možno aj k tomu, aby bolo nevidiacich na Slovensku čo najmenej."

 

„Preventívne akcie  pre širokú verejnosť navštevujú najmä ľudia, ktorí si mnohokrát  až keď nás vidia, uvedomia, že dlho neabsolvovali preventívne vyšetrenie. Na takéto vyšetrenia často chodia aj celé rodiny, alebo partie kolegov, ktorí takto využijú napríklad aj čas obedňajšej prestávky. Sme radi, že sme sa aj tento rok mohli podporiť verejnú zbierku Biela pastelka, či už ako dobrovoľníci alebo finančnou a organizačnou podporou a prispieť tak k šíreniu povedomia o dôležitosti prevencie očných ochorení,“ hovorí Marianthi Psaha zo spoločnosti Novartis, ktorá sa na projekte podiela.

 

Ktoré očné ochorenia trápia Slovákov?

Medzi najčastejšie očné ochorenia Slovákov patrí glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal. Ako mnohé očné problémy, aj glaukóm je nebezpečný najmä svojim dlhodobým bezpríznakovým priebehom. Nepostihuje obe oči rovnako, a tak jedno oko dokáže dočasne nahradiť druhé choré oko. Že niečo nie je v poriadku si pacient uvedomí až pri náhodnom prekrytí oka, alebo až keď je ochorenie v pokročilom štádiu. Častým očným problémom je aj diabetická retinopatia, ktorá býva príčinou slepoty aj vo vyspelých krajinách. Podľa lekárov majú diabetici až  o 20% vyššie riziko oslepnutia ako zvyšok populácie. Vysoká hladina cukru, ako aj vysoký obsah tukov v krvi diabetikov má za následok nedokrvenie sietnice, tvorbu slabých ciev v ktorých dochádza ku krvácaniu na sietnici.

 

VPDM, alebo vekom podmienená degenerácia makuly je najčastejšia príčina praktickej slepoty v populácii nad 60 rokov. Je to ochorenie, ktoré ovplyvňuje každodenné aktivity (čítanie, písanie, pohyb v priestore, pozeranie televízie, akékoľvek aktivity vyžadujúce zrak) a výrazne znižuje kvalitu života.

 

Aké vyšetrenia môžete absolvovať s Bielou pastelkou?

OCT vyšetreniedokáže detailne vyšetriť všetky vrstvy sietnice a určiť rozsah jej poškodenia. Je bezbolestné, bezkontaktné a pacient sa výsledok dozvie okamžite. Druhé vyšetrenie, ktoré môžete absolvovať, je kontrola vnútroočného tlaku.  Ide o dôležité preventívne vyšetrenie pri diagnostike glaukómu, ktorý vzniká pri zvýšenom vnútroočnom tlaku. Naopak, znížený očný tlak má za následok deformáciu očnej gule. Bezkontaktné meranie vnútroočného tlaku pracuje na princípe prúdenia vzduchu. Tonometer meria spätný odraz vzduchu po strete s rohovkou.  Aj pri tomto vyšetrení získate výsledok vyšetrenia okamžite. 

 

Kedy by ste mali vyhľadať očného lekára?

 • videnie dúhových kruhov okolo svetiel
 • zmeny či strata zraku
 • začervenanie oka
 • nevoľnosť alebo vracanie
 • bolesť očí a hlavy
 • rozmazané videnie
 • zúžené (tunelové) videnie

 

Bezplatná  kontrola zraku

Prešov- ZOC MAX

22.9.2017

10.00 – 17:00

OCT, VOT*

Banská Bystrica – Europa SC

21.9.2017

10,00 – 17,00

OCT*

Bratislava – OC Eurovea

22.9.2017

10.00 – 17:00

OCT, VOT*

Trnava – City Aréna

22.9.2017

12.00 – 16:00

VOT*

Trenčín – OC MAX

22.9.2017

12.00 – 16:00

VOT*

*OCT – najmodernejšie neinvazívne vyšetrenie oka spektrálnym optickým koherentným tomografom používané  pri diagnostike diabetickej retinopatie, vekom podmienenej degenerácie makuly a iných retinálnych ochorení

*VOT – meranie vnútroočného tlaku bude len v čase od 12.00 – 16.00 hodiny.

Zobraziť celú aktualitu
Ako sa stravovať pred a po tréningu?pasik
Ako sa stravovať pred a po tréningu?

Správne stravovanie a adekvátna fyzická aktivita sú základom pre zdravé telo. Tak, ako pre duševnú aktivitu, tak aj na fyzickú prácu potrebujeme energiu, preto je dôležité nabrať jej dostatok na obe činnosti. Ako sa k nej najľahšie dopracovať prostredníctvom jedla, aby sme sa necítili unavene, radí špecialista na výživu MUDr. Peter Minárik, PhD.

Športovci potrebujú viac energie

Ak často športujete, mali by ste dodržiavať vyváženú stravu, ktorá podporí telo všetkými potrebnými živinami. Ľudský mozog spotrebuje 20 - 25 % energie, ktorú sme prijali prostredníctvom jedla. Výživoví poradcovia poukazujú na to, že sacharidy by mali tvoriť základ našej stravy ako zdroj energie. Tiež je dôležité, aby sme jedli pravidelne, 5-krát za deň, aby sme telu dodali potrebné vitamíny a živiny.

 

Je dôležité, aby sme si uvedomili, aké množstvo zeleniny a ovocia skonzumujeme počas hlavných jedál a počas desiaty alebo olovrantu. Odborníci z WHO odporúčajú skonzumovať minimálne 400 g zeleniny a viac ako 300 g ovocia denne, rozdelených do piatich porcií. Jedna porcia môže byť 100 % džús alebo balíček ovocného a zeleninového pyré. Ovocie, zelenina, džúsy a pyré obsahujú nielen mnohé vitamíny, ale tiež ľahko absorbovateľné sacharidy dodávajúce energiu. „Cieľom každodenného cvičenia je podporiť našu fyzickú kondičku a dobrú formu. Náročnejšie športy, ako napríklad dlhotraťové behy, spotrebujú mnohosacharidov. Pravidelné tréningy, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu, zvyšujú potrebu tela prijímať tieto sacharidy ešte viac. Preto, ak pravidelne a vytrvalostne športujeme, mali by sme doplniť stravu cereáliami, zeleninou a ovocím obsahujúcim škroby, ktoré telu dodávajú správne množstvo sacharidov a pomáhajú udržať zásoby glykogénu v pečeni, ktoré sa po tréningu prirodzene znižujú,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, PhD., expert kampane Džúsy a pyré – Vitamíny v SMART forme.

 

Občerstvenie, ktoré je zdravé a ľahké na prípravu

Sacharidy sú dôležitý prvok stravy poskytujúci telu energiu, zabraňujúci chronickej únave a že obnovujúci zásoby glykogénu v pečeni a v svaloch. „Aby bolo cvičenie účinné a spomalilo sa znižovanie glykogénu, mali by sme jesť ľahko stráviteľné, netučné, na bielkoviny a sacharidy bohaté jedlo. Napríklad krutóny, rezance, varené zemiaky, chudé mäso,  najmä  ryby, hydinu alebo králika, a v neposlednom rade dusenú alebo čerstvú zeleninu, napríklad uhorky“, radí MUDr. Peter Minárik, PhD.

 

Ak nás čaká viac ako jedna hodina tréningu, potrebujeme udržať v tele správne množstvo vody (telesné tekutiny), elektrolyty a sacharidy, a to najmä ak je horúco. Po cvičení, aby sme spomalili proces eliminácie glykogénu, by sme mali jesť akékoľvek ovocie, ideálne bobuľovité. Prípadne môžno piť 100 % džúsy a pyré obsahujúce sacharidy, ktoré sa rýchlo absorbujú do krvi a doplnia zásoby glykogénu.

 

Rýchlym a šikovným občerstvením môže byť zeleninová tyčinka, ovocné plátky alebo 100 % zeleninové a ovocné džúsy a pyré, ktoré neobsahujú žiadny pridaný cukor. Ľahko sa nosia so sebou, pretože ich predávajú v praktických malých baleniach. Môžete ich mať vždy po ruke.

Džúsy a pyré sú vhodný a chutný spôsob, ako získať extra vitamíny pre telo a udržať si správny životný štýl.

 

----------------------------

Kampaň „Džúsy a pyré. Vitamíny vo výhodnej forme" je financovaný s podporou Európskej únie a Poľskej republiky, ako aj z?prostriedkov Fondu propagácie ovocia a zeleniny a členmi KUPS.  

Viac informácií o kampani je k dispozícii na webovej stránke www.dzusyapyre.eu a na fanpage "Žite Smart" na Facebooku. 

 

Zobraziť celú aktualitu
Peter Nagy vyráža na PIANKO tourpasik
Peter Nagy vyráža na PIANKO tour

Piesne v jedinečných aranžmánoch zahrá v 14-tich slovenských mestách.

PIANKO. Tak sa predstaví legendárny Peter Nagy na aktuálnom turné, s ktorým navštívi celé Slovensko od Bratislavy až po Humenné. Spevák a skladateľ Peter Nagy zahrá a zaspieva nestarnúce hity aj poetické balady v jedinečných intímnych aranžmánoch. Sprevádzať ho bude klavirista Pavol Bartovic a sláčikové kvarteto. Nenechajte si ujsť hity Parfémy, Zákony hada, Poďme sa zachrániť či Kristínka iba spí v nových úpravách a príďte si užiť atmosféru akustického koncertu v 14-tich slovenských mestách. PIANKO tour štartuje 16. októbra v Bratislave.

 

Peter Nagy je "značka", ktorá na časko-slovneskej scéne uspešne funguje vyše 30 rokov. Spevák, skladateľ, hudobník, textár a hudobný producent má na konte 16 albumov, z ktorých sa doteraz predalo vyše dva milióny nosičov. Teraz si pre svojich fanúšikov pripravil čosi výnimočné – PIANKO tour. „Dlho som hľadal názov pre svoj vysnívaný program, ktorý by bol postavený na zvuku klavíra a z tichých piesní môjho repertoáru. Nakoniec ma napadlo, že „PIANKO“ je to najkratšie - názov, ktorý sa nevnucuje a dobre sa pamätá. Tiché piesne, ako ich volám, sú pre mňa tie, ktoré som si skladal na každom albume tak trochu pre svoje pesničkárske svedomie. Je ich dosť, ale najviac sa fanúšikom páčia Milenci na snehu, Nad nami zomrel skladateľ, Agáty alebo Bóje,“ vysvetlil Peter Nagy.

 

Petra Nagya bude na PIANKO tour sprevádzať klavirista Pavol Bartovic. Spoločne už nacvičujú na turné, ktoré štartuje 16. októbra. „Pavol Bartovic už niekoľkokrát zaskakoval v našej kapele Indigo, naposledy pri živej nahrávke koncertu Peter Nagy „30 rokov na scéne“ alebo na tohtoročnom koncerte v Londýne.A často ho môžete vidieť v TV reláciách, kde treba profíka, ktorý hrá z nôt. Paľo má svoj rukopis a dokáže byť oporou aj pri sólo náročných skladbách. Skúšame, aby sa naše vnímanie piesní zjednotilo,“ neskrýva nadšenie Peter.

 

Legendárny spevák predstaví na turné hity aj menej známe skladby v nových „tichých“ aranžmánoch. Okrem klaviristu si pozval aj sláčikové kvarteto zložené z členov orchestra Národného divadla a Slovenskej filharmónie - Milan Adamec, Miriam Kaiserová, Júlia Bolebruchová, Katarína Zajacová a Ján Pospíšil. Romatickú baladu Udobrenia upravili na poslednom albume pre klavír a sláčikové kvarteto práve Milan Adamec. Skúšame staré Parfémy, dokonca  rockové Zákony hada alebo Poďme sa zachrániť. Tieto piesne majú so sláčikovým kvartetom úplne iného ducha, zrazu v tejto „tichej“ podobe vyznie viacej melódia aj zmysel textu. Milan Adamec nádherne zaranžoval nové verzie. Pozval na spoluprácu profesionálov - kolegov z Národného divadla a Slovenskej filharmónie. Vzniklo kvarteto, s ktorým budeme vystupovať, dúfam aj v českej časti turné aj budúci rok,“ plánuje Peter Nagy.

 

Spevák sa na turné a špeciálne na svojich fanúšikov teší. „Ktosi múdry povedal, že pieseň, ktorá nie je počutá, nie je piesňou. Pieseň nesie určitý pozitívny odkaz, a ľudia to dnes v tejto besnej dobe akoby viac potrebovali. Vidím to na sebe. Čím je horší tento svet, tým viac dobra okolo seba potrebujem. Niekedy ma fanúšikovia vedia dojať. Píšu pekné komentáre na sociálnej sieti. Cítim, že tie texty som nepísal zbytočne, že niekto si ich obľúbil a rozumie im tak, ako som to myslel aj ja... Tam sa moja spokojnosť uzatvára...“ vyznal sa Peter.

 

Vstupenky kúpite v sieti Ticketportal. 

 

Peter Nagy PIANKO tour 2017

 

16.10. Bratislava Divadlo Tower Stage

17.10. Nitra Divadlo Karola Spišáka

19.10. Trenčín Kino Hviezda

20.10. Trnava Kino Hviezda

22.10. Žilina Hotel Holiday Inn

23.10. Martin Kino Strojár

24.10. Banská Bystrica Aula SZU

6.11. Lučenec Kino Apollo

8.11. Poprad Dom kultúry

10.11. Prešov Kino Scala

11.11. Levoča Kino Úsmev

13,11. Michalovce Kino centrum

14.11. Košice Divadlo Grand

16.11. Humenné Divadelná sála Domu kultúry

 

Zobraziť celú aktualitu
Unikátny projekt edukácie a starostlivosti o malých pacientovpasik
Unikátny projekt edukácie a starostlivosti o malých pacientov

Nadácia Detského kardiocentra odštartovala projekt ŽIJEM NAPLNO. Ide o prvú iniciatívu svojho druhu v podmienkach slovenského zdravotníctva.

Jej cieľom je poskytovať detským pacientom po ťažkých operatívnych zákrokoch doposiaľ nerealizovaný druh starostlivosti. Prostredníctvom vlastnej siete špeciálnych terapeutov a pedagógov bude pomáhať deťom prekonávať ochorením a zákrokmi spôsobené hendikepy, optimalizovať ich neuropsychický vývoj a starať sa o preklenujúce dovzdelávanie na mieru šité ich potrebám. Ambasádorkou projektu sa stala speváčka Mária Čírová a hlavným finančným podporovateľom, vďaka ktorému je možné projekt realizovať, je spoločnosť Slovclean.

Na Slovensku sa v súčasnosti dlhodobo lieči po chirurgických zákrokoch a náročných liečebných metódach v rámci Detského kardiocentra ročne stovky detských pacientov. Tento počet pritom z roka na rok narastá. Nadácia Detského kardiocentra (Nadácia DKC) sa o pacientov s vrodenými alebo získanými chybami srdca zaujíma aj po ich prepustení z hospitalizácie. „Malí pacienti Detského kardiocentra prichádzajú domov častokrát po mesiacoch strávených v nemocniciv dôsledku závažných operačných zákrokov, avšak ich neľahká situácia sa týmto nekončí. Pomalší psychomotorický vývoj, sekundárne hendikepy po operáciách, zameškaná škola, vyčlenenie z kolektívu – to všetko sú problémy, s ktorými sa deti a ich rodičia musia vyrovnávať. V zahraničí fungujú výborne systémy špeciálnej starostlivosti a dovzdelávania pre tieto deti. Na Slovensku, žiaľ, zatiaľ komplexný psychologický a pedagogický servis pre deti s ochoreniami srdca neexistuje. V našej nadácii bojujeme o to, aby rany v osudoch týchto detí neboli pre nich hendikepom do ďalšieho života. Sme preto šťastní, že sa nám podarilo nájsť možnosti a spustiť prvý projekt, ktorý pomôže práve v tejto deficitnej oblasti,“ hovorí správkyňa Nadácie Detského kardiocentraMária Kadlečíková.

 

Prvý projekt svojho druhu na Slovensku

Nadácia DKC v septembri tohto roku spúšťa vlastný projekt, prvý svojho druhu  v rámci slovenského zdravotníctva, ktorý dáva šancu dlhodobo liečeným pacientom po opustení nemocničného prostredia ľahšie sa zaradiť do života, takého, aký žijú ich rovesníci. Využije na to špeciálne vyškolených terapeutov a pedagógov, ktorí budú vzdelávať malých pacientov v pohodlí ich domova.

 

S touto myšlienkou prišla na základe inšpirácie v zahraničí primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra MUDr. Ľubica Kováčiková, PhD. „Dobrá správa je, že úspešnosť operatívnych zákrokov závažných srdcových chýb sa v súčasnej modernej medicíne stále zvyšuje a deti nastupujú, resp. by mali nastúpiť povinnú školskú dochádzku. Výskumy aj prax však ukazujú aj niektoré nepriaznivé výsledky. Deti po operáciách závažných srdcových chýb môžu mať poruchy psychomotorického a neuropsychického vývoja.  Poruchy sú typicky mierne, ak sa však kombinujú, môžu mať výrazne nepriaznivý vplyv. U malých detí môže ísť o oslabenie hrubej motoriky, u dieťaťa v predškolskom veku oslabenie jemnej motoriky, poruchy pozornosti a reči. V školskom veku sa pridružujú problémy v matematických a čitateľských zručnostiach. Postupne sa u detí môžu objaviť aj rôzne komplexnejšie diagnózy, ako napríklad porucha pozornosti alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou, špecifické poruchy učenia, čo dlhodobo ovplyvní kvalitu ich života,“ vysvetľuje odborníčka Detského kardiocentra MUDr. Ľubica Kováčiková. Práve preto má Nadácia DKC záujem pracovať na projekte komplexnej starostlivosti o kardiologických pacientov, ktorý bude zahŕňať aj sledovanie neuropsychického vývoja, včasnú intervenciu na jeho posilnenie a poskytovanie špeciálno-pedagogických vyšetrení a individuálneho vzdelávania.

 

Ako bude vzdelávanie prebiehať?

V pilotnej fáze projektu bude Nadácia DKC spolupracovať s dvoma špeciálnymi pedagogičkami, ktoré budú zabezpečovať starostlivosť pre 16 detí vo veku od 3 do 10  – primárne – zatiaľ z Bratislavského kraja, ale aj z Topoľčian, Levíc a Senice. Tie budú v rámci terapeutických hodín s deťmi pomocou špeciálnych metód sledovať a usmerňovať vývoja hrubej a jemnej motoriky, komunikácie dieťaťa, sociálnych interakcií a zručností, správania a tiež schopnosti riešiť úlohy svojho veku. U starších detí pôjde o doučovanie a dobehnutie vymeškaného učiva. Naše vzdelávanie zohľadňuje fakt, že školská úspešnosť detí s určitým zdravotným znevýhodnením nezáleží len od celkového IQ, ale aj od iných faktorov ako sú kvalita pozornosti a pamäte, jemne motorické schopnosti, zdravotný stav, motivácia, návyky, podnetnosť rodinného prostredia a iné. Viaceré z týchto faktorov sa dajú podporovať individuálnym pedagogickým prístupom,“ hovorí Monika Stupková, liečebná pedagogička a odborná garantka projektu ŽIJEM NAPLNO. Výučba detí bude prebiehať vo frekvencií dvakrát týždenne po dobu 10 mesiacov v rámci školského roka, pričom cieľom je plynule pokračovať v projekte aj v ďalších školských rokoch.

 

Život projektu vnášajú podporovatelia Nadácie DKC

Takto rozsiahly projekt by nebolo možné realizovať z existujúcich zdrojov Nadácie DKC. Preto bolo mimoriadne potrebné získať partnera, ktorý poskytne prostriedky na jeho nevyhnutné režijné náklady. Prvý projekt svojho druhu na Slovensku môže byť uvedený do života vďaka podpore spoločnosti Slovclean. Pri komunikácii so zástupcami Nadácie Detského kardiocentra sme sa dozvedali aj o problémoch pri presadzovaní nových ideí a projektov, ktoré väčšinou súviseli s nedostatkom finančných prostriedkov. Keď vidíte do hĺbky problému, už vás to nenechá ľahostajným. Uvedomili sme si našu zodpovednosť voči spoločnosti a skutočnosť, že okrem našich podnikateľských aktivít je našou povinnosťou aj pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ hovorí Martin Záhora,predseda predstavenstva spoločnosti Slovclean, generálneho partnera projektu ŽIJEM NAPLNO a dodáva: „Pevne verím, že projekt ŽIJEM NAPLNO sa bude rozvíjať a že budeme postupne schopní zapojiť do neho čo najviac detí. Naša spoločnosť je pripravená dlhodobo pomáhať malým pacientom, aby svoj život prežili naplno a bez obmedzení.

 

Jeden z najvýznamnejších projektov v histórii pôsobenia Nadácie DKC získal aj ambasádorku, ktorá bude pomáhať šíriť jeho významnú a závažnú myšlienku. Stala sa ňou speváčka, dvojnásobná mama Mária Čírová. „Do tejto problematiky som sa ponorila iba nedávno a bola som prekvapená, koľko vecí nie je doriešených a koľko špecialistov a dobrovoľníkov dáva do toho úplne nezištne celý svoj život. Mnohým rodinám tak výrazne uľahčia veľmi zložitú situáciu. Z mojej pozície budem vedieť pomôcť hlavne v oblasti informovanosti verejnosti a samozrejme aj osobnou účasťou na podujatiach nadácie,“ hovorí ambasádorka projektu ŽIJEM NAPLNO Mária Čírová.

 

Viac informácií o projekte ŽIJEM NAPLNO je k dispozícii na stránkewww.nadaciadkc.sk  

Zobraziť celú aktualitu
Svetový deň srdca pasik
Svetový deň srdca

September, počas ktorého si verejnosť pripomína aj Svetový deň srdca (29.9. 2017), na Slovensku už vyše desať rokov patrí srdcu a prevencii srdcovocievnych ochorení.  Mimoriadne priaznivé odozvy na prvý ročník projektu MOST, ktorý Slovenská nadácia srdca odštartovala v roku 2007, viedli k pokračovaniu projektu a vytvoreniu úspešnej tradície preventívno-edukačnej kampane.

 

 Ukázalo sa totiž, že cielená kampaň tohto typu viedla k výraznému zlepšeniu znalosti obyvateľstva v otázkach najzávažnejších rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, k zlepšeniu poznania príznakov akútneho infarktu myokardu a k lepšiemu pochopeniu potreby celoživotnej zmeny životného štýlu. Je to mimoriadne dôležité nakoľko väčšina rizikových faktorov prebieha absolútne bezpríznakovo.

 

Projekt ideovo vytvoril bývalý prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti  profesor Ján Murín, v jeho podpore pokračuje aj jej aktuálny prezident profesor Robert Hatala. Stal sa prvým významným pokusom zlepšiť informovanosť obyvateľstva o kardiovaskulárnych ochoreniach, ich príznakoch a prevencii a reagoval na vysokú úmrtnosť i chorobnosť na Slovensku. Hlavným cieľom bola najmä edukácia obyvateľstva a premostenie dvoch významných kardiologických  kongresov Európskej kardiologickej spoločnosti a Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

 

V súčasnosti prebieha už jedenásty ročník známej preventívno - edukačnej kampane MOST . Informačná kampaň je už tradične spojená s vlakmi zdravia, kde ľuďom zistia ich riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia meraním krvného tlaku, cholesterolu, cukru a kontrolou srdcového rytmu. Merať sa bude aj na vlakových staniciach a v lekárňach.

 

 

Novinkou je, že na kampani po prvýkrát s poprednými slovenskými odborníkmi zo Slovenskej nadácie srdce a Slovenskej kardiologickej spoločnosti spolupracujú aj pacienti a odborníci z Únie pre zdravšie srdce.

 

Všetky informácie o kampani nájdete na weboch www.presrdce.euwww.tvojesrdce.sk.

Zobraziť celú aktualitu
Pod vplyvom alkoholu sadá za volant každý desiaty vodičpasik
Pod vplyvom alkoholu sadá za volant každý desiaty vodič

Predĺžené víkendy a sviatky sú najrizikovejšie.

Zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov je už niekoľko rokov septembrovou témou európskych a slovenských pivovarníkov. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom SR a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR organizujú Deň zodpovednosti na slovenských cestách, ktorého cieľom je apelovať na vodičov, aby nekonzumovali alkohol pred jazdou. Zvlášť chcú upozorniť na to, že práve počas predĺžených víkendov a sviatkov sa stane viac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. 

 

Takmer každá desiata dopravná nehoda na Slovensku je spôsobená vodičmi, ktorí sú pod vplyvom alkoholu. „V období posledných rokov štatistiky ukazujú mierny pokles dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a dodáva: „Veríme, že k tomuto poklesu prispievajú aj preventívne aktivity ako je dnešný Deň zodpovednosti, keď pripomíname, že šoférovanie pod vplyvom alkoholu je veľmi nebezpečné.“

 

Štatistiky Prezídia Policajného zboru (PPZ) ukázali, „že až 59 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkendy vrátane piatku, avšak ešte rizikovejšími sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11 % viac dopraných nehôd. V tomto roku dokonca až o 31 % viac“, dopĺňa plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ: „Práve preto sme sa rozhodli upozorniť dôraznejšie na túto skutočnosť a to aj policajnou akciou, ktorá bude prebiehať na celom Slovensku počas tohto predĺženého víkendu a bude sa zameriavať najmä na kontrolu alkoholu u vodičov motorových vozidiel.“ 

 

Pod vplyvom alkoholu sadajú za voland najmä muži

Podceňujú krátke jazdy v obci. I napriek tomu, že väčšinu nehôd pod vplyvom alkoholu spôsobia muži - vodiči (88 %), v poslednom období rastie počet žien (o 1,5 % ročne), ktoré sadajú za volant po vypití alkoholických nápojov. Najmenej zodpovední sú mladí vodiči s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu. Fakt, že alkohol výrazne znižuje schopnosť vodiča bezpečne viesť vozidlo potvrdzujú údaje, ktoré hovoria, že až 64 % nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu sa udeje za priaznivých poveternostných podmienok – za dobrej viditeľnosti a na suchej ceste. Tri štvrtiny nehôd pod vplyvom alkoholu (75 %) sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slovácipodceňujú práve krátke jazdy, akonapríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup. 

 

Alkohol za volant nepatrí

„Alkohol má na vodiča výrazný vplyv, spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku“, upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR a pokračuje: Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.“

Podľa údajov BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 %.

 

Keď pijem, auto zostane doma

Keď pijem, auto ostane doma – je to najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a následným nepríjemnostiam. „Ak sa chystáte na zábavu spojenú s konzumáciou alkoholu, naplánujte si aj spôsob, ako sa dostanete bezpečne domov: využite MHD, zavolajte si taxík,  prejdite sa pešo, dohodnite si odvoz alebo prespite u kamaráta. Už aj keby si človek v takejto situácii zaplatil hotel, tak ho to vyjde asi 10-násobne lacnejšie, ako keby nafúkal za volantom. V prípade, že ste na stretnutí autom, spoľahlivým riešením je objednať si nealkoholické pivo,“ odporúča Jana Shepperd

 

„Účet“ vodiča, ktorý pil a sadol za volant je vždy vysoký. Strata života alebo celoživotné následky na zdraví sú nevyčísliteľné. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spoločne s Prezídiom PZ vypočítalicenu, ktorú zaplatí vodič za nezodpovedné pitie.

CENA ZA

NEZODPOVEDNÉ PITIE    

ZODPOVEDNÉ PITIE

Vodič „nafúka“ za volantom

Vodič  zaparkuje auto a zvolí alternatívu

Pokuta za alkohol za volantom

až do 800 €

Odvoz kamarátom

0 €

Zadržanie vodičského preukazu

 až do 3 rokov

Pešo

0 €

Sedenia a potvrdenie od psychiatra, že vodič nie je závislý od alkoholu *

 100 €

MHD *

2 €

Odborné poradenstvo u psychológa: 4x skupinové sedenie + záverečný pohovor *

 300 €

Taxi *

15 €

Skúška na dopravnom inšpektoráte (ak je vodičský preukaz odobratý dlhšie ako 2 roky)

16,50 €

Hotel *

70 €

CENA SPOLU *

1 216,50 €

NAJNIŽŠIA CENA

0 €

CENA ZA ŽIVOT A ZDRAVIE

nevyčísliteľná

NAJVYŠŠIA CENA*

70 €

*ceny sú približné, vychádzajúce zo skutočných reáliíZdroj: SZVPaS 

Zdroj: SZVPaS 

Zobraziť celú aktualitu
Život chutí aj po lete, s Mattonipasik
Život chutí aj po lete, s Mattoni

Hoci sa leto oficiálne končí až v septembri, prvé príznaky jesene vnímame už tesne pred  posledným augustovým dňom. Slnečné dni sa skracujú, záznamy v pracovných kalendároch sa naopak predlžujú. V šatníku meníme tričká za košele a v slovníku slová pohoda a oddych za stres, uzávierka, úlohy. Nie nadarmo sa vraví o strašiakovi menom jesenná depresia. Účinnou prevenciou je aj kvalitný pitný režim. 

Nároky na dostatočný príjem tekutín sa neznižujú ani so znižujúcimi teplotami. Príchod jesene spojený so zmenou teploty, pracovného nasadenia a stresu si priam žiada udržanie optimálneho pitného režimu. Naše telo je teraz viac vystavené nadmernej záťaži a môže ho hravo zdolať prvé jesenné prechladnutie či dokonca jesenná depresia.

 

O poriadok v tele a hravé zvládanie opätovných pracovných či školských povinností sa postará dvojica minerálov vápnik a horčík, ktoré si jednoducho doplníte pitným režimom. Ich ideálny pomer 3:1 nájdete v minerálnej vode Mattoni. Môžete si ju bez obáv dopriať každý deň – stredná mineralizácia vaše telo nezaťaží. Naopak, dodá mu vyvážený pomer minerálov, ktoré voda získala z prírody Karlových Varov, ktorej vďačí za svoju unikátnu chuť, ktorú spotrebitelia oceňujú už viac ako sto rokov.

 

Okrem udržania správneho pitného režimu si s príchodom jesene udržíte aj dobrú náladu nasledujúcimi aktivitami. Pokiaľ môžete, čo najviac sa prechádzajte. Slnečných lúčov bude čoraz menej, preto si ich vychutnajte čo najdlhšie. Prechádzky dopĺňajte aj cvičením. Chrbtica po návrate za pracovný stôl sa vám poďakuje a aj vaša myseľ zostane v dobrej kondícii. Ak máte chuť, skúste aj niektorú z jesenných detoxikačných kúr. Ich prečisťujúci účinok spoločne s kvalitným pitným režimom odstráni z tela škodliviny a zvýši vašu odolnosť voči vplyvom jesene. A vy si ju tak užijete plnými dúškami.

Zobraziť celú aktualitu
Allianz – SP spustila vernostný klubpasik
Allianz – SP spustila vernostný klub
 • Allianz – Slovenská poisťovňa odmení verných klientov benefitmi v rámci nového vernostného klubu.
 • Členstvo v Allianz Clube prináša zľavy na poistení, zrýchlené vybavenie poistnej udalosti či prednostné vybavenie na pobočke a na Infolinke.
 • Registráciou v klube do konca októbra navyše hráte o notebooky, tablety a telefóny.

Allianz – Slovenská poisťovňa od septembra 2017 oficiálne spustila vernostný Allianz Club. Jeho členom chce priniesť nadštandardné benefity a odmeniť lojalitu svojich klientov. „Ako trhový líder máme na Slovensku viac ako 2 milióny klientov. Veľmi si vážime ich vernosť a chceli by sme ich touto formou aj odmeniť a oceniť,“ vysvetľuje riaditeľka odboru market manažmentu Allianz – SP Marta Kausichová. Členovia klubu získajú viaceré výhody ako atraktívne zľavy na poistení, garanciu likvidácie poistnej udalosti do 5 dní, prednostné vybavenie na pobočke či na Infolinke, ale aj uvítací bonus v podobe 25-percentnej zľavy na cestovné poistenie.

 

Členom Allianz Clubu sa môže stať ktokoľvek, neklient aj klient Allianz – SP, a to prostredníctvom registrácie na webstránke klubu club.allianzsp.sk. Po registrácii prejde člen jednoduchou identifikáciou a systém mu, podľa počtu jeho poistných zmlúv, pridelí bronzovú, striebornú alebo zlatú úroveň členstva a príslušnú sadu benefitov, ktoré môže využívať.

 

Navyše, každý kto sa stane členom klubu do 31. októbra 2017, hrá o skvelé ceny. Každý  týždeň získa jeden vyžrebovaný výherca nový telefón a na záver budú všetci členovia klubu zaradení do hry o notebooky a tablety. Herný plán a ďalšie informácie získate na stránke klubu alebo na bezplatnej Infolinke 0800 122 222.  

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio