LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Pomôcť má kampaň Čas je mozog
  Na Slovensku ročne pribudne až 17 tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Opäť môžeme pomáhať hendikepovaným
  Každý z nás môže opäť pomôcť svojím pohybom tým, čo prekonali ťažkú chorobu alebo vážny úraz, ale nevzdali sa a napriek hendikepu chcú športovať. Nezastaviteľným.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...

Na Vianoce trošku piva,
na Silvestra holbu vína
a potom na Nový rok
budeš mať istý krok.
Kopu darčekov, čo srdce pohladia,
rodinu, priateľov, čo nikdy nezradia.
K bohatstvu krôčik, ku šťastiu krok,
nádherné Vianoce a skvelý Nový rok.
Na jedličke sviečky svietia,
v jasliach leží Božie dieťa.
Nech Vás jeho láska hreje,
žiari i v tmách beznádeje,
do sŕdc, duší vašich vloží
radosť, šťastie, pokoj boží.
Drevo v krbe praská, v našich srdciach láska.
Ihličie krásne vonia, zvončeky tíško zvonia.
Plamienok v srdci blkoce, prajeme krásne Vianoce
Od Ježiška balík zdravia
- vzácny poklad ako vravia.
Lásku, šťastie, žiadne hádky,
pohodu a krásne sviatky.
Čas vianočný je tu opäť, vonku len sneh hustý nesmelo na dvere klope, musíme ho vpustiť. Priniesol nám radosť, lásku, tovar veľmi vzácny, má ho, zdá sa, plnú tašku, hoci nie je lacný.
×
V krbe oheň blkoce, ihličie krásne vonia,
vládne dobrá nálada, zvončeky krásne zvonia.
Drevo ticho praská, v našich srdciach láska.
Čarovné Vianoce a šťastný Nový rok.
V krbe oheň blkoce, ihličie krásne vonia,
vládne dobrá nálada, zvončeky krásne zvonia.
Drevo ticho praská, v našich srdciach láska.
Čarovné Vianoce a šťastný Nový rok.
Letí anjel s nádielkou,
vrtí pri tom prdelkou,
letí, letí, hádaj kam,
k dobrým ľuďom, predsa k Vám.
Letí anjel s nádielkou,
vrtí pri tom prdelkou,
letí, letí, hádaj kam,
k dobrým ľuďom, predsa k Vám.
Na Vianoce a v Novom roku
vinšujem Vám nastokrát
teplé slnko nad domovom,
dobré skutky s dobrým slovom,
zdravia, šťastia akurát,
aby Vás mal každý rád.
Nech Vianoce, sviatky pokoja,
pálivé bolesti zahoja,
hviezdička šťastia zasvieti,
radujme sa ako deti.
Biely sneh, na okne kvety mrazivé, všetky deti už túžia po zime.
So zimou Vianoce prichádzajú, radosť do detských očí prinášajú.
Prežite ich v kruhu blízkych duší,
nech láska a spokojnosť zo všetkých srší.
Dnes je 19. 11. 2017, meniny má Alžbeta.
Unikátne vitamíny pre diabetikov
Objavte inováciu v boji proti vráskam od AVONu!
Dosiahnite prelomovú hustotu s novou vlasovou líniou od AVONu!
Získajte dokonalý tvar pier s prvým tekutým rúžom od AVONu!
Náhodný článok
Čo s úrodou ovocia a zeleniny? Čo s úrodou ovocia a zeleniny?
Bohatá úroda je pre všetkých záhradkárov odmenou za ich prácu a celoročnú starostlivosť. Práve leto je dobou, kedy dozrieva veľa druhov ovocia i zeleniny a pokiaľ patríte medzi šikovných pestovateľov, musíte riešiť, ako s veľkou úrodou naložiť. Ak nie je vo vašich silách všetko ihneď skonzumovať, spracujte a uchovajte plody tak, aby zostali čo najdlhšie zdravé a navyše aby vám ešte priniesli úžitok. 
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
Prvá vegánska kozmetika pre mužov pasik
Prvá vegánska kozmetika pre mužov

 

Unikátna a vo svete obľúbená značka prípravkov pre mužskú pokožku Bulldog prichádza aj na Slovenský trh. Britská kozmetika ponúka produkty vytvorené z najlpších, čisto prírodných surovin na základe najmodernejších poznatkov skúsených expertov na mužskú pleť. Produkty nie sú testované na zvieratách, neobsahujú parabény, syntetické vonné látky, umelé farbivá ani zložky živočíšneho pôvodu. Sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Od základu ich vytvorili špeciálne na mužskú pokožku a navrhli tak, aby fungovali jednoducho a efektívne v každom veku. Kozmetiku dostanete v sieti dm drogerie markt. 

 

 

Bulldog Hydratačný  krém pre normálnu pleť

Hydratačný krém pre normálnu pleť sa rýchlo vstrebáva a zanecháva pokožku jemnú a hydratovanú. Vďaka výťažkom z aloy vera, ktorá podporuje zvlhčenie, upokojuje pokožku najmä po holení. Camelinový olej bohatý na omega-3 mastné kyseliny povzbudzuje  obranyschopnosť pleti a zabraňuje jej podráždeniu.  Zelený čaj, známy svojimi antioxidačnými účinkami, redukuje voľné radikály a tým odďaľuje starnutie pokožky.

Odporúčaná cena:  8,99  za 100 ml balenie

 

 

Bulldog Hydratačný krém pre citlivú pleť

Hydratačný krém pre citlivú pleť nezanecháva na pokožke mastné ani lepkavé stopy. Obsahuje baobabový olej, ktorý je známy svojimi zvláčňujúcimi a upokojujúcimi účinkami, ovsený olej s vysokým obsahom formujúcich omega-6 a vyživujúcich omega-9 mastných kyselín. Olej zvyšuje obrannú funkciu pokožky a zabraňuje jej poškodeniu. Výťažok zo vzácnej vrbovky úzkolistej zase redukuje začervenanie a podráždenie pleti.

Odporúčaná cena:  8,99  za 100 ml balenie

 

Bulldog Olej pre starostlivosť o fúzy  pre normálnu pleť

Olej na fúzy Bulldog je originálny a jedinečný prípravok, ktorý upraví a zjemní  mužské fúzy,  zároveň ich príjemne prevonia, takže zostanú  jemné a lesklé. Olej určený na denné použitie je vyrábaný z najkvalitnejších rastlinných prípravkov. Obsahuje zložku aloa vera s hojivými účinkami,  zvlhčujúcim a posilňujúcim camelinovým olejom a výťažkom zo zeleného čaju s antioxidačnými účinkami, ktoré spomaľujú proces starnutia. Všetky produkty značky Bulldog vrátane oleja na fúzy neobsahujú žiadne umelé farbivá, syntetické vonné alebo živočíšne látky.

Odporúčaná cena:  7,90  za 30 ml balenie

 

 

Bulldog Čistiaci gél pre normálnu pleť

Čistiaci gél Bulldog je určený na denné použitie, pre všetky typy mužskej pleti, najlepšie dvakrát denne –  vždy ráno a večer. Produkt bol špeciálne navrhnutý tak, aby pokožku udržoval zdravú a sviežu.  Použitie je jednoduché, stačí naniesť na vlhkú pokožku, napeniť a opláchnuť. Obsahuje výťažky z aloy vera so zvlhčujúcimi a upokojujúcimi účinkami, camelinový olej, ktorý zvyšuje obranyschopnosť pokožky, a zelený čaj s antioxidačnými účinkami, ktorý zabraňuje starnutiu pleti.    

Odporúčaná cena:  5,10  za 150 ml balenie

Zobraziť celú novinku
Trstinové inovácie v podmanivých príchutiach pasik
Trstinové inovácie v podmanivých príchutiach

Gazdinky, zbystrite pozornosť! Dr. Oetker si pre vás pripravil špeciálnu novinku, ktorá vás nadchne! Trstinový cukor v praktickom balení, navyše v dvoch obľúbených príchutiach RUM a KARAMEL. Ak hľadáte niečo výnimočné, vyskúšajte aromatický trstinový cukor od Dr. Oetker, ktorý vaše dezerty dokonale „vyšperkuje“. 

Kvalita a jedinečnosť

Dr. Oetker priniesol na trh dva druhy trstinového ochuteného cukru v praktickom 20 g balení, vhodnom na jednorazové použitie. Ochutený cukor môže v recepte nahradiť časť bežného cukru alebo ho nahradí úplne, napr. na posypanie sladkých jedál. Ak v receptoch nevyužívate klasický repný cukor, nerafinovaný trstinový cukor zlatohnedej farby a medovej vône je výbornou alternatívou.

 

Trstinový cukor KARAMELOVÝ

Kto by nemiloval jedinečnú chuť a vôňu karamelu? Teraz si ich môžete naplno vychutnať v novom trstinovom cukre, vyrobeného z kvalitných prírodných surovín. Výrobok obsahuje trstinový cukor, 4,8% karamelového prášku a prírodnú arómu. Tento skvelý pomocník do kuchyne vám pomôže pri príprave lahodných karamelových krémov a náplní, na ochutenie nápojov, jogurtov alebo tvarohu.

 

Trstinový cukor s RUMOVOU arómou

Ak sa chystáte pripravovať zákusok a hľadáte nezameniteľnú rumovú chuť a vôňu, trstinový cukor od Dr. Oetker vám pomôže vaše dezerty skvelo dochutiť. Môžete ho použiť do cesta alebo pri príprave krémov, či na dochutenie nápojov a mliečnych výrobkov.   

Odporúčaná maloobchodná cena Trstinový cukor karamelový a Trstinový cukor s rumovou arómou (20g):0,27 – 0,29€

Zobraziť celú novinku
 Silan Aromatherapy+ inšpirovaný prírodoupasik
Silan Aromatherapy+ inšpirovaný prírodou

Nájsť si čas na oddych je v súčasnej hektickej dobe náročné. Preto čoraz viac siahame po produktoch inšpirovaných prírodou, ktoré rozmaznávajú telo a myseľ. O pohodlie svojich zákazníkov sa dlhodobo stará aj spoločnosť Henkel, a tentokrát prináša na trh dve novinky z radu Silan Aromatherapy. Kombinácia kokosovej vody a minerálov, ako aj pivoniek s bielym čajom je synonymom celodenného pohodlia a dokonalá súhra vôní vo vás prebudí pocit relaxu.

Nový Silan Aromatherapy+ plní požiadavky spotrebiteľov, ktorí hľadajú relax a životnú rovnováhu. Navyše, krémové zloženie je inšpirované čistými prírodnými ingredienciami. Opojná vôňa sa udrží v šatníku až sto dní a špeciálna formula ukrytá v každom balení Silanu sa postará o dlhodobú jemnosť každého kúsku oblečenia.  

 

Silan Aromatherapy+ kokosová voda & minerály podporuje očistu mysle a budete sa cítiť, ako by ste sa preniesli na magické miesta plné nezabudnuteľných chvíľ. So

 

Silanom Aromatherapy+ pivonka a biely čaj si užijete pocit prechádzky medzi rozkvitnutými kvetmi a jemná vôňa vás bude sprevádzať počas niekoľkých dlhých týždňov.   

 

NovýSilan je zároveň šetrný k životnému prostrediu vďaka prémiovému pútavému dizajnu s odstrániteľnými obalmi.

 

 

 

Užite si dlhotrvajúcu vôňu s novinkami z radu Silan Aromatherapy, ktorá vám zdvihne náladu. Silan Aromatherapy+ kokosová voda & minerály a Silan Aromatherapy+ pivonka a biely čaj sú k dispozícii v dvoch baleniach – 900 ml za odporúčanú maloobchodnú cenu 2,69 eur a 1800 ml za 3,99 eur.  

Zobraziť celú novinku
Zaplatí za titul princeznej svojou slobodou?pasik
Zaplatí za titul princeznej svojou slobodou?

Najnovší, už pätnásty román jednej z našich najobľúbenej­ších autoriek a prvej dámy slovenskej historickej romance presvedčivo dokazuje, že v tomto žánri nemá u nás Jana Pronská konkurenciu. Pätnástu autorkinu knihu oslávime 30. novembra 2017 v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ul. v Bratislave.

O čom to je? Julián Bakšai sa kvôli otcovým dlhom zaviaže, že bude slúžiť grófovi Ratoldovi a jeho zhýralému synovi Františkovi. Keď mu gróf po synovej smrti navrhne, aby od Kumánov priviedol jeho jediného vnuka, Julián neváha ani chvíľu: za odmenu mu totiž Ratold sľúbil
vrátiť rodinné sídlo - hrad Kamenec.

 

Krásna Kumánka Damara je hrdá, slobodomyseľná žena. Po krutej zrade uhorského šľachtica žije iba pre svojho syna a celé roky odmieta ponuky na sobáš. Julián je rozhodnutý dodržať sľub grófovi Ratoldovi, no Damara v ňom prebudí hlbokú náklonnosť a lásku, a tak jej ponúkne ochranu i svoje meno. Ako však dopadne manželstvo, ktoré je od počiatku založené na klamstve? Dokáže Damara Juliánovi odpustiť a uverí, že jediné, o čo kedy stál, je jej láska?

 

Zobraziť celú novinku
Kroky v daždipasik
Kroky v daždi
Obľúbená slovenská autorka Katarína Gillerová v napínavom príbehu odkrýva komplikované a neraz poriadne zamotané ľudské vzťahy. V románe Kroky v daždi ponúka čitateľovi pútavý dej s prekvapujúcimi zvratmi a témy, ktoré chytia za srdce najmä každú ženu.  

Jeden muž, dve ženy, dve generácie
Píše sa rok 1979 a zaľúbená stredoškoláčka Jolana prežíva dni plné lásky s o štyri roky starším Júliusom. A hoci ju čaká maturita, s nadšením prijme jeho návrh na tajnú svadbu. Obáva sa reakcie okolia, a tak o svadbe stále mlčí, no jedného dňa táto informácia šokujúcim spôsobom vyjde najavo...

 

O vyše tridsať rokov neskôr Diana žije v šťastnom manželstve. Muž a syn sú pre ňu všetkým, napriek tomu sa v dôležitej záležitosti postaví proti manželovi. Jej chyba vedie k tragickým zmenám v živote ich rodiny. Diana sa s nimi postupne vyrovnáva, hľadá východisko a nechtiac pritom natrafí na tajomstvá z minulosti svojich blízkych.

----------------------------------

Katarína Gillerová patrí medzi popredné predstaviteľky tzv. ženskej literatúry. Na svojom konte má už pätnásť kníh. Viaceré z nich boli preložené do češtiny a vyšli vo vydavateľstve Motto. Autorka  pracuje ako ekonómka, vedie účtovníctvo pre súkromných podnikateľov a firmy. Žije a tvorí v Bratislave. 

Zobraziť celú novinku
Sprievodca detskými chorobamipasik
Sprievodca detskými chorobami

Odreté koleno? Rozbitá brada? Prešli sme si tým v detstve takmer všetci. A aj keď sme dnes už rodičia vlastných detí a vieme, ako sa zachovať v bežných životných situáciách, pri horúčke, zvracaní či úpornom kašli našej ratolesti často prichádza neistota. Kedy to zvládneme sami a kedy už volať lekára? 

Odpovede poskytne knižná novinka Sprievodca detskými chorobami. Kniha známej detskej lekárky MUDr. Moniky Antošovej je určená všetkým rodičom, ktorí chcú mať poruke kvalifikované informácie o ochoreniach a správnom postupe pri ich prvých príznakoch. Pediatrička sa pri jej zostavovaní opierala o bohaté skúsenosti z klinickej a ambulantnej praxe a zrozumiteľný text doplnila o užitočné tabuľky a grafy. Kniha vychádza vo vydavateľstve Fortuna Libri, viac na www.fortunalibri.sk.

 

Informovaný rodič, šťastné dieťa

Ako milujúci rodičia si uvedomujeme, že deti sú to najcennejšie, čo máme. Dbáme na ich správny vývoj, pohodu a zdravie. Preto je pochopiteľné, že nás dokáže vykoľajiť prerezávanie zúbkov, koliky u dojčiat či banálne nachladnutie. „Postupujeme správne? Nespravili sme niekde chybu? Máme zavolať lekárovi?“ Prvé cenné informácie poskytne kniha Sprievodca detskými chorobami. Pomôže správne ošetrovať choré dieťa a rozhodnúť sa, kedy je potrebné navštíviť lekára.

-----------------------------------------

Autorka, MUDr. Monika Antošová, pôsobí ako pediatrička dlhé roky a je známou odborníčkou z médií a diskusných medicínskych relácií. Zostavila prehľad najčastejších detských chorôb s odborným výkladom a užitočnými radami. Kniha je rozdelená do prehľadných kapitol ako napríklad Problémy dojčenského veku, Infekčné ochorenia či Prvá pomoc, vďaka ktorým veľmi rýchlo nájdete informáciu, ktorú práve potrebujete. Kniha Sprievodca detskými chorobami ponúka nielen riešenie a poradenstvo v prípade ochorení, ale aj rady prispievajúce k prevencii.

 

Zobraziť celú novinku
Magické chute Bubbleologypasik
Magické chute Bubbleology

Pridajte si do upršanej jesene trocha tropickej mágie. Populárne bublinkové čaje Bubbleology prichádzajú s dvoma novými limitovanými edíciami Blue Magic (Modrá vášeň) a Wild Magic (Divoká vášeň). 

Sú to dve osviežujúce tropické chute, ktoré vás ešte so slamkou v ústach v okamihu vyzlečú do plaviek a prenesú na okružnú plavbu exotikou. A keďže odtiene sivej boli trendy minulý rok, Bubbleology bublinkové čaje žiaria zvodnými farbami karibských pláží.

                                

BLUE MAGIC prináša základ zo zeleného čaju doplnený nebesky modrým curacaom s prelínajúcimi sa podtónmi bielych broskýň jogurtu a kvapkou citrónu.

 

 

 

WILD MAGIC je drink, ktorý vás rozpáli vášňou k silným chutiam. Zelený čaj s jazmínom v sebe divoko prepletá príchute grenadiny, grapefruitu, koketného kumkvatu a všetkými milovaného manga.

 

Nechajte sa s Bubbleology zaliať vlnou chutí, trópov a exotiky. So správnym nápojom v ruke môže byť aj sivá jeseň živá.

Zobraziť celú novinku
Bolestivá menštruácia? Pomoc už do 15 minút!pasik
Bolestivá menštruácia? Pomoc už do 15 minút!

Bolesť a kŕče počas menštruácie sú spájané s hladinou prostaglandínov – ženy s ich vyššou hladinou trpia silnejšími kŕčmi ako tie ostatné. Silnejšie menštruačné bolesti pociťujú aj ženy s užším kanálom kŕčka maternice, práve preto bolestivá menštruácia často mizne po prvom pôrode. Nie je to však pravidlo a niektoré ženy si počas „svojich dní“ vytrpia viac než dosť. Patríte medzi ne aj vy? Nemusíte! Veď náročné je to vydržať aj raz, nieto každý mesiac...

Pri bolestivej menštruácii pomáhajú lieky uvoľňujúce kŕče a bolesť, tzv. spazmolytiká. Takým je aj liek Buscopan 10 mg obalené tabletys účinnou látkou butylskopolamíniumbromid, ktorý kúpite v lekárni bez receptu. Úľavu pocítite už do 15 minút od užitia lieku. Liek Buscopan 10 mg obalené tabletypôsobí na hladké svaly v brušnej a panvovej oblasti. Nezaťažuje celý organizmus, neprechádza do krvi a do centrálneho nervového systému. Odporúčaná cena 10-tabletového balenia lieku je 4,50 €; 20-tabletového balenia lieku je 5,25 €.

www.buscopan10tbl.sk

Zobraziť celú novinku
Netradičná na knižnom trhupasik
Netradičná na knižnom trhu

Aj vy riešite, ako zladiť prácu, rodinu a koníčky? S touto vetou sa čitateľom prihovára netradičná novinka na slovenskom knižnom trhu. Kniha iMama od slovenských autorov Jany Šimkovičovej a Pala Hlubinu. Ponúka príbehy Sloveniek, ktorým sa počas materskej dovolenky podarilo nielen postarať o deti, ale ešte aj naštartovať úspešné podnikanie alebo projekt.

Na krst knihy iMama, s podtitulom Ako zladiť prácu s rodinou a nezblázniť sa prišla takmer stovka ľudí aj niektoré respondentky, čo naživo dopovedali svoje príbehy – medzi nimi Lenka Šoóšová, Silvia Mahútová a Katarína Čabáková.

 

Krstnou mamou knihy je trénerka Lea Grančič, ktorá na Slovensko priniesla cvičebné metódy deepWORK a bodyART. Knihu pokrstila detským šampanským spolu so svojou dcérkou Tamarkou. Výber krstnej mamy nebol náhodný. Tamarka sa narodila s vrodenou vadou, ktorej liečba je veľmi nákladná, preto príspevokz každej predanej knihy pôjde na konto občianskeho združenia, ktoré má pomôcť Tamarke prefinancovať drahé operácie v Nemecku. Keďže už som aj ja mama, viem, že to niekedy nie je ľahké. Práve preto je veľmi fajn, že takéto knihy máme,“ povedala o knihe Lea Grančič a dodala: Bolo mi cťou pokrstiť novú knihu. Prajem jej veľa veľa čitateľov – pevne verím, že v nej nájde inšpiráciu, motiváciu a možno aj podnet veľa žien a možno aj mužov.“

 

Kniha iMama obsahuje príbehy a rozhovory 23 inšpiratívnych žien a jedného muža.

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Najveselší detský festival „Festík“!pasik
Najveselší detský festival „Festík“!

Skvelá správa pre rodičov, ale najmä ich deti! V Bratislave bude jedinečný festival „Festík“, ktorý na jednom mieste združí všetkých umelcov z oblasti tvorby pre deti. Vystúpi na ňom Miro Jaroš, Smejko a Tanculienka, Paci Pac a mnohí ďalší. Súčasťou tohto najveselšieho detského festivalu bude aj ďalší mimoriadne atraktívny program vrátane kreatívnych, športových, edukačných aj environmentálnych aktivít.

„Festík“ sa rozhodli zorganizovať ľudia z agentúry Evency, ktorí sú sami rodičmi a podujatie tohto druhu im v hlavnom meste chýbalo. Ich ambíciou je pripraviť najveselší festival, na ktorom sa zabavia malé deti, tínedžeri, ale aj rodičia a starí rodičia. Nenechajte si ho ujsť! Bude pod holým nebom v areáli Incheba Parku 26. a 27. mája 2018.

 

Podujatie je výnimočné najmä tým, že na jednom mieste ponúkne populárnu hudobnú produkciu pre deti, ktorá na Slovensku existuje. „Našou hlavnou motiváciou bolo zistenie, že v okolí Bratislavy neexistuje zábavne kultúrno-športové podujatie, ktoré by združovalo umelcov tvoriacich pre deti, a kde by deti pod holým nebom mohli zažiť atmosféru veľkého detského festivalu. Existuje niekoľko podujatí v menšom rozsahu, náš festival bude ale výnimočný tým, že sa našim malým, väčším a aj dospelým návštevníkom budeme snažiť ponúknuť rozmanité aktivity – kreatívne, športové, edukačné aj environmentálne – a zároveň aj hudobno-zábavné vystúpenia ich obľúbených interpretov počas dvoch nabitých dní, na jednom mieste,“ vysvetľuje ambasádorka „Festíka“ Katarína Šebestová z organizátorskej agentúry Evency.

 

Katarína je mladá moderná matka a má presnú predstavu o tom, ako by malo vyzerať zaujímavé  a podnetné trávenie voľného času s jej ratolesťou. Aj preto sa rozhodla spojiť sily s ďalšími podobne zmýšľajúcimi rodičmi a vybudovať nový unikátny festival. Keďže sama vie, že rodičia vyberajú podujatia najmä podľa toho, čo sa páči deťom, gro programu „Festíka“ bude zamerané na ne. Avšak neostane len pri tom. „Program sa nám neustále rozrastá, pretože záujem aj zo strany umelcov je veľký. Už teraz viem povedať, že sa určite môžeme tešiť na Mira Jaroša, Smejka a Tanculienku, či Paci Pac. Pripravujeme tiež bohatý sprievodný program – workshopy na rôzne zaujímavé témy, ale i diskusie,“ dodáva Katarína Šebestová. 

 

Katka a jej kolegovia veria, že „Festík“ bude úžasným miestom na skvelý rodinný víkend. Bude mať aj charitatívny rozmer, čiže chce podprahovo najmenších účastníkov učiť aj pomoci druhým. V centre záujmu však bude zábava. „Trúfame si stať sa najveselším festivalom a podľa prvotnej spätnej väzby sme vykročili správnou nohou. Zameriavame sa na zážitok pre deti, pre teenagerov aj dospelých návštevníkov a zároveň na skvelý servis pre všetkých. Nie je to jednoduchá úloha, naopak, skôr náročná výzva, ale na festivale pracuje tím skúsených ľudí, čo je najlepšia záruka úspechu,“ uzatvára ambasádorka „Festíka“ Katarína Šebestová.

 

Lístky na festival sa už začali predávať v sieti Predpredaj.sk: http://bit.ly/Festik-Predpredaj-PR 

Zobraziť celú aktualitu
Dve prvenstvá v ankete o najlepšie komunikujúcu poisťovňu pasik
Dve prvenstvá v ankete o najlepšie komunikujúcu poisťovňu

Allianz – Slovenská poisťovňa získala v súťaži Hermes Komunikátor roka 2017 hneď dve prvenstvá. Stala sa najlepšie komunikujúcou poisťovňou podľa reprezentatívneho prieskumu spoločnosti MEDIAN SK, aj podľa hlasovania verejnosti. Získala tiež cenu agentúry za najlepšie využitie nových médií prostredníctvom prvého poisťovacieho robota na Slovensku.

 Orientácia na zákazníka je jedným zo základných pilierov stratégie našej spoločnosti. Získané ocenenie je pre nás spätnou väzbou od našich klientov, že komunikáciu prostredníctvom našej infolinky, pobočiek, zákazníckych centier, obchodníkov, zamestnancov, ale aj prostredníctvom online centra či pravidelných marketingových reklamných kampaní, hodnotia ako kvalitnú a profesionálnu, a to nás veľmi teší,“ povedala hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová, ktorá ceny prevzala. Ocenenia sa udeľovali v kategóriách Bankovníctvo, Poisťovníctvo, Telekomunikácie, Obchodné reťazce a Automobily.

Okrem ocenení najlepšie komunikujúcej poisťovne, získala Allianz – SP aj cenu agentúry v kategórií Najefektívnejšie využitie nových médií za projekt prvého slovenského poisťovacieho robota Borisa Bedekera. Vďaka nemu si môžete uzatvoriť cestovné poistenie jednoduchým a interaktívnym spôsobom priamo cez Facebook Messenger (URL = m.me/borisbedeker).

----------------------------------------

HERMES KOMUNIKÁTOR ROKA hodnotí komunikáciu inštitúcií so zákazníkmi na Slovensku. Hodnotenie sa uskutočnilo formou prieskumu na vzorke 9 000 respondentov, ktorý realizovala spoločnosť MEDIAN SK za prvých deväť mesiacov tohto roka. Verejnosť hlasovala za inštitúciu v jednotlivých kategóriách, s ktorou mala najlepšie skúsenosti v oblasti komunikácie. O víťazoch rozhodlo 40 348 hlasov. Viac informácií na www.cenyhermes.sk.

Zobraziť celú aktualitu
Poďte na Trh kožepasik
Poďte na Trh kože

V Starej tržnici v Bratislave bude v nedeľu 12. novembra prvýkrát Trh kože. Ide o podujatie zamerané na zvýšenie povedomia o kožných ochoreniach, ich prejavov, diagnostike a možnostiach liečby.

 „Cieľom  podujatia je odtabuizovať a búrať bariéry a predsudky, znikajúce z neznalosti a strachu z kožných ochorení. Zároveň chceme upriamiť pozornosť na ich riešenia a  posilniť význam dermatovenerológie a odborníkov z oblasti na Slovensku,“ povedal doc. MUDr. Dušan Buchvald, prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti, ktorá prevzala záštitu nad celým podujatím.

 

Lekári zo spoločnosti pripravili pre účastníkov diskusie o rôznych kožných ochoreniach.

Na Trh kože môžete prísť v nedeľu od 10 do 18 hodiny. Prednášoky budú zamerané na psoriázu, atopický ekzém a iné ekzémy, akné, zriedkavé kožné ochorenia, melanóm a nádorové ochorenia kože, kožné poranenia a iné defekty ako popáleniny, jazvy, rany.

 

Do „Disktrétnej poradne kože“ sa treba prihlásiť online pred podujatím na stránke www.trhkoze.sk.

 

Vstupné pre dospelých je 2 eurá, deti majú vstup zadaroma. Výťažok z akcie venujú pacientskym organizáciám Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR a Bodkáčikovi – združeniu pre rodiny, deti a mládež s kožným ochorením SR a Občianskemu združeniu pacientov s dermatologickými malignitami.

 

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.trhkoze.sk alebo na facebooku.

Zobraziť celú aktualitu
Potravinová zbierka pomáha ľuďom v núdzipasik
Potravinová zbierka pomáha ľuďom v núdzi

Blíži sa obdobie sviatkov, keď sa ľudia stretávajú pri spoločnom stole, aby spolu strávili najkrajší čas v roku. Nanešťastie existuje veľa rodín, ktoré si toto dovoliť nemôžu. Spoločnosť Tesco sa preto zaviazala podporiť komunity, v ktorých žijú jej zákazníci a kolegovia, a vyzýva ich, aby sa prostredníctvom Potravinovej zbierky zapojili a pomohli tým, ktorí to potrebujú, napr. rodinám, ktoré ohrozuje chudoba, osamelým starým alebo chorým ľuďom v núdzi.

V čase od 9. do 11. novembra 2017 spoločnosť Tesco spoluorganizuje v poradí už piatu
Potravinovú zbierku spolu s partnermi: Potravinová banka Slovenska, Slovenská katolícka 
charita, Depaul Slovensko, Evanjelická Diakonia ECAV Slovensko a Vagus.  
Počas týchto dní môžu zákazníci v 104 Tesco obchodoch pomôcť ľuďom v núdzi darovaním
 trvanlivých potravín, ako sú napr. cukor, soľ, múka, olej, cestoviny, ryža, porciovaný čaj 
či konzervy. Prítomní dobrovoľníci v 104 obchodoch budú odpovedať na akékoľvek otázky 
týkajúce sa potravinových produktov, ktoré sú vhodné na darovanie. Spoločnosť Tesco tento 
rok po prvýkrát usporadúva Potravinovú zbierku aj v piatich obchodoch, kde bude k dispozícii 
iba košík na potraviny, bez prítomnosti dobrovoľníkov. Tesco finančne zvýši celkovú hodnotu 
darov o 20 %. V  roku 2016 sa v rámci Potravinovej zbierky vyzbieralo 88 ton potravín, 
čo je nárast o 11 ton oproti roku 2015. 
 
Aj tento rok sa do kampane zapája partnerská odevná značka F&F, ktorá vytvorila špeciálnu
vianočnú kolekciu s názvom Čiapka zo srdca. Z každej predanej čiapky značka F&F daruje
1 euro na podporu zapojených charitatívnych organizácií. „V spoločnosti Tesco sme hrdí 
na to, že realizujeme národnú zbierku potravín už piaty rok. Ide o veľkú iniciatívu, 
ktorá spája veľa ľudí po celej krajine s cieľom pomôcť znevýhodneným ľuďom
 v období pred Vianocami. Uľahčujeme našim zákazníkom, aby darovali potraviny 
v našich obchodoch tým ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú, vďaka našej spolupráci 
s potravinovou bankou a charitatívnymi partnermi,“  uviedol Martin Kuruc, výkonný 
riaditeľ spoločnosti Tesco pre ČR/SR.  
 

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa okrem Slovenska k zbierke pripoja aj ďalšie obchody Tesco Európe v Česku, Maďarsku a Poľsku. Dary sa budú zhromažďovať v spolupráci s miestnymi potravinovými bankami. V strednej Európe dosiahla celková suma vyzbieraných potravín 462 ton v 780 stredoeurópskych obchodoch, čo predstavuje viac ako 1,15 milióna porcií jedál. Spoločne tak s potravinovými bankami a charitatívnymi partnermi zákazníci spoločnosti Tesco pomáhajú ľuďom v núdzi v období, v ktorom to najviac potrebujú – v zime, keď je teplé jedlo veľmi dôležité.Veľkou ambíciou spoločnosti Tesco je do roku 2020 zo všetkých svojich predajní v strednej Európe ponúkať na dennej báze prebytočné potraviny ľuďom v núdzi.

 

Zobraziť celú aktualitu
Až 70 percent mladých nemá 2. pilier, väčšina sporiteľov sporí neefektívnepasik
Až 70 percent mladých nemá 2. pilier, väčšina sporiteľov sporí neefektívne
 • Rozdielom medzi vstupom do 2. piliera vo veku 18 rokov a 35 rokov môže byť až trojnásobná výška úspor v dôchodkovom veku.
 • Priemerný 40-ročný sporiteľ by mal mať v akciovom fonde minimálne polovicu svojich úspor.
 • Slováci starnú najrýchlejšie z krajín EÚ, súčasný prvý pilier sa stáva neudržateľným.

Dnešný deň - 31. október  - je Svetový deň sporenia. V tento deň si nemusíte sporiť viac, stačí, ak sa nad sporením zamyslíte a urobíte rozumné rozhodnutie. Napríklad o svojom dôchodkovom zabezpečení. „Až 70 percent mladých ľudí, ktorí vstúpili na pracovný trh od roku 2008, odkedy je vstup do 2. piliera dobrovoľný, doteraz neuzavrelo zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení so žiadnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou¹. Na druhej strane väčšina z tých, ktorí si už v 2. pilieri nejaký čas sporia, sú pasívni a sporia neefektívne,“ pomenúva dve najväčšie súčasné výzvy sporenia v 2. pilieri predseda predstavenstva najväčšej dôchodkovej správcovskej spoločnosti Allianz – Slovenskej d.s.s.  (ASDSS) Marián Kopecký.

 

Slováci starnú najrýchlejšie z EÚ

Faktom je, že súčasný spôsob dôchodkového zabezpečenia, výhradne prostredníctvom prvého piliera, je neudržateľný. Slovensko čelí najrýchlejšiemu starnutiu populácie spomedzi všetkých krajín EÚ. Podľa správy OSN o starnutí svetovej populácie² žilo v roku 2015 na Slovensku 20,5 percenta osôb vo veku 60 a viac rokov. V roku 2030 ich už bude viac ako štvrtina (26,4 %) a v roku 2050 dokonca viac ako tretina (36,2 %). Slovenskosa tak stane krajinou starých ľudí, kde sa na dôchodky zo štátneho systému dôchodkového zabezpečenia bude skladať čoraz menej ľudí. Kým v roku 2015 pripadalo podľa tejto správy na jedného slovenského dôchodcu (65 a viac rokov) v priemere 4,8 osôb v produktívnom veku (20 – 64 rokov), v roku 2030 ich už bude len 2,9, čo je suverénne najrýchlejší pokles v rámci EÚ. Sporenie na dôchodok sa tak stávapre mladých doslova nevyhnutnosťou.

 

Trikrát väčšie úspory na dôchodku

Prognózy dôchodkového zabezpečenia a demografický vývoj nasvedčujú, že rozhodnutie vstúpiť do 2. piliera netreba odkladať. „Odporúčam mladým, aby myšlienky o cestovaní, kúpe nového smartfónu či čerpaní hypotéky dali na chvíľu bokom a zamysleli sa nad vstupom do druhého piliera. Neminú na to ani cent navyše, len chvíľu času. Rozdiel medzi vstupom do druhého piliera v 18-tom roku a v 35-tom roku života, čo je maximálny vek možného vstupu, môže vo finále predstavovať aj trojnásobnú výšku úspor v dôchodkovom veku³,“ vysvetľuje M. Kopecký.

 

Polovica úspor v akciách

Podľa údajov ASDSS, ktorá spravuje dôchodkové účty vyše 432-tisíc sporiteľom s celkovým majetkom 2,363 mld. eur, je až 84,5 % úsporumiestnených v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fondeGARANTa len 15,5 % prostriedkovsa zhodnocuje v akciovom negarantovanomdôchodkovom fondePROGRES. „Väčšina sporiteľov má v priemere ešte približne 25 až 35 rokov do svojho odchodu do dôchodku. To je dostatočne dlhá doba na to, aby sa pozitívne prejavili výhody investovania do akcií. Preto aj konzervatívnejší sporiteľ vo veku okolo 40 rokov, ktorý je v druhom pilieri od jeho založenia, by mohol mať v akciovom fonde minimálne polovicu svojich úspor. Tí odvážnejší, prípadne sporitelia, ktorí sú v druhom pilieri kratšie, môžu mať v akciách ešte väčšiu časť úspor,“ odporúča Miroslav Kotov, vedúci oddelenia správy aktív ASDSS. Pri rozhodovaní o rozložení svojich úspor v jednotlivých fondoch môže sporiteľom pomôcť jednoduchý dotazník na stránke www.asdss.sk. Po zadaní veku, dĺžky doterajšieho sporenia v 2. pilieri a tolerancii k riziku, odporučí vhodné rozloženie úspor pre konkrétneho sporiteľa.

 

Výrazný nárast mladých sporiteľov

Dobrá správa je, že za posledný rok si mnohí mladí ľudia začali uvedomovať potrebu sporenia si na dôchodok. Potvrdzuje to trend rastúceho počtu novovstupujúcich, keď podľa údajov Asociácie DSS vstúpilo za prvé tri kvartály roku 2017 do 2. piliera o takmer 60 % viac sporiteľovako v rovnakom období roka 2016. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobraziť celú aktualitu
Svetový deň cievnych mozgových príhod pasik
Svetový deň cievnych mozgových príhod

Aj na Slovensku si pripomíname Svetový deň cievnych mozgových príhod. Ochorenie, ktoré poznáme aj pod názvom mozgová mŕtvica, porážka či iktus sa dotýka nielen starších ľudí, ale čoraz častejšie postihuje aj ľudí v produktívnom veku. Ročne postihne u nás až 17 tisíc pacientov. Napriek dostupnej liečbe pre neskorý príchod do nemocnice môžme v akútnom štádiu liečiť len približne 15 % z nich. Slováci totiž nepoznajú príznaky mozgovej mŕtvice a lekársku pomoc vyhľadajú neskoro. Aj preto od marca tohoto roka prebieha kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o cievnych mozgových príhodách. Toto ochorenie sa stalo prioritným aj pre rezort zdravotníctva, ktorý v záujme zefektívnenia manažmentu pacienta s mozgovou mŕtvicou spustil tzv. STEMI aplikáciu, ktorá pomáha efektívnejšie manažovať pacienta a umožňuje rýchlu komunikáciu medzi záchrankou a neurológom. Zároveň bola ustanovená sieť 43  centier pre liečbu cievnych mozgových príhod, predovšetkým na základe ich doterajších výsledkov v liečbe tohoto závažného ochorenia.  

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každá dvanásta žena a každý jedenásty muž na Slovensku tomuto ochoreniu podľahne. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť.

 

Od marca, kedy sme spustili kampaň Čas je mozog zaznamenávame aj na Slovensku pozitívny posun nielen v oblasti  informovania verejnosti o príznakoch cievnej mozgovej príhody, ale aj v oblasti manažmentu pacienta a odzrkadlilo sa to aj v náraste počtu odliečených pacientov v akútnom štádiu v druhom polroku, presné čísla budú k dispozícii začiatkom budúceho roka.  Prispela k tomu nielen väčšia osveta, ale záujem Ministerstva zdravotníctva SR zlepšiť manažment pacienta s týmto ochorením. V porovnaní s vyspelými európskymi krajinami musíme stále viac dbať na osvetu, pretože len informovaný občan či pacient má šancu aj po prekonaní mozgovej mŕtvice žiť plnohodnotne. Čas je mozog. Čas je kľúčová veličina od ktorej závisí v tomto prípade pacientov život,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach, predsedníčka cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti.

 

Prejavy mozgovej mŕtvice sú pritom veľmi zreteľné. Slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela, ochrnutie končatiny, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči.

 

Zásluhou Ministerstva zdravotníctva SR sa aj na Slovensku od októbra tohoto roka zefektívnil systém manažmentu pacienta s cievnou mozgovou mŕtvicou prostredníctvom tzv. STEMI aplikácie.  STEMI aplikácia je komunikačná technológia využívajúca moderné IT postupy určené pre profesionálnych záchranárov a špecialistov – neurológov manažujúcich pacientov s cievnou mozgovou mŕtvicou.

 

„Jednotlivé záchranky sa už niekoľko rokov snažia užšou spoluprácou s nemocnicami skrátiť čas od privezenia pacienta záchrankou do nemocnice, po podanie liečby. Niektoré menšie nemocnice (napríklad v Komárne, Skalici, či Liptovskom Mikuláši alebo Levoči) už dosahujú výsledky porovnateľné s najlepšími krajinami v západnej Európe, a to najmä vďaka úzkej spolupráci nemocnice a záchranky. Najdôležitejšia sa ukazuje tzv. prenotifikácia (vopred-informovanie) záchranky smerom k nemocnici, že im záchranka vezie pacienta s cievnou mozgovou príhodou. Vďaka prenotifikácii sa nemocnica môže vopred na diagnostiku a liečbu pacienta pripraviť, čím sa šetrí čas. V súčasnosti sa snažíme skúsenosti z týchto menších nemocníc aplikovať na celonárodnej úrovni. Ako jeden z komunikačných kanálov medzi záchrankou a nemocnicou slúži práve STEMI aplikáciahovorí PhDr. Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby, združujúcej záchranky na Slovensku.

 

Napriek ostatným zmenám v systéme manažmentu pacienta, Slovensko stále nemá Národný program prevencie proti cievnym príhodám. Pacientska organizácia v spolupráci s lekármi a Slovenskou neurologickou spoločnosťou to chcú zmeniť.

 

Je pre nás veľkým povzbudením, že aj Slovensko sa priblíži k vyspelej Európe. A to nielen vďaka modernej aplikácii, ale aj vďaka novému odbornému usmerneniu, ktoré vypracovala Cerebrovaskulárna sekcia Slovenskej neurologickej spoločnosti SLS v spolupráci s pracovnou skupinou na MZ SR pod vedením pani štátnej tajomníčky Andrei Kalavskej. Týmto odborným usmernením vznikne na Slovensku sieť 43 tzv. iktových centier, ktoré budú personálne a materiálovo vybavené tak, aby pacient s mozgovým infarktom dostal adekvátnu pomoc kedykoľvek a kdekoľvek na Slovenku. A práve o takéto rovnaké šance pre pacientov nám od samého začiatku išlo,“  hovorí Richard Fides, z pacientskej organizácie Sekunda pre život.

Zobraziť celú aktualitu
Nezabudnite pneumatiky pri prevoze zaistiťpasik
Nezabudnite pneumatiky pri prevoze zaistiť
 • Experti testovali tri scenáre prevozu pneumatík. Ktorí z nich je optimálny?
 • Vedeli ste, že 20-kilová pneumatika môže pri náraze vyvinúť silu dopadu až 750 kg?
 • Ako bezpečne umiestniť pneumatiku vo vnútri auta?

Väčšina vodičov už začína s prípravou auta na zimu. K tomu patrí najmä výmena letných pneumatík za zimné. Mnohí ich na prezutie do servisu prevážajú voľne položené vo vnútri auta, kde sú často nezaistené. Väčšina osobných áut totiž nemá kufor dostatočne veľký na to, aby sa doň vošli všetky štyri pneumatiky. Pri dopravnej nehode môže vďaka tomu dôjsť k vážnym zraneniam. Vodiči často prepravujú pneumatiky v kufri auta so sklopenými zadnými sedadlami. Z hľadiska bezpečnosti to nie je dobrý nápad, pretože náklad nie je nijako zaistený,“ hovorí Carste Reinekemeyer, vedúci výskumu bezpečnosti v Allianz Centre pre Technológie (AZT). Spolu s kolegami na testovacej dráhe výskumného centra v Mníchove zisťovali, čo sa stane keď takto naložené auto v mestskej premávke (pri rýchlosti 40 km/h) čelne narazí. „Bežná pneumatika váži asi 15 až 20 kg a pre SUV až 25 kg. V prípade vážnej nehody môže pneumatika umiestnená vo vnútri vozidla vyvinúť silu dopadu približne 750 kg pri náraze na predné sedadlo a jeho pasažiera. Je preto veľmi dôležité zaistiť pneumatiky tak, aby sa nemohli voľne pohybovať,“ upozorňuje Reinkemeyer. Experti výskumného centra Allianz otestovali tri scenáre prevozu pneumatík a potrebu ich zabezpečenia a na základe toho ponúkli optimálne riešenie. 

 

Zásady bezpečného prevozu pneumatík:

 • Pri prevoze pneumatík vo vnútri vozidla ich vždy zaistite proti pohybu.
 • Pneumatiky patria do kufra vozidla, využite preto najmä tento priestor, kde ich zabezpečíte pevným popruhom so západkou.
 • Pre dodatočné zabezpečenie a za predpokladu, že operadlá sú sklopné, je treba krížom zapnúť aj zadné pásy – pravý pás do západky ľavého sedadla a naopak. Môže vám to zachrániť život, ak by sa popruh v kufri pri silnejšom náraze uvoľnil.
 • Ak niektorá pneumatika nevojde do kufra, môže byť prepravovaná aj za sedadlom pasažiera, pevne zakliesnená v priestore nôh pravého zadného sedadla. Na sedadle spolujazdca by však nemal nikto sedieť.
 • Najbezpečnejšie a najjednoduchšie je uskladniť svoje pneumatiky u automechanika či dílera, aby nemuseli byť vôbec prevážané. Pokiaľ máte takúto možnosť, určite ju využite.
Zobraziť celú aktualitu
Meníme svet hudbypasik
Meníme svet hudby

Už v piatok bude v bratislave Galakoncert Slovak Accordion Orchestra – Meníme svet hudby. Známi speváci – Nela Pocisková a Martin Chodúr  publiku ponúknu nové aranžmány legendárnych slovenských i zahraničných hitov a to všetko za sprievodu obrovského akordeónového orchestra. 

 

V piatkový večer vo veľkej sále Istropolisu zaznejú skladby v podaní Nely Pociskovej  Neviem sa nájsť, Vyznanie od Mariky Gombitovej, či Veľký sen mora z dielne Modusu.

Martin Chodúr publiku predstaví vlastnú skladbu Tanči dál, Sinatrovu klasiku New York, New York,  či Feeling Good od Michaela Bublého.  Obe spevácke hviezdy spojí skladba Šiel, šiel, ktorou si spoločne uctia  Karola Duchoňa.

Zobraziť celú aktualitu
Majster Slovenska o behu, príprave, regenerácii a radosti zo športovania pasik
Majster Slovenska o behu, príprave, regenerácii a radosti zo športovania

Majster Slovenska v maratóne na rok 2016 Gabriel Švajda sa chystá na novú bežeckú sezónu. Nezaprie v sebe športového ducha a preto sa neváha podeliť o svoje rady a myšlienky s ostatnými bežcami.

Bežecká sezóna sa delí na letnú a zimnú. Ktorú máš radšej?

To čo nabehám cez zimu, to zúročím na jar. To čo nabehám v lete, zužitkujem zase na jeseň. Mne osobne lepšie sedí jar. Na jar sa behajú "osobáky". Na jar sa podávajú kvalitnejšie výkony. V zime je dlhšia prípravu. Naopak, koncom jesene som už "vybúchaný" a to sa už ťažšie behá. Preto radšej behám na jar.

 

V ktorej časti dňa najradšej behávať?

Trénujem 2- až 3-fázovo, tak to u mňa až tak nerozhoduje. Kedy je ale človek čerstvý? Ráno. Beh je pre mňa ako ranná káva, ale nebehám každý deň ráno. Snažím sa tvrdšie trénovať ráno, aby som po práci mal viac času na rodinu a na priateľku.

 

Ako po ťažkom tréningu a pretekoch regeneruješ?

Dopĺňam minerály, strážim si pitný režim. Mám aj špeciálne pomôcky, ktoré zregenerujú svaly a telo, ale najlepšia regenerácia je spánok. 

 

Čo sa týka dopĺňania minerálov a tekutín, mal by bežec piť vodu počas, alebo až po behu?

Záleží od toho o aký beh sa jedná. Keď idem dlhý voľný beh, vždy mám so sebou fľašu minerálnej vody Budiš a pomaly si odpíjam. Keď idem 2- 3 hodinový beh, popíjam každých 20 - 30 minúť, ale nezastavím sa. Po behu pijem primerane. Maximálne 2 deci minerálky, počkám a až po 20 minútam sa napijem opäť. Počas letných horúčav som zavodňoval organizmus najmä pred behom, aby telo malo dostatok tekutín a energie.

 

Baví ťa po všetkých pretekoch znovu behať? Máš z behu stále radosť?

Ak by som z behu nemal radosť, tak by som nebehával. Mám za sebou veľa pretekov, ale aj veľa pred sebou. Stále je čo zlepšovať. A mám svoje ciele, za ktorými idem. Kým ich nedosiahnem, dovtedy budem behať.

---------------------------------

Veríme, že Gabriel Švajda svoje ciele dobehne a držíme mu palce. V ich plnení mu podľa jeho vlastných slov pomáha aj minerálna voda Budiš. Jej pitie počas a po behu prispieva k detoxikáxii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém, napomáha kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť svalov. Budiš nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu.

 Ako vyššie mineralizovaná minerálna voda, Budiš zároveň zásobuje organizmus dostatkom sodíka, ktorý je po fyzickej námahe mimoriadne dôležitý. Ľudský organizmus ho potrebuje najmä na reguláciu objemu telesných tekutín a prenos nervových vzruchov. Tak ako iné minerály, ani sodík si telo nedokáže vyrobiť samo a preto je minerálna voda jeho ideálnym zdrojom.

Doprajte si aj vy minerálnu vodu Budiš, ktorá nielen božsky chutí, ale je aj mimoriadne vhodná najmä po športovom výkone.

 

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio